Keresés

Részletes keresés

In Lak'ech Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92788

Nem is tudom mit aggódok. Tudatlan koromban főztem én körtepáleszt 1 (!!!!) éves cefréből. Ráadásul, mint utóbb kiderült, amit csak lehet elkövetni egy cefrével, miden hibát elkövettem. Mégis iható volt a belőle készült pálinka. Persze azt nem mondom, hogy díjnyertes lett volna. Volt akinek izlett, volt akinek nem. Szerencsére a pálinkafőzés nem egy egzakt tudomány, a pálinkafőzés egy VARÁZSLAT. Ti itt mindannyian varázslók vagytok, ahogy én is, mivel pálinkát főzök.

És nekem semmivel nem jelent többet az, ha a pálinkám ízlik Szilvakukavnak, Miklósnak,  Aknilnak, minth ha ízlene édesapámnak (Isten nyugosztalja). Mivel olyan pálinkát még nem főztem, ami minden kóstolónak ízlett volna. Volt aki a korai, ízetlen cseresznyéből, kényszerűségből főzött (kéthetes eső után az mösszes szem kirepedt) pálinkámat dícsérte agyonra, míg a vadkörtéből, fórumosan cefrézett pálinkát lehúzta.  Az igazság odaát van. De abból is annyi féle, ahány ember....

zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92787

Jó duma:)

Előzmény: barkócza (92786)
barkócza Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92786

Ne legyen lelkiismeretfurdalásod. Majd ha Szilva, Miklós meg Aknil megkóstolják a pálinkádat, és azt mondják, hogy nincs ez elb.szva, de valahogy nem ízlik, na, akkor majd lehetsz büszke. :-))

Előzmény: zsorsz (92785)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92785

Így most lelkiismeret furdalásom van,v.mi jó tanács fórumtársunk kökénycefréjére?

Előzmény: In Lak'ech (92769)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92784

Bocsánat a nagyképüsködésért,majd tolok egy cseh talicskát,hogy elférjen az nagyarcom:)

Előzmény: zsorsz (92782)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92783

És a tartót úgy kell kivitelezni, hogy a rendszer zárt legyen, levegő ne maradjon benne, vagy ez lényegtelen? Mert ha már zárt a rendszer és felülről érkezik a folyadék, akkor nem keveredik, ellentétben azzal ha pl rácsepegne.

Előzmény: norris53 (92778)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92782

Utólag még,a ph-ra mindig odafigyelek,se pimpo,ecetesedés stb nem volt gondom,az hogy jó v.kiválló a páleszom, nagy nyilvánosság elött még nem volt szerencsém,de a környékünkön nincs rossz hirem(MEGŐRÜLNEKAPÁLINKÁMÉRT:)remélem  jó az izlésük.

Előzmény: szilvakukc (92780)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92781

A "forrás vége" a kulcsszó, hogy az mit jelent. Ha utána tudja még termelni, semmi gond.  A cukor is jó ötlet, még ráindul egy kicsit. Nem tudom, savazol-e vagy nem, a CO2 párna önmagában kevés a hosszabb tárolásra, a kettő együtt viszont szinte biztos jó. 

Előzmény: zsorsz (92779)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92780

Nem, az nem azt jelenti. A bunda elég sokára fordul meg, már jóval előtte főzhető. Az utóerjedéskor(a kotyogó már csak néha köp egyet) már nem szabad nyitogatni, pláne töszmögélni, mert már nem tud annyi gázt utána termelni, amennyi elszökik. Főleg, ha tárolni szeretnéd. Ilyenkor savbeállítás nélkül könnyen megjelenik a tetején a pimpó, amit persze le lehet szedni, meg minden, ahogy szokták itt tanácsolni, és még lehet is belőle jó pálinkát főzni, de kiválót nem. 

Előzmény: zsorsz (92776)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92779

Tudom hogy a kiforrás után ajánlott rögtön főzni,de mikor a több száz liter cefrét bejelentem,csak hetek múlva tudják fogadni,ilyenkor mintegy kényszer megoldás:forrás végén vékony a bunda,mégegyszer lenyomom,rá a cukor és lezárom.Még finoman pezseg a co2 és védi a cefrét.Hülyeség?

Előzmény: szilvakukc (92775)
norris53 Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92778

Szia !

 A regenerálás 10°os só oldat átfolyatását jelenti

  A  szűrőt úgy kel megválasztani hogy a szemcsék ne férjenek át !

 A műgyantát a "tokban" alul és felül is el kell látni szűrővel -hogy a gyanta ne mozoghasson -lebeghessen ! egszóval ne keveredjen fel !

Előzmény: Hurkafej (92777)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92777

Sziasztok. Kationcserlő aktiválás előtt vagyok. A 10% sóoldatot átfolyatni ajánlott, vagy egy időre benne áztatni a gyantát? Az alsó kifolyó csőnél pedig elé egy réteggel szűrni, hogy a gyanta darabok ne essenek le?

zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92776

Ha megfordul a bunda,szerintem is öngyilkosság,de itt még fent van,ami nem azt jelenti hogy még nem fort ki teljesen?

Előzmény: szilvakukc (92774)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92775

Az a kérdés, mi Nálad a "bevált"? Sok olyan cefrét látok, amire tök büszke a tulaj, én meg csak hüledezek.

Előzmény: zsorsz (92771)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92774

10 nap után kinyitni öngyilkosság! Savzni kellett volna, akkor most nyugodtan fütyürészhetnél. Így enyhén aggódhatsz. Mindenesetre már semmiképp se nyomkodd.

Előzmény: In Lak'ech (92769)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92773

Ugye,a türelem.....:)

Előzmény: In Lak'ech (92772)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92772

Igen uram!!! Értettem.  :-))))

 

...és köszönöm a megnyugtatást. Sok munka van ebben  a kökényben. 40 kg. saját szedés.

Előzmény: zsorsz (92771)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92771

Bundát lenyomni,tetejét vékonyan megszórni cukorral,lezárni.Nálam régóta bevált,még több időre is.

Előzmény: In Lak'ech (92769)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92770

"Ebből még sosem főztem, hagytam lepotyogni, megrohadni."

 

Ez a mondatod volt felületes olvasással félreérthető. Én is beleszaladtam a félreértésébe. :-) Eddig soha nem szedted fel cefrének, inkább ott rohadt a földön. Most nem hagytad veszni, és lám, megérte. :-)

Előzmény: Donci62 (92768)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92769

Úgy tűnik, 10 nap után kiforrt a kökény cefrém. Sajnos csak 20.-án tudom főzni. Nem savaztam, és gondolom, most már késő is, mert nem illő kevergetni. Nos, kérdezném, hogy még óvatosan, utoljára lenyomkodjam-e a bundát, vagy jobb, ha a lé alul van, és inkább száraz a teteje? A hordó légmentesen, gumidugóval szárható a kotyogó helyén.  Mivel tudnám még kellemesebbé tenni a cefre "életét" a főzésig eltelő két hét alatt? Nyugtassatok meg, hogy azért ez a két hét nem a világ.

Donci62 Creative Commons License 2013.11.09 -1 0 92768

Eszében sem volt megrohadni, még mindig a fán lenne, ha nem szedem le. Már a leveleket elkezdte eldobálni a gyümölcs még mindig fenn volt.

Előzmény: Hurkafej (92765)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92767

Olajszűrő ügyében keresd Rézművest itt a fórumon.

Előzmény: Donci62 (92761)
sogi01 Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92766

Hozzászólásod alatt találsz egy linkelést.Azon belül "Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1"

Sok hasznos dolgokat találsz benne...

Előzmény: Donci62 (92764)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92765

Még jobb a végeredmény,  ha nem várod meg, míg megrohad a gyümölcs.

Előzmény: Donci62 (92764)
Donci62 Creative Commons License 2013.11.09 -1 0 92764

Épp most főzök le úgy 40-50 liter (többszörre, mert csak 18 literes az üstöm és egy kicsit sűrű a cefre, ezért némi vizet is kell hozzátennem), amolyan vad őszibarackból készült cefrét. Pingponglabdányi méretű, de kellemes ízű a gyümölcs maga, csak nagyon későn érik. Egy hete kész a cefre, de csak most tudtam nekiállni.

Ebből még sosem főztem, hagytam lepotyogni, megrohadni.

Érdekes, hogy már az előpárlat kellemes illatú, sőt zamatú is és szinte kristálytiszta.

Egész másként viselkedik, mint az eddig megszokott szilva/sárgabarack amit eddig főzettem és mióta szabad, főztem magam.

Mindent összeadva, drágább itthon kifőznöm, mintha elvinném főzdébe (arról nem is beszélve, hogy ha nincs meg a megfelelő mennyiség, nem főzik ki magába, keverik mással), de valahogy mégiscsak az enyém, Én csináltam, az Én ügyességem, vagy ügyetlenségem, ami meghatározza a végeredményt.

Jópofa dolog, élvezem csinálni és az elsőn kívül, ami csúnyán odaégett (sűrű volt a cefre, a magokat is bennehagytam, nem is öntöttem hozzá vizet), évről évre jobb és finomabb a végeredmény.

Számomra egy újabb érdekes "férfiak játéka" dolog került a képbe a törvénymódosítás által.

sogi01 Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92763

                                               vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (92701)
Donci62 Creative Commons License 2013.11.09 -1 0 92762

Régebben nekem is előfordult a hivatalos főzdében kifőzötteknél is és mióta saját magam főzöm, abban is. A különbség talán annyi volt, hogy a kifőzdésben jóval hosszabb tárolás után jelentkezett és sokkal kisebb mértékben.

Steril gézen átszűrve tökéletes lett, mid ízre, mind állagra. Van már tízenéves kifőzdés páleszem, amit kénytelen voltam régebben így átszűrni, de nem jelentkezett újra és egyre fínomabb a zamata.

A szűrés előtti és utánni állapotban nem vettem észre íz- vagy zamatbeli különbséget.

Nem vagyok mennyiségi pálinkaivó, épp ezért kényes vagyok az általam és ízlésem által jónak, ízletesnek tartott minőségű pálinkára.

Volt már, hogy mások által nagyon finomnak tartott páleszt elosztogattam, mert nekem nem jött be, valami nem stimmelt számomra az ízével.

Előzmény: elek81 (92759)
Donci62 Creative Commons License 2013.11.09 -1 0 92761

"  Mióta használom az olajszűrőt alszesz készítésekor  "

 

Mit használsz erre a célra és honnét beszerezhető?

Én a kiömlő csövet egy tölcséren keresztül vezettem az edénybe és sima háztartási papírtörlőből teszek atölcsérbe 4 rétegnyit. Akadnak benne mindig szemcsék, meg maszatok kis mértékben, akármennyire is igyekszem átmosni, áttisztítani a rendeszert főzés előtt.

Elég ez, vagy kell valami speciálisabb?

Előzmény: elek81 (92759)
gombászok Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92760

Nem a szedők érdeme a rövidszárú bogyó, az  úgy szok teremni.

Kézzel szedték, semmi gereblyézés, gondolom, emiatt jó a tisztasága, no ez már az ő érdemük.

Remélem a végtermék minőségével is elégedett leszel.

Előzmény: zsuzska60 (92720)
elek81 Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92759

Szia jani&999!

 

Simán szűrd át a páleszt vattakorongon, teafilteren vagy pelenkán. Nekem is volt ilyen páleszom, én simán  vattakorongon szűrtem. Az ízèn nem módosít a szűrés. Amúgy megjegyzem, nem csak saját készítésű, hanem hivatalos főzdében készűlt meggyel is előfordúlt. Mióta használom az olajszűrőt alszesz készítésekor, azóta nincs bolyhosodás.

 

Jó nedűt!

Imi 

Előzmény: jani&999 (92747)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!