Keresés

Részletes keresés

Falusi1 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18338

Köszönöm a tippet, de ez biztos nem az, mert az érés közelébe sem jutok el. Rögtön a virágzást követően elszáradnak a fürtök, de a magnézium ettől függetlenül biztos nem árt.

Előzmény: budai2 (18331)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18337

Első körben, ha nincs külön feltüntetve az egyes szereken, hogy nem szabad keverni, akkor is érdemes egy próba keverést végezni. Ha szemmel láthatóan nem történik olyan változás aminek nem kellene, akkor mehet élesben is. DE!

Még mindig kérdezem, hogy mi ellen is permetezed ilyenkor a szőlőt?

Én csak a szilva fákat fújtam le közvetlen a virágzás után, mert azt a szilvalégy (vagy valami más kártevő) mindig belerakja a petéit, és így a gyümölcs már idő nap előtt lehullik. De ez egy másik téma..

A szőlőt tavaly kellett először rovarölővel fújnom, mivel a szőlő levélsodró már olyan károkat okozott, amit a napi összeszedem és megölöm kézzel módszer már nem bírt el...

 

Tavaly az enyhe tél miatt sokan korán kezdték el a növény védelmet, mert a lisztharmat elég hamar felütötte a fejét. (Érdekes módon ekkor volt szó is, hogy mennyire van/nincs értelme a lemosónak)
Én tavaly és idén is lemosóztam mindent, (kivéve a szilvát, de ez csak részben az én hibám, mivel nem volt rá időm)
Idén is lemosóztam, ha csak nem üti fel a fejét valami extrém gond, akkor egészen a virágzásig nem is fogok permetezni! Virágzás előtt pedig bújom az időjárás jelentést, ha bátor vagyok, akkor kontakt szerrel megyek, ha beszari akkor felszívódóval! Ha meg extra bátor vagyok és az idő is olyan akkor még virágzás előtt sem. Tavaly felszívódóval mentem, ekkor nem volt semmi gond. 

Személy szerint nem vagyok egy ökopélda, de ahol és amikor lehet, próbálok mértékkel fújni.. főleg mivel a gyomokat a jószággal etetem, és permetezés után 1-2 hétig teljes fűzárlat van :/

 

Előzmény: Kukuma (18336)
Kukuma Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18336

Csak nem tudom mert egybe szoktam bekeverni a permetszert a gazdaboltos mondta a következő pár levelesnél kell már permetezni ( de a gyümölcsfákat permeteztem ,virágzás után monillia  ellen ma vagy holnap vagy jővő héten elkell kezdenem a permetezés ha az időjárás engedi )

Előzmény: juhosttt (18334)
csipesz1960 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18335

Köszönöm a tanácsokat, akkor majd jövöre...

juhosttt Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18334

Persze hogy lehet! Mindent lehet! :)

Csak miért is kellene? Van valami konkrét fertőzés ami már felütötte nálad a fejét és/vagy milyen rovarok támadták meg máris a szőlődet?

Előzmény: Kukuma (18333)
Kukuma Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18333

Érdeklődnék lehet-e már szőlőt permetezni külőn permetszerrel  rovarőlő szer+gombaőlő szer.

zoli1437 Creative Commons License 2015.05.01 0 0 18332

Én azt a tanácsot kaptam, hogy virágzáskor permetezzem peronoszpóra ellen, mert a levél rezisztens de a virág érzékeny.

Előzmény: Falusi1 (18330)
budai2 Creative Commons License 2015.05.01 0 0 18331

Előrebocsájtom, hogy szőlő műfajban nagyon kevés tapasztalatom van, én  inkább tanulás miatt figyelem a fórumot. De ötlet az van:

Valahol olvastam azt a fogalmat, hogy "fürt kocsány bénulás" ami főleg az érés során jelentkezik és a fürt elszáradásával jár. Ennek oka magnéziumhiány.
Néhány száz forintot veszítesz, ha magnézium lombtrágyát ráfújsz és mégsem szűnik meg a probléma. Ha meg megszűnik, akkor nosza keserűsó a talajra is. (keserűsó kis mennyiségben patikában is kapható, nagy mennyiségben gazdabolt)

Előzmény: Falusi1 (18330)
Falusi1 Creative Commons License 2015.05.01 0 0 18330

Korábban írtam néhányszor a Néró virágzás utánni fürtelszáradásról. Néhány írták, hogy nekik semmi gond vele, de volt aki hozzám hasonlóan járt.

Most ugyanott tartok, ahol már annyiszor. Gyönyörű, legalább 20 cm-es hajtások, tele fürtkezdeménnyel és sajnos tartok tőle, hogy a folytatás ugyanaz lesz, mint a korábbi években, mert fogalmam sincs az okáról. Ha valakinek van ötlete ne tartsa magába.

 

pintjano Creative Commons License 2015.04.30 0 0 18329

a nemest engedném fel 180 centire

 

Akkor viszont nem árt bizositócsapot hagyni. Sőt mig győzte apánk, addig egy szálvesszőt óvatosan lehúzott és télire betakart, s ha a kar elfagyott a szálvesszőből volt bőven termés. Én is csináltam, de már nem. Ki is fagyott-mint irtam korábban-- a Pölöskei muskotály nagy része.

Minusz 20 fok alatt kifagy a szőlők nagy része, akár az egész kar, s még a tőke sem hajt ki. Érzékenyebb 2 csemegém (ezeket nem tudom milyen fajták voltak, ugy keveredtek hozzám Cserszegi helyett) kb. két éve  teljesen kifagyott, de még az alany sem hajtott ki.

üdv PJ

Előzmény: suske76 (18327)
budai2 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 18328

öreg néne pontosan megragadta a lényeget: képes a levegő fajsúly (hőmérséklet) szerint rétegződni- és ilyenkor talajszinten hidegebb a levegő, mint magasabban.
Képes, hacsak a szél fel nem kavarja, és nem homogenizálja.
Csak szeles időben érvényes a Te elgondolásod, mert ilyenkor a szél gondoskodik arról, hogy a fajsúly szerinti rétegződés ne jöjjön létre. Szélcsendes időben nem.
A szélnek más hatása is van: a mozgó levegő könnyebben átveszi a talaj hőmérsékletét mint a nyugalomban levő, ez télen többnyire némi melegítést jelent.
Azért "többnyire", mert van olyan "sarkvidéki eredetű" nagyon hideg szél, ami komoly lehűléssel jár.

Előzmény: juhosttt (18321)
suske76 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 18327
Köszönöm. Csak 15 tökéröl van szó, és egyenlöre a nemest engedném fel 180 centire, mivel a szölöoltás még a jövö zenéje. Ma egy fára kúszó vadszölön is azt láttam, hogy ugyanúgy kihajtott és elfagyott mint az enyém. Egy - két fokot talán jelenthet az egy méter magasságkülönbség. (bocs de nincs hosszú ööm)
Előzmény: pintjano (18323)
szenyor Lopez Creative Commons License 2015.04.30 0 0 18326

Őzre egy bio megoldás állítólag: harisnyába kutyaszőrt és/vagy emberi hajat (fodrász ismerőssel rendelkezők előnyben) tenni és kilógatni a terület határaira. Nálam nincs ilyen gond, de akinél volt, így védekezett.

Előzmény: pintjano (18294)
juhosttt Creative Commons License 2015.04.30 0 0 18325

Nekem tavaly a fejművelésűek hamarabb indultak a kordonosnál. Idén meg pont fordítva! Bár most elég későn is indultak meg a szőlők, hideg a tavasz és csalóka is. sőt még fagyokkal is riogatnak... 

Előzmény: janijani (18324)
janijani Creative Commons License 2015.04.29 0 0 18324

Tudtommal a talajhőmérséklettől függ hogy mikor indul a szőlő.

Amikor eléri a +10 fokot indul akár alacsony akár magas.

Előzmény: suske76 (18320)
pintjano Creative Commons License 2015.04.29 0 0 18323

Nekem is van néhány "magasan"oltott (kevesebb, mint 170 cm) , de egyenlőre nem láttam külömbséget--vagy nem figyeltem meg eléggé. Ismét oltottam néhányat, majd jobban megfigyelem

 

Nem kell sokáig--"csak"néhány év?!--tördelni az alany hajtásait. Van már néhány, ami már sok éves, azon csak néhány rügy "próbálkozik"

 

A gyümölcsfáról hallottam, ha magasan oltják, jobban "birják a kiképzést"... bizonyára a szőlőnél is igaz.

üdv PJ

Előzmény: juhosttt (18321)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.29 0 0 18322

A hideg levegő télen is nehezebb, mint a kevésbé hideg, a hatás évszaktól függetlenül érvényesül.

Előzmény: juhosttt (18321)
juhosttt Creative Commons License 2015.04.29 0 0 18321

1-2 tőkénél nyugdíjasan megoldható, de sok tőkénél kevés idővel sztem sansztalan, mivel olyan sok lesz a vadhajtás amit nem győz eltávolítani... Ezen felül ez inkább a tavaszi fagyok ellen jó, ha télen hideg van, akkor 170 cm magasan is, vagy nem? (javítsatok ki ha tévedek)

Előzmény: suske76 (18320)
suske76 Creative Commons License 2015.04.29 0 0 18320

Egy érdekes hozzászólás a Terra-kert -ről kavicsos64 -től.
„Helló mindenkinek! Saszla fehér, Panónia kincse, Kardinál , Szőlős kertek királynője muskotály , Néró, Szuvenír, Otelló, Eszter, ha minden igaz, ebben az egy fajtában nem vagyok biztos. Zala gyöngye. Különleges művelésben nevelgetem őket. ilyen művelésű elméletileg nincs csak nekem. A lényege magasra oltott függöny művelésű tőke. Magyarul ,mivel a csemege szőlők érzékenyek a fagyra ,és a karokat könnyen elveszítik a tavaszi ,ill a téli kemény fagyokban erre találtam ki eszt a megoldást. 170 cm magasig vadszőlő a törzs és az egy szál vastag huzal mellé van oltva a nemes ,így a tavaszi fagyok szinte nem károsítják a nemes részeket . Amikor a kordonos szőlők már 5-8 cm -es hajtást növesztenek addig az enyém még csak nem is fakad a nedv még nem is jelentkezik a vágott részeken ,mégis hamarább érik. A betegségeket is jobban lehet kezelni a lazább lombok miatt ,kötözni nem kell a fürtök megjelenéséig szoktam a kapaszkodókat le nyírkálni egy ollóval ,hogy szép legyen a lomb. A meddő hajtásokat eltávolítom csak ott hagyok 2-3 ahol a törzsből esetleg cserélni kell a termő alapokat .a földre éer végeket motoros kaszával július 1 után egyszerűen lekaszálom 10 cm .rel a föld felett . ”
Sajnos lefagytak az 1-2 cm -es hajtások a szőlőmről. Jövőre megpróbálom néhány tőkénél ezt a módszert. Te is tapasztaltad hogy később indulnak a rügyek a magasművelésű tőkéknél?

Előzmény: pintjano (18285)
pintjano Creative Commons License 2015.04.28 0 0 18319

Én letördelnék mindent róla, csak egy szép erős hajtást hagynék meg

Bocs, de én nem tördelném le.

2 éves korában ültette (ültettem át több éves tőkét, mert vkinek utban volt, de nem volt előnyben, sőt!!) tehát csak 3 éves (5-2=3). Most még hadd nőjön kedvére.

Eléggé vissza van metszve, igy fog hozni --mert láthatólag jó talaj-- erős vesszőt őszre.

S meg kell próbálni hosszúcsapon, vagy akár szálvesszőzni jövőre. A többit viszont tavasszal egy-két szemre, hogy erősödjön a tőke (most alig látszik--igaz a levelek is eltakarják részben)

üdv PJ

Előzmény: janijani (18317)
medveger Creative Commons License 2015.04.28 0 0 18318

A csemegeszőlők többsége az alsó 4-5 rügyön terméketlen.

Janijani megoldása kiváló: hosszú csapon vagy szálvesszőn kell termeszteni, akkor lesz rajt termés.

Előzmény: csipesz1960 (18314)
janijani Creative Commons License 2015.04.28 0 0 18317

Nem mindegyik szőlő hajlandó ilyen rövid csapokra visszametszve teremni.

Én letördelnék mindent róla, csak egy szép erős hajtást hagynék meg. Ezt felneveli - év közben a hónaljhajtásokat mindig ki kell törni - így őszre lesz egy 2 méteres vessző.

Jövő tavasszal ezt 50-80 cm magasságban vízszintesen elhúznám, lekötözném valamihez és lemetszeném hogy a vízszintes részen 6-8 szem maradjon. Ezek a szemek kihajtanak és mindegyik hoz 1-1 fürtöt.

 

A másik, egy 3 éves szőlőt nem kell öntözni, a földben nő annak lefelé a gyökere, megkeresi magának a vizet.

Előzmény: csipesz1960 (18314)
Barret02 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 18316

Hagyd magára 1 évre,biztos teremni fog!

Szerintem is levágtad metszéskor a termőrügyeket...

3-4 éves korában nem terem,ott gondok vannak:)

Előzmény: csipesz1960 (18313)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.28 0 0 18315

Alapvető hiba volt nem megjegyezni a fajta nevét. Így honnan tudod, hogy hogyan kell metszeni? Lehet, hogy minden évben levágod az összes termő rügyet...

Előzmény: csipesz1960 (18313)
csipesz1960 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 18314

SZIASZTOK

Három évvel ezelött 2éves korukba vettem ezeket a csemege szölöket.Sajnos a nevüket

nem tudom, de azt hiszem muskotályosok. A  kérdésem az, hogy most nyáron már 5 évesek

lesznek és még 1fürtöt sem hoztak még mutatoba sem.A mult évben volt marhatrágyával volt

trágyázva.Szép erös is a töve.Amit meg vesszöröl telepitettem igaz az bor szölö de már 3

évben hozott 1-2 fürtöt.A talaj fekete föld.A szölöket kertészettöl vásároltam. Már azon 

gondolkoztam, hogy kivágom öket "csak ha már ennyit vártam " SZERINTETEK?????

csipesz1960 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 18313

SZIASZTOK

Három évvel ezelött 2éves korukba vettem ezeket a csemege szölöket.Sajnos a nevüket

nem tudom, de azt hiszem muskotályosok. A  kérdésem az, hogy most nyáron már 5 évesek

lesznek és még 1fürtöt sem hoztak még mutatoba sem.A mult évben volt marhatrágyával volt

trágyázva.Szép erös is a töve.Amit meg vesszöröl telepitettem igaz az bor szölö de már 3

évben hozott 1-2 fürtöt.A talaj fekete föld.A szölöket kertészettöl vásároltam. Már azon 

gondolkoztam, hogy kivágom öket "csak ha már ennyit vártam " SZERINTETEK?????

Sanci07 Creative Commons License 2015.04.27 0 0 18312

Igen,én kb három centi után elültetem,nem szoktam megvárni míg nagyobb gyökere lesz.Mikor előtűnik a palack oldalán a gyökér én BLÜH-FIX guanós virágtáppal öntözöm(OBI) nagyon szépek lesznek tőle a hajtások és a levelek.A túlöntözésre és a keverési arányra vigyázz!

Előzmény: 567 (18311)
567 Creative Commons License 2015.04.27 0 0 18311

Ha csak kis 2-3 centis gyökere van, azokat is elültessem pet palackba?

Köszi...

Előzmény: Sanci07 (18310)
Sanci07 Creative Commons License 2015.04.27 0 0 18310

Nálam az összes vessző gyökeret vert kivéve az amelyiknek a bélszövete nagy volt a farészhez képest!Az ismerősömnek kétszáz Nérót tettünk el plusz hatvan csemegét,de mind gyökérrel és hajtással lett elrakva múlt héten remélem nem volt korai!Ha jól emlékszem az oltás,szemzés,dugványozásnál írtam hogy én hogy csinálom,minimális az ami egy hónapon belül ne verne gyökeret.Én úgy gondolom hogy a jó gyökeresedés kulcsa a minél jobb bél és farész aránya.Ahol ez nem oké avval nem mentem én sem semmire.

Előzmény: Barret02 (18309)
Barret02 Creative Commons License 2015.04.27 0 0 18309

Nekem is van egy csomó vessző vízben,semmi gyökér... Levelek már vannak.

Pedig még februárban szedtem a vesszőket.

Nekem mindig nyár végére gyökeresednek. Már amelyik gyökeresedik:)

Előzmény: Sanci07 (18304)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!