Keresés

Részletes keresés

zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92805

A főző csak szeptemberben tudott fogadni(nyaralás,meszelés,minden volt)na most hallom a fölhördüléseket,de ahogy 92779-nél leirtam,igy kutya baja se lett a cefrének.Lehet hogy nem dijnyertes lett a pálesz,de nagyon sok embernek nagyon izlett(főleg a sárgabarack)Más,a feleségemmel régóta gyógynövényezünk(több mint 20 éve)és elég nagy mennyiségben csinálunk mindenféle kivonatokat,tinktúrákat stb és nagy mennyiségbe használunk alkoholt,erre biztos megfelel.Persze a jobban sikerült pálinkáimat természetesen nem erre használom.

Előzmény: Babar66 (92799)
Tan-csi Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92804

Én csináltam tavaly, vagy tavalyelőtt, iható, kellemes banánillatú lett.

Modjuk sokan nem szeretik.... :)

Előzmény: miriuta maci (92722)
barkócza Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92803

Mit jelent az, hogy tele raktad a hordót? Egyszerre, vagy folyamatosan gyűjtögetted bele az almát?

Előzmény: csőbácsi (92800)
foxrudi Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92802

Szia!

 Nos,ha panelben laksz,vagy nincsen kerted,úgy egy sörös hordó méret elég,de ha vidéki vagy,kertes a kéró,akkor a maximum!!!Egy kert6es házban mindig van ez az,és össze jön 5-600l cefre ügyesen!!

Előzmény: bolem87 (92789)
Babar66 Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92801

Ja, és mindenképp érdemes a cefréző hordók nettó térfogatához (vagy annak többszöröséhez) igazítani a főző méretét, ( vagy fordítva), hogy lehetőleg ne maradjon darabban a cefre még másnapig sem.

Előzmény: Babar66 (92799)
csőbácsi Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92800

Jó estét minden kedves pálinkázó Fórumtársnak.

 

Akadt egy kis gondom az alma cefrével (kb 2 hete lett a hordó megtöltve delicsesz almával). Még forr nem kicsit, nagyon. Ma leszedtem a hordó tetejét és beleszagoltam, megkóstoltam. Tiszta savanyú, ecetes illata és íze van. Természetes ez? Mit tegyek vele?

Babar66 Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92799

Bocs, ezt nem igazán értem???

Mire a sárgabarack érik, már rég le van főzve a csereszném, üresek a hordók. A szilváról, vackorról nem is beszélve.

Élesztő, pektinbontó, Ph-beállítás után (lehetőleg 14-16 fokon erjesztve) mindig ki vannak forrva a cefréim 7 - 10 nap alatt. Ennél tovább sohasem várok, és még nem volt bajom a kihozatallal sem. Szóval nincs szükség túl sok hordóra!

Üdv!

Előzmény: zsorsz (92792)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92798

ja, és száraz ötker meg pektinbontó ment bele.

Előzmény: zsorsz (92795)
zozomax Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92797


Halihó, 

 

Az alábbit már régebben írtam, azóta lefőztem a díszgalagonyát... Végül nem indult forrásnak napok után sem. Pár nappal később felöntöttem 5 liter vegyes up-val és lefőztem.
Pontosan annyit adott, amennyi a felöntésből származott, saját szesztartalma a galagonyamasszának gyakorlatilag nem volt.

Az eredménynek van egy határozott, mindentől különböző egyedi íze, ami nem rossz íz , de nekem nem is tetszik különösebben. Szóval nekem nem érte meg a fáradságot, a felöntés nélkül meg nem is lett volna egy csepp eredmény sem... galagonyát kihúztam.


Sziasztok,

 

Egy ismerősönek van két galagonyafája, olyan meggy nagyságú bogyókkal. Minap szólt, hogy idén leszedte, kell-e nekem. 

Mondtam hogy próbáljuk meg, hátha jó lesz.. Elmentem érte, mint kiderült, kb. 1 hónapja szedte le, belecsömöszölte egy műanyag hordóba víz és aprítás nélkül. Hűvös helyen állt, nem éreztem rajta semmilyen erjedt szagot, az íze sem utalt arra, hogy megerjedt volna.

 

Adtam neki vizet, aztán jól összetörtem, kb. 30 liter lett. Pektinbontóm elfogyott, viszont tettem még bele 1 kilót, meg egy élesztőt is és vártam a hatást.

De semmi nem történik már kettő napja. Semmi jelét nem mutatja hogy beindulna vagy ilyesmi. Se buborék, se bunda. 17 fokon pihen a pinyóban.
Várjak? Főzzem le így? Tegyek bele még valamit? Vagy van vagy 10 liter utópárlatom, gondolkoztam, hogy aláöntöm és lefőzöm, valami csak legyen belőle...  

Előzmény: zozomax (92098)
Donci62 Creative Commons License 2013.11.09 -1 0 92796

"  Most nem hagytad veszni, és lám, megérte. :-)  "

 

Az majd még csak ezek után fog kiderülni, megérte-e vesződni vele.

Ma és holnap úgy néz ki, hogy le tudom a cefrét főzni, de a "tisztázásra" majd csak a jövő hétvégén lesz időm.

Előzmény: In Lak'ech (92770)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92795

Mirabolán,gyorsan lehet szedni,fóliára lerázva hamar tele a hordó.Nagy húsos ládába ráengedni a vizet,levél,ágdarabok feljönnek,könnyű átmosni,azután adj neki keverőszárral és sűrű lyukú zölséges ládán átpaszirozni,kimagozni.Fantasztikus mély meggyszinű lekvárszerű anyag lett(kb 300l)hatamas savtartalommal(nem is kellett savazni)kapott 10kg cukkerót.A forrásnál nagyon jó illata volt,egyenlőre légmentesen lezárva vár a főzésre.

Előzmény: Hurkafej (92793)
csenksz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92794

Szia!

 

Lehet, h akkor én nem vagyok férfi? :) de idén cefréztem egy kis banánt és az is lehet, h nagyon el b@sztam, mert én megpucoltam teljesen.

Az én tapasztalatom az, h tökéletes érett állapotú banánt érdemes cefrézni és még azt a pici vékony belső „inat” is le kell szedni. Nem tettem meg és így olyan íze lett az egésznek. Tényleg sok pektin bontó kell bele és nekem nagyon sokáig forrt.

Érdekesség h mikor az alszesz első pár literjét fagyasztós kozmaolaj leválasztós módszerrel pepecseltem nagyon jó banán illat volt a helységben, sőt a végére már émelyítő. Viszont ez az illat a pálinkában már nem érződik :(. Van olyan aki kapásból megmondja h banán de a többség eddig nem jött rá mit is iszik….

 

A lényeg az ha van kedved kísérletezz és számolj be a végeredményről.  Ha lesz időm elviszem kóstoltatni persze ha vállalkozik rá a tisztelt kolléga ;)

 

Üdv:Zoli

Előzmény: miriuta maci (92722)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92793

A fósókán a vadon termő, apró szemű szilvvára gondolsz? Megéri abból is külön főzni? Nekem vegyesen volt a szilvám, és abba volt 20-30kg.

Előzmény: zsorsz (92792)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92792

Idén összejött 250-250l cseresznye,sárgabarack,na jól van...gondoltam elég is,akkor lett 250l szilva,azután 300l fosóka,azután elfogyott a hordó és még jöttek innen-onnan,hogy itt van vackor,meg ott van kökény,az udvar meg tele lett volna hordókkal.Na most ezt főzd le egy 60l-essel.Szerintem is amilyen nagyot csak lehet.

Előzmény: bolem87 (92789)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92791

Attól függ, hogy mennyi az a kicsi gyümölcs. És azt is bele kell számolni, hogy a hasznos űrtartalom az nem 100%.

Nekem 60 literes van névlegesen, igazából csak kb 55. 500 liter cefrét főztem ki vele eddig, de ez mind sok idő, abból pedig mindig is kevés lesz, szóval szerintem minnél nagyobbat vegyél, vagy csinálj / csináltass.

Előzmény: bolem87 (92789)
toalettduck Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92790

Én is idén kezdtem el főzni 25L es saját készítésű főzővel és kielégítette az igényeimet, igaz nem akartam sok pálinkát főzni csak magamnak a családnak, de az első 50L kifőzött cefre után úgy megtetszett hogy összeszedtem még 200l szilvacefrét és voltam olyan perverz, hogy a 25L-es főzőmmel kifőztem. 1 héten át minden nap ment a szeszfőzde a melléképületbe amit egyébként élveztem mert tetszik az egész folyamat. Én elhamarkodtam a döntést és gyorsan akartam egy főzőt még a cefre előtt így visszagondolva kezdésnek már nagyobbat vennék vagy csinálnék, vagyis jövőre nagyobbat is fogok csinálni vagy venni. Ha van rá lehetőséged én minimum egy 50L-es főzőt ajánlanék a saját tapasztalatomból kiindulva. Amit még tapasztalatként eltudnék mondani így a kezdés előtt, hogy maga a főzés nem egy nagy ördőngősség inkább a cefrézés az ahol nagyon el lehet baltázni a dolgokat.

Előzmény: bolem87 (92789)
bolem87 Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92789

Sziasztok!
Röviden bemutatkoznék,vagyis inkább a pálinkához kötődő viszonyomat mutatnám be: 26 éves vagyok, egyetemet végzet, eladóként dolgozó :/
Nagypapámank mindig volt szőlője, kisebb gyümölcsöse. Betegsége miatt, ma már csak egy pár soros szőlőről és pár gyümölcsfáról tud gondoskodni. Pálinkát nagyon régóta főzet, de idén felvetette az ötletet, hogy mi lenne ha én főzetném ki neki a "gondosan" gyűjtött cefréjét. Mivel engem mindig is érdekelt a pálinka készítés világa, ezért örömmel vettem kérését, viszont kicsit tovább gondoltam a dolgot és ha nem is idén, de jövőre szeretnék saját készítésű pálinkát készíteni.

Sokat olvastam már a témában-könyveket, netes írásokat-, de gyakorlati tudásom egyenlő a nullával. Viszont nagyon lelkes vagyok és ahogy írtam, már régóta érdekel a téma. Szemezgettem már a Corvinus egyetem pálinkamester képzésével,de kicsit sokallom a 3x235ezer forintot. (viszont elég összeszedett,átgondolt képzésnek tűnik,és gyakorlatot is szerezhetnék). Mivel nem életcélom, hogy egy trafikban melózzak, tovább tervezgetve, egy kisebb vállalkozást is nagyon szívesen építenék a pálinkafőzésre, de ne rohanjunk ennyire előre.
A lényeg, hogy tapasztalatlan vagyok, elméleti tudásom már van egy kevés, de nagyon szeretnék minőségi pálinkát előállítani.

Első kérdésem tehát az lenne, hogy szerintetek milyen és mekkora főzőre lenne szükségem, hogy itthon "el főzögessek" magamnak (esetleg ismerősöknek)? Nem szeretnék reklámot csinálni senkinek se, de nézelődtem már neten és egy 30literes, aromatornyos változatot néztem ki így elsőre, de nagyon kíváncsi vagyok tapasztaltak, a Ti véleményetekre!
Üdv,
Bólem

In Lak'ech Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92788

Nem is tudom mit aggódok. Tudatlan koromban főztem én körtepáleszt 1 (!!!!) éves cefréből. Ráadásul, mint utóbb kiderült, amit csak lehet elkövetni egy cefrével, miden hibát elkövettem. Mégis iható volt a belőle készült pálinka. Persze azt nem mondom, hogy díjnyertes lett volna. Volt akinek izlett, volt akinek nem. Szerencsére a pálinkafőzés nem egy egzakt tudomány, a pálinkafőzés egy VARÁZSLAT. Ti itt mindannyian varázslók vagytok, ahogy én is, mivel pálinkát főzök.

És nekem semmivel nem jelent többet az, ha a pálinkám ízlik Szilvakukavnak, Miklósnak,  Aknilnak, minth ha ízlene édesapámnak (Isten nyugosztalja). Mivel olyan pálinkát még nem főztem, ami minden kóstolónak ízlett volna. Volt aki a korai, ízetlen cseresznyéből, kényszerűségből főzött (kéthetes eső után az mösszes szem kirepedt) pálinkámat dícsérte agyonra, míg a vadkörtéből, fórumosan cefrézett pálinkát lehúzta.  Az igazság odaát van. De abból is annyi féle, ahány ember....

zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92787

Jó duma:)

Előzmény: barkócza (92786)
barkócza Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92786

Ne legyen lelkiismeretfurdalásod. Majd ha Szilva, Miklós meg Aknil megkóstolják a pálinkádat, és azt mondják, hogy nincs ez elb.szva, de valahogy nem ízlik, na, akkor majd lehetsz büszke. :-))

Előzmény: zsorsz (92785)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92785

Így most lelkiismeret furdalásom van,v.mi jó tanács fórumtársunk kökénycefréjére?

Előzmény: In Lak'ech (92769)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92784

Bocsánat a nagyképüsködésért,majd tolok egy cseh talicskát,hogy elférjen az nagyarcom:)

Előzmény: zsorsz (92782)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92783

És a tartót úgy kell kivitelezni, hogy a rendszer zárt legyen, levegő ne maradjon benne, vagy ez lényegtelen? Mert ha már zárt a rendszer és felülről érkezik a folyadék, akkor nem keveredik, ellentétben azzal ha pl rácsepegne.

Előzmény: norris53 (92778)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92782

Utólag még,a ph-ra mindig odafigyelek,se pimpo,ecetesedés stb nem volt gondom,az hogy jó v.kiválló a páleszom, nagy nyilvánosság elött még nem volt szerencsém,de a környékünkön nincs rossz hirem(MEGŐRÜLNEKAPÁLINKÁMÉRT:)remélem  jó az izlésük.

Előzmény: szilvakukc (92780)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92781

A "forrás vége" a kulcsszó, hogy az mit jelent. Ha utána tudja még termelni, semmi gond.  A cukor is jó ötlet, még ráindul egy kicsit. Nem tudom, savazol-e vagy nem, a CO2 párna önmagában kevés a hosszabb tárolásra, a kettő együtt viszont szinte biztos jó. 

Előzmény: zsorsz (92779)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92780

Nem, az nem azt jelenti. A bunda elég sokára fordul meg, már jóval előtte főzhető. Az utóerjedéskor(a kotyogó már csak néha köp egyet) már nem szabad nyitogatni, pláne töszmögélni, mert már nem tud annyi gázt utána termelni, amennyi elszökik. Főleg, ha tárolni szeretnéd. Ilyenkor savbeállítás nélkül könnyen megjelenik a tetején a pimpó, amit persze le lehet szedni, meg minden, ahogy szokták itt tanácsolni, és még lehet is belőle jó pálinkát főzni, de kiválót nem. 

Előzmény: zsorsz (92776)
zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92779

Tudom hogy a kiforrás után ajánlott rögtön főzni,de mikor a több száz liter cefrét bejelentem,csak hetek múlva tudják fogadni,ilyenkor mintegy kényszer megoldás:forrás végén vékony a bunda,mégegyszer lenyomom,rá a cukor és lezárom.Még finoman pezseg a co2 és védi a cefrét.Hülyeség?

Előzmény: szilvakukc (92775)
norris53 Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92778

Szia !

 A regenerálás 10°os só oldat átfolyatását jelenti

  A  szűrőt úgy kel megválasztani hogy a szemcsék ne férjenek át !

 A műgyantát a "tokban" alul és felül is el kell látni szűrővel -hogy a gyanta ne mozoghasson -lebeghessen ! egszóval ne keveredjen fel !

Előzmény: Hurkafej (92777)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92777

Sziasztok. Kationcserlő aktiválás előtt vagyok. A 10% sóoldatot átfolyatni ajánlott, vagy egy időre benne áztatni a gyantát? Az alsó kifolyó csőnél pedig elé egy réteggel szűrni, hogy a gyanta darabok ne essenek le?

zsorsz Creative Commons License 2013.11.09 0 0 92776

Ha megfordul a bunda,szerintem is öngyilkosság,de itt még fent van,ami nem azt jelenti hogy még nem fort ki teljesen?

Előzmény: szilvakukc (92774)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!