Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5292
Császármorzsa:

30 dkg búzadara
10 dkg margarin én olajjal szoktam
5 dl tej
8 dkg kristályzukor

3 db tojás
mazsola
1 citrom
lekvár

A búzadarát áztassuk be a tejbe, majd adjuk hozzá a cukrot, a mazsit, a
sót és a tojássárgáját, ezt jól keverjük el és óvatosan hozzákeverjük a
fehérje kemény habját, és a reszelt citromhéjat
Egy tepsit kikenünk a margarinnal, beleöntjük a masszát és nem túl forró
sütoben (150 - 200) fokon lassan megsütjük.
Amikor megsült, addig keverjük, amíg darabos, morzsás nem lesz.
Én sütés közben is meg szoktam keverni 1-2 alkalommal, jobban tole.
Tálaláskor lekvárral meglocsoljuk.

Felejcsetek el minden mas receptet! Ez itt a NERDY receptje. Maga a tokeletesseg, akar csak a langosa. Azelott sose csinaltam mert pancsosnak talaltam es utaltam utanna konyhat takaritani. Most hetente csinalok, mert ez egyszeru. Igaz en egy nagy teflon labasban csinalom es lapattal vagdalom kozben.

Előzmény: Cicóka_ (5291)
Cicóka_ Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5291
Köszi megleltem (sokat segített a Ferenc József…) :-)
Igaz itt mindegyiket tepsibe teszem…., megsütöm van.
Előzmény: bokor (5290)
bokor Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5290
Cicóka, kedves, az origo női lapozójának receptjei között többféle császármorzsa is van, többek között Ferenc JÓzsef kedvence! Meg kiflismarni, meg ilyenek? Nem baj, ha nem linkelek, elég könnyű megtalálni!?
Előzmény: Cicóka_ (5289)
Cicóka_ Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5289
Kedves Géza
Áruld már el légyszí, honnan van a recept, mert én csak azt olvasom itt, hogy - be kell tenni a sütőbe, vagy nem - de azt, hogy miként jutok oda, hogy valami legyen abba a sütőben, azt nem találom :-((
Pedig a smarnit én is nagyon szeeeretem :-)
Előzmény: Portu_Géza (5288)
Portu_Géza Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5288
Huh! Köszönöm mindenkinek a sok jó tanácsot. Időközben minden elkészült, meg is ettük. Még valami. Ízre jó volt a császármorzsa, de párom mondta és valaki írta is, hogy szét kell esnie? Ez hogy történik, ugyanis én a 20 perc sütés után áttettem serpenyőbe és annak ott esze ágába nem volt szétesni, nekem kellett ott vágogatni a fakanállal. MOst akkor ha adtam volna neki időt szétesett volna poraira??? Hmm. Nekem az volt az érzésem, hogy az inkább odakozmált volna a szétesés helyett.
Mulan Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5287
Császármorzsa (smarni) ügyben én is csatlakozom - nem teszem a sütőbe:-)

Gombaleves dolgában azért nem csatlakozom, mert többféle gombalevest is szoktunk főzni:-)))

Azért általában bombaleves, és abban nincs liszt. Meg zöldség sem, mert az abban a levesben volt, amivel felengedem:-)))
Viszont ennek ellenére csak azután, hogy "zsírjára sütöttem": azért, hogy a gombát süssem is picinyég, ne csak főzzem - de a legtöbb gomba enged levet, azt el kell főzni alóla, hogy süthessem:-))

Előzmény: Lappantyú (5286)
Lappantyú Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5286
Én meg csatlakozom hozzád, mint a gombaleves, mint a császármorzsa ügyében. :-)

Baráti körömben nagy népszerűségnek örvend a Lappa-féle krumplileves, ami szerintem semmi különös, de eléggé kedvelik a srácok. Krumpli, gomba (ez elhagyható, de jobb vele) együtt fő puhára egy babérlevél társaságában, plusz só, bors, bazsalikom és kevés kakukkfű, aztán karikákra vágott kolbász összeforralásig, aztán rántás, aztán tejföl, aztán egy kanál ecet.

A párom már eléggé unja, de van egy barátunk, aki olyan áhitattal eszi, hogy muszáj neki mindig főzni. :-)

Lappa

Előzmény: moes (5285)
moes Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5285
semmi értelme nincs szerintem. de nem akartam írni, mert nem akartam annyira beleszólni. én nem is bonyolítom ennyire, csak földobom vízben főni a gombát a répkuval, aztán só, bors, aztán jó tejfölös habarás, aztán petrezselymes nokedli bele.
szóval én a párolást eleve kihagyom, de ha jól rémlik, anyukám hagymát, gombát és répát együtt dinsztel, és aztán jön csak a víz. szerintem az én levesem a díjnyertes :-)

a császármorzsát mi nem tesszük be a sütőbe. csak lapos edényben fel a lángra, aztán késsel vágogatni, turkálni.

Előzmény: Portu_Géza (5281)
aquila Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5284
Szvsz azért kell zsírjára sütni, hogy utána meghinthesd liszttel, ami a rántás helyett kerül bele. Én legalábbis így szoktam. Zsírjára sütöm, megszórom liszttel, lepirítom, bele a pirospaprika, petrezselyem, felöntöm a csontlével vagy vízzel, és összeforralom.
Előzmény: Portu_Géza (5278)
Zsazsi Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5283
Én nem tenném át a serpenyőbe, hiszen a fakanállal ott is össze tudod törni. Aztán vissza a sütőbe. 5 perc múlva ismét forgatsz rajta, aztán sütő. Kb. két-háromszor átkevered, átmozgatog, akkor szépen szinte szemcséire esik szét.
Előzmény: Portu_Géza (5280)
Portu_Géza Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5282
köszönöm
Előzmény: moes (5279)
Portu_Géza Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5281
Gőzöm sincs, de akkor majd ez lesz. (Annak mi értelme, hogy mielőtt beleöntöd a vizet elpárologtatod ami benne van? ) ( ez nem kötekedés, hanem tudatlanság)
Előzmény: moes (5279)
Portu_Géza Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5280
Az hogy van, hogy a császármorzsát előbb a sütőbe kell tenni 20 percre, majd serpenyőbe és utána kavargatni kell. Nem sül meg teljesen 20 perc alatt? Csárszármorzsa szakértők segítsetek! Különben nem lesz ma ebéd :-(
moes Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5279
off
szia! nem vesztem el, csak lelassultam. írok ám!
on

én nem szoktam zsírjára sütni a gombalevesnél. de arra gondolok, hogy amikor megpároltad és kiengedte a levét, le kell venni róla a fedőt, és elpárologtatni a lét. nem?

Előzmény: Portu_Géza (5278)
Portu_Géza Creative Commons License 2002.03.19 0 0 5278
Help! Meg tudja vki mondani mit jelent az, hogy párolás után zsírjára kell sütni a gombát? (gombalevesnél)Előre is köszönöm mindenkinek!
Mulan Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5277
Igen, érmeszerűre. Kisebb dózist, ha sürgős, esetleg ki is lehet verni.

Eredetileg nem jár bele más, csak lyó sok fokhagyma, és, ha a szalonna és a fokhagyma nem elég sós, só. Ebbe (kivételesen:-))) még zöldpaprika sem...

Egyébként tényleg a ragu szinonimájaként használják, én már nem csak petrezselymes krumplival, hanem rizzsel is kaptam brassóinak titulált zöldborsós sertésragut:-(

Előzmény: bd (5275)
bd Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5276
Mulan Brassóihoz még egy kérdés, ha már kihangsúlyoztad a szeletre vágott húst.
Azt hogy érted, tehát nem csíkokra, hanem érmeszerűre?
bd
bd Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5275
Ez az!
Mulan, nagyon köszönöm, ezt kerestem évek óta.
Régebben az országot járva mindenhol Brassóit kértem, nem akadt két egyforma (volt, ahol petrezselymes krumpli volt benne), egyedül az azóta leégett Balázs vendéglőben készítették baráti protekcióval így (nomeg boldogult gyerekkoromban).
Milyen burgonya jó hozzá, Ella vagy rózsa?
Majoranna ill. ppaprika nem jár bele?
bd
Előzmény: Mulan (5272)
Mulan Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5274
Hát ... finom lehet az azért, csak az már valami más. De manapság már annyira a ragu, aprópecsenye szinonimájaként alkalmazzák a brassói kifejezést, hogy már várom, mikor titulálja valaki a savanyú vetrecét vagy a borsos tokányt marhabrassóinak:-)
Előzmény: Törölt nick (5273)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5273
Nagyon elvezetesen irtad le a dolgot de azert en mardok a sajat ,jol kitaposott brassoi modszeremnel, megha nem is illeti a nev...ezek szerint....=O(
Előzmény: Mulan (5272)
Mulan Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5272
Az eredeti háromféle húsból készült bográcsétel, mondhatni parasztétel (ha nem is kisparaszt, akinek egyszerre háromféle hús sül-fő a bográcsában), tehát annak megfelelő a technológia is:
Kiló (vegyes) húsra kalkulálva: kb 20 dkg szalonnát olvasztasz ki, megpirítasz benne két fej feldarabolt (de nem "finomra vágott") fokhagymát, beleforgatod, felületén megkapatod az apró szeletre vágott húst, hozzákevered a felkockázott (kb 2 kg)krumplit, sózod ízlés szerint, és a szükséges, de minimális mennyiségű vízzel (inkább borral), lassan főzöd, míg minden megpuhul, azután zsírjára pirítod, és kész. Elég masszív kaja, többnyire nem árt hozzá kenyér.

Ha nem bográcsban csinálod, célszerű a krumpli belekeverése után lefedve sütőbe tenni - pláne nagyobb mennyiségnél.

Naná, hogy pont ilyet én sem nagyon szoktam otthon kettőnkre (éppúgy, mint nyolc kincset vagy toszkán aprót, bár időnként, ha eszembe jut teszek el vegyespecsenyékhez kis maradékhúsokat): otthon többnyire az egyéb célú húsok "nyesedékéből" lesz brassói, olykor (különösen baromfihúsból) gyorsított eljárással: úgyismint a krumplit előfőzöm.

Mindenesetre a brassói lényegéhez tartozik a fokhagymás húslében párolódott-sült krumpli: külön sütve épp a dolog lényege vész el, az már csak fokhagymás aprópecsenye körettel.

Előzmény: bd (5267)
Mulan Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5271
Igazából a pekingi kacsa után szabadon...

Pácot keversz egy rész méz, egy rész szójamártás, egy rész száraz bor alkalmazásával, és ezzel alaposan bekened a bőrös és, ha van, a szabad felületeket (beletunkolás útján is lehet), ráöntöd a maradék szószt, lefeded, állni hagyod egy-két órát, ha a pác nem lepi el, időnként megforgatod, hogy minden porcikának egyenletesen jusson.

Egy tepsibe (tűzálló bármibe) teszel egy kevés zsírt (elég épphogycsak) belefekteted a húsokat (ha van szabad felülete, az lefelé legyen), ráloccsintasz néhány kanállal a pácléből, és lassú tűzön, locsolgatva-forgatva puhára sütöd. Addigra a bőr ettől a páctól fényesbarna-ropogós lesz (a pucér húsfelület is, ezért is érdemes bőrössel csinálni, meg gazdaságos is, mert gyakorlatilag nincs bőrözési veszteség), alatta a hús fehér marad, de nagyon ízletes.

Namármost ez egy elég száraz valami lesz (ezt nem úgy értem, hogy a hús lesz fűrészporszerű, hanem úgy, hogy szaft gyakorlatilag nincs), úgy kell hozzá köretet választani: krumplipüré, rizshez valami zöldségféle (vagy párkáp), salátaféle javasolt, vagy valami külön szószt, esetleg mártogatós kistálba a páclé maradékát (vagy ha elfogyott, akkor újat, de valami ahhoz hasonlót) érdemes adni mellé.

Előzmény: moes (5263)
valasztopolgar Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5270
A húscsíkokat húslevesben meg"párolod". Nem kell fedő rá, főjje el a levét. Meg kell sózni is. Ezután kevés olaj/zsíradék alá és bele az _apró_ kockás krumpli. Lehet sütni csak sokat kell kavargatni. Strapás, és figyelni is kell rá. Egyszerűbb a hús serpenyőben, a kromplit frituban. A krumlit hozzákevered a húshoz, amit előtte borsoztál. A végére kis pirospaprika.
Előzmény: bd (5267)
aquila Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5269
Julo, örülök, hogy ízlett:)
Előzmény: Julo (5253)
valasztopolgar Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5268
Szerintem a pulyka szárnyból levest a legjobb főzni, és utánna rizseshús. Sütni tepsiben combokat szoktam, amiket előző este megtűzdelek füstöltszalonnával és fokhagymával. Bedörzsölöm só, szerecsendió, bors keverékével. A tepsiben bőrével _lefele_ sör víz 3:1 arányú lébe teszem, és füstölt szalonna szeleteket teszek a húsos részre. 1-1 elég. Szorosan fóliázom, és lassan, nagyon lassan sütöm. (A sör megégne.) Kb. 1 óra múlva óvatosan leszedem a fóliát, a szalonna szeleteket. Megfordítom a húst. Vissza rá a szalonnát, teszek mellé 2-3 fej kisebb hagymát (esetleg a lébe, alulra krumpliszeleteket), 2-3 kis almát, egy egész doboz kínai gombafejeket, vagy 20 dkg kis fej csiperkét. A fóliát visszaigazítom ahogy sikerül. Erősebben sütöm. A végén magas lángon 5-7 percet pirítom fólia nélkül.
Előzmény: Julo (5253)
bd Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5267
Kedves Mulan
ha az eredeti Brassoit kicsit részletesebben leírnád, különösen az "együtt sütött" krumplit hogyan kell, nagyon örülnék. Évek óta keresem.
bd
Előzmény: Mulan (5260)
Mulan Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5266
Mártsd be egy percre forrásban levő vízbe, csak annyira, hogy megpuhuljon.

Azután felvágod olyan kéttenyérni (én kéttenyerem: kb. kisebb palacsintányi) lepedőkre, beleteszel egy jó kanál tölteléket, hosszúkás "borítékba" hajtogatod, kis keményítővel - liszt is jó ám - felvert tojásba forgatod (vagy tojásba és keményítőbe), és forró olajban szép rózsaszínűre sütöd.

Töltelék:
alapja mindig laskázott, gyömbérrel-szójával (vagy amivel szeretitek) párolt kínai kel (avagy kutyaközönséges káposzta), ami tetszőlegesen variálható mindenféle zöldséggel, gombával, sonkával, hússal, szóval elsőosztályú "végy, ami van" kaja.
Néhány ötletet találsz a NetSzakácsban is, de nyugodtan engedd el a fantáziádat, és nézz szét a hűtőben, mi maradékod van még a lassagnetésztán kívül:-)))

Előzmény: nemisbéka (5258)
Mulan Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5265
A honlapomon egész rendes kis gyűjtemény van belőle, tanúsítván, hogy mindenki másképp csinálja:-)))
Előzmény: Lappantyú (5202)
Cicóka_ Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5264
És ha szabadna kérni, egy ici-picit szájbarágósan azt a receptet, ha lehet - hogy a kész kaja ne legyen rágós. Nyam-nyam : )
Előzmény: moes (5263)
moes Creative Commons License 2002.03.18 0 0 5263
hallhatnánk, azaz olvashatnánk esetleg a mézes-szójás sült recipéjét is? az engem most eléggé... nagy nyelésekre késztetett.
Előzmény: Mulan (5260)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!