Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31748

Én még át is oltom őket ha nem jó a fajtájuk ,addig használom a régi fákat amíg az új fel nem nő vagy oltok újakat .

Előzmény: kavicsos64 (31747)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31747

Darkhoz csatlakozom jobb és gyorsabb a régi fákat alacsonyra vágni mint újat ültetni ! Főleg ha jó a fajta ! Az új fajták gyakran rövid életűek vagy épp nem teremnek kielégítően !

Előzmény: spapda (31746)
spapda Creative Commons License 2020.03.22 0 1 31746

A szilváknál és a körténél is így jártam el, de ez a meggy nagy és öreg, megfelelő magasságban nem akar vízhajtásokat hozni. Szerencsére van mellette két másik meggy, mindkettő (most már) ideális koronával, tavaly már egész szépen termett mindkettő, idén talán már a két fa együtt ad annyi termést, amennyit a nagy fáról sikerült leszedni, csak nem kell létrán szerencsétlenkedni napokig.

 

Egyszerűen ez a hátránya a régi fáknak, amiket nem alakítottak évekig. Magasra nőnek, alul felkopaszodnak, egyre inkább létra kell hozzá, az erős visszametszésekkel meg szintén évekig tart az, amire normális alakú és magasságú koronát sikerül kialakítani. A jelenlegi kertemben ez volt a harmadik metszés szezon, de még mindig vannak fák, amiket még nem sikerült teljesen "visszahozni". Szóval néha érdemes mérlegeli, hogy fiatal csemetét ültessünk, vagy a régi, gondozatlan fát tegyük-e rendbe. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31745)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31745

Ne vagd ki a tulnott fat!

Egy csemete evek alatt fordul termore!

Furesszel vagd vissza a termes utan az agakat tetszes szerint. Utana ev vegeig ritkitsd a vizhajtasokat, mert lesz annyi mint a fene!

Kovetkezo evben mersekelt termesed lesz, de lesz! Masodik evre meg teljesen megujul a fa.

Egy csemetetol 4-5 ev mulva kapsz rendes termest!

 

En tavaly vagtam vissza a meggyet lancfuresszel.

Előzmény: spapda (31744)
spapda Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31744

"Hány tartálynyit permeteztél vele? Mennyi ideig tartott kb? Milyen magas fáig ajánlod?"

 

Eddig 3 tartály (3x10 liter) ment ki. Összesen talán 22 fa vegyes méretekkel: ebből 9 darab ősszel ültetett csemete, néhány átlagos méretű szilva, barack, meggy, körte, meg egy-egy hatalmas meggy és kajszi. Szóval van köztük 2 méteres és 10 méteres is. A szer bekeverésével együtt sem tartott tovább 45 percnél. Előtte Marolex Titan 16-ost pumpáltam, azzal tovább tartott, mert gyakorlatilag nem lehet egyszerre oldalazni/hátrálni/körbejárni, emelgetni a lándzsát és közben maximum nyomáson tartva pumpálni. Korábban ugyanez a meló mindig tovább tartott 1 óránál.

 

Milyen fáig ajánlom? Inkább megfordítom: milyen fa magasságot ajánlok. Szerintem 3 méternél nem érdemes magasabbra engedni egy fát, mert a növényvédelme is jóval nehezebb, másrészt a gyümölcsöt szedni sem könnyű róla. Tavaly a túl nagyra nőtt meggy 3/4 részét már létráról kellett szedni, vállmagasságban indulnak az első ágai. Jövőre ki is fogom vágni, egyszerűen időrablás körbelétrázgatni egy fát, helyette a kisebbeket gondozom nagyobb hozamúra. Amúgy az eredeti kérdésedre válaszolva: a gyári teleszkópos szárat koppanásig kihúzom (talán 125 centi), ezt toldom egy gyári 60 centis szárral, és ez nekem elég is az összes fához. A körte teteje biztos 5 méter felett van (ezt is minden évben metszem egyre alacsonyabbra), de oda is elér a permetszer. Ahogy pacsepa kolléga is említette a sajátjáról, az RX 12 gyakorlatilag ugyanazt tudja, mint a pumpás hátipermetező, csak folyamatosan maximum nyomással - így jobb a porlasztás, kevesebb szer kell, és gyorsabban lehet végezni a munkával. Tehát ahová elég mondjuk a Titan 16, oda ez a gép még inkább elég lesz, ahová egy benzines ereje kellene, oda meg kevés.

Előzmény: LVDH (31732)
spapda Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31743

"-2 nem lesz probléma, minimális veszteséged lesz, vagy még annyi sem. Pár óra nem számít, erre a természet fel van készülve."

 

Én is így tervezem, egyrészt napról napra jobb előrejelzést adnak a meteorológusok, másrészt eddig is volt több éjszaka, amikor reggel enyhén fagyott volt az autók szélvédője, és gond nélkül bírta az összes fa. Errefelé még az előrejelzéshez képest is általában 1-2 fokkal melegebb szokott lenni, de ki fogok rakni ma egy napi min-maxot rögzítő hőmérőt az egyik fára, érdekel, mennyire megy le a hőmérséklet.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31731)
BAttila1964 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31742

Ma én is megpróbálom Chorus-szal lefújni a fákat, a tafrina elleni védekezéshez még nem jutottam hozzá... Ha jövő hét vége felé melegebb lesz, akkor mehet a Folicur Solo? (Azt írják, hogy lehetőleg 12 C-on permetezzünk, tehát most felejtős...)

gkviiper Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31741

Köszi mindenkinek!

Ami az időjárást és a gombát illeti, azt látom, hogy a napokban nappal is 5 fok alatt mutat majd a hőmérő, éjjelente pedig fagyok lesznek. Meg nem mondom melyik oldalon, de azt olvastam, hogy a gombák az ennél melegebb időt kedveli.

Pénteken én is permeteztem volna, de mert akkor már volt virágzás, de még nem volt szél, viszont pont éjszakára kellett mennem dolgozni, így "ezt dobta a gép". :)

Köszönöm, a Chorust megpróbálom, tényleg csak az kellene, hogy ne süvítsen így a szél. Errefelé egyébként is igen szeles az idő, pláne most... Eső csak tegnap esett, de épp csak annyit, hogy mégcsak sarat sem csinált.

kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31740

Valamicske fagy is volt ,most 2 fok van !

Előzmény: kavicsos64 (31739)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31739

Erre nem volt eső eddig mert akkor meg is ütött volna a guta ! A szél ledobálta a cserepeket a mellék épületről ,tegnap estig kínlódtam a szélben hogy valamennyire vissza rakjam a cserepeket ,de csak félig sikerült a másik fele még hátra van, ott 3 soron lögdöste össze a cserepeket ,először ki kell bontani a padlás felől másként nem tudom vissza rakni . De továbbra is tombol a szél !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31737)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31738

Akkor most már bővebben...

 

Térdre-imára, hogy a kajszidat idén ne terítse be a monília! Mert más már nem segít. Későn kérdezted!

 

Én ezért permeteztem péntek éjjel, mert az időjárás előrejelzés szerint akkor volt az utolsó permetezésre alkalmas idő az utána következő 4-5 napban.

 

Jövőre legyen tanulság, hogy ilyenkor fél szemünket az időjárás előrejelzésen tartjuk. Monília ellen a virágzás kezdetén és teljes virágzásban permetezünk.

Utána már elkésett, mert a tavaszi fertőzés a virágon keresztül történik. A felszívódó szerek, amiket többségében használunk, kb egy hét időtartamban védenek.

Előzmény: gkviiper (31733)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31737

Az esőt és a szelet kellene leállítani, hogy permetezzen. Erre nincs recept.

Előzmény: kavicsos64 (31736)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31736

Egy ideje már írogatjuk itt a Chorust az pont ilyen időre való szer ,és a bimbók megjelenésétől fújható felszívódik és megvédi ettől a nyamvadt időtől hogy a fát ne vigye el a betegség ,mert a termést még a fagy le seperheti . Valahogy fel kell vinni rá

Előzmény: gkviiper (31733)
szicsu1007 Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31735

Amit most írok, talán kioktatónak és sértőnek tűnhet. De ne vesszünk össze!

Ha szóban mondhatnám el, akkor észrevennéd, hogy jó szándékú mosollyal kísérem a mondanivalómat:-)))))))))))))

 

Azon gondolkozom, hogy elvileg a gombáknak sem ideális a szaporodáshoz ez a hűvös idő.

 

Én meg azon gondolkodom, hogy honnan erednek az ilyen (szerintem téves) információk.

Dark Moon tömör volt, mert most nincs nála a PC, mobilról meg nehézkes írogatni - különben is a 20 liter pálesz megmentésén töri a fejét:-). De az az egy mondat kifejezi a lényeget. "E'viszi a möggyöt a köd." Még ha szó szerint ez így nem is teljesen igaz...

 

https://hobbikert.hu/magazin/a-kajszi-monilias-betegsege-a-huvos-csapadekos-idot-kedveli.html

 

Előzmény: gkviiper (31733)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31734

A monilia ebben az idoben erzi igazan jol magat!

Előzmény: gkviiper (31733)
gkviiper Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31733

Üdv! Virágoznak a kajszifáim bár még nem nyílt ki az összes virág. A napokban nem lesz alkalmas az idő a monília elleni védekezésre. Azon gondolkozom, hogy elvileg a gombáknak sem ideális a szaporodáshoz ez a hűvös idő. Szerintetek lesz még értelem 4-5 nap múlva a felmelegedéskor monília ellen fújni, vagy csak már virágzás után érdemes sztigmia ellen gombaölőzni?

Egyébként eredetileg mindkét permetezésnél Dithane permetszerre gondoltam.

LVDH Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31732

Hány tartálynyit permeteztél vele? Mennyi ideig tartott kb? Milyen magas fáig ajánlod?

Előzmény: spapda (31727)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31731

-2 nem lesz probléma, minimális veszteséged lesz, vagy még annyi sem. Pár óra nem számít, erre a természet fel van készülve.

Előzmény: spapda (31729)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31730

Köszönöm a megerősítést!

 

Én tegnap este 9 óra körül mentem Mirage 45-el és Dithane-nal.

Előzmény: spapda (31727)
spapda Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31729

Itt 2-3 nap alatt teljesen kinyíltak a barack virágok, meg a korai szilvák is, szóval az év legizgalmasabb 3 napja következik! Sajnos ide három éjszakán keresztül -2°C körüli minimumot ígér hétfőtől, de még van ideje meggondolni magát! :)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31728)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31728

FRISS!!!

 

Frissített a met.hu és a koponyeg.hu

 

jelentősen javították az időjárási előrejelzést, nem lesz jelentős fagy! Lehet hogy mégis lesz idén kajszi termés? :-)

spapda Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31727

Nos a héten megvolt a második köröm a Marolex RX 12 akkumulátoros permetezővel, amiről februárban már többször értekeztünk. A virágzó fák miatt Chorus volt terítéken, de nem is ez a lényeg, hanem maga a gép. Az első körben lemosóztam vele, akkor folyattam, most viszont már finomabban porlasztottam, és legnagyobb megelégedésemre kiváló porlasztást végez, kellően nagy nyomással. Ahogy pacsepa kolléga is említette az ő gépéről, gyakorlatilag úgy viselkedik, mint a Marolex Titan 16-os pumpás permetező teljesen felpumpálva, folyamatosan maximumon tartott nyomással.

 

5 megfigyelés a géppel kapcsolatban:

  1. A töltöttség visszajelző LED-ek szerint most kezd még csak az 5 pálcával (3 zöld + 2 piros) 1 "pálcányi" elfogyni, tehát várhatóan 4 permetezést simán le lehet vele hozni 1 töltéssel, ami tényleg jónak mondható.
  2. Jó ötlet volt a gyártótól, hogy a betöltőnyílást a hátsó rész tetejére tette, teljesen szeparáltan az ember hátára felfekvő résztől, mert ha véletlenül mellé megy a szer vagy a feltöltéskor a víz, akkor még véletlenül sem folyik oda, ahová később az ember háta kerül. Ez akkor is jól jön, amikor permetezés után tisztítja az ember a gépet, és ki akarja önteni az ember a "levet", mert kiöntés közben nem akar belógni a kifolyó lötyi elé a váll-, és derékpánt. Ez a Titan 16-nál még igényelt részemről kis logisztikát.
  3. A vállpánt nem feltétlenül magas emberekre lett tervezve, így a hozzám hasonló magasabb egyedeknél ha a deréktámasz jó helyen van, akkor a vállpánt vége hónaljban nem optimális, de azért még próbálok rajta állítani, hátha sikerül kényelmesebb beállítást találni.
  4. A 3. pont és a nagyobb súly ellenére a gép kényelmes, ami valószínűleg azért lehetséges, mert nem kell pumpálni, csak rohan végig az ember a kertben és fújja. Tényleg nagyon gyors megoldás.
  5. Pacsepának abban is igaza volt, hogy szertakarékos. A jó porlasztásnak köszönhetően kevesebb permetlével is megfelelő fedést lehet létrehozni, így a kézi pumpás megoldással szemben érzésre kevesebb szerre van szükség. Nyilván majd kifejlődött lombos időszakban érdemes megejteni az összehasonlítást (amit a metszés, alakítás mértéke szintén befolyásol), de az eddigiek (lemosózás + virágzásban permetezés) alapján nagyon hatékonynak tűnik.
Előzmény: spapda (31347)
szicsu1007 Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31726

No én is az áramlási hidegnél hagytam abba:-((.

Előzmény: Veszpremi (31723)
spapda Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31725

Bocs, nem neked szólt a "haragom", hanem elszomorít, hogy a boltosok - akikre a kiskerti vásárló felnéz, hiszen feltételezi, hogy tisztában van az általa árult portéka tulajdonságaival, felhasználásával - sokszor félrevezetik a vevőket, és ez általában a saját tudatlanságukból fakad. Itt a fórumon szerintem mindenki azon van, hogy a lehető legszakszerűbben végezze a növényvédelmet, minimalizálva és egyben optimalizálva a szerhasználatot. Ez mindannyiuk közös érdeke, ahogy a tudás és tapasztalat megosztása is. Én is ezen a fórumon kaptam az első tippeket, itt (meg a gyártók leírásait) olvasgatva értettem meg az összefüggéseket.

Előzmény: arsenalfan007 (31720)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31724

Itt is kb 50-60 km szél fúj ! 8 fok van még.

Előzmény: Veszpremi (31723)
Veszpremi Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31723

Bocs, beleugatok :) Mivel engem is foglalkoztat, körülnézve semmi jót nem látok, mivel ez a hideg 3 éjaszakát minimum érint és ún. áramlási fagy várható, ami ellen a legnehezebb védekezni: https://www.idokep.hu/hirek/visszakacsint-a-tel-tehetunk-e-valamit-a-fagykarok-ellen

Hajnalonta is komoly szél lesz. Marad a reményhal, talán lesz néhány hely az országban, ahol átélik a virágzó fák. Én a letakaráson gondolkodom, legalább pár ágat megmenteni mutatóba pár szem barack miatt (de ez is nehezen kivitelezhet, főként a viharos szél miatt is).

Előzmény: szicsu1007 (31722)
szicsu1007 Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31722

Kösz, nem kell válaszolni,  a neten minden ott van:-))))

Előzmény: szicsu1007 (31721)
szicsu1007 Creative Commons License 2020.03.21 0 0 31721

Kiskert.

A lányom kérdezi, hogy a hétfői fagy előtt vasárnap este locsolja-e be a kajszi alját körben.

Merthogy a víz "megeszi" a fagyot(?) :-))

Szerintetek?

arsenalfan007 Creative Commons License 2020.03.20 0 0 31720

Rendben, bocsánat,  kicsit túltoltam a reagálásomat. Bocsánat még egyszer. Egyébként a tanfolyam nem szólt másról, mint a szántóföldi növényvédelem. Ami természetesen nagyon fontos sokaknak, de nem mindenkinek ez a lényeg. Gyümölcsről/szőlőről alig esett szó. Zöldségről egyáltalán semmi.

Előzmény: spapda (31716)
CenturionM Creative Commons License 2020.03.20 0 0 31719

Sziasztok,

Ha valakinek lótetű írtóra lenne szüksége, eredeti szerb Galitiont tudok adni, 4 e Ft/kg áron. Üdv. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!