Keresés

Részletes keresés

medveger Creative Commons License 2015.05.04 0 0 18363

Szia!
Én úgy szoktam mondani, természetközeli és környezetkímélő művelést folytatok (mivel a "bio" név használata engedélyhez/minősítéshez kötött, pár milliós kiadással). :-)

 

Ez nálam a gyakorlatban azt jelenti, hogy igyekszem a bioban is engedélyezett szereket használni, s ha egy mód van rá, minél kevesebbet permetezni (ez jó évjáratban(!) 3-4 permetezést jelent kontakt szerekkel). Ezen kívül nem használok gyomirtót és rovarölő szereket.

 

Lisztharmat ellen a legnormálisabb szer a kén (pl. Thiovit Jet) illetve a kénpótlók (pl. Karathane). A jó hír az, hogy a kén (permetszerként!) bio művelésben is korlátlanul engedélyezett (ellentétben például az általad említett "kékkővel", ami évente korlátozott mennyiségben használható csak, és a lisztharmatra semmiféle hatással nincs, peronosz ellen használjuk a többi réztartalmú kontakt szerekhez hasonlóan). Arra figyelj, hogy a kén bizonyos hőmérséklet felett perzselhet, illetve a direkttermő fajták (pl. Othello) érzékenyek rá - de ezeket úgysem kell annyit permetezni.

 

Amikor én kezdtem ilyesmivel foglalkozni, először Rambo blogjára találtam rá, elég gyakran hivatkozzuk itt a fórumon, mert a legtöbb technológia a lehető legkorrektebb módon, kiválóan érthető stílusban megtalálható.

Szóval Neked is ajánlom figyelmedbe a Permetezési menetrendről írott bejegyzését, a többi technológiai leíráshoz hasonlóan.

Rambo is "természetközeli" gazdálkodást folytat, így ellesheted belőle a Neked megfelelő technológiát...

 

Üdv,

G

Előzmény: PRATHO (18360)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.05.04 0 0 18362

Üdv.

Ha van mivel akkor házasítással, vagy levegőztetéssel tudod csökkenteni a szabad kén tartalmát.

De nézesd meg a kén szintjét laborban, vagy veszel egy Bakonyi féle  bortesztet.

A bortörvény ha jól emlékszem 200-250 mg/l max összesként enged.

A nagyon magas kénszintnek vannak káros hatásai.

Előzmény: forgione1 (18351)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.05.04 0 0 18361

Helló mindenkinek ! Megtaláltam az emailt ! Csak beleolvastam ide oda ,hogy mit írtok ! A magas művelés előnye pont az hogy két hét késéssel indul ,bár most szerintem több is volt ,van olyan tőke ami még épp rügyezik ,a megfigyelésem ,hogy fajtánként más ,a néró pl egy forma a kordonossal ,az otelló saját tövön igen nehezen indul lehet megcsapta a fagy ,de ez az egy tőke amit érintett a többit szinte egyáltalán nem érintette ! A vad hajtásokat nem szoktam tördelni ugyanis nem nagyon van ha látok itt ott egyet aszt ki vakitom és nem jön elő egész évben ,néha jön a tövén de aszt motoros kaszával lekaszálom és kész ! Eszt a művelést azoknak ajánlom akik fagyosabb helyeken laknak ,és érzékenyebb szőlöik vannak

Előzmény: suske76 (18320)
PRATHO Creative Commons License 2015.05.04 0 0 18360

sziasztok,

 

bio szőlőműveléssel foglalkozik valaki??

(Most került hozzám egy szőlő, ami tulajdonképpen eddig is bio módon volt művelgetve, lévén évtizedek óta csak "kékkővel"(rézgálic) volt permetezve)

Váltanék permetezőszert, biztos unja már a rézgálicot... :))

 

Így májusban mivel kell/érdemes permetezni lisztharmat, gombásodás ellen?

 

Nézem itt a Biocont weboldalát, látom Pomuran rézt, és Alginure-t ajánlanak. Valaki használta ezeket, tud valamit róla???

gyfa50 Creative Commons License 2015.05.04 0 0 18359

Szerintem a kérdésre a válasz röviden, hogy nem marad meg. Mivel ha jól értettem az Izabella egy idősebb tőről volt levágva, már nagy gyökérnyomáshoz bő táplálékhoz volt hozzászokva, de itt az egy szál vesszön nem kap elég táplálékot és azt is majd csk a forradás után.

Előzmény: limányjár (18358)
limányjár Creative Commons License 2015.05.04 0 0 18358

Pusztan próba képp. De a kérdès megmarad e?

Előzmény: öreg_néne_b (18357)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.04 0 0 18357

Ezt nem értem. Egy direkttermőre oltottál egy másikat? Milyen célból?

Előzmény: limányjár (18353)
limányjár Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18356

Elnézést nem zöld hajtását oltottam az Izabellának hanem fas hajtását!

limányjár Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18355

Majdnem ez történt! De gyökere mèg nem volt! Most ástam le a dugvànyt (Alanyt) ami vízben volt tárolva. de már kezdett hajtani. A hajtását levágtam, majd a vesszöre oltottam leveles Izabella zöld hajtástát.

pintjano Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18354

Bocs:próbálom megérteni.

Szóval az alany (történetesen Delewar) már gyökerezett (s levél volt rajta), s utána oltottál bele szintén  leveles állapotban lévő Izabellát???

Ha igy van, akkor nem valószinű a siker, de vannak csodák. Legyen nálad.

 

Magyarul a frissen gyökereztett alanyt oltani, szerintem "kinzás"... nem elég egy, amit meg kell oldania a kiültetés után tovább gyökeresednie és erősödnie?

A "ripityára összetört" embert sem mütik egyszerre mindenre, előbb a létfontosságú dolgait, azután jön a többi.

üdv PJ

Előzmény: limányjár (18353)
limányjár Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18353

Kedves fórumtársak! Ma delovári vesszőbe, ami oltóvesszőnek lett a hidegekbe szedve, ültetés utàn Izabellát oltottam omega ollóval. A Delovári màr kezdett zöldelni kis levél volt rajta. Levàgtam,  és egy leveles darabot ráoltottam Az Izabellából. Majd szigetelő szalaggal betekertem. Kèrdésem megmarad szerintetek??

Maci_P Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18352

Hello!

Nekem még ilyen gondom nem volt, de szoktak pár dolgot ilyenre ajánlani:

- pihentetést, mert feléli a ként a bor - legalábbis, ha nem durva a túlkénezés. Egy tesztet talán megérne az is, hogy tudjad, mennyi a szint.

- fejtéskor lehet szellőztetni

- házasítás másik borral, ha van ilyen, és persze annak alacsony a kéntartalma

Üdv

  Maci

 

 

Előzmény: forgione1 (18351)
forgione1 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18351

Sziasztok!

 

Ha a bort érzésem szerint túlkéneztem, mit tudok vele csinálni?

 

Fogyasztása káros így az egészségre?

zsorsz Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18350

Úgy tudtam,ált. a direkt termők nem csípik a ként,de a gazdaboltos is ezzel kezdte - ha van Otello,Thiovitot arra ne. De érdekes amit írsz, hogy lefújtad és nem reagált.

Előzmény: JelenikD (18347)
zsorsz Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18349

Akkor valszeg sikerült elkapni:)....köszi.

Előzmény: pintjano (18346)
Maci_P Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18348

Sziasztok!

 

Egyik másik tőkéből valamilyen vad hajtott ki, át szeretném majd oltani, de érdekelne, hogy milyen is az alany. Sajnos nincs képes határozóm, így ide fordulok, hátha valaki felismeri, hogy mivel van dolgom. Így néz ki:

 

  

A második elég magasan jön, az is lehet, hogy az előző tulaj magasan oltott rá a vadra, vagy nem is vad, hanem valamilyen nemest oltott át egy másik fajtára.

A képek egy részét valamiért levágja a feltöltés, de remélem látszik így is elég.

Köszi

    Maci

JelenikD Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18347

Ennyire érzékeny lenne az Othello a kénre? Én tavaly simán adtam azoknak is thiovitot, de nem lett semmi bajuk.

Előzmény: zsorsz (18342)
pintjano Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18346

Van egy tő Otellóm, most éppen igy néz ki

üdv PJ

Előzmény: zsorsz (18342)
Barret02 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18345

Februárban vágott szőlő vesszőim egy hete kezdtek gyökeresedni:)

Eddig későn vágtam őket,(metszéskor) Azok nyár végére gyökeresedtek be...

Valami nemesítetlen szőlő,erős barna vesszővel,fekete laza kisméretű fürtökkel.

3 éve ültettem,és már terem.  A többi fajta még nem gyökeresedik.

Csemege szőlőt még nem sikerült gyökereztetnem,kihajtottak,és elszáradtak nyár végén.

Barret02 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 18344

Nem vagy egyedül a gyüjtögetéssel!

Egy ismerősöm vendégségben női bugyikat lopott :D

Előzmény: zsebpiszok0510 (18343)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18343

Nekem a haj nem jött be,ugyanúgy rágják az őzek.Viszont ha lepermeteztem thiovittal akkor pár napig békén hagytak.De persze hajjal is próbálkozok.A család hölgytagjai eleinte csúnyán néztek rám,hogy a szakadt harisnyákat összegyűjtöttem.

Előzmény: szenyor Lopez (18326)
zsorsz Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18342

 Akitől vettem a szőlőt nem tud kijönni a hegyre,nagyjából írta le merre vannak az otello tőkék.Ezek lehetnek?....fontos lenne ha Valaki felismerné ebben a zsenge korban(thiovit-t elkerülje)! Köszi.

Falusi1 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18341

Tulajdonképpen a Cabernet tőkék közé véletlenül keveredett az említett Néró és csak vele jártam így már legalább harmadik éve. A Caberneteknek semmi bajuk, legalább is nem ilyen természetű, sem virágzáskor sem azután.

Fürtperonoszpórával már volt dolgom régebben egy másik ültetvényen, azt ismerem. Mindenesetre permetezni fogok és nem nyugszom még rá nem jövök a megoldásra, már csak az ismeretszerzés okán is.

Köszönöm a választ.

Előzmény: Sanci07 (18340)
Sanci07 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18340

Nekem van Néróm de a virágzás utáni fürtelszáradás számomra ismeretlen.Szerintem a perenosz viszi el másra nem tudok gondolni.Tanácsolom hogy Május utolsó napjaiban fújd le CABRIO-TOPPAL majd tíz nap elteltével ECLAIR 49 WG-vel.Nem tudom elképzelni hogy ezután bármi problémád lehetne.Én a nérót egy évben kb 4-5 alkalommal szórom,de még soha nem volt gondom vele.Lehet hogy valamelyik szerre amit használsz rezisztens lett a szőlőd és itt kezdődik a problémád!Sok sikert!

Előzmény: Falusi1 (18330)
Falusi1 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18339

Nem zárható ki a peronoszpóra, de a korábbi tippek közt volt fürtbotrítisz és feketerothadás is. Az idén mindenesetre virágzás előtt és közben is permetezni fogom az említettek ellen.

Előzmény: zoli1437 (18332)
Falusi1 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18338

Köszönöm a tippet, de ez biztos nem az, mert az érés közelébe sem jutok el. Rögtön a virágzást követően elszáradnak a fürtök, de a magnézium ettől függetlenül biztos nem árt.

Előzmény: budai2 (18331)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18337

Első körben, ha nincs külön feltüntetve az egyes szereken, hogy nem szabad keverni, akkor is érdemes egy próba keverést végezni. Ha szemmel láthatóan nem történik olyan változás aminek nem kellene, akkor mehet élesben is. DE!

Még mindig kérdezem, hogy mi ellen is permetezed ilyenkor a szőlőt?

Én csak a szilva fákat fújtam le közvetlen a virágzás után, mert azt a szilvalégy (vagy valami más kártevő) mindig belerakja a petéit, és így a gyümölcs már idő nap előtt lehullik. De ez egy másik téma..

A szőlőt tavaly kellett először rovarölővel fújnom, mivel a szőlő levélsodró már olyan károkat okozott, amit a napi összeszedem és megölöm kézzel módszer már nem bírt el...

 

Tavaly az enyhe tél miatt sokan korán kezdték el a növény védelmet, mert a lisztharmat elég hamar felütötte a fejét. (Érdekes módon ekkor volt szó is, hogy mennyire van/nincs értelme a lemosónak)
Én tavaly és idén is lemosóztam mindent, (kivéve a szilvát, de ez csak részben az én hibám, mivel nem volt rá időm)
Idén is lemosóztam, ha csak nem üti fel a fejét valami extrém gond, akkor egészen a virágzásig nem is fogok permetezni! Virágzás előtt pedig bújom az időjárás jelentést, ha bátor vagyok, akkor kontakt szerrel megyek, ha beszari akkor felszívódóval! Ha meg extra bátor vagyok és az idő is olyan akkor még virágzás előtt sem. Tavaly felszívódóval mentem, ekkor nem volt semmi gond. 

Személy szerint nem vagyok egy ökopélda, de ahol és amikor lehet, próbálok mértékkel fújni.. főleg mivel a gyomokat a jószággal etetem, és permetezés után 1-2 hétig teljes fűzárlat van :/

 

Előzmény: Kukuma (18336)
Kukuma Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18336

Csak nem tudom mert egybe szoktam bekeverni a permetszert a gazdaboltos mondta a következő pár levelesnél kell már permetezni ( de a gyümölcsfákat permeteztem ,virágzás után monillia  ellen ma vagy holnap vagy jővő héten elkell kezdenem a permetezés ha az időjárás engedi )

Előzmény: juhosttt (18334)
csipesz1960 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18335

Köszönöm a tanácsokat, akkor majd jövöre...

juhosttt Creative Commons License 2015.05.02 0 0 18334

Persze hogy lehet! Mindent lehet! :)

Csak miért is kellene? Van valami konkrét fertőzés ami már felütötte nálad a fejét és/vagy milyen rovarok támadták meg máris a szőlődet?

Előzmény: Kukuma (18333)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!