Keresés

Részletes keresés

vwopel Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2152
Sziasztok!

1 hete ,,jött,, 1 gyönyörű galamb a kertes házunkhoz.
1 méterre jön közel eszik-iszik , hangja nincs :-)
a tetőn csináltam odut 15cm-es ablak , előtte 1 kiülő de rá se néz:-(
hogy tudnám oda szoktatni? ez lenne a kérdésem

be írtam a ,, galamb,, fórumba de ott most nagy a ,,szélcsend,, ;)

king-nek tippelem, egész nap ott van körülöttem max 5 percre megy el és állandóan , főleg 17 óra után be akar menni a műhelybe
zsazska Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2151
Nagyon köszönjük a dícséretet!:-) Sajnálom, hogy tönkrement a kártyád:-( Remélem, hogy mihamarabb sikerül kiköszörülni a csorbát, és akkor megint láthatunk tőled ilyen csodás képeket, és leírásokat, mint ahogy azt már megszoktuk!
Előzmény: madarbarat (2150)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2150

Valahogy éreztem, hogy sikerülni fog. Nem voltatok érdemtelenek!

Szívből gratulálok.

Sajnos én nem vagyok ilyen szerencsés.

A hálózati kártyám felmondta a szolgálatot, ilyenformán nincs internet kapcsolatom.

Ez egy kölcsön gép, amelyről (amilyen béna vagyok) még a rubicomos leveleimet se tudom behívni.

Na, de majd csak lesz valahogy.

Amint rendeződnek a dolgok, jelentkezem - sziasztok!

Előzmény: zsazska (2149)
zsazska Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2149
Szép napot!
De gyönyörű ez a bíborsapkás galamb!

Örömmel jelentem, hogy NYERTÜNK!:-))) Mi nyertük a klímát a Bumerángban, a martoni gyermekrendelő részére! Nagyon szépen köszönjük mindenkinek, aki a szavazatával támogatott ebben! 79,30 százalékos arányban a mi szereplésünkre voksoltak az egy gépről leadott egy szavazatok figyelembe vételével!
Előzmény: madarbarat (2148)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2148

bíborsapkás gyümölcsevő galamb (Ptilinopus pulchellus - Crimson-capped Fruit Dove): piciny galambféle a pihéslábúak csoportjában

A csőr zöldes árnyalatú sárgás. Az írisz narancsos, a szemgyűrű sötét.

A homlok és a fejtető bíboros piros. A láb, fekete karmokkal hasonló, de a csüd végig pihékkel fedett. Utóbbiak színe világos zöld. bíborsapkás gyűmölcsevő galamb

Zöld a nyak hátsó éle, a test felül és a szárny is, csak a nagy tollak feketék.

Az áll, a torok, az arci rész és a mell felső része egybefüggően kékesszürke. Alul erőteljesen kifehéredik.

Középütt a mellen egy lilásbarna szalag mutatkozik, ez lefelé fokozatosan narancsárnyalatúvá válik, majd tovább vékonyodva a has alja már sárga, hogy a fartájékon és az alsó farkfedőkön újra előbukkanjon a narancsos tónus.

 

bíborszakállú földi galamb (Claravis godefrida - Purple-winged Ground Dove): 19-23 cm nagyságú galamb a bíboros földi galambok csoportjában. A palakék tollazat felfelé finom átmenettel halványodik.

Az arc és a hasi rész határozottan fehéres.

A csőr fekete, a láb sötét vörös.

A tojó barnás árnyalatú halványabb hasi és toroki résszel.

A populáció nagyságábíborszakállú földi galambt 50-250 közé becsülik. A kritikus helyzet magyarázata: itt egy táplálékspecialistáról van szó, amely a nedves erdők bambuszvirágait kedveli.

Brazília, Argentína és Paraguay 2000 méternél magasabb hegyein bukkanhat fel, de ennek az esélye mind kisebb, ezért az IUCN Vörös listáján a Különösen veszélyeztetett minősítést kapta.

bíborszárnyú földi galamb

bíborszárnyú földi galamb (Claravis godefrida): helyesen →bíborszakállú földi galamb.

 

bíborszínű papagáj: →Edward-ékszerpapagáj v. fügepapagáj (Psittaculirostris edwardsii - Edward's Schmuckohrpapagei - Edward's fig Parrot).   

 

bíborszínű fürjgerle (Geotrigon saphirina - Sapphire Quail Dove): a földi galambok nemzetségének egyik faja a galambfélék családjában.   

bíborszínű fürjgerleAz erőteljes, a végén kihegyesedő csőr barnás. A kantár és a szemgyűrű barnáspiros A homlok és a kicsúcsosodó fejtető elülső része fehér. Hátul a fejtető és a tarkó kékes árnyalatú sötétszürke Az arci rész, az áll és a torok is fehér, de ezt a területet egy furcsa, lilásszürke, határozott szakáll díszíti. A nyak oldalán a fehér kap egy erőteljes galambszürke fátyolt, amely a mellen is jelentkezik A testoldal, a has alul és a fartájék fokozottan sárga árnyalatos fehér.

A szárnyról külön tanulmányt lehetne írni: gyönyörű. Felül indigó, hátrafelé barna árnyalatos lila. Az evezők és az alig mutatkozó, rendkívül rövid farok feketés A hát alul, a farcsík és a farkfedők fehérrel derezett mélykékek A láb, feltűnően hosszú ujjakkal élénkpiros.  

 

bíbortangara (Ramphocelus /carbo/ bresilius - másutt az R. carbo alfaja - Purpurtangare - Brazilian Tanager): Brazília mocsaras területein

madarbarat Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2147
bíbormálinkó (Oriolus traillii - Maroon Oriole): a sárgarigófélék családjába tartozó fekete fejű faj Délkelet-Ázsiában, a Himalájától egészen Tajvanig.

A torok, a mell és a szárny is fekete, ami mellett a vérvörös v. bíboros árnyalatú tollazat rendkívül mutatós.

Az életmódja és a hangja is csaknem megegyezik a mi sárgarigóénkéval.  

 

bíbormellű földi galamb (Claravis mondetoura - Purple-breasted Ground Doves): a földi galambok egyike határozott ivari kétalakúsággal.   

A csőr barnás fekete. A homlok, az áll és az arci rész halvány szürkével árnyalt fehéres. bíbormellű földi galamb

A fej hátrafelé finom átmenettel sötétebb tónust nyer, s a nyak hátsó éle és oldala már határozottan szürkéskék.

A mell bíboros lila, A hason kivilágosodik, s az alsó farkfedők már egészen fehérek. A hát és a szárny kékesszürke, a fedőkön három lilás fekete szalaggal.

Az evezők barnásak.

A rövid, egyenesen metszett farok kékesszürke.

A tojón a hím kékesszürke színeit a sárgásbarna helyettesíti. A mellről hiányzik a bíboros folt. A farok egyértelműen rozsdapiros. Ugyanilyen a homlok és az arci rész is.

Viszont a földön járásra alkalmas, erőteljes láb itt is sötétpiros.  

 

bíbormellű nektármadár: →vörösmellű nektármadár (Nectarinia violacea)

 

madarbarat Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2146
bíborgalamb (Columba arquatrix - Lorbeertaube v. Oliventaube - Olive Pigeon): Afrikában élő galambféle a nagy gerlék csoportjában, amely Kameruntól és Etiópiától a Fokföldig a magas hegyek páradús erdeiben eléggé közönséges.   

Erőteljes testalkat (360-380 mm nagyság, ebből 130-165 mm a farok) jellemzi. A szárnyhossz 210-235 mm.

A fejtető fehéres szürke. A csőr körül a tollazat bíboros árnyalatú sötétbarna. Az arci rész, a hát, a váll és a has szintén sötét bíborszínű. A nyak és a mell ugyanilyen, de itt némi opálos fénnyel. A váll és a mell közepe fehérrel gyöngyözött.

A nagy tollak egészen sötétek.

A szemgyűrű sárga. Az írisz szürke. A csőr és a láb szintén sárga.

2700-4100 m magasságokban fészkel, de előfordul fás pusztaságokban is.

A hím és a tojó egyforma. A fiatalok gesztenyebarnák, a nyakon szürkések.

Reggelente a magas hegyekről nagy csapatokban zúgnak le táplálékszerző útra.

Délután a felszálló légáramlatok segítségével igyekszik visszajutni a fészkelő helyeire, de út közben gyakran meg-megpihen.

A fészekalja egyetlen fényes, fehér, 40x30 mm-es tojásból áll. A kelés a 18. napon várható. A fiatalok 25 napos korukban repülnek ki.

A hangja kuu-kruu-kruu. bíborgalamb

Először Európában a londoni állatkertben volt látható, 1864-ben.

Az eredeti élőhelyéről hozta magával a génjeibe írt parancsot: októbertől januárig tart a költési ideje!

Búzától a kölesekig, beleértve a fénymagot is sokféle maggal kínálhatjuk. A gondos madárkedvelő mindezeket csíráztatva is eteti. Mellé kását, sok zöldeleséget és rovarlárvákat is kell adnunk.

Keresztezése ismeretes a házigalambbal. http://web.uct.ac.za/depts/stats/adu/safring/results/0312.htm  

 

bíbor gyümölcsevő galamb: →wompooi bíboros gyümölcsevő galamb (Ptilinopus v. Megaloprepia magnifica - Purpurbrust-Fruchtaube)

 

bíborhasú malájtrogon (Harpactes diardii - Diard's Trogon): a trogonfélék családjának 30 cm nagyságú
madarbarat Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2145
bíborfejű gyümölcsevő galamb (Ptilinopus porphyraceus - Purple-capped Friut Dove - Rotscheitel-Fruchttaube):bíborfejű gyümölcsevő galamb a Fidzsi-szigetek néhány kisebb szárazulatán előforduló galamb a gyümölcsevők népes táborában.

A párás szubtrópusi és trópusi erdőket ill. a mangróvéseket kedveli.

Az alfajai:

Ptilinopus porphyraceus fasciatus

  •  p. hernsheimi,

  • p. ponapensis.

Az élőhelyek fogyatkozása miatt 2009-ben felkerült az IUCN Vörös Lista veszélyeztetett fajok jegyzékére.

bíborfejű tündérkolibri (Heliothryx barroti - Purple-crowned Fairy): a tündérkolibrik két faja közül az egyik. Rózsaszínes testalj és felül bíboros, fémfényű, zöldes árnyalatos tollazat jellemzi
madarbarat Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2144
beszerzés: madár vásárlásánál, legyen az haszonállat v. díszmadár megbízható helyről, életerős egyedeket szabad csak átvenni.

A baromfiudvar és az induló tenyészet kialakításának egyik nagy veszedelme, ha több helyről, klb. életkorú egyedekből próbáljuk összeválogatni az állományt. Ilyenkor elkerülhetetlen a fertőzés veszélye. (→vásárlás; →karantén; →betegség )

 

beszoktatás
, →beetetés: a természetből kiszakított v. idegen helyről származó madár (galamboknál →szoktatás) hozzászoktatása a kalithoz , az új táplálékhoz, az új életfeltételekhez

Ha úgy tetszik, szoktatás az új gazdához, s mindahhoz, amit majd ő biztosít a madár számára.

Általában rövid időszak, ha siker koronázza azért, ha nem, akkor azért. Ugyanis a madarak életműködése az emlősökénél sokkal gyorsabb, ha 2-3 hét alatt nem sikerül a madarat beszoktatni, akkor annyi idő alatt lassan kifogy az energia-, a nyomelem- és a vitamintartalékuk, s valamely kórokozó, amely egészséges, jó kondíciójú élőlényben nem tud kárt tenni, végzetesen megbetegíti. A heveny betegség akár órák alatt elviszi a madarat.

Módszerét tekintve a türelmes közeledést tartsuk a viselkedésben mérvadónak. Ne tegyünk széles, hirtelen mozdulatokat, s ne szemezzünk a madárral, biztosítsunk számára minél nagyobb nyugalmat!.

Nagyon hasznos, ha nyugodt, békességes, már korábban megszelídült madár mellé tesszük az új szerzeményt. (Természetesen pinty hímhez költési időben pinty hímet nem tehetünk!)

Annak a nyugalma hat a stressz alatt álló új madárra is, s megvan az a haszna, hogy a már beetetett madár a szó szoros értelmében megmutatja új társának, hogyan kell viselkedni, s demonstrálja, hogy a felkínált táplálék ehető.

Ez utóbbi nagyon lényeges, ugyanis előfordul, mi több, biztos, hogy az általunk felkínált legértékesebb táplálékokkal (pl.: a lágyeleség, zabpehely) a madár korábbi életszakaszában még egyáltalán nem találkozott.

Nyilván felesleges hangsúlyozni, hogy a beszoktatást nem szabad csak a tenyészettől különzártan, →karanténban lefolytatni, mert előfordulhat, hogy az egészségesnek vélt új madár betegséghordozó, ún. →gazdaállat. Ezért sem célszerű hozzá "betanítómadárnak" értékes egyedet tenni.

A karanténkalit valójában zárt vitrin, amelynek csak elől van rácsa, körös körül be van építve. (Lágyevők és galambok számára csak a kalit elülső oldala legyen rácsból, s legalább a teteje készüljön vászonból, hogy a vergődő madár ne törje össze magát!)

Az ilyen eszköznek - az egyéb előnyei mellett - azt is a javára írhatjuk, hogy benne a madár gyorsabban megnyugszik, hiszen ott jobban biztonságban érzi magát (csak egy oldalról "védtelen!").

Az új helyen a madár számára minden ijesztő, s szinte állandósul a stressz. Ennek bizonyítottan lehet anyagcsere-forgalmi zavar a következménye.

A madár szervezete a stressz hatása alatt nem veszi fel a számára nélkülözhetetlen vitaminok egy részét. A legproblémásabb ilyenkor az A-vitamin.

Tudnunk kell, hogy az A-vitamin a bélbolyhok vitaminja is. A bélbolyhok rendellenes működése pedig könnyen válhat végzetessé, ugyanis a bélbolyhok választják ki az emésztőcsőbe került tápanyagokból a szervezet számára fontos anyagokat.

Ha a bélbolyhok nem jól végzik a munkájukat, akkor megindulhat egy lavinaszerű folyamat, TEHÁT MINDENT MEG KELL TENNÜNK A BÉLBOLYHOK NORMÁLIS MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA ÉRDEKÉBEN. Ez a minden valójában nem sok!

Logikus, hogy, ha a kiválasztás (a bélbolyhok működése) nem tökéletes, akkor emelni kell - esetünkben az A-vitamin bevitelét. Ennek pedig a legegyszerűbb módja, hogy az állatnak az A-vitaminban gazdag sárgarépa (reszelve) adagját kell megnövelnünk!

Természetesen könnyebb a beszoktatás, ha olyan tenyészetből származik az új szerzemény, amelyről hiteles(!) információink vannak. Nyilván itt lehet némi űr a csehektől behozott madarak v. az egyik-másik, szemmel láthatóan eredményes, ám tenyésztői körökben hírhedt tenyésztő madaraival kapcsolatban.

A kutya valószínűleg ott van eltemetve, hogy nálunk valamit egészen másképpen csinálunk, mint a vitathatatlanul eredményes cseh, ill. szlovák madarászok, s a különbség a beszoktatás szabályainak megsértésével végzetes az onnan származó madarakra nézvést.

(És most zárjuk ki a szabályt erősítő kivételeket, amikor már beteg madarat próbálnak az emberre rásózni, v. a börzére szállítás során jártak el gondatlanul és út közben megfázott az, esetleg az eladótérben alkalmilag használt eszközben történt a fertőzés - bár ezek kétségtelenül fennálló veszélyek.)

Mert, ha mondjuk egy madár tejes kenyéren nőtt fel, akkor mi hiába kínáljuk a legfinomabb lágyeleséggel, mire rájön, hogy ez is ehető, már legyengült a szervezete.

E téren alapszabálynak vehetjük, hogy lehetőleg onnan vásároljunk madarat, ahol a tartási, etetési feltételek elmaradnak attól, amit mi tudunk biztosítani. Akkor ugyanis a madár jobb körülmények közé kerül, és joggal várhatjuk, hogy a vitalitása felerősödik, s minden tekintetben jobb teljesítményekre lesz képes.

Ellenkező esetben fordított a helyzet, tehát X madara azért fordul fel K-nál, D-nél és Y-nál, mert X-nél el voltak "kényeztetve".

A befogott madarak, főként nagypapagájok a hosszú szállítási út során, a számtalan őket ért kellemetlen hatás miatt olyan erős stressz állapotba kerülnek, hogy szinte az ülőrúdról sem mernek lemászni, ezért számukra felesleges, sőt, káros a kezdeti időszakban nagy férőhelyet biztosítani. És akkor járunk el helyesen, ha közvetlenül az ülőrúd mellé akasztjuk az etetőt és az itatóedényt. (Ez a helyes eljárás a kiállításra vitt madaraknál is.)

A díszpintyeknél tanácsos a beszoktatás kezdeti szakaszában 28-30 fokos hőmérsékletet biztosítani.

Nos az ivóvízről valószínűleg nem kell sokat beszélni: legyen szilárd, felboríthatatlan edényben; a közhiedelemmel ellentétben nem kell a klórtól kiszellőzött, szobahőmérsékletre temperálódott vizet folyton friss csapvízre cserélni, de az ivóvíz álljon mindig tisztán a madár rendelkezésére, ebből jottányit ne engedjünk!

E téren a követelmény a legegyszerűbben megfogalmazva: a nap minden szakában álljon a madár előtt EMBERI fogyasztásra alkalmas víz.

Víz helyett kínálhatunk kamilla- v. mentateát. Akár így, akár úgy, célszerű az első héten az ivóvízzel bevinni némi - hangsúlyozottan minimális mennyiségű, max. fél gyufafejnyi - antibiotikumot, például Neo-Te-Sol pulvis ad us. vet. esetleg Tetránt, ill. Clorocidot szirup formájában.

A dózist illetően nagy a bizonytalanság a legtöbb szakember azt tanácsolja, hogy annyi gyógyszert tegyünk a vízbe, amennyi azt éppen csak megfesti. Természetesen a kúra előtt célszerű valamelyest megszomjaztatni a madarat, és nem hihetjük azt, hogy ha teszünk be fürdővizet, akkor csak az itatóból fogja a szomját oltani a madár.

Sőt! Ha választási lehetőséget hagyunk, akkor akár ne is bajlódjunk a gyógyszerrel, mert nyilvánvaló, hogy a madár a tiszta vizet fogja előnybe részesíteni.

Az antibiotikum-kúra helyett talán fontosabb, hogy pl. Phylasol-Combi révén biztosítsuk a beszoktatandó madár vitaminellátását. (Ahhoz hasonlóan, ahogy a gyógyszer bevitelét javasoltuk.)

A magevőkkel viszonylag egyszerű a dolgunk: lássuk el azokat minél több fajta maggal, hogy találjanak maguknak ínyükre valót, s ha azt tapasztaljuk, hogy minden rendben van, akkor a fokozatosság elvét betartva lehetőleg fűfélék félérett kalászkáival is kínáljuk meg őket.

Később adjunk minden szokásos magféleségből csíráztatva is, s ha erre szintén rákaptak, és nem lett bajuk, akkor tovább javíthatjuk az étrendjüket permetezéstől mentes helyről származó zöldeleséggel.

Végezetül adjunk nekik gyümölcsöket is, amivel nagyjából és egészében befejeződik a beszoktatásuk.

Az első napokban felesleges a kalitba sódert tenni, de később, az első hét végétől ne felejtsük ki a karanténkalit aljából sem a "madármalom", a zúza köveit!

Vagyis a fokozatosság elvét betartva kényeztessük a beszokás nehézségével küszködő magevőt. A lágyeleség, a csíráztatott mag és a lisztkukac azonnali felkínálásáról megoszlanak a vélemények. Az első napokban ezeket az életfontosságú táplálékféleségeket el lehet hagyni.

Sőt, vannak, akik szilárdan állítják, hogy ilyen extrákat csak a költési idényben érdemel a magevő madár. Az ásványi kiegészítők akkor is legyenek ott a madár előtt, ha sokáig semmi érdeklődést nem mutat irántuk. Az egészséges ösztön majd megsúgja nekik, hogy mikor vegyenek belőle.

Van, aki azzal építi le a madarai táplálékát az egysíkú 2-3 magvas keverékre, hogy "minek adjam, úgysem eszi". A →vöröshasú papagájamandina szállítmányok is rendszerint ezért végzik rövid úton a kukában. Mert az egyszerű madarász arra gondol, hogy rizsevő madár, "hát akkor rizzsel kedvezek nekik".

Csakhogy! Ezek a madarak Indiában a rizsföldek félérett kalászkáit dézsmálják meg, és természetesen kedvükre fogyasztanak egyéb magvakat is.

Egy szó, mint száz, az "úgysem eszik mást" féle vélekedéssel nem szabad azonosulni, gondoljunk csak arra, hogy mi sem kívánjuk minden nap a halat, a tökfőzeléket, mégsem hiányozhatnak ezek az ételek sem az asztalunkról.

A lényeg, hogy tudjuk: a madár ki van nekünk szolgáltatva, s mi akkor járunk el helyesen, ha legalább felkínáljuk a választás lehetőségét.

A lágyevőkkel sokkal bonyolultabb a dolog. Még, ha a kereskedőnél rá is kaptak valamilyen keverékre, nem biztos, hogy elég azt leutánoznunk. Minden lehetséges megoldást fáradhatatlanul vessünk be! Bátran kísérletezzünk! És majd meglátjuk, hogy a beó ma szereti a túróscsuszát, holnap nem néz a cseresznyére, tegnap még evett a töltött paprikából... Persze az első napokban már az öröm, hogy ha felveszi a hangyatojást, megkóstolja a lisztkukacot, csíp a →lágyeleségből .

Lényegét tekintve a beszoktatás időszaka teher a madár szervezetére és lutri a madarász számára is. A korszerű felfogás szerint a lágyevők beszoktatása véget nem érő folyamat, amelyben ma sáskát fogunk a madárnak, holnap vízibolhával kínáljuk meg, aztán hangyatojást próbálunk meg szerezni, s a többi, s a többi.. A végén pedig kiderül, hogy a 8. naptól nem eteti a fiókáit v. éppen ellenkezőleg siker koronázza a munkát, s az semmi mással össze nem hasonlítható öröm.

Mert gyereket azért nagyjából mindenki tud "csinálni", de mantel kardinális még nem szaporodott Magyarországon!

Tehát a lágyevők sokkalta problémásabbak. Az is előfordulhat, hogy a számukra teljesen új helyzetben egyáltalán nem hajlandók táplálkozni. A dolog tehát ott kezdődik, hogy figyelemmel kísérjük: fogyasztottak-e a részükre biztosított táplálékból Próbálkozhatunk hangyatojással, lisztkukaccal, tubifexszel, sáskával stb. Biztosítsuk a madár számára a lehető legnagyobb zavartalanságot. Az etetőedény nem lehet könnyen boruló, viszont legyen kevéssé riasztó, élénk színű, furcsa alakú Természetesen az is magában hordja a kudarc lehetőségét, ha abból pl. a lisztkukacok ki tudnak mászni. Ez esetben tévesen azt hihetjük, hogy a madár elfogadta a részére felkínált táplálékot, holott éhezik. Az éhezés a lágyevőkre nézve nagyon veszedelmes. Ha például azt tapasztaljuk, hogy fél nap nem evett semmit a madár, már be kell avatkoznunk

A bal kezünkbe véve fogjuk ki az éhségsztájkolót, és a mutató- vm. a hüvelykujj alkalmazásával (a jobb kéz segítségével) nyissuk szét a csőrét, majd megroppantott fejű lisztkukacokkal tömjük meg a madarat. Három-négy lehetőleg frissen vedlett lisztkukacot vezessünk a nyelőcsövébe, ahonnan a reflexes izomműködés továbbítja a táplálékot

Csak akkor engedjük vissza a madarat, ha néhány másodpercre a csőrét a gyengén folyó csap vízsugara alá tartottuk. Ilyenkor beindul az ivási reflex, majd a kalitba visszahelyezett madár némi tollászkodás után, majdnem biztos, hogy táplálék után néz.

Amint néhány nap után a madár megnyugszik, próbálhatjuk a lisztkukacot, hangyatojást kiváltani lágyeleséggel. Ennek az a menete, hogy csökkentjük az egyszerre az etetőbe tett lisztkukacok számát, viszont lágyeleségre téve kínáljuk fel a madárnak. A lisztkukaccal óhatatlanul felvesz valamennyi lágyeleséget, s lassan hozzászokik annak az ízéhez.

Amikor látjuk, hogy már nem idegenkedik a lágyeleségtől, szép fokozatosan csökkenthetjük a lisztkukac v. a hangyatojás mennyiségét, minekután a madár beetetése lassacskán megvalósul.

A gyümölcs- v. bogyóevőkkel ugyanígy - tehát hangsúlyozottan a fokozatosság elvét betartva, kezdetben esetleg némi életmentő erőszak alkalmazásával - kell eljárni.

Mind a magevőknél, mind a lágyevőknél (és fokozottan a fiataloknál) nagy gondot kell fordítani úgy a táplálék mennyiségére, mint a minőségére.

(→klausztrofóbia )

 

béta-fillokinon: →K-vitamin   

 

betegség: az élő szervezet normális életműködésének rendellenes megváltozása

Az élő szervezet egységes rendszer, ezért a bárhol fellépő betegség a szervezet valamennyi élettevékenységének megbomlásában jelentkezik. Létrejöttében a külső környezeti (biológiai, kémiai, fizikai kórokok), vm. az ún...

madarbarat Creative Commons License 2010.06.13 0 0 2143
bernhardi foltos galamb (Bernhardiner Schecken) (Bernhardiner Schecken): a frank színesgalamb-alcsoport egyik kevéssé ismert tagja

A szász homlokfoltosokkal együtt alapját képezte a szász fonákszárnyú galambnak.

 

Bernier-réce (Anas bernieri): →madagaszkári réce (Madagascar Teal).

 

berni fehérfarkú galamb (Berner Weissschwanz):

berni kékfarkú galamb

a thurgaui házigalamb fehérfarkú változatával megegyező fajta, de itt a farok támasztótollai mindig színesek.   

Mások szerint a →svájci színes galambok egyik fajtaváltozata.

A színváltozatai:

lakk-fekete zöldes csillogással;

fekete fehér szárnyszalagokkal;

kékek feketén szegett fehér szárnyszalagokkal, esetleg fehér pikkelyezettséggel;

kovácsolt kék és

szárnyszalagok nélküli barna.

 

berni felemáscsőrű galamb (Berner Halbschnäbler): szinte valamennyi svájci őshonos fajta és a török galamb keresztezésével előállított házigalambfajta

A csőralakulása a legszembeötlőbb, ez alapján akár a bagdetták, akár a dudoros galambok közé be lehetne sorolni, s leginkább ezért lett felemás csőrű galamb, noha a két csőrkáva színe is különbözik, eltérően pigmentált.

Erős test, de elegáns megjelenés jellemzi. A fejtető fölé érő kontyát és a jól fejlett, vöröses szemgyűrűjét vm. a sajátos rajzolatosságot a svájci ősöktől örökölte.

A keskeny fej enyhén ívelt, magasan tűzött tarkóval. A szivárványhártya narancsvörös. A viasz színű csőr erőteljes, hosszú, az alsó káva pigmentáltsága nem hiba.

A csőrdudor berni fehérfarkú galambpúderozott, sima. A közepesen hosszú nyak eléggé vastag.

A mell jó húsformákat mutat. A hát széles, de hátrafelé elkeskenyedik és enyhén lejt.

A szárnyvégek a hát vonalát követő farkon nyugszanak, nem keresztezhetik egymást. A láb erős, tollatlan.

A színváltozatai: fekete és vörös tarkázott, nagyjából szabályos rajzolattal.

 

berni gugger-kék farkú galamb (Berner Gugger): →svájci színes galambok fajtája.   

 

berni kanári (Berner): a valódi alakkanárik Svájcban kitenyésztett egyik fajtája

  16-17,5 cm között elfogadott. Rövid, széles fej, határozottan domborodó homlok erős és hosszú nyak jellemzi.

 A test tengelyvonala párhuzamos az egyenes vonalú farokkal, és közelít a függőlegeshez.

A mell golyószerűen kidomborodik, ezt a hatást erősíti az ideális berninél a gömbölyded hát és a vállak széles alakulása.

A combok erőteljesek, tollal jól fedettek.

A tollazat sűrű, finom és selymes. A borzas, fodrosodó tollazat hibának számít, viszont a fajta elfogadott tarka változatban is.

berni kanári bírálati lapberni kiállításberni kanári

A BERNI KANÁRINÁL BÍRÁLANDÓ:

                                    Adható max.

TESTTARTÁS                 20 pont

FEJ és NYAK                  15 pont

MELL, VÁLL és HÁT       15 pont

SZÁRNY és FAROK         15 pont

COMB és LÁB                15 pont

TOLLAZAT és SZÍN       10 pont

ÖSSZHATÁS                  10 pont

Fotó: Peter Knoll

 

berni kékfarkú: parlagi galamb nagyságú, vadgalambkék svájci házigalambfajta, hegyes, a fejtető fölé érő konttyal. Itt a kormánytollak fehérek.   

Széles mell, vízszintes testtartás, finom fej, ívelt homlok, függőleges tartású, közepes hosszúságú nyak, közepesen hosszú, élénkvörös, tollatlan láb és vékony, szaruszínű csőrberni felemáscsőrű galamb jellemzi.

A színváltozatai:

kék szalagok nélkül;

kék feketével szegett fehér- v. fekete szárnyszalagos változatban;

fehér szárnyszalagos, fehérpikkelyes szárnypajzzsal és

kovácsoltak.

 

berni őszfejű galamb (Berner rieselkopf): →svájci színes galambok egyik fajtája.   

 

berni pacsirtagalamb (Berner Lerche) (Berner Lerche): a svájci színesgalamb-fajtacsoport tagja

berni pacsirtagalambParlagi nagyságú, a kóburgihoz hasonló, hegyeskontyos mezei galamb kicsi fejjel, meredek ívben emelkedő, fokozatosan szélesedő homlokkal.

A szivárványhártya narancsvörös, a szemgyűrű keskeny, sárgásszürke. A vékony csőr világos szaruszínű. A felső káva hegye enyhén lefelé hajlik.

A nyak függőleges tartású, a mell felé szélesedik, a toroknál ívben kimetszett.

A széles és jól izmolt mell tollai fedik a szárnybúbokat. A hát közepesen hosszú, vállban szélesebb.

Csak a sárgásbarna színváltozata ismeretes. De a nyak, az evezők és a farok valamivel sötétebb árnyalatos.

A mellen a tollazat aranysárga. A szárnypajzsok és a hát pacsirtázott.

A háromszögletű világos csúcsokon kívül minden fedőtoll zászlóin szépiabarna folt helyezkedik el.

 

berni tükrösfarkú galamb (Berner Spiegelschwanz): a berni fajtákkal egyező nagyságú és felépítésű, hegyeskontyos fajta sötétzölddel csillogó mellel, világoskék tollazattal.

berni tükrösfarkú galambA farokpánt fekete. Minden kormánytollon fehér folt látható. Ezek nagysága a szélső tollak felé növekszik. Egyébként a →svájci színesgalamb egyik fajtaváltozataként bírálják.  

bernois: →berni kanári   

 

Bernstein fekete lórija: a →fekete v. →gyászlóri egyik alfaja
madarbarat Creative Commons License 2010.06.13 0 0 2142

Folytatom a galambokat - szóval a b-betűs kötetből jön:

 

Benzing-versenyóra: a postagalamb-versenyeken a madarak dúcba érkezése idejének rögzítésére szolgáló készülék 3 típusát gyártják.

Benzing versenyóra (fotó: Takács Ferenc)A 3-as típus a legnépszerűbb, mert két papírtekercsen rögzíti az időt. 20x16x12 cm nagyságú fadoboz fogantyúval. Egyszeri felhúzással 8 napig működik. Fotó: id. Takács Ferenc - http://www.hobitubi.gportal.hu/

 

beó v. mejnó (Gracula - régen Eulabes): ezen a néven a seregélyfélék (Sturnidae) családjában egy 5 (másutt 2) fajt felölelő nemzet...

 

.....

 

Bergtaube (ném.): →vörös földi galamb (Geotrygon montana).

 

Bergzierlori (ném.): a →hegyi lóri (Oreopsittacus) papagájnemzetsége a lórifélék családjában 1 faj 3 alfajával.

 

Bergzierlori(2)  (ném.): →arfaki hegyi lóri (Oreopsittacus arfaki)

 

beriberi (szingaléz: gyengeség): B1-vitamin hiánya...

 

....

 

berlini csapos fehérfarkú keringő: a →berlini lábtollas keringő egyik változata , valaha önálló fajtaként volt elismerve

Gyakorlatilag megegyezik a berlini fehérfarkúval, de itt a kékek, a baglyasok és a rezesek csőre sötét; a feketéké, a vöröseké, a sárgáké, a gyöngy- és az izabella színűeké pedig viaszos.

Előírás mindkét oldalon azonos számú (7-9) fehér evező. A csüdízület feletti tollak színesek, alul pedig szintén fehérek.  

berlini fehérfarkú: a →berlini lábtollas keringő egyik változata , valaha önálló fajtaként volt elfogadva. 32-35 cm nagysággal, nyújtott, vízszintes tartású testtel

Kerek fej, gyöngy szem, keskeny szemgyűrű, hosszú, függőleges tartású nyak, széles, telt mell, sarkantyús csüdízület és szabályos körívet alkotó talptollazat jellemzi. Többségében simafejű, de előfordulnak fésűs példányok is.

A fehér farok színhatára a zsírmirigy és a kloáka vonala. Egyebütt egyöntetűen színezett, kivéve az ún. rezeseket, ahol a vöröses gesztenyebarna alapszín mellett a lábtollazat (a sarkantyúktól lefelé) és az evezők feketék.

 

berlini gatyás szarka: házi galambfajta, más néven a →vogtlandi gatyás szarka   

 

berlini hosszúcsőrű keringő (Berliner Lange): házigalamb a keringők fajtacsoportjában, mely a XIX. században jött létre, s nyerte el a mai formáját, miután mintegy 200 éven keresztül alakították a holland és a dán keringőkkel, a modenai és az angol begyessel, a francia bagdettákkal és más fajtákkal való keresztezés révén

Hosszú, szűk állású, az ujjakig érően harisnyás láb, vízszintes testtartás, függőleges állású nyak és élénk vérmérséklet jellemzi.

A fej feltűnően keskeny, előre hosszan megnyújtott, felülről nézve határozottan ék alakú.

A csőr a homlokkal törésmentes vonalat képez, csak a tarkónál törik, mégpedig csaknem derékszögben.

A színváltozatai:

kék,

gyöngyszínű,

izabella,

fekete,

vörös,

sárga szarkarajzú.

Valamennyi színváltozat elfogadott csaposan gyöngyszemmel. A fehérek sötét szeműek sápadt szemgyűrűvel, a csőrűk viaszos.

A kékek nem lehetnek palásak v. világosak. A legvilágosabb árnyalatot a gyöngyszínűek mutatják, az izabellek valamivel sötétebbek: krémszínűek, az elefántcsonthoz közel.

A fekete legyen fénylő, zöldes lakkozású, a vörös és a sárga felhőtlen, minél teltebb! A szarkarajzúak nyakán, elől kis területet elfoglaló, fehér, szív alakú rajz kívánatos.

A vállszív nem érhet a szárnyakra. A derék fehér.  

 

berlini lábtollas keringő (Berliner Langlatschige Tümmler): a németek három önálló házigalambfajtája - lábtollas szarka, berlini fehérfarkú és csapos fehérfarkú keringő - tartozik ide, klb. rajzolatokban, amelyek a nevekben megmutatkoznak, de dr. Szűcs Lajos szerint valószínűleg nincs messze az idő, amikor a fajták összevonásával a keringők fajtacsoportjában egyesítve lesznek, pl. berlini hosszúcsőrű fajtaként

Magas állású, keskeny test, vízszintes testtartás és rendkívül dús lábtollazat jellemzi. berlini lábtollas kewringő

Az ék alakú fej finom vonalú. Az írisz gyöngyszínű, a keskeny szemgyűrű színe pedig a tollazat színével harmonizál.

A szarkarajzúak feketében, vörösben, sárgában, világos- és sötétkékben, gyöngyszínűben, ezüstben, ill. izabell színűként fordulnak elő. A hát itt színes.

A feketéknél, a vöröseknél és a sárgáknál nincs fehér szívjelzés, viszont a többinél előnyös.

A lábtollas fehérfarkúak elfogadottak feketében, vörösben, sárga, világos- és sötétkékben, rezesben, baglyasban, gyöngybaglyasban, ezüstbaglyasban, gyöngy- és sárgafakóban. A tollazat a kormánytollakon, a farkfedőkön és a farktámasztó tollakon fehér, másutt színes.

A rezesek ragyogó réz színűek, de az evezők külső zászlaja fekete. A baglyasok nyakán a tollak klb. árnyalatúak, a hát, a vállbúb és a szárnypajzs tollai viszont finoman szegettek.

A fehércsapos fehérfarkúak lehetnek feketék, vörösek, sárgák, kékek, gyöngyfakók, baglyasok v. rezesek.

Itt a 12 kormánytoll, továbbá 7-10 evező, a farkfedő-, a farktámasztó- és a talptollak fehérek, másutt a tollazat - a sarkantyúkkal együtt - színes.

 

berlini lábtollas szarka: →berlini lábtollas keringő   

 

berlini ősmadár (Archaeornis siemensii): 1956-ban fellelt ősmadárlelet, mely a berlini Naturkundemuseumba került, ennek alapján ragadt rá a név, szemben egy másik típussal, amely a londoni British Museum őriz. Utóbbi ettől lett londoni ősmadár. berlini ősmadárÁbra forrása: http://geology.cwru.edu/~huwig/catalog/slides/695.I.7.jpg   

A két példány a vizsgálatok tanúsága szerint sok hasonlatosságot mutat. A kutatók egy része nem is tartja a két leletet két faj maradványainak. Állításuk szerint egyazon faj két klb. nemű, ill. korú egyedéről lehet szó.

 

berlini rövidcsőrű (Berliner Kurze): kisebb jelentőségű, kevéssé egységes házigalamb a keringők fajtacsoportjában

Golyószerű fej, gyöngyszínű írisz, keskeny szemgyűrű, a homlokkal tompaszögben találkozó rövid, vastag és tompa végű csőr jellemzi.

A nyak széles alapról indul, de karcsú. berlini rövidcsőrű galamb

Az egyszínűek és a szalagosak rezgőnyakúak. Tenyészcél, hogy ezt a teljesítményt elérjék a többi színváltozatnál is.

A széles mell előre domborodik. A rövid hát vállban széles. A rövid szárny evezői a farok alatt végződnek.

A közepes hosszúságú láb sűrűn tollazott, a talptollak 3-4 cm hosszúak, jól elkülönülő sarkantyúkkal díszítettek.

A színváltozatai:

- egyszínűek kékben, gyöngy- és sárgafakóban;

- baglyasok kékben, ezüstben, gyöngyszínűben és sárgafakóban;

- lehetnek vörös és sárga szalagosak;

- ismeretes a fekete, a vörös, a sárga, a sötétkék, a világos kék, a gyöngy, az izabell és az ezüst szarkarajzzal;

- vannak fehércsaposak és fehérek, továbbá rezesek.

Utóbbiaknál a farokpánt fekete, a lábtollazat és a farok kékesfekete.

http://www.joiesbunnies.homestead.com/otherpigeons.html

madarbarat Creative Commons License 2010.06.13 0 0 2141

De még mennyire!

Éppen ezért én ma is szavaztam. Ez a minimum, amit az ember egy jó ügy érdekében megtehet.

Szóval

http://bumerang.hu/index.php 

Laci!

Előzmény: zsazska (2140)
zsazska Creative Commons License 2010.06.12 0 0 2140
Nagyon szépen köszönjük a szavazatot, és a népszerűsítést is!:-) Jelllinek doktornő csakugyan megérdemelné, hogy ő nyerjen, és persze mi is rászolgáltunk a kis produkciónkkal!:-)
Előzmény: madarbarat (2138)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.12 0 0 2139

Kedves András!

Nem akarok menteni senkit, de bizonyos feltételek megléte esetén védett madarak is tarthatók, tenyészthetők.

Még az MDOE elnökeként sikerült elérnem, hogy 50-100 klb védett énekes tartását engedélyezze a hivatal az általunk felállított szabályoknak megfelelően. A dolog lényege

1. a fogságban tartott védett madarak regisztrálása és

2. a szaporulat gyűrűzés volt.

Aligha lehet ezt a két követelményt tulzónak nevezni!

Az engedélyezés alapja a pasztázás, a keresztezés, mint tenyésztési eljárás elismerése volt.

Sajnos senki nem vette sem a regisztrálást, sem a gyűrűzést komolyan, pedig ha akkor sikerül kialakítani egy stabil "szelidített" állományt, akkor lehettünk volna akár menő exportörök is abszolute törvényes keretek között. A hivatal - Rodics Kalatin volt részükről a tárgyalófél - abszolute készséges és együttműködésre kész volt. Sajnos azt kell mondjam, hogy a biztató kezdet után az utódaim eljátszották a lehetőséget. 

Előzmény: mepisz (2135)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.12 0 0 2138

http://bumerang.hu/?ezaz=2_20100610

én itt meghallgattam, és valóban ragyogó a produkció, de sajnos egyelőre nem tudom, hogy hol lehet dr Jelinek Kingára klikkelni.

Remélem, azt is hamarosan sikerül kiderítenem, még a hétfői zárás előtt.

Igen sikerült és klikkeltem.

 

dr. Jelinek javára

 

szavazzatok!

Lehet, hogy ez off, de már megbocsájtsatok, jó cél érdekében...

 

Előzmény: zsazska (2134)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.11 0 0 2137

Csaknem biztos, hogy a madarak a sok állati fehérjétől túl vannak psanolva.

Javaslom a lágyeleség teljes megvonását, viszont nyomatni kellene a zöldeleséget és a csíráztatott magvakat. Nem tudom, mennyit engedtetek korábban a madaraknak.

Én az első pár nimfámnak elég szabad mozgást hagytam a lakásban, persze elhúzott függönyök mellett és szép lassan szoktatással. (Míg élek, nem felejtem el az 5 kicsit a karnison, a rekedtes üvöltésükkel, hogy a híradóből semmi nem volt hallható.)

Ennek - mármint a szabad röpték engedésének - az volna a legjobb módja, ha este, sötétben kezdenétek a kiengedést - hadd mozogjanak, repüljenek villanyfénynél. Ilyenkor könnyebb elfogni is őket, ha a kapcsolónál van egy segítőnk.

Lassan a gyümölcsök se számítanak primőrnek, azt is nyomassátok.

Ha még mindig be volnának indulva, végső soron a kettéválasztás is megoldás. Ehhez persze kell egy másik helyiség - lehetőleg jó távol - és ugye, egy másik kalit.

így pihenteted a tojót, lehetővé teszed a regenerálódását...

Remélem még mások is hozzászólnak, nekem hirtelen ennyi jött össze.

 

Előzmény: Andrea196707 (2133)
zsazska Creative Commons License 2010.06.10 0 0 2136
Sziasztok!


A tegnapi felhívással kapcsolatban, miszerint szükségünk lenne a szavazataitokra, az alábbi linkben meghallgathatjátok az adást, és péntek 9-től hétfő reggelig szavazhattok!

Előre is köszi mindenkinek!

Bumeráng: szavazz Lacira!
mepisz Creative Commons License 2010.06.09 0 0 2135

Bizony bicska nyitogató amit a külföldi börzéken fokozottan védett madarakat

árulnak.

A straubingi börzén az alábbi madarakat árulták, fotókat csak azért nem teszek fel,

mert valamelyik CD -én parkolnak.

Nyári lúd, Kislilik, kék fú, vörös ásólúd, bütykös ásólúd, énekes madarak közül.

Stiglinc, csíz, kenderi, erdei pinty,fekete rigó, énekes rigó, megyvágó, keresztcsőrű

egy esetben láttam sordélyt.

Előzmény: madarbarat (2132)
zsazska Creative Commons License 2010.06.09 0 0 2134
Szép napot mindenkinek!
Látom, hogy továbbra is működik az oldal, telis-tel szebbnél szebb képekkel, anyagokkal.
Ezek a börzés képek tényleg bicskanyitogatóak:-(

Lenne egy kérésem!
Holnap reggel a Bumerángban fogunk szerepelni. Ezen a héten van egy játék, amiben azon háziorvosok nyerhetnek egy klímát, akiket a betegeik benevezték, és akik hajlandóak egy dalt közösen elénekelni, élő adásban.
Az adást követően pedig a hallgatók szavazatai alapján dől el, hogy melyik orvosnak szerelik fel a berendezést. Ha kérhetek ilyet, légyszi szavazzatok majd a csütörtöki játékban szereplő csapatra, akik Dr. Jellinek Kinga, martonvásári gyermekorvos részére szeretnék megszerezni a nyereményt! A szavazatokat péntek, 9 órától egész hétvégén le lehet adni, a következő linkben szereplő oldalon:

Bumerang: Nyerj egy kílmát a háziorvosodnak!
Andrea196707 Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2133
Kedves Madárbarát!
Elválasztottuk a kisnimfákat a szülőktől, másik kalitkában vannak már.Nagyon jól vannak, most hárman együtt. A szülőkről annyit szeretnék mondani, hogy amióta elvittük tőlük a kicsiket és kivettük az odut, nagyon odavannak. Most nem tudom, hogy a kicsiket hiányolják,vagy az odut, de lehet, hogy mindkettőt. Le kellett a kalitkát takarni, hogy elcsöndesedjenek és el lehessen őket viselni.Lehet-e ezen a helyzeten segiteni, ha egyenlőre nem szeretnénk több kispapagájt? A nimfa anyukáról annyit, hogy eltünt a bóbitája, nem tudom mi történhetett, kihullottak-e a tollak, vagy a másik kitépte őket, elég muris igy. Előre is köszönöm a válaszodat!
madarbarat Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2132

Egyik kedves Barátomtól kaptam értesítést, hogy a neten kering egy érdekes, mondhatni felháborító anyag a kuwaiti börzéről, kommentár nélkül lássátok:

Fakó keselyű a kuwaiti börzén Fakó keselyű pányván

 

 

Fekete békászó sas Fekete békászó sas

 

 

fehérfülű bülbül fiókák Fehérfülű bülbül fiókák

 

 

Gyöngybagoly - ha erre támadna huncut kedved Gyöngybagoly

 

 

 A szervező természetesen "ornitológiai" társaság

 

szalakóta a kuwaiti börzén Szalakóták a kuwaiti börzén

Pusztai uhu Pusztai uhu - vajon kinek fájdul meg rá a foga?Ugartyúk Ugartyúk - eladó

 

parlagi sas Parlagi sas - "szállítási" bemutató

Vörös vércse fiókák Vörös vércse fiókák

vörös róka arábiai alfaj Vörös róka arábiai alfaj

 

Folytatás következik! (Sajnos az életben is)

madarbarat Creative Commons License 2010.06.07 0 0 2131
 

beltenyésztés, rokontenyésztés (close breeding): elsősorban önmegtermékenyítéssel szaporodó (allogám) növények v. közel rokon, ill. egyetlen szülőpártól leszármazott állatok szaporítása.

Más szavakkal a beltenyésztés lényegében egy törzsön v. tenyészeten belül folytatott fajtatiszta tenyésztés. Célja az úgynevezett tiszta származéksor kitenyésztése. A létrejövő egyedek életképessége (vitalitása) szaporodási képessége stb. leromlik.

Ezt nevezzük beltenyésztéses leromlásnak, ami megmutatkozik

a kelési eredmények romlásában,

a fiókák nagyobb százalékú befulladásában,

a szaporaság csökkenésében,

a terméketlen egyedek felszaporodásában,

a fiókák vitalitásának csökkenésében,

a kelés utáni nagyobb pusztulásban,

a fejlődési erély gyengülésében,

a fertőzések iránti fogékonyságban,

az örökletes hibák felbukkanásában és

a hasznos élettartam csökkenésében.

Dr. Horn Péter vizsgálatai szerint a beltenyésztési koefficiens 1 %-os növekedésére a teljesítmény a következő mértékben csökken:

Tojástermelés 0,3-1 db

Keltethetőség 0,19-0,44 %

Tojástömeg 0,2-0,4 g

Pecsenyecsirkék élőtömege 0,2-0,4 g

Utóbbiaknál a normál vágásérettségkor mutatkozó csökkenés adatát tartalmazza a táblázat. Emellett megfigyelhető a fiatalkori elhullások 0,15-0,33 százalékos növekedése, vm. a kifejlettkori elhullások 0,15-0,21 %-os emelkedése.

Ugyanakkor Dr. Horn Péter is hangsúlyozza, hogy nem minden állománynál ilyen tragikusak a következmények, mert sok függ az adott populáció genetikai adottságaitól is.

A beltenyésztés folyamán az első nemzedék (I1) életképesebb, mint a második nemzedék (I2) és így tovább. A

beltenyésztési minimum - fajtól függően 5-10 nemzedék - után következik be.

Addig különösen feltűnő a leromlás, míg a továbbiakban alig észrevehető, nem okoz további életképesség és produktivítás-csökkenést.

Vannak fajok, amelyek a beltenyésztés folyamán teljesen sterillé válnak.

Máskülönben a beltenyésztés eredményeként genetikailag nagymértékben egyöntetű populációk jönnek létre, ezek a BELTENYÉSZTETT VONALAK, ill. TÖRZSEK.

A beltenyésztés folyamán a heterozigóta egyedek száma csökken, a homozigóták aránya viszont növekszik. Ezt szemléletesen bizonyítja Vida és munkatársainak vizsgálata a következő táblázat szerint.

 

Heterózigóták  és homozigóták gyakorisága százalékarányban

Genotípusok Heterozigoták Homozigóták AA Aa aa F1 0 100  0 100  0 F2 25 50 25 50 50 F3 37,5 25 37,5 25 75 F4 43,7 12,5 43,7 12,5 87,5 F5 46,8  6,25 46,8  6,25 93,7  

A beltenyésztés következtében létrejövő genetikai egyöntetűség kifejezésére szolgál a Wright-féle beltenyésztettségi együttható. Jele: F.

Azt fejezi ki, hogy a származásilag azonos gének hányad része rögződött az állomány átlagában. Galambtenyésztésben a következő párosításban a következő F-értékekre számíthatunk:

szülő x ivadék 0,25 v. 25 %,

testvér x testvér 0,25 v. 25 %,

féltestvér x féltestvér 0,125 v. 12,5 %

1. unokatestvéreknél 0,062 v. 6,25 %

Keresztezett állománnyal is folytathatunk a későbbiekben mind rokon-, mind beltenyésztést.

Sőt, előfordul, hogy más lehetőségünk nincs is.

Vannak tulajdonságok, amelyek másként, mint rokontenyésztéssel nem is rögzíthetők biztonsággal. Ilyen pl. a tájékozódási készség és a dobolás.

A rokontenyésztés hatására nem minden fajnál, fajtánál egyenlő mértékben indul meg a degenerálódás. A belga postagalamb-tenyésztők eredményei is igazolják ezt.

Dr. Bourgeois híres galambcsaládja 1729. évtől beltenyésztett ősöktől ered.

Érdekes, hogy a legújabb felismerések szerint papagájoknál a talplenyomat alapján is lehet következtetni a beltenyésztés fokára.

(→rokontenyésztés; →morbiditás)

 

belterjes állattartás: a →külterjes állattartással ellentétes tartási mód, amikor az állományt a lehető legteljesebb mértékben függetlenítjük a külső körülményektől, sokoldalúan gondoskodunk az állatokról, s ennek fejében elvárjuk...

 

.......

 

bengáli zöldgalamb (Treron bicincta - Bindengrüntaube - Orange-breasted Green Pigeon): a papagájgalambok legszebbike. Indiában és Délkelet-Ázsia nagy részén előfordul. A nagysága 29 cm.

A csőr zöldes, de az orrviasz kék. A homlok, az áll és az arci rész pasztellzöld. A tarkó felé finom átmenettel válik pasztellkékké.

A mell felé szintén lágy átmenettel előbb egy pasztell-lila csík keletkezik, alatta pedig a mell narancssárga.

A test alul sárgás árnyalatú pasztellzöld. A szárny hátrafelé sötétedő zöld, de az evezők vége fekete, a szárny alul kanárisárgával szegélyezett. Az alsó farkfedők rózsasínűek. bengáli zöldgalamb

A tojó csőre sötétebb. A melléről, begyéről hiányzik a lila, ill. a narancssárga. A helyüket világoszöld foglalja el. A kloákatájék sárga, de vékony feketés csíkokkal díszített. A farok szürkéskék.

Az erős láb piros, szilárd támaszt nyújt az ágakon.

Bogyókkal, gyümölcsökkel táplálkozik. A fügét különösen kedveli.

Alacsony fán, gallyakból épített fészekben költ.

http://www.kolkatabirds.com/page28.htm

 

....

 

Benzing-versenyóra: a postagalamb-versenyeken a madarak dúcba érkezése idejének rögzítésére szolgáló készülék 3 típusát gyártják. Benzing versenyóra (fotó: Takács Ferenc)

A 3-as típus a legnépszerűbb, mert két papírtekercsen rögzíti az időt. 20x16x12 cm nagyságú fadoboz fogantyúval. Egyszeri felhúzással 8 napig működik. Fotó: id. Takács Ferenc - http://www.hobitubi.gportal.hu/

 

beó v. mejnó (Gracula - régen Eulabes): ezen a néven a seregélyfélék (Sturnidae) családjában egy 5 (másutt 2) fajt felölelő nemzetség ismeretes.

(Régebben 4 fajt és 10 alfajt írtak le Graculaként.) A ma használatos rendszerekben:

1. Gracula religiosa: →beó v. nagybeó (Greater Indian Hill),

http://videa.hu/main.php?page=play&v=9e8slJCZpdoEnM44  

http://www.orientalbirdimages.org/search.php?action=searchresult&Bird_ID=2497&Bird_Image_ID=4124&Bird_Family_ID=&p=9  

beó (fotó: Martina Meister)

 

...

berber golyvás, gorguera: régi →spanyol begyes házigalambfajta, a laposfarkúak alcsoportjában, melyet már 1719-ben említ Cavanilles.

 

berber sólyom: →sivatagi sólyom (Falco pelegrinoides).

madarbarat Creative Commons License 2010.06.06 0 0 2130

 

belgrádi magasröptű keringő: a szegedi magasszálló keringővel rokon, közepes nagyságú házigalamb a hosszúcsőrű keringők alcsoportjában. Átmenetet képez a sima és a fésűsfejű keringők között.

Vagyis nem teljesen egységes fajta, de nagy figyelmet érdemel, mert rendkívül igénytelen, kiváló röpképességű és a betegségekkel szemben ellenálló.

A színváltozatai: minden galambszínben elfogadott.

 

bélgyulladás, enteritis: az →emésztőkészülékek közül a vékonybelek gyulladásos megbetegedése.

Fő tünete a hasmenés. Heveny bélgyulladás észlelhető koleránál, bacilus v. amőba okozta vérhasnál, tífusznál, paratífusznál, influenzánál.

Az idült bélgyulladás kialakulhat a hevenyből, de jelentkezhet elsődleges megbetegedésként is, aminek rendszerint a gyomor, a máj v. a hasnyálmirigy elégtelen működése az oka.

Okozhatja még a baktériumflóra kóros megváltozása, mérgezés stb.

 

bélhurut, enteritis, enterocolitis: az →emésztőkészülékek közül a bélnyálkahártya főként a vastagbél gyulladásos megbetegedése.

Tünetei: hasmenés v. ennek szorulással váltakozása, nyákos széklet ürítése, puffadás, korgás, bágyadtság, lesoványodás.

A bélgyulladásos madár kloákájának a környékén a tollazat bélsárral szennyezett - ilyen madarat semmi szín alatt ne vegyünk meg!

Előidézésében toxikus kólitörzsek, Salmonella, proteuszamőba, Streptococcus szerepelhet. Megtelepedésüket a fiziológiás bélflóra egyensúlyának megbomlása elősegítheti.

Az akut bélhurut rendszerint akut gyomorhuruthoz kapcsolódik, hasmenés, görcsös hasi fájdalom, láz jellemzi. A krónikus bélgyulladás legtöbbször idegrendszeri behatásokra alakul ki, lényege a bél motilitásának zavara és a bél nedvszekréció fokozódása, amely hasmenést okoz.

Ha a saját tenyészetünkben fordul elő megbetegedés, különítsük el a beteget, adjunk neki kamillás vizet (tehetünk bele Erithromycint, v. Neo-Te-Sol pulvis ad us. vet.), vonjuk meg tőle a lágy és a zöldeleséget. Keverhetünk a mageleségbe mákot, mert annak van székletfogó hatása.

 

....

 

Belosics Lajos: zombori (Kis-Jugoszlávia, 2500 Sombor, Prvomajski bulevar A-23) galambász, a budapesti magasröptű keringő szerelmese, aki 1993-ban a DD Seme-Sombor, magfeldolgozó és madár-, galambeledel-készítő vállalat támogatásával szerb nyelven könyvet jelentetett meg a fajtáról.

A galambász szakkönyvek világkatalógusában is szereplő, Budimpestanski Visokoletac c. kiadványt kérésre mindenkinek ingyenesen eljuttatja.

 

bélpuffadás, meteorismus: a has felpuffadása bélgázok felgyülemlése következtében.

Előfordulhat rostdús ételek fogyasztása után, a bél hurutos megbetegedése miatt és bélelzáródás alkalmával.

 

 

Kedves barátaim!

Belosics Lajosról még Koronczai Laci barátomtól szereztem tudomást, ő javasolta, hogy kerüljön a lexikonba. Sajnos Laci a debreceni pergő avatott szakértője időközben elhunyt, de lehet, hogy Belosics úr is.

Tudniillik jó fél esztendeje küldtem neki egy tiszteletpéldányt a lexikonból, de a posta visszahozta azzal, hogy a címzett ismeretlen.

Ha valaki tudná segíteni a tisztánlátást, netán ismeri Belosics Lajos címét vagy róla bármit tud, az kérem tisztelettel értesítsen!

Barátsággal

Lengyel Tibor

madarbarat@rubicom.hu

 

Ja, és ha már a tisztelet hangján kell szólni, akkor tudjatok róla, hogy

dr. Vlajkú Györgyöt,

aki jónéhány ragyogó képpel és megszívlelendő tanáccsal segítette a lexikon minőségét javítani, a napokban, születésének 93. évében ünnepelte családja. Ez úton szívből kívánom én is, hogy teljék még sokáig öröme a madarászatban, a madarak fényképezésében és még sokáig jó egészségben járja az erdőket, mezőket, szép hazánk tájait!

Öszinte tisztelettel

Lengyel Tibor

 

madarbarat Creative Commons License 2010.06.06 0 0 2129

békés karvalygalambocska: →Gould zebragalambja (Geopelia placida - másutt a G. striata alfaja - Friedenstäubchen - Gould's Zebra Dove).

 

....

 

bélcsatorna, bélcső, emésztőcső, intestinum: fejlettebb állatok emésztőrendszerének rendszerint izmos falú, csőszerű része, amelyben a táplálék megemésztése és a tápanyagok felszívódása végbemegy.

A gerinceseknél a testnél jóval hosszabb, a fejen levő száj(csőr)nyílással kezdődik, és a törzs végénél, a végbélnyílással végződik. Elő-, közép- és utóbélre tagolható.

Az előbél részei:

1. a szájüreg a nyálmirigyekkel, a nyelvvel és többnyire fogakkal;

2. a garat, amely a kopoltyús gerinceseknél ún. légzőbél;

3. nyelőcső, amelyen a madarak egy részénél a begy is található;

4. és a gyomor, amelynek a magevő madaraknál két eltérő működésű és szerkezetű része van. A zúza és a mirigyes gyomor.

A középbél v. más néven vékonybél kezdeti szakaszába két nagy mirigy, a máj és a hasnyálmirigy önti a váladékát, ezen kívül a vékonybél falában is találhatóak mirigyek, az ún. emésztőmirigyek.

Az utóbél, amely a bélsár formálódásának a helye, vastagbélre és végbélre osztható. Számos fajnál a vastagbél kezdeti szakaszán egy v. két vakon végződő bélszakasz található, ez a vakbél.

Galamboknál a bélszakasz a nagyságtól és a fajtától függően (Szűcs-Szécsényi mérései szerint) 90-140 cm hosszú.

 

....

 

belga körcsattogó galamb (Belgische Ringschläger): jól izmolt, erős és viszonylag nagy házigalamb a körcsattogók fajtacsoportjában.

Hegyes konty, emelt testtartás, széles szárny, a farok szélén nyugvó evezők, viszonylag rövid, tollatlan láb jellemzi, de a csüd lehet tollas, sőt az ujjak kivételével kívánatos a harisnyás csüd.

A színváltozatai: fekete, vörös, sárga, kék fekete szalagokkal, kovácsolt kék és vörösfakó színekben elfogadott.

A nyak elejének közepén fehér félhold mutatkozik, ez a legnagyobb szélességben 5 cm-es. A szem felé irányulva a fülig ér a sarló csúcsa.

Előírás szerint fehér még 7-12 evező, továbbá a derék, a has és a comb.

A sárgák és a vörösek farka világos, sőt lehet tiszta fehér is.

A többi változatnál a farok az ékkel együtt színes.

 

belga postagalamb (Columba domestica verrucosa tabellaria - Brieftaube): belga tenyésztők által az 1840-50-es években átgondolt keresztezések által létrehozott fajta, a modern →postagalamb

Alapját gyakorlatilag a lüttichi és az antwerpeni postagalamb szolgáltatta. Létrejöttével indult fejlődésnek a postagalambsport, s hamarosan kialakultak azok a törzsek, ill. vérvonalak, amelyek az egyik v. a másik kiindulási alaptól őriztek meg többet.

 

Belga Postagalambtenyésztők Szövetsége (Royale Fédération Colombophile Belge): a galambsport őshazájának tekinthető Belgium postagalamb-tenyésztő egyesületeinek országos szervezete, a 80-as évek közepén 135 ezres taglétszámmal. (Összehasonlításképpen: ugyanakkor az USA-ban 16 000, Portugáliában 12 000, Luxemburgban 150, Franciaországban 40 000 tagja volt a nemzeti postagalamb szövetségnek.) Royale Fédération Colombophile Belge

Még beszédesebb adat, hogy évente mintegy 3-4 millió gyűrűt bocsátanak a tenyésztők rendelkezésére, s a gazdasági jelentőségük mellett sem lehet szó nélkül elmenni, hiszen az általuk tartott 4 millió körüli galambnak csak a takarmányigénye mintegy 48 000 tonna.

A versenyeiken évente mintegy 20-25 millió galamb vesz részt (természetesen vannak példányok, amelyek többször is szerepelnek ebben az adatban), s e mennyiség szállítására 15 000 vagonra volna szükség. http://www.rfcb.be/RFCB/rfcbstart.htm

 

belga pulyka: →medena pulyka

madarbarat Creative Commons License 2010.06.06 0 0 2128

Gézának - meg mindazoknak, akik lexikont szeretnének - üzenem, hogy a

MADÁRBARÁT-LEXIKON

legújabb változata a technikai munkákat elvégző barátomnál található, így a megrendeléseket hozzá célszerű címezni:

SZŐCS BÉLA 

1139 Budapest, Hajdú u. 14. I/9.

telefon: 20-536-7234

email:

ebenezer@drotposta.hu

ebenezer@freestart.hu

Köszönettel Lengyel Tibor

lexikon-borító Régi borító

Új borító

madarbarat Creative Commons License 2010.06.06 0 0 2127
békacomb (gal.): a galamboknál az erősen kidomborodó alsó comb megnevezése. Nem hiba a francia begyesnél, viszont pontlevonással sújtják a brünninél.

 

békacsőrű halción
(Clytoceyx rex): Új-Guinea egyik jégmadárféléje. 32-35 cm nagyság és rozsdabarna tollazat jellemzi.

A fejtető és a szárnyfedők sötétebbek, a barnás végű kormány- és evezőtollakat szép ibolyás kék árnyalat díszíti. Az áll és egy keskeny nyakörv fehér.

A hegyén lekerekített hatalmas csőr felső kávája feketésbarna, az alsó sárgásbarna. Ez a szerszám kiválóan alkalmas a gyíkok és rovarok megragadására, sőt, a földben való turkálásra is.

A családban e faj egyedei tartózkodnak legtöbbet a földön, így nem csodálkozhatunk, hogy az ujjak itt nőttek a legkevésbé egymással össze.

http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/resources/grzimek_birds/Alcedinidae/Clytoceyx_rex.jpg/view.html

 

Bekassine (ném.): →közép sárszalonka (Gallinago gallinago).

 

.....

 

Természetvédelmi értékként fokozott védelmet élvez. http://www.wigry.win.pl/ptaki/chroz3_en.htm

Az eszmei értéke 250 000 Ft.

 

békés fürjgalamb (Gallicolumba stairi - Friendly Quail Dove - Tongan Ground Dove): 26 cm, középnagy, összességében sötét barna földi galamb. A hímeken a szürkés tarkó és fejtető irizáló csillogásúak kelti fel a figyelmet. Békés fürjgalambA rózsaszínes mellpajzs fehérrel szegélyezett. nbsp;

A Tonga és a Fidzsi-szigeteken viszonylag nagyobb populáció található, de a többi hajdani élőhelyén (közép Polinézia, Szamoa) már eseményszámba megy a felbukkanása.

Táplálékát (csigák, rovarok, magvak, hernyók, friss hajtások és rügyek) a sík- és hegyvidéki erdők talaján ill. az aljnövényzetben keresi.

A békés fürjgalamb rendkívül érzékeny a zaklatásra, ahol nem érzi magát biztonságban, onnan gyorsan elszelel.

Sajnos a mongúzok is sok kárt tesznek az állományban, így 2009-ben felkerült az IUCN Vörös Lista Veszélyeztetett fajok közé.

békés karvalygalambocska: →Gould zebragalambja (Geopelia placida - másutt a G. striata alfaja - Friedenstäubchen - Gould's Zebra Dove).

 

bél: →bélcsatorna

 

bélbaktériumok: főként a zöld növényi anyagokkal is táplálkozó madarak vannak ráutalva a bélfauna hasznos baktériumai által termelt fermentumokra, ...

madarbarat Creative Commons License 2010.06.06 0 0 2126
begyelzáródás: főként a túltenyésztett ibériai begyes(ibériai - lásd fotó: http://www.iberische-taubenrassen.de/) begyes házigalambfajtáknál előforduló rendellenesség.

Úgy alakul ki, hogy a fokozott takarmány és vízfelvétel miatt előre esik a begy és nem képes onnan az emésztőcsatornában továbbjutni a táplálék. Ha ebben az állapotban a galamb újra iszik, s a begyben levő magvak megduzzadnak, akkor teljesen elzáródhat a tápcsatorna.

A begyben beállt pangás miatt a begy megduzzad, keménnyé válik, a begytartalom megsavanyúdik, s a galamb csőréből bűzös folyadék fog ürülni. A légzés is nehézzé válik, a fej és a nyaktartás rendellenes lesz.

Ha a problémát időben felfedeztük, akkor csaknem biztosan segíthetünk: egy csőben v. harisnyában úgy függesszük fel a galambot, hogy a begytartalom a gravitáció segítségével továbbjusson a gyomor felé.

A már erjedőben levő begytartalmat célszerűbb a begy maszírozásával a csőr felé eltávolítani. De mielőtt a művelethez kezdenénk, vízzel hígítsuk fel. Az így kezelt madárnak 48 órán át ne terheljük takarmánnyal az emésztőrendszerét. Dr. Szűcs Lajos 5 % szőlőcukorral feljavított híg teát ajánl itatására.

A bekötött begytartalmat begymetszéssel kell eltávolítani. Miután a műtéti hely nem érzékeny, tulajdonképpen nincs szükség érzéstelenítésre.

A beavatkozást egy cc. 3 cm hosszúságú helynek a tollaktól való megtisztításával kell kezdenünk. Ezt követi éles pengével a rögzített madáron a metszés, mely közben arra kell vigyázni, hogy nagyobb eret ne vágjunk.

A gondot okozó begytartalom csipesszel való eltávolítása után át kell mosni a begyet, majd a begyfal, végül a bőr összevarrását követően 2 napig nem szabad etetni az elkülönített madarat.

Inni a beteg szőlőcukros oldatot kapjon! Csak a bőr varratait kell eltávolítani, cc. 7 nap múltán.

Megelőzésként a begyes galambokat kis adagokban naponta inkább többször kell etetni.

begyelzáródás

begyes galambfajták: valamennyi galambfajtánál előfordulnak hímek, melyek a begyüket - leginkább turbékolás közben - megtöltik levegővel. Ezekből a XIV. század táján, valószínűleg Spanyolországban kialakult házigalamb-fajtacsoportot nevezzük begyeseknek.

A fajtacsoport tagjainak közös jellemzője, hogy a begyükbe levegőt képesek nyelni, s azt ott vissza tudják tartani. E képességük olyan sajátos külsőt kölcsönöz számukra, ami semmi mással össze nem téveszthető.

A valamit valamiért elv itt is érvényesül! Cserében a légbegyért a begyesek több ivóvizet igényelnek, mint más fajták. Ezen túl az etetésüknél is figyelembe kell venni, hogy egyszerre nem szabad nagyon megterhelni a begyüket, mert akkor a súlyossá váló begy könnyen begyulladhat. Ezért naponta többszöri, kis adagokban való etetést igényelnek.

pomeránipomeráni begyes

Azt is meg kell említeni, hogy a begyes fajtáknál a felfújt begy a kiállításon mérlegelendő szempont.

Viszont a kellőképpen nem dresszírozott madár a kiállítási ketrecben az embertől való félelmében nem produkálja magát. Tehát itt is sok múlik a tenyésztő hozzáértésén, ugyanis a jó begyes hangra v. jelre felfúja magát és felveszi a sztenderd által megkövetelt sajátos testtartást. Ha ez elmarad, akkor a galamb a valóságos értéke alatt fog szerepelni. Sajnos az ún. jó fúvás a környezet hőmérsékletén is múlik, ti. a hideg nem kedvez a produkcióhoz.

A fajtacsoport rendkívül gazdag, miután a begyesek Hollandián és Csehországon át gyorsan elterjedtek egész Európában, s mindenütt nagy figyelmet szenteltek rájuk. Ma már számos alcsoportjukról is beszélnünk kell, ezek:

1. →törpe begyes

2. →közepes nagyságú begyes,

3. →spanyol begyes v. ibériai begyes,

4. →hosszúlábú begyes fajták és

5. →rövid lábú, nagy begyes fajták. holland begyes

A jó begy csak megfelelő hosszúságú nyakon alakulhat ki.

A begyes fehéreknél és a tarkázottaknál az írisz sötét, a színes fajtáknál narancsos v. élénk vörös. Egyes változatoknál pedig egyenesen követelmény a gyöngyszem. A sziluetteken az ideális alakulás és állás sémája a holland tenyésztők szerint (→udvarlás )

http://www.iberische-taubenrassen.de/

http://www.lunereves.com/

 http://www.youtube.com/watch?v=-U89kSf6WvE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=V4iOCprt2y4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=l5Z4FZ2X2uE&feature=related

 

begyes galamb

 

begy felfúvása: →udvarlás

 

begytej: egyebek mellett a galambok, a flamingók és tágan értelmezve a díszpintyek vm. számos más madár mellett a papagájok is a fiókáikat begyből begybe etetik

A kicsik a nyakukat tekergetve felfelé tartott csőrrel - olykor nagy hangzavarral - várják a felpuhított magvakat, ill. a szülők begyében emésztésnek indult rovarokat.

A papagájfajok közül számosnál a szülők a kicsiket etetéshez a hátukra fordítják, egyébként a csőrgörbület miatt lehetetlen volna tálalásuk.

Az első napokban ez az etetőanyag alig tartalmaz magvakat és természetben előforduló tápanyagokat.

Sokkal inkább tejszerű váladék, pép, ezért begytejnek nevezzük. Valójában A BEGY FALA TERMELI, elzsírosodott felhámsejtek tömege.

A galamboknál krémszínű, búza- v. kukoricaszem nagyságú csomókból áll. A szaga az avas vajéhoz hasonló.

Költő galamboknál már a költés 6. napján elváltozás mutatkozik a begy falában. A 12. napra a vérbő nyálkahártya redőzötté válik, s erősen megvastagszik.

A begy fala normális körülmények között 0,15 mm vastag. A költés 18. napjára 3 mm-re vagyis a hússzorosára vastagodik. A begytej képződését a prolaktin nevű hormon váltja ki és szabályozza. Legintenzívebben a kelés utáni 6. napon képződik.

A szakemberek vizsgálatai ez idáig inkább a galambok begytejének vizsgálatára terjedt ki.

A házigalamb begyteje átlagosan

64-87 % vizet,

13-18 % fehérjét,

10-12 % zsírt,

4-5 % szénhidrátot és

1-2 % ásványi anyagot tartalmaz.

Természetesen a fiókanevelés klb. fázisaiban a begytej összetétele nem állandó. Eszerint galamboknál a begytej

1. szárazanyag tartalma az első napi 21,16 %-ról a negyedik napra 26,17 %-ra növekszik, majd némi visszaesés után a hetedik napon eléri a 28,06 %-ot.

Újabb törés után a keléstől számított tizedik napon a szülők begytejének szárazanyag-tartalma eléri a 29,47 százalékot. Ezen belül a kalcium és a foszfor aránya 1,1:11;

2. nyersfehérje tartalma az első három napon 10 % fölött van. A harmadik napi legmagasabb 11,01 % után 8,29 %-ra csökken, de az ötödik napon újra növekszik (9,59%), hogy aztán folyamatosan tovább csökkenjen;

3. aminosav összetétele szintén változatosan alakul;

begytej aminósav-összetétele galambnál

4./ a savamidokból és az aminosavak bomlásából keletkező ammónia átlagosan 0,12 g.

5./ az esszencionális és a nem esszencionális aminosav egymáshoz viszonyított aránya az első tíz napban végig az előbbi javára billen (az 5. napi 54,1:445,9 százalékarányban, ami a legnagyobb eltérés, ill. a 2. napi 51,8:48,2 százalékaránnyal, amely a mutatkozó legkisebb eltérés).

Galamboknál a begy fala a fiókanevelés 27. napjára felveszi az eredeti méreteit és megszűnik a begytejképződés, de a kicsik valójában már az etetés 12 napjától zömében a szülők begyében megpuhult magvakat kapnak. (→császárpingvin )

 

behoste típus: a →párizsi trombitásnál az egyik az előnyösebb változat. Ennél a comb tollal jól fedett. (→hernyólábú )

 

bejelentési kötelezettség: 1. törvény szerint vannak olyan fertőző megbetegedések, amelyekről kötelező a hatóságokat (állatorvos v. az önkormányzati hivatal) értesíteni. Baromfifélék esetében ilyen betegség pl. a baromfipestis és a baromfikolera.

A bejelentés közérdekű, hiszen ez által válik lehetővé a járvány kialakulását megelőző intézkedések időbeni megtétele. Így érthető, hogy a kötelezettség elmulasztása szankciókat von maga után.

2. bizonyos madárfajok szerzése, szaporulata, eladása, elhullása bejelentési kötelezettséggel jár. Ezek listája a →Washingtoni-egyezmény végrehajtását szolgáló nemzetközi konferenciák döntései szerint időről-időre módosulhatnak. (→CITES )

 

bejelentési kötelezettség alól kivont madarak: a washingtoni-egyezményhez csatlakozott országokban (így nálunk is) a veszélyeztetett fajok védelme érdekében számos madárfajjal (I-II-III. függelék) kapcsolatban nagyon szigorú, mások esetében megengedőbb szabályok (A. mellékletes ...

Törölt nick Creative Commons License 2010.06.05 0 0 2125
eladnám Akah márkájú, 20-60X80-as spektívemet teljesen karcmentes, új állapotban.

az okulár kupakja megrepedt, azt összeragasztottam (nem lett szép).

földi megfigyelésre a távcső kiváló.

én csillagászkodni vettem, de nem arra való. :-(

ára 35ezer Ft.

köszönöm figyelmeteket!
madarbarat Creative Commons License 2010.06.04 0 0 2124

Glofák Ágnes: begók a balkonládánBegók a balkonládán

 

 Kelő fiókák

 

Begó fiókák (Glofák Á. felv.) Begó fiókák (Glofák Á.)

 

begó, parlagi v. városi galamb: a házi galambnak a városokban előforduló változata. Elvadult fajták kereszteződéséből előállt, rendkívül szívós, rendszerint sok betegséggel fertőzött és bacilusgazda keverékgalamb.

Mindamellett, hogy a terek érdekes színfoltjai, sok kárt tesznek a középületekben és a szobrokban.

Vannak esküdt ellenségeik és vérzőszívű védelmezőik. Igazságot tenni a két tábor között, őket összebékíteni reménytelen vállalkozás.

Tény, hogy a megfogható és látszólag szelíd példányok többnyire betegek, s az embert fertőző ornitózis legtöbbször tőlük származik.

Hogy mennyire szívós, arra bizonyság Glofák Ágnes képriportja egy pesti ház balkonládájában költő begópárról, ill. szépen cseperedő fiókáiról.

A nagyságuk (22-35 cm) viszonylag tág határok között ingadozik.

Hollywoodban az úgynevezett OvoControl P (egy a takarmányba kevert fogamzásgátló szer), úgy tűnik, hatásosan csökkentette a galamb populációt. Egy ellenőrzött területen a korábban számolt 438 galamb négy hónap elteltével tizedére csökkent. A vizsgálatot végzők a galambok számának csökkenését a természetes lemorzsolódás, és a születések csökkenésével magyarázzák.

A Humane Society és a PETA (állatvédő szervezetek) jóváhagyták OvoControl P használatát, amely akadályozza a magzat fejlődését a tojásban és mint ilyen, kíméletes módszere a galambok szabályozatlan szaporodása csökkentésének. Az OvoControl P nem mérgező és tekintve, hogy énekes madarak nem fogyasztják, rájuk nézve semmiféle veszélyt nem jelent.

OvoControl P

A veszély látszatát is sikerül elkerülni azáltal, hogy a OvoControl P-t automata etetőkkel kínálják fel a galamboknak, minden nap egyszer, korán reggel. Pár perces időtartam alatt juttatják - http://www.youtube.com/watch?v=FkDXDQuaETI - az éhes galambok szervezetébe a szükséges fogamzásgátló szert, így az már e körülmény miatt sem juthat más állatok szervezetébe! (→galamb-távoltartó; →városi galamb)

http://www.youtube.com/watch?v=pjmaLyOagJ4&feature=related

http://www.birds.cornell.edu/programs/urbanbirds/video/ubs_whatssospecial.html

 

begy, ingluvies
: állatok (madarak, csigák stb.) nyelőcsövének, vagyis az →előbéli rendszer rendkívül sérülékeny, kitágult része; a táplálék ideiglenes tárolására szolgál.

Begy és belső részek

Ábra (baromfi) forrása: http://4hpoultry.osu.edu/

A gerinctelenek körében a gyűrűsférgek, a rovarok, csigák nyelőcsövén, a gerincesek közül a madaraknál fordul elő. De rögtön megjegyezzük, hogy nem minden madár rendelkezik beggyel.

Határozottan el nem határolt tágulata, ún. ÁLBEGYE van számos halevő madárnak. Élesen elkülönült valódi begy fordul elő a papagájoknál, a kacsáknál stb.

A magevőknél általános, de pl. már a kakukknál sem találunk ilyen képződményt. A másik véglet a →búbostyúk (félék), amelynél 3 begy fejlődött, s azok nagyobbrészt átveszik a zúzógyomor feladatait is.

Benne felpuhul a mageleség és megkezdődik a szénhidrátok emésztése. Betegsége gyakori, főként nyári melegben a romlott lágyeleség miatt jön gyulladásba. Ha a gyulladt begybe újabb lágyeleség kerül, akkor a baktériumok viharos elszaporodása az emésztőrendszerben végzetes lavinát indíthat meg.

Magától értetődő, hogy a lágy takarmányok gyorsabban áthaladnak a begyen. Dr. Horn Péter szerint 15 g búza 11-17, ugyanennyi árpa 18-23 óra alatt ürül a galambbegyből.

A galambalakúaknál a begynek az ivadékgondozásban is szerepe van, ugyanis a begy hámsejtjei zsírosan degenerálódnak, ezáltal túrószerű anyag termelődik, a

begyen. Dr. Horn Péter szerint 15 g búza 11-17, ugyanennyi árpa 18-23 óra alatt ürül a galambbegyből A galambalakúaknál a begynek az ivadékgondozásban is szerepe van, ugyanis a begy hámsejtjei zsírosan degenerálódnak, ezáltal túrószerű anyag termelődik, a →begytej, amellyel a kicsinyeiket etetik

Érdekes, hogy növendék galamboknál a begy üresen 10-20 másodpercenként ritmikusan összehúzódik.

A baromfitenyésztésben előfordul egy ma még rejtélyes megbetegedés, mely abban nyilvánul meg, hogy egy-egy nagyobb csoportban néhány csibe begye levegővel v. vízzel telik meg és a normális nagyság többszörösére növekedik - az okot keresik. (→udvarlás )

 

Előzmény: madarbarat (2123)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.04 0 0 2123
baromfitrágya: a szarvasmarha és a sertés trágyájánál háromszor több nitrogént és foszfort tartalmazó alom és ürülékkeverék, mely galambdúcokban és baromfiólakban keletkezik.

Sokkalta töményebb, mint a hasonló anyagok, ezért a növénytermesztésben való felhasználása nagy elővigyázatosságot igényel.

Csak kis mennyiségben szabad a talajba juttatni v. célszerű más állatok érett trágyájával, ill. komposztált növényi maradványokkal keverten kiszórni. Így viszont rendkívül értékes a növényi kultúrák számára.

Ma már az sem kelt nagy meglepetést, ha halljuk, hogy az alomanyagoktól mentes →baromfiürüléket - fertőtlenítés, szárítás és szagtalanítás után - főként kérődzők takarmányában /anafág/ újra hasznosítják.

.....

Bartlett csillagos galambja (Gallicolumba /luzonica/ criniger - Bartlett-Dolchstichtaube - Barlett's Bleeding Heart): a földi galambok csoportjában a Szívenszúrt galamb→szívenszúrt galamb alfaja, másutt önálló faj. Kizárólag a Fülöp-szigeteki Mindanao-szigeten és néhány kisebb szárazulaton (Leyte, Samar és Basilan) fordul elő. Illusztráció forrása: http://www.vzi.de/p/z2/taubbar.htm

A fejtető, a nyak, az arci rész és a nyak hátulsó éle is fénylő zöldes. A hát vörösesbarna. A váll, a fartájék és a felső farkfedők lilással szegélyezett fénylőek.

A farok vöröses gesztenyebarna, szürkés tollhegyekkel. A kis szárnyfedők szürkések, de bronzos szegéllyel. A karevezők gesztenyebarnák. A kézevezők barnák.

Bartlett-galambA torok és a mell a várt pirossal díszített, de itt inkább csillagszerűen. A test alul sárga, enyhe narancsos árnyalattal. Az alsó farkfedők világosak.

Az áll és a torok fehér, de ez a "partedli" lefelé egészen elkeskenyedik.

A csőr fekete. Az írisz barna. A láb halvány hússzínű.

Minden túlzás nélkül lehet állítani, hogy talán a legszebb egzotikus gerle.

A nagyság 270 mm, ebből a farok 100 mm. A szárnyhossz 160 mm. Egyebekben megegyezik a törzsalakkal.

1863-ban mutatták be Londonban, és a szaporítása nem okozott gondot.

A fészekaljanként 2 tojásból a kicsik a 16. napon kelnek.

A táplálása nagyobbrészt magvakkal (napraforgó, köles, négermag, kender, búza és aprószemű kukorica) megoldható, de okvetlenül igényel bogyós és apróra vágott gyümölcsöket. Kapjon alapvetően ömlesztett sajtból és reszelt sárgarépából álló lágyeleséget és zöldet!

 

Bartmeise (ném.): →barkós cinege (Panurus biarmicus).

 

Bartramia: a szalonkafélék egyik nemzetsége.

- longicauda: →hosszúfarkú cankó (Bartram's Uferläufer). ..

.....

 

Batta László (†): galambszakértő, hosszú ideig az MGKSZ havilapjának, a Galambjainknak a főszerkesztője.

Hozzértését nyugállományba vonulása után a jogutód Kisállataink szerkesztőbizottságban kamatoztatták.

 

Batty Joseph H. (1846-1906): ornitológus, számos madártani szempontból eredményes gyűjtőúton vett rész Mexikóba és a  trópusi Amerikában.

 

Bauer-papagáj: a →galléros papagáj másik, közismert neve (Barnardius zonarius - Bauer's Ringsittich).

 

Bauer's Ringsittich (ném.): Bauer-örvöspapagáj v. →galléros papagáj (Barnardius zonarius). ..

 

.....

 

Beccari legyezőkoronás galambja (Goura victoria beccarii - Beccari-Fächertaube): a legyezős koronás galamb alfaja, kizárólag Új-Guinea északi részén.

Nagyobb, mint a törzsalak. A szárnyhossz itt 357-385, a farok 300 mm.

A kelési idő 28 nap.

 

Beccari-Fächertaube (ném.): Beccari legyezős koronás galambja (Goura victoria beccarii).

 

Bechstein, Johann Matthäus (1757-1822): német ornitológus. Az erdészeti tudományok megalapítója, és a német madártan atyja. Főként az erdei kártevő rovarokkal, a madarakkal és az emlősökkel foglalkozott.

Egyik művében (1797), a Naturgeschichte der Stubenvögel-ben 72 egzotikus madarat sorolt fel, amelyeket az ő idejében díszmadárként tartottak Németországban. A sokszínű hegyi lóri egyik alfajának leírása is az ő nevéhez fűződik. Kép forrása: wikipedia.de

Bechstein

 

....

 

bécsi asztrild: helyesen →Wiener-asztrild (Pytilia afra), merthogy német nyelvterületen nem az osztrák fővárosról, hanem egy elismert ornitológusról nevezték el.

 

bécsi bíbic keringő: a bécsi kékhez nagyon hasonló házigalamb a keringők fajtacsoportjában. Viszont a tollazat alapszíne fehér.

A nyak elején, a két szárnybúb között húzott vízszintestől felfelé a nyak, a fej, továbbá a szárny a hát és a farok színes.

Elismert lakk feketében, mély kékben és vörösben.

 

bécsi deres: →bécsi violanyakú sötét gólyás.

 

bécsi gólyás keringő: összességében megegyezik a sötét gólyásokkal, de itt az egész test fehér. Az evezők és a kormánytollak gólyázottak vagyis feketés szürkével szegélyezettek.

A Szűcs-Szécsényi szerzőpáros három változatát írja le: simalábú, harisnyás (amikor a csüd és az ujjak apró fehér tollakkal fedettek) és lábtollas (amikor a csüd erős sarkantyúval díszített, a talptollak pedig szembeötlően hosszúak).

Megemlítik, hogy mindhárom előfordul fehér farokkal is.

 

bécsi kék keringő: apró termetű, hosszú lábú, nyújtott testű házigalamb sötét acélkék (a mellen zöldes árnyalatú) tollazattal.

A fej keskeny és a (zab)csőr irányába nyújtott.

Lapos homlok, kétsoros, szilvakék szemgyűrű, szürke írisz jellemzi.

A mell keskeny, a hát hosszú.

A farok mindig fekete pánttal szegélyezett.

 

bécsi keringő

bécsi keringő galamb (Wiener Hochflieger): indiai ősöktől származó, középhosszúcsőrű házigalamb a keringők fajtacsoportjában.

Már a XVII. században falkagalambként tartották. Mai alakját, rajzolatait a XX. sz. közepére érte el. Akkoriban a klb. változatokat más-más fajtaként jegyezték, aztán ez az indokolatlan megkülönböztetés fokozatosan megszűnt, s a fajtákat bécsi keringő néven egyesítették.

Meredek testtartás, keskeny, hosszúkás, ugyanakkor szögletes fej, karcsú test jellemzi. A nagy szem - tejfehér, kékes árnyalatú írisszel - a középhosszú, vékony csőrhöz és a fejtetőhöz közel helyezkedik el.

A kétsoros szemgyűrű sima felületű, leginkább kékes árnyalatú, kivéve a vörös és a sárga változatokat, ahol hússzínű.

Utóbbiaknál a káva színe világos szaruszínű. A fekete színű kávák csőrvágásának a képzeletben meghosszabbított vonala a fejtetővel párhuzamosan halad és a szem alatt fut. Az orrdudor gyengén fejlett.

A függőleges tartású nyak viszonylag hosszú, inkább karcsú, mint telt, s a torok tájékán ki van metszve. Az előre domborodó mell keskeny.

A hát keskeny és erősen lejt a keskeny farok irányába. A keskeny szárny evezőinek a hegye a hát vonalát követő farkon nyugszik.

A vállbúbok kissé elállóak. A tollatlan láb hosszú és feltűnően vékony.

A színváltozatai:

kék, amikor az alapszín kék, a fej sötétkék, a pajzs világosabb kék, fekete, keskeny szalagokkal, a farok fekete keresztpánttal, s a nyak zöldes fényű;

sötét v. világos gólyás, amikor az alapszín fehér, az evezők és a farkvég viszont kékesszürke (a sötéteknél a fej és a nyak fekete, utóbbi zöldes v. lilás fénnyel és némi derezettséggel díszített, a pajzs fekete szalagos, fehérrel árnyalt szürkéskék, a farok kék, fekete keresztpánttal);

színesen gólyázott (amikor a fehér alapszín mellett a fej, az előke, a farok és az evezők színesek) v. rózsás babos feketében, vörösben v. sárgában;

köpenyes (amely megegyezik a színesen gólyázottal, de az egész szárny színes), ill.

bíbic (amikor a mell, a has és a comb fehér) kékben, feketében, vörösben v. sárgában;

a rózsás szárnyúaknál néhány fehér toll mutatkozik a szárnyrózsa elején, és egy V-alakú folt a háton, a szárnyak között, amely szintén fehér, másutt a tollazat színes. Utóbbiakról már csak a leírások alapján nyerhetünk fogalmat, mert nyomtalanul eltűntek a tenyészetekből.

 

bécsi rózsásszárnyú keringő: korábban önálló fajta volt, ma a bécsi keringő

bécsi magasszálló

változatának kell tekintenünk.

 

bécsi rövidcsőrű: középhosszú csőrű keringőkből a szász indussal való keresztezéssel tenyésztették ki. Kecses alakú, tömzsi, vízszintes tartású, kocka fejű, feltűnő szemű házi galambot kaptak.

A kicsiny nyak függőleges tartású. Az írisz kékes árnyalatú, tejfehér. A két-háromsoros szemgyűrű finom szövetű, felül a fejtetőig ér, elől erősen megközelíti a szaruszínű, vízszintes csőr tövét.

A szemgyűrű színe mindig élénkpiros. A rövid és erős szárny evezői a farok szélén pihennek. A rövid láb tollatlan.

A színváltozatai:

egyszínű fehér, fekete, olajszínű, sárga,

vörös és fekete szalagos kék. Elfogadott

a fekete, a vörös, a sárga és a kék csaposan (5-7 evező fehér). Vannak

szarkarajzosak, ahol fehér a fej és a széles előke a szárnybúb magasságáig ér, a nyak hátsó részén a színhatár a tarkó alatt mintegy 2 cm-re záródik.

 

bécsi tükrös keringő: középhosszú csőrű házigalamb a keringők fajtacsoportjában. Valószínűleg a →bécsi keringő galambból fejlesztették ki mégpedig az ún. →rózsás szárnyúakból

Kerek fej, közepesnél rövidebb, de erős, kúpban végződő csőr és közepes testnagyság jellemzi.

Az írisz halvány kékes árnyalatú fehér. A széles szemgyűrű sárgáknál és vöröseknél vöröses, a feketéknél viszont szilvakék.

A színváltozatai:

vörös,

sárga,

fekete.

A fehér szárnypajzs lekerekített, esetleg megengedett a hát némi fehérsége, de a tollazat másutt színes.

 

bécsi violanyakú sötét gólyás: apró termet, hosszú láb, közepesen hosszú, vízszintes tartású, szürkésfekete (zab)csőr jellemzi ezt a keringő házigalamb-fajtát.

A kicsi fej hosszúkás, a homlok keskeny. Az írisz szürkéskék, a szem kissé dülledt, a szemgyűrű kétsoros, szilvakék.

A keskeny mell alacsony tartású. A hosszú nyak függőlegesen áll. Az élénkvörös, tollatlan láb szűk állású.

Az alapszín itt fehér, de a fej, az arci rész és a szakáll sötétkék, ibolyás csillogású.

A nyak szürke alapon fehérrel seregélyezett. A has, a comb és hátszív fehér.

A szárny és a farok kékesszürke, de az előbbi fehérrel márványozott és fekete szalagos.

 

bécsi zöldnyakú sötét gólyás: a bécsi violanyakú sötét gólyáshoz nagyon közel álló változat, valaha önálló fajta. Ellenben itt a nyak acélos, zöld fényű.

A csőr keskenyebb, a szem nagy, az írisz szürke, a szemgyűrű szürkéskék. Az arci rész, a fej és a szakáll sötétebb, inkább feketés.

Egyebekben megegyezik a violanyakúval.

 

Beck-viharmadár v. salomon szigeti viharhojsza [Pseudobulweria (Pterodroma) beck - Beck’s Petrel]: 1920-ban keresztet vetettek a fajra, ilyenformán nem okozott különösebb gondot, hogy voltak rendszerezők, akik a Pterodroma nemzetségben szerepeltették.

Ahhoz képest nagy lett az öröm, hogy a sok-sok kihalt faj mellett van egy, amely újra felbukkan. Az izraeli ornitológus, Hadoram Sirihai szilárd bizonyítékokkal igazolta, hogy a sötétbarnás, a hasi oldalon világosabb tollazatú vészmadár a már kihaltnak vélt salomon-szigeti vészmadár. Ám tekintve, hogy a mintegy 30-as állományt Pápua Új Guinea közelében, a Bismarck-szigeteken örökítette meg, a faj Beck-viharmadár néven tért vissza a köztudatba.

Így vált igazolttá a korábban kétségbe vont néhány ausztráliai megfigyelés is: valóban az 1920 óta kihaltnak vélt faj egyedei mutatkoztak már akkor is.  

becskereki fakó (gal.): →bánáti magasszálló keringő

Előzmény: madarbarat (2122)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!