Keresés

Részletes keresés

Juhász Tamás88 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92384

Már 2 próbálkozásom is volt mind a 2 szilva volt 25 fokra hígítva, íze illata saját ízlésem szerint helytálló! A színe az elején zöldeskék amit megsemmisítettem, majd tizsta, és végül 15 fok környékén már elég zavaros de még nem savanyú!

Előzmény: Feriba51 (92381)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92383

Én a szimplámmal a szőlőnél lemetnem 5%-ig, felfűtés ideje alatt végig keverve, utána pedig pár percenként pár fordulat erejéig, nem égett oda. Így az alszeszem-en finomítás előtt alig kellett higítanom, szóval 25 fok körül volt.

Előzmény: Törölt nick (92374)
TINTUS Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92382

Nálunk is esetenként még a kozmaolajszűrőn is átjut kevéske kozmás olaj, nem baj átszűröm teafilteren és kész. Íhatod nyugodtan és üdv a táborunkban.

Előzmény: Sztarij Granicsar (92356)
Feriba51 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92381

Milyen volt az alszeszed, amit ebben az üstben finomítottál????

Hány fokos, milyen illat, milyen íz, milyen szín az elején és a végén, ...????

Jó nedűt!!!

Előzmény: Juhász Tamás88 (92375)
norris53 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92380

Már így is eleget tettél bele :-)

 Hagyd békén - és ha kész főzd - ha pálinkát szeretnél belőle !

Előzmény: mnk2 (92379)
mnk2 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92379

 

 

 üdv körte cefrém 2 hete forr a ph-ja 4 enyhén savanykásnak érzem az illatát kérdésem még szabad e ennyi idő   után cukrot tenni bele rendszeresen kevergetem ledarálás után tettem bele faj élesztöt,pektinbontot és 4,5kg cukrot,a cefre kb 100-110kg  most a cukorfoka 10 elkészitéskor 18 volt.köszönöm a választ.

snapszmester Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92378

Nem csípem a manuszt, de mint marketinges verhetelen és minden megjegyzésével egyetértek.

Előzmény: KücsükBüyük (92365)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92377

Rézműves1!  Megkaptad a mailt?

Előzmény: rézműves1 (92288)
snapszmester Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92376

Mintha már kérdezted volna és a válasz: nem.

Továbbra is nem. Alaposabb takarítás majd főzés akár vízzel is amíg ki nem tisztúl.

Előzmény: Juhász Tamás88 (92375)
Juhász Tamás88 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92375

Sziasztok!

 

A történetem ott kezdődne hogy vásároltam egy 50l-es inox söröshordót amit csak alszesz finomítására használnék! Kisebb átalakításokkal meg is született a remekmű, de a próbafőzést közel sem mondanám  sikeresnek, mert a lefőtt párlat jobban hasonlít a mosogatólére mint a fionomítás előtt! Koszos és apró fekete szemcsékkel van tele! A csöveket és a hűtőt is ellenőriztem tiszta volt minden és az üstben (hordóban) sem találtam semmi szennyeződést! 

 

A kérdésem az lenne hogy esetleg nem-e keletkezhet ez a hiba az alszesz túl gyors fűtéséből esetleg túlfűtéséből? A hordót mikor fűtöm szerintem a normál hötágulásos pattogásnál sokkal jobban pattog! Ez normális?

 

Ha bármi válasszal, tanáccsal tudtok szolgálni azt előre is köszönöm!

 

További szép napot kívánok mindenkinek!

Törölt nick Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92374

A "biztonsági határ" minden gyüminél más és más. Gondolom ez főzőfüggő lehet, jellemzően a barackot-szilvát-leves érett körte cefrét tudok 10-8% lejövőig szedni, odaégés nélkül, simán. Szőlő is jó leves, de 20% körül befejezni látszik, a szedett alszesz, szőlőnél 35-40% összességű, azt hiszem ennyinek is kell lennie.

   Duplafalúban valószínűleg más, és mindent lehet 10-8%-lejövőig szedni, de nekem olyannal nincs tapasztalatom, marad a szimpla, és az általam felállított, gondolom főző-függő, kitapasztalt "biztonsági határok", a lejövő szesz szedésének befejezését illetően.

Előzmény: Törölt nick (92373)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92373

Szia! Az odaégés határán jelentkezik, szimplában. Almánál-(odaégésre hajlamos gyümi) jellemzően, de gabonánál is előfordult, anno. Az odaégés határa, az én főzőmben, jellemzően 17-15% lejövőnél van, itt meg szoktam állni, 25%-tól amúgy is igen rohamosan csökken a lejövő szesz alkoholfoka, pár dl 10-15%-oson én nem variálok, látszik is, a lejövő "sugarán", hogy ezt már kínjában adja,,,nagyon vékony is, nagyon gyenge is, igen lassan is jön, szóval én itt szoktam "nyomni" egy stop gombot. Cserébe jó minőségű a szimplafalú-s alszeszem és nincs odaégés az üstben, de még a jele sem, vízsugárral takarítható.

Előzmény: pasig (92357)
öregrobi Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92372

Én is hasonló módon jártam el, mert a körte eddig gondot okozott. Se a szilva se a barack nem kozmált oda.Bár az én üstöm kisebb,37,5cm az olajtartó, az üst 33,5cm átmérőjű.Alul se hagytam 2cm-nél több helyet az olajnak,és igy a katlan magasságáig6,5l olaj kellett.Tágulásra 5-6cm hely van az olajtartály tetejéig.Trafóolajat használok,és mivel kivehető az üst, mellette kiszivárog egy kis füst,az olajkályha használatakor érezhető szag van.Fával fűtök cefézéskor,néha odapörkölök neki rendesen.160 l körtecefre lecsorgott, és semmi probléma nem volt.Annyi az észrevételem, hogy a vége felé kicsit újból fokozni kell a fűtést mert leáll a folyamatos folyás ha nem teszem, és csak csepeg.Pedig én szeretem kicsikarni az alkoholt a cefréből.

Üdv:Robi

Előzmény: elek81 (92364)
Sztarij Granicsar Creative Commons License 2013.11.03 -1 0 92371

Na de hogyan, ha nem egyszere érik be az a kis gyümölcs?

Ami beérett, azt kimagoztam és a húsát megtörve hozzátettem a többihez, vagy másklént kell?

Minden tippet, tanácsot szívesen veszek.

Mert ugyan nem vagyok nagy piás, de kamaszkorom óta szeretem a jóízű, finom, minőségi házias jellegű gyümölcs-pálinkát.

Most, hogy magam készítem, ez amolyan külön szertartás számomra és nem mindegy, hogy mi lesz a végeredmény.

Előzmény: Babar66 (92370)
Babar66 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92370

Na, talán itt van a kutya elásva : " mert folyamatosan gyűjtöttem bele a gyümölcsöt ahogy az érett,"

Azért ennél "precízebben" illenék cefrét készíteni!

Üdv!

 

Előzmény: Sztarij Granicsar (92369)
Sztarij Granicsar Creative Commons License 2013.11.03 -1 0 92369

Igazad van, az időről nem írtam.

Napokat nem számoltam, nem dokumentáltam, mert folyamatosan gyűjtöttem bele a gyümölcsöt ahogy az érett, de naponta kétszer megkevertem a cefrét, míg felhabosodott a lazán lefedett műanyag hordóban.

Aztán, amikor leülepedett és már csak lé volt a tetején (kb. csütörtök magasságában), hétvégén nekiálltam a kifőzésnek. Eltartott néhány napig, majd miután az összes cefrét lefőztem, egy nap pihenő után a készülék alapos átmosását, áttakarítását követően két egymást követő nap alatt letisztáztam az anyagot.

Ha nincs egyéb gond az anyaggal, ahogy az írásaitokból kitűnik,így már nem is probléma, hiszen a lezűrés után minden a legnagyobb rendben van állagában, ízében, illatában és zamatában.

Csak azért zavart a dolog, mert úgy éreztem, hogy ennél odaadóbban, precízebben már nem igazán lehet ezt csinálni.:-)

Előzmény: Miklós1 (92363)
truffle Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92368

Én sem mérem, "vakon" viszem 0-ig. Kezdetekkor az eprüvettához alakítottam ki "imaszékem" méreteit. Most utólag úgy látom így a jó, ha ez a sárga valami belekerült volna szabadon mondjuk egy nagyobb befőttes üvegbe, talán most vakarhatnám a fejem, hogy mi lehet az, hogyan közömbösítsem.

Előzmény: Tucso69 (92355)
norris53 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92367

Miklós Barátom !

Minden elismerésem mellett - azokat a bevizsgálásokat kicsit kétkedve fogadom - na jó elfogadom :-)

 az én hűtőm saválló és a páracső leszálló ága ami kb 50 cm vörös réz !

  z ioncserélő mégis kb 50 liter pálinka után réz jelenlétét mutatja ! 

Előzmény: Miklós1 (92363)
truffle Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92366

Köszönöm!

Előzmény: Miklós1 (92354)
KücsükBüyük Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92365

épp most olvasom....

kiemelendő mondat:

 

"Amikor elindítottuk a márkát, az alapgondolat az volt, hogy nem építünk főzdét, hiszen van rengeteg jó főzde az országban, akiktől tudunk jó pálinkákat vásárolni."

 

ennek a mondatnak a fényében érdemes olvasgatni a kandúrbandi mondandóját....

Előzmény: Miklós1 (92363)
elek81 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92364

Sziasztok!

 

Eljutottam a duplafalúsítás küszöbére. Igaz egy öszvér megoldást csinálok, mert nem akarom véglegesre duplikáltatni. Egy 450 belső átmérőjű horganyzott hordóba beleállítom a 410 mm átmérőjű üstömet. Így a kettő fal között 18 mm hely marad. Alul 30 mm-hézaggal terveztem. Ezt csak olyan cefréknél használnám, amik leégés esélyesek. Tisztázáshoz meg jöhet a szimpla falu megoldás. Ehhez keresek olajat. Tud valaki segíteni, hol, hogyan tudok ca 20 liter olajhoz elfogadható áron hozzájutni? Hőközlő, vagy trafóolaj tán a legjobb!?!?

 

Akár ide, de akár az e-mail címemre is jöhet tipp, ha tudtok segíteni.

 

Jó nedűt!

Miklós1 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92363

A fórumos módon készült pálinkákból egész sorozatot vizsgáltatott be laborban vasbicikli és egy sem volt rezes, pedig volt full rét főzős is meg savállós is köztük. Legtöbbször elég a gondos cefrézés  és azonnali lefőzés, de ez nem jön össze mindig és ezért szoktam a saválló hűtőt is javasolni. Bár nagyon sokszor hangsúlyoztad, hogy minden a leírások szerint készült, de legalább egyszer közölhetted volna, hogy hány napos erjedés után hány nappal főzted a cefréket, mert ez közelebb vitt volna a magyarázathoz. Így csak azt mondhatom, hogy esetedben csoda történt, ez már nem az én hatásköröm:-)

pasig

Meggynél történt a 6 főzet közül csak a 4.-ben, ismétlem:nem tudom a fényes bevonat magyarázatát.

Más

Egy riport a pálinka nemzetközi és hazai helyzetéről és arról, hogy a mi nyugodt tevékenységünknek hamarosan befellegzik.

Előzmény: Sztarij Granicsar (92358)
Babar66 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92362

Off:

Ha duplafalú üstben melegíted a sörcefrét, vigyázz, mert nagyon nagy a hőtehetetlensége, jóval az elérni kívánt hőfok előtt le kell kapcsolni a fűtést, illetve jóval a kívánt időpont előtt el kell kezdeni a melegítést. Szóval elég nehézkes a több lépcsős cefrézés.

Üdv!

Előzmény: Smürc (92253)
norris53 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92361

Jó ez a szó vicc :-) de nem mindegy > hogy mire fekszel -(nedves kőre vagy kedves nőre ) :-)

Előzmény: Babar66 (92360)
Babar66 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92360

Etalon, vagy etanol?   :)))

Előzmény: kupeci (92317)
Babar66 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92359

Az én főzőmmel rendszeresen elő szokott fordulni, hogy cefrefőzés után ezüstös ("zsíros") bevonat keletkezik a sisak belsején. Nem igazán tudom sem gyümölcshöz, sem cefréhez kötni, mert volt, hogy ugyanazon cefre egyik adagjánál előjött, másiknál nem. Már nem igazán zavar, úgyis minden főzés után rögtön elmosom a készüléket.

Talán valami kozmaolaj szerűség.

Üdv.

Előzmény: pasig (92357)
Sztarij Granicsar Creative Commons License 2013.11.03 -1 0 92358

Úgy érzem mindent megtettem, amit a leírások, ajánlások tartalmaztak.

Mit tehetnék, a Ti és az Én leírásomon túl, azért, hogy a jövőben ezt elkerülkójem, ami most történt?

Előzmény: Miklós1 (92354)
pasig Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92357

"Van olyan is, hogy a sisak belül ezüst bevonatot kap, amit levisz a víz elmosáskor, azt se tudom megmagyarázni"-Ezt már én is akartam kérdezni mi lehet.

Nekem most utoljára a borseprű fözésekor volt nagyon ezüstös.Lehet hogy a kénezett bor okozza?Vagy nektek más gyümölcs főzésekor is jelentkezett?

Előzmény: Miklós1 (92354)
Sztarij Granicsar Creative Commons License 2013.11.03 -1 0 92356

Köszönöm a választ!

Kozmaolajat a leírtak alapján "szűrtem".

Lehet épp a Te leírásod alapján, amit valahol az internetről töltöttem le (ha jól emlékszem épp snapszmester a szerzője) és nagyon jól megírt, részletes anyag, érthető, hétköznapi nyelven.

Az előfőzés után, a tisztázás előtt alaposan átmostam a rendszert.

A rozsdamentes duplafalú üstön kívűl minden réz és a szakleírások szerint méretezett, csak kicsinyítve, 20 l-es üsthöz mérten.

Ha jól értem, nincs a pálinkámnak különösebb gondja?

Ha átszűröm fogyasztható gond nélkül?

Nagyon kellemes íz és illat, kristálytiszta, áttetsző "szín" jellemzi a szűrés után.

Nagyon odafigyeltem az egész folyamatra, megtartva az időt és törődést, talán többet is, mint az olvasottak.

Előtte évekig több cefrém volt, főzdébe vittem, de sajnos történt valami a talajjal és kipusztult a két legnagyobb fám, így már nincs az a mennyiségű cefre, amit lefőznének az ismerős főzdébe (pedig csak 400 literes a "durvázó" üstjük), így nyugdíjas révén ráértem (és élveztem is) a kifőzésre.

Magam nem vagyok egy nagy piás, de a jóminőségű házi pálinkát, 1-2 adag 3-4 centes erejéig sosem vetettem meg, ha alkalmam nyílt rá. 28 l pálinkám készült, ez épp elég magam és a szűk családi kör számára a következő szezonig.

Igaz, hogy átszámolva a költségeket olcsóbb lett volna a régi "kifőzdés" módon, de ezt Én csináltam, ez az Én munkám "gyümölcse" és sokkal jobb, zamatosabb íz és illatanyagokkal telítetteb nedü lett a végeredmény.

Büszke vagyok rá, csak ez a gond ne lenne vele.:-(

Előzmény: snapszmester (92353)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.03 0 0 92355

Megkóstolhatod, kozmaolaj.

Én ezért nem mérem a szeszfokot cefrefőzésnél, ne dzsuvázza össze az eprüvettát.

Előzmény: truffle (92337)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!