Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2015.03.29 0 0 18224

Kontakt, vagy felszívódó szer érdekel?

 

A kén lehet a Te embered kontakt téren. Ide a thiovit jet és kumulus. Felszívódónak a quadris és az eclair-t javaslom. Régen szinte csak eclair-al nyomtam, de szerencsére megtértem és már csak virágzás előtt adok felszívódót. De ha elég bátor leszek, ezt megpróbálom mellőzni.

Előzmény: Falusi1 (18220)
Rixmond Creative Commons License 2015.03.29 0 0 18223

Amúgy meg nagyon hülye voltam , mert a lemosó szer felett elsiklottam :D 

Szóval ha lemosó akkor Vegesol eReS .... nagyon jó szer

Előzmény: Rixmond (18222)
Rixmond Creative Commons License 2015.03.29 0 0 18222

Illetve a Thiovit Jet nagyon jó a lisztharmat ellen is. 

Rixmond Creative Commons License 2015.03.29 0 0 18221

Sokan sokmindenre esküsznek. Mi Syngenta termékeket használunk. Thiovit Jet az jó buli főleg atkák ellen. 

Előzmény: Falusi1 (18220)
Falusi1 Creative Commons License 2015.03.29 0 0 18220

A szőlő lemosó-permetezésénél az idén a lisztharmat ellen koncentrálok. Szerintetek melyik a legjobb permetszer?

hammer72 Creative Commons License 2015.03.28 0 0 18219

Köszönöm ezt a hasznos információt...

Előzmény: juhosttt (18218)
juhosttt Creative Commons License 2015.03.28 0 0 18218

1500 vagy 2000 m2. De a jogszabaly biztosabbat mond. En ugy emlekszem anno 1500 volt es most 2000. De majd utananezek holnap en is. Anyit tudok, hogy 1500 m2re is lehet engedelyt kerni ha csak annyi teruleten akarsz tevekenykedni.

 

Tovabba van egy nem tul legalis(?) de jarhato ut amelynel veszel szolot (a lenyeg hogy legyen rola szarmazasid) es azzal csinalod a bort es a boraszatot. Itt akkor jarhato az ut ha valoban abbol a szolobol csinalod a bort. Bar itt a minoseg messze nem olyan amit egy kis kezmuves pince adhat. (Szerintem)

A masik ut hogy megveszed a szolot (szarmazasit) es olyan fajtaju szolot termelsz amilyenbol szarmazasid van. Itt akkor van gond ha olyan fajtat akarsz amibol nem osztogassak a szarmazasit. Tovabba ha nagyobb terulet kell akkor a csalad tagjaira irass 2000m2 (v 1500) fold teruleteket. 5 ember 2000m2-el mar 1 ha. De ez az ami kesobb (30-40ev mulva) neheziti a leendo gazdak helyzetet mert elaprozodik a fold.

De ezt csak fejbol mondtam, de ezen a vonalon el lehet indulni az informalodasnal.

 

 

Ilyen szempontbol lehetnenek rugalmasabbak is azokkal akik velem egy cipoben jarnak.

Bar en szemely szerint megvarom a jovo evet es remelem lesz valami pozitiv valtozas is a kvotarendszert illetoen es nem csak a neve valtozik.

 

Előzmény: hammer72 (18217)
hammer72 Creative Commons License 2015.03.28 0 0 18217

Mekkora a minimális betelepítendő terület amihez már engedély kell? Van ahol 1000 van ahol 1500 négyzetmétert olvastam...

 

Előzmény: juhosttt (18216)
juhosttt Creative Commons License 2015.03.27 0 0 18216

Na úgy látom bővült a létszámunk 2-re, mert én ugyanebben a cipőben járok.

Röviden és tömören:

 

A kvóta szerzés a legnehezebb. Ezt jelenleg csak úgy tudod megoldani, hogy keresel egy kataszteri besorolású területet, amelyet a gazdája ki akar vágni. Ezt kibéreled tőle arra az időre, amíg papíron lefolyik a kivágás. De itt már az is necces, hogy te ilyen helyet nem találsz a lakóhelyed 30 km-es körzetében ezért a bérlés is elég nehézkes, meg úgy tudom ehhez is már mezőgazd. végzettség kell. (pl arany kalászos) De ebben nem vagyok 100% biztos.

De tegyük fel találtál egy olyan (hülyét) aki foglalkozik veled és bonyolultan szabadul meg a kvótájától és nem adja el könnyen valami közeli helyre.

Ekkor kivágatod a szőlőt papíron és lesz a ebből megszülető kvótát az ottani hegybíró a te faludhoz rendelt hegybíróval megbeszélve a Te nevedre vezeti a kvótát.

 

Utána jöhet Rambo blogja, ahol a hivatalos mutyik le vannak írva.

 

Ja és mindenek előtt nem árt, ha már meg van a föld területed is.

 

Előzmény: kovacs zolii (18215)
kovacs zolii Creative Commons License 2015.03.27 0 0 18215

Sziasztok

 

 Szeretnék egy kisebb szölöbirtokal foglalkozni ugy kb 1 ha.Mindent hivatalosan lepapirozni törvényesen.Ami a leginkabb agaszt az az hogy ahol élek az nem tartozik az egyik borvidekhez sem.Gondolom ez nagy gond.Mik a legfontosabb követelmények egy ilyen kicsi szölöbirtok esetében

 

Remelen tudtok egyket dolgot mondani es nem keseritetek ell nagyon

dezso Creative Commons License 2015.03.27 0 0 18214
juhosttt Creative Commons License 2015.03.26 0 0 18213

Hülyeséget nem akarok mondani, de itt mifelénk 8000 ft-t nem hiszem hogy kombinátoroznak meg 1 ha földet. Itt akinek 1 Ha földje van annak traktor is van. Inkább a kisebb területeket csináltatják bérmunkába, de az megközelíti a 6-8000-et.

 

 

Előzmény: domosz13 (18208)
Ggeri89 Creative Commons License 2015.03.25 0 0 18212

Üdv!

Én is mátrai vagyok és felénk 8ezer ft körül mozog/ha, de annyira nem tudom mert én magamnak művelem.

Előzmény: domosz13 (18208)
simon53 Creative Commons License 2015.03.25 0 0 18211

Harmadik nyaras csemegeszőlőimnek a földtől 2 elágazás nélküli hajtása van.

Metszésnél ugy látom, hogy kb 50-60 cm magasan vannak még élő rügyek fölötte elég százaznak tünik a hajtás, elfagyott kiszáradt?

Guyot metszést szeretnék.

Ha hagyok minden tőkén egy 50-60 cm-es hajtást és kihajtás után a felső két rügyet hagyom meg, a többit kidörzsölöm, majd jövőre az egyik hajtásból lesz az egyik kar, a másikből egy 1 rügyes biztosítás a leendő köv. év karja.

Jó lesz ez igy?

domosz13 Creative Commons License 2015.03.25 0 0 18210

Köszi! Várom a választ!

Előzmény: Tigris0704 (18209)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.03.25 0 0 18209

Szia.

 

Szerintem a kultivátorozás az egyik legjobb talajművelés a szőlőben.

Nálunk 3 méteres sortáv van és Kb:40 cm marad el amit gyomirtózni szoktunk.

Nagyon közel nem érdemes menni, leginkább nem azért mert sérül a gyökér hanem mert ha elakad a kapa egyből kirántja a tőkét.

Azt nem tudom mennyiért csinálják hektárját mert mi saját magunk csináljuk, de majd megkérdezem és akkor tudsz viszonyítani.

Előzmény: domosz13 (18204)
domosz13 Creative Commons License 2015.03.24 0 0 18208

Észak -keleten vagyok a mátrában . Elég kötött talajok vannak felénk. viszonyításként tudnál mondani árakat?

Előzmény: juhosttt (18207)
juhosttt Creative Commons License 2015.03.24 0 0 18207

Ja a bérmunka ára meg 1000 dolgotól függ. Attól függ merre vagy helyileg, melyek az árak. Egy szabolcsi és egy balatoni munkadíj sztem nem nagyon fog egy szinten mozogni :)

Előzmény: domosz13 (18205)
juhosttt Creative Commons License 2015.03.24 0 0 18206

Hogy a tőkétől mennyi marad el, az függ a kultivátor szélességétől, a sortávtól is. De ha merész vagy egész közel mehetsz a tőkékhez, de ha van a felszín közelébe gyökérzet az sérülhet.

Előzmény: domosz13 (18204)
domosz13 Creative Commons License 2015.03.24 0 0 18205

Bérmunkára gondolok

Előzmény: domosz13 (18204)
domosz13 Creative Commons License 2015.03.24 0 0 18204

Sziasztok!

Tudnátok támpontot adni, hogy mennyibe kerül a kultivátorozás 1 ha szőlő esetén? (egy irányba vagy oda-vissza) valamint mennyi marad el a tőkéktől?

Köszönöm

pintjano Creative Commons License 2015.03.20 0 0 18203

Látatlanban... már volt "szerencsém" elhanyagolt tőkéket metszeni. Egy ötlet: keress egy rendes vesszőt (ilyenkor szálvesszőzni szoktam, ha van egyáltalán beérett hosszú éves vessző), amely teremhet, a többit ahogyan az előttem szólók mondták.

További kérdés: oltvány, vagy saját gyökerén van? Egyáltalán van tőkenyak, pontosabban látszik?

Direkttermő, vagy nemes szőlő? Ez egyébként látható a vesszőn, elég jól meg lehet különböztetni...

üdv PJ

Előzmény: Törölt nick (18202)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.20 0 0 18202

Nem kell látni semmit se, ez a leírás bőven elég, vissza kell vágni a földig és újra nevelni a tőkét

Tigris0704 Creative Commons License 2015.03.20 0 0 18201

Szia.

Szerintem is a legjobb megoldás ha elvágod úgy 20-30 cm magasságban és egy karó mellett  nevelgeted tovább.

De tényleg látni kéne.

Előzmény: nerented (18198)
nerented Creative Commons License 2015.03.20 0 0 18200

Szia !

 

Igazából szerintem nem volt még kialakítva művelésmód. Olyan mint ha leraknál egy vesszőt és kb tíz évig nem nyúlnál hozzá. Hétvégén csinálok róla képet .

Köszi !

Előzmény: Maci_P (18199)
Maci_P Creative Commons License 2015.03.20 0 1 18199

Hello!

 

Milyen művelésmódban volt? És hogyan szeretnéd művelni a későbbiekben? Ha tennél fel képet, az is segítene jó megoldást találni. Nem volt kötözve és metszve az elmúlt években?

Ha nem számít, hogy idén nem terem, vágd erőteljesen vissza: az oltás fölött kb. 20-30 cm-vel, majd az alvó rügyekből kihajt, és azt már olyan módon kezeled, ahogy szeretnéd.

Üdv

   Maci

Előzmény: nerented (18198)
nerented Creative Commons License 2015.03.19 0 0 18198

Sziasztok ! Már a metszés topikba feltettem kérdésem , de lehet nem a legjobb helyen.

Szőlővel vagyok nagy gondban . Nem tudom hogyan tehetném rendbe , teljesen elvadult . Adott kb. 4 méter földön vagy alacsony bokrokon vízszintesen futó 2 cm.  átmérőjű inda elágazás,hajtás és egyéb nélkül. Innen felfut a fákra 3 méter magasra sok rüggyel , szétágazó vesszőkkel , satnya rászáradt előző évi terméssel. Ilyenből van jó pár darab. Lehetséges ezt rendbe hozni ? Előre is köszönöm !

juhosttt Creative Commons License 2015.03.17 0 0 18197

Köszi, a kémia messze áll tőlem, azt tudtam hogy vas-oxid, de hogy ez a legkönnyebben felvehető azt nem. Szálvessző kötözés max a guyot művelésű csemegéknél lesz, a kordonnál kordon kar van, oda lesz gyors kötöző, mivel azt nem kell évente újra kötözni. A kérdés a fejművelésű tőkékre vonatkozott így ezért maradtam a kender madzagnál.

 

Metszéskor így nem kell a madzagot levágni, hanem lemetszem az összes vesszőt, majd lehúzom karóról a vesszőt madzaggal együtt, így a kacsok és a madzag együtt tartsa az adott tőke összes vesszőjét, nem kell egyesével szedegetni. Ez a sorok közül eltávolításnál nagyon gyors! de mivel eddig bálamadzaggal dolgoztam, a madzagot utólag el kellett távolítani tüzelésnél. 

 

Végezetül mindenkinek köszönöm a tippeket magyarázatokat, mindegyik előnyös valamely művelésben. (A bála madzag is jó, mert gyorsan lehet vele haladni, csak utána ősszel-tavasszal az a munkaidő visszaüt)

Előzmény: medveger (18196)
medveger Creative Commons License 2015.03.17 0 0 18196

Néhány szempont:

 

Ha jól látom, a fő probléma az, hogy két különböző kötözőről beszéltek:

- egyikőtöknek olyan kötözőanyag kell, amivel a tőkét tudja kordonhoz/karóhoz kikötni, a másikótok meg olyan kötözőt ajánlgat, ami a szálvessző lekötözésére való.

- amúgy a szálvessző évenkénti lekötözésére a papírba bújtatott drótnál (ami méretre vágva kapható) sem gyorsabban/könnyebben használhatót, sem környezetbarátabbat nem nagyon lehet találni

- a bálamadzag műanyag: nem bomlik le, illetve szétmállik ugyan, de a málladékai évtizedekig szennyezik a földet

- vaspótlás kontra rozsda: a rozsda ugyebár vas-oxid, ebben a formában a legkönnyebben felvehető a vas a növények számára - ez miért is környezetszennyező?

- tőkék kikötésére tényleg a kenderspárga és a rafia a két legkörnyezetbarátabb megoldás

- tőkék kikötésére a rugalmas gumikötöző ugyan nem környezetbarát, viszont a tőke vastagodásával együtt nyúlik

 

 

Előzmény: juhosttt (18195)
juhosttt Creative Commons License 2015.03.17 0 0 18195

Hát most miért variáljam, ha egyszer a kender jó? A mérete is olyan amilyenre én vágom és le is bomlik. Ez a drót rövid, ha egy terebélyesebb tőkét akarok felkötözni akkor kellhet 5-6 db-ot is összekötni mire körbe tudom kötni. Ez felesleges idő pocsékolás lenne. Továbbá a drótot nem tudod olyan engedelmesen húzni mint a madzagot. Ne vedd rossz néven, de nagyon nem vagyok ennek a fajta kötözőnek a híve. Ezzel szemben még a bála madzag is jobb lenne.

Előzmény: szenyor Lopez (18194)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!