Keresés

Részletes keresés

Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4246

Szia! Igen, elvileg az előremenőbe kellene betennem a hőérzékelőt, ami szabályozná a fejet, mint most. De itt elakadtam megint, mert az előremenő nem lesz azonos hőfokon a radiátorral, ha nincs szivattyú(szivattyú esetében az előremenő hőfoka kiegyenlítettebb lenne, lehetne rá szabályozni, de jó lenne passzívan hagyni a rendszert). Lehet, hogy a visszatérőt kéne figyelni inkább. A visszatérő hőfoka arányos az előremenőével és jelen esetben jobban tükrözi a szoba teljesítmény igényét. Természetesen nem a védőszelep utáni visszatérő szakaszra gondoltam, hanem a radiátorok felől jövőre.

 

A kazán hőfoka beáll a szeleptől, talán annak szabályzásával nem kell foglalkoznom. Viszont reteszt kell tennem, túlfűtés, vagy védőszelep meghibásodás esetére, hogy álljon le a fej. Teszem azt 80°C-nál kikapcs. Ezt még temosztatikusan is lehetne, hogy független legyen a vezérléstől, de végül is mindegy.

 

Arra gondoltam még, hogy a kazán előremenője a védőszelep előtt 65 és 75fok között mozog terheléstől függően és az előremenő eredője arányos lesz ezzel, mert védőszelep e két hőfok között állítódik a két végállása között egyre többet beengedve az előremenőbe. Nyílván a bevitt teljesítménytől függően fog emelkedni a hőfok, amit a szoba igénye határoz meg, azaz át lehetne számolni erre a tartmányra is a vízhőfok szabályzást! További előny, hogy nem kell külön lekezelni a túlfűtést.

 

Azoknak akik nem ismerik a rendszeremet, a szoba PID szabályzóköre határozza meg a víz hőfokát, a víz PID köre a füst hőfokát és a füst PID-je a ventilátor fordulatát. Tehát nekem fontos, hogy a víz hőfokkörét szabályozni tudjam és az arányosan változzon a bevitt teljesítménnyel, legyen az bárhol mérve(előremenő, visszatérő, vagy kazán kiskör előremenő). Én ez utóbbira tippelnék, ha nem teszek a nagykörbe szivattyút.

 

Neked is köszönöm az eddigi sok segítséget!

Előzmény: Luiggi70 (4243)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4245

Szia! Igen, linkeltem is a szelep beszerzési helyét.

 

Nagyon köszönöm az infókat, megnyugtattál, én is így gondoltam, igaz nem a viszatérőbe, de tehetem oda is, szerintem mindegy, mint ahogy a korábbi két rajzon sincs megkülönböztetve a két bekötési mód. Nekem valami miatt szimpibb, ha felül van, de majd emésztem alul is...

Mégegyszer köszönöm, sokat lendítettél a dolgon!

Előzmény: joevagyok68 (4242)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4244

Szia!

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=95431787&t=9173884

 

 Nagyjából erre van szükséged csak a puffer jóval kissebb legyen ,ami egy nagyobb  hidrováltónak felel meg ,és a kazánkörbe nem kell szivattyút tenned. Vagy amit lejjebb ítam ,hogy az elektronikával vezérled a max vizedet. Megfelekő hőlépcsőnél szerintem nem lenne ,hogy a kazánod túlhülne.

Előzmény: Totya3 (4231)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4243

A kazánod hőfokát is ellenörzi az elektronikád ,és avval állítanád be a max hőfokot.a primert meg a termosztatikus szeleppel . Nekem is van a rendszerbe kazánvédő szelep,de annál nincs hogy a 65Cfokos szelepnél csak 35Cfokos előre menő vizem legyen.Ezért külön kell a két kört szabályozni . A legjobb verzió ami lerajzoltam az lenne ,vagy két szelep ,egy kazánvédő+ egy max előremenő vízhőfok szelep. vagy így vagy úgy szerintem szivattyú és hidrováltó kell.

Előzmény: Totya3 (4231)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4242
Előzmény: joevagyok68 (4241)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4241

jaaa még annyi , hogy a TSV2-t valaki próbálta már (pufferesben ) bekötni gravitációsan és működik.

Igaz az a visszatérőbe van kötve .És puffert fűt vele.

Próbálom megkeresni ki volt....

Előzmény: Totya3 (4238)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4240

bocs már nem aktuális...túlnőttek rajtama  dolgok..

Van már TSV8-is !

http://www.regulus.hu/for-preventing-condensation.htm#TSV8

Ez eddig  nem vót !  :-))...csak TSV 1-2-3...

Előzmény: joevagyok68 (4239)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4239

Már nem 1x írtál TSV8-at !

AZ nem TSV3 lenne ?  REGULUSnak van olyan ....

Előzmény: Totya3 (4238)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4238

Szia! Közben rájöttem mit írtál. Kétféle bekötési mód van, ezek a következők:

Nálad az első van, ha jól értem, én a másodikra gondoltam.

Az ESBE VTC szelepe is kazánvédő szelep, ugyanolyan, mint a TSV8, csak sokkal drágább, valamint nem találtam belőle 2colost. Kisebb VTC szelep nem működne gravitációsan, de a 2colos Kvs-e 32m3/h, ami azt jelenti, hogy 0,01bar különbség esetén is 3,2m3/h áteresztési képességű, ami a gravitációs körhöz elegendő szerintem bőven. (képlet: Q=gyök(dP)*Kvs, ahol a Q(m3/h) áramló mennyiség, dP(bar)nyomáskülönbség, Kvs(m3/h) 1barhoz tartozó koeficiens.

 

Előzmény: Törölt nick (4236)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4237

Nem az előremenő hőfokát szeretném beállítani egy termosztatikus szeleppel, hanem a kazán hőfokát 65-75°C között tartani, és másodsorban megoldani, hogy az előremenő hőfoka a fejbe táplált teljesítménytől függjön! De ezt leírtam részletesen, nem olvastad? :)

Előzmény: Törölt nick (4236)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4236

Még egy nem lényegtelen apróság: nálam az ESBE nem a rajz szerinti bekötésű, a radiátor visszatérőt keveri a kazán előremenőhöz, és az így kialakuló kevert hőfokú tápvíz megy a szivattyúra.

Előzmény: Totya3 (4235)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4235

Szia! Szerintem ugyanarról beszélünk. Az ESBE egy gyártó, a TSV8 is kazánvédő szelep. A kérdés, hogy az előremenőt hogyan tudod 30°C ra beállítani, illetve, hogy a radiátorban megodlódik-e a dolog annyi idő alatt, hogy szabályozható legyen a szoba hőfoka alacsony vízhőfokigénynél is(30°C).

Előzmény: Törölt nick (4233)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4234

Szerintem ez működne szivattyúk nélkül is!     ?

 

A nagy szelep miatt nem sok eltérés lenne az eddigi gravitációs fűtéshez képes az áramlásban. Valami 32m3/órás áteresztési képessége van.

Annyi a hátránya a szivattyúshoz képest, hogy a radiátorokhoz sok idő alatt fog feljutni a melegvíz, ami nehezebbé teszi a szabályzását a fejnek. Elég sok víz van a rendszerben, nagy a tehetetlensége. Keringetésel jobban eloszlana a hőfok, de az meg árammal működik...

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4233

Az ESBE VTC termosztátot is tartalmaz, a kazán előremenőt és a radiátor visszatérőt keveri a kazán felé a szivattyún keresztül, de csak akkor nyitja a radiátor visszatérőt, ha a kiskör eléri a kívánt hőfokot. Csökkentett égőfejteljesítménynél mindig a kiskörben indul meg a cirkuláció, csak megfelelő fűtési teljesítményen kezdi nyitni a radiátor visszatérőt.

Előzmény: Totya3 (4232)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4232

Szia! Ha az a szelep, amit rajzoltál kazánvédő szelep, akkor ezzel az a baj, hogy a szelep után kilépő víz hőfoka minimum 65°C, ami lassan összegyűlve a csőben emelkedne a radiátorokig, mire odaérne, késő lenne visszaszabályozni. A célom, hogy 30°C-os víz keringjen az előremenőben kicsi teljesítmény bevitelkor. Nem jó, ha a radiátorban keveredik a foróvíz, mert nagyon hosszú vastag csöveim vannak, hiába a szigetelés, nagy lenne a veszteség. Persze jó kérdés, hogy a két szivattyú mennyit enne, még akkor is ha 35W-ra kapcsolnám őket.

Lehet, hogy a radiátorban megoldódna a kishőfok, ha a forróvíz nagyon lassan haladna az előremenőben és akkor elég lenne egy szivattyú a kiskörben? Erre nem is gondoltam...

Előzmény: Törölt nick (4228)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4231

Szia! Azt már látom, hogy keringető nélkül nem megy a nagykör miatt. A fő kérdés, hogy a kiskörben forogna-e a víz, és bejutna-e a nagykörbe, szivattyú nélkül. Jó lenne, ha legalább egy elég lenne! Elvileg a kétcolos csöveken ugyanúgy megforogna a víz, mint most az egész rendszerben, talán még könnyebben is, csak bejutna-e a nagyköbe?

 

A második rajzodnál mi biztosítaná, hogy a kazán mindig 65°C körül legyen? Első körben ez a cél, csak a második a nagykör hőfoka. 

Előzmény: Luiggi70 (4227)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 4230

Sziasztok! Mindenkinek köszönöm a hozzászólását! Próbálom leírni, mit is szeretnék és hogyan, mert nem sikerült átadnom a dolgot.

 

A keverő szelep nem keverő szelep, hanem egy kazánvédő szelep(TSV8 - 65°C). Ez arra való, hogy a kazánba addig keveri vissza a vizet, amíg az el nem éri a 65°C. Akkor nyit ki teljesen, ha 75°C a víz. Közben arányosan nyit. Tehát minél jobban fűtjük a vizet, annál jobban kinyit. Ezért ha csak egész kicsit fűtjük, kicsi mennyiség jön ki a szelep kilépő oldalán, az viszont 65°C-ál melegebb. Megtévesztő lehet a rajzomon a 30°C-60°C-os nyíl! Azt nem a szelep állítja be, hanem az, hogy mennyire fűtöm a kazánt, pont úgy mint eddig. A különbség csak a kazán primer hőfoka lenne.

Feladat, hogy a nagykörnek nevezett hurokba jutó, a fej szabályzásától függően bevitt teljesítményéstől függően a védőszelepen kijutó forróvizet elosszam, hogy a nagykör keringetője utáni csőben már kisebb hőfok legyen, akár 30°C. Ez elvileg működik, mert nagyobb mennyiségű hidegebb víz kering a nyagykörben, ha a fej kicsi teljesítménnyel fűt, mert ilyenkor a védőszelep csak kis mértékben enged át melegvizet. Ha a fejet lekapcsolom, a védőszelep teljesen lezár, így a kazánkörben a víz nem is hűlne le, ha nem lennének veszteségek a kazánon belül, illetve a csöveknél. Ilyenkor a nagy körbe sem jut melegvíz, csak a benne lévő energia kering, illetve adódik le a radiátorokon, azaz hűl. Ha jobban fűtök, akkor a védőszelep akár teljesen kinyit és jobban melegíti a nagykört.

A rajzon két szivattyú van, egy kazánvédőszelep és egy viszacsapószelep.

Luiggi70 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4229

Bocsi a Mórickás rajzért 2es voltam mindég rajzból .A légyeg biztos lejön belőle.A hidrováltó lehet akár egy 200as cső is mondjuk 150 centi hosszú így tudna a kazánkör menni szivattyú nélkül.

Előzmény: Luiggi70 (4227)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4228

Valahogy így bekötve, a tartály helyett a radiátorral.

Előzmény: Törölt nick (4226)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4227

Szia !

Mindenféleképp keringtető nélkül szeretnéd megoldani?? Arra gondoltam,hogy tennél be egy nagyobb méretű hidrováltót a kazánkörbe kb 50-100Liter körülit ami egy kisebb puffernak is megfelelne, mert arra azért lehet nem gondoltál ha visszakevered a hőt a kazánba elég kis rugalmasságú rendszered lesz.Erre ez talán megoldás lenne,és a hidrováltó után tennéd a keverő szelepet ,eleve 1 szeleppel kevesebb kellene és rugalmasabb lenne a rendszered.Szivattyú ilyenkor már lehet kelleni fog.Így a kazánköröd símán akár 80-90fokig is felmehetne . A keverő szelep lehetne motorosan állítható és szerintem a vezérlésed tudná belső vagy külső hőmérséklet alapján állítani az előremenő vizedet,mert így ahogy leírtad neked kell,és a lényegi dolgot részben oldottad meg.

Előzmény: Totya3 (4225)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4226

Egy ESBE VTC  és keringető szivattyú kellene neked, azt beépítve a kiskörben megindul a keringetés, a kazán bemelegszik, a visszatérő mindaddig zárva marad, amíg a kiskörben el éri a VTC hőfokát a fűtővíz. Akkor nyitja, keveri a visszatérőt a kazánba.

Előzmény: Totya3 (4225)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4225

Sziasztok!

Rajzoltam egy mórickát a kazánvédő szelep bekötéséről és arról, hogyan gondoltam az előremenő körön elosztani a szelepen kilépő magasabb hőfokú vizet. Arra gondoltam, hogy a nagykörben gyorsan keringő víz elosztja a kismennyiségű 65°C vizet. Így lehet szabályozni a nagykör hőfokát a kazán teljesítményével alacsonyabb hőfokokon is. Ha nem keringene a nagykörben a víz, hanem hagynám a gravitációra, akkor nem indulna meg, csak magasabb hőfokon a kör.

 

Szerintetek ez működhet így? Amit berajzoltam visszacsapó szelepet, szükséges?

Totya3 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4224

Szia! Egy 2"-os szeleppel simán megy szerintem a gravitációs módon is, ha jó helyre teszed a szelepet. Nekem más bajom van vele, hogy a kilépő víz hőfoka 65°C-nál nem alacsonyabb, azaz ezt is keverni kéne a visszatérővel, hogy az előremenő a megfelelő hőfokú legyen. Sajnos, egy csomó dolog kéne még hozzá, többek között keringtető.

 

A tanácsaidat megfontolom! Köszi! :-)

A penészesedés pont akkor van, ha nem szellőztetsz! ;)

 

De ne gondold, hogy egész nap nyitva van az ablak, hosszabban kell szellőztetni a megszokott 5 percnél. Ilyenkor egész nap jó, ha 18kg elfogy (másfél zsák, 120liter). Ha jobban vissza lehetne venni a hőfok miatt, akkor 1zsákkal elpöföghetne. Amikor ennél is melegebb van kint, akkor csak egyszer gyújtok be, egy, fél zsákkal... Nem sokat dobok ki az ablakon...

 

 

Előzmény: ronkovik (4223)
ronkovik Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4223

A keverőszelep csak és kizárólag keringetőszivattyúval működik.

 

Puffer kellene... de ez megint csak a szakaszos fűtéshez vezet... mondjuk 3 nap míg felfűtöd, és 2 nap alatt elhasználod a pufiban tárolt vizet ( addig áll az égető, karbantartás, pucolás, stb ) téli időszakban abszolult kihasználatlan lenne... mivel a fej ekkor már megfelelően tud üzemelni, gyakorlatilag soha nem térül meg...

 

Vagy egy egyszerűbb és olcsóbb megoldás: hőfokra vezérelt kényszerszellőztetés:)))))  és máris megúszod az ablaknyitogatást és az esetleges penészedést:))))) a szépséghibája csak annyi ,hogy az utcát fűtöd.

Esetleg még 1-2 hülye ajánlat:

- lakásbővítés...hosszú évek alatt szépen rájössz mekkora házat kell építened.

- fóliasátrat csinálsz az udvaron és hobbi szinten kertészkedsz is. ( ekkor lenne mindig friss, olcsó zöldség, figyelembe véve az emelkedő élelmiszer árakat nem is lenne rossz)

- hőközpontot létesítel és ellátod a szomszédokat meleg vízzel (már ha olyan viszonyba vagy velük)-- mondjuk jobban belegondolva nem is hülyeség a hőközpontos dolog, ha ügyesen csinálod neked ingyen van a fűtésed:))))

Előzmény: Totya3 (4217)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4222

Szia! Régebben sokan kerestek ilyen dolgot, ezért tettem fel ide. Nézz fel az oldalamra egy éve használok egy barkács kivitelt, sokat írtunk róla. A tied is tökéletes!

Előzmény: Törölt nick (4221)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4221

Hamár barkácsolsz:

 

saját kivitelben még olcsóbb.

Előzmény: Totya3 (4219)
mambru Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4220

Úgy döntöttem hogy a megnyugvás kedvéért egy tűzoltó berendezést lehet, hogy mégis csak beépítek.

Totya3 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4219

Nicsak mi van még itt! kéményhuzat szabályzozó Ezt lehet használni a ventilátor szívóágára is! Igaz oda elég egy egyszerűbb olcsóbb műanyag kivitel is...

Totya3 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4218

Közben keresgéltem és 70ezer helyett találtam ezt: TSV8 - 65°C link 

Talán ez belefér a költségvetésbe...

Előzmény: Totya3 (4217)
Totya3 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 4217

Szia! Nekem igazából nem is annyira az árral van bajom (Persze azzal is, mert 0,5..10milláig bármit találni, nekem meg nem került az egész 0.1-be!).

Inkább azzal, hogy ezek a kazánok szakaszos üzeműek. Amikor égnek, gázpörzsölőhöz hasonlatosan tombol a tűz bennük, majd lekapcsolnak lángtartásba, ha a termosztát jelez. A nagy lánghoz sok levegő tartozik és nagy füstgázsebesség és hőmérséklet. Persze gyorsan feltolja a vizet, de közben hatalmas mennyiségű hő távozik a kéményen keresztül. Nem nagyon láttam még olyat, ami olyan széles tartományban modulálni tudta volna a teljesítményét, hogy a lángot soha ne kellett volna lekapcsolnia. Sokan most is azt gondolják(mint én is régen), hogy az égőfejeknek tombolniuk kell, akkor "jók".

Igazából alig pislákol, 0°C kinti átlaghőfoknál, ha folyamatos szabályzást tudunk elérni. Ilyen körülmények esetén, 24kg fűrészpor elég 24 órán keresztül, ami ugye 1kg/h, ami 16,6gramm/perc. Ez elég érdekes szerintem! Megnézném, hogy ezek a nagy robosztus szerkezetek tudják-e ezt a hatékonyságot a szabályzási módjukkal!?

A legnagyobb hátránya a módszeremnek, hogy alacsony füsthőfokot és alacsony vízhőfokot eredményez, legalább is nálam, mert nagyon nagyok a radiátorok. De szerintem az ősz-tavaszi időszakban a normálisan méretezett radiátoroknál is leesne a hőfok 40°C környékére, amikor nekem már inkább 30°C kéne. Jelenleg a kátrányosodási küszöbhőmérsékleteken egyensúlyozok, ami a szobában magas hőfokot eredményez. Mivel alacsonyabbra nem mehetek, a kazánt ki-be kapcsolni sem lehet kátrányosodás nélkül, ha az átlaghőfok kint 12°C körüli, ezért szégyen-nem szégyen ablakot nyitok néha (gázfűtéskor le is lőttem volna valakit! :))) )!
A megoldás, amin gondolkodok, innen származik, kazánvédő termosztatikus szelep. Ez addig visszakeringteti az előremenőt a kazánba, amíg el nem éri a víz az üzemi hőfokot, pl. 60°C. Az e feletti energiát továbbítja a radiátorok felé. Így akár 28°C vizet is lehet keverni a kilépőn, miközben a kazán élettartama hosszabbodik. A bajom annyi, hogy 2"-os gravitációs fűtésem van, amihez nagyon drága a  2"-os szelep. 1"-os nem vészes, kérdésem, hogy ha beiktatom, működni fog-e szivattyú nélkül kvs:14 -es értékkel?

Előzmény: lacipapesz (4216)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!