Keresés

Részletes keresés

Pusztai Telivér Creative Commons License 2009.07.03 0 0 6994
Én a 2-nél arra gondolok, hogy a Jászladány - Ladánybene szlovák nyelvű melléknévi változata rejtőzik a névben. Lásd pl. Hartyánszky (a nem túl messzi Újhartyánra vonatkoztatva)
Előzmény: öregKalapos (6993)
öregKalapos Creative Commons License 2009.06.30 0 0 6993

Két név eredete és fellelhetősi helye érdekel:

 

1./ Rimavetz- az 1700-as évek derekán kerültek Szarvasra.

2./ Ladánszky- az 1800-as évek elején kerültek Tornyára.

 

Megköszönném, ha ebben segítségemre lennétek.

Kis Ádám Creative Commons License 2009.06.23 0 0 6992
Kiss Lajos szerint a Mátyusfölde helynév a Máté egy változatának származéka (v.ö. Csák Máté). Kérdés, hogy a Mátyás és a Máté azonos névnek tekintheő-e.
Előzmény: W48 (6990)
milyennincs Creative Commons License 2009.06.22 0 0 6991
A Mátyás alakváltozata, előzőtől mégis önálló. Személynév.
Előzmény: W48 (6990)
W48 Creative Commons License 2009.06.22 0 0 6990
Kedves Topiktársak!
Rövid kihagyás után ismét visszatértem ide, igaz, csak olvasóként.
Nagy örömmel látom, hogy "Lvt" ismét közöttünk van. Szívesen olvastam mindig értékes névmagyarázatait.

Kérdésem is lenne:

A Mátyus családnév eredetéről szerintetek mit lehet tudni?

Izgatottan várom a véleményeteket.

Üdvözlettel:
W48
scasc Creative Commons License 2009.06.18 0 0 6989
So"t, fordítva, lehet, hogy ezen a helye a <ch> jelöli a /ty/-t. Ez ugyanis korai nyelvemlékeinkben elo"forduló megoldás.


Tényleg nem vonnék le a helyedben következtetéseket egy olyan szövegtöredékbo"l, mint amilyet a google books mutat, anélkül, hogy kezemben fogtam volna a könyvet, és alaposan megvizsgáltam volna az összefüggést...
Előzmény: scasc (6988)
scasc Creative Commons License 2009.06.18 0 0 6988
Ez nem alapos válasz, de úgy látom, hogy "Comitatus Sirmiensis"-ro"l van szó, azaz a szerémségro"l.

Th~Ch váltakozás lehet, hogy itt egy ty-sen ejtett cs-re utal. V.ö. c´ a délszlávban. A Szerémség mindig is délszláv többségu" volt tudtommal.
Előzmény: IsseCs (6986)
Bárányhimlő Creative Commons License 2009.06.17 0 0 6987
A Csomor név eredetét inkább a csom (som) Csoma (Soma)-Csomor kellene talán keresni.
IsseCs Creative Commons License 2009.06.17 0 0 6986

Tisztel Scasc,

 

CS>Th ?

Talaltam a neten Chomortan=Themerthayn.

http://books.google.se/books?id=1sdnAAAAMAAJ&q=Chomortan&dq=Chomortan&pgis=1

 

Nincs modomban jobban utananezni de gyanitom hogy a volt Valko varmegyeben levö Csomortan elpusztult helysegeröl van szo. 

 

Jo ejt,

IsseCs

Előzmény: scasc (6984)
IsseCs Creative Commons License 2009.06.17 0 0 6985

Tisztelt Scasc,

 

Köszönöm a gyors es szakszeru valaszt.

Bocs, nem "feleselni " probalkozom de a szankszkirt "cimara" kapcsolat is teljesen leheteteln es kizarhato ugy mint a török/mongol ?

 

( Tudom hogy nagyon kilog de mint erdekesseg: szanszkrit& India: letezil Eszak- India allamaban / Jammu-Kashmir-ban egy Chomortan helyseg)

http://www.mytrip.com/India_Jammu_and_Kashmir_Chomortan

 

 

Udv. IsseCs

Előzmény: scasc (6984)
scasc Creative Commons License 2009.06.15 0 0 6984
A török temir, demir-ből nehezen lehet csomor. A török nyelvekre nem jellemző a t>cs palatalizáció, inkább akkor már a k>cs (bik- ~ bicsak).
A Mongol ismer t>cs-t, de csak /i/ előtt, és nem általánosan palatális magánhangzó előtt.
Ha mégis lenne palatális magánhangzó előtt t>cs palatalizáció (a temir /e/-je ilyen), akkor meg nehezen lenne magyarázható, hogy hogyan is lett ez a magyarban veláris /o/-vá.

Szerintem szinte a biztossággal határos valószínűséggel kizárható a Csomortány < ... < temir etimolótiája.
Előzmény: IsseCs (6983)
IsseCs Creative Commons License 2009.06.15 0 0 6983

Kedves Baranyhimlö,

 

Köszönöm a hozzaszolast a Csomortanyi nevvel kapcsolatosan.

Nem az örmeny eredetet keressem hanem azt igyekszem tisztazni es ha lehet mielöbb kizarni.(las korabbi jegyzetem az "örmeny" szepvizi Szakacs Istvan alias Csomortanyi-rol)

 

A Hodmezövasarhely melletti Csomorkany telepules korabban volt targyalva itt a forumon.(Lasd #6174;#6723;#6701)

Ide fuznem a következö kerdest : Csomorkany = Tömörkeny ? / Tömörkeny a "kis vas" törökgyökeru nev. lasd Ösi magyar nevek:http://szebbjovot.tar.hu/index54.htm

 

A Csomor nevhez megjegyeznek egy apro erdekesseget, az angol wikipediarol Timur Lenk cim allatt bukkantam ra:

" Timur (Chagatai language: تیمور - Tēmōr, "iron")

"The name Timur means "iron" in the Mongolian as well as Turkic language and is a descendant of the Sanskrit word *čimara ("iron")

 

Lehetseges lenne hogy a Csomor / Csomortan neveknek  közze lenne a szanszkrit eredetu "cimara"= vas de a mongolban is meg a törökben is megtalalhato Temor=vas szohoz ? (Vas=Tömör=Kemeny=Zömök=Erös=...stb. )

Ebben a kerdesben nekunk "nepetimologusoknak" szakertök velemenyere lenne szuksegunk.

 

Udv.

IsseCs 

Előzmény: Bárányhimlő (6980)
IsseCs Creative Commons License 2009.06.14 0 0 6982

Kedves Kvasz Ivor,

 

Köszönöm valaszod.Egy velemenyen vagyunk, szerintem is szekely eredetu a szepvizi Szakacs csalad.

 

Ugy ereztem kenytelen vagyok megkerdezni. Korabban irtam egy moldavai szarmazasu Cemortan (olv. Csemortan) nevu szemely örmeny (?) leszarmazasrol irt, szerintem tevesen. Szepvizen el Szakachy Jstuan, pixidarii, lasd "Szekely Okleveltar IV", 692 old., jegyzet 1619.( Szekely nepesseg-összeirasok 1575-1627) http://mek.oszk.hu/03400/03416/  

 

Tisztelettel,

IsseCs 

Előzmény: Kvász Ivor (6978)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2009.06.08 0 0 6981
Talán azért szláv területeken, mert az -ec tipikus szláv végződés.
Előzmény: Bárányhimlő (6980)
Bárányhimlő Creative Commons License 2009.06.08 0 0 6980
Hozzászólás a Hanyecz és Csomortányi nevekhez. A magyarban a c végződés kicsinyítő, sőt lekicsinylő jelentésű ( gyerek- gyerkőc, vad-vadóc, mag-magonc, stb .) Az alapszó a Hany (Hany Istók) Megjegyzés, hogy ehhez hasonló nevek a tőlünk Északra és Délre fekvő szláv twrületeken fordul elő, vagyis ott, ahol az avarok morvákat telepítettek. Az avar birodalom részeiről van szó. Ezt kérem átgondolni. Csomortátányi: Annyit jegyeznék meg, hogy Hódmezővásárhely mellett volt egy Csomorkány nevű település. Csomor-Csömör, ma is településneveinkben lévő szó. Valószínűleg személynév. Nem kell örményben keresni az eredetet.
öreglatvija Creative Commons License 2009.06.05 0 0 6979

Tisztelt LvT!

 

Nagyon köszönöm a Maczelka névvel kapcsolatos "tanulmányod". Rendkívül precíz, mindenre kiterjedő nyelvészeti remek, mindenben igazad van. Közben ugyanis kiderült, hogy jól sejtettem - tényleg az Iglo melletti Jamnik az ősi fészek, a mai napig élnek ott Macajko nevűek.

Még egyszer köszönöm, és szíves engedélyeddel (szinte) szó szerint beírom majd kis művembe, amely a családról készül.

 

üdv. András

Előzmény: LvT (6965)
Kvász Ivor Creative Commons License 2009.05.26 0 0 6978
Kedves IsseCs,

az erdélyi örmény családneveket Szongott Kristóf A magyarhoni örmény családok Genealógiája című, 1898-ban megjelent könyve dolgozza föl. A szépvízi örményeknek megjelent egy Heimatbuchjuk (Száva Tibor-Sándor: Szépvízi magyarörmények nyomában. Bécs, 2003), ami járt a kezemben. Csak amiatt ajánlom, mert emlékeim szerint - jó Heimatbuchhoz méltón - tartalmazza a szépvízi örmény családok listáját (vagy életben lévő tagjaik nevét is?). Szépvízen egyébként a romániai telefonkönyv szerint ma is élnek Szakács nevű családok, bár szerintem jóval valószínűbb, hogy ők székely, minthogy örmény eredetűek.

Üdv,

Ivor
Előzmény: IsseCs (6977)
IsseCs Creative Commons License 2009.05.22 0 0 6977

Tisztelt Kvász Ivor,

 

A Csomortányi / Csomortáni csaladnev helynev eredetu de a Csomortány/ Csomortán csaladnevek szemelynev eredetuek.(#6165 / #6158)

Csomortán (Czyomortanj) Tamas elt Bögöz ( Szekely-Udvarhelytöl 11 km) helysegben. 

Lenne egy kerdesem espedig az hogy talaltal e örmeny eredetu csaladoknal Ciomortan vagy Ciomartan/Cemartan csaladnevet ?( Ci=Ce= "Cs" hang)

Talalsz e valamilyen kapcsolatott a magyar Szakats/ Szakacs csaladnev es valamilyen mas ennek megfelelö örmeny csaladnev között, t.i. Szakacs Istvan alias Csomortanyi eppenseggel Szepvizi (Csik) eredetu. 

 

Udv,

 

IsseCs 

Előzmény: Kvász Ivor (6959)
hive Creative Commons License 2009.05.16 0 0 6976

A Hanyecz már volt itt is: http://forum.index.hu/Search/showArticleResult?topic_id=9056730&aq_ext=1&aq_text=Hanyec

Talán annak egy változata, de ez csak egy ötlet.

Előzmény: ankapankan (6975)
ankapankan Creative Commons License 2009.05.16 0 0 6975

 Sziasztok!

Segítséget kérnék.Honyecz névvel találkoztatok-e valahol?

Úgy gondolom szlovák eredetű.

theow Creative Commons License 2009.05.16 0 0 6974

Sziasztok, rég jártam erre, közben lett 1-2 név az ősfán, közülük érdekelne:

 

Zarsky és Lina vezetéknevek eredete, mindkettő a morvaországi Hovezi városkából.

 

Üdv és köszönöm előre is,

theow

Kvász Ivor Creative Commons License 2009.05.13 0 0 6972
Kedves qqriq2!

Ezek magyar nevek. Hacsak valaki a családból nem változtatta meg a családnevét, nem valószínű, hogy családfakutatással más derülne ki, minthogy az őseid párszáz évre visszamenően magyarok. De ezzel legalább szerencséd van, mert nem kell nyelvet tanulnod a kutatáshoz. Arról a nevek semmit nem árulnak el, hogy melyik tájegységben éltek az őseid. Jó munkát.
Előzmény: qqriq2 (6971)
qqriq2 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 6971

Hu ez tényleg szép volt!!! Nagyon szépen köszönöm a gyors és igen összefoglaló választ! :) Az igazság az, hogy Apukámat 2007.ben, Édesanyámat pedig idén februárban veszítettem el igen fiatalon és ez késztetett arra jó lenne tudni pontosan, hogy (kitől, - mitől) milyen "nép" csoporthoz tartoztak az őseim. És még igazából azért mert én magam külsőleg semmiben nem hasonlítok egyik rokonomra sem, pedig mind Édesapám mind Édesanyám vérszerinti rokon!!!

 

A nagyszülök szüleinek nevét igen nehéz lesz megtudnom, mert a felmenőim közűl sajnos már csak Édesanyám nővére él aki ugye csak az ő rokonsági ágát fogja tudni megmondani. De igyekszem!! :):)

 

Mégegyszer köszönöm a segítségedet és remélem nemsokára még több névvel tudok jönni és adtok nekem segítséget.

 

Szép napot!

Üdv:

qqriq2

Előzmény: milyennincs (6970)
milyennincs Creative Commons License 2009.05.13 0 0 6970

Szia!

A családnevek eredetéről leginkább családtörténet kutatással tudhatsz meg többet . Ehhez segít a  Családfakutatás topik.

 

Itt nevek jelentését ismerheted meg, de ez ügyben 'szerencsés' vagy a megadott 4 névvel.

Kakas, ragadványnév

Szalmási lakosnév Szalmás nevű, vagy -szalmás utótaggal rendelkező településről származó őst érintve, kinél ez a név először mutatkozik. (addig másként hívták)

Borbély, foglalkozásnév

Bernáth, személynév eredetű, itt is feltételezhető, hogy az e családnévvel először illetett személy apja (vagy a nemzetséget maghatározó személyt) hívhatták Bernátnak. A név után a -h nem jelent semmit, írásmód rögzülése.

 

Ha már tudod a 4 nagyszülőd 4-4 nagyszüleinek nevét is (ha élnek a nagyszüleid, megmondják) s idehozod (az már 16 név), akkor szerintem lesz itt olyan, aki a nehezebb eseteken is eligazodik:)

 

További kedvcsinálónak egy kétrészes összefoglaló e tárgyban.

Előzmény: qqriq2 (6969)
qqriq2 Creative Commons License 2009.05.12 0 0 6969

Sziasztok új vagyok és segítséget szeretnék kérni, hogy hogyan mennek itt a dolgok és hogy hogyan tudnám megtudni a felmenőim neveinek eredetét mert nem igen tudunk semmit a családról és jó lenne tudni milyen ősök leszármazottai vagyunk a testvéremmel.

Ha ez már most segítség akkor megadom őket az én nevem ami a fő lényeg ugye az a KAKAS, aztán egyik nagyi Szalmási, másik Borbély a másik nagypapa pedig Bernáth.

 

Előre is nagyon köszönök minden segítséget és felvilágosítást.

 

Nagyon várom a válaszokat.

 

Sziasztok

qqriq

Kvász Ivor Creative Commons License 2009.05.11 0 0 6968
Köszönöm szépen.
Előzmény: LvT (6966)
LvT Creative Commons License 2009.05.10 0 0 6967
Kedves valaki27, misidm!

Dobridán: Ez ún. szavajárási név, valakinek egy jellemző szófordulata lett a ragadvány-, majd családneve. Ebben az esetben egy délszláv nyelvi ’jó napot!’ kifejezés az alap, vö. horvát-szerb dobri dan.

Dobribán: Úgy vélem, ez a fenti Dobridán név változata ahol az első b hang magához hasonlította a d-t. Nem zárható ki azonban a horvát-szerb dobri ban ’tkp. jó uram’ kifejezésre visszamenő szavajárási név sem .Azonban a ban ’bán, nagyúr’ kimagasló méltóság volt a délvidéken, így nem valószínű, hogy annyit emlegette valaki, hogy szavajárási név lett belőle: ehhez ugyanis az kell, hogy egy kisebb közösségben gyakran elhangozzék; a feltételezett közösség egy falu, ahol így nem szólítják egymást az emberek. Így ez utóbbi eshetőség szinte kizárható.
Előzmény: Törölt nick (6963)
LvT Creative Commons License 2009.05.10 0 0 6966
Kedves Kvász Ivor!

Filáj: Talán lakosnév egy régi, eltűnt helynévről : a –j vagy az –i melléknévképző redukciója, vagy a helynév része. Erre mutat az, hogy Filay Erzsébet nevet találtam a Google-lal.

Ha ez nem, akkor idegen etimológia keresendő: a vegyes hangrend kizárja a magyar etimológiát (pontosabban: nem találtam olyan Fil- tövet, amely mély hangrendű tagokat vonzana).

Az idegen etimológiához egy ötlet: Fil tő a Filip ’Fülöp’ személynév rövidüléseként + délszláv –aj kicsinyítő képző: ehhez azonban kevés jelenkori délszláv adatot találtam, így ezt magam sem értékelem túl erős etimológiának. Felmerülhet még esetleg török-arab, il. görög etimológia is, de ezeket még jobban körül kell járnom.
Előzmény: Kvász Ivor (6958)
LvT Creative Commons License 2009.05.10 0 0 6965
Tisztelt öreglatvija!

> a MACZELKA/Maczejka/Matzelka/Matzelko/Maczejko vagy bármily hasonlóan leírva inkább tót, vagy lengyel eredetűnek tűnik-e?
Több régi könyvet olvastam az utóbbi időben eltótosodott lengyelekről, hogy a "cz" miatt felmerült bennem: inkább a lengyel eredet mellett voksolnék.

Itt a cz, minthogy írásban tz-vel váltakozik, nem a lengyel, hanem a magyar nyelvre utal és /c/ ejtést mutat. A -jk- hangkapcsolatot tartalmazó változat etimológiája a kevésbé problematikus, ezért elsőnek ezt adom.

Az alap a m. Mátyás szn. kelet-szlovák Macej (vö. nyugat- és középszlovák Matej) vagy lengyel Maciej változata. Ehhez járult a -ko kicsinyítő-, személynévképző, ill. ennek formailag nőnemű -ka változata.

Az -lk- hangkapcsolatot tartalmazó változat etimológiája alapvetően a fenti, az alábbi különbséggel:
– Az alap a fenti személynév egyszótagos rövidülésének -eľ (le. -el) vagy -el (le. -eł) kicsinyítőképzős származéka (k-szlk. Maceľ, Macel, ill. le. Maciel, Macieł). De mivel ez a képző meglehetősen ritka, így a következő alternatívát valószínűbbnek tartom:
– A -jk- hangkapcsolat vált másodlagosan -lk- alakúvá. Itt hangsúlyosan felmerül az, hogy ez a változás magyar – vagy német – nyelvi környezetben történt a más módon kialakult -elka végű szláv nevek (pl. Kudelka, Veselka), analógiás hatására. Esetleg ilyen más nyelvi analógia nyomán vált a szóvégi -o hang -a-vá (de itt szlávon belüli képzőcsere is lehetséges).

Az a fenti adatok alapján megállapíthatatlan, hogy a nevet a kelet-szlovák vagy a lengyel etnikumhoz lehet inkább kötni; sőt még a ruszint (nyugat-ukránt) is bevonhatjuk. A különbség ez lenne: ha a cz-vel, ill. tz-vel jelölt hang ejtése lágy /cj/, akkor lengyel (vagy ruszin) az eredet, ha pedig kemény /c/, akkor kelet-szlovák. De a helyesírás ezt a különbséget elmossa. Ha a név előfordulása körül hasonló nyelvi környezet van (volt), akkor a többi nevet lehetne vizsgálni, hátha ott előjönnek olyan nevek, amelyek jellemzően köthetők valamelyik etnikumhoz.

De amúgy nem is biztos, hogy etnikumhoz lenne érdemes kötni a nevet, hiszen elég fokozatmentes az átmenet a három etnikum közt, illetve a három nép határán olyan kisetnikumok találhatók, amelyek csak „utólag” tagozódtak be valamelyik nagyobb népbe annak egyik népcsoportjaként: ha a történelem némileg másként alakul, akkor ezek ma egy másik néphez is sorolódhatnának.

De az, hogy magyar — vagy német — nyelvi hatás feltételezhető, inkább azt valószínűsíti, hogy a név a számításba jöhető terület déli szegélyéhez köthet, ez viszont inkább a kelet-szlovák eredet lehetőségét veti fel.

P.S. A németben van Matzel régi személynév (ill. mai családnév), amely a Matthias ’Mátyás’, vagy a Matthäus ’Máté’ rövidülése dupla kicsinyítő képzővel. Ilyen alapon tehát a német eredet is felvethető: azonban ez is csak elszlávosodás után, mert a -ko/ka végződés csak szláv (ill. elszlávosodott) névhez járul. Ez a német Matzel pedig már megkülönböztethetetlen a szláv Macel ~ Maciel-től, így az Occam borotvája elv szerint a német alapetimológiát – az azt valószínűsítő egyéb adat hiányában – figyelmen kívül hagyandónak tartom.
Előzmény: öreglatvija (6957)
misidm Creative Commons License 2009.05.10 0 0 6964
Sziasztok. Én itt új vagyok és első pillantásra tetszik a fórum, meg gondolom a másodikra is. :-)
Az ismerősöm ajánlatára bátorkodom ebben a topikban írni, miszerint itt kideríthető hogy honnét származik a családneve.
Engen Dobribán Mihály- nak hívnak. A Mihály eredetét tudum hogy héber eredetú de a Dobribán-nal őszintén megmondva elakadtam. Magyarországon és Erdélyben nagyon sok ilyen családnév van amire az iwiw-en jöttem rá. Azt hittem hogy ritka családnév, de nem és ez boldogsággal tölt el.
Ha valaki esetleg tudna segíteni és a név származását illetően elárulni hogy honnan jö nagyon jó lenne.

Kellemes Vasárnapot és Jó Fórumozást!
Üdv.Misi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!