Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2403

Honnan vetted az 55 C-t? Elcukrosítás alatt a legideálisabb hőmérséklet a 62-63 C, de leaglább a 60-65 C-t illik tartani... ez nem azt jelenti, hogy alacsonyabb hőmérsékleten nem történik semmi, de jóval hosszabb ideig tart a keményítő átalakítása, éppen ezért a 62-63 C-ra megadott időtartam alatt nem hiszem hogy kellő mennyiségű keményítő alakult cukorrá. Korrigálni úgy tudsz, ha rövid időre visszamelegíted a helyes hőmérékletre, majd ha kihűlt kevés élesztővel újra beoltod. Vagy is így maradhat, próbafőzésre szerintem megteszi...

 

Nem kell mindenáron a lisztre törekedni, tökéletes a dara is, én se tudom lisztté örölni.

Előzmény: Törölt nick (2395)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2402

Nem ismerem ezt a fajtát, így nyilatkozni sem tudok róla, de nagyon gusztusos reklám, így, hogy nem tudom, mit is iszik a bácsi.:-)))

Előzmény: cloaked (2399)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2401

Szia! Oksa, figyelem! Köszi szépen! Lehűlt az anyag, megkapta az élesztőt,,,,és nagy kő esett le a szívemről, mert 10 perc telt el, habzik, és erőteljes forrás indult meg benne, tehát sikerült a keményítő átalakítása cukorrá, mert zabálnak az élesztők.:-))

Előzmény: kezdö kotyvaszto (2400)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2400

üdvözlök mindenkit!

 

ment a csomag figyeld a postät!

 

Előzmény: Törölt nick (2398)
cloaked Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2399

Nagyon érdekes, hogy mindig pont azok a márkák gyártják „a világ legjobb whiskyjét”, amikből az elérhető árú kiadások leginkább a vécékagylóba valók:) Az alap Whyte & Mackay az egyik leggázabb blended scotch, amit valaha kóstoltam (leszámítva a „gazdaságos” olcsómárkákat). De játszott már ilyet a barátságos gyógyszerízéről ismert Ballantine's is.

 

Az utolsó dolog, aminek hinni szabad a szesziparban, az a bármely versenyen szerzett aranyérem. Az szinte garancia arra, hogy messze nem a legjobbal van dolgunk.

Előzmény: Törölt nick (2397)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2398

55 Celsiust mutat a hőmérő, láng minimumon, és pezseg az oldat, azt hiszem ez nem kezdődő forrás, hanem dolgoznak a maláta enzimjei. Olyan kis szürkés foltokat hoznak magukkal fel, pár helyen, az oldat tetejére, pezsgés kíséretében. De érdekes! Nem láttam még ilyet.

Előzmény: Törölt nick (2395)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2397

Ezt asszony találta, finom lehet.:-)) :

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2396

Hopp, ezt elírtam.:1,3 liter+4,7 liter víz. Nem ennyi, helyesbítek: 1,3 liter backsett+3,7 liter víz.

Előzmény: Törölt nick (2395)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.09 0 0 2395

Sziasztok! Szia Kormoss! No, a szárítás kb. egy óra hosszat a pálinkafőzőm tetején történt, 2 kisebb agyag edényben. Utána pedig szétterítve egy műanyag ládában a napon történt, 3 óra hosszat. Az itteni terménydarálóm sajnos nem lisztet darál, hanem csak darát, van egy másik is, az lisztet, de azt nem tudtam most használni. Lefőztem a második adag maláta nélküli kis adag kukorica-cukor cefrét, most bő fél liter 35%-os alszeszem van belőle. Ezt félretettem. A backset-em pedig 1,3 literre szaparodott, úgy döntöttem felhasználom. Tehát van 0,5 kiló malátám+0,5 kukoricám. Tettem hozzá még 150 gramm búzalisztet.

A backsett-et felhasználtam, 1,3 liter+4,7 liter víz. Hőmérőmet először rossz helyre tettem, mert sokkal kevesebbet mutatott a lábos fülénél, mint alul. Ezt megoldottam egy rézcsővel, ezen van a hőmérő, így közvetlenül az oldat hőfokát méri. Érdekesség, hogy pont 60 fok az, ahol gőzölögni, forrni kezd a backsett-es, darás oldat. 90 fokig bírtam csak melegíteni, tovább nem akart menni. 4 deci vízzel pótoltam az elforrt mennyiséget.  Most várom, hogy lehűljön 55 fokra, beleteszem a malátát, és megpróbálom 55-60 között tartani. Az utolsó képen a kifőtt kukorica van, hűlés közben.

Előzmény: Törölt nick (2393)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.08 0 0 2394

Szia! Oksa. Hőlégkeveréses sütő nincsen a családban, viszont nagyon jó Bosch tűzhelyem van, és ez tud olyat, hogy automata lángszabályzás. Ha 5-ösön van, akkor az mondjuk 300 fok, és 3 óra múlva is 300 fok lesz benne, mert állítgatja a lángot magának. Kazánhőmérőmet hazahozom, beleteszem a sütőbe, lemérem az 1-es fokozatát. Hátha épp 50 fok lesz. Vagy, ha ez nem jön így össze, akkor a pálinkafőzőm réz tetején is talán megtudnám szárítani, ezt a mennyiséget a felfűtési idő alatt. (Minden nap főzök egy töltetet mostanában) Elég sokáig tart, míg 60 fokra felmegy ott a mérő.  Egy óra kb.

Előzmény: Törölt nick (2393)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2393

Az gallyaprító biztos hogy nem darálná meg elég alaposan, azzal szerintem ne is kisérletezz (tapasztalat).

 

Az aszaláshoz kell egy olyan légkeveréses sütő alkalmas például, aminek a hőfoka pontosan szabályozható, mert vannak bizonyos hőmérsékletbeli határok, amiket nem szabad átlépni, mert tönkre mehet a maláta. Pont emiatt macerás, és drága (vagy mondjuk úgy nem túl olcsó), és elég lassú folyamat, nem szabad kapkodni. 45-50 C-on indítunk, és addig aszaljuk, amíg majdnem teljesen kiszáradt. Ekkor emeljük a hőmérsékletet 55-60, és teljesen kiszárítjuk. A 66 C a maximális határ, efölött már károsodik a maláta elcukrosító képessége, szóval nem nagyon érdemes átlépni (ez a cefrézés alatt a folyadékban is igaz!) A szárítás pár órát vesz igénybe.

 

A hagyományos füstölést kemencében végezték, ahol vagy érte a füst a malátát, vagy nem. A skótwhisky árpamalátáját hagyományosan tőzeg füstjével aszalták. Ez sem kivitelezhetetlen, házi pl. szalonna, kolbász, stb. füstölőben meg lehet oldani. A hőmérséklet folyamatosan mérni kell, nehogy nagyon felszökjön.

 

( Az egyes sörök készítéshez is használt pörkölt maláta elcukrosításra nem alkalmas, csak az ízek miatt használják)   

Előzmény: Törölt nick (2392)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2392

Végiggondolva, mégis csak ki kéne szárítanom a csírákat, hogy a terménydarálóval le lehessen darálni, a többi kukoricával, egyben. Van egy komposztáló-ágdaráló gépem is, azzal lehetne nedvesen is darálni, de gyümölcsöt szoktam vele, almát-körtét-barackot, a kukoricánál lehet félmunkát végezne, mert picik. Szóval nem tudom, megfelelően őrölné -e. Légyszi írd majd le a szárítás menetét.

Előzmény: Törölt nick (2380)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2391

Ege, pon most kerestem vissza és majdnem be is illesztettem, mikor láttam, hogy már bent van. :) Valamit kitalálok, belepumpáltam már egy raklap élesztőt és mind meghalt (+) béke poraikra, remélem kijön valami. Ha egyszer eltalálja az ember, akkor menni fog, de kezdtem kétdégbe esni, ismét nekifutok, aztán meglátjuk. 

Köszi!!!

Előzmény: Törölt nick (2390)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2390

Ez az, Öreg muslinca írta. Itt pont 1/5 a cukor, ahogy nálad is. Tuti a tápanyag a gond, ahogy Kormoss is írta:

   Szupermarket cefre

 

180 ml paradicsom süritmény pl. Arany Fácán  ( só, vagy egyébb adalékok nélkül),

1 evökanál búzacsíra, 1 evökanál zabpehely, 2 citrom leve, 4 kg cukor, víz kiegészíteni 20-21 literre, 1 evökanál pékélesztö 25-28 C nál.

 

Mindkét cefre ízmentes vodkát ad a 3x lepárlás után. A kezdö fajsúly 1.070-1.080 az erjedés után 0.9995-1.0005 között lesz. Ha kezdeti fajsúly kevesebb, kevés cukorral kiegészitjük. Legjobb ha csak a második napon tesszük fel a kotyogót.

26-28 C on  4-5 nap alatt kész, 16-18 C on 12-14 nap.

Előzmény: Törölt nick (2389)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2389

Volt egy paradicsomos-cukros ízetlen szesz recept a fórumon, azt kéne megtalálni. Szerintem jó lenne neked.

Előzmény: Amateur-no1. (2388)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2388

Köszi, egyébként, amúgy én is arra gondoltam, hogy betegen sok lehet a cukker, pedig ezt a receptet nem a saját fejemből vettem, de én is azt gondolom, hogy sürü, fene egye!  :(

Köszi !

Előzmény: gombászok (2379)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2387

Sokat látott kollégánk azt mondotta, hogy üssem be almával, talán azzal megetetem a gombácskáimat.

 

Előzmény: Törölt nick (2384)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2386

Bioboltban vettem árpavalamit, a fene, nem jut eszembe !!!, azt olvastam, hogy abból két evőkanállal és savazzam be 2 citrom levével, meg vagyok hülyülve már, nem is tudom mit tegyek.  :(

Előzmény: Törölt nick (2384)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2385

Pontosan 6 liter víz kéne még hozzá a működő recept szerint.

Előzmény: gombászok (2379)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2384

Teljesen biztos vagyok benne, hogy nincs elég tápanyag az élesztőknek... a másik lehetőség persze az, hogy nem jó a hőfok. Milyen tápanyagot és mennyit tettél a cukor mellé? A legbiztosabb megoldás az, hogy kb. 1,5-2 kg tört búzát, rizst, vagy száraz kenyeret, stb. a cefréhez keversz, ezeknek már el kell látniuk elég tápanyaggal az élesztőt, és ízt sem fognak adni, mert gondolom jellegtelen szesz a cél (ha igen, kukoricát semmiképp ne használj)... A hozzáadott víz és cukor aránya alapján én inkább 20-22%-os cukortartalomra tippelek, ami 11-12 %-os cefrét kell hogy adjon.

 

gombászok:

A 18%-os cukortartalmat még a vadélesztők is gond nélkül elviselik, egy rossz évjáratú szőlőnek a mustjában van ennyi cukor... Az  élesztők 30%-os cukortartalmom felett kezdenek sztrájkolni. Persze vannak elitebb élesztők, amik még azt is elviselik. 18% cukorból pedig csak 9-10%-os alkoholtartalmú cefre lenne.

Előzmény: Amateur-no1. (2378)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2383

A sima budafoki simán elviselte nálam, múltkor 120 gramm kukorica+120 gramm cukor+650 ml víz. 1/5-1/6-a volt a cukor a víznek. Mennie kéne. Nagyban a recept 3,2 kiló kukorica+3,5 kg cukor+20 liter víz. De a kukorica nem játszik be elvileg, csak az élesztőnek tápanyag+aroma. Nálam 4 nap alatt kiforrt, elég hevesen, és hozta is a cukorra számított alkoholt.

Sőt, továbbra is él ugyanaz az élesztő, mert a cuccot leöntve a kukoricáról, most a beckset-es oldatban dolgozik, töretlenül. Valami más lesz ez.

Előzmény: gombászok (2379)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2382

Szia! Holnap megcsinálom akkor, haza kell hoznom a hőmérőmet a gyümölcs főző bungiból. Tervem vele az 50%-os felhasználás, amit javasoltál. 50% csíra, meg 50% őrölt kukorica, és becefrézni cukor nélkül. Fél kiló a maláta+fél kiló lesz az őrlemény.

De érdekel a szárítás is, annak mi a menete házilagosan?

Előzmény: Törölt nick (2380)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2381

Hmm, hogy a fenébe állt meg? Vagyis mikor indítottad be az élesztővel a folyamatot? Mi a tápanyag az élesztőnek? Ha megáll a folyamat idő előtt, azt újra lehet indítani, nem kell megijedni, de előbb arra jöjjünk rá szerintem, hogy miért is állt meg, mi volt a kiváltó ok. Kicsit részletezd.:-)

Előzmény: Amateur-no1. (2378)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2380

Úgy tűnik készen állnak a felhasználásra, sőt egy-kettő még egy kicsit túl is fejlődött. Amikor a csíra vége már zöld, és kezd szétnyilni, az már nem jó, mert onnantól elkezd csökkeni az enzim tartalma (a növekvő csíra az enzimeket a saját fejlődéséhez kezdi el felhasználni. De semmi gond, így is használható lesz. Mik a további terveid vele? Ha szárítani akarod akkor azzal vigyázz, mert annak külön menete van és nagyon könnyű elrontani...

Előzmény: Törölt nick (2377)
gombászok Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2379

Sok a cukor, hígítsd fel legalább 50 literre. 1 kg cukorból kb. 1 liter 50%-os párlat lesz. A 30 liter vízben oldott cukoroldat kb 18%, ez kb ugyanennyi alkoholnak felel meg, nincs az az élesztő, ami ezt a tömény alkoholt tűrné. Adjál még hozzá friss élesztőt isHőfok?? Milyen élesztő, nem volt döglött??

Előzmény: Amateur-no1. (2378)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2378

Sziasztok!

Ugyi, van az a pillanat, hogy az ember, nem kritizálhatja, hogy a levelezőtársa, milyen marhaságokat szeretne "meginni"!

Olyan gondom van, hogy a cukor cefrém, elindul, majd rövid idő után lelassul és megáll, 30 l víz, 6 kg. cukorka van benne, némi élesztő etetés is, meg savasítottam is, de semmi!  HELP MEE!

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2377

Szia! Szakértsd meg a kukoricámat, légyszi! Most 4.-ik napos, és hatalmas csírák vannak rajta.

Jó lesz már? Vagy várjak még vele?

Előzmény: Törölt nick (2361)
cloaked Creative Commons License 2012.09.06 0 0 2376

Ugye a jeget nem hagytad ki:P

Előzmény: Törölt nick (2375)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.06 0 0 2375

Egy-kettőt kipróbáltam, de igazából a koktélokat nem nekem találták ki...

Előzmény: öreg-muslica (2368)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.06 0 0 2374

És ha már ilyen kötözködősök vagyunk itt a fórumon, akkor hozzáteszem, hogy a  almaborpárlat sem feltétlen a beleázatott fahéjtól nyeri a színét :))

Előzmény: pam-pi (2372)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!