Keresés

Részletes keresés

kod1111 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8319

Van ám előírás, csak győzze betartani a polgár.

kentaura Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8318

http://www.complex.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99700253.KOR&kif=orsz%C3%A1gos+telep%C3%BCl%C3%A9s*#xcel

74. § (1) A tüzelő-, energiatermelő berendezések gáznemű égéstermékét - a 80. §-ban foglaltak kivételével - a tető fölé, szabadba kell kivezetni. E célra égéstermék-elvezetőt (kéményt, füstcsatornát) kell tervezni és megvalósítani a vonatkozó előírások, továbbá a (2)-(8) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével.

Gáznemű égéstermék homlokzati kivezetési feltételei

80. § (1) Homlokzati égéstermék-kivezetést létesíteni - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - építmény, építményrész homlokzatán nem lehet.

(2) Homlokzati égéstermék-kivezetési hely létesíthető - ha a kivezetési helytől mért 10,0 m távolságon belül nincs épület - e rendelkezés hatálybalépését megelőzően használatba vett, meglévő

a) földszintes és szabadon, illetve oldalhatáron álló épület homlokzatán,

b) többszintes épület homlokzatán azzal, hogy lakásfűtő (6 kW-nál nagyobb hőteljesítményű) és vízmelegítő (együtt vagy külön) gázfogyasztó készülék homlokzati kivezetésének tengelyétől mért 2,0-2,0 m-es sávban a kivezetés felett a teljes épületmagasságra vonatkozóan a homlokzaton szellőztetésre szolgáló nyílás vagy nyílászáró nincs.

(3) Homlokzati égéstermék-kivezetési hely nem létesíthető

a) a gyalogos és gépkocsival használt átjárókban, aluljárókban, áthajtókban,

b) a légaknában,

c) a légudvarban, a 71. § (4) bekezdésében foglaltak kivételével,

d) a bevilágító aknában,

e) a zárt, át nem szellőző kis alapterületű belső udvarban, verandán, beépített loggián, tornácon, padláson, ki nem szellőző zugokban,

f) a közvetlenül csatlakozó járdaszinttől mért 2,10 m-es magasság alatt.

 

Egy kis érdekesség:

http://www.gmbsz.hu/?q=node/77

És a GMBSZ: http://www.gmbsz.hu/files/GMBSZ2008.doc

Előzmény: KömKel (8309)
kentaura Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8317

http://www.complex.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0700037.OTM&kif=%C3%A9p%C3%ADt*#xcel

Az 1. melléklet 5. 8. és 9. pontjában találod az égéstermék elvezetők esetét, ki kell választani, hogy nálad melyik eset van.

Előzmény: ceiwab (8310)
Dunit Creative Commons License 2011.01.26 0 0 8316

 Mintha még nem reagáltak volna erre!

 Tehát  ( a GMBSZ szerint ) : ha ugyanolyan teljesítményű és tipusu a gázkészülék, akkot nem kell gázterv. Ami bizonyos engedélyezési procedurán megy át.

 Kémény ? hát eleve nincs.

 Az biztos ha új parapet készüléket telepítenétek azt a kéményseprő biztos megakadályozná - hiába felel meg  az összes kritériumnak. Ezek : távolság a szomszédtól, távolság a közterülettől, távolság a saját nyilászárótól (konkrét számokkak ).

 Én is hasonló cipőben járok.  Mindennek megfelel. de akéményesek csak kb. 40 eft ért írnák le, hogy ami sejthető  -nem járulnak hozzá.

 

 Tehát csak úgy kerülhető meg a dolog, hogy az új készüléket használtá nyilvánítod.

 Csak akad szerelő aki felszereli és üzembe helyezi. Természetesen a gázbiztonsági előírások megléte esetén.

 Ezek  gáztömör szerelés, légutánpótlás megléte stb. Az egy dolog, hogy megfelelni a bürokráciának és megfeleni abiztonságnak. néha a kétdolog nem fedi egymást !

Előzmény: KömKel (8309)
Dunit Creative Commons License 2011.01.26 0 0 8315

 Ha jól tudom szerelt kéményre építészeti engedély nem kell.

 Korábban  vagy 8 -10 éve még igen, majd valamiért eltörölték.

 Hogy jelenleg kell é , nem tudom.

Nézz utána !!

 Önkormányzatok építészeti/műszaki osztályai az illetékesek.

Előzmény: ceiwab (8310)
ceiwab Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8314

köszi

Előzmény: kod1111 (8313)
kod1111 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8313

Nem tudom, de egy új kéményt építetsz-építesz, azt bárki láthatja(elég feltünő dolog), ha nem vagytok jóba, jelenti az építési hatóságnak és akkor jön kötözködés.

http://magyarkemeny.hu/5.pdf

Előzmény: ceiwab (8312)
ceiwab Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8312

Arról, hogy én kéményt telepítek, építek, arról a szomszédok kapnak valami írásbeli cuccot??

Előzmény: kod1111 (8311)
kod1111 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8311

Igen, ma már minden engedélyköteles, még a levegővétel is. :))))

Mindegy mit kötsz rá. Ha nem volna szabályozva, egy csomó ember kályhacsövet dugna ki az oldalfalon át, ha közlekedsz ott is bizonyos szabályokat be kell tartani.

Előzmény: ceiwab (8310)
ceiwab Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8310

Ahhoz, hogy egy falon kívüli kéményt építsek ( kandallóra van kötve) ahhoz kell engedélyt kérnem ???

KömKel Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8309

Sziasztok,

 

Van egy ügyfelem, aki meglévő C18-asát akarja korszerűbbre cserélni.

Oldalfali kivezetése van.

 

Ki tud valami KONKRÉTUMOT ezzel kapcsolatban? Milyen engedély kell a cserére, kitől (miafsznak)?

 

Elég macerás lenne megoldani a födémáttörést, meg a többi hülyeséget, amit a kéményseprő normál esetben előir ilyenkor (tetőkibúvó, vagy kéményseprőjárda, stb)

Ha lehet, használnánk a mostani korábban engedélyezett oldalfali kivezetést...

 

kentaura Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8308
Előzmény: Notes (8304)
kentaura Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8307

Ha elmegy az áram, akkor egyik gázkazánnal sem fogsz semmit sem kezdeni, mert a keringetőtőn kívül a vezérlés is áramról megy :D

Előzmény: cinemazealot (8301)
Notes Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8304

A kémény huzatát hogyan lehet mérsékelni? 200-as Schiedel kéményem van 14kW-os kandallóval, és hiába zárom el a levegőt a kémény huzata olyan erős, hogy szinte kiszippantja a lángot (és a meleg egy részét) a tűztérből.

Zöldár Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8303

 helló !

 kibeszélt hatásfokról ??

 Csak annyi jegyeztem meg : a tetőtéri telepítés egy modern megoldás.

 Kentaura felvetésére, aki felhozta a hasadónyiló felület szükségességét, ami egy biztonsági kérdés !

 

 Egyébként azért pincébe is telepítettek nagyteljesítményü gázkazánok. Lásd a mostani Katona József szinház kazán mizériáját !

 Hogy mennyi KW nem tudom, párszáz biztos, párezer már talán nem.

Előzmény: cinemazealot (8298)
csiba00 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 8302

Pl. a faelgázosító kazánoknak jóval alacsnyabb a füstgáz hőmérséklete, mint egy sima vegyesé. Ha jól tudom, akkor olyan 170 körüli. Sokkal több hőt tud hasznosítani, és nem küldi ki a kéményen keresztül a szabadba. Egyszer majd ha nagy leszek, akkor én is szeretnék egy ilyent, csak ehhez kéményt is kéne építenem, mert a jelenlegi 130-as savállóval bélelt, 12m magas, kétlem, hogy elég lenne. Bár nagyon jó huzata van.

 

Az meg tényleg egy jó kérdés, hogy mi van akkor, ha áramszünet van. Mert engen ez jelenleg egyáltalán nem zavar, mert gravitációs a rendszerem. Erre szerintem egy megoldás létezik, a szünetmentes. Biztos abból is van nagyon sokféle. Gondolom több embernél olyan lehet, ami arra elég, hogy norálisan le lehessen állítani a rendszert ha elmegy az áram. De olyan is biztos van,a miről üzemeltetni is lehet hosszabb ideid, bár inkább az már generátor.

Előzmény: cinemazealot (8301)
cinemazealot Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8301

Én is egy ősrégi Totyán szocializálódtam, de annak megvolt a maga hangulata. Pl. a begyújtás. Meg hogy "kazánház = finom meleg". No meg hogy a kémény is valamilyen szinten a "gerince mentén" melegíti a házat. Ezért vagyok kíváncsi arra, hogy egy olyan kazán, ami semmit nem sugároz kifelé, ráadásul a szabadba is csak éppen annyi hőt pöfékel, amit már semennyire nem lehet hasznosítani (ezért tökéletesen mindegy, hogy a ház mely pontjába építik), 1. mennyibe kerül, 2. mennyire hosszú távon éri meg befektetni rá, 3. tényleg hatékonyabb-e a padláson, mint pl. a pincében?

 

Illetve azon töröm még a fejem, hogy mit kezd az ember egy ilyen csodakütyüvel, ha egyszer csak elmegy az áram? :)

Előzmény: csiba00 (8300)
csiba00 Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8300

Szerintem egy modern gázzal működő fűtési berendezésből azért annyi hő nem tud fölöslegesen eltávozni, hogy jelentős mértékű legyen.

Az én 30 éves vegyes kazánom tényleg termel rendesen. A pincében szép meleg lesz. A kazán tűztér ajtaja tűz forró, a füstcső, ami összeköti a kéménnyel, sugárzik a hőtől.

Előzmény: cinemazealot (8298)
csiba00 Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8299

Hatóság:DDD(nem rajtad röhögök)

 

Erről egy sztori jut eszembe. Történ jó pár éve Bp-en a XVI kerületben, hogy a szomszédunk valami hasonló anyaggal fűthetett, de ennél sokkal durvább fekete füst szállt ki a kéményéből. A légáramlás olyan az esetek többségében, hogy felénk hozta a füstöt, sokszor az udvarban csapódott le, ami pl télen, ha volt hó, még azt is elszinezte feketére.

Hóból mintát vettünk, ÁNTSZ-hez elküld, semmi sem történt. Lefényképeztük a kéményét mikor fűtött. Elküldtük az önkormányzatnak olyan kéréssel, hogy tegyenek már valamit, mert ez elviselhetetlen.

Majd kaptunk jó pár hét múlva egy levelet, hogy voltak kint, a szomszéd megmutatta, hogy milyen fával fűt, és az rendes, tiszta fa volt. Ezzel le is zárták az ügyet, kb csak azt nem mondták, hogy beperelnek mert képeket hamisítottunk.

 

Utána volt egy-két beszélgetés személyesen a szomszéddal és úgy látszik hatásos volt, mert már több éve nem fűt így.

Előzmény: Törölt nick (8292)
cinemazealot Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8298

Vagy nem érzem a szavaidban az iróniát, vagy tényleg így van. :) Kérlek, segíts! Mi ennek a magyarázata? Mert alapesetben azt gondolnám, hogy az a hő, amit a pincében lévő kazán nem tud átadni a fűtésrendszernek, hanem kisugároz maga köré, az felfelé áramolva valahogy mégis eljut a pincéből a lakásig. Ha máshogy nem, a padló temperálása, illetve a kémény építménye által. De a tetőtérben lévő kazán mitől biztosítana jobb hatásfokot? Ha abból valami folytán kiszökik a hő, az is már csak a tetősík felé áramolhat, ott meg mi haszna?

 

Szóljatok ha nagyon OFF-olok és/vagy nagyon szűk látókörűen tekintek a témára! :)

Előzmény: Zöldár (8295)
Zöldár Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8297

 Naja !

 Szenes kazán a pincébe való !

 

 Gázkazánok ??

 Hát sok helyen lehet !

 

 Pl. az olaszok egyszerűen kipakoljáka gázoskészülékeiket az erkélyre. Főleg Rómától délre. Így egy csomó gázbiztonsági problémától megszabadulnak. Kivéve a fagy !

 De gondolm az ritka és rövid.

Na ez az ő dolguk !!

Előzmény: cinemazealot (8286)
Zöldár Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8296

 Meg lehet !

 

 

 De a szálasanyagok u.mint a kőzet- ásvány - és üveggyapotok jobbak. Jobban simul a kémény falához.

 Burkolás : golyónyomott alu. fólia. Acélhuzallal rögzítve !!

 A nikecell is jó.

Itt viszont a burklás csak vakolat lehet. Vékony és vastag seckoje jedno !!

 Viszont ebbe a kéményseprő beleköthet !!

Előzmény: fidibussz (8290)
Zöldár Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8295

 Bizony a tetőtérbe telepített kazánok a modern megoldások !!

Előzmény: cinemazealot (8294)
cinemazealot Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8294

Na, megint okosabb lettem. Feltűnt, hogy melóhelyen (2-3 emeletes irodaház) a legfelső szinten van a gázkazán, de ez egy családi ház lenne. Ismerősöm meg azt mondta, hogy a tervezője szerint a padlásra telepített kazánnal jó pár százalékkal magasabb fűtési hatásfok hozható ki (így hosszú távon olcsóbb lesz). Igazából ennek a hátterét nem értem igazán.

Előzmény: kentaura (8289)
csipy31 Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8293

Szia

Teljesen helyénvaló, nem tetszik el lehet menni!!!!Megmondták már:)

Előzmény: Törölt nick (8292)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8292

 Vélemenyek erről ? Hatóság által engedélyezett :)

5 méter van  emleti ablaktól .

joevagyok68 Creative Commons License 2011.01.23 0 0 8291

jobb vóna oda a kőzetgyapot !!

Előzmény: fidibussz (8290)
fidibussz Creative Commons License 2011.01.23 0 0 8290

Adjon Isten!

A kémény, tető alatti külső szigetelését, nikecell-el szeretném megoldani.

Meg lehet-e ezt valósítani? Mit tudtok róla?

Köszönettel  P Tibor

kentaura Creative Commons License 2011.01.23 0 0 8289

A pincébe a gravitációs rendszerű fűtések kazánját szokás tenni. A gázkazánokban keringető szivattyú van, így lehet máshová is. Bizonyos teljesítmény felett (ez nem családi ház szint) nem is lehet máshová, csak a tetőre tenni, mert különben nem lehet biztosítani a szükséges hasadó- nyíló felüetet. A zárt égésterű készülékeknek 2-5m-nél hoszabb gyári elvezetője nem igen van. Ennél hosszabb kémény már külön kéményként létesíthető.

Előzmény: cinemazealot (8286)
gmkiev Creative Commons License 2011.01.23 0 0 8288

Az e fajta elhelyezésnek egyetlen oka a pénz. Nem kell kémény, mert a turbós berendezések gyári szetje olcsóbb mint egy rendes kémény. Az egy más kérdés, hogy milyen szépen szoknak ki jegesedni. Most ha igaz feberuár közepéig tartja magát a fagy. Majd látunk is szép függő parapeteket, jégvirágba buggyantava.

Előzmény: cinemazealot (8286)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!