Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 2015.02.24 0 0 18115

Köszönöm mindenkinek a választ a magról nevelt szőlő ügyében. Akkor ezt egy érdekes kísérletnek fogom fel, különösebb elvárás nélkül.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.24 0 0 18114

Egyébként valószínűleg az import szőlő egyetlen ősénél sem volt szempont a fagyállóság, szóval a siker valószínűsége elég alacsony.

Előzmény: öreg_néne_b (18112)
Kulicz Creative Commons License 2015.02.24 0 0 18113

Szerintem jól csinálod. Ez a téma engem is érdekel, mert mindezt én is ki fogom egyszer próbálni. Anyagilag mennyi ráfordítás egy ilyen "gyökereztető berendezés"?

Előzmény: juhosttt (18109)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.24 0 0 18112

Olyan, mint F1-es hibrid magját újravetni. Bármi lehet belőle. Csak ez évek múlva derül ki...

Előzmény: pintjano (18111)
pintjano Creative Commons License 2015.02.24 0 0 18111

Akár egy jó fajta is lehet belőle, vagy többnyire ugyanaz, vagy nagyon hasonló.

Ha meg tudod őrizni, akkor később olthatsz belőle, s akkor termését hamarabb megkóstolhatod.

üdv PJ

Előzmény: pacsepa (18108)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.24 0 0 18110

Nem. Szőlőt magról csak a nemesítők nevelnek, az apa (porzó) a vásárolt szőlőnél ismeretlen...

Előzmény: pacsepa (18108)
juhosttt Creative Commons License 2015.02.24 0 0 18109

Biztosat nem tudok adni, de ha visszanézed a hsz-eim az oltásos és kertész fórumba, akkor ott vannak a képek és leírások mit hogyan csinálok/csináltam. (Mivel itt kaptam egy nagy míííínuszt, így gondolom nem jól csinálok valamit :D)

Előzmény: TINTUS (18107)
pacsepa Creative Commons License 2015.02.24 0 0 18108

Biztos volt már ez na kérdés, de eredendően lusta vagyok visszakeresni, így kérdezek. Talán nem küldötök el a francba.

 

A piacon vásárolt külföldi, nagyon szép és finom szőlő magját beleszórtam az egyik szobanövény mellé. Lőn csoda szépen elkezdett hajtani.

 

Formára hasonlított a jó öreg itthon is ismert kardinál fajtára.

 

Kérdésem:

A magról hajtatott növény tovább viszi-e az eredeti fajtát, vagy át kellene oltanom? Érdemes-e babusgatni, vagy dobjam ki?

TINTUS Creative Commons License 2015.02.23 0 0 18107

Kaptam 3 db 30 centis ceruza vastagságú szőlő vesszőt amit meg szeretnék gyökereztetni mert ilyen fajtám eddig nem volt..  Tud valaki egy biztos leírást vagy videót vagy képeket? Még soha nem csináltam. A küldő becsomagolta fólia zacskóba. 

 

Köszönöm.

shaggy86 Creative Commons License 2015.02.22 0 0 18106

Nem tudjátok mikor indul a pályázat szőlőtelepítésre?

Illetve kvótát szeretnék vásárolni mikortól lehet?

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.22 0 0 18105
Előzmény: juhosttt (18104)
juhosttt Creative Commons License 2015.02.19 -1 2 18104

 

Már bimbózik a gyökereztetőben a szőlő :) 

Tigris0704 Creative Commons License 2015.02.17 0 0 18103

Ha borászként dolgozol akkor jól tudod, hogy borvidékek közt az 1-1,5 fok (akár cukor,akár sav) különbség nem mérvadó. Sokkal inkább a talaj a csapadék a hő összeg a napsütéses órák száma és még sok egyéb.

 

De szőlőt bárhol lehet termelni ahol megfelelőek a körülmények. Abban igazad van, hogy egy-egy borvidék nem véletlen alakult ki, de azért vannak a borvidéken belül is olyan részek amik szőlő termesztésre nem igazán alkalmasak.

Felén is van ilyen és mégis támogatással telepítettek szőlőt egy olyan részre ami annyira fagyzugos, hogy KB: minden harmadik évben szüretelnek róla.

Előzmény: medveger (18092)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.17 0 0 18102

Rozsot ott termelnek, ahol a búza már nem ad értékelhető termést.

Előzmény: juhosttt (18098)
Rixmond Creative Commons License 2015.02.17 0 0 18101

"Az elmúlt években párhuzamosan dolgoztam a Somló-hegyen és Zalában, és kénytelen voltam megállapítani (annak ellenére, hogy Zala borvidék(!) és a területeim ezen belül is a legjobb déli dűlőkben vannak), hogy a somlóihoz képest például Zalában cukorfokban ugyanaz a fajta ugyanolyan művelés mellett évről évre egy-másfél fokkal rosszabb lesz."

 

Nem tudom , de szerintem a szürkének és a Chardonnaynek a 20-as cukor bőven elég. 

De volt ,hogy a szürkét 21-el szedtük. A Shiraz 20 as volt 2 éve. 

Ha ennél másfél fokkal jobb szürkét szedsz ,akkor annak megnézném a savát szüretkor és mondjuk április - május körül is. 

De tény és való, hogy itt Zalában a savak dominálnak és nem a szemet kiverő cukorfok. Igaz , mint írtam 2 éve és előtte is átl. 20as volt a szürke nálunk pl. Rosszabb években is megvolt a 19 simán. Egyedül idén lett nagyon tré , de most kinek nem lett az itt lenn a csücsökben..... 

Előzmény: medveger (18092)
juhosttt Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18100

Nalunk is a kertet elverte de ahol szolozni aarok ott nem. Nem voltam tokajba nem tudom mi volt, de a lenyeg h erted mire gondolok. :)

 

Medveger: regen itt is voltak nagy szolosok. Ahol most akarok szolozni ott vegig szolo volt ( kb 8-9 Ha) 

Aztan jott a TSZ es elvettek mindent na meg tonkrevagtak mindent. Van olyan hogy 1800m2 es 6 helyrajzi szamon van... volt aki kapott kb 20m2 karpotlast mikor a TSZ tonkrement. Utana meg azon emberek is kihaltak akik szooztek es a hagyomany kihalt. De allam bacsi nem is ugy allt hozzahogy valakit is erdekeljen... 

 

Na nem offolok tovabb.

Előzmény: kess__ (18095)
juhosttt Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18099

Nem mondom hogy jobbat alkotok a jonal meg hogy lekorozom a neves borvidekeket. Inkabb masat egyedit akarok. Nem is az a celom h mindenki a nyirsegi borokat igya csak szeretnem ha nem vennek semmibe ezt a teruletet.

 

Ami a kvotat illeti: nekem sem azzal van/lenne bajom hogy a kivalo teruleteket akarjak telepiteni hanem azzal hogy ami borvidek ott meg a legrosszabb helyre is 2 kezzel szorjak az engedelyt. 

 

Ami meg erdekes h az fn borok forgalmazasarol is vannak boven szabalyok de arrol nem sok hogy lehet ilyen utetvenyt letesiteni. (A hegybiro szerint csak a keztol vett kvota van. De jo lenne vmi mas jarhato ut is)

Előzmény: medveger (18092)
juhosttt Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18098

A rozs a homokon is jol terem. Sot a homokra ezt a gabonafelet vetik szivesen! Ezen felul meg egy kis - tragyazassal es anyi esovel ami mas novenynek karos - tengerit is sikerrel lehet muvelni.   Amugy meg a homoknak is vannak fajtaji. Nem csak a sarga futo homok van. Vannak barna es feketes homok tipusok is. Ez nem kotott annyira de jo termo talaj.

Előzmény: öreg_néne_b (18096)
kess__ Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18097
Előzmény: kess__ (18094)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18096

a gabonát nem, vagy csak nagyon nehezen lehetett megtermelni), de ennek ellentmondanak homoki borvidékeink.

 

A homok tipikusan nem gabonatermő terület. Főleg a műtrágyázás előtt nem volt az.

Előzmény: medveger (18092)
kess__ Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18095

Na, erre a tolcsvaira gondoltam én is. 

A 6 évvel korábbi jeges -lehet, hogy nem is károsító és ki tudja milyen területet érintő- bő lére eresztett cikket nem kommentálnám.

Jég bárhol eshet (egyes helyeken azért próbálnak védekezni ellene kül. módszerekkel), vannak területek, ahol nagyobb valószínűséggel, vannak ahol kisebb valószínűséggel fordul elő.

 

Amire a mondandódat ki akartad hegyezni, azzal nagyrészt egyetértek.

Előzmény: juhosttt (18091)
kess__ Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18094

Elég bulvárosan hangzott, h. elverte Tokajt jég, azért kérdeztem. Több helyen, több embertől olvastam tavaly, így annyira azért nem kaptam fel a fejem, az emberek többsége szeret általánosítani.

A borvidék egy településének egy részén károsította a jég jelentősen a szőlőt.

Én egyébként 100-ról olvastam, plusz ha még hozzáveszünk "pár hektárt", amelyeknek esetleg a méretük miatt már nem volt hírértékük, az az 5-6000 hektáros területnek így is elenyésző része. 

Előzmény: juhosttt (18090)
medveger Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18093

"ellentmondanak homoki borvidékeink"
Ezt úgy értettem (mielőtt még megsértenék valakit), hogy homoki borvidékeink léte az ékes bizonyítéka annak, hogy gabonatermesztésre egyébként alkalmas síkvidéki területeken is alakultak ki borvidékek, sőt kiváló minőséget adó borvidékek.

 

Pax

Előzmény: medveger (18092)
medveger Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18092

Nem feltétlen semmibevevés, de azért sokszor oka van annak, hol alakult ki borvidéki hagyomány, illetve hol nincsenek borvidékek, hegyközségek.

 

Van persze az alap feltételezés is (miszerint ahol lehetett, gabonát termesztett a régi ember, a szőlő oda szorult vissza, ahol a gabonát nem, vagy csak nagyon nehezen lehetett megtermelni), de ennek ellentmondanak homoki borvidékeink.

 

Az, ha egy terület nem borvidék, mindenképpen intő jel (lehet), hogy a szőlő 100 év átlagában nem biztos, hogy gazdaságosan termeszthető. Ezzel nem bántani akarlak, de ez is egy lehetőség.

 

Az elmúlt években párhuzamosan dolgoztam a Somló-hegyen és Zalában, és kénytelen voltam megállapítani (annak ellenére, hogy Zala borvidék(!) és a területeim ezen belül is a legjobb déli dűlőkben vannak), hogy a somlóihoz képest például Zalában cukorfokban ugyanaz a fajta ugyanolyan művelés mellett évről évre egy-másfél fokkal rosszabb lesz.

 

Nyilván csak pár év megfigyelés alapján mondom ezt. De tényleg vannak kiemelkedő minőségű tájaink - még ha ez nekünk, kevésbé jó helyen gazdálkodóknak elszomorító is lehet.

 

Félreértés ne essék: Nem azt állítom, hogy tisztességes munkával ne lehetne jó bort készíteni bárhol, ahol a szőlő beérik. De ahogy Bussay doktor úr mondta, a jó nem elég, ha lehet még jobb is!

 

Nem elvenni akarom a kedved, nagyon tiszteletreméltó az a kitartás, amivel a nyírségi borászatod létrehozásán fáradozol. Biztos vagyok benne, hogy ezzel a kitartással előbb-utóbb legyőzöd a bürokráciát, és megvalósul, amit tervezel. Másfelől viszont nem tartom világtól és racionalitástól elrugaszkodottnak azt a támogatási és kvótaszerzési modellt, ami (elvben) a minél minőségibb területek újra használatba vonását támogatja (és az, hogy a telepítési jog csak azonos vagy magasabb pontszámú területen használható fel, erről szól).

 

Pax

G

Előzmény: juhosttt (18091)
juhosttt Creative Commons License 2015.02.16 0 0 18091

Ez a tavalyi

Százhektárnyi szőlőt vert el a jég Tokaj-Hegyalján

10-15 percig cseresznye nagyságú jég esett. Tovább »

forrás: Index.hu



Ez korábbi
http://www.boon.hu/jegeso-verte-el-tokajt/news-20090612-11450361

A lényeg az, hogy mindenhol lehetnek gondok. de nem is azt akartam mondani h Tokaj rossz, hanem hogy nem kellene így semmibe ezt a vidéket.

Előzmény: kess__ (18089)
juhosttt Creative Commons License 2015.02.15 0 0 18090

Tavaly május?! Nálunk volt egy részen jég és ugy hallottam ott is kb 150 Ha-t csapott meg a jég. Konkrétan nem tudom merre ezt csak akkor hallottam. Vagy tévedek?

Előzmény: kess__ (18089)
kess__ Creative Commons License 2015.02.15 0 0 18089

 

Mikor verte el Tokajt (=tokaji borvidék?) a jég?

Előzmény: juhosttt (18084)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.02.15 0 0 18088

Ha megnézed a vagyon nyilatkozatát kiderül, hogy neki is van szépen szőlője meg szántója legelője.

Előzmény: zsebpiszok0510 (18087)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2015.02.15 0 0 18087

Igen,van neki,mert ott lakik.Többször volt ,hogy jöttem be Kecskemétre,velem szemben jött traktorral.

De nem neki van borászata,az a Font nem az a Font.

Előzmény: Tigris0704 (18074)
green753 Creative Commons License 2015.02.14 0 1 18086

PintJano, köszi a linket, nagyon alapos írás, a subkategóriáiról is említ,

BZoli, Tigris, kaszásoltvány-t a gyümölcsfákról ismerem, akkor bepróbálkozom nála, remélem tud segíteni. Köszi mindannyiótoknak, üdv.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!