Keresés

Részletes keresés

petike23 Creative Commons License 2010.05.28 0 0 859
Én az aranyra mint "aranytartalékra" gondolok, azaz nem papír alapú, hanem fizikai arany legyen egy marékkal.

Az emlékérme félúton van a tömb, és a numizmatikai érme között. Nagy problémája, hogy nem szabad a kapszulából kiszedni, mert azonnal meglátszik rajta. (PP-s, 986-os dukát finomság).

Tömböm már nincs, csak pár érme, 1888-as 8 forintos a legrégebbi.


Előzmény: nayan00 (858)
nayan00 Creative Commons License 2010.05.28 0 0 858
Soha nem láttam értelmét ezeknek az emlékérmeknek. Akkor már inkább régi pénzérméket gyűjtsön az illető, és persze kereskedjen is velük. Nekem több 1800-as évekbeli érmém van, igaz nem is szívesen adnám el őket, sajna még azt sem tudom, hogy mennyit érnek. Aranyba pedig hogy érdemes befektetni? Veszel otthonra egy aranytömböt? :) Vagy brokereken keresztül veszel képzeletben?
Előzmény: petike23 (857)
petike23 Creative Commons License 2010.05.28 0 0 857
"Szerintem nem nagy biznisz emlékérmékbe fektetni. "

Ezt azért nem lehet így ex catedra kijelenteni:

Hunyadi Mátyás emlékérem (2008) 50.000,-Ft ---> 100.000,-Ft
Kazinczy F. emlékérem (2009) 80.000,-Ft ------> 100.000,-Ft

Valamiért ezek az emlékérmék nagyon kedveltek lettek.
Én bevallom, nem szeretem őket, de egybe idén is beruházok.

"A ritka érme olyan, mint a festmény. Lehet, hogy csak 10 év múlva fogják értékelni a gyűjtők"

Mit értesz ritka érmén ?
Pl. középkori aranyak ?
Szvsz az Osztrák-Magyar koronákból túl sok van ahhoz, hogy valaha is ritka legyen.
Talán a FJ előtti dukátok (MT, Frigyes, stb.) ritkábbak.
Előzmény: Bufla (855)
trancesound Creative Commons License 2010.05.28 0 0 856
Már másik fórumba érdeklődtem online tőzsdével kapcsolatos topikban, de engem azon belül is az aranykereskedelem érdekelne. Milyen platformokat tudnátok ehhez ajánlani és miért?
Köszi előre is és sry, de laikus vagyok még a témában.
Bufla Creative Commons License 2010.05.28 0 0 855
"névértékes érmékre gondoltam, pl. az 50.000,- forintosok.
Csak az idén kiadásra kerülő 50.000,- és 500.000,- Ft névértékű érmékről akartalak kérdezni., mennyire látod érdemesnek beléjük fektetni."

Szerintem nem nagy biznisz emlékérmékbe fektetni. A többsége anyagár+5-10%-on forog. Számomra az ilyen emlékveretek gyűjtése nem is numizmatika. Néha egy-egy érmét felkapnak és felmegy az ára, de ez nagyon lutri. Sosem értettem, miért gyűjtik annyira ezeket. Nincs abban semmi truváj, hogy a jelen korban vernek érmét 1-2000 példányban és kiadják.


"Nem minden ritka érme ára emelkedik, és sokat bizony nehéz eladni, hacsak nem nagyon áron alul adod."

Nagyon áron alul sosem adnám, inkább venném. Ha valamit eladok, akkor van türelmem kivárni a vevőt, akár évekig is. Minek siessek, az értéke úgyis szép lassan felfelé halad. A ritka érme olyan, mint a festmény. Lehet, hogy csak 10 év múlva fogják értékelni a gyűjtők.
Előzmény: petike23 (851)
naox Creative Commons License 2010.05.27 0 0 854
ugyan, nem latnak ra semmire. hatalmas, hasznalhatatlan adatbazisokat epitenek. Inkabb arrol van szo, hogy meg a MOnarchiatol orokoltunk egy ertelmetlen hivatalt, ami orzi a hatalmat, jogkoreit. Siman el lehetne torolni, de a burokracia semmihez nem ert annyira, mint sajat maganak a bebetonozasahoz.

(nagyon szep osztrak forgalmi husz koronasaink vannak vilagpiaci+5%-ert....)
Előzmény: JAMIE222 (853)
JAMIE222 Creative Commons License 2010.05.27 0 0 853
Nyilván az a cél, hogy rálássanak minden lehetséges vagyontárgyra, jövedelemforrásra.
Előzmény: naox (850)
petike23 Creative Commons License 2010.05.27 0 0 852
Ahogy a videófelvevős toll is "haditechnikai eszköznek" minősül; arra sincs értelmes magyarázat..

(Pedig egyes vélemények szerint az ilyen kis 20 dolláros, videórögzítős tollak elterjedése visszaszoríthatná a korrupciót..)
Előzmény: naox (850)
petike23 Creative Commons License 2010.05.27 0 0 851
Helló,

névértékes érmékre gondoltam, pl. az 50.000,- forintosok.
Csak az idén kiadásra kerülő 50.000,- és 500.000,- Ft névértékű érmékről akartalak kérdezni., mennyire látod érdemesnek beléjük fektetni.

"Egyébként emlékszem jónéhány érmére, ami a 10 évvel ezelőtti árához képest 4-5 szörös áron fut."

Sok ilyen van; de olyan is, aminek nem ment fel az ára jelentősen.

"Pl. emlékszem, amikor 800-1000 Ft körül vettem Szent István 5 pengősöket, ezek ma 3500-4000 körül futnak."

"Vagy éppen 10 éve szalasztottam el egy 1906-os 1 koronást 16000-ért, amit ma 150000-200000 körül lehetne eladni."

Azt én pont kerülöm. Sok belőle a hamisítvány, és amiatt nem is könnyű eladni.

"Szóval, továbbra is állítom, hogy a ritka érmék ára sokkal jobban emelkedik, mint az átlagé, és mindig meg is lesz a vevőköre."

Nem minden ritka érme ára emelkedik, és sokat bizony nehéz eladni, hacsak nem nagyon áron alul adod.

Ettől függetlenül nem rossz ötlet ritka érmékbe IS fektetni.
Nekem is van 1880-as arany 8 Forintos, 1902 -es dukát, stb. Ezekből biztosan nem lesz több.
A nagyon ritkák már nekem fajlagosan drágák..
Előzmény: Bufla (848)
naox Creative Commons License 2010.05.26 0 0 850
szerintem is ostobasag, hogy a tv es a vpop ezen rugozik. Engem nem zavarnak a nepperek, szerintem adozasilag is kb. ok a dolog (cegkent a nyereseg utan a tarsasagi ado, maganszemelykent a teljes vetelarra a 6.25%, de nincs koltsegeles kb. ugyanaz), de egyszeruen a hatosag azt mondja, hogy tilos, es ez ellen en nem sokat tudok tenni. De kereskedokent engem b..nak meg, ha fekete kereskedelembol szarmazo aranyat vasarolok.
kb. olyan a dolog, mint anno a feketevagas. nincs racionalis indoka annak, hogy miert nem hagytak, hogy a paraszt a sajat moslekaval disznot hizlaljon akkor, amikor az egesz orszag ehezett. Tilos volt, levertek a vesedet, ha csinaltad. Hujeseg volt, elmult. Remeljuk ez is el fog.
Előzmény: Bufla (846)
naox Creative Commons License 2010.05.26 0 0 849
OK, de ez nem az a topik...
Előzmény: Bufla (848)
Bufla Creative Commons License 2010.05.26 0 0 848

Emlékérmékkel nem, csak forgalmi érmék érdekelnek.

 

Egyébként emlékszem jónéhány érmére, ami a 10 évvel ezelőtti árához képest 4-5 szörös áron fut. Pl. emlékszem, amikor 800-1000 Ft körül vettem Szent István 5 pengősöket, ezek ma 3500-4000 körül futnak. Vagy éppen 10 éve szalasztottam el egy 1906-os 1 koronást 16000-ért, amit ma 150000-200000 körül lehetne eladni.

 

Szóval, továbbra is állítom, hogy a ritka érmék ára sokkal jobban emelkedik, mint az átlagé, és mindig meg is lesz a vevőköre.

Előzmény: petike23 (847)
petike23 Creative Commons License 2010.05.26 0 0 847
Helló !

"Miért gond, hogy nagy a prémium az érméken?"

Azért, mert nem biztos, hogy el fogod tudni adni ekkora prémiummal.
Pl. ha a vatera, ebay kilőve, és kell a pénz; beviszed naoxékhoz, ott az aranyárat fogod kapni érte.

"Ez a prémium megmarad, akárhogy is változik az arany árfolyama, sőt a ritka érméknél még növekszik is."

A ritka érménél (pl. római soldius) már nem is a benne lévő arany az értékes; viszont emiatt még nehezebb eladni, azaz realizálni (ill. visszakapni)rajta a prémiumot.

"Jónéhány aranyérmét, de még annál is több ezüstöt, lehetne felsorolni, ahol a nemesfémtartalom értéke eltörpül a numizmatikai érték mellett."

Igen. De ezek nem is az "aranybefektetés" topicba valók, hanem a numizmatika topicba.
Pl. nekem is volt egz adag ezüst dénárom, Mátyás, II. István, Ulászló, stb.. egyenként fél grammosak, az ezüstértékük kb. nulla, de 4-5e Ft a numizmatikai értékük /db.
Viszont ga gáz van, és kell a pénz, hónapokig árulhatom, mire sikerül eladni; HA sikerül.

"És vissza lehet gondolni a 10 évvel ezelötti árára, meg a mostanira."

Kb. minden arany érme, tömb, stb. értéke ~megduplázódott a 10 évvel ezelőttihez képest. :)

"Ezek miatt én inkább vennék 10 v. 20 koronást, mint UV dukátokat."

Szvsz olyan kis címletet képviselnek (30-50e Ft), hogy nyugodtan lehet mindegyik fajtából egy-egy marékkal. Ha már befektetés. :)

Mostani arany emlékérmékkel foglalkozol egyébéként ?
Előzmény: Bufla (845)
Bufla Creative Commons License 2010.05.26 0 0 846

naox:

 

Számomra a kereskedelmi tevékenység az, hogy valaki vesz egy terméket, ami legyen mondjuk egy 100 gr. nyaklánc 400000-ért és eladja 450000-ért rövid idő alatt. Majd a 450000-ből megint vesz aranyat és azt is minél hamarabb eladja kis haszonnal. És így tovább...

Szerintem az nem tekinthető kereskedelemnek, ha valaki befektetés céljából veszeget ékszereket és néhány év, vagy évtized múlva akár egyben, akár apránként eladogatja az egészet, vagy egy részét, mert mondjuk szüksége van a pénzre, vagy jobb befektetést talált. Természetesen leadózza az évi 800000 feletti árbevétel 6,25%-át, ahogy azt a jelenlegi adótörvények előírják.

Előzmény: naox (843)
Bufla Creative Commons License 2010.05.26 0 0 845

Miért gond, hogy nagy a prémium az érméken? Ez a prémium megmarad, akárhogy is változik az arany árfolyama, sőt a ritka érméknél még növekszik is. Jónéhány aranyérmét, de még annál is több ezüstöt, lehetne felsorolni, ahol a nemesfémtartalom értéke eltörpül a numizmatikai érték mellett. És vissza lehet gondolni a 10 évvel ezelötti árára, meg a mostanira. Amiből kevés van, az egyre kevesebb lesz, tehát egyre nagyobb prémiumot kell rá fizetni.

Ezek miatt én inkább vennék 10 v. 20 koronást, mint UV dukátokat.

 

 

Előzmény: petike23 (844)
petike23 Creative Commons License 2010.05.26 0 0 844
A mgayar 10, és 20 koronások szvsz a legszebb aranypénzek közé tartoznak, viszont aránylag magas rajtuk az aranyár feletti extra (10-20-30%).

Jó kompromisszum a dukát utánveret, ami 1.) szép 2.) aranyár + kevés%ba kerül 3.) széles körben ismert.
Előzmény: Bufla (842)
naox Creative Commons License 2010.05.25 0 0 843
"nem befektetési aranyérmékre gondoltam"
a bef-i erme kifejezes az AFA tv-ben szerepel. En ilyen ertelemben hasznalom. Mas szabalyokvonatkoznak rajuk, mint az ekszerekre.
"Egyébként azt hogyan lehet megállapítani, hogy milyen célból veszek ékszert? "
nyilvan hujeseg, de nem velem kell vitatkoznod, nem engem kell meggyoznod, hanem a VPOP-t. Es ha azt latjak, hogy kiloszam veszed a kommersz exert, amit egy ev mulva eladsz tortaranykent, akkor azt kereskedelmi tev-nek fogjak venni. Es -tegyuk a kezuket a szivunkre- jogosan teszik.
Előzmény: Bufla (842)
Bufla Creative Commons License 2010.05.25 0 0 842
Én az érméknél nem befektetési aranyérmékre gondoltam, hanem olyanokra, amiknek van valamennyi numizmatikai értéke is. Pl. magyar 10 és 20 koronások, francia, svájci 20 frank stb...

Egyébként azt hogyan lehet megállapítani, hogy milyen célból veszek ékszert? Nyilván nem akarom később olcsóbban eladni. Ilyen alapon, aki festményt vesz, vagy porcelánt, akkor az is kereskedelmi tevékenységet végez? Nevezhetjük gyűjtőnek is, nem? Vagy ékszert nem lehet gyűjteni?
Előzmény: naox (841)
naox Creative Commons License 2010.05.25 0 0 841
valasszuk kulon: erme=befektetesi aranytermek, ado szempontjabol kb. olyan, mint a penzvaltas: adomentes, csak az arfolyamhasznot kell leadoznod. Legalis jovedelmedbol szabadon vasarolhatsz legalis eredetu bef-i termeket, akarmennyit.
Ekszert, tortaranyat is vasarolhatsz mindaddig, amig az nem minosul kereskedelmi tevekenysegnek. Es itt a kaki: a tv. ugyanis nagyon lazan kezeli azt, hogy honnan kezdve kereskedelmi a tevekenyseg. Azonban az, hogy azert veszel ekszert, hogy azt kesobb, magasabb aron eladd, az egyertelmuen az. Es nemesfem, tehat nem valami sohivatal fog kotozkodni, hanem a VPOP....
Előzmény: Bufla (840)
Bufla Creative Commons License 2010.05.25 0 0 840
Ha magánszemélytől veszem, akkor nincs rajta áfa és tudtommal nem tilos magánszemélytől ékszert venni. Sőt, hibás ékszert sem tilos.
És ugyanígy nem tilos pl. érméket vásárolni és azokon sincs áfa. Sőt, ezeken az érméken akkor sincs áfa, ha pl. numizmatikai boltból veszem meg.
Előzmény: naox (839)
naox Creative Commons License 2010.05.25 0 0 839
ja, ha exert veszel, azon van 25% afa, tehat ugyanannyi ido alatt a certi kb. ketszer ennyit hozott.
Előzmény: Bufla (837)
naox Creative Commons License 2010.05.25 0 0 838
aha, el tudod. 800 kHUF-ig. Folotte adozas. A vevo keri, hogy igazold az arany szarmazasat. Ha tortet vettel, az ugye kereskedelmi tevekenyseg, ami engedelykoteles. Ilyten engedelyed nincs. Komoly felvasarlo nem all veled igy szoba.
Naponta kb. 5-10 ember hiv minket azzal, hogy az osszenepperkedett 5-10 kilo aranyat vegyuk meg svarcba. Es nem vesszuk.
Előzmény: Bufla (837)
Bufla Creative Commons License 2010.05.25 0 0 837
Nekem a fizikai arany nem csak tömböket jelent. Például 3500Ft/g áron lehetett egy éve 14K arany ékszereket, törtaranyat venni. Ezt most 4300-ért el tudnám gond nélkül adni. Kb. 23% egy év alatt.
Előzmény: naox (836)
naox Creative Commons License 2010.05.25 0 0 836
"Szerintem a fizikai arannyal is lehet akár 1-2 éves távra is spekulálni."
lehet, de butasag. nem eleg likvid, magas a tranzakcios koltseg, lassu az uzletkotes. Es vele egyenerteku egy certifikat, ami azonnal adhato-veheto, par tized%-os koltseggel. Ha pl. 4%-ot no az arfolyam, az certivel kemeny nyereseg, fizikaiban buko.
Ne vegyen fizikai aranyat az, aki arfolyamra spekulal. Komolyan ne. Sajnos a kereskedok mindenkit rabeszelnek, hisz nekik csak az a lenyeg, hogy eladjanak. Es 1-2 ev mulva nalunk orjongenek a kuncsafotk, hogy az arany a legnagyobb csalas a vilagon, mert nem kerestek a dolgon semmit.
nem kene olyasmit igerni az embereknek, ami nem igaz.
Előzmény: Bufla (835)
Bufla Creative Commons License 2010.05.25 0 0 835
Miért ne hasonlíthatnánk össze a kettőt? Hiszen mindkét esetben az arany árának emelkedésére játszunk. (Mondjuk a certifikátnál az esésre is lehet.) Szerintem a fizikai arannyal is lehet akár 1-2 éves távra is spekulálni.
Sőt! Ha például van fizikai aranyam, de attól tartok, hogy rövidtávon esni fog az ára, akkor nem kell eladnom ezért az aranyamat, hanem elég, ha arany short certifikátot veszek, amivel akár kinullázhatom pénzügyileg az aranykészletemet.

"Ha arfolyamnyereseg van az aranyon, az egyszeruen azt jelenti, hogy szar a monetaris rendszerunk."
Márpedig a mai pénzrendszer igencsak szar. Belegondolt már valaki abba, hogy a mögött a pénz mögött, amit nap mint nap elfogadunk-kiadunk valójában nincs igazán fedezet? Csak egy ígérvény van mögötte, egy adósság. És amíg ezt a pénzmennyiséget a jegybankok szinte korlátlanul higíthatják, addig az aranyon árfolyamnyereség lesz hosszú távon.
Előzmény: naox (834)
naox Creative Commons License 2010.05.25 0 0 834
ket dolog keveredik, ami nem szerencses. A certifikat es a fiz. arany ket teljesen kulonbozo befektetesi forma, amit semmi ertelme osszehasonlitani, ugyanugy nincs, ahogy azt sem lehet eldonteni, hogy a dobos torta-e a finomabb, vagy a kaposztafozelek. Mas dolog, masra valo.
ha valaki nyerni akar az arany arfolyamvaltozasan, az vegyen certifikatot, vagy aranybanya reszvenyt, etc.
ha valaki a tortenelem viharaitol fuggetlen, bombabiztos befektetest keres, akkor vegyen fiz. aranyat. De ilyenkor nincs ertelme az arfolyamnyeresegen porogni. Ha van, akkor mazli, de ha en ma berakok 1 kilo aranyat a szefbe, az tiz ev mulva is pont 1 kilo arany. nem lesz tobb, de nem lesz kevesebb sem. Es elnezve a magannyugdijpenztaram teljesitmenyet, ez nem is olyan rossz eredmeny. Ha arfolyamnyereseg van az aranyon, az egyszeruen azt jelenti, hogy szar a monetaris rendszerunk. De ez nem az arany erdeme, hanem a penzugyi vilag faszsaga.
Tehat: arfolyamnyeresegre spekulalas: papir-arany, biztonsagra spekulalas: fiz. arany.
Előzmény: Bufla (833)
Bufla Creative Commons License 2010.05.24 0 0 833
Fizikai arany és a certifikát között azért van sok különbség:

fizikai arany előnyei:
- a certifikátot bármikor kivezethetik és máris ott állsz egy rakás forinttal a számládon, ami vagy ér valamit, vagy nem
- kis szerencsével olcsóbban is tudsz vásárolni a piaci árnál
- nem látszik, rejtőzködő vagyon, elméletileg adózik (kis mennyiség eladásánál nem is kell bevallani)
- ha nagy válság vagy háború van, akkor ennek megmarad az értéke
- bármely kontinens bármely országában ismerik és eladható
- már az ókorban is nagy értéket képviselt és bárhogy is próbálják modern közgazdászok elhitetni, csak nem akar esni az ára, sőt!

certifikát előnyei:
- nem kell az őrzéséről, biztonságáról gondoskodni
- egyszerűen vásárolható, szinte korlátlan mennyiségben
- bármikor eladható közel piaci áron, amiből azonnal más értékpapírt lehet vásárolni
- az elért nyereség összevezethető más értékpapírok adásvételén keletkezett veszteséggel

A fentiek alapján én rövidtávú spekulációra a certifikátot, hosszútávú befektetésre a fizikai aranyat javaslom.
Előzmény: Tobias Rieper (832)
Tobias Rieper Creative Commons License 2010.05.22 0 0 832
Szerintem ne aranyat, hanem arany indexcertifikátot vegyél (EBGOLD, RCGOLD). Ez olyan értékpapír, aminek az ára leköveti az arany árának mozgását. Bankcsődöt/atomháborút/világvégét leszámítva minden tekintetben jobb, mint a fizikai arany: felár nélkül veheted tetszőlegesen kis mennyiségben is, nem kell őrizgetni, nem lophatják el. Persze nem lehet benne gyönyörködni meg elásni a kertben, pedig az izgalmas :-)
Előzmény: stibi76 (821)
energia_elemzo Creative Commons License 2010.05.21 0 0 831
azért lehet az arany kockázat: most még 1 évig várhatóan stabil lesz az ára, akár mehet is felfelé.
De ha hosszú távon meglódul a gazdaság, akkor azért érdemes lesz kilépni belőle, mert eshet az ára.

Portfolio cikk:

Öthavi csúcson az arany ára!
2010. Április 30. - 19:18

Tavaly december 2-án hagyta el a csúcsot, és azóta sem járt ilyen magasságban az arany ára. Jelenleg 1179 dollárt kell fizetni egy uncia aranyért....
Előzmény: eatmer (828)
Bufla Creative Commons License 2010.05.21 0 0 830
stibi76:

Ha ilyen hosszú távon gondolkodsz és nem akarsz spekulálni, csak befektetni, akkor ajánlom figyelmedbe a Rotchildok javaslatát:

A vagyonod legyen: 1/3-rész ingatlan, 1/3-ad rész részvény, 1/3-ad rész arany.

Ezzel egyenletesen kiegyensúlyozott portfóliód lesz. Olyan még sosem volt, hogy ennek a háromnak egyszerre csökkent volna az ára.
Előzmény: stibi76 (819)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!