Keresés

Részletes keresés

Tucso69 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94575

Ne legyél hanyag! :-D

Előzmény: In Lak'ech (94573)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94574

A csengő bongó.:)

Előzmény: sleves (94570)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94573

Ez a többlet hő tutira elhanyagolható. A másodk mondat helytálló.

Előzmény: Tucso69 (94571)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94572

Mivel tisztáztál, feltételezem a 15 literes üstbe kb. 12 l. alszeszt raktál. Az 5,5 órás tisztázási idő egy örökkévalóság.

Én is Feribá mellett teszem le a voksom, miszerint kicsi volt a fűtésed.  12 l. alszeszt nehéz olyan lassan fűteni, hogy a fűtés megkezdésétől számítva 1 óra múlva kezdődjön meg a csurgás, de legyen. Akkor szumma 4,5 órán át kellett ceruzabél vastagságban folynia a párlatnak. Megbecsülni sem tudom, de ennyi idő alatt szépen csorogva lehet, hogy 15 liternek is le kellett volna tudni jönni.  A kezdeti 12 literből............ :-) Valami nem kóser.

Előzmény: Törölt nick (94567)
Tucso69 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94571

A meredekebb páracső, több hőt kap alulról, mert jobban az üst fölé kerül, tehát csökkennie kell a deflegmációnak.

Ahogy Feribá is írta, szerintem is gyengébb volt a fűtés.

Előzmény: Törölt nick (94567)
sleves Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94570

Az a varázsbirs :)

Előzmény: barkócza (94563)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94569

Volna egy-két megjegyzésem, de nem akarok bezavarni.

Azt azonban meg kell jegyezzem, hogy nagyon hosszú volt ez a tisztázás, az-az nagyon lassú a fűtés!

Hány literből, hány liter jött le 5,5 óra alatt. Ennél a ritmusnál elképzelhető, hogy van visszacsorgás is, de ez már kiesik a klasszikus párlási paraméterekből.

Esetleg vigyázz, hogy a következőkben se fűts erősebben!

Jó nedűt!!!

Előzmény: Törölt nick (94567)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94568

Éedekes! Várjuk a fejleményeket!!!!! :)

 

Előzmény: Törölt nick (94567)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94567

Jólesett olvasni a hsz-ed.....:)

Gondolatébresztő volt, meg azt hiszem bárkinek jobban esik a pozitív hozzáállás. 

Amit írtál az pedig segítség is egyben.

Van valami mai miatt egyszerűen nem tehetem meg, hogy ne vigyem végig, úgy ahogy eredetileg képzeltem, ez pedig, ahogy már egy előző hsz-emben írtam a vak véletlennek köszönhető, amiért most igencsak meredek emelkedéssel dolgozom.

De egy pillanatig visszatérek a csőátmérőhöz, amiről te is írtál.

Vannak alaptételek amelyek nem vitathatóak.

1.) Ha a gázok (gőzök) kitágulnak akkor lehülnek. (molekulák ütközése, stb.)

2.) Egy cső elején és végén ugyanakkora a nyomás, függetlenül annak hosszától. (ez ugyan folyadékokra vonatkozik, gázoknál kicsit más a helyzet, gőzöknél meg nagyon más.

Ez a kettő bőven elég ahhoz, hogy a logika alapján azt a következtetést vonja le az ember, hogy a dölésszögnek az égegyadta világon semmi szerepe nincs.

S itt véget is érhet a történet, meg az okoskodás.

Véget érhetne, ha nem lenne egy szomszédom, aki éppen akkor kért meg arra, hogy segítsek neki, amikor tisztáztam (először ezzel a meredek emelkedéssel). Ilyenkor én nem megyek sehova, mondtam neki, hogy elindult a folyás, most nem, de kb három óra múlva ott vagyok. Ez du. kettőkor volt és este fél nyolckor végeztem.

Soha, egyetlenegyszer sem fordult elő, hogy a teli edény tisztázáskor a megindulás után kb három óra alatt ne legyen készen. Most meg igen, s utána szintén, s ma este, vagy holnap lesz a harmadik, majd meglátom.

De még ezek előtt feltűnt, hogy a cefre főzésekor összehasonlíthatatlanabbul erősebb volt a bírs illata. Először csak arra gondoltam, hogy a cefre miatt, s lehet így is van, de a megváltozott főzési hossz egyelőre csak arra enged következtetni, hogy van visszafolyás, és annak mértéke nagyobb (jóval nagyobb) a megszokottnál, s ennél a bírscefrénél illatosabb és aromásabb, ízesebb a végtermék.

Holnap végzek a főzéssel, de van még egy százhúszliteres hordóm, ott megpróbálom 0-10-20-30-40-50 fokos emelkedésekkel. A cefre kb. 100 liter, sűrű ezért egy adagba 6 liter kerül, négy liter vízzel hígitva, így a 15 literes főzőben 10 liter lesz egy egy alkalommal. Nagyjából 3 főzet jut egy dőlésszögre, a jelenleginél kezdem (most már ki merem mondani, 50 fok), aztán 10 fokonként csökkentem.

S nem ér csalódás, ha nincs változás, de a duplájára nőtt tisztázási idő mindenképpen magyarázatra szorul.

Tucso69 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94566

Hát ja! 

Egy kicsit kezd uborkaszezon lenni, ilyenkor jönnek elő az ilyen többször lerágott csontok. Mint a birsalma (körte), jövedéki törvény, páracső emelkedése, stb.

Nem véletlen, hogy az "öregek" nem is szólnak hozzá! :-) Vagy csak ha már nagyon csípi a szemüket!

TZD-n aki ott lesz, belenyalhat a birsembe, ami többnyire körte formájú volt mielött konvertáltam. :-)

Előzmény: sleves (94562)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94565

És még kukac sincs benne:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: firekiller (94564)
firekiller Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94564

Üdv Feriba!

Sajnos én is tapasztaltam ilyet a saját bőrömön.

Négyéves birfám szép nagy körte alakú terméseket hoz de illata  szinte semmi és íze se túl jó.

De szép nagy és "piacképes" :(

Előzmény: Feriba51 (94554)
barkócza Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94563

A bosszantó az, hogy ugyanaz a fa tud egyik évben alma, a másik évben körte formájú termést hozni.

Előzmény: sleves (94562)
sleves Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94562

A birs az birs, amiből van alma vagy körte formájú. Ezeket hivjuk birsalmának vagy birskörtének, hogy helyesen vagy nem az már más kérdés.

Előzmény: Tucso69 (94555)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94561

  vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94496)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94560

Igen.

Jó nedűt!!

Előzmény: zsorsz (94559)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94559

Szia Feribá!

Ezzel 8 kúpos spirállal megint betetted a bogarat,de kitalálom.....nehogy már húzzon a lamináris áramlás a folyamatos spirál közepén.Erről van szó?:)

Előzmény: Feriba51 (94526)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.08 0 0 94558

Ohhh,majd el felejtettem,nagyon szemléletesen írtad le,köszönöm.

Előzmény: In Lak'ech (94510)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94557

Az ismerősöm áll.szerint (Ő utána kérdezősködött),birskörte és ennek nincs illata.Persze fogalmam sincs milyen fajta lehet.

Előzmény: Tucso69 (94556)
Tucso69 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94556

Ilyet még nem láttam, hogy érett, és nincs illata!?

Előzmény: zsorsz (94552)
Tucso69 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94555

Szerintem a birs, az alma.

A körte formájú birs is.

Előzmény: jana001 (94551)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94554

Ilyesmit én is tapasztaltam.

A nagyárúházakból vásárolt birsalmák teljesen illatmentesek voltak. Azt hittem csak nekem vannak érzéki csalódásaim, de megnyugtattál.:-))

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsorsz (94552)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94553

"Eleve valamiről megállapítani, hogy van e értelme vagy nincs, nem szabad. Kísérlet, kísérlet, kísérlet..... s aztán lehet értékelni."

 

Gratulálok a hozzáállásodhoz!!!

Én már "kaptam ki" ilyesmiért, azért is örülök neked. Lehet nem találod fel a spanyol viaszt, de próbálkozol, keresel és nem csinálsz valamit csak azért, mert így szokták.

 

Tulajdonképpen a deflegmáció mértékét keresed megváltoztatott körülmények között. Ezért ismertetem veled az én következtetésemet. (nem biztos, hogy tévedhetetlen) Egy kolléga és én megfurtuk a páracsövet és felfogtuk a keletkezett flegmát. Mind a ketten arra a következtetésre jutottunk, hogy sima páracsőben, gyakorlatilag nincs deflegmáció. Sima páracső = a páracső és a hűtőcső ugyanolyan átmérőjű, nincs keresztmetszet csökkenés. Tulajdonképpen a ma említett nagy párasebesség nem ad erre lehetőséget.

Csak a beinduláskor, a felmelegedéskor tudtunk flegmát felfogni. Akár ezt is leellenőrízheted, hálás lennék érte.

Ha pedig nincs flegma, akkor a dőlésszög nem sokat számíthat. Természetesen ez sem tuti, mint, ahogy semmi sem az.

 

Ne add fel!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: Törölt nick (94547)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94552

Nem is oly rég szokás volt birsalmát tenni a szekrény tetejére légfrissítő gyanánt,egy ismerősnek van egy áll. birskörte fája,nagy körte alakú gyümölcsökkel,na ez nem illatosítaná be a szobát,ha teleraknák se.

 

Nekem is furi az egész cikk.

Előzmény: Tucso69 (94550)
jana001 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94551

Biskörte igenis van.Mégpedig az amelyik körte formájú.A birsalmának alma formája van.

Az íze pedig mind a kettőnek azonos,nincs köztük különbség.

Előzmény: Tucso69 (94550)
Tucso69 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94550

Birskörte meg nem is van! Meg magánfőzető se nincs! :-)

Jó pongyola egy cikk!

Előzmény: zsorsz (94524)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94549

Sok sikert.

Feltételezhetjük hogy te már 1000%-ig elsajátitottad a cefrézés tudományát? Mert ha nem akkor az utolsó ezredrészekkel még korai foglalkozni.

Előzmény: Törölt nick (94547)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94548

Köszönöm,értem,jővőre a másikhoz viszem.Ott a hűtőből már nem rézzel megy tovább 

a rendszer.

 

Előzmény: snapszmester (94544)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94547

Egyetértek mindkettőtökkel. Nem azt mondtam, hogy rossz volt az előzőleg főzött bírspálinkám, sőt jobb (vagy jobban ízlik) mint a barack, körte, stb. nekem is és azoknak is akik megkóstolták. Csak a célhoz képest volt gyenge....

Amúgy meg a szervetlen kémia, ha több összetevővel kényszerül dolgozni csak részben tudomány, egy jelentős részében szerencsejáték. Valamikor kutatólaborban dolgoztam laborasszistensként, érdekes történeteket tudnék mesélni, de nem a topik témája. Egy dolgot ott azért nagyon megtanultam. Eleve valamiről megállapítani, hogy van e értelme vagy nincs, nem szabad. Kísérlet, kísérlet, kísérlet..... s aztán lehet értékelni. S néha a legvalószínűtlenebbnek hitt is hozhat valamilyen eredményt, akár olyant is aminek semmi köze a kitűzött célhoz, de mégis értékelhető más területen. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a dőlésszögnek jelentősége van, de amíg nem látok valakitől erre vonatkozó korrekt, precíz kisérletsort, addig én nem foglalok állást. A kérdéseim is ezért tettem fel. S ha a válasz az lett volna, hogy látogass el erre vagy arra az oldalra, ahol ezt a problémát  alaposan átvizsgálták, s ilyen vagy olyan eredményre jutottak, s melléklik a vizsgálati jegyzőkönyveket, akkor nem szánnék egy hetet arra, hogy eljátszak vele. De engedtessék meg nekem a kételkedés joga, akkor ha valaki csak úgy kijelenti, hogy ilyen nincs, vagy hogy ilyen van. Tisztában vagyok vele, hogy a pálinkafőzésnek ez ezredrésznyi szelete, s a jelentősége elhanyagolható, de ezredrészekből áll össze az egész. 

Előzmény: snapszmester (94534)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94546

Én összetett hibának tartom.Mert,talán a túlzott réz technika,a cefre magas sav tartalma,

nameg az ott láttott cefrék minősége adódott össze.

A főzde nem válógat,hozott anyagból dolgozik.Ezért cefrézési tanácsokat is adnak.

De nem lehet sok honfitársunknak megmagyarázni,hogyan cefrézen.

Pár év múlva talán változik. (kb 10-20)

Még sokan tévhitekbe vannak,pl az élesztőkkel - mert attól fáj a fejem másnap.

Előzmény: deszegregator (94543)
norris53 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94545

Mesterem > vajon miért nem használja ? ok tudom tőle kellene megkérdezni :-)

Előzmény: snapszmester (94544)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94544

Dehogy nem. A kolléga nem használ ioncserélöt. Rezes főzdében a réz elkerűlhetetlen.

Előzmény: Törölt nick (94541)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94543
A rezes tores azert mar durva. Nekem ilyen meg nem fordult elo. Igaz nem id vagyok berfozdes, így nem is kell nem megfelelo minosegu cefreket foznom. Eleg valoszínu, h elotted fozo volt a ludas. Az viszont gaz, ha egy berfozdes ilyen palinkat ad ki! Banalis problema! :-))
Előzmény: Törölt nick (94541)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94542
Privat velemenykent: En sz@rok ra ha rrzes a palinka, egy dolog erdekel,h ne legyen annyira rezes, ami karcossa teszi. Erre van megoldas az ioncserelo mugyantan atengedes. Kiszed annyi reziont hogy nem lesz nyersen sem karcos a palesz.
Előzmény: Törölt nick (94541)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94541

Itt minden rézből van,még az ajtókilincs is,tele is van kamerával.:-)

Várok pár hetet,újra szűrőm,aztán kiderül.Azért nem könnyű kijelenteni,hogy

mi volt a baj.

Előzmény: deszegregator (94540)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94540
Rez hutocsovel pedig foleg rezes lesz a palinka.Nekem is rez. Nem, nem cserelem le emiatt.
Előzmény: Törölt nick (94537)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94539
Az almafajtak altalaban savasak, a gyumolcssav is reakcioba lep a rezzel. Meg ki tudja meg mi. A leggondosabb cefrezesnel sem varhatunk programozott eredmenyt, ennel ez azert bonyolultabb folyamat. Szerintem egy full rez fozobol mindenkeppen van reztartalma a palinkanak.
Előzmény: Törölt nick (94536)
TINTUS Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94538

Nem felejtettem el, hogy az üvegedet visszavárod, vinni fogom .....már üres :)))

 

Előzmény: hal65 (94498)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94537

Alma volt.

Máshol is főzetem,de más fajta gyümölcsöt,ilyen cefrézéssel.Azokon nem tapasztaltam

ilyet.

Előzmény: obsitos3 (94535)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94536

Akkor a pH beállítás és a levegő kizárása mellett is kialakulhat az ecetesedés?

Erjedéstől számolva 3 hétre főztük . Semmi ecetre utaló szag nem volt .

Az elötte főzött cefre,alszesz maradványa okozhata a hibát?

Előzmény: barkócza (94533)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94535

Vagy más savtól.Ha a pH beállításakor túl sok sav került bele,az is okozhatja.Engedd át műgyantás szűrőn.Egyébként milyen gyümölcs?

Előzmény: Törölt nick (94532)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94534

Ahogy Barkoca is írta a pálinka minősége gyümölcs és cefre függő. Nincs az a készülék és technológia ami helyre hozná a hibákat. A birs fokozottan ilyen. Mire megérik megromlik, darabolt nem pépes. Hidegben erjeszted-nem müködik a pektinbontó. Ehhez képest a páracső dőlése lényegtelen. Értem én, sokkal bulisabb a berendezéssel foglalkozni, de már késő. Szerintem. Ahogy változik a deflegmáció úgy változik az előpárlat mennyisége. Már el is vetted az aromákat. Nem ismered fel az utópárlatot már íze sem lesz.

Előzmény: Törölt nick (94530)
barkócza Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94533

A pálinka rezes általában ecetes cefrétől lesz.

Előzmény: Törölt nick (94532)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94532

Szép estét !

Az volna kérdésem,próblámám,hogy ..

Bérfőzdébe készült pálinkámnak volt 1 enyhe törése,így papiron megszűrtem.

A papir halványzöld lett.

A cefre írányított erjesztéssel készült,pH 2,8.,hibátlan cucc volt.

A főzde teljes berendezését rézből készítették.Talán ez okozta a rezes pálinkát?

Vagy valami más hiba?

 

Köszönöm előre!

 

barkócza Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94531

Értem én. Azért minden eredmény elsősorban gyümölcs- és cefrefüggő, a főző kevésbé szól bele a dologba. Persze, tény az, hogy minden főzőt ki kell tapasztalni. Elsősorban azzal kell játszani, hogy mikor, melyik szakaszban mennyire fűtöd, és hol csinálod meg az elválasztásokat.

 

Remélem, lesz olyan birspálinkád, amilyet szeretnél. :)

Előzmény: Törölt nick (94530)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94530

Köszönöm a segítséget. Neked és a többieknek is.

Elmondom mi volt az indíttatás.

Többek által főzött birspálinkához volt szerencsém, 80-90 %-ban ízlett is. (nekem a birspálinka a kedvencem)

Egyszer aztán a szabadkai piacon olyan bírspálinkával találkoztam ami maga volt a tökély. S szeretnék egyszer én is olyant főzni. Tudom ezzel a főzővel erre nincs esélyem, de pillanatnyilag ezzel bírkózom, eddig különösebb eredmény nélkül. Aztán néhány héttel ezelőtt meg akartam növelni a réz felületet (csak a cső réz, az összes többi koracél), s gondoltam betoldok egyet. Sajnáltam levágni az eredetiből, meg a toldásból is (egy házi illóolaj lepárló kísérlet egyik csövéről van szó), s csak úgy tudtam összekötni őket, hogy jóval nagyobb lett az emelkedési szög. Kiküszöbölhető lett volna persze hajlítással, de gondoltam kipróbálom, mit veszíthetek? 

A bírsem sokkal, de sokkal aromásabb lett. Egyáltalán nem biztos, hogy a szögemelkedésnek ebben bármi szerepe is van, mert egy másik cefréből főztem, de ilyen aromát előtte soha sem tudtam produkálni. S ugye a kisördög....:)

Nem akarok semmit bizonyítani, csak precízen dokumentálva végigvinni a kísérletsort, s értékelni. Magamat csapnám be, ha nem ezt tenném, hiszen a cél a szabadkai pálesz minősége. Ha végeztem, korrekt értékelés kerül ide, megígérem.

Előzmény: barkócza (94507)
barkócza Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94529

Nem tudom, hogy próbálta-e valaki, de megér egy kísérletet. Hogy pont 5, 10 vagy 15 foknál van-e a határ, milyen csőnél és mekkora fűtőteljesítménynél, azt nem tudom.

Előzmény: héjja60 (94528)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94528

Csak kérdezem . : mondjuk egy 10 %- os emelkedésű páracsőben valóban olyan nagy a " szél", hogy magával tudja ragadni a lefele csurgó flegmát ?

Mérték is ezt ,vagy csak elmélet ?

Előzmény: barkócza (94502)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94527

Köszönöm,sokat segitettél,mert régóta fumizok  én is az egymenetben egyszerűen megoldáson.A kétmenetnél elveszett aromák piszkálják a csőrömet(tudom régi bevált a kisüsti rendszer),de szeretek kisérletezni.

Előzmény: Feriba51 (94526)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94526

Kedves zsorsz!

 

Megpróbáltam privátba elküldeni a rajzot, de email címed nem publikus.

Ezért íme itt van:

 

Remélem, most átment. A kért adatok szabadon választottak, de egy két dolgot megpróbálok tippelni neked. A páracső vastagsága kb. duplája a hűtőspirálnak, a belső spirál 1,5 - 2 mm rézhuzal, a spirál menetemelkedése 2,5 - 4 cm.

Semmi sem kötelező, minden megváltoztatható, a belső spirál átmérője lehet kisebb is, mint a cső belső átmérője csak a feküdjön a páracső aljára.

Én egy kicsit másképp csináltam (8 darab kúpos spirál + textil alapú kappiláris párologtató = vizesrongy), de ezzel már "egymeneteseket" csinálok.

Remélem segítettem valamit.

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsorsz (94517)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94525

Természetesen nem feltételem , bocsi ha úgy tűnt . Bár az igaz , hogy a megjegyzést

nekik szántam ! 

Előzmény: In Lak'ech (94520)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94524

Birskörte lett nyerő http://hetivalasz.hu/kronika/a-masodik-alkalommal-rendeztek-meg-a-versenyt-63066

 

érdekes,pedig a birsalma jóval nagyobb illattal,aromával bír.

sleves Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94523

Igy képről a jobb oldali hardenpontnak tűnik.

Előzmény: vinik táltos (94506)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94522

 

 

Sajnos tegnap elfáradtam, ezért utólagos jókívánság a Miklósoknak.

 

Öreg?halász Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94521

Valamelyik japán körtefajtának nézem igy ránézésre!

Előzmény: vinik táltos (94506)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94520

Remélem nem feltételezed, hogy az ellenséghez tarozom?? Volt engedélye, nem volt, engem ugyan nem foglalkoztat. :-)

Előzmény: héjja60 (94518)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94519

A rajz nem jött át,93391-re utalva.

Előzmény: zsorsz (94517)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94518

Az epruvetta hőfokmérős fokolóhoz van méretezve . A tulajt illetően maradjunk

annyíban , hogy egy ismerősöm készítette , engedélye volt .

Előzmény: In Lak'ech (94516)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94517

Arra emlékeznék ha megkérdeztem volna,a rajzodhoz még csak annyit kérlek:páracső hossz,átmérő,hányas huzal,milyen sűrű a spirál,ha nem vennéd szekálásnak megköszönném.

Előzmény: Feriba51 (94511)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94516

Uram Isten! Mekkora epruvetta!!!! Az én egész főzőm nincs akkora. :-) A tulajdonos neve "h"-val kezdődik és "0"-val végződik??? :-)

Előzmény: héjja60 (94515)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94515

Véleményetek szerint , úgy ránézésre , mire számíthat  az alábbi főző tulaja

deflegmáció terén ? Jó , rossz , túl jó stb. 

Asisak felső részébe kvázi pistórius van beépítve , a páracső természetesen emelkedő . ( a dátumot ne nézzétek , nem lett beállítva )

zsorsz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94514

Köszönöm,így már lőn világosság.:)

Előzmény: Feriba51 (94511)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94513

Maximális érdeklődéssel olvasom a kísérleteket. Elképzelhettelen távatok nyílhatnak meg elöttem.

Fix dőlésszög, kóstolgatás nélküli elvétel és még is dícsérik pedig fizetnek is érte.

Nagyon kíváncsi vagyok milyen eredményeket értek el. Persze, csak bemondás alapján nehéz lesz eldönteni az eredményességet. Igaz issza mindenki a magáét és az magáért beszél.

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94512

Jól!!! :-))))

Kettőnknek csak elhiszi:-)))

 

Jó nedűt!!!

 

Előzmény: In Lak'ech (94510)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94511

Mintha már kérdezted volna???

A keresztmetszet szűkülésnek az a szerepe, hogy a szűkület előtt az áramlás sebeessége legyen kicsi, a pára részecskéknek legyen idejük ütközni a páracső (esetleg hűtött) falával. Így elősegíti a deflegmációt. A szűkület után tényleg felgyorsul a sebesség, de az már nem zavar, mert oda már az alkoholban gazdagabb részecskék jutnak el. A felgyorsult áramlás se tudja magával rántani a már folyékony flegmát, mert ott van a szűkület okozta lépcső és e miatt az áramlás nem tudja tovább "seperni" a folyadékot.

Talán így világos???

Jó nedűt!!!!

Előzmény: zsorsz (94509)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94510

Biztos nem haragszik meg Feribá, ha én (is) megválaszolom. Úgy képzelem el, hogy feribá páracsövében van egy olyasfajta szűkület, mintha pl. egy nagyobb csővel induló csőbe belecsatlakozna egy kisebb. Ott egy amolyan lépcső keletkezik.  Képzeld úgy, hogy egy emelkedő üveglapon egy csepp vizet kell felfele fújnod. Az üveglapon van egy lépcső. Nos ezen a lpécsőn nem tudod felfújni a vízcseppet. A lefele folydogáló felgmát ugyanilyen "lépcsőn" kellene visszafújnia a gőznek, ami ugyan felgyorsul a keresztmetszetcsökkenés miatt, de a folyadék útjában áll a lépcső. Jól mondom Feribá?? :-)

Előzmény: zsorsz (94509)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94509

Bocs Feribá,a"keresztmetszet csökkenést" kifejtenéd,az nem az áramlás gyorsulásával és a flegma erősebb fölfújásával jár?

Előzmény: Feriba51 (94504)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94508

Sziasztok!

Kb.julius környékén főztem a faeper pálinkámat akkor nem szűrtem semmit.

Higítás után beis opálosodott (de nem ez a lényeg) lehűtöttem,leszűrtem szép tiszta is lett,de egy liter valamiért kimaradt szűrésből.....ma akadt a kezembe és meg is lepődtem....kristálytiszta igaz a tetején úszkált valami. Amit leszedtem egy papírtörlővel. 

Szerintetek ez mitől lehet?

barkócza Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94507

Milyen béke? Az majd a "köszönöm a segítséget" után lesz. :)

Előzmény: Törölt nick (94491)
vinik táltos Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94506

A héten vásároltam 1-1 kg körtét, nem főzés, hanem étkezés céljából.

 

Üdv. Segítséeteket kérem, hátha valaki felismeri.

 

Én 70-en túl vagyok, de még egyik fajtával sem találkoztam.

 

De lehet, hogy csak én nem ismerem.

 

Mindkét fajta teljesen kőmentes, észbontó finom.

 

A lapított enyhén besárgul, a göcsörtös haragos zölden érik.

 

barkócza Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94505

:)

Előzmény: Feriba51 (94504)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94504

Húúúú, de nagyon úgy látod a dolgokat mint én.:-))

Épp csak egy sor hiányzott a végére:

A Feribá féle megoldásban a keresztmetszett csökkenés meggátolja a flegma sodrását felfele, a sprál meggátolja a gőz lamináris áramlását és a flegma gyors visszafolyását.

Na így kerek a világ:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: barkócza (94502)
barkócza Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94503

Elég sok lenne a veszteséged, izben és mennyiségben is. Ha mindenképpen levet akarsz főzni, akkor a préselés után még kétszer-háromszor ki kell mosni a cefréből visszamardt pogácsát. Vagyis vizet öntesz rá, jól föliszapolod, majd megint kipréseled. Majd újra.

Előzmény: borsika79 (94489)
barkócza Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94502

A páracső szöge maga a deflegmációs hűtőteljesítményt nem nagyon befolyásolhatja. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a csőben erős szél fúj felfelé. Ha nagyon laposan emelkedik a cső, akkor ez a szél a flegmát, vagy legalább annak egy részét föl tudja fújni a hűtőhöz, és így a deflegmációval adtunk egy pofont a sz.rnak. Olyan meredek emelkedés kell, hogy a szél ne tudja fölfele fújni a flegmát a csőben.

 

A másik az, hogy adott deflegmáció mellett különböző erősítést lehet elérni, attól függően, hogy a lecsorgó flegma mennyi ideig, és mekkora felületen érintkezik fölfele áramló gőzzel. Ha nagyon meredek a cső, akkor csak leszalad a flegma. Laposabb csőnél kellene egy kicsit jobb erősítést kapnunk, de ez a hatás csak minimális. Ahhoz, hogy az adott deflegmáció mellett meg tudjuk közelíteni a maximális elméleti erősítést, kellenek a tányérok, spirál, töltött oszlop, stb.

 

Még egy fontos dolog van. Ha a pára akadálytalanul tud fölfelé törni, akkor lamináris áramlás alakul ki, nem lesz keveredés a párában. A cső szélén haladó pára átesik a deflegmáción, a közepe nem,mert nem érintkezik a hidegebb csővel. Ezért a páracsőben kedvező hatású lehet egy törés, perem, akármi, ami turbulenssé teszi az áramlást, és ezzel keveredést okoz. Ugyanez igaz lehet a hűtőcsőre is (izé, nekem most éppen tök egyenes...).

Előzmény: Törölt nick (94491)
barkócza Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94501

:)

Előzmény: In Lak'ech (94494)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94500

"Hogy mennyiségben mennyi volt a veszteség azt nem tudom."

 

A matek szerint a "törkölyben" maradt lé/összes lé aránynak megfelelő % volt a veszteség. 

Előzmény: sleves (94499)
sleves Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94499

Az első két birs cefrémet én is szűrtem (centrifugáztam) és kiválóak lettek, a következő 3-at már nem és ezek sem lettek jobbak. Hogy mennyiségben mennyi volt a veszteség azt nem tudom.

Előzmény: borsika79 (94489)
hal65 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94498

Nekem igen.

Neked? :)

Előzmény: TINTUS (94495)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94497

Nem tudom, mennyire olvastál vissza; deflegmáció ügyben érdemes végigolvasni pl. naerreiszunk hozzászólásait.

 

"Mi lenne ha változna a deflegmáció értéke az elő, közép és utópárlatnál?"

 

Talán az UP esete a leginkább egyértelmű. Ha a lepárlás vége felé fokozzuk a deflegmációt, akkor több alkoholt ki lehet nyerni, vagyis kevesebb marad az UP-ban a fazékíz megjelenéséig.

Az EP-nál változóak a vélemények. Elvileg én azt mondanám (és lenne is benne logika), hogy az elején érdemes erősebb elválasztással (nagyobb deflegmációval) menni. Pl. a Baracillin által tegnap beidézett régi könyvben is ezt ajánlják.

Az illékony előpárlati "rossz" komponensek (leginkább etilacetát) nagyobb deflegmáció melett élesebben elválaszthatók, vagyis kevesebb alkoholt dobsz ki vele feleslegesen az EP-vel. Persze ez nem feltétlenül prioriás egy egészséges cefrénél, amiben eleve nincs is érzékelhető mennyiségű etac.

Ugyanakkor pl. barkócza vetette fel nemrég, hogy pl. egy bizonyos egylépcsős pálinkafőző használati útmutatója szerint az elején teljesen reflux nélkül kell vezetni a lepárlást, valószínűleg a korán átdesztilláló aromakomponensek jobb kinyerése érdekében.

Ez már átvezet a "szürke zónába", abban az értelemben, hogy egyrészt nem lehet minden gyümölcsre, cefrére, főzési technikára egyaránt érvényes okosságot mondani, másrészt meg keveset tudunk a főzőben lejátszódó folyamatokról.

Itt arra gondolok, hogy pl. bizonyos gyümölcsaromák elbomolhatnak a főzés során. Ezeknek jót tesz, ha minél kevesebb időt töltenek el a gőzfázisban, minél hamarabb áthajtjuk őket a rendszeren (=kis deflegmáció). Ha sokat "gargarizáltatjuk" föl-le a páracsövön (=nagy deflegmáció), akkor elveszítjük ezek egy részét.

De itt nem mernék általánosságokat mondani, mert pl a kajszinál a lepárlás elején jönnek a finom, jellemző illatok/aromák, addig a birsnél a vége felé (is).

Snapszmester azt tanácsolta, hogy cefrefőzésnél édemes nagyobb deflegmációt alkalmazni az aromák megtartása érdekében. Ezt azzal a megfigyeléssel támasztotta alá, hogy kis deflegmáció mellett aromás illatú maradt a moslék, nagy deflegmációnál nem. Ezen sokat morfondíroztam, és biztosan van is benne valami, de ha figyelembe vesszük, hogy bizonyos aromakomponensek elbomolhatnak a főzés során, akkor lehet, hogy csak arról van szó, hogy nagyobb deflegmációval se jött ki több finomság az alszeszbe, csak a hosszabb rotyogtatás során szétfőztük őket.

Előzmény: Törölt nick (94459)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94496

    vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94431)
TINTUS Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94495

A díjnyertes cserkóból maradt még?

 

Előzmény: hal65 (94460)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94494

Akkor én is helyesen vélekedtem ezek szerint.

Előzmény: barkócza (94488)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94493

Éppen az a hsz adta meg a végső lökést ahhoz, hogy beírjak.....:)

Előzmény: héjja60 (94486)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.07 0 0 94492

Valószínűleg lenne.

Bírssel ugyan még nem próbáltam, de szőlővel igen. A leszűrt gyengébb minőséget adott. Mindkét esetben használtam pektinbontót, annélkül meg lehet még nagyobb lett volna a különbség. Egy ilyen esetem volt, ezért tévedhetek is.

Próbálj meg lefőzni egy adagot szűrten, egy adagot szűrés nélkül, s meglátod az eredményt. Ha van kisméretű pálinkafőződ.  Amennyiben egyben szeretnéd, akkor én a helyedben nem szűrném.

Előzmény: borsika79 (94489)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94491

Pont így gondoltam én is, (örülök hogy béke van...:) viszont a pillanatnyi tapasztalat mást mutat. Mást is. Nem vagyok biztos benne, ezért is kérdeztem rá, s ezért is akarom elvégezni a kisérletsort.

Az eddigi, de megfelelőképpen nem alátámasztott s ezért téves is lehet, tapasztalatom azt mutatja, hogy a páracső emelkedésével, ugyanazon a hőfokon csökken a leadott mennyiség, tehát valószínűsíthető, hogy nagyobb a visszafolyás mértéke. Lehet, hogy ez nem igaz, jövő hét végén erről talán többet tudok mondani. 

Ez önmagában még nem sokat jelent, de ha ugyanazt a kihozatalt szeretném elérni, ahhoz emelni kell a hőfokot, s ebben az esetben korábban, talán túl korán jelenik meg a jellegzetes utópárlati íz. Jó, akkor nem kell emelni a hőfokot, vagy alacsonyabb szögben kell maradni a páracsővel, s nincs tovább miről beszélni.

Ha csak ennyi lenne, akkor nem is kérdeztem volna rá, de érdekes módon azt vettem észre, hogy a bírspálinkánál (most is azt főzök) a meredekebb emelkedésnél azaz a nagyobb visszafolyásnál sokkal jobban kiadja a bírs illatát, ízét. Viszont lényegesen kevesebb lesz így a készanyag, mert már 55 foknál, vagy előtte le kell állni. 

Végigjátszom, s ha nincs értelme azt is tudni fogod, mert szépen, precízen lejegyzetelek és közzéteszek mindent.

 

Előzmény: Törölt nick (94490)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94490

Írtam egy hszt, de elszállt...

Előzmény: barkócza (94488)
borsika79 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94489
Üdv mindenkinek. Ha adva lenne 1 hórdó birscefre azt leszűrném a kapott levet főzném le,szerintetek lenne veszteségem íz,illatanyag,párlatmennyiség terén?
barkócza Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94488

Maradjunk annyiban, hogy a páracső szögének állítgatása teljes zsákutca. Ahogy Tucsó nagyon helyesen írta, az egyetlen dolog a fűtőteljesítmény, amivel játszani lehet. Ugyanis, ahogy helyesen írtad, a deflegmáció a páracsőben fellépő hűtő(teljesítmény) következménye, vagyis az üst fűtőteljesítményéhez kell mérni. Pont.

Előzmény: Törölt nick (94485)
templomhegyi Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94487

BOLDOG NÉVNAPOT MIKLÓSAINK!

héjja60 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94486

Az ellentmondások folyton előjönnek , az egyéniségek és a főzők eltérése folytán,

kinek így ,kinek úgy a jó , pl. 94409 hsz-ben is felsorolt párat Foxrudi.

Kísérletezz bátran ,és ne feledd a fedő - sisak is szerepet játszik ,--van aki ruhával

takarja , nedvesíti.

Barkóczáról,---a megértés felé akart irányítani kérdésével---, így fogd fel !

Előzmény: Törölt nick (94485)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94485

Köszönöm, magam is arra gondoltam, hogy figyelni kell a fűtést (jól tudom szabályozni, meg van egy beépített hőmérőm is), ugyanúgy akarom lefőzni mindegyiket. Ha lesz valami eredmény, akkor talán érdemes lesz eljátszani a hőfokokkal is. Most egy közepes fűtési szinttel próbálkozom, ne legyen túl gyors, de lassú sem. Három éve főzök rendszeresen, erre nézve azért van tapasztalatom.

Előzmény: Tucso69 (94483)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94484

Jövő hét második felében beszámolok a tapasztalataimról. (illat, íz változása, ha lesz). Közben azért olvasgatom a topikot, s ha úgy érzem érdemes, reagálok is...:)

Előzmény: norris53 (94478)
Tucso69 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94483

A fűtési teljesítménnyel szintén tudod szabályozni a deflegmációt. 

Ha már kisérletezni akarsz, próbáld ki!

Előzmény: Törölt nick (94481)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94482

Köszönöm héjja!

A neten található házi, kis pálinkafőzők fotóin nemigen látható emelkedés, s ezt szóvá is teszi valamelyik egyetem szakember gárdája. Az ő készülékeiken kb 10 fokos emelkedést saccolok.

A nagyokkal kapcsolatban teljesen igazad van, de az előnyük egyben a hátrányuk is, hiszen nem tudnal alkalmazkodni. Egy kis házi főzővel ez szinte pillanatok alatt megy, csak jó lenne tudni mihez alkalmazkodjon az ember.

Olvastam a topikot, de ellentmondó véleményeket látok.

Előzmény: héjja60 (94474)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94481

Nincs olyan nagy hideg, fűtött a helyiség, működik is, de elég meredek az emelkedés foka. Le sem merem írni mennyi....:)

Előzmény: norris53 (94478)
barkócza Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94480

Ahogy gondolod. :)

Előzmény: Törölt nick (94479)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94479

Köszönöm, hogy megkaptam az esélyt az esetleges "akár megértés"-re is. Ez mindenképpen bíztató a jövőre nézve. Te azért már most is vizsgázol, igaz nem pálinkafőzésből.

Előzmény: barkócza (94477)
norris53 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94478

Azért ha csak a páracső emelésével akarod vövelni a deflegmációt hibát nem tudsz elkövetni - hacsak nem a hűtő felé lejt :-)

 Télen hideg helységben egy ilyen kis főzőnél akár a páracső is lehet 1. számú deflegmátor !

Előzmény: Törölt nick (94476)
barkócza Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94477

Pedig a vizsgán lehet a legjobban tanulni, mert akkor tényleg kénytelen vagy átgondolni a dolgot. Ad abszurdum az is előfordulhat, hogy megérted. :)

Előzmény: Törölt nick (94476)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94476

Tanulni jöttem ide, nem vizsgázni. Szeretnék jobb pálinkát főzni. 

Kötözködni sem akarok.

Amúgy most is megy a főzőm, de csak egy egyszerű, saját magam készítette, 15 l-em van. Nem versenyképes tudom, de azért lejött már elvétve olyan minőség amin magam is csodálkoztam.

Arra gondoltam, hogy jövő héten (van még cefrém), ugyanabból a hordóból lefőzök 5-5 fokos emelkedésekkel egy egy adagot, s adagonként tisztázom. Ha érzek valami komolyabb különbséget valamelyiknél, akkor abból lefőzök több adagot, s a tisztázásnál emelem 5-5 fokonként.

De ha valakinek van ilyen irányú tapasztalata, akkor felesleges munkát végzek, persze lehet, hogy mindenképpen felesleges.

Előzmény: barkócza (94471)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94475

:-)

 

Előzmény: barkócza (94473)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94474

Üdv. fondar !

Kb. egy éve én is ilyen kérdéseket tettem fel, demég ma sem tudtam megtalálni azt 

az értékhatárt amit Te is keresel.

Annyit azonban megtanultam , hogy itt közöttünk ezt megtalálni nehéz lesz , mert

mindenkinek más a főzője , mindenkinek a sajátját kell kitapasztalnia ,meghatároznia

a technológiát.

A gyártók a tapasztalatok , fejlesztések alapján beállítanak egy folyamatot , a főzés

során hűtenek , főtenek , autómatizálnak, stb. , azok a szerkezetek tudják amit tudnak ,--egységesen és állandóan , ( a cefre fügvényében persze ).

A mi szerkezeteink hol vannak az egységességtől !

Előzmény: Törölt nick (94459)
barkócza Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94473

(Várjál, most Fondaron van a sor. :))

Előzmény: In Lak'ech (94472)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94472

A deflegmáció mértékét szerintem nem a páracső emelkedési szöge, hanem átmérője és hossza határozza meg. Vagyis a hőátadó felület. Lehet, hogy nincs igazam, de szinte mindegy, hogy 10 fokot, vagy 20-at emelkedik. Mindekettőn visszafolyik a cucc.

Előzmény: barkócza (94466)
barkócza Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94471

A válasz első fele nagyjából rendben van, de emeld ki belőle a lényeges szót- egy szót. A másik fele nagyon nem stimmel. :)

Előzmény: Törölt nick (94470)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94470

Úgy gondolom a desztilláló edény és a hűtő között a csőnek emelkednie kell valamilyen mértékben, így a természetes hűlés hatására a kiválasztott anyagok egy része (amelyik előbb hűl le, azaz magasabb a forráspontja), az visszakerül a desztilláló edénybe.

A mihez képestre pedig a szögemelkedés a válasz, azaz, hogy 0 fok és kilencven fok között hol lehet az ésszerű határérték.

Előzmény: barkócza (94466)
barkócza Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94469

Azért jegyezzük meg, hogy ez egy nekünk fontos, de azért soványka cikk. Az a 15 variáció nem túl sok, és előg sok mellékkörülmény nincs tisztázva. Ha Vasbicikli össze tudna szervezni egy metanolmérést, ahogy a rézmérést összeszervezte, itt a fórumról sokkal nagyobbat tudnánk meríteni, és érdekes is lenne.

 

Engem leginkább az érdekelne, hogy milyen különbség van pektinbontó és pektinbontó között.

Előzmény: Miklós1 (94465)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94468

Hát ebben a metanolos cikkben is a 15. oldal tetején szinte két egymást követő mondat állítja egymásnak szöges ellentétét. Mintha részeg ember írta volna. :-)

Előzmény: vasbicikli (94456)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94467

Így gondoltam magam is, ezért aztán a további kérdéseket nem is tettem fel.

Előzmény: obsitos3 (94463)
barkócza Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94466

Akkor most én kérdezek, mégpedig kettőt:

 

1. Eddig mit értettél meg a deflegmációból, hogy fogalmaznád meg egy közérthető, magyar szóval, hogy mi az a deflegmáció?

 

2. Ha kicsi, vagy nagy deflegmációról beszélünk, akkor az mihez képest értendő - azaz mihez viszonyítva kicsi, vagy nagy?

Előzmény: Törölt nick (94459)
Miklós1 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94465

Köszönöm a névnapi köszöntéseket!

Bár a Zugdeszt.hu weboldal eltűnt, de a felhelyezett cikk még megvan. Ebben épp azt vizsgálták, hogy miként lehet a szilvapálinka metil tartalmát alacsony értéken tartani. Öt fajta szilvát cefréztek 2-4 féleképpen, tehát 15 variáció volt pektinbontóval, savazással, hőkezeléssel és anélkül. A számokból az derül ki, hogy nem egyféle pektint kell elképzelni, van olyan pektin aminél a pektinbontó növeli a metil tartalmat (Nagyszemű Olaszkék), van olyan, aminél nem növeli. A vita el van döntve, csak olvasni kell, amatőr viszonyok között úgysem tudunk 15-szörös párhuzamos cefrekísérletet folytatni. A vizsgálatok 1987-ben zajlottak a Szeszipari Kutatóintézet fénykorában, a Sólyom könyv pedig 1986-os,ezért nem kerülhetett bele.

hal65 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94464

Méllyen Tisztelt Zsuzsánna Testvér!

Neked is köszi a köszönést! :)

Előzmény: zsuzska60 (94462)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94463

Ezekre a kérdésekre nem fogsz egyenes választ kapni. Sem ma,sem holnap.Max annyit,hogy ez készülékfüggő.

Előzmény: Törölt nick (94459)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94462

Kedves Hal barátom!

Boldog névnapot kívánok! Csakúgy Miki1-nek is!

Előzmény: hal65 (94460)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94461

és csak úgy alapból tudsz már elfogadható pálinkát főzni?

Ha igen, akkor van értelme kísérletezni, ha nem, akkor még gyakorolj.

Előzmény: Törölt nick (94459)
hal65 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94460

Köszi a jókívánságokat!

a ZD-n leisszuk :)

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94459

Üdvözletem mindenkinek, új vagyok itt, de egy ideje már olvasgatom a topikot.

Gondban vagyok a deflegmációval. Értem, hogy sokféle megoldás lehetséges, de csak van valami értékhatár a szögekben, ami felett már nincs értelme, vagy ami alatt nincs értelme. S akkor még mindíg vannak kérdéseim. Ugyanaz a deflegmáció jó e egy az egyben a cefre kifőzésénél és a tisztázásnál? Ugyanaz a deflegmáció jó e mindegyik gyümölcsre?

S habnak a tortán egy utolsó kérdés: Mi lenne ha változna a deflegmáció értéke az elő, közép és utópárlatnál?

Tucso69 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94458

Boldog Miklósokat! :-)

héjja60 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94457

A kb. 30 évvel ezelőtt kiadott ,----Szeszes italok gyártása és palackozása --,

című könyvben az alábbi olvasható .

" A pektin lebontása különböző pektinbontó enzimek adagolásával gyorsítható.

Az eljárás hasznossága nincs egyértelműen bizonyítva ."

Viszont napjainkban........ !?

Előzmény: Feriba51 (94453)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94456

"...nagy ívben teszek a metilre, csak egyszerűen rühellem ha nem látok egy dologban tisztán."

 

 

Na pont így vagyok ezzel én is.

Most felpakoltam újra ezt a metanolos cikket, hátha nem szedik le egy darabig.

Meg itt is témáztunk róla tavaly, előbányásztam.

Előzmény: In Lak'ech (94452)
zolik77 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94455

Szóval ez a törköly nem is az ördögtől való? :-)

Előzmény: obsitos3 (94426)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94454

Hamár Mikulás van!

 

Miklósok boldog névnapot!

 

 

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94453

És most már komolyabban.

 

"de azert mar eltelt azota 30 ev, tehat van amin tullepett az ido."

 

Nagyon mondassz valamit. Nem 30 év, de egy év alatt is sokat változott a helyzet. Egy évvel ezelőtt számtalan cikket találtam és idéztem ide amelyek a pektinbontó ellen szóltak. Most nem találom azokat. Vajon miért???

Kicsit meginogtam.

Jó nedűt!!!

 

 

Előzmény: deszegregator (94450)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94452

Megtaláltam! Sólyom Lajos, Pálinkafőzés kisüzemek számára 185. o. közepe:

 

"A metilalkohol nagy pektintartalmú(rostos) gyümölcsök cefrézésekor keletkezik. A metilalkohol-mennyiség növekszik, ha pektinbontó enzimet használnak a cefre készítésekor."

 

Nos, lehet, hogy eltelt 30 év, de Panyikné kontra Sólyom, megegyezhetnének.  Az egyik könyv épp a másiknak az ellenkezőjét vallja. Én egyébként nagy ívben teszek a metilre, csak egyszerűen rühellem ha nem látok egy dologban tisztán.

Előzmény: deszegregator (94450)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94451

Ne kinlódj, hisz itt nem fogsz osztatlan sikert aratni vele!:-)))

Jó nedűt!

Előzmény: In Lak'ech (94447)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94450
Panyikne borigo palinkas cikksorozatabol lett idezve a targyalt cikk reszlet. Solyom is kivalo, de azert mar eltelt azota 30 ev, tehat van amin tullepett az ido.
Előzmény: In Lak'ech (94447)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94449

hihi...)

esetleg ledesztillálva?..

jaj mennyi érdekes téma...én már annyi metilalkoholt ihattam, hogy a szó látványa is idegesít....

metilalkohol, hígító víz, páracső szöge, deflegmáció mértéke, pektinbontó hasogatás, bunda nyomi, utóóóparlat elválasztás, fityisz megválasztás.........

na iszom egy birset....)

Előzmény: vasbicikli (94436)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94448
Szívesen! Allok rendelkezesedre, pontosabban nem is en, hanem a palinka temakor szerteagazo tudomanyos irodalma. En is imadom,h kreatív vagyok, te meg aztan bamulatosan az vagy, de nem art neha ha tudjuk hany kilogrammosak is vagyunk.
Tovabbi kreatív uttoromunkat e remek, igazan komplex tevekenysegben!
Előzmény: Feriba51 (94445)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94447

Már vagy egy órája keresem és nem találom, de egy könyvben (meg metem volna esküdni, hogy a sólyomban) olvastam, hogy a pektinbontó használatával nő a metilalkohol aránya. Ha megveszek sem találom!! Be akartam ide ollózni.

Előzmény: zsuzska60 (94446)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94446

csak fel kell gyorsítani a folyamatot és a metanolból etanol lesz

 

inkább azt mondanám, hogy kevesebb metanol lesz

Előzmény: Feriba51 (94444)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94445

Nagyon figyelmes vagy, köszönöm:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: deszegregator (94440)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94444

Aha, kezdem érteni, csak fel kell gyorsítani a folyamatot és a metanolból etanol lesz:-)))

Nem lehetne még egy kicsit gyorsítani rajta??? Csak annyit, hogy az almából szilva legyen:-))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: hal65 (94443)
hal65 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94443

Mi ebben a "homályos"?

A gyömölcs saját pektinbontó enzimjei lassúak, ezért képződik több metanol.

Ha  hozzáadott enzim is jelen van az erjesztésnél, a folyamat felgyorsul, és kevesebb metanol keletkezik.

Vagy ne igyak többet? :)

Előzmény: vasbicikli (94441)
kupeci Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94442

Ment é mail?

Előzmény: Feriba51 (94422)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94441

Azért ez a bizonyos Panyikné-idézet egy kicsit homályos, pont nem magyaráz meg semmi lényeges dolgot a pektinbontó vs. metanol kérdéssel kapcsolatban. Kb. egy éve volt itt egy pár cikk beidézve, azokból kicsit jobban összeáll a kép, de pont a legfontosabbat nem találom, leszedték a fájlt (Miklós1 1x1-ének az irodalomjegyzékében a [BF87]).

Másrészt meg pálinkafőzéssel összefüggésben metanolmérgezéssel (vakság, halál) riogatni  is teljesen szakmaiatlan dolog, hiszen a metanolt nem önmagában fogyasztjuk, így az emlegetett veszélyektől megóv minket a sokkal előbb jelentkező alkoholmérgezés :)

Előzmény: deszegregator (94440)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94440

Viccelsz? Azért Panyikné írásait nem kéne bagatellizálni, ő komoly szaktekintélye a témának! Tudod ezen kutatások alapján "cefréznek a nagyok", tehát a pálinkaházak is.  Ajánlom olvasásra pl. : http://www.scribd.com/doc/49589151/Panyikne

Talán kevesebb időt leszel kénytelen eltölteni az újabb "feltalálások" töprengéseivel. :-))

Előzmény: Feriba51 (94422)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94439

Nem véletlenül erőltettem a deflegmáció , aroma témákat , mert én is hasonló 

ellentmondásokat véltem felfedezni különböző hozzászólásokban .

Az eddigiekből azt szűrtem le , hogy ezekben a témákban a jó eredmény nagyon berendezés függő , mindenkinek -- kisérletekkel ---, meg kell találnia  a megfelelő 

módszert.

Örülök ,hogy ismét felvetődött a téma, hátha tovább jutunk !

Előzmény: foxrudi (94434)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94438

Az iglu mögötti sárga hó,nem ajánlott!

Előzmény: vasbicikli (94436)
kupeci Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94437

Csak azért gondoltam tisztázni a forrást mert ha az illető kiváló pálinkákat főz , akkor annak illik adni a szavára vagy véleményére.

Előzmény: foxrudi (94434)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94436

"lakott településektől távol hullott, és megszűrt hólé alkalmas hígításra?"

 

De a Himalájáról(ból?, vagy Grönlandról hozott hó már jó lesz :)

Előzmény: hevezoli64 (94435)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94435

Üdv.!

Nem jó. A levegő bárhol lehet szennyezett (szél), így a hó is. Ezért használjuk télen is a vezetékes vizet vidéken is...)

Előzmény: In Lak'ech (94433)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94434

Nem szó szerint idéztem xy-tól de a lényeg amit leírtam az ellentmondásokban van.

    Ez nem is személyi kérdés,hanem bizonyos tanult,tapasztalt állítások ütközése.

 Főleg a deflegmáció,aroma témában.

Előzmény: kupeci (94432)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94433

No, ma reggel hirtelen felindulásból fogyasztási fokra hígítottam a mult héten lefőzött kökény és naspolya pálinkát. Tettem ezt egy észak-magyarországi városka csapvizével. 44 fokra hígítottam, semmi opálosodás. Mertem azért tenni, mert hallottam, hogy egy helyi bérfőzde is a városi vizet használja. Hozzá kell tenni, hogy országosan jó hírű itt a víz.

 

Ezzel kapcsolatban volna egy hülye kérdésem: a felolvasztott, lakott településektől távol hullott, és megszűrt hólé alkalmas hígításra? Fel vagyok készülve a hülye kérdésemre adandó hülye válaszokra. :-))

kupeci Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94432

Valóban érdekes a téma, de jó lenne ismerni a hozzá szólók személyét, igazából az igazítana el.

Előzmény: foxrudi (94409)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94431

    vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94384)
Baracilin Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94430

Pálinkás Jóreggelt!

 

Boldog névnapot a Miklósoknak!

 

Mikulásbácsi hozta, azoknak a pálinkafőzőknek akik szeretik a régi pálinkáfőzés témájú könyveket:

http://www.mirrorcreator.com/files/09QTPQP3/Szeszf__z__s_gy__m__lcs__kb__l.pdf_links

 

Szeszfőzés gyümölcsökből

Dr Hérics-Tóth Jenő, Osztróvszky Antal

1918

 

(Talán innen a legegyszerűbb leszedni:

http://www6.zippyshare.com/v/554136/file.html)

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 94429

Hello emGeza!

 

"Na de honnan tudjam , hogy melyik "írást kell komolyan venni"   :)))"

 

Hát ez az!!! Ilyen a politika, a vallás, a metszés....:-))) Van sok lehetőség és mindenki a legjobb utat választja:-)

Józan paraszti ésszel én ahhoz tartom magamat, hogy ha valami nincs feloldva (felbontva), az nem is tud kierjedni. Ezért is kevesebb a kinyert alkohol pektinbontó nélkül.

Tuti nincs, nem is lesz és ez így jó:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: emGeza (94428)
emGeza Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94428

Szia Feribá !

Na de honnan tudjam , hogy melyik "írást kell komolyan venni"   :)))

 

Mint mindenkinek , így nekem is , kialakult a cefrézési technológiám . 

A sok járható út közül választottam ki , főként , az itt tanultak alapján . 

Meg van ,hogy melyik savat , pektinbontót , élesztőt és élesztőtápot használom .

 

Itt a Fórumon , azért sok érdekességel lehet találkozni , amit olykor nem a kezdők 

generálnak . ( nem savazok,élesztő se kell , előpárlatot se veszek el , kell bele a 

napfény ... ) de ilyeneken nem kell felháborodni , mert ez is egy járható út .

Előzmény: Feriba51 (94422)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94427

Ertem, koszi. A grafikon szerint ez elegge atlagos cefrenek tunik, ergo alkoholfok kb rendben volt.

Előzmény: vasbicikli (94425)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94426

Erre így nem tudok válaszolni,soha nem mértem a súlyát.De kb. rendben lehet,csak nem egy főzés,hanem kettő  lesz.

Ne keverd a kg-ot a literrel.Ha jól emlékszem,a főződ 50 l-es.Ebbe talán befér egyszerre 2-3 festékesvödör laza törköly.Ha feltöltöd vízzel,az kb. 30 l lesz,természetesen van lédúsabb,ill. szárazabb anyag,nem egyforma a szükséges mennyiség.Semmiféle szalmára nem lesz szükséged,ne féljetek már annyira a törkölytől!Ha az ajánlásnak megfelelően elolvastad ezt a topikot elejétől,mondj egy számot:melyik hsz.-ben írt valaki olyat,hogy a szükséges víz hozzáadása ellenére leégett a törköly?

Előzmény: zolik77 (94423)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94425

Ez így teljesen rendben van.

Ajánlom figyelmedbe ezt a grafikont, meg fogsz világosodni :)

Előzmény: jajistenkem (94421)
zolik77 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94424

Köszönom. Már kicsit bátrabban neki merek majd fogni a törkölyömnek. Még egy kis szalmàt kell beszerezzek vhonnan.

Előzmény: moker (94408)
zolik77 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94423

Például 100 kg törkölynél várhatóan lesz kb 35 liter alszeszem. Akkor 70 liter víz kell 100 kg törkölyhöz. Tehàt kb 10 kg / 7 litrerre lehet számolni? Hozzávetőleg jó ez így?

Előzmény: obsitos3 (94394)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94422

Írd be a Google keresőbe, hogy metilalkohol, pektin. Olvasgass egy kicsit, miből is lesz a metilalkohol, mikor lesz több....???

Talán rájössz, hogy nem minden írást kell komolyan venni:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: emGeza (94420)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94421

Masik eszrevetelem, ami meg nem nagyon tetszett, hogy cefrefozesnel a folyas nemigen indul meg mig a kupolaba epitett homero el nem eri kb a 85-90 fokot.. Ez mindegyik fozesnel igy volt.. Finomitasnal mar korabban megindult..

Előzmény: jajistenkem (94419)
emGeza Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94420

Panyikné írta :

 

A pálinka készítésénél fontos a gyümölcs-feldolgozás elején elkezdeni a pektin bontását. A gyümölcsök rendelkeznek saját enzimmel a pektintartalom lebontására, ez a pektin-metil-észteráz enzim. A természetes gyümölcs-enzim azonban lassan bontja a pektint és közben sokmetilalkoholt szabadít fel. Ez károsan hat a párlat, a pálinka minőségére, mivel a lepárlás során elválaszthatatlan, így a középpárlatban is jelentősen feldúsul a metilalkohol. A metanol látászavarokat, nagyobb mennyiségben vakságot, halált okozhat, tehát fontos feladat mennyiségének csökkentése.

Ha az enzimkészítményeket használjuk, akkor kétszeres javulást érhetünk el a pálinka metanol-tartalmára nézve. Vagyis az enzimkészítmény nem növeli a metanol tartalmat, de elfolyósítja, levesebbé teszi az aprított gyümölcsöt.

 

 

Előzmény: In Lak'ech (94413)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94419

Feriba51: Kb gyufaszal megvan (kb normal meretu gyufaszal), ha egyenletes a folyas.. De akkor is 10ora volt a cefrezes.. Sokallom..

 

Barkocza:

En az egyenetlen forrasra tippelek, beszerzek egy naobb meretu melegitot, ergo az egyenletesebben tudja futeni az ustot.. A jalanlagi olyan amit belinkeltem, egy palinkas oldalon ezt 40-50L es fozoig ajanjak.

Cefre talan nem jutott a rendszerbe, de ezt termeszetesen nem tudom izarni.. Mindenesetre a kupola es a paracso mindig tiszta volt, ebbol arra kovetkeztetnek, hogy nem jutott..

Előzmény: Feriba51 (94386)
fragola.6035 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94418

Csak egy kezdő vagyok, kb. másfél éve főzök. Nem akartam okoskodni.

Csak nem ragadtam meg a sütőélesztőnél, próbálok jobb cuccokat főzni, a fajélesztők használatával látok jelentős javulást. Nagyon szeretem használni a U. 228-t, de kicsit kényes az ideális körülményekre, mint hőmérséklet, pH...,  de klasszisokat lehet vele javítani a párlatokon. A pektinbontó pedig szerintem alap, mint a savazás. És szerintem alapfelszerelés egy BRIX mérő és pH mérő is.

Előzmény: zsorsz (94414)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94417

Na ja. De a metilről még senki nem állította hogy nem finom. Így van ez valahogy a gyilkos galócával is. Azon kevesek, akik ettek gyilkosgalócát és túlélték, mert volt épp a közelben egy ízirájder, akinek már nem volt szüksége a májára, azt állítják, nagyon finom. Nem tudom, megkérdezték-e őket arról, hogy ennének-e újra. :-)

Tehát a pektinbontó egyéb előnyös tulajdonságát nem vitatom.

Előzmény: zsorsz (94414)
bojsziwww Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94416

Miért igyunk pálinkát?

 

http://www.youtube.com/watch?v=kH_GYVY3RrY

zsorsz Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94415

94275

Előzmény: zsorsz (94414)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94414

Ezzel szemben érdemes visszaolvasni Fragola 6035 írását.

Előzmény: In Lak'ech (94413)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94413

Értem én. És ezért vallom, hogy csak úgy lehet megtanulni pálinkát főzni, ha magad tapasztalod ki. Mert hát pl. hova teszed azt a kijelentést, amit a Sólyom könyvben lehet olvasni: a pektinbontó használata növeli a párlat metiltartalmát. Most akkor jó a pektinbontó vegy nem? Bár szerintem ezzel a kérdésemmel minden valószínűség szerint újabb hitvitát indítok. :-)

Előzmény: foxrudi (94412)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94412

Nem érted akkor a lényeget.Nem arró van szó hogy ki milyet szeret,hanem az egyik állítás üti a másikat.

Előzmény: In Lak'ech (94410)
buga1 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94411

Köszi a tippet! És sogi01-nek is a képeket (esetleg a program nevét is odabiggyeszthetnéd...:)).

Előzmény: truffle (94283)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94410

Van aki az étcsokit szereti, van, aki a tejcsokit. Mindenki izlése más és más. Mindenki kisérletezik. És ez így van jól. Játszadozunk, elfoglaljuk magunkat, és szeretjük csinálni. Hasznosan töltjük el az időnket. Az meg már csak hab a tortán, ha valaki e mellett gombászik, pecázik, vagy esetleg vannak lovai. Ugye???? :-)

Előzmény: foxrudi (94409)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94409

-Az előpárlat után jönek a legjobb aromák.

-Magasabb deflegmációval ez tovább tartható fent,pl:Pistorius tányér.

-Nem jó a nagyobb deflegmáció,mert aromaszegény,alkoholos párlatot kapunk.

-Nem jó az erősítés,mert egysíkú terméket kapunk.

 Érdekes dolgok figyelhetőek meg olykor!!

       Úgy gondoltam,félbevágott sapkát veszek majd fel...........

moker Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94408

Szia. Igen fözök vele törkölyt is.Mivel ez egy szimpla falú üst,ezért szalmát teszek az aljára kb5-8cm vastagon,és vízet 1-2 vödörrel.De ha van bor sepröd az is jó még hozzá.Így 100%,hogy nem ég le.A törkölyt nehezebb ki önteni,kályha piszkavassal rá kell segiteni de nem macerás.

Előzmény: zolik77 (94391)
kupeci Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94407

Szia peca, "( kivétel a vizes hűtés )" itt konkrétan mire gondoltál?

Előzmény: peca_matyi (94392)
hal65 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94406

.gyemmeg a málnaszádat 

Gyönyörű leírás.

De egyébként ez nem kiüsti topic? :)

Egyébiránt sokan, sokszor, sokhelyen keverik, vagy legalább is próbálják keverni a kisüsti módszert az egymenetessel. Nem is értem, hogy miért. Szerintem mindkettőnek van előnye, hátránya.

A "százméteres" páracsöves megoldást próbáltam.

fos.

Előzmény: peca_matyi (94392)
comad2 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94405

Mi köze ennek az életkorhoz?! Annyira azért egyébként nem vagyok fiatal, a DDR

-re még egész jól emlékszem...

Előzmény: golyós (94401)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94404

jav: garázsában

Előzmény: In Lak'ech (94403)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94403

Tudod, nagyon jó ilyeneket látni. Van egy barátom, akinek a garácsában egy komplett PVC-hegesztő műhely uralkodik. Mindent ő maga csinált. Minden léghengerekkel, automatikusan megy. Kerszetül-kasul kábelek, az embernek az a benyomása, hogy egy nagy káosz az egész. De működik. És nem is akárhogyan. Jó, hogy ilyen sok tehetséges honfitársam van. Szóval én sem a spirálra volnék büszke, ha az enyém volna. :-)

 

(És nálad még rend is van)

Előzmény: golyós (94400)
Öreg?halász Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94402

Ezt hol tanitják ?

Előzmény: régimaszek (94353)
golyós Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94401

Valószinű hogy túl fiatal vagy..... :-)

Egyébbként cseréltem, és Ő járt jobban...  ;-)) ...

Valami DDR felirat van rajta, amiről meg fogalmam sincs mit jelent....   :-)

Azért én nem az üveghűtőre vagyok büszke....

üdv.g.

Előzmény: comad2 (94399)
golyós Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94400

Pedig semmi extra nincs rajta, csak ez egy első menet főző automata. Annyit tud, a desztillállásról, hogy legyen fűtés, legyen hűtés, ha baj van álljon le, ha kész van álljon le. Szóval alig tud többet mint én...

üdv.g.

Előzmény: In Lak'ech (94398)
comad2 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94399

Komoly! Életemben nem láttam még ekkora üveg desztillálóspirált! Szabad tudni, hogy honnét szerváltad?

Előzmény: golyós (94397)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94398

Basszus! Mint a NASA Goddard ürrepülési központ. :-)  Houston! Houston! baj van!

Előzmény: golyós (94397)
golyós Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94397

Ahogy igértem ehol a képek az új törtölyfőzőről.

 szemből

oldalról

kilincsmű

45 fokos, mosó - és betöltő állás

 45 fokos szemből

 ledöntve szemből

 

Ez a két kép nem a konkrét főző, csak tartozék, a törköly főzéshez, ez azt tudja, hogy amíg a moslékot cefrére cserélem a főzőben, addig 10-15 l vizet 85 fokosra melegít ( 2 fázis 4,4 kw-al) , amit ráöntök a törkölyre, kb. 10 - 12 litert, így a csepegés fél óra múlva elindul.

üdv.g.

 

 

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94396

Örülök, hogy ugyanazt mondod, amit én. Nincs itt semmi ellentmondás.

Esetleg anyyi: Adott egy főző és egy minőség. Ha növelem a deflegmációt, de ugyanazt a minőséget akarom elérni (nem jobbat), akkor jobban kell csurogjon a pálesz (hiszen a kiválasztás fokozódott), tehát rövidebb idő alatt folyik le. Természetesen erőteljesebb fűtéssel. Elsősorban azért fűtök jobban, hogy ellensújozzam a deflegmáció által okozott visszacsorgást, másodsorban fokozni akarom a csorgást az eredetihez viszonyítva.

Na, abba hagyom, mert a végén belekeveredek:-))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: peca_matyi (94392)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94395

Ha a bevitt energiát növeled, azzal nem nő arányosan az kifolyási sebesség is? Vagy ha az energianöveléssel együtt a deflegmációt is növelem, akkor marad a kifolyási sebesség, mert több "csurog" vissza az üstbe? Tényleg okulási szándékkal kérdezem, lévén még csak alig fél éves tapasztalatom van (ami ugye még igazából nem is számít tapasztalatnak), és a deflegmáció hatása az eredményre, számomra még sötét folt. örülök, ha kijön az üstből a produktum, és nem opálos, nem kék, nem acetonos, és nem utolsó sorban nem kozmál oda. :-)

Előzmény: peca_matyi (94392)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94394

Hát én meg  nem félek.Éveken keresztül egy 20l-es sima egyfalú,vékony fenekű edénybe főztem a törkölyt,soha nem égett le.

Ha megfelelő mennyiségű vizet pakolsz alá,nem tud leégni,mert az anyag lebeg a vízben.Hozzávetőleg dupla annyi víz  kell,mint a 

várható alszesz mennyisége.Tehát:telerakod törköllyel,és addig ereszted rá a vizet,míg meg nem látod a tetején a víztükröt.

Előzmény: zolik77 (94390)
Csikky Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94393

Pont iyen üstöm van, ha érdekel ki gyártja, keress priviben!

 

Előzmény: zolik77 (94344)
peca_matyi Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94392

Kedves Feribá !

Nem szeretnék veled vitatkozni , mert nem akarom , hogy megint eltűnjenek színes és szórakoztató ötleteid a fórumról, de

szerintem csak részben van igazad. 

Ha az átfolyási sebességet növeled , azzal érsz el jobb eredményt időben , de minőségben nem . Mert ebben az esetben ugyanaz lesz a kiválasztás mint kis deflegmációval , csak többet főzöl le egységnyi idő alatt.

Ha nem növeled az átfolyási sebességet ,  de növeled a deflegmációt és a bevitt energiát, azzal nem rövidíted a főzési időt , csak fokozod a kiválasztást , így ízben , illatban , alkoholban töményebb eredményre számíthatsz.

Természetesen a túlméretezett deflegmáció sem jó , bár ezzel a tiszta alkoholos , ízetlen dologgal nem értek teljesen egyet. Persze minden megvalósítható házilag is , de a tiszta , ízmentes alkohol eléréséhez sok-sok tányért használnak nagyüzemileg . Nem akarok hülyeséget mondani , de ha jól emlékszem itt már huszon-harminc tányérokról beszélnek.

Ez olyan mintha te 100 méter hosszú páracsövet csinálnál a főződre.

Szerintem a deflegmációt házilag ( kivétel a vizes hűtés ) bátran lehet növelni.

Előzmény: Feriba51 (94385)
zolik77 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94391

főzőtt már benne törkölyt is?

Előzmény: moker (94352)
zolik77 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94390

nem nagyon leégésveszélyes a törköly? Főzőtt már Ön törkölyt ilyen egyszerű egyfalú keverő nélküli sima aljú üstben? 

Magyar boltokra nem jellemző, hogy ilyet írjon, de azt írta vissza a cég : "ő félne, hogy leég."

Előzmény: obsitos3 (94345)
barkócza Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94389

Így van. Először egyszerű páracsővel legyen jó az a pálinka, utána majd lehet kísérletezni.

Előzmény: forgione1 (94388)
forgione1 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94388

Értem, akkor nem esek túlzásokba, marad a sima páracső, amilyen hosszban szükséges a hűtőig.

Előzmény: Feriba51 (94385)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94387

Szerintem a zöldes beütés annak is tulajdonítható, hogy a rendszer nem volt használva 20 éve. A kicsit savas cefre kimosta a 20 éves mocskot.

Idd meg nyugodtan, de csak lassan, mert hamar elfogy!

Jó nedűt!!!!

Előzmény: rehab9 (94361)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94386

A te méreteidnél úgy kell follyon mint egy vastagra sikerült gyufaszál. Kicsit előre pisiljen, ne a cipőre!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: jajistenkem (94349)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94385

És azt tudod, hogy miért akarod növelni a deflegmációt????

A deflegmációt azért fokozzuk, hogy:

- gyorsítsuk a folyamatot (lerövídítjük a főzési időt)

- vagy esetleg "egymenetes" irányába indulunk el.

Sokan esnek abba a hibába, hogy növelik a deflegmációt, s utánna szép ráérősen főznek. Na, ilyenkor lesz az alkoholos, ízetlen pálinka.

Jó nedűt!!!

Előzmény: forgione1 (94373)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94384

           vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94323)
barkócza Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94383

Hozzád tényleg nem teheti be a lábát a NAV. :-)

 

Megvan még a Mirna Bácska? Én is küldenék valamit, ha meg tudjuk oldani.

 

Amúgy nem tudom, ismered-e Maurer Oszkárt Horgasról. Egy idős néni 1880-ban telepített ültetvényéről ő csinálja a világ legjobb kadarkáját.

Előzmény: stapika (94381)
barkócza Creative Commons License 2013.12.05 0 0 94382

Pedig a köpködésnek vagy az egyenetlen forrás az oka, vagy valami pangó flegma a páracsőben vagy pálinka a hűtőben. Az egyenetlen forrás tisztázásnál szokott problémát okozni, a forrkő megoldja (ld. Vasbicikli). A pangás pedig valami peremnél, szűkületnél, lapos csőnél, páracsőben lévő szemétnél (nem ment bele valamikor a cefre?) fordul elő.

Előzmény: jajistenkem (94380)
stapika Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94381

Én főzök ilyennel,kicsit nagyobb.(de én törvényen kivüli vagyok:-D)

  Azért 100 literes,hogy ne 70-et tegyél bele.(Hanincs több az más.:-)

Előzmény: jajistenkem (94349)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94380

Sajnos a paracso is gyari, sokat hajtani nemigen tudok rajta.. kb 30-40 es rezcso (emlekezetbol, sajnos jelenleg kb 2ezer km van kozottunk:) ) Max egy ujat csinalni, de az sem lehet tul olcso, bar nemtudom mennyi egy hasonlo kaliberu vorosrezcso.

Előzmény: barkócza (94356)
Tucso69 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94379

Nem kell túlspilázni ezt a deflegmációt! 

Vegyünk egy tökéletes elválasztású rendszert. Értem ez alatt, hogy hozzáértők által jónak itélt ízű, illatú a végeredmény.

Na ehhez képest, inkább legyen kisebb mint nagyobb a deflegmáció.

 

Előzmény: forgione1 (94373)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94378

" Kérdezd meg a nagy öregeket. Ezek itt az árvák könnyét is megisszák. :-)))"

Ne sértegess minket!

Előzmény: In Lak'ech (94376)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94377

Lehet, igen, de csodát ne várj.

Előzmény: forgione1 (94373)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94376

Én is úgy jártam, mint te. 25.000 találat a google-n. Csomó elentmondásos anyag. Tényleg elég, ha csak a linkeket kinyomtatod. És hogy elrontottad a főzést??? Nincs elrontott pálinka. Kérdezd meg a nagy öregeket. Ezek itt az árvák könnyét is megisszák. :-)))

Előzmény: rehab9 (94374)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94375

Ez volt a tanulópénz, a következő jó lesz.

Előzmény: rehab9 (94374)
rehab9 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94374

In Lak'ech : amiket sogi linkelt is elolvastam már, sőt amit kidob a google pálinkafőzéssel kapcsolatban azt is, de megnyugtat hogy ennek ellenére siekrült elrontani a cefrét :D No mind1 elöbb-utóbb majd belejövök :)

 

Többieknek köszönöm szépen a választ! :)

forgione1 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94373

Most azon töröm a fejem, hogy mi lenne ha a páracső külsejére alu lamellákat raknék, mintegy hűtő bordaként a magasabb deflegmáció érdekében.

Előzmény: barkócza (94369)
Babar66 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94372

Szerintem ha húsz évig ráért, ráért volna még húsz percig, amíg a "Regge-link"-et végig olvasod. 

(Na, jó, ha szépen, lassan, mindent biztosan megértve olvassa az ember, lehet, hogy akár húsz óra, de nem több...)

Szinte minden felmerülő kérdésre választ találsz!

Üdv!

Előzmény: rehab9 (94361)
forgione1 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94371

Ha a teljes alszesz halvány kékes az cefrézési hiba.

De finomításkor kifog tisztulni.

 

Az előpárlat leválasztása:

http://snapszmester.uw.hu/preszletesen.html#p4

 

4.2.2 II.

 

Előzmény: rehab9 (94365)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94370

A kék színű alszesz ecetes cefrét jelez, nézd meg a cefrehibáknál. Idd meg nyugodtan, bajod nem lesz tőle.

Előzmény: rehab9 (94361)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94369

A 45 fok nem sok. 50 literhez lehet még a 22-esnél vastagabb is a cső (28-as? nem tudom a sztenderd méreteket). A függőleges szakasz általában csak azért van, mert valamiért úgy jön jól ki a lépés - úgy is jó, ha van, úgy is, ha nincs. Az emelkedő páracső szerepe valóban a deflegmáció.

 

 

Előzmény: forgione1 (94363)
a_q Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94368

Dehogynem! Vessző nélkül nem lehet hogyozni, tudhatnád!

 

Ez nem így van! A csajok vessző nélkül hogyoznak...

Előzmény: miccimacci30 (94355)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94367

Szerintem alaposan olvasd el a linkgyűjteményt, mit Sogi reggelente belinkel. Tele vagy tévedésekkel. Kezdve ott, hogy rézelejét kétlépcsős főzésnél csak finomításkor veszünk el. Hidd el, megéri elolvasni. Már csak azért is, mert nem fogod "magadra haragítani" a Vének Tanácsát.

Előzmény: rehab9 (94365)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94366

Kivéve, ha tagmondatokat választ el. Bocs.

Előzmény: régimaszek (94353)
rehab9 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94365

Ohh, értem, köszönöm. És akkor az lehet baj hogy (csak) a finomításnál választottam el az elejét?

Előzmény: forgione1 (94364)
forgione1 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94364

nekem kb az egész alesz kékes színü volt

 

 

Akkor ez nem a rézeleje, de majd a szakik megmondják mitől lehet halvány kékes az alszesz.

 

A rézeleje hasonló mintha olajat öntenél bele, kékes, zöldes, lilás és valóban csak kis mennység.

Legközelebb már  felfogod ismerni:-)

Előzmény: rehab9 (94361)
forgione1 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94363

A 45 fokos emelkedés már sok?

 

 

Nettó 50 literes vízfűrdős lepárló készítése közben vagyok és tanácstalan a páracső hosszában, átmérőjében.

 

18 vagy 22-es külső átmérőre gondoltam, de közvetlenül a sisaktól legyen a legalább 30 fokos emelkedés vagy ahogyan több főzőn is látom a sisakból először függőleges szárban jön a cső és csak utána az emlekedő szöget bezáró vizszintes rész.

 

Kiváltható ezzel így némi deflegmáció??

Előzmény: barkócza (94356)
Babar66 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94362

Valószínűleg minden jó! (Persze a gázégő lehetne 1-2kW-tal erősebb, de így is föl tudom küldeni 140fokra az olajat, a fölé meg már csak nem kéne menni...)

Egy keverő biztosan sokat segítene, de mivel nem vagyok "szakember" egyenlőre marad így. (Egyszer, ha időm engedi, majd legalább körbe szigetelem. Tudom, az is sokat segítene, de.... ) 

Schőne Ábíg!

Előzmény: stapika (94321)
rehab9 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94361

Jó estét!

Neharagudjatok, feltehetően elég buta kérdésem lesz, de az a baj hogy az interneten két különböző dolgot olvastam róla és személyesen nem ismerek senkit aki pálinkát főz, titeket zargatnálak! :)

 

Sok év kihagyás után (kb 20) újra elő lett véve családunk pálinkafőzője, és kipróbálás céljából kevés cefrét készítettünk , lefőztünk. (kb 10-15 litert) . Mivel én nem tudtam a pontos folyamatot a lepárásről ezért hát interneten olvastam az othhoni kisüsti lepárlásről. A lényeg, amiről két különbözőt olvastam az a rézeleje elválasztása. Egyik honlapon azt írták, hogy onnan lehet megismerni, hogy kékes színű illetve kellemetlen szagu. Ez volt ami megegyezet, eltérés viszont az hogy az egyik oldal azt írta, hogy már az alszesz készítése (1. lepárlás) során meg kell semmisíteni, másik meg azt hogy a finomitásnál (2. lepárlás) kell eltávolítani és ez igen csak kicsi mennyiség. Mivel nekem kb az egész alesz kékes színü volt úgygondoltam hogy elírták és gondoltam csak nem dobom már ki, megnézem milesz. Második lepárlásnál, ahog ymegvan írva elválasztottam az alszeszt illetve az előpárlatot, és csak a maradékot tartottam meg. Eredmény: 0,8 liter pálinka ami nagyon szép tiszta fehér és az illata is jó, finom volt.

Kérdés: lehet még esetleg káros anyag a pálinkám, vagy fogyaztható? Ti hogy szoktátok?
(Bocsánat a hosszú posztért, de gondoltam mindent leírok részletesen, a bioztonság kedvéért :) )

Köszönöm,

Richárd

Hurkafej Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94360

Azért ott a különbség, hogy az arányai jobbak, szendvicstalp, vörösréz sisak. Persze ezekkel is olcsóbb otthon megcsinálni, ha éppen van kedve az embernek.

Előzmény: moker (94352)
stapika Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94359

Csak,hogy tudja.:-))

Előzmény: barkócza (94357)
miccimacci30 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94358

JELSZÓ :Mégjobban figyelni , figyelni !!! 

 

Háromszor kell: figyelni, figyelni, figyelni!  (Tudod, a kopasz is háromszor mondta: tanulni, tanulni, tanulni!)

Előzmény: héjja60 (94341)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94357

Egész pontosan "hogyozás előtt mindig kitesszük a vesszőt". :)

Előzmény: miccimacci30 (94355)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94356

A túl lapos páracsőben is panghat a flegma, és okozhat "köpködést". 30o-os emelkedés jobb lenne talán.

Előzmény: jajistenkem (94349)
miccimacci30 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94355

a hogy elé soha nem teszünk vesszőt  bocs off!

 

Dehogynem! Vessző nélkül nem lehet hogyozni, tudhatnád!

Előzmény: régimaszek (94353)
comad2 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94354

Ennek azért fuss neki megint, némi tájékozódással. Off, bocs.

Előzmény: régimaszek (94353)
régimaszek Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94353

a hogy elé soha nem teszünk vesszőt  bocs off!

Előzmény: In Lak'ech (94346)
moker Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94352

Előzmény: zolik77 (94344)
moker Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94351

Én nem adnák ennyi penzt érte!Egy ílyet kb.50ből ki lehet hozni!Ez is 50literes.

Előzmény: zolik77 (94344)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94350

Valószínűleg a "szakik" is osztani fogják a véleményemet, hogy nem árt bele egy kis utópárlati íz. Persze csak módjával. Tehát jóval ötven alá lehet menni. Kökénynél mi le tudtunk menni egészen 35-ig, és igen tarajos kis anyag lett belőle.

Előzmény: jajistenkem (94349)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94349

Szemre 10 fokot emelkedhet a huto fele.. Gyatilag ilyen. A hutotartaly szintben van a fozovel, jarolapozott helyisegben, igy nem nagyon dolhet semmilyen iranyba sem.

 

Feriba51:

Eddig nem nagyon mertem magasabra csavarni a futest, talan nem is a leg optimalisabb futesem van. (7-8 kW -os gazzsamoly): ilyen. A szakirodalomba annyit lehet olvasni, hogy szepen vekonyan kell folyni a parlatnak, hat nalam szep fonalban folyt, de a 10 ora fozes azert nem annyira baratsagos (100L es ust, kb 70L cefrevel toltve).

Azert erdekelne, hogy ki foz meg ilyen 100L es keveros DES geppel, es neki mi a velemenye / tapasztalata...  Igy par nap tavlatabol mar azt mernem mondani, hogy a parlatnak egyebkent nagyon kellemes gyumolcs illata lett, az ize is nagyon karakteres, gyumolcs.. Elvalasztas is talan jol sikerult, mert laikus szemmel nem igen fedezek fel benne kellemetlen izt. Persze egy nagy szaki lehet, hogy egybol kiszurna valami hibat.. Egy icipicit talan mintha opalos lenne, de ezt sem lehet nagyon eszrevenni, csak ha nagyon nagyon vizsgalgatom.. Amugy szep tiszta... 50 V/V fokig foztem le az alszeszt, de lehet, hogy meg tovabb is mehetett volna, de mar egy  kicsit savanykas szagot ereztem..

Előzmény: barkócza (94324)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94348

Ja. Most már meg. :-))))

Előzmény: zsorsz (94347)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94347

dr. Panyik Gáborné is megvan?http://www.scribd.com/doc/49589151/Panyikne

Előzmény: In Lak'ech (94346)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94346

Nálam pedánsabb diák nincs itt a fórumon. Mindent kinyomtattam, bekötöttem, Békési Csernai könyvet, Sólyom könyvet megvettem. Bár talán Snapszi mondta, hogy amúgy hülyeség, mert a cefre nem tud olvasni.

Előzmény: barkócza (94338)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94345

Simán,akármit.

Előzmény: zolik77 (94344)
zolik77 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94344

Sziasztok,

véleményetek szerint egy ilyen főzővel lehet akár törkölyt is főzni (persze a szükséges víz hozzáadása után)?

Már a boltot is megkérdeztem emailon, de a véleményetek sokat számítana.

Köszönöm előre is, ha reagáltok vmit.

 

Zoli

 

 

héjja60 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94343

Köszönöm !

Csak az a kérdés , hogy ezek után milyen nedűt érdemlek ?

Valószínűsítem , hogy íztelent !!

Előzmény: Feriba51 (94342)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94342

:-))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

Jó nedűt!!!

Előzmény: héjja60 (94341)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94341

É n  b a r o m !!!!!

Feriba kiemelését is rosszul olvastam !!

 

Mindenkitől elnézést kérek !

 

JELSZÓ :Mégjobban figyelni , figyelni !!! 

Előzmény: barkócza (94340)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94340

Az eredeti szöveg nem ízletesebb, hanem íztelenebb pálinkát ír. :)

Előzmény: héjja60 (94339)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94339

Feriba !

Figyelek ,-- figyelek !!!

" Ezt miért hűteném még ? " Igaz minek is amikor a középpárlata 70%-os.

"--meg próbáltam......" , kérdésem arra irányult , hogy mit próbált meg , amitől több

és izletesebb pálinkája lett ?

 

Előzmény: Feriba51 (94336)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94338

De persze meg vagy követve. :)

Előzmény: In Lak'ech (94335)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94337

Persze. De bornál már a normál kénmennyiség is sok, nem csak a túlkénezés. Mindenképpen kell szellőztetni. Ezért nem jön szóba egyáltalán a gyümölcscefréknél a kénezés.

Előzmény: In Lak'ech (94335)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94336

Megint nem figyelsz!:-))))

Az idézett szöveg így helyes:

 

"Ezt miért hűteném még ? -meg próbáltam több és íztelenebb pálinkám lett"

 

Nem ugyanaz, sőt!

Jó nedűt!!!

Előzmény: héjja60 (94334)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94335

Nem csak, hogy olvastam, hanem ki is van nyomtatva, és be van laminálva. :-) Kéretik engem megkövetni. :-)

 

Ha figyelmesen olvastad volna a hozzászólást, akkor értelmezted volna, hogy a főzés előtt nem tudtuk, hogy agyonkénezés történt. :-)  Csak főzés közben tűnt fel, hogy valami nem kóser. Akkor hívtuk fel a papát, hogy valljon színt.

Előzmény: barkócza (94333)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94334

Norris !

Köszönöm hsz-d. Világosodnak a dolgok !

Az én főzőm is 70 %- OS középpárlatot produkál a jelenlegi technológiámmal , sőt 

esetenként fölötte .

Azt írod : "Ezt miért hűteném még ?--meg próbáltam több és ízletesebb pálinkám lett"

Ezt , hogyan értsem ? Úgy , hogy finómításkor hűtötted és akkor nem volt jó az 

eredmény?

Előzmény: norris53 (94320)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94333

Ha olvastad volna az 1x1-et, akkor tudtad volna, hogy a ként ki kell szellőztetni a borból főzés előtt. Ez az alap.

Előzmény: In Lak'ech (94328)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94332

Szerintem ne félj, ezek a pontok mindig más helyen vannak, úgyhogy bár csak főznél annyit, hogy kilyukadjon az üst valahol:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: In Lak'ech (94329)
Csikky Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94331

Higitanom sem igen kell, 50 v/v lett a vége!

Előzmény: barkócza (94302)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94330

Feriba ! 

Én is úgy értelmezem a szöveget ahogyan Te . A telet elméleti felkészülésnek tekintem , majd ha lesz cefrém a gyakorlatban kísérletezem ki a tanúltakat.

 

A kákiról  : az ősszel lett volna lehetőségem káki cefre készítésére , de a körülményeim miatt nem tudtam vállalni , ( utóérlelés , szállitani kellet volna de nem volt hely a kocsiban stb. ).

Kérdés : főzött-e már kákiból pálinkát , milyenek a tapasztalatok.

Erről a fáról lehetet volna cefrézni !

Előzmény: Feriba51 (94317)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94329

Én attól féltem hogy ez az állandó mocorgás, ahogy ütögeti, súrolja az üst alját esetleg kikoptathatja. Ne féljek?

Előzmény: Feriba51 (94327)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94328

No, amúgy megérkeztem a birtokról. 10 napig voltunk. Az első öt napban sz@rrá áztun, a következő ötben pedig ugyanilyenné fagytunk. De az eredmény megérte. 200 nm veteményes előkészítve, felásva a télre, minden lefőzve.

A naspolya nagyon finom. Kb. 20 liter cefre adott 1,8 liter fogyasztásra hígított páleszt. A kökény mennyei illatú és ízű, bár még karcos. 50 liter cefréből lett  2,8 liter 56 fokos. Ezt még nem hígítottam.

De legérdekesebb párom édesapjának 60 liternyi otelló bor-lefőzése volt. Azért bízott meg vele, mert a nyáron a nagy melegben úgy tűnt neki, hogy valami nincs rendben vele. Átfejtette, kénezte, de ismét csak rosszalkodott. Újra fejtette, újra kénezte. No mi erről nem tudtunk. Már cefrefőzés közben is igencsak fura szaga volt és gyönyörű rózyaszínre tistzította a réz cuccokat. Addig-addig olvasgattam a Sólyom-féle könyvet, amíg kiderítettem, hogy itt gáz van. Akkor hívtuk fel a papát, és kérdeztük meg, nem volt-e valami a borral. Hát elmesélte az agyonkénezés ügyét. És hát a ludas a képződő kénessav volt. Azt mondta, nem gond, finomítsuk le.  Hát megtettük. 87 (!!!) fokosan indult, úgy, hogy előpárlatnak az ajánlott maximum másfélszeresét vettük el biztonsági okokból. 60 liter borból 8 liter még hígítatlan "vitriol" lett. A kannára két halálfejet, meg három keresztet rajzoltam. :-))))

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94327

"Érdekes, hogy a cseréppel finomítva folyamatosan halkan "zúg", "ciripel" az üst."

 

Jó megfigyelés! Ezt a jelenséget használom én ki, amikor lapos köveket rakok az üst aljára, cefre főzéskor. A felszálló buborékok állandó mozgásba tartják a köveket, rezgésszerű kalapálást hoznak létre, amelyek meggátolják a cefre ülepedését, leégését.

Jó nedűt!!!

Előzmény: In Lak'ech (94325)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94326

Próbálj még bátrabban fűteni! Hadd follyon rendesen! Nem fog köpködni és hamarabb is kész leszel.

Jó nedűt!!!

Előzmény: jajistenkem (94322)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94325

Nekem is ugyanezt csinálta a néhai 20 literes üstöm. Finomításnál tettem az alszeszbe pár hüvelykujjnyi törött cserepet, és lám a huhogás, egyenetlen, szakaszos folyás megszűnt. A cefrébe nem mertem tenni, mert féltem tőle, hogy megbontja az áramlást, a konvekciót, és odakozmál a cucc. Érdekes, hogy a cseréppel finomítva folyamatosan halkan "zúg", "ciripel" az üst.

Előzmény: jajistenkem (94322)
barkócza Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94324

Milyen szögben áll a páracsöved?

Előzmény: jajistenkem (94322)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 94323

                                               vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94292)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94322

Akadozast ugy ertem: ha kicsit futom az ustot, csepeg a szes, ha kicsit ratekerek akkor mar folyik, szep fonalban, viszont igy egy fozes bo 10 oraba kerult. Ha meg kis hot ratekerek akkor csinalja azt hogy akadozva folyik, illetve mintha "kopkodne", erztem ezalatt, hogy nem egyenletesen folyik, hullamokban jon ki a szesz. (cefrezes es alszesz finomitasnal is egyarant jelentkezo jelenseg)

Spiral szep szogben megy lefele..

Ez is gyari, des 100L es hez tartozo 300L es huto. Hasznal meg itt valaki DES100L -es fozot? mennyi lenne normal korulmenyek kozott egy cefre lefozese?

Előzmény: vasbicikli (94257)
stapika Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94321

Kb. 1 óra kell a meginduláshoz( a L.nagyságtól függetlenül),ha nem valami nem jó.

Előzmény: Babar66 (94319)
norris53 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94320

Nincs ellent mondás :-)

Ésszerűségből - gazdasági okokból > ha nincs hűtött deflegmátor sokkal lassabban lehet fűteni az eredmény eléréséért- stb. diszkréten hűtjük a deflegmátort ( tehát nem nagyon ) itt a lényeg gyengén hűtjűk !

 Ezt ha átgondolják azok akiknek a főzője kis természetes deflegmációval rendelkezik hűtse különben együtt jön minden és eljuthat odáig hogy nem is kell kihígítani a pálinkát mert ott lesz 50% körül! Pl az én főzőm hűtés nélkül is kb 70 % os a középpárlat közép átlaga ! Ezt miért hűteném még ? -meg próbáltam több és íztelenebb pálinkám lett A második lepárlásnál (finomítás)nem nagy deflegmációra hanem kellő -megfelelő deflegmációra van szükség - ahhoz hogy az illatok ízek megmaradjanak de a nem kívánatos alkotók az üstben maradjanak !

 Ezt nem lehet az otthon főzésnél séma szerüen kaptafára húzni - minden készülék egyedi ezért az üzemeltetése is az -és sokkal nagyobb hozzáértést igényel mint a nagy és ugyan olyan paramétrekkel rendelkező főzők !

Na talán eleget írtam-és lehet hogy nem is így van :-)

Előzmény: héjja60 (94314)
Babar66 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94319

Szerintem nem nagyon kell azon alakítani. Cefrefőzéskor max. 70 litert tudok föltenni, full gázon is csak jó két óra után indul meg. A főzés is eltart általában 4 órahosszát, bár én 4-5% -ig engedem. 

Lehet, hogy a korral megjön a türelem is, de én nem sokallom.

Üdv.

Előzmény: Balaka_01 (94278)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94318

Ne búsúlj, majd a kákiból jobb lessz!!!:-)

Előzmény: Feriba51 (94317)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94317

Komolyra fordítva a szót, megint a magyar nyelv bugyraiba keveredetél:

 

" Az aroma anyag vesztés csökkenthető , ha a deflegmátort

mérsékelten hűtjük ."

 

Én legalább is úgy értem, hogy ha a deflegmátort nem nagyon, hanem csak "mérsékelten" hűtjük, akkor a párlat nem lesz olyan tiszta, alkoholos. Marad benne olyan "szennyeződés " is, ami az aroma anyagokat hordozza.

Jó nedűt!!!

Előzmény: héjja60 (94314)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94316

Lehet , hogy Kupeci Uram is "egymenetes ".

Ebből a csörtéből én kiszállok, --intézzétek magatok között !

Előzmény: Feriba51 (94309)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94315

Jó, jó, de a ló sört iszik, nem pálinkát!:-))))

Jó nedűt neked is!!!

Előzmény: norris53 (94312)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94314

Lehet , hogy az egészhez képest ezek csak részletkérdések !

De mit ír Sólyom Lajos :" Az aroma anyag vesztés csökkenthető , ha a deflegmátort

mérsékelten hűtjük ."

Mintha itt is ellentmondás lenne !

 

Előzmény: obsitos3 (94308)
Wassernyolcas Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94313

Ez így igaz!

Előzmény: norris53 (94312)
norris53 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94312

Akinek lova van csak jó ember lehet - hát mégha pálinkája is ....

Nem mond ostobaságokat Kupeci uram - néha higyetek neki  is :-)

Előzmény: Feriba51 (94309)
stapika Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94311

Hát a tyúkok?:-)

Előzmény: zsuzska60 (94310)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94310

még ha csak lova lenne, de spájza is :-)

Előzmény: Feriba51 (94309)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94309

Nem kell Kupecire hallgatni, neki lova van, nem ért a pálinkafőzéshez.:-))))

Nagy lendülettel főzi az "egymeneteseket" fokozott deflegmációval, aztán meg keveri a dolgokat. :-))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: héjja60 (94307)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94308

Pl. snapszmester azt mondja,ha cefre főzésekor nem erőlteti a deflegmációt,nagyon erős gyümölcsillata van a mosléknak.Ha erőlteti,akkor nincs.

Előzmény: peca_matyi (94299)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94307

Igen ! Pl. Kupeci Uram írt ilyet válaszaiban ( 93357.-93378.-93380. hsz. ) , ha jól 

értelmeztem . Igaz , hogy az is tisztázásra került , hogy nagyon berendezés függő

és a próbafőzések döntik el annak helyességét .

Előzmény: peca_matyi (94299)
barkócza Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94306

Ebben így igazad lehet, a többletcukorból keletkező alkohol oldana még ki aromát. Remélem, egyszer megkóstojuk együtt.

Előzmény: deszegregator (94304)
barkócza Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94305

Nem pároltam a birset. Lekeféltem, fölszeleteltem, enyhény citromsavas-aszkorbinsavas vízbe tettem közben, kivágtam a rossz részeket, utána a vízzel együtt keverőszárral pépesítettem rajta (nehéz volt, egy keverőszárat ki is csinált a birs), majd csak Lallzyme HC pektinbontót kapott. Spontán erjesztéssel ment.

Előzmény: deszegregator (94304)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94304

Úgy értettem -pontatlanul fogalmaztam - , hogy az aroma tartalmához viszonyítva kevés benne  viszonylag a cukor . . Elbírja a birs a cukrot, mert a magas aromatartalma miatt van mit átdesztillálni a keletkező alkoholnak főzésnél.. Még így is "fájdalmasan" birs illatú a végeredmény, amit a többi cefrénél én sem tapasztalok. Cukor nélkül még inkább az lehet. Még nem próbáltam napfény nélkül a birset, van aki esküdözik rá hogy úgy a király. Szép kihozatalod lett, én még nem számolgattam.

- hogyan pépesítettél?

- Pároltad e a birset cefrézéshez?

Előzmény: barkócza (94234)
Hurkafej Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94303

Sziasztok!

2007 környékén főzött pálinka hány fokot veszít az el kb. ennyi idő alatt? Nincs friss főzdés pálinkám, ami alapján tuti jó fokolóval leellenőrizhetném, hogy mennyit csal. Korrigálva egyébként az 50 helyett 49 fokot mértem.

barkócza Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94302

Nem szabad kapkodni, csak szép nyugodtan várjál.

Előzmény: Csikky (94301)
Csikky Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94301

Letisztáztam a kökényt, de nem vagyok elájulva az eredménytől, pedig a cefre is és az alszesz is igéretes illattal birt. 

Finomitsam le újra? Kb. mennyi a veszteség ilyenkor? :(

BelaJanecsko Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94300

Sziasztok!

 

Van egy eladó pálinkafőző tető szerűségem átmérője 65cm, rézből van, szélében szilikongumi van beleragasztva. e-mail címem janecskobela@gmail.com képeket itt tudok majd küldeni. Nem én csináltam csak hozzám kerültek. Ha valaki készít magának főzőt ahoz tökéletes lehet.

peca_matyi Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94299

Itt mondott neked valaki olyat , hogy a cefre főzésekor legyen nagyobb a deflegmáció ?

Előzmény: héjja60 (94296)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94298

Tisztelt Pálinkások!

Moderációs problémákkal mostantól kéretik a megfelelő moderációs topikot felkeresni.

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9111326

Köszöntem!

barkócza Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94297

Ez nagyon főzőfüggő, lehet, hogy az ő főzőjén így kell.

Előzmény: héjja60 (94296)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94296

Tegnap voltam a helyi főzdében ( régi , kisüsti eljárásos ) .

A mesterrel ( legalább 40 éve főz , a főzde falán sorakoznak az arany érmes pálinkákat igazoló oklevelek ) beszélgettem és feltettem kérdésként azt a témát , hogy a főzdében a cefre főzésekor vagy a finomításkor van-e nagyobb deflegmáció ?

Válasz : természetesen a finomításkor , hiszen akkor kell törekedni a nagyobb elválasztásra . A finomító üst fel van szerelve pisztoriusszal ,melybe folyamatosan

meleg víz folyik , ez is növeli a deflegmációt . A fűtésre nagyon kell figyelni , lassú , egyenletes legyen.

E válasz ellentmond a korábban többek által javasoltnak , mely szerint a cefre főzésekor legyen nagyobb a deflegmáció .

Nem kétlem azok tapasztalatának igazát ,akik ezt javasolták , csak érdekesnek találom az ellentmondást .

barkócza Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94295

Én bizony egyszer kipróbáltam, hogy a kifőtt birsmoslékhoz tettem cukrot, sűrűre főztem, és birsalmasajtot csináltam belőle. Ehető volt, de messze nem volt az igazi.

Előzmény: vasbicikli (94288)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94294

Szia!

 A beírásod értékes info,mert nekem az elfolyósítás véletlenül jött össze(zimopec-nél kicsit megszaladt a kezem) ez megerősithet abban, hogy bundanyomodás,keverés nélkül is lehet cefrézni(már amelyik gyümölcs elfolyósodik)?

Előzmény: fragola.6035 (94275)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94293

Mivelhogy normál esetben nem teszünk hozzá vizet, vagyis a  gyümölcshöz mérjük, tesszük. De ha  vízhez, akkor talán figyelembe kéne venni annak mennyiségét is. Ha kb. 100l cefre tartalmaz 30 l vizet,az szerintem nem elhanyagolható mennyiség.

Előzmény: barkócza (94281)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.03 0 0 94292

         vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94245)
miccimacci30 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94291

A tyúkok meg már egy óra alatt világgá mentek a spájzból! Vagy a róka megpocsékolta őket.

Előzmény: kupeci (94290)
kupeci Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94290

..hoppá, elnéztem az időt 1órával,jó éjt mindenkinek:))

sogi01 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94289

:-DD

 

Előzmény: kupeci (94287)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94288

"A birs ilyen!....... klassz lekvárillatú a moslék."

 

De még milyen! Most főzök először birset, döbbenet!

Még az alszesz utolsó cseppjei is olyan kívánatos illatúak, mint semmi más gyümölcsé.

(Tudom, hogy itt eretnekség ilyesmiről beszélni ;) de önkéntelenül eszembe jutott a viszkisek által alkalmazott backset módszer, vagyishogy a kifőzött moslék egy részét visszateszik az induló új cefrébe.)

Előzmény: Tucso69 (94187)
kupeci Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94287

"gyakran kell nyaldosni a kicsepegőt."....aranyszabály!:))))

Előzmény: TINTUS (94285)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94286

Szia!

 

Kézügyességgell!    

 

Számítógéppel!  :-) 

 

 

Előzmény: buga1 (94277)
TINTUS Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94285

Nálam 30-35 foknál szokott kezdődni az utópárlat... de ez főzőtől is függ, gyakran kell nyaldosni a kicsepegőt.

Előzmény: Balaka_01 (94284)
Balaka_01 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94284

Köszönöm a megerősitést, ha összejön akkor vasárnap letisztázom és beszámolok a végeredményről.

Előzmény: kupeci (94282)
truffle Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94283

Mondjuk ez nem kimondottan címke tervező, de rajzprogram. CorelDRAW X6. Magyar nyelvű.

Én ilyeneket csináltam vele, nem saját részre.

  

Előzmény: buga1 (94277)
kupeci Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94282

Nem értem teljesen a kérdést de az alszeszt alszeszként kell kezelni.

25L 25%-os alszesz tisztázása alkalmával az első 1 dl-ert eldobod,5pohárba 1-1 féldecit kiengedsz, ez után jön a középpárlat.Addig engeded kifolyni amíg kb eléri az 50%-ot,innentől kezdve számíthatsz arra hogy utópárlatos (fazék) ízű lesz. Ezt utópárlatként külön kezeld!

Az öt pohárba kiengedettet hígítsd ki 48-50 %_osra, és visszafele 5.4.3.2.1. -sorrendben kóstold,amelyik jóízű és illatú azt a középpárlathoz teszed.

Előzmény: Balaka_01 (94278)
barkócza Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94281

A hozzáadott cukrot soha nem a vízhez, hanem a gyümölcs mennyiségéhez kell mérni. Jó volt az úgy.

Előzmény: obsitos3 (94276)
kupeci Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94280

..ja és vizet annyit tettem bele hogy fúrógéppel keverhető legyen.

Előzmény: kupeci (94279)
kupeci Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94279

Jó estét mindenkinek!

Egy kis adaléka részemről is a  kökényeseknek.100kg magos kökényre vetítve kapott 2,5 kg kabait,élesztőt p.bontót,magozva főzés előtt lett, adott 6,25 L 48%-osat. A kökény fele hamvas kék volt,a másik fele beráncosodva.

Tegnap főtt le, ma tisztáztam. Nem tudom milyennek kell lennie,(most főztem először)

Balaka_01 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94278

Sziasztok!

 

Köszönöm a hozzászólásaitokat, megpróbálom az üst fűtését átalakítani, hogy a felfűtése ne tartson 2 órát. A tisztázáshoz lenne egy kéedésem. Azt a kevés alszeszt amit kaptam ugyan-úgy kell lepárolni, mintha a teljes mennyiség lejött volna? Bocs ha nagyon amatőr a kérdés, de ez az első főzésem és nem akarok túl nagy bakikat elkövetni. A finomításhoz van egy 20l es főzőm. Beállítom 25 fokosra az alszeszt, felfűtöm, hogy kb 1 óra mulva kezdjen csepegni, majd figyelek!!!  előpárlat - középpárlat - utópárlat elválasztásra.  Jól gondolom??

buga1 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94277

Sziasztok!

 

Érdeklődni szeretnék egy matrica tervező program felől a pálinkás üvegekre. Pár hónappal ezelőtt olvastam itt róla, de sajnos akkor nem jegyeztem meg a program nevét. Előre is köszi!

obsitos3 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94276

Néhány észrevétel:ha azért tettél a kökényhúsodhoz napfényt,mert kevés van benne,akkor sikerült még csökkenteni azt.30l vízhez,hogy átlagos cefre legyen belőle,kell kb. 7-8 kg cukor.Te 3kg-ot tettél.A másik:a pektinbontó hatását hogyan szeretnéd észlelni?Az nem daráló!

Előzmény: Szomjas cápa (94270)
fragola.6035 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94275

A kökényt maggal együtt mértem, mert így lett cefrézve, csak az elfolyósítás után szoktam magozni.  

Szilva (President, 18 BRIX): 100kg/ 12l 50% pálinka, nap nélkül,  4000Ft-ot fizettem a gyümölcsért. Nem annyira aromás a President, mint pl. az Elena, de 40 Ft-ért nem lehetett ellenállni.

 

Egyébként mióta Enartis Quick pektinbontót és Uvaf.rm CM vagy Uvafe.m 228 élesztőt használok, a cefre teljesen elfolyósodik, gyümölcslészerű lesz. Az előpárlat pedig elhanyagolhatóan kevés, acetátok szinte megszüntek, minimális, a pálinka teltebb és parfümösebb. Az opálosodás se jön, csak 10°C alatt. 

Ez a pektinbontó víz nélkül is megbírkózott a naspolyával is, mondjuk egy átalakított ágaprítóval darálok, ami teljesen pépesít.

Előzmény: Szomjas cápa (94270)
Szomjas cápa Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94274

Én is csak a kökényt vettem.

 

Hígító víz a folyósításhoz, liter/... ??? A kihozatalt a "száraz" anyagra kéne számolni.  A magtömeget lehet becsülni, de  a gyümölcs magra-aszalodása nagyon eltérő lehet.

 

Az általam leírt kihozatal pl. almára a hígítatlan mennyiségre vonatkoznak: a 10 liter víz / 100 kg folyósító technológiai víz nem sok alkoholt produkál, így én inkább a nyers gyümölcs súlyához, mit a cefre térfogatához viszonyítok.

Előzmény: szentöltvíz (94273)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94273

Szeva Cápa!

 

Hogy segítsek egy kicsit, mivel én nem igen veszek gyümölcsöt ezért mérni nem szoktam a súlyát. Egyedül birset vettem de azt is lábon, vagy szemre egy zsák 40 kg.

A kökény 100l volt amit főzés előtt átszűrtem így mag nélkül lett 2 öntés az 50-es üstben, így adott a kb 80l 5,8l-ert.

Előzmény: Szomjas cápa (94270)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94272

Rendben hogy kezdő vagy, de attól még megérthetnéd, hogy itt pálinkát főzünk gyümölcsből, nem hugyadékot fos gabonából! Mi a thumperbe legfeljebb betont öntünk, hogy jó nehéz legyen! Már feltették a linket, ahol tájékozódhatol. 

Előzmény: kalomista mark (94258)
Szomjas cápa Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94271

Szerk, fragola: 10 l / 100 kg. A lónak négy lába van, mégis megveri a szódás...

Előzmény: Szomjas cápa (94270)
Szomjas cápa Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94270

Idén vágtam bele először a kökénybe. Vettem 300 kg magozott kökényhúst 140 Ft/kg árban, gondolom, ez elfogadható. A kihozatalról nagyon ellentmondásos infóim vannak, innen a fórumró isl. Még nem tartok a főzésnél, azzal majd később  jelentkezem.

 

Néhány hsz-on belüli infók akihozatalról:

 

Fragola: Jobb, mint 10 l / kg napfény nélkül (50 % V/V)

Kérdés: magozott, vagy magozatlan kökényre viszonyítva?

 

Szentöltvíz: 5,8 l / 100 l, 4 % napfény, ami kb. 3 l / 100 l napfény mentes kihozatal.

Kérdés: Hány kg kökényt (húst?) tartalmazott a 100 l cefre? A 4 % napfény mire vonatkozik? A kökényhúsra, vagy a liter cefrére?

 

Saját cefrekészítésem:

A vásárolt kökényhús a kész szilvalekvár állagánál csak egy kicsit volt lágyabb, nem ragadt annyira.

100 kg-hoz 3 % napfény + 30 l víz(/100 kg) után nem volt egészen tele a három 120 l-es hordó. Az állagát tekintve kb. cibere állagú. Jó, tudom, ez nem lekvárefórum...

Szemre még legalább 20 l vizet igényel 100 kg gyümölcshúsra, nem akarom leégetni.

 

Az anyagot hidegtűrő élesztővel indítottam tápsóval együtt (papír szerint 3 oC-on már dolgozik max. 15 oC-ig), két nap múlva került bele a napfény. Sajnos rohanok, mint a töketlen őrült, az egész kökénybeszerzés is hirtelen felindolásból történt. Sajnos nem tudom melegebb helyen kezelni a cefrét.

Tíz nappal a startnap után már alig volt valami gázfejlődés. A cefre most már csak arra vár, hogy legyen időm a főzéshez. Az elején én  is tapasztaltam azt a (fórumon már tárgyalt) jelenséget, hogy hordóból félig töltve majdnem "kifut" az anyag. A pektinbontó hatását nemigen észlelem most sem. Lehet, hogy hidegben az sem dolgozik.

 

A főzés után a végeredmény adatokkal majd jelentkezem.

 

Az idei szezon fajlagos adatai, napfénymentesen:

 

Vörös szilva: 8,1 l / 100 kg, főzés szept. 14.

Nyári alma: 11,0 l / 100 kg,  főzés szept. 15.

Körte, többségében vilmos:

                   12,1 l / 100 kg, főzés szept. 15.

Téli alma, vegyes:

                   12,4 l / 100 kg, főzés november 15.

 

Kökény, ???, majd meglátjuk.

fragola.6035 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94268

Persze, hogy nem árt bele, nagyon aromás gyümölcsöknél kell, ha nincs megfelelő cukorfoka. De 22 BRIX-nél már nem találtam értelmét.

Naspolyám volt 7 BRIX, abba ment napfény rendesen. 

Előzmény: zsorsz (94267)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94267

Deszegregátor írja 94182-nél"A birsbe nem bűn ha nem teszel cukrot,de egy nagy szarvashiba! Nálam is lejött ez már,hogy bizonyos gyümiknél több az aroma mint a cukor és a kökénynél is ezt érzem hogy 3-4% nem árthat.Igazán csak egy összehasonlító párlás tudna dönteni.

Előzmény: fragola.6035 (94266)
fragola.6035 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94266

Nálam 30kg kökény bő 3l 50%-os nagyon aromás pálinkát adott napfény nélkül, pedig erősen vágom,  22% BRIX cukorfoka volt. 

Előzmény: zsorsz (94264)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94265

Már egyértelmű, zimopec a"bűnös",az öregcimbi kezembe nyomta,mivel nem ismertem és nem volt nálam szemüveg,találomra löttyintettem,úgy elfolyósodott hogy nincs semmi bunda.Később néztem az 1x1-ben,100l-hez 1 mokkás kanál,vagy legfeljebb 2-3szorosa ha nem hatna,de ha ez így működik és nem lesz gond a cefrével,akár egy lehetőség a bunda nyomogatás kiváltására?

Előzmény: Miklós1 (94230)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94264

Szia!

Köszönöm,volt egy sanda gyanúm nekem is hogy a 3% napfény kevés.

Előzmény: szentöltvíz (94259)
Csak Gábor Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94261

Szia.

 

Egyrészről ez a téma nem ide való, másrészről a másikon meg kb az utóbbi 2-3oldalon csak erről beszéltem, mi kell hogyan, mennyi stb. Olvasd el.

Pálinkát én személy szerintkipróbáltam 1 és 2 thumperrel is, a következő eredménnyel:

1 thumpernél még nagyjából okés a dolog, de a 2x lepárolással sokkal finomabbat lehet csinálni mind ízében mind pedig aromájában, de 2 thumpernél kb olyan pálinkád lesz mintha vodkába öntnél egy kir aromát, nagyjából minden pálinka jelleg eltűnik belöle. 

Atzt javaslom ha pálinkát szeretnél akkor a gyüjtemény alap dolog itt, ha whiszkit akkor meg odaát olvass sokat.

 

Sok sikert.

 

Gábor

Előzmény: kalomista mark (94258)
barkócza Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94260

A lényeg a hűtés, a töltött oszlop fölé mindenképpen kell egy deflegmátor.

 

A thumper és társai történelmi kategóriát jelentenek. A whiskynél ez a tradíció, ott éppen ezért elfogadható, de pálinkánál, minthogy sosem volt szokás thumpert használni, kár vele próbálkozni.

Előzmény: kalomista mark (94258)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94259

Szia

 

Ha jól emlékszem 5,8l/100l volt a kihozatal 4% napfénnyel.

Előzmény: zsorsz (94236)
kalomista mark Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94258

ez a főzési menet nem feltétlen whiskire értendő, csak hogy maga a főzés szerintetek hogyan működne így hogy aroma torony megpakolva üveggolyókkal:) + 3 thumperrel elképzelhető hogy így ezekkel az ezközökkel le tudom főzni a párlatot egy lépcsőbe? thumperbe mit szokás önteni? olvastam hogy az üsben lévő cefrétől magasabb alkohol tartalmú cuccot öntött valaki a thumperbe. esetleg tapasztalat?  (ne haragudjatok hogy érthetetlenkedek, kezdő vagyok)

vasbicikli Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94257

"Nem tudom mi lehet az akadozas oka"

 

Csak finomításnál, vagy cefre főzéskor is akadozik?

Előzmény: jajistenkem (94254)
barkócza Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94256

A páracsöved hogy áll? Ha túl laposan, akkor abban is panghat a flegma. 30o emelkedéssel a hűtő irányába jónak kell lennie.

Előzmény: jajistenkem (94254)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94255

Esetleg 49000 körül olvasgatni Rézműves1,Kormoss' 49014 írásait.

Előzmény: kalomista mark (94249)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94254

Gazegovel futom.. sok szellőztetés, és alapra is nyitott a kamra.. elég hideg volt a kamrában, a kifolyo alkohol is kb 10celsiusos volt. Ahogy írod a fejfájás valóban betudhato a Gazegovel.. 

 

Ma állítottam be a szeszfokot, és nem értem hogy, de ismét jó gyumolcsillata van a palinkanak.. valószínűleg tegnap sok egyéb gázt szivhattam be, ezért nem éreztem...

 

Atneztem a hűtőt, szintben van. Nem tudom mi lehet az akadozas oka.. van egy másik gyártmányú fozom is, annál ilyet nem tapasztaltam, igaz az kisebb is..

Köszi az infokat

Előzmény: barkócza (94251)
barkócza Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94253

A whiskyhez nem értünk, ők viszont igen:

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9206163&la=128069428

Előzmény: kalomista mark (94249)
barkócza Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94252

Nem voltál hosszú, sőt. Leginkább azt nem írtad le, hogy mi a panaszod. :)

 

20%-nál még bőven nem állunk le cefrefőzésnél, 10%-ot szoktunk általában megadni határként. Én lemegyek néha 4%-ig. Sok anyagot öntöttél ki a végén.

Előzmény: Balaka_01 (94238)
barkócza Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94251

Tömény szesszag van???!!! Nem elég hideg a pálinka, ami kifolyik? Nem takarod a gyűjtőedényt? Stb. Fejfájásod leginkább a tüzelésből származó szénmonoxidtól (széndioxidtól) lehet. Mivel főzöl?

Előzmény: jajistenkem (94239)
barkócza Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94250

Az akadozás oka leggyakrabban az, hogy a hűtőspirál nem egyenletesen esik, esetleg "kontra" is van benne (vagyis amikor emelkedik a spirál a kifolyás irányában), ott pang a párlat és dugót képez. Általában túlméretezett hűtőkkel történik meg, vagy ha nem függőlegesre állítod a hordót a hűtővel, hanem dől valamerre. Annak a DES főzőnek jónak kell lennie.

Előzmény: jajistenkem (94248)
kalomista mark Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94249

heló mindenkinek! még új vagyok itt, segítséget szeretnék kérni. építek egy házi pálinkafőzőt 50l-es söröshordóból kuktafazekas megoldással és készítek rá egy kb 1m magas aromatornyot, és még 2 vagy 3db 5l-es thumpert befőttes üvegből. kérdésem a következő lenne: a thumperok és az aromatorony  segítségével egylépcsőssé tehető a főzés? a thumperekbe kell valamit önteni?l olvastam valahol hogy az aromatoronyba poharakat és üveg golyókat helyeznek és ez álltal tisztább alkolt nyernek ezt, hogy kell érteni szimpla feles pohár és üveg golyó? :O whiskit szeretnék készíteni. köszönöm a segítségeteket előre is. emailben is válaszolhattok ez a fórum valahogy mindig le fagy nekem :) , címem: kalomista88@omail.hu

Előzmény: zsorsz (94229)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94248

Nekem is van egy des 100l és keveros.. nem vagyok tőle elajulva, nagyon lassan tudom kifozni a cefret vele.. ha kevés a ho csak csepeg.. ha sok, táncol a kupolája és akadozottan folyik.. lehet én vagyok még bena hozzá.. megeshet, nincs meg nagy tapasztalatom benne..

Előzmény: Balaka_01 (94242)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94247

Az őszi szerzeményem , amellyel daráltam a birsalmát és a darálás eredménye.

Azt hiszem jól pépesít !

borsika79 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94246
Szia. Lehet arányokat tudni hogy cefrézted?
Előzmény: InkaPál (94227)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94245

          vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94194)
TINTUS Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94244

Bizony kellett volna lennie vagy 11-13 liter 21-23 fokos alszesznek teljesen kicsavarva). Vajon milyen volt az alma, mennyi volt a gyümölcscukor a gyümölcsben és az egyszer egy szerint lett e cefrézve?

 

A fatüzeléses duplafalumban 100 literesbe 85 liter cefre a 65. percben elkezd csurogni és 3-3,5 óra alatt végzek vele.

Előzmény: Balaka_01 (94238)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94243

De az elejen sem tapasztaltam semmi jo gyumolcs illatot.. Inkabb denaturalt szeszre emlekezteto illatot ereztem.. Nem ertem.. A cefret is en foztem ki, szepen lassan... Tutira nem egett le, kevergettem is rendesen..

Előzmény: Hurkafej (94240)
Balaka_01 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94242

Szia!

 

A főző DES nevezetű 80 as  keverő nélküli, leégésgátlóval, szerb gyártmány. A fűtés saját gyártású, de szerintem kevés a teljesítménye. 20 liter viz felforralásához 1,5 óra elég volt. Megindulásakor 50 fokosnak mértem. A cefre alá öntöttem még 12l vizet, nehogy leégjen. A cefre oxigénmentesen erjesztve, kotyogóval.Csak a főerjedés alatt volt keverve, de akkor naponta többször. Semmi rossz illata nem volt betöltéskor. Az alszesz finom alma illatú.

 

Előzmény: foxrudi (94241)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94241

Milyen gyári főző volt,mennyire volt sűrű a cefre,és mennyin indult?....stb!

  Már az hogy 2h volt a felfűtés egy gyári főzőmél az gáz.Mivel,hogy fűtöttél...?

Számtalan nyitott kérdés van.

  Pl:Az én fokolóm 0-ig mér....!

Előzmény: Balaka_01 (94238)
Hurkafej Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94240

Az aromák javarészt az elején jönnek ki, ezért ami a közepe/vége, az már nem olyan intenzív szerintem.

Előzmény: jajistenkem (94239)
jajistenkem Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94239

Sziasztok,

 

Technikai kerdesem volna, lefoztem cca 150L vegyes cefret. Cefre fozesekor a nyal is osszefutott a szamban, annyira jo illata volt, gondoltam is, ez hamar el fog fogyni. Sajnos sok munkam volt, ezert az alszeszt elzartam 5db 5L es uvegbe. 2 het mulva, azaz ma volt idom, elovettem oket, beallitottam az alkoholfokot 25 re, majd nekialltam fozni (30L 25 fokos alszeszem volt).. Megkezdtem a fozest, az elso 1.5dl -ert felretettem, majd meg kb 5-6 decis poharat telecsurgattam majd az ezutan lecsurgo alkoholt mar egy nagyobb uvegbe gyujtottem.. ( meg jelenleg is gyujtom) Ami nekem nem tetszik, hogy mar 6L szeszt fogom fel, a szesztartalom 75fok meg mindig de se ize se buze... Az eleetol kezdve elmaradt az a kellemes jo gyumolcs illat ami cefrezeskor volt. Normalis ez? Meghigitottam egy kis adagot, megkostoltam, de az alkoholon kivul csak gyenge aromat ereztem, nem volt meggyozo.. kozel nem olyan mint cefrezeskor.. A fozest kicsit intenziven kezdtem, majd amikor az alszesz cca 60fokos lett, visszavettem.. Most is szep vekony fonalban csurog (mar vagy 6 oraja).. Ez normalis? vagy elrontottam valamit? (mellesleg a sufniban 30percenkent szelloztetnem kell, mar a fejem is faj, annyira tomeny szesszag van).. Folytassan a fozest? lesz ebböl valami?

Balaka_01 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94238

Sziasztok!

 

Régóta olvasom a fórumot és nagyon sok hasznos információt kaptam tőletek. Most leírnám, hogy hogyan jártam tegnap a cefrefőzéssel. Sikerült szert tennem egy 80 literes gyári főzőre. Gyorsan le is pároltam az október közepe óta meglévő alma cefrémet. kb 55l. A felfűtés 2 óra volt, hogy megjelentek az első cseppek. További 4 óra elteltével osszesen 4,5L lett az alszesz. Az utolsó fél liter szeszfokát már a mérő sem mérte. 20 fok alatt volt. Mit és hol ronthattam el. Az alma cefre természetesen "napfény" mentes volt.

Bocs, ha túl hosszú voltam.

hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94237

Szia!

Én sem értettem. Lejjebb más írtam, hogy idén a birses almám kb. ugyanannyit hozott, mint a körtés alma, és mindkettő várakozás felett.

Igaz, én nem kg-ra, hanem cefre literre vonakoztatom.

Visszaszámolva, kb 125 kg alma-birs gyümölcsből lett 9,7 l pálinka. (50fok)

Csak a pektinbontóra és a nagyon szuper aprításra tudom fogni a jó évjárat mellet.

De akkor is.

 

Előzmény: barkócza (94234)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94236

Érdekelne a kökény hozama,3% napfény ment bele,mi a tapasztalatod?

Előzmény: szentöltvíz (94231)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94235

Könnyű annak, aki otthon van!!

 

Előzmény: barkócza (94234)
barkócza Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94234

Ezt, hogy a birsben kevés lenne a cukor, nem értem. Most tisztáztam az első adag birsemet, kb. nettó 15kg birsből (nem mértem) lett 1,5 liter 43%-os pálinkám, cukor nélkül. Ez pedig 8,6/100 kihozatal.

Előzmény: deszegregator (94182)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94233

Szia!

Szuterinbe 15 C fok.

Előzmény: zsorsz (94232)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94232

Folyamatosan szagolom,kostolom, egyenkőre semmi gyanús.

Előzmény: Miklós1 (94230)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94231

Szia!

Nem tudom hány fokon van a cefre, de nekem tavaly 20 fokon 12 nap alatt forrott ki a kökény .

Előzmény: zsorsz (94228)
Miklós1 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94230

Nem láttam még ilyet, de én megkóstolnám a cefrét, és ha nincs semmi gyanús íze, akkor alkoholos erjedésnek tekinteném és nem izgulnék.

Előzmény: zsorsz (94228)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94229

A pektinbontóra gyanakszom,amúgy pezseg rendesen,a gyufa elalszik,kicsit túl híg lett,számit ez valamit?

Előzmény: zsorsz (94228)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94228

Üdv.Mindenki.Tisztelettel kérdezem a nagy Mágusokat,intenzív zajos erjedésnél a bunda nincs a tetején,nekem ez új(a gyufa elalszik).Tegnapelött estefelé lett cefrézve 50l kökény(minden az 1x1 szerint),tegnap este még kemény bunda a tetején,ma reggel már nem kellett lenyomni.Normális ez?

InkaPál Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94227

Sziasztok!

 

Szerintetek probléma-e ha a naspolyacefre maggal együtt került főzésre?

 

 

sogi01 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94226

Mester!

Boldog születésnapot!

sogi01 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 94225

      vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94194)
jani&999 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94224

Én kértem engedélyt főző előállítására. Annyi volt, hogy bementem egy rajzzal meg az adatokkal a vámhivatalhoz, írni kellett egy kérvényt (amibe benne van minden adat a főzőről) és mondták, hogy majd postázzák az engedélyt. Nem kötöttek bele semmibe (50l-es duplafalu olajjal feltöltött üstöm van) meg se nézéték. Annyit mondtak, hogy ha megérkezett az engedély akkor főzhetek. Rendesek voltak.

Az engedély az egy határozat amibe ez áll:

 

xy előterjesztett kérelmét megvizsgáltam, melynek eredményeként meghoztam az alábbi határozatot:

HATÁROZAT

xy részére desztillálóberendezés előállítását a kérelemben benyújtott műszaki paramétereknek megfelelően engedélyezem.

Határozatomban a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi XCL. törvényt 72. paragrafus (4) bekezdésének rendelkezései apapján a jogorvoslatra való tájékoztatást és az indoklást mellőztem.

 

Szerintem akinek van otthon készített főzője érdemes kikérni. Még nem jön meg az engedély addig nem lehet összerakni csak részekbe lehet otthon. Ha esetleg megnéznék akkor lehet azt mondani, hogy nem használtam csak külön külön használtan vettem meg az alkatrészeket azért olyan mintha használva lett volna.

 

Előzmény: TINTUS (94103)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94223

Úgy legyen! :-)

Előzmény: norris53 (94222)
norris53 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94222

A körte legyen veled :-)

Előzmény: Tucso69 (94221)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94221

Mindenképp kínálj meg vele, rá vagyok állva a körtékre!

Előzmény: norris53 (94207)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94220

Természetesen, de nem maholnap.

Előzmény: truffle (94193)
kupeci Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94219

Az üst két füle levágva, és a vágás helyén mivel nem zománcos,erősítés képpen a perem ahhoz is hozzá van hegesztve.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94203)
kupeci Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94218

Az előre elkészített áltatad "vizesárok"nak nevezett dolog kűlső pereme magasabb, a belső oldala alacsonyabb. Ez a belsőperem van feldugva(remélem szilvakukc ezt nem olvassa) az üst peremébe, és ott FBS ragasztóval lett tömítve.Elég tartósnak bizonyul a megoldás,tőbb szezont kibír.

TINTUS Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94217

Ebben nem értek egyet veled és pont.

Előzmény: szilvakukc (94200)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94216

Mi meg a ZD-én megisszuk:)))

Előzmény: sogi01 (94215)
sogi01 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94215

Szia!

Elmentem a családdal kirándulni...hopp egy csipkebokor...leszedtük megyünktovább még egy azt is leszedtük...becefréztem és kifőztem!

Előzmény: Brichtermester (94204)
deszegregator Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94214

Mindet....Tehat a navost is. Ugy valoban nem lesz zabralas.

Előzmény: norris53 (94210)
norris53 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94213

Döglött kígyó má nem sziszeg :-)

Előzmény: szentöltvíz (94211)
zuzu6612 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94212

Köszi a segítséget. Közben le is főztem és semmi leégés.

Előzmény: obsitos3 (94192)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94211

Kígyót melengetsz a kebleden!!!

Előzmény: norris53 (94210)
norris53 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94210

"Elástam" mindet :-)

ott jobb helyen van a földalatt!

Előzmény: zsuzska60 (94209)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94209

amit Norris uram nem rejt el :)

Előzmény: szentöltvíz (94208)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94208

AZ jó hogy hozott, de mit visz???

Előzmény: norris53 (94207)
norris53 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94207

Pálinkás jó estét !

 Az idén kellemes illatú és fínom körte ízű a hardenpont télikörte pálinka :-)

Ma Hígítottam de már most jónak tűnik !

Ja és járt nállam egy NAV-os :-)>hozta a birs cefréjét !<

janijani Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94206

Nem félsz a pestistől?

Előzmény: Hunyadi Jancsi (94205)
Hunyadi Jancsi Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94205

Én pölö, az ostromlók hulláival szoktam rögzíteni, és tömíteni a vizesárkot. Több helyen is bevált.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94203)
Brichtermester Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94204

Hello

 

Valaki leirná csipkebogyó cefre készitésést és a belöle készitett pálinka tapasztalatait. HA valaki tudna szedésére valami egyszerü modot, azt is szivesen olvasnám.

 

 

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94203

Kupeci!

 

Neked a vizes árok körben, hogy van az üstre rögzítve?

Előzmény: kupeci (59366)
dodi48 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94202

Szerintem semmivel,mert csont szárazra kipréselem.

Ettől nem lesz aza a 'büdös'  törköly szaga, hanem egy kellemes mazsola-szőlő aromát kapsz.

 

Próbáld ki és eldöntöd  hogy neked izlik-e.:)

Előzmény: elek81 (94198)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94201

Az lehet, hogy tökéletes az íze, csak nem olyan, mint egy törkölyé.

Előzmény: dodi48 (94196)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94200

Ezen mit nem értesz, még mindig? A NAV-os pont jól satírozott. Minden tilos, kivéve birtokolni a magánfőzőt. Nem hiszem el, hogy még mindig próbáljátok átvariálni! Ahogy átírtad, teljesen mást jelent. A felsorolásban a vessző, egy másik tagmondatot jelent ha nem tudnád, amire már nem vonatkozik a gondolatjellel elhatárolt megjegyzés.

Előzmény: TINTUS (94189)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94199

Szia!

A bele nem tett törköly tömege/összes tömeg...kb.

Előzmény: elek81 (94198)
elek81 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94198

Sziasztok!

Mekkora alkohol veszteséggel kell számoljak, ha a félig meddig szemezett bor cefrét kipréselem és nem törkölyösen teszem fel?

obsitos3 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94197

Csak az eredmény nem törkölypálinka,hanem csígerborpárlat.

Előzmény: dodi48 (94196)
dodi48 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94196

Én úgy csinálom hogy présen kipréselem a törkölyt és a levet főzömki.Nem ég le és tökéletes az íze...

Előzmény: zuzu6612 (94190)
fürészes Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94195

 

Tisztelt.....!Az lenne a kérdésem , vettem egy gyári berendezést számlával garanciával a forgalmazótól, de én csináltattam egy másik kupolát és hűtőt hozzá, végül is a üstház meg a üst eredeti, akkor most ezt kell engedélyeztetni vagy nem?Maradhat úgy ahogy van?

 

Előzmény: TINTUS (94103)
sogi01 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94194

                                                      vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94162)
truffle Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94193

Rendben. Megtisztelsz egy fotóval?

Előzmény: Tucso69 (94188)
obsitos3 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94192

Az a lényeg,hogy a törköly tetején meglásd a víztükröt.Mindenféleképpen kb. 2x annyi víz kell,mint a kivett alszesz mennyisége,hogy a végén se égjen le a kiszáradás miatt.

Előzmény: obsitos3 (94191)
obsitos3 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94191

Nem kell sem leégésgátló,sem keverő,nem hajlamos a leégésre,annyi vizet kell ráengedni,hogy ellepje.A 80 l-es ütödbe kb négy festékesvödör laza törköly fér.Erre kb. 25-40 l víz kell.

Előzmény: zuzu6612 (94190)
zuzu6612 Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94190

Még senki nem főzött törkölyt?

Kiegészítve a kérdésemet, keverős az üst, leégésgátlóm nincs, keverni nem tudom, mert olyan sűrű.

Előzmény: zuzu6612 (94173)
TINTUS Creative Commons License 2013.11.30 0 0 94189

Láttad a levelében, hogy a birtoklást a magánfőzőnek megengedi,

idézem mit jelölt be a NAVos a  levelembe : 

 

"

Helyesen így kellet volna bepirosítania a mondatrészt:

„A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmas desztillálóberendezést előállítani, – a magánfőző desztillálóberendezése kivételével – birtokolni, továbbá értékesíteni.”

 

 

de a birtoklás után a felsorolásban ott az értékesítés szó arra mért nem húzta rá a piros kijelölésemet?

Ezért mondom, hogy önkényesen értelmezgetiik mert például , ha kicsit átrendezem a mondatot így:

 

A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmasdesztillálóberendezést előállítani,birtokolni, továbbá értékesíteni - a magánfőző desztillálóberendezése kivételével.

 

Nem tettem hozzá semmit nem vettem el belőle semmit-egy gondolatjel kivételével.

 

Ugye mennyivel világosabb lett volna a dolog?

 

Előzmény: deszegregator (94178)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94188

Ez most nem vicc!

Előzmény: truffle (94175)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94187

A birs ilyen! Én is cukrozom, de még hogy! Mégis klassz lekvárillatú a moslék. Tyúkok meg szeretik... :-)

Előzmény: kaktuszpeti (94177)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94186

Természetesen viszek! ;-)

Előzmény: TINTUS (94160)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94185

A hóhányó! :-)

Üdvözlet a sógornak!

Előzmény: vasbicikli (94159)
deszegregator Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94184

Jobb ha megszalad a kezed, legyen az vagy 3 kg/100 liter legközelebb. Jobban jársz hidd el.

Előzmény: kaktuszpeti (94183)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94183

Csak egy lehelletnyit.

 

Előzmény: deszegregator (94182)
deszegregator Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94182

Az van, hogy a birs tele van aromával, de kevés a cukor, ezáltal kevés lesz a cefre alkoholtartalma. Tehát ezzel az alkohollal nem bírod kizavarni az aromákat kielégítő mértékben! A birsbe nem bűn ha nem teszel cukrot, de egy nagy szarvashiba! Nem tudom kapott e neked napfényt?

Előzmény: kaktuszpeti (94181)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94181

Csak ennél az egy cefrénél fordult elő.

 

Előzmény: deszegregator (94180)
deszegregator Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94180

sz@r se lesz belőle, ne is próbáld. A készülékeddel, elválasztással, vagy a fűtéstechnikával lehet gondod,ha illatos maradt a cefre. Ha nem szimpla falú akkor kenjed neki az ampert, ha szimplafalú akkor meg duplikálj! (lol!) Egyébként kiforrt, ha van kiforratlan része az nemigen éri el a néhány százalékot, ezzel amatőr szinten nem érdemes problémázni.

Előzmény: kaktuszpeti (94177)
sogi01 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94179

Figyi ha nem regisztrálok és jó a szomszédi viszony és nem regisztrálok.....nem ialálnak meg..remélem!

Előzmény: Cipurró (94176)
deszegregator Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94178

El. Tudtommal bérfőzdés vagy! Kérdezd már meg a legkellemetlenebb vendégeidet, hogy mi a helyzet a főző birtoklása ügyében, tehát kell e hivatalos gyártó, vagy behozottnál vámpapír, vagy elég ha azt mondom hogy nagypapi hagyta rám... Persze más vonalon is érdeklődöm, de hajmeresztő a zűrzavar, lehet hogy ökörséget fognak nekem mondani.

Előzmény: Cipurró (94176)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94177

Szép estét!

 

Mik a lehetőségek, ha egy részben kiforrt cefrét lefőzők és a cefremosléknak még jó lekvár illata van főzés után? Érdemes, vagy lehet esetleg ujra beindítani az erjedést egy kis élesztővel és meleggel?

Birsalma cefréről van szó!

Egy hónapot vártam vele, de lehet, nem forrt ki a hidegebb idő miatt. 

Cipurró Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94176

Most már elhiszitek? 

 

Üdv

Előzmény: TINTUS (94103)
truffle Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94175

Mondjuk most nem tudom eldönteni, hogy komolyan beszélsz vagy csak ironizálsz.

Mindegy, egy mosoly innen is, abból nagy baj nem lehet :).

 

Előzmény: Tucso69 (94157)
obsitos3 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94174

Először úgy gondoltam,beszúrok egy-két sort idézetként a hsz.-edből.De minek?Ez így szép,egészben.Egyébként háromszor még nem próbáltad?Az aztán a csoda!

Előzmény: forgione1 (94166)
zuzu6612 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94173

Sziasztok!

Teljesen kipréselt, bogyózott törkölyhöz mennyi vizet érdemes önteni, hogy le ne égessem. Üst 80 literes.

Amúgy leégésre hajlamos?

csalitos Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94172

Csak dicsekedjél vele, majd azt is elviszik....

Előzmény: zsuzska60 (94171)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94171

na látod!

Nekünk még fazékíz is van!! :-)

Előzmény: snapszmester (94170)
snapszmester Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94170

Fazék íz? Az micsoda? Nekem 15%-nál még nincs. :-)

Előzmény: barkócza (94169)
barkócza Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94169

Egyébként tegnap még tisztáztam egy kis birset is. Csak eresztettem, eresztettem, és nem akart jönni a fazékíz. Nektek mi a tapasztalatotok ezügyben birssel?

barkócza Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94168

Azért ezt erősen túlzásba viszed.

Előzmény: forgione1 (94166)
forgione1 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94167

Ahogy írtad tettem bele szódabikarbónát, csak minimálisan pezsgett, újrapároltam.

 

El is tűnt belőle minden acetonra emlékeztető szag.

 

Viszont a párlat keserű.....

 

Tudni kell, hogy nem én cefréztem, nekem csak tisztázásra adta ide a közös háztartásban lévő rokonom.

Alma, körte, barack, szilva - magokat állítólag kiszedte.

De tett bele rohadt, penészes gyümit is, ahogy a földön találta.

 

Ha előre tudom, neki se fogok!

 

Szegénykének adtam a saját főzetemből, jövőre meg kioktatom, mit hogyan.

 

Kérdésem, hogy ez a keserű íz a cián lehet?

Ha nem is az, gondolom csakis kiöntés lehet a megoldása.....

Előzmény: snapszmester (93882)
forgione1 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94166

Itt utoljára a témáról, aztán mindeki úgy csinálja, ahogy eddig:-)))

 

>>>>A desztillálás sem szabadít meg a szervesanyagoktól - lásd pálinkafőzés:

 

Ha vizet desztillálsz, akkor megszabadít, méghozzá teljesen!

 

Az alkohol alacsonyabb hőfokon párolódik (a mi nagy szerencsénkre), ahogyan minden más összetevője is legyen az a mérgező "faszesz" vagy a csodákra képes aromák, illó olajok. 

 

Éppen ezért a víz desztillálásnál is MINDIG kiöntjük az elejét:-)

 

Az ioncserélés szóban benne van a lényege. Vagyis a sókat lecseréljük olyan anyagokra, melyek ahelyett, hogy lerakódva vízkövet okoznának, elpárolognak. Pl. Ca2+ helyett NH4+ ami már elpárolog(hat).

 

Én köszönöm szépen, de inkább maradok a desztiláltvíznél, mint a cserés víznél:-)

 

 

Mivel nincs tökéletes desztilláló készülékem, mint a kórházakban, ahol az infúziónak valót desztillálják, csak egy kuktából készült lepárlóm, ezért kétszer desztillálom a hígtásra szánt vizet.

 

Buktató lehet, hogy kevés előpárlatot veszek el, vagy, hogy a kuktában lévő víz erősen forr és belebugyog a lepárlőcsőbe. Ezért kétszer nyomatom át, ami tapsztalatom szerint sokkal jobb, mintha csak egyszer tenném.

 

 

Elvégre a pálinkát is tisztázzuk:-)

 

Ha bérfőző lennék, nyilván nem kínlódnék ilyesmivel, hiszen eleve lényegesen energiköltségesebb, mint maga a pálinkafőzés. Patikában pedig vetekszik is annak árával, 2400 forint/liter

Előzmény: barkócza (94120)
vasbicikli Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94165

Csak a háttérinfó kedvéért írtam, én se bíztatok senkit, hogy házilag gyártson ics. vizet.

Tehene sincs mindenkinek, aki szereti a tejet :)

Előzmény: snapszmester (94128)
Viktormanufaktura Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94164

Köszönöm szépen a segítséget! Így fogok cselekedni :) A jó pálinkáért mindent !

Előzmény: deszegregator (94151)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94163

deszegregátor jól megírta a választ, nekem egy csonk van a gyári szlovén főzőn, azon van minden. Illetve van egy kis csapocska külön a hőközlő folyadék szintjének beállítására.

Előzmény: Viktormanufaktura (94143)
sogi01 Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94162

 vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94105)
csenksz Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94161

Sziasztok!

 

A héten ittam Panyolai Eszencia Aszalt Szilva Pálinkát. Készített már ilyet valaki?

 

A leírás szerint „rendkívül gazdag aszalt gyümölcs ágyon érlelik eperfa hordóban és a több hónapos érlelés során elveszti a pálinka mennyiségének kétharmadát”.

 

Úgy gondolom h ez nem egy egyszerű ágyas pálinka mert állagra és színre is olyan mint az unikum. Jól gondolom h azért veszti el a nagy részét, mert a fa hordóban tárolják?

 

Szerintetek a pihentetés után ki préselik az aszalt gyümölcsből a pálinkát vagy csak simán leöntik róla és ezért nagy a veszteség, mert az aszalt gyümölcsben sok pálinka marad? Ha valakinek van ötlete készítésével kapcsolatban ne tartsa magában, nyugodtan írja meg.:)

 

Üdv:Zoli

TINTUS Creative Commons License 2013.11.29 0 0 94160

Na ezt megkostólnám a zd-n. hozzzzzzz

Előzmény: Tucso69 (94145)
vasbicikli Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94159

Én szőlő-meggy-szilva kóstolgatás közepette köszöntöttem este a 60 éves sógoromat, ellensúlyozva a napközbeni "vizeskedést" :)

(A házmester meg fröccsöt iszik, és havat hány :))

Előzmény: Tucso69 (94142)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94158

Szerintem szerpentinre gondolt, nem fel-le hullámvasútra.

Előzmény: firekiller (94152)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94157

Hát persze!

Nekem is ilyen, hogy ne foglaljon sok helyet.

Sőt van pár ismerős, aki az enyémet látta és itta, ugyanilyenre készítette.

Csak mosolyogtam.:-)

Előzmény: truffle (94148)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94156

A vendéget kínáld vele, ha nem akar hazamenni! :-)

Előzmény: Törölt nick (94146)
barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94155

Az emelkedés a fontos, hogy íves, vagy egyenes, teljesen mindegy.

Előzmény: truffle (94154)
truffle Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94154

Kanyarban ívre gondoltam, nem ilyen sarkosra...esetleg kanyarban átmérőt(is) növelnék. Úgy sem jó?

Előzmény: firekiller (94152)
firekiller Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94153

Tejet, abban nem láccik:)

Előzmény: stapika (94150)
firekiller Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94152

Felmegy, de a visszacsorgó lé majd szépen elzárja az útját és szerencsésebb esetben csak lüktetni fog a párlat .

Előzmény: truffle (94148)
deszegregator Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94151

Mindenképpen két csonk legyen, de a bizti szelepet, és a visszacsapót teheted egy csonkra, T-idommal megoldható. Nekem egy csonkon a hőmérő, másikon nyomásmérő, bizti, visszacsapó szelep van. Két csonk azért is jó, mert sokkal könnyebb a hőközlő folyadékot betölteni (le se merem már irni hogy vizet), és kényelmesebben elhelyezhető a mérő, és biztonsági berendezések. 1 - 2 ezer forintos dolgok ezek, mindet megkapod vízszer boltban.

Előzmény: Viktormanufaktura (94143)
stapika Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94150

teát.

Előzmény: Törölt nick (94146)
firekiller Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94149

Nehogy megi:DD .

Higítsad pálinkával és már 40 térfogatszázalék alkohol után minőségi változást tapasztalsz:)

Előzmény: Törölt nick (94146)
truffle Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94148

Víz helyett lehet egy kis páracső? Az már rég vót' :)

Rettentő jó eszmecserét találtam ezzel kapcsoltaban 2011. hajnalán itt a topikon az átmérő-hossz-lejtés vonatkozásában. A lényeg, hogy a hozzászólók szinte mindegyike megegyezett abban, hogy a leglényegesebb a páracső hossza és átmérője, a lejtésben viszont kisebb nézeteltérések voltak. Én pont fordítva gondoltam, hogy a szög beállítása a legfontosabb, ezért is csináltam állítható magasságúra a páracsövemet, akár 0-90 fokok között is tudnám állítani. Viszont a panel behatárol. A páracső hosszát csak cikkcakkban tudnám megnövelni. Ugye felmegy az a pára szerpentinen is? 

Kösz.

 

barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94147

Mi az, hogy, remélem, deszegregátorét is. :) Az enyém somlói.

Előzmény: Tucso69 (94145)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94146

 még nem tudom mit csináljak ha vizem opálos

Előzmény: Tucso69 (94142)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94145

Hát igen!

Még hátravan a hárslevelű-szamorodni alszeszem finomítása, majd összekóstoljuk!

Előzmény: barkócza (94144)
barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94144

Nézd, ha pálinkát iszunk, akkor a vizelést vizezést sem úszhatjuk meg. :)

Előzmény: Tucso69 (94142)
Viktormanufaktura Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94143
Értem. Akkor 1 nyomás mérő, egy csap a töltéshez, 1 biztonsági szelep a nyomáshoz és még egy szelep a vákumhoz.?!
Előzmény: zsuzska60 (94109)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94142

Na most már vízkezelésben teljesen megokosodtunk!

Én azt mondom érdemes volt, amit megtanulunk azt nem vehetik el tőlünk!

 

Amúgy birset tisztázok, és meggyet iszok! :-)

deszegregator Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94141

..."hárslevelű törkölyt főzök..."

 

Finom lesz , mintha szőlőbe harapnál, ismerve az elismerésre méltó tudásodat. Jó kéthete főztem , ugyanezt , rá vagyok kapva rendesen!

Előzmény: barkócza (94139)
barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94140

Ja, és a hársból sem vettem el előpárlatot. :)

Előzmény: barkócza (94139)
barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94139

Hm, az előpárlat-elvétel nélküli barackom maradékát higítottam, és hárslevelű törkölyt főzök. :)

Előzmény: szentöltvíz (94137)
Hurkafej Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94138

Az egyszerű szűréssel is veszít ízt a pálinka? Gondolok itt 1-2 réteg pamutra.

Előzmény: Miklós1 (94134)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94137

Ha tovább vizeskedtek belefojtom magam templom "szentöltvíz" tartójába :))

Igyatok inkább pálinkát !!

Előzmény: barkócza (94136)
barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94136

Ez így pontatlan, az RO membrános sótalanítás a legolcsóbb (tengervízből is így csinálnak ivóvizet, mondjuk, az arabok), valóban csak nagy tételhez éri meg. Viszont az a tisztaság, amit az RO-val készített vízről írsz, az nem igaz. Ezt a tisztaságot csak a többlépcsős készülékek tudják (mechanikai szűrő + RO membrán + önregeneráló kevertágyas ioncserélő, pl. Millipore Elix készülék).

Előzmény: Szomjas cápa (94135)
Szomjas cápa Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94135

 

Utoljára a hígító víz témához, aztán eldugulok:

 

Az ioncserélt víz tipikus tömegcikk, csak akkor gazdaságos, ha elég sokat készítenek belőle. A munkahelyemen nagy mennyiségben használjuk, de a kettős ioncserélő regenerálását a gyártója végzi jó pénzért, de még mindig kisebb költséggél, nyűggel, mint ha mi végeznénk. A regeneráláshoz ócsó vegyszer és képzett személyzet is megvóna. A bótban kapható ioncserélt víz nem megfizethetetlen, 100 - 150 Ft / l, alig drágább, mint bármilyen ásványvíz, a pálinka összköltségében semmiképp sem mértékadó. A víz költségének legalább 80 %-a a csomagolási és forgalmazási költség. Én a munkahelyemen szerzem be, ott ilyen költség nem terhel.

 

Ro víz, fordított ozmózissal tisztított víz: A munkahelyemen többek között a nagy pontosságú (1 / milliárdod nagyságtrendű szennyezettségek, mikrogramm/ liter koncentrációjú szennyeződéseket vizsgáló) műszerek nullpont kalibrációjához használjuk. Szerintem ez a tisztaság (is) feleslegesd a szeszfokbeállító vízhez. Lényegesen drágább, mint az ioncserélt víz, de sokkal olcsóbb, mint a desztillált. Bár a munkahelyemen beszerezhettem volna akkor, amikor az ioncserélő berendezésünk meghibásodott, de számomra az összesítésben kisebb nyűggel járt, hogy megvettem az ioncserélt vizet a bótban, mint ha imádkoznom kellett volna a laborunkban a ro-vízert.

 

Összességeében az elmúlt 10 évben nem fordult elő, hogy a páleszom minőségében a hígító víz érdemi szerepet játszott volna. Ha problémám volt, a gyümölcs minőségében, a cefrézésben, vagy a főzsben kereshettem és találhattam meg a hibát. Az ioncserélt hígító vizet csak olyan okból használom, mert egy (de szerintem a pálinka készítés során a legkisebb) hibalehetőséget ezzel kizárok.

 

 

 

Előzmény: snapszmester (94128)
Miklós1 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94134

2. rész

A 49%-os pálinkát 25%-osra hígítottam és elkezdtem lepárolni. Az előpárlatot most is el kell venni, bár kevesebb a szokottnál. Ezután az első és második módszer:
1. Szöllősi szűrőbe csurgattam a párlatot, ami homályos volt a lepárlás elején lejövő amilalkohol miatt. A Szöllősi szűrőben a víz tetején úszó olajszerű anyagot kanál hátával leszedegettem. A szűrő tartalma egyszercsak kitisztult (kb. a párlatmennyiség 20%-ánál), ettől kezdve nem volt olaj a tetején. A lepárlást folytattam utópárlat elválsztás nélkül 10%-ig. A nyers pálinka a szűrőben lévő víztől 55%-ra hígult, és most már nyugodtan lehetett hígítani 45%-ra mert fényes maradt.
Ugyanannak a pálinkának a másik felét a második módszer szerint fényesítettem:
2. 1dl vízre 1dl párlatot folyattam, keveredés után ez homályos lett, szeszfoka 40% körüli. Megint 1dl vízre 1dl párlat és így tovább amíg homályosodást láttam, kb. a teljes párlatmennyiség 20%-áig. Közben a víz tetejéről igyekeztem az olajat leszedni és a homályos párlatrészeket külön gyűjtöttem. A külön gyűjtött 40%-os homályos részt mélyhűtő után vattakorongon szűrtem, amitől szépen kitisztult. Ezután összekevertem a párlat második részével és hígítottam 45%-ra, szép fényes maradt.
A fenti két módszer 3. lepárlásnak számít, azonban megelőzésképpen  alkalmazható egy homály gyanús pálinka tisztázásánál is (második lepárlás), amikor 25%-os alszeszt forralunk és a nyers pálinka első 20%-án hajtunk végre amilalkohol leválasztást. Ebben nem volt időm egy egész szezont kitapasztalni, de így tisztáztam egy körtét, szilvát és egy törkölyt. A tapasztalat annyival gyarapodott, hogy az első 20%-nyi párlat homályos maradhat, miközben az amilalkoholt már leválasztottuk, tehát nyugodtan összeönthetjük a többi nyers pálinkával. Az amilalkoholt a kanál hátára feltapadva ismerhetjük fel, látszik az olajszerű fodrozódás a kanálon és jellegzetes alkoholszerű szaga van, nem büdös. Ha valakinek több főzet tisztázni valója van, akkor meggyőződhet róla, hogy hasznos-e az eljárás, nekem ezek egy-egy adagok voltak, nem tudhatom, hogy vajon homályos lett volna valamelyik pálinkám, vagy sem, így fényesek lettek. További tudnivalók:

-A homályosság többnyire megszűnik a pálinka fagyasztós szűrésére, először azzal kell próbálkozni.
-A leválasztás javul, ha 20%-ra hígítjuk az alszeszt, vagy ha az első 20% ideje alatt lassabban fűtünk.
-A 20% párlatmennyiség azt jelenti, hogy ha valakinek 5l nyers pálinkája lett volna normál tisztázásnál, akkor ebből az első 1l lesz a 20%-a, ezt hígítja az 1-1dl-es módszer 2l-re. Persze előre nem tudható, hogy mennyi lesz a végén, de sejthető.

Miklós1 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94133

Az idei időjárás miatt (kora nyári hideg) gyakori volt a homályos pálinka a gondos cefrézés ellenére is. Sajnos a homály elleni módszert csak a szezon végére találtam meg, de a jövőre nézve még jól jöhet. Nekem egy olyan körte pálinkával volt gondom, amelyik még 49%-nál is homályos volt de csak gyengén, és nem szűnt meg a homály a kétszeri mélyhűtő utáni szűrésre sem.
Az ok a kozmaolaj pontosabban az "optikailag aktív amilalkohol" túlzott mennyisége a pálinkában (semmi egészégkárosító hatása és semmilyen rossz íze nincs a homályos pálinkának).
Az amilalkohol kiszűrésének gyakorlati módszerére az elmélet ismerete vezetett rá. Az egyszeregy 11.oldalán is látható ábra a pálinka összetevőinek tisztulási hányadosait mutatja be változó szeszfok mellett.

A 87416 hsz.-ban a nyáron már felvetettem az amilalkohol előpárlat jellegű, vagyis a lepárlás első szakaszában történő elválasztását.  Most ősszel sor került a kísérletre, amit kétfélképp csináltam végig, mindkettő eredményes volt, hígítás során fényesek maradtak a pálinkák, bár a harmadik lepárlás miatt ízveszteség lett.

Folyt. köv.

Hurkafej Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94132

Az egyik halas oldalon úgy van egy leírás a regenerálásról, hogy sóss vízben a kationcserélő leül a folyadék aljára, míg az anioncserélő gyanta a felszínen marad. Utána az egyiket savval, a másikat lúggal aktiválják.

Előzmény: barkócza (94125)
besztercei Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94131

Nekem még van egy kevés! Keress email-ben!

Előzmény: feketelac (94072)
sogi01 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94130

  Csak összehoznak egy ionágyút! :-)

Előzmény: firekiller (94129)
firekiller Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94129

Azé kíváncsi lennék, hogy az ioncserélős topicban foglalkoznak-e pálinkafőzéssel :)

snapszmester Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94128

Viszont nem tanácsolom senkinek mert nátronluggal és sósavval kell regenerálni ami nem játék.

Vásárolható ilyen berendezés és kapni hozzá cserepatront. Így működik, csak drága.

Előzmény: vasbicikli (94126)
ahurak Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94127

Sziasztok,

 

Tudtok ajánlani nekem olyan bérfőzőt aki 70-80l cefrét ki tud főzni? Valahol Budapest környékén? Küdhetitek magánba a mail címemere.

 

üdv.a.

vasbicikli Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94126

"Csak az hibádzik, hogy egy menetben! Két különböző gyantán (kation és anion cserélő) kell átengedni."

 

Stimmel, de az ioncserélő készülékekben sorba van kötve a két oszlop (vagy kevert ágy van, amit barkócza ír), tehát lényegében nem különül el a két lépés, bemegy a csapvíz, és kijön az ioncserélt.

Előzmény: Tucso69 (94124)
barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94125

Van kevertágyas ioncserélő is, amikor összekeverik a kationcsréló és az anioncserélő gyantát. A külön két oszlop annyival egyszerűbb, hogy nem kell (kisózással) szétválasztani a két gyantát regenerálás előtt, lehet az oszlopban is regenerálni.

Előzmény: Tucso69 (94124)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94124

Erre gondoltam!

Csak az hibádzik, hogy egy menetben! Két különböző gyantán (kation és anion cserélő) kell átengedni.

Viszont nem tudtam, hogy a kereskedelemben kapható az ilyen!

Üdv!

Előzmény: vasbicikli (94122)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94123

Azért nem így írták, mert feltételezték, hogy aki olvassa, az ismeri a magyar helyesírás szabályait.

Előzmény: vasbicikli (94108)
vasbicikli Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94122

Ha a kationokat H+-re, az anionokat OH--ra cseréljük, akkor ott már csak víz marad, tehát lényegében megszabadulunk az összes oldott sótól. Ioncserélt víz alatt elsősorban ezt, az oldott sókat nem tartalmazó vizet értjük, a kereskedelemben is ez kapható. Víztisztításnál általában ez az alapeset, hogy egy menetben lezajlik a kation- és anioncsere is. A vízlágyítás egy másik dolog, amikor csak a kationokkal foglalkozunk, általában konyhasóval regeneráljuk a gyantát, és Na-ra cseréljük a Ca és Mg  ionokat (vagy éppen a rezet a pálinkából).

Egyébként nem akarok ezen szőrözni, tényleg volt pár zagyvaság is víz ügyben (főleg forgione1 szesztárs jóvoltából), de Szomjas cápa vizes összefoglalója pl. szerintem teljesen rendben van.

 

Előzmény: Tucso69 (94116)
barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94121

Csak a sósavtól kell távol tartani a zománcot.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94118)
barkócza Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94120

A "sómentesség" az egy realtív fogalom. Mindhárom eljárás lényege a "sótalanítás", de persze, egyik sem tökéletes. Függ attől is, hogy mit csinálsz utána a vízzel. Pl. ha teljesen tiszta vizet üvegben tartasz, abból fog egy pici nátrium kioldódni, a levegőből jön a karbonát, ott van rögtön a NaHCO3 - persze, nagyon-nagyon kis mennyiségben.

 

Az egyszerű ioncserélt víz a mi szempontunkból "sómentes". :)

 

Azt meg kell jegyezni, hogy nem csak só, hanem szerves szennyezés is van a vízben. Az ioncsere a szerves anyagokat (szerves ionok kivételével) nem szedi ki, az RO részben igen. A desztillálás sem szabadít meg a szervesanyagoktól - lásd pálinkafőzés: Hál' Istennek, nem desztvíz csöpög ki a cső túlvégén. :) A desztillált víz készítésénél a szervesanyagtól úgy szokás megszabadulni, hogy kálium-permanganátot tesznek a vízbe, és úgy desztillálják.

Előzmény: Tucso69 (94116)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94119

Akkor olyan mint a ......, sosem kopik el! :-)

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94118)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94118

Ha fizikai behatás nem éri a zománcot, akkor elég sokáig kitart?

Előzmény: Tucso69 (94117)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94117

Á, azt a konyha padlója bántja!

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94115)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94116

Mert a RO és a desztillált víz nem tartalmaz, az ioncserélt nevében is benne van, hogy kicseréljük az ionokat!

Persze akkor igazad van, ha egy drága móccerre gondolsz, ahol többszöri ioncseréléssel valóban sómentes lesz. 

Előzmény: vasbicikli (94113)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94115

Egyedül, azt nem tudom, hogy az olaj ami állandóan benne lenne, hosszútávon, nem bántja a zománcot?

Előzmény: peca_matyi (94114)
peca_matyi Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94114

működik

 

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94112)
vasbicikli Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94113

"Az ioncserélt víz nem tartalmaz sókat"

 

Ezzel mi is a baj?

Előzmény: Tucso69 (94093)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94112

Arra gondoltam, hogy úgy készítenék dupla falú főzőt, hogy két zománcozott üstöt egybetennék, úgy, hogy hézag legyen köztük, és feltölteném olajjal, mi a véleményetek róla?

héjja60 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94111

Érdekes , nemrég fogalmaztam meg egy kérdést a meguntam/kinőtem----értékesíteném témában az Ördög....... fórumon.

Lehet , hogy az az oka , hogy közel vagyunk egymáshoz.

Kung Fu-Cenek könnyű volt , Ő Kr. e.-t élt .

Előzmény: vasbicikli (94108)
moker Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94110

Én szalmát rakok az üst aljára,úgy 1-2 vödör vízet és jöhet a cefre!Nem kell kevergetni sem!!! Nem ég le!!!Most már csak így fözök,jelenleg törkölyt.

Előzmény: nyolcgyors (94107)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94109

gyors hűlésnél vagy ha eldugul a kivezető nyílás akkor igen és durva dolgokat tud csinálni!

Kell visszafelé is szelep!

Előzmény: Viktormanufaktura (94068)
vasbicikli Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94108

Hehe, ez olyan mint magyarórán a verselemzés meg mondatelemzés :)

Mi lenne, ha eleve így írták volna a rendeletben, ahogy a főhadnagy úr kifejtette, akkor nem lenne vita.

Vagy ha a kivételezett birtoklást a mondat végére teszik, akkor is egyértelmű (engedély kell előállítani, eladni és birtokolni, utóbbi alól kivétel a magánfőző, slussz).

Bár ez az eladás is egy furi dolog. Ha meguntam/kinőttem és eladnám a bolti, legális főzőmet, akkor most elvileg mehetek a NAV-hoz engedélyért?!

 

És még ez jutott eszembe.

 

"Ce Lu szólt:

- Vej herceg várja a Mestert, hogy a kormányzást átvegye. Mi legyen első teendője?

A Mester így szólt:

- A szavak helyes használatának helyreállítása.

Ce Lu szólt:

- Ez az egész? Most az egyszer a Mester hibázni fog. Miért kell a szavakat helyesen használni?

- Milyen együgyű vagy te, Jü! A bölcs mellőzi azt, amit nem ért. Ha a szavak használata nem helyes, a fogalmak értelme zavaros; ha a fogalmak értelme zavaros, nem lehet szabatosan cselekedni; ha nem lehet szabatosan cselekedni, az erkölcs és a művészet nem virágzik; ha az erkölcs és a művészet nem virágzik, a büntetés értelmetlen; ha a büntetésnek nincs értelme, a nép nem tudja, hová lépjen és mit tegyen. A bölcs első dolga, hogy fogalmait szavakká s a szavakat tettekké tegye. Nem tűri, hogy szavaiban rendetlenség legyen. Minden ezen múlik.

 

Kung Fu-Ce (Kr. e. 551 - 479) kínai filozófus, tanító"

Előzmény: TINTUS (94104)
nyolcgyors Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94107

Sűrű körte cefrét főzök, ami hajlamos a leégésre a szimpla falú főzőben.

A főzést ezért úgy indítom, hogy nem teszem fel a sisakot. A vízzel hígított, melegedő cefrét kicsit kavargatom.

Azt tapasztaltam, a megfelelően felhígított, kb. 40°C anyagban megindul egyfajta hőáramlás (konvekciós?) középről felfelé, majd a szélén le. Ilyenkor sisak fel és nem ég le a cefre.

Ellenben, ha túl sűrű az anyag és nem alakul ki szemmel látható áramlás, hanem csak pöfög mint a lekvár, akkor tutti odakap. Ebben az esetben, ha nem kavarog magától a cefre tovább hígítom vízzel, ha netán túl soknak találom az üst tartalmát merek le belőle és úgy teszek bele vizet.

Tudom, hogy kissé macerás eljárás, de az üst alját kotorgatni sem leányálom.

kupeci Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94106

Ezt a NAV-os állásfoglalást remélem mindenki elmenti magának, hogy több vita ne le gyen!....legalább ebből:)))

Előzmény: TINTUS (94103)
sogi01 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94105

  vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94008)
TINTUS Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94104

Továbbra is kényük-kedvük szerint értelmezik a szöveget. Mert ha a gondolatjel után tehát engedély nélkül engedi a birtoklást akkor mivel vessző választja el a birtoklást és az értékesítést  engednie kell az értékesítést is hiszen  a birtoklás és értékesítés szavak azok  felsorolások.

Előzmény: TINTUS (94103)
TINTUS Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94103

Aki követte a levelezésemet a NAV-val, itt az újabb válaszlevél :

 

Tisztelt .......... Úr!

 

Az csak a birtoklásra vonatkozik!

 

Helyesen így kellet volna bepirosítania a mondatrészt:

„A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmas desztillálóberendezést előállítani, – a magánfőző desztillálóberendezése kivételével – birtokolni, továbbá értékesíteni.”

 

Még egyszer:

A desztillálóberendezés

ˇ        előállítása mindenki (magánszemély, cég) számára engedélyköteles,

ˇ        birtoklása – a magánfőző kivételével – szintén engedélyköteles,

ˇ        értékesítése is engedélyköteles tevékenység.

 

Pl. ha Ön vásárol egy desztillálóberendezést olyan helyen akinek arra engedélye van (értékesítés), akkor azt a berendezést már ön birtokolja, amit nem kell a vámhatósághoz bejelentenie.

Ha viszont előállítja, akkor azt már engedélyeztetni kell!

 

Üdvözlettel,

 

Lampert László

pénzügyőr főhadnagy

osztályvezető

NAV Somogy Megyei Vám- és Pénzügyőri Igazgatósága

Jövedéki Oztály

stapika Creative Commons License 2013.11.28 0 0 94102

Mondd,látom szó nélkül maradtál.:-)

Előzmény: Törölt nick (94091)
deszegregator Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94101

:D

Előzmény: truffle (94092)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94100

Valaki összekever a rossz barátaival? :-D

Előzmény: szilvakukc (94096)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94099

Ne kiabáld el! :-)

Előzmény: foxrudi (94097)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94098

:-)

Előzmény: emGeza (94095)
foxrudi Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94097

Már hiányolom az esővíz,és hó gyűjtésének varriációit.D

 

Előzmény: Tucso69 (94093)
szilvakukc Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94096

 

 

Most viccelsz? Bolondozol?

Előzmény: forgione1 (94045)
emGeza Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94095

Előzmény: Tucso69 (94093)
zsolty56 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94094

Majdnem kész az epruvetta (ezen gyakoroltam) a sisak tető csatlakozást és a az átvezető csövet szerkesztem

Előzmény: kupeci (94080)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94093

Annyi zagyvaságot összehordtatok itt vízzel kapcsolatban, hogy azon gondolkoztam, hogy 76 fokos borpárlatból töltök! Annyira felhígult a topik!

"Az ioncserélt víz nem tartalmaz sókat", "mindkét főzésnél elvenni rézelejét" remélem alulmúlhatatlan a mai GDP!

truffle Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94092

És még mindig víz! :)

Forrásvíz?

Nemrég voltam kutyás találkozón, valahol Szentendre felett egy parkolóban volt a találkozó, a népek sorban álltak kannákkal a forrásvízért. Csak sejtem, hogy magas ásványianyag tartalma miatt ez sem lehet túl ideális hígításra.

Csak óvatosan a kommentekkel, anyám még él :).

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94091

kupeci Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94090

Ne is mutass rossz példát!:))...jó éjt:)

Előzmény: szentöltvíz (94088)
kupeci Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94089

No jó éjt nektek, felénk takarodó van:))

szentöltvíz Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94088

Azt az asszonynak szoktam mondani hogy többet nem iszom.....

Előzmény: kupeci (94085)
stapika Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94087

Már csak egy vágó kell.(kupánvágó)

Előzmény: Törölt nick (94083)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94086

Szerintem se add el, sokat buknál rajta! :-)

Ilyenkor kell venni!

Előzmény: Törölt nick (94073)
kupeci Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94085

De hát nem  pont most mondtad hogy nem iszol!?:))))

Előzmény: szentöltvíz (94082)
Tucso69 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94084

5-ös, leülhetsz! :-D

Előzmény: szentöltvíz (94082)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94083

Nem ér az rá, az új pajzsát fényesítgeti..

..ami inkább kupának tűnik

Előzmény: stapika (94077)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94082

Hali Kupeci uram !!!

 

A ma esti beírásokból két dolgot szűrtem le, a közelgő ZD -re.

 

1. Vizet azt semmiképpen nem iszunk, mert mérgező.

2. A növendék pörit jól meg kell sózni hogy többet bírjunk inni:)))

 

Üdvözlégy !!!

Előzmény: kupeci (94079)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94081

Remélem nem off, ha a pálinkámról beszélek.

Idén rengeteg almám és körtém termett, de tavaly a jóval kevesebb mennyiség pálinkává alakítása (saját főzés) nem hozta meg a várt sikert, hisz a körte-alma pálinkám nem lett túl ízletes.

Idén 5-3 arányban készítettem körte-alma cefrét, és bérfőzdében főzettem. Az eredmény mind mennyiségben, mind minőségben nagyon jó lett. Birs és alma cefrém ugyanilyen arányok mellett készült, és szintén szenzációs lett.

Megdöbbentett, hogy a kihozatal néhány literben tért el, azt hittem a birsesből jóval kevesebb lesz. Mindkét cefre kapott aromafelszabadító pektinbontót túladagolva, s cukrot is.

A bérfőzdében természetesen a sűrűjét is tudták főzni, míg tavaly én a kis szimlafalú főzőmmel csak a híg részét, azt is erősen felvizezve, ezért vittem az idei nagyobb mennyiséget bérfőzdébe.

A bérfőzdében dolgozók hozzáértésével és hozzáállásával maximálisan meg vagyok elégedve,mindkét alkalommal külön lefinomították az én alszeszemet.

Üdv.

kupeci Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94080

Amúgy lágyforrasztást is alkalmazhatsz, ha zavar az a kicsi lágyulás.

Előzmény: zsolty56 (94074)
kupeci Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94079

...és melyik rész forasztásánál tartassz?

Előzmény: zsolty56 (94074)
vasbicikli Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94078

Borzasztó, amikor valaki tudományos alapon hangoztat hülyeségeket :(

Előzmény: forgione1 (94049)
stapika Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94077

Várjál holnapig,hátha Pálinkás admin emel rajta,holnaptól.:-)

   Pedig nekem is lenne kérdésem.:-)

Előzmény: Törölt nick (94073)
kupeci Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94076

Nem kéne pánikot kelteni,már így is kevesebbet ér:(

Előzmény: Törölt nick (94073)
kupeci Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94075

Attól tartok ha itt előbukkanna valami aszaltszilva féle neked nem jutna mert ezek mindent kifőznek!:)

Előzmény: feketelac (94072)
zsolty56 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94074

Köszi, akkor így csinálom tovább

Előzmény: kupeci (94071)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.27 0 0 94073

Szabaduljak a topik részvényeimtől?

Előzmény: stapika (94051)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!