Keresés

Részletes keresés

otifoti Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91852

Na most!

A szódabikarbónára magam is gondoltam, s tettem egy próbát. Szilva páleszt lakmuszpapirral megmértem, -már amennyire meg lehet mérni-, 3 fölött volt. Szódabikarbónával fölvittem 7-ig. Az íze valami förtelmes lett, az illata is változott. Azért érdekel ez dolog mert valakitől kaptam szilva páleszt és olyan selymes volt mint a forrásvíz. Na annak is megmértem a ph-ját és az semleges volt. A neten is azt olvastam, hogy a semleges vagy az enyhén lúgos pálesz ami a toroknak kedves. Hogy lehet az, hogy valakinek semleges lesz a pálesza?

Előzmény: barkócza (91847)
pedropolis Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91851

Szép estét!

Rég írtam ide, inkább csak olvastam minden este.

Kökényszezon miatt, nekem is szükségem lenne jó áron, kökényre!

Ha esetleg itt, Veszprém vonzáskörzetében lenne úgy 100kg.

Vagy ha valaki tud egy kontaktot, az is jó!

Hurkafej Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91850

Keverővel a szimpla falú is jó szerintem, főleg ha a keverő automatizálva van.

Előzmény: vnorbi81 (91848)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91849

Itt a legtöbben a duplafalút fogják javasolni.

Előzmény: vnorbi81 (91848)
vnorbi81 Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91848

Heló mindenkinek én már régóta olvaslak benneteket a cefrézés csínját bínját tőletek tanultan meg. Most viszont eljött az ideje hogy vegyek egy főzőt, szimplafalú keverőset néztem ki víztömítéses fedél és páracső az egész rézből, kivéve a hűtő az átfolyós saválló csöves. Mi a véleményetek erről?

barkócza Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91847

A pálinka alapból kicsit savas, és a cefrében lévő illékony savak (szerves savak - a borászok illósavnak hívják őket) határozzák meg a pH-ját. Hangyasav, reméljük, soha nincs a cefrében. A legfontosabb az ecetsav, amit szintén minimális szinten illik tartani, gyakran mégis ez a meghatározó sav. Utána almasav, tejsav, esetleg borkősav (nem tudom, mennyire illékonyak), és megszámlálhatatlan, különböző egyéb aromás és nem aromás szerves sav. Ezeknek  a savaknak egy része lekötődik, mondjuk, észterként (ezek adják főleg az aromát), más részük szabad sav marad.

 

Keletkezhet sav pihentetés alatt is, az aldehidek pl. első lépésben savvá oxidálódnak. (Acetaldehid -> ecetsav.)

 

A savasságát semlegesítheted szódabikarbónával, vagy a nátrium formára töltött kationcserélő műgyanta is kiszedi a hidrogéniont, és nátriumot tesz helyébe, épp úgy, mint a szódabikarbóna. (Csak a szódabikarbóna a rezet nem szedi ki.)

Előzmény: otifoti (91845)
degumentes Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91846

Akkor a környéken nálad fog főnini mindenki pálinkája?:D

Előzmény: szentöltvíz (91844)
otifoti Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91845

Uraim lenne egy fogós kérdésem!

 

A pálesznek a pH-ját milyen módon lehetne befolyásolni? Egyáltalán mi határozza meg a pH-ját?

 

szentöltvíz Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91844

Szia Tucsó

 

Nekem helybe hozzák az árut, megemlítettem hogy kellene birs másnap kerékpáron tolták az árut zsákokba szedve a mérlegelés szemre történt. A főzdében be volt jelentve 5 hl úgyhogy telefonálnom kellett mert a vége 18 hl cefre lett.

Jövőre szerintem a környék összes gyümölcsét idehordják nekem a boltba.

Előzmény: Tucso69 (91842)
degumentes Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91843

Akkor én 60-ért jobban jártam:D

Előzmény: szilvakukc (91837)
Tucso69 Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91842

Gombászok barátunk olcsóbban szerzett volna! Ráadásul közelebb is...

Előzmény: szilvakukc (91837)
Tucso69 Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91841

A lényeg az "elolvastam az elérhető írományokat" volt! :-)

Előzmény: snapszmester (91818)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91840

Amit ezekből főzöl azt idd meg te,a törkűt meg hozd el a ZD-re!

Előzmény: szilvakukc (91837)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91839

Ja, nem Te, a Szentöltvíz.

Előzmény: szilvakukc (91838)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91838

:DDD

Nem vagy Te egy egészen pindurit gonosz?

 

Előzmény: templomhegyi (91836)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91837

Ha kevesebbet mér, saját magát veri át, he! Az tetszett, mikor mondja az öreg az első zsáknál nagypályásan: 48,5 kg, írjá 48-at, nem foglalkozunk fél kilókkal(a tizenéves Dzsenifer könyvelt, gondolom, mert ő tud írni, meg gondolták, hogy úgyis a dekoltázst fogom bambulni, ki nem szarja le, hogy mit írkál. Hát igazuk lett:D) Aztán mondja a következőnél: 47,5, írjá 48-at, az előző úgyis több volt.:)) De, ha átvert húsz kilóval, én akkor sem szedegetnék sosem 140-ér kökényt, 180-ért csipkét, és 250-ért galagonyát.

Előzmény: degumentes (91834)
templomhegyi Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91836

A vót a szerencsénk Szentöltviz úram ,mert lehet hogy a disznókat hizlalnánk (főleg a szilva ):)))

De látjátok vannak még csodák.

Előzmény: szentöltvíz (91835)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91835

Hát a Templomhegyit kicsi testvírnek nézhették:))))

Előzmény: szilvakukc (91827)
degumentes Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91834

Igen, digitális mérlegnél, ha merül az elem kevesebbet mér:D 5Kg súlyt raktatok a mérlegre, hogy pontos e? Egyébként ha nem titok ti mennyibe vettétek kilóját?

Előzmény: truffle (91833)
truffle Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91833

Az utolsó mondattal még vártam volna pár napot.

A probléma általában nem a közvetlen átveréssel van (mert ugye a súlyt Te is be tudod szorozni az egységárral, még fejben is), hanem az utólagos "reklamálással"...-há' aztat nem is úgy gondótuk, -merűt a elem a mérlegben nem jó mért...szóval toljatok még egy húszast ;).

Előzmény: szilvakukc (91827)
degumentes Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91832

biztos lehetsz benne, hogy 1kg-ba nem 1kg kaptál:D én is így vettem idén a kökényt, de nem érdekel, hogy mennyire vertek át a megegyezettekhez képest mert 300l cefrét a müdös életbe nem szedtem volna össze:D

Előzmény: szilvakukc (91827)
barkócza Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91831

Sajnos, csak a gyakorlat. A kidobandó (azt hiszem, az az aldehid - persze, ha nincs etilacetát) olyan "tapadósan", "húzósan" keserű, mintha beleragadna a nyelvedbe. A szimplán keserű íz bele fog simúlni a gyümölcs aromájába.

 

Nálam a "kötelező" az csak 0,25%, de a legutóbbi barackomnál még azt sem vettem el.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91830)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91830

Ti EP kóstolásnál hogyan döntitek el hogy ne befolyásoljon a kozmaolaj nagyobb koncentrációja miatti esetleg olajosabb, kesernyésebb, töményebb íz? 4 poharat szoktam 1-1 decivel 40-50-re hígítva a kötelező 0.5% elvétele után. Az első pohárban általában tejszerű a magas kozmaolaj miatt a negyedikben pedig jó eséllyel már szinte tiszta. Engem rendre megzavar a magasabb kozmaolaj koncentráció miatti kesernyésebb, fanyarabb ízvilág.

barkócza Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91829

Ja, és főzheted magostól. A főzésnél majd még kell hozzá tenni újra némi vizet.

 

Előzmény: negros5 (91826)
barkócza Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91828

Annyi vizet tegyél hozzá, hogy keverhető állagú legyen.

Előzmény: negros5 (91826)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.24 0 1 91827

Hadd mondjak el egy érdekes történetet:

A minap, Templomhegyi komámmal, előzetes, többfordulós telefonos egyeztetés után, elindultunk a vadregényes Borsod megyébe, pár gramm gyümiért. A faluba érve, emberünk(aki már ránézésre szorongást idézett elő, jellegzetes faji hovatartozásával) kijött értünk a benzinkútra, majd az autójával felvezetett. Eccőcsak, bekanyarodtunk egy igazi, Romániában,  Bulgáriában, Szerbiában, meg Istentudjahol látható cigánysorra, még korosan is ötmilliós terepjáróval, zsebünkben egy tonna kökény, csipke, és galagonya árával. Ahogy kell! Kint ülnek a családfők, a rajkók rohangásznak a lepusztult putrik közt, meg minden.

Benzinkutas koromban, néha csurrant-cseppent egy kis üzemanyag. Egyszer elindulunk a spanommal 5db 200 literes hordóval az utánfutón, hát az első sarkon leint három zsaru.

„Közúti ellenőrzés, mit szállítanak az utánfutón?”

Na akkor éreztem hátul a popócskámban olyasmit, mint most.:))

Most örültem volna, ha rám is igaz a nóta:

„Ha végigmék, a cigánsoron,

  Valamennyi cigán, mind rokonom…”

Templomhegyi arca is ilyesféle gondolatokról árulkodott, mondom neki,  ha megöltek, remélem a disznókkal etetnek fel, mert az emésztőben nem érezném jól magam. Erre azt mondja ez a gyogyó: „Ne izgulj, van nálam bicska”:DD

Tudni kell, hogy van vagy harminc kiló, és 150 centi magas. Én sokkal tekintélyesebb vagyok a 35 kilómmal, és a 153-as termetemmel. A legkisebb süvölvénynek is tíz centivel több volt a bicepszátmérője, mint kettőnknek együtt.

Aztán az egyik putri udvarán ott állt egy  többtízezer forintos, fullos digitális állványos mérleg. Nem gyűlt körénk a tömeg, nem tűntek el percek alatt, az autó kerekei, semmi!

Tök korrektek voltak, precíz mérés, szép az anyag.

Én sosem szerettem a cigányokat, olyan business nincs, ahol ne vernék át valamilyen módon az embert. Fél évszázadot kellet megérnem, hogy az ellenkezőjét tapasztaljam.:DDDD 

negros5 Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91826

Sziasztok

 

Most kezdem a téli körtém cefrésítését, ha jó olvastam a Miklós féle 1x1 ben,akkor a magház és a magok maradhatnak, csak a szárat dobjam ki. Ki is főhetem magostól az üstben?

Miután ledaráltam, mennyi vizet tehetek a 200l es hordóba, mert szinte semmi leve nincsen egyenlőre vagy nem kell neki víz?

köszönöm  zsolt

deszegregator Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91825

Többen írtak róla a napokban.... Kezdetben tisztázás elején lehetőleg cseppekben induljon meg, ha véget ért az EP szakasz lehet jobban nyomatni. Persze nem úgy hogy puffogjon a rendszer, de ne is nagyon lassan. Up előtti szakaszban ismét visszábbvenni, így elkerülhető a túl hamar megjelenő UP jelleg. Tudom minden főző, minden cefre más, nálam így frankó, de pl. a főzdékben is! Mennyi idő alatt zavarják le az alszeszt? És jó a pálinka? Na ugye.

Rendesen rosszul vagyok még az ilyen "50 tf.% alatt UP-re váltottam" hsz. - ektől. Annak ellenére , hogy itt is igaz: Minden főző, és cefre más. Nagyvonalakban szerintem sokan csinálnak orbitális hülyeséget azért, mert 40 - 50 között megjelenik már egy pici UP jelleg, és UP-ra váltanak. Én 20 - 40 között váltok, a 40 meglehetősen rossz anyagot feltételez, a 20 pedig igen jól sikerült cefrét. Újra belököm a tételt:  A főzdében mikor is váltanbak UP-ra? És jó a pálinka? Na ugye! Mondjuk 28 - 30 alá én is ritkán megyek. Talán SM -től olvastam, ha jól emlékszem: "50 fok alatt még sok fontos alkotó kerül a középpárlatba..."

Előzmény: e.enzsol (91797)
deszegregator Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91824

Könyörgöm ezervalahányszáz forint egy lefújó szelep, vízszerelvény boltban, néhány évente lecseréled, ha nagyon parázol. Jó az 1 báros, mert semmi nem történik , ha történetesen 0,7 bár vaN a duplikált falban valami miatt. A lényeg, h ha gond van fújjon le. Nincs gond ha nem két liter van egy 50 literes főzőben.Tehát ne variáld túl!!

Előzmény: picurj (91811)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91823

Vicces, az enyémet is szokták sokat így jellemezni, hogy "mű aromás". Szerintem egyszerűen csak megszokták az emberek a sz*rt (én is ittam már olyat eleget) és nem tudják elképzeléni, hogy a jó erjesztás és főzés végeredménye egy zamatos, ízletes és illatos pálinka lesz ami nem a ragasztóra hanem a gyümölcsre emlékeztet.

Előzmény: Feriba51 (91745)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!