Keresés

Részletes keresés

syssy48 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 42806
  • Tegnap nálunk gyülekeztek a fecskék, még teletömték magukat (fogalmam sincs mivel, mert nagyon kevés már a számukra való eleség), aztán eltüntek:( Nyáron mindössze hármat láttam repkedni, 15 éve nem tudtuk megszámolni, hány ült a drótokon. Klímaváltozás? Környezetszennyezés? Mindkettő?
Nobody1 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 42805

Akkor "földim" vagy. :)

Valami biztosan "van a levegőben". Például nálunk az idén vagy 5 alkalommal volt repülőgépes szúnyogirtás (korábban ennél sokkal szúnyogosabb években jó ha egyszer), ráadásul már délután 5 körül elkezdték szórni. Régebben csak este napnyugtakor permeteztek, kímélve a méheket (és a madarakat). Ki tudja mit okoznak ezek a vegyszerek ha a madarakat direktben érik, szemükbe, tüdejükbe, tápcsatornájukba jutnak. Kétlem, hogy mindenre kiterjedően vizsgálták ezeket a szereket...

Lehet, hogy elvben "környezetkímélő", de míg a régi szerekhez már alkalmazkodtak a madarak, addig ezekhez az újakhoz még nem volt idejük. Ráadásul ezzel a fene nagy permetezgetéssel a madarak táplálékbázisa is jelentősen csökken, illetve egyes rovarfajok aránya eltolódik. Aztán csodálkoznak, hogy megint itt a "kéknyelv betegség", amit a szúnyogok terjesztenek, mert épp arra a szúnyogfajra nem hat a permet. De majd kreálnak valami új vegyszert ami "mindent visz". Legalábbis fecskéből... :((

Előzmény: flybird (42803)
comad2 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 42804

Akkor én még itt (Borsod) nem szólok semmit, elég jól el vagyunk látva, bár a gólyák száma tényleg csökkent.

flybird Creative Commons License 2015.09.13 0 0 42803

Én is Csongrád megyei vagyok. :)

De én cinkét, harkályt sőt még verebet sem nagyon látok. Fecskét meg 2-3 - szor láttam idén. :(

Előzmény: Nobody1 (42802)
Nobody1 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 42802

Nem tudom Te merre laksz, de itt Csongrádban is ez a helyzet. Már évek óta fogyatkozik a madárállomány, szinte minden faj esetében. A legfeltűnőbb a gólyák és a füstifecskék esete.

A gólyaállomány kb 15 éve csökken a környékünkön. Itt a faluban 16 gólyafészek volt évtizedekig, aztán valamitől drasztikusan csökkent az állomány, mára 3 költőpár maradt... :(

A füsti fecskéket meg pár éve nyár közepén egy napokig tart erős lehűlés "takarította ki". Ezrével ültek a meggémberedett, legyengült, főleg fiatal madarak a kerítéseken míg le nem estek, el nem pusztultak. Azóta gyakorlatilag nem tért észhez az állomány. Oda jutottunk, hogy egy napi számlálásnál több a kis kárókatona, mint a fecske. :(

Ez nem magyarázható azzal, amit ez MME-nél mondanak, hogy "a háziállatok számának csökkenése okozza", mert ez itt a térségben éppen nem igaz.

Valószínű a klímaváltozásnak a Szahara-öv szélesedésének, a heves viharoknak, brutális jégesőknek, az arab térség háborúinak, esetleg afrikai vegyszerezéseknek meg még egy csomó jelenleg ismeretlen dolognak a hatása ez a csökkenés...

Persze az idén mintha kicsit korábban kezdődött volna az őszi madárvonulás, elnyújtottabb lenne és így kevésbé feltűnő - de akkor is érezhetően kevesebb a madár... :(

Előzmény: flybird (42801)
flybird Creative Commons License 2015.09.12 0 0 42801

Nem tudom, hogy ti hogy látjátok, de mintha kevesebb lenne a madár, mint az elmúlt években. Lehet, hogy csak erre nincsenek valamiért. :)

 

neduddgi(én) Creative Commons License 2015.09.08 0 0 42800

Nemrég szó volt a gyurgyalagok és a méhészek feloldhatatlan ellentétéről.

Nos, a másik ilyen a galambászok és a héják esete. Ez most arról jutott eszembe, hogy a kisfiammal találtunk a mellettünk lévő erdőben egy héja tetemet. Már csak a lepucolt csontváza,  a tollazata maradványai, és a karmai voltak meg. Felnőtt madár volt, mérete alapján szerintem tojó.

Az egyik szomszédos tanyában van egy galambász. Egy ideje már csak húsgalambokat tart, zárt volierben. Tavaly még volt más, "repülős" fajtája is, amiket időnként kiengedett repülni. Ilyenkor perceken belül megjelent egy héja, és hajtani kezdte őket.

Úgy gondoltam, a galambász megtalálta az arany-középutat a volieres tenyésztéssel, de ez az elpusztult héja elgondolkodtatott... Persze, bárhol máshol is összeszedhetett valami mérgezett pockot, vagy egyebet.

Előzmény: comad2 (42799)
comad2 Creative Commons License 2015.09.07 0 0 42799

Bizony úgy van.

Előzmény: s-ombre-ro (42798)
s-ombre-ro Creative Commons License 2015.09.06 0 0 42798

Szomorú, hogy a migráns kifejezés már a mindennapjaink részévé vált.

Bármi is az indítékuk, én sajnálom őket.

És pirulok (mások helyett!). :(

Előzmény: comad2 (42796)
s-ombre-ro Creative Commons License 2015.09.06 0 0 42797

Mindenben egyetértünk! :(

Előzmény: Nobody1 (42785)
comad2 Creative Commons License 2015.09.05 0 0 42796

Most láttam egy fecskecsapatot az esőben ázni egy villanydróton. Az itteniek már elmentek, ezek átvonuló migráns fecskék lehettek.

püfffneki Creative Commons License 2015.09.02 0 0 42795

Ez véletlen rálelés volt a sokat keresett itatás módszerére.

Vittem egy 10 l vödör vizet valamit meglocsolni, de csöngettek, letettem a fa alá, és ott felejtettem.

Csak pár nap múlva figyeltem fel rá, hogy milyen sok madár jár a kertben, és hogy milyen ügyesen belekapaszkodnak a vödör szélébe és isznak.

 

Ezt hogy ilyen módszerrel, hogy csak kapaszkodik és fürödni is tud, csak most láttam én is először.

Olyan hogy a rigó ült a szélén és belelógatta a farkát azt többször. De ez a harkály ide -oda forgott és hol a fejét hol a farkát dugta a vízbe és ügyesen mozgatta.

Aranyos volt:))

Előzmény: Nobody1 (42792)
mepisz Creative Commons License 2015.09.02 0 0 42794

flybird Creative Commons License 2015.09.01 0 0 42793

Ma nálam is előkerül egy harkály. Tán csak nem a télre készülnek már ők is?eDe  láttam ma verebet, feketerigót is a kertben, eddig azért nem nagyon jöttek elő napközben.

Előzmény: Nobody1 (42792)
Nobody1 Creative Commons License 2015.09.01 0 0 42792

"Egy harkály fürdött a madáritatónak kitett vödör vízben."

Ez valami új "víziharkály" faj volt vagy egy olyan óriás, aminek leért a lába a vödör aljára? :)))

Itatónak nem célszerű 5, max 10 cm-nél mélyebb edényt kitenni, mert előbb-utóbb valami belefullad! Persze ha tettél bele egy nagy követ, aminek a teteje csak 1-2 centire van a víz alatt, akkor nem szóltam...

Nagyobb virágcserép-alátét vagy tepsi tökéletes madáritatónak, de legjobb egy enyhén lejtős oldalú kibetonozott gödör - leeresztő lyukkal a legmélyebb pontján (ha van lehetőség ilyet építeni). Ebben minden méretű madár megtalálja a számára ideális vízmélységet a fürdéshez. Nem árt a napi vízcsere sem!

Előzmény: püfffneki (42790)
Nobody1 Creative Commons License 2015.09.01 0 0 42791

Sajnos ezek ilyen dolgok. Bő 40 éves "madarász" (amiből majd 20 év hivatásos természetvédelmi őr) pályafutásom alatt én is sok mindennel találkoztam és én sem hittem, hogy adott estben ekkora pusztítást tudnak végezni.

Ha belegondol az ember, hogy egy méhcsalád értéke + az éves hozama kb 200 ezer Ft, akkor azért már érthető a méhészek felháborodása és gyurgyalag gyűlölete. Persze azért az üregeket nem kell betömni!

Vannak akik a méhészetből élnek a családjukkal együtt, és ha egy közeli homokbányában (de egy gödör vagy árokpart is elég) megtelepszik 10-20 pár gyuri, az számára egyenlő a csőddel és nem sokat tud tenni ellene.

Kártérítést nem kap, marad 2 lehetősége. Vagy megpróbálja valahogy elűzni a madarakat a környékről (ez sem egyszerű!), vagy legalább 10-20 km-el odébb telepíti a méheit. Az utóbbira nem mindenkinek van lehetősége, helye és ugye a távolabbra napi szinten kijárás sem olcsó, + manapság könnyen ellopják a méheket, ha nincs ott állandóan valaki...

Vadkár térítés azért van, mert a vadból elég jelentős állami bevételek vannak (trófea + hús) és  kötelezik a vadásztársaságokat biztosítás kötésre.

Védett állatok után meg azért nincs kártérítés, mert abból bevétel nem sok származik (csak eszmei érték) és ezért "állambácsi" sajnálja a pénzt biztosításra... :(

Indoklás: "a gazdálkodó tegyen meg minden tőle telhetőt a kár mérséklésére". De könyörgöm mit? Sem a méheket, sem a gyurikat nem lehet megkötni, bekeríteni. :)

Minden állat ott telepszik meg, ahol a legtöbb, legegyszerűbben megszerezhető kaját és mellé szaporodásra alkalmas helyet talál. Ez a gyuriknál egyértelműen a méhészetek környéke. Kaja van bőven, fészkelni meg egy oszlopnak ásott lyuk fala sőt gyakorlatilag sík, enyhén lejtős legelő is megfelel nekik ha löszös, homokos a talaj. Mi a megoldás???

Előzmény: corvi01 (42788)
püfffneki Creative Commons License 2015.09.01 0 0 42790

Ma valami gyönyörűségesre ébredtem Egy harkály fürdött a madáritatónak kitett vödör vízben.

Sajnos nincs mobilom, hogy megörökíthettem volna:((

comad2 Creative Commons License 2015.09.01 0 0 42789

Nehéz ügy, mert ugye a vadkár-törvény ide nem alkalmazható. Remélem ez a méhész azért nem fog oda eljutni mint némelyek és megy el megkeresni betömni a fészeküregek bejáratát.

Előzmény: corvi01 (42788)
corvi01 Creative Commons License 2015.09.01 0 0 42788

A nagyon védett gyurgyik "áldásos" közreműködéséről van némi infóm. Személyesen jól ismerek egy méhészt Fejér megyei kis tanyánk falujában. Panaszt tett egyszer (2010-ben) a járás központjába, miután 3 családját egy június eleji 2 szép délután gyakorlatilag likvidálták (pedig nem voltak túl sokan). A dolog a székesfehérvári Tv egyletig jutott, s Ők először telón, majd levélben osztották neki az észt, hogy téved, ennyi kárt nem okozhatnak és különben is ez messze nem a fő táplálékuk! Emberünk nem hagyta magát, majd kb. egy hónap múlva kiérkezett a terepre egy négytagú bizottság, köztük egy vadász, majd nagy ceremóniával a kaptárak körül ólálkodó gyurgyalagok közül lőtt 2db-ot, hogy elvigyék gyomortartalom vizsgálatra. Ezután hosszú csend lett, de emberünk felvilágosítást remélve addig zargatta személyesen is többször Őket, amíg nagy nehezen, csúszópénzért nagyon halkan közölték vele, hogy gyakorlatilag 100%-ig méheket találtak az elemzett mintákban! :( A méhész ezt követően elmondta, hogy Ő szereti a természetet, a madarakat is, jogkövető ember mióta az eszét tudja, de ez esetben nem illetné meg Őt egy bizonyos mértékű kártérítés..? Közölték vele, hogy nyugodjon meg, egész biztos tudnak tenni valamit, de ezt továbbítaniuk kell, mert ez nem az Ő hatáskörük. Már szeptember lévén, a többszöri nyakukra járással csak annyit, tudott kiszedni az "illetékes" hivatalokból, hogy jelenleg sajnos nincs ilyen lehetőségük;..valahogy neki kell megoldania! :-]
A méhész erre megköszönte majd közölte velük, hogy : "jó, majd utánuk repülök és jól a csőrükre verek"

Itt tartunk. :(

Előzmény: Nobody1 (42787)
Nobody1 Creative Commons License 2015.08.31 0 0 42787

Szerintem ezt senki sem vitatta...

 

Mára vagy kicserélődtek vagy a fele odébb állt, mert kb csak 20-an voltak. Pedig ma már a kabasólyom sem zargatta őket. Lehet az is odébb állt? Holnap kiderül...

Előzmény: Ladybee (42786)
Ladybee Creative Commons License 2015.08.30 0 0 42786

A mi gyurgyalangjaink, a seregélyekkel együtt, már dél felé tartanak. Ezek az északiak !

Előzmény: Nobody1 (42785)
Nobody1 Creative Commons License 2015.08.30 0 0 42785

A gyurgyalagok még ma is itt voltak, de azt hiszem wz az utolsó hetük itt, mert a jövő hétvégére már esős 22 fokot jósolnak...

 

A kerítés ilyen "eredménye" sajnos várható volt. A menekülteket nem állítja meg (3-4 ezer km után engem sem állítana meg közvetlenül a cél előtt), de nagy pusztítást visz végbe a szerencsétlen állatvilágban. És mi lesz még majd Gemencnél... :(

Előzmény: s-ombre-ro (42784)
s-ombre-ro Creative Commons License 2015.08.30 0 0 42784

Ami a gyurgyalagot illeti, nos az én birtokomon soha nem voltak, a környék nem is nekik való!

Ennek ellenére a jól ismert hangokat hallottam.

Úgy gondolom, elindultak.

Csak azt nem értem, hogy a rendkívüli meleg miért nem marasztja a madarakat?

Veszpremi Creative Commons License 2015.08.29 0 0 42783

OFF. És ráadásul ez a teljesen értelmetlen és hatástalan dolog mibe került az országnak! Az egészségügyünk meg már a tragikuson túli állapotban van, a halálozás soha nem mért értékeken.

http://444.hu/2015/05/27/dobbenetesen-15-szazalekkal-nott-a-halalozas-iden-tavalyhoz-kepest/

Előzmény: flybird (42782)
flybird Creative Commons License 2015.08.29 0 0 42782

OFF:

És a többi szegény állatról nem is beszélve, amiről nem készül cikk. :(((((

 

http://hvg.hu/itthon/20150828_Fotok_megolt_egy_ozet_a_hatarzar#rss

Veszpremi Creative Commons License 2015.08.28 0 0 42781

Ez tanulságos, sose gondoltam volna!

Én bevállalom őket, nincsenek méheim és nem is lesznek :)

Előzmény: Nobody1 (42779)
comad2 Creative Commons License 2015.08.28 0 0 42780

Még a hajamra szálló méhet is leszedték.

 

Ez de durva! Bármely politikusunk fél kezét odaadnám egy ilyen felvételért!

Előzmény: Nobody1 (42779)
Nobody1 Creative Commons License 2015.08.28 0 0 42779

Én se bánnám, ha inkább más örülne nekik. Szívesen elcserélném őket mondjuk 1-2 csuszkára, mert az felénk nincs... :)

Azt nem tudom ugyanazok-e de remélem nincs annyi, hogy naponta cserélődjenek...

Mi bajom velük? Eszméletlen pofátlanok! Ha nem a saját szememmel látom, el sem hiszem mennyire. 

Két éve negyed óra alatt gyakorlatilag kiirtotta mindhárom méhcsaládomat egy ekkora banda. Egy családot - amelyik a támadásra kirajzott - gyakorlatilag azonnal megettek a szemem láttára, kb 2 méterre mellettem. Még a hajamra szálló méhet is leszedték. Ugrálhattam, tapsolhattam, dobálhattam őket, nem ért az semmit. Mint a stukák csaptak le a rajra és mint a géppuskaropogás úgy hallatszott közelről az összeroppantott méhek tömege.

A másik 2 családot is annyira megtizedelték, hogy nem bírtak kitelelni...

Azóta nem voltak méheim. Most szerettem volna a kaptárakba csábítani még így ősz elején kóborló családot, de ezek után már reménytelen... :(

Előzmény: comad2 (42777)
flybird Creative Commons License 2015.08.28 0 0 42778

Mi a baj velük ,miért akarod, hogy elmenjenek?

Előzmény: Nobody1 (42776)
comad2 Creative Commons License 2015.08.28 0 0 42777

Más meg örülne nekik... Amúgy biztos, hogy mindennap ugyanazokat látod?

Előzmény: Nobody1 (42776)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!