Keresés

Részletes keresés

Milan0007 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92049

Az lemaradt, hogy eredetileg olyan 25l víz ment bele és 1kg gyümölcscukor

Előzmény: Milan0007 (92048)
Milan0007 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92048

Hirtelen felindulásból remélem nem csináltam hülyeséget:

másfél hete enyhén forrásban lévő 160kg-nyi kökény cefrémet kicsit felvizeztem (12l víz egy kiló napfénnyel), mert olyan beton kemény volt, hogy nemhogy bundát nyomkodni nem lehett rajta, hanem keverni is csak erősen.

Kérdésem óriási hibát vétettem-e, vagy nem lesz probléma?

Krissz03 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92047

Így kép alapján ügyesen összehoztad! Nekem tetszik! A főzések alatt (tapasztalat szerzéssel) és az itteni segítségekkel a most jelentkező problémák is megoldódnak. További sok sikert! ;)

Előzmény: terier (92046)
terier Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92046

Üdv urak!A ti utmutatásotok alapján csináltam a pálinkafőzőmet.Jó ez a fórum,sokat tanultam tőletek.Rakok egy két képet a művemről.Ami otthon volt azt igyekeztem hasznosítani ezért csak az üstöt meg a réz idomokat kellet megvennem.A mult héten főztem rajta szöllőből hát jól müködött a szerkezet,nagyon illatos gyümölcsös lett a párlat és nagyon erős.Mivel hogy ez az első főzésem és egyáltalán az első főzőm is igy ugy érzem hogy kicsit utópárlatos lett. Be is opálosodott a higitásnál 50 foknál már opálosodni kezdett.Bedobtam a mélyhűtőbe másnap leszürtem most már kristály tiszta.Egyébként én is olvastam hogy 7 ph körüli a jó pálinka igy megmértem az enyémet higitás előtt 5.2-körül volt pedig a cefrérésnél mindenre figyeltem.Igyhát mint kezdő ugy gondoltam hogy lugos viz emel egy kicsit rajta.Igy lett higitva 6-ph lett a végére.A jövő héten szilvát fözök,szépen bugyog a cefre gondolom a jövő hétre kiforr.Aztán még vár a mélyhütőben egy adag cseresznye meggy keveréke,ugyhogy nem fogok unatkozni.Szép pálinkás estét kívánok mindenkinek.

Törölt nick Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92045

szuper

Előzmény: zsorsz (92044)
zsorsz Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92044

bevált technika:egy nyél nélküli müanyag hólapátot(v.vmi.hasonlót)az ág alá tartva,egy rövid söprűnyéllel megütögeted a bokrot a hólapát felett és 2-3 marék egyből lepotyog.néhány szem mellé megy,de minimális.

Előzmény: kökénybandi (92039)
elek81 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92043

Nos már többször leírtam,hogy túlméretezett a hűtőm, így én mindegyik páleszt átküldöm rajta. Pont ezért kedült be a "rendszerbe". Valóban így lett volna teljes a hozzászólásom.

Előzmény: snapszmester (92025)
Hurkafej Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92042

6-8 óra ketten? ez komoly? Én még nem szedtem, csak tervbe van, de ha tényleg ilyen lassan halad, inkább veszek... :)

Előzmény: kökénybandi (92039)
csalitos Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92041

   Ebben néked van igazad. E-mailban egy hozzáértő Úr figyelmeztetett, hogy ne légy már hülye, az 50l gyümölcspárlat megfelel 86l 50%-os pálinkának. Ezt így javítom.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: szilvakukc (92012)
csalitos Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92040

   Hát mondom én mégegyszer, marhára idegesítő vagy. A lovak, az angyalok, aztán a hlf, na meg a segítség. Van még amire készüljek?

   Minden jót.

   Józsipapa (a komolytalan)

Előzmény: szilvakukc (92027)
kökénybandi Creative Commons License 2013.10.27 -1 0 92039

Kökénypálesz.(2012 november edition)
A technológiai hibákat majd javítják gyakorlottabb topictársak. (Előre isköszönet érte!)

Vadászni mostanában kell rá, főleg ott, ahol már volt fagy.
Ketten 6-8 óra alatt szedtünk kb. 18 kg-ot.
Tehát szedése "női munka"!


Lehetőleg szár nélkül szedjük, vagy mosásnál távolítsuk el. Vagyis mossuk meg lehetőleg folyóvízbe,
hogy az esetleges szennyeződéseket eltávolítsuk.


Aprítás, magozás. Én mindenhez mezei festékkeverő szárat használok egy fordulaszabályozós fúrógéppel.
Nem töri semminek (cseresznye, barack) a magját, szinte tisztára koptatja.
Megfelelő fordulaton (no, ezt ki kell tapasztalni) még fröcsögni se nagyon fog. Csak kicsit. Viszont az biztos! :)
Így elég idő és energiaigényes a dolog, de jól működik.


Vizet azt adtam hozzá bőven (sajnos szimpla falú a főzőm, ezért is) a 18 kg-hoz kb. 18-20 litert.
Víz nélkül biztosan nem cefrézhető.
Nekem a leégés elkerülése miatt is egy kicsit hígabbra kell csinálnom a cefrét.


Vessetek a mókusok elé, de raktam bele 60 dkg. kaposvári napfényt és 60dkg mézet, ezt majd lehet számolgatni a kihozatalnál.
Kötelezően  fajélesztőt (ezt erősen ajánlom mindenkinek) és dupla mennyiségű pektinbontót kapott még.
Savazni én nem savazok, mert kiforrás után (hőmérséklet függően 6-8-10 nap) lefőzöm a cefrét, aki nem tudja időben, az azért mérje le a ph értékét
és állítsa be, az itt már sokszor javasoltak szerint.
Végeredményül lett 1,7 liter 50%-os érdekes, karakteres pálinka, vagyis nem túl sok lehet a gyümölcs saját kihozatala.
Olyan 0,5 liter/18 kg gyümölcsre saccolom, de majd kijavítanak az öregek, ha rosszul számolom.

csalitos Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92038

Köszike! :-)) De állampolgári jogom (néha) nékem is tévedni.... vagy nam mondani igazat. De ez tényleg igaz. Én csak tolmácsoltam.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: hevezoli64 (92029)
deszegregator Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92037

Elnezest ha sértő volt a hangnem, nem neked szólt,hanem a témának! SM leírta a lényeget.

Előzmény: Csak Gábor (92035)
öregrobi Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92036

Amúgy meg bocsi, de hat az új főzésű körtelé! :D Még kicsit karcos , de mire megérne úgyis elfogy! :D

 'Egs!!!

Csak Gábor Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92035

Nemigazán értem a hangvétel stílusát!

 

Örülök neki, ha te ennyire tapasztalt és profi vagy, ellenben én csak sokat olvastam és igyekszem mindenre kiterjedően informálódni. 

Ha ezzel megsértettelek téged vagy bárkit akkor elnézést kérek érte!

 

Mea maxima culpa!

Előzmény: deszegregator (92032)
öregrobi Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92034

annyi itt a pH, hogy már lassan nem is hp! :D :D

Csak Gábor Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92033

Köszönöm korrekt és megtiszetelő válaszod.

 

Így már értem, de közben megmértem a pálinkáimat és mint 6os ph-n van így akkor nincs baj, azért egy gyantás szűrőt megcsinálok a jövőben biztos ami biztos alapon.

Nagyon sokat olvastam atémában, de a pálinkában igen csak kezdőnek számítok, bár igyekszem mindent nagyon jól és precízen csinálni.

Előzmény: snapszmester (92031)
deszegregator Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92032

Szöget ütöttél a fejembe!...Hogy ezzel én eddig nem foglalkoztam azt szinte szégyellem! Hogy lehetek ilyen önző, öntelt, hogy csak a minőség , és a mennyiség, szeszfok érdekelt a pálinkából... mea cupla... Nem tudom.

Előzmény: Csak Gábor (92017)
snapszmester Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92031

Rendben, akkor nem az olvasással van gond hanem a szakmai résszel.

Az ecetsavval foglalkoztam mert az megy át a pálinkába. A többi pH csökkentő sav a cefrében marad.

Ha az ecetsavon kívűl azokat is megkötöd a meszezéssel akkor lesz rossz a pálinkád.

Tehát savas cefréből nem kell hogy savas legyen a pálinka csak ha ecetsavas volt.

Előzmény: Csak Gábor (92030)
Csak Gábor Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92030

Kedves Mester!

 

Olvastam mostmár nagyjából ötödjére, de továbbra sem jön ki nekem sehogy. Lehet, hogy én nem tanultam meg kellőképpen olvasni, vagy értelmezni, de számomra továbbra sem egészen egyértelmü.

A hozzászólásodban te az ecetsavra kínálsz megoldást lényegében, én viszont egy hibátlan, ám savas kémhatásu cefréről beszélek.

Mivel ahogy kivettem az hozzászólásokból az ideális kémhatás a pálinkának inkább a semleges felé közelít, ezért bátorkodtam itt értetlenkedni kicsit, hisz szeretném elérni én is azt, ami az ideális lenne.

 

A másik fórumon kezdtem és igencsak kiváló whisky-t tudok főzni, így ha lehet a legjobb általam elérhető minőséget szeretném elérni pálinka terén is.

 

Kérlek, magyarázd el nekem ezt a dolgot, hogy ha cefrém főzéskor 3as kémhatású akkor mit tegyek, hogy a végpárlatom viszont idális ph val rendelkezzen, megfogom csinálni ha elmagyarázod nekem.

A pálinkát 2x főzöm, nem thumperrel,tehát  hagyományos módon.

 

Köszönöm megtisztelő válaszod!

Előzmény: snapszmester (92002)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92029

Tisztelt Józsipapa!

Magam nevében köszönöm egy olvasás alapján szavahihető ember munkáját  (TE), hogy a fórumon olvasható "kételyt ébresztő" témák letisztázásához időt szakítottál.

Üdv.

Előzmény: csalitos (92003)
pálinkaüst Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92028

Saját célra szabad otthon sört is főzni, évi ezer liter a határ, ha jól emlékszem. Lepárolni tényleg nem volna szabad.

Előzmény: gombászok (92006)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92027

Jézus üldögél, kergetik arra a zsidók a megesett asszonyt, és kővel hajigálják. Azt mondja Jézus: Az dobja rá az első követ, aki bűntelen közületek. Erre mindenki abbahagyja, eccő csak repül egy nagy kő, fejbetalálja az asszonyt, az összeesik, és meghal. Jézus hátrafordul: Anyám, te néha marhára idegesítő tudsz lenni!:DDD

Csak segíteni akartam, mert ezeknek hiába mondod csodálkozó arccal, hogy: Ja!!?? Az 50 liter pálinka, meg az 50hlf, az nem ugyanaz?? Akkor bocs! Vissza az egész!

Legfeljebb megbocsátó mosollyal a bajuszuk alatt írják meg a jegyzőkönyvet.:))

Előzmény: csalitos (92014)
snapszmester Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92026

Van és álltalában iható, sőt.

Előzmény: enaa (92024)
snapszmester Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92025

Ha teljesen semleges volt a gyantád akkor rezes volt a pálinkád. A gyanta csak akkor módosít ha van mit kicserélni. Ezért tartjuk. Nem fikció csak a következtetés nem teljes.

Előzmény: elek81 (92015)
enaa Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92024

 van valakinek tapasztalata torkoly fozesrol ?Tavaj foztem de majdnem ihatatlan volt 

snapszmester Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92023

Dehogy olvastad, vagy az értő olvasás nem megy. Pont a meszezésről tettem be anyagot és pont az ellenkezöjét állítom. Fuss neki még egyszer.

Előzmény: Csak Gábor (92021)
Hurkafej Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92022

Nem, a cefre beállított savtartalma nem módosít ezen, az én értelmezésem szerint, az olvasottak alapján. Van aki rendesen 3-ra besavazott cefréből főz 7-es pH-jú pálinkát, az a jó amikor nem kell semmi plusz hozzá,

Előzmény: Csak Gábor (92021)
Csak Gábor Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92021

Köszönöm válaszod!

 

Olvastam én , de akkor az a végső konklúzió, hogy a főzéskor állítsam be a cefre ph ját mondjuk 6-7 re és akkor príma lesz a végpárlatom? A kész terméket pedig maximum gyantával tudom kezelni és ennyi?

Ha mikor felrakom acefrét akkor beláálíton némi mésszel a ph-t és úgy főzőm akkor az úgy lesz a tökéletes?

Mert ugye erjedéskor 3 max 3.5 es a cefre.

 

Előzmény: Hurkafej (92020)
Hurkafej Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92020

Az előző 3-4 oldal óta volt erről szó. 7 körül a legsimább a pálinka.

Gyantaszűrő feljebbviszi, vagy a kihigítást lúgos vízzel végezd, de snapszmester leírta, hogy nem utólag kellene lúgosítani, hanem már a cefrézésnél odafigyelni. Itt.

Előzmény: Csak Gábor (92017)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!