Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.21 0 0 2693

Az már igen! 20 kg gabonából 5 liter 80%-ost, az annyi mint, ha két lépcsőben csinálom, legalább 20 liter 25%-ost kéne kapnom, hogy ennyi legyen belőle. Tesód leírta anno, a gabona-víz arányodat, ez alapján kalkulálok.

Akkor nálam nincs más, a malátával, mint enzim-hiány. Csinálok egy kis mini kísérletet, amihez jódpróbát is fogok használni, többször is, ez alapján kiderítem, hogy a most "szüretelt" árpa-malátám, mire is képes.

5 kg árpa-malátám van, ami most 9300 gramm a felvett víztől. Ezt elosztottam 5 zacskóba, így minden zacskóba 1860 gramm jutott, ami 1 kilónak felel meg. A levélcsírák még a héj alatt vannak, bár 10%-a már kibújt. Annyira nem lehet elkapni a pillanatot. Gyökércsíra a mag 2x-ese. Múltkor a maradék 5 kg rozs malátámból sört próbáltam csinálni, (ugyanúgy kell, mint a gabona-cefrét, csak tisztán malátából készül) és az világosan kiderült, hogy saját magát el bírta cukrosítani, mivel jódpróba citrom sárga volt. Fél kilóval azaz 930 gramm zölddel ki kísérletezem, hogy mennyi sima gabonát bír elcukrosítani, úgy hogy a jódteszt sárgát mutasson.

Előzmény: kezdö kotyvaszto (2692)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.21 0 0 2692

meg!

 

kb 80L szürt cefreböl fözesenkent ätlag 4-5L 80%-os pälat lett. nem kisüsti fözövel hanem,

häromlepcsös oszlopon,deflegmätorral (24C-os hütes),refluxälva (1/3 resz pärlat elvtele,2/3 resz pärlat visszaforgatva)

a pärlat jellegzetes markäns gabona izet illatät nemlehet összehasonlitani a hordos erlelesü neves pärlatokkal!

a mäsodik lepärläs utän viszont sokat javul izben illatban,lägyabb lessz sokkal.

eltudom kepzelni hogy a megfelelö  izesites vagy hordos erleles utän hasonlo minöseget lehetne elerni mint a neves pärlatoke.

mi aszalt es friss gyümölcsägyra tettük plusz vaniliarud,fahejjtekercs,szegfüszeg. (ezt kostolta robert)

majd egy agyazäs utän ujraföztük es csak azsaltgyümölcsre ujra agyaztuk s türelmesen värunk.

 

Előzmény: Törölt nick (2684)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.21 0 0 2691

Szia! Mentsd le előtte, van hogy nálam is eltűnnek, másképp.

Előzmény: kezdö kotyvaszto (2690)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.21 0 0 2690

grrrrr...  :-((((

 

nemjelennekmeg a hsz-eim!

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.21 0 0 2689

Szia! Hát, ez nagyon kevés, Nálad is. Pedig több vízzel kevered a cefrédet nálam. Akkor megpróbálok valami mást. Az árpa malátámat most úgy fogom csinálni, hogy a levélcsíra még a héj alatt maradjon, és fele, 2/3-része legyen a magnak. Nem én találtam ki, olvastam egy malátás szak oldalon.

Előzmény: Törölt nick (2684)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.21 0 0 2688

üdvözlök mindenkit!

 

boräszati fajelesztöt hasznälunk, ph-t 3,5-4-re allitjuk, es türelmesen värakozunk! (es kevergetünk)

mennyisegnek van e idöbeli jelentössege esetleg? (kb.150L)

Előzmény: Törölt nick (2672)
cloaked Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2687

Na ez kicsit bizonytalanná teszi a dolgot. Ha szűrni kell, akkor aromakosár sem ajánlott. Ez esetben az illóolajok vagy más aromaanyagok feldúsulása nemkívánatos (vagy csak egy bizonyos szintig), ezért így az sem egyértelmű, hogy gyengébb vagy erősebb szeszbe áztatva lesz-e jobb. Az is lehet, hogy virágonként eltér, mivel más-más az olajok íze és mennyisége is. Nehéz megjósolni.

Előzmény: Baracilin (2683)
cloaked Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2686

Nem maga az alszesz a lényeg, hanem az esetenkénti kozmaolaj-tartalma. A kozmaolaj és az illóolaj fizikailag másképp viselkedik? Mindkettő egy gyűjtőnév, ami kizárólag a vízoldékonyságuk hiánya alapján csoportosít több különböző folyadékot. Szerintem ugyanazzal a technológiával lehet szűrni őket. Mondjuk ehhez szükséges lehet, hogy az opál mikrocseppjei összeálljanak nagyobb cseppekké, ezt nem tudom, a módszertől függ. (Ánizsolajnál pl. pár nap után tapasztaltam ilyet, igaz szobahőmérsékleten. Ilyenkor a folyadék ismét tiszta, csak közelebbről látszanak a kb. 1 mm-es cseppek.)

 

Nekem mondjuk nem is volna logikus, hogy a papírszűrő megfogja az illóolajat. Az is csak folyadék, ráadásul kisebb viszkozitása lehet, mint a víznek. Lehet, hogy én fogalmaztam túl ködösen, mikor annak idején szűrést javasoltam...

Előzmény: Törölt nick (2685)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2685

40%-on fagyasztottam és szűrtem :) Már akkor is olyan volt mint a tej, és utána se lett sokkal jobb. Az alszeszszűrés nem vág ide, mert egyrészt az a kozmaolajok miatt van, másrészt meg a gin alapanyaga amúgy is egy letisztított "vodka", tehát nincs is alszesz. Amit Ö-m írt régebben, az meg a napfény miatt van, ami ellen kevés ánizzsal vagy édesköménnyel lehet védekezni.

Előzmény: cloaked (2681)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2684

Őszintén szólva meg nem mondom mennyi lesz belőle, valahogy sose méregettem egész pontosan. Ha jól elmékszem akkor legutóbb 18-20 liter cefréből lett valami 1,5 liter 40%-os. Nekem legalábbis. A többiek esetleg ha megosztják a tapasztalataikat...

Előzmény: Törölt nick (2679)
Baracilin Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2683

Most hirtelen meg nem mondom honnan szedtem, de ugy tudom, főzés előtt le kell szűrni a virágokat és csak a szeszt finomítani.

Ezért merült fel a kérdés hogy mehet-e aromakosárba, ha "alszeszbe" meg nem.

Előzmény: cloaked (2682)
cloaked Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2682

Na aromakosaras párlatot még az életben nem ittam, szóval nem tudom:) De a zöld részek véleményen szerint nem okoznak nagyobb gondot, mint áztatva. Ehhez és az erősséghez is jó viszonyítási alap a párnapos ázat illata. Az íze már kevésbé.

Előzmény: Baracilin (2680)
cloaked Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2681

Az ital valószínűleg ez lesz, de a raksi a cikk szerint a nepáli रक्सी átírása, és nem derül ki, hogy mi a tibeti neve (ott nem beszélnek nepáliul). Nekem az is gyanús, hogy összemostak egy nepáli és egy tibeti italt, mintha a cujkát „román és magyar” italnak nevezné valaki. A múltkor egy webes és egy könyvbeli forrást találtam a tibeti arakra, és mindkettő kizárólag tibeti italként emlegette.

 

Gin: a szűrés csak a kicsapódott illóolajra alkalmazható, nem? Úgy gondoltam, 40%-on tedd a fagyra, akkor a lehető legtöbb csapódik ki, és utána szűrni, mint az alszeszt. Namost az alszesz olajszűréséhez hülye vagyok, de elvileg ugyanaz a módszer kéne. Egyébként nem az a probléma áll fenn, amiről Ö-m beszélt, hogy a gin könnyen megtörik és opálos lesz? Nem emlékszem már, csak ötlet.

Előzmény: Törölt nick (2669)
Baracilin Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2680

Igen, annak készül.

Esetleg aromakosárba érdemes virágot tenni? vagy a zöld részei miatt inkább nem kéne?

http://www.schnapsbrennen.at oldalon olvastam ha túlzásba visszük az adagolást akkor arcvíz szerű is lehet...csak ugye mennyi az a sok? de valamiért nem jelenik meg amit oda írok...

 

Köszönöm a segítséget! :)

Előzmény: cloaked (2678)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2679

Köszi! Hmm,,,ez elgondolkodtató. 3,33 kg gabonából kéne lennie 4 liter 25%-os alszesznek, vagy 3 liter 35%-osnak. Érdekelne, hogy az 1 kg gabona=1 liter 25%-os alszesz kivitelezhető -e házilag? Mert egy oldalon ezt olvastam, hogy házilagos körülmények között ennyinek kéne lennie. Mennyire urban legend? :-))

Neked mennyi szokott lenni a kihozatalod?

 

Előzmény: Törölt nick (2676)
cloaked Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2678

Felteszem röviditalnak készül. Ahogy Kormoss is mondja, a párolt gin jó kiindulási pont, mert az lényegében egy boróka-geist. Elméletileg a finomítandó alkohol szeszfokánál az a fő szempont, hogy mennyire vannak jelen nemkívánatos, de vízzel könnyen átpároló anyagok. Ha a virágok alapvetően finom ízűek, akkor szerintem érdemes olyan hígan lefőzni, mint pálinkánál az alszeszt, ha meg nem, gondolom akkor sem szükséges a ginnél Öreg-Muslica által ajánlott 37% fölé menni, mert a boróka azért elég markáns.

 

Áztatáskor az csak jó, ha minél erősebb a szesz (de max. 85%-os, mert fölötte gyengül az oldóképessége), de nem feltétlenül tesz majd különbséget. A török rakiba pl. még az ánizst is hibátlanul belevarázsolják úgy, hogy a szőlőpárlat alszeszéhez adják, bár ennek valami külön trükkje lehet.

 

Várhatóan az lesz inkább az izgalmas szempont, hogy mennyi virágot adj literenként. Több kell, mint holmi áztatós likőrbe, de túlzásba is lehet vinni, szóval nem árt, ha lesz még kéznél abból a szeszből, hogy a kész párlathoz hozzáönthess, ha túl erős ízű lett. (Így aromaszegényebb lesz, mintha eleve jó aránnyal főztél volna, de legalább iható.) Áztatni akár 1-2 hétig is érdemes, ha minél jobbat akarsz, de szintén nem biztos, hogy érezhető lesz a különbség az egynaposhoz képest.

 

 

Függelék a többieknek:)

 

„17. Geist (a gyümölcs vagy a felhasznált nyersanyag nevével)


a) A Geist (a gyümölcs vagy a felhasznált nyersanyag nevével) olyan szeszes ital, amelyet a 16. kategória a) bekezdésének ii. pontjában felsorolt nem erjesztett gyümölcsök és bogyók vagy zöldségek, diófélék vagy egyéb növényi anyagok, mint például gyógynövények vagy rózsaszirom mezőgazdasági eredetű etil-alkoholban történő kivonatolását követő, 86 % (V/V)-nál kisebb alkoholtartalomra történő lepárlással nyernek.


b) A Geist (a gyümölcs vagy a felhasznált nyersanyag nevével) minimális alkoholtartalma 37,5 térfogatszázalék.


c) A Geist (a gyümölcs vagy a felhasznált nyersanyag nevével) nem ízesíthető.”

Előzmény: Baracilin (2665)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2677

Erről szerintem cloaked tudna többet mondani, ő otthonosabb a gyógynövényes, áztatós témában :)

 

Ha a desztillált fűszeres párlatokból indulok ki (mondjuk a ginből), akkor 65-70%-on való 1-2 nap áztatás, aztán 30-40%-ra visszahígítva desztillálás. Így biztos működne, de én még soha nem csináltam bodzavirággal.

Előzmény: Baracilin (2675)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2676

Valószínűleg a cefrézés alatt nem volt tökéletes az átalakítás. Ez a hiba eredhet a maláta, vagy a használt enzim nem megfelelő minőségéből, esetleg abból hogy nem elég pontosan tartottad a hőmérsékletet, szóval sokmindenből... A rozs mindenesetre biztos nem hibás.

 

A hektoliterfok az az oldatban lévő összes alkohol tartalom mennyiségére vontakozik. 1 hektoliterfok az 1 liter 100%-os alkohol. Pl. 1 liter 40%-os pálinkában 0,4 l (100%-os) etil-alkohol található. A ~0,3 hektoliterfok kg-onként meg azt jelenti, hogy 1 kg gabonából 0,3 liter alkoholt lehet kinyerni. Ez alapján neked a 8 kg gabonából 6 liter 40%-os alkholt kellene kapni... Ilyen viszont csak elméletben, meg a bioetanol gyárakban létezik (vagy még ott sem), szóval nem kell nagyon elkeseredni :) Házi körülmények között már az 1-2 liternek is örülni kell :) Valahol azt olvastam hogy a hagyományos eljárással a skót whiskyfőzdék sem nagyon tudnak 5-7%-nál magasabb alkoholtartalmú cefrét készíteni. A Jack Daniel's meg valami 11%-os cefréről beszél, de ők alighanem valami komolyabb enzimsűrítménnyel turbózzák...

Előzmény: Törölt nick (2673)
Baracilin Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2675

Tisztaszeszhez kell adagolni gyümölcsöt/virágot aztán pár napig áztatni és lefőzni...

Magas alkoholfokú párlatot utópárlatból nyernék, ebbe áztatnék bodza virágot, de nem tudom pl milyen szeszfok optimális áztatni, hány napig kell áztatni? főzésnél kell e hígítani mint a pálinkát?

Előzmény: Törölt nick (2671)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2674

Ezt most találtam: "A búza, rozs és tritikalé átlagos keményítőtartalma 65%, a fajlagosan kinyerhető szesz hektoliterfok/kg 0,28-0,35 között változik."

A kukorica keményítőtartalmát is 65% körülinek írja az oldal. Hektoliterfok/kg, az mit jelent pontosan?

1kg-ra kivetítve mennyi alkoholt jelent ez?

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2673

Kormoss mester! Szakértsd meg légyszi az enyémet is, mi lehet a gond?

Előzmény: Törölt nick (2672)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2672

Két hétig tart az erjedés 20-25 C-n? Élesztőt nem árt használni...

 

Keverés után meg azért pezseg, mert a folyadékban sok az oldott állapotban lévő CO2, ami a keverés hatására felszabadul, és nem azért mert még erjedésben lenne!

Előzmény: kezdö kotyvaszto (2667)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2671

Geist? Lehet hogy tudatlan vagyok, de az mi, finomszesz? :)

 

Szerintem a legjobb ha több egymás utáni hígítás nélküli főzést csinálsz, ismételt előpárlat elvétellel. Vagy szénszűrés 40-45%-on.

Előzmény: Baracilin (2665)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2670

Én használtam már faszenet, az a tapasztalatom, hogy majdnem ugyanolyan jó, mint az aktív szén, de azért mégsem :) A ketészetes aktív szénnel az a baj, hogy mivel por, a kiszűrés elég macerás. Kárt aligha fogsz vele csinálni, de úgy mehetsz biztosra, ha a "kezelés" után újra lepárolod...

Előzmény: beelaim (2664)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2669

Szerintem nagyjából ez lenne az, még ha nem is arak, de a raksi is egy szinoníma:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Raksi

 

Más:

Leszűrtem a gint, amiből a múltkor adtam. Egy teljes napot töltött a fagyasztóban, aztán 4 alkalommal szűrtem le papírfilteren. 40%-on továbbra is opálosodik, ráadásul a boróka jelleg érezhetően gyengült, a koriander meg épp olyan pofátlanul ott van. Szóval egész biztos, hogy a koriander lesz a bajkeverő. 

Előzmény: cloaked (2661)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2668

Szia! Ma kifőztem a Pesti Beer enzimes rozscefrémet. Ez pont 14 napos volt, ugyanabban a pincében tartva 16-18C meleg van benn. A mennyiség ugyanannyi, az összehasonlítás végett. 8kg gabona+24 liter víz. Szűrés után 18 literem maradt, dettó ugyanúgy, csepegéstől számított 1 óra alatt lejött, tehát össz. 2 órát főztem.

A végeredmény 2,4 liter 26 fokos alszesz. Szintén érzem benne a paradicsom-pálinka illatot, mint a múltkoriban.

Mondjuk kicsit pihentetve előjön mindkettőből a gabona illat. Szóval kihozatalra, illatra, egyformák.

A Te cefréd marad a végére, szerintem 2-3 nap múlva főzöm, kíváncsi vagyok, mit fog muzsikálni.:-)

Kezdem azt hinni, hogy nem az enzimtartalmakkal van itt gond, nem is az 1kg gabona: 3 liter víz aránnyal, hanem magával a rozs keményítő tartalmával.

Lehet kevés benne a keményítő? A másik dolog, ami felmerül bennem, esetleg hibaforrás lehet, hogy ezeket a cefréket úgy készítettem, hogy 1kiló gabona:2 liter víz arányban főztem, és a legvégén kapta meg a +1/3 rész vizet, gabona kilónként. Picit elmélyedtem a sörfőzés világában is, és ott 1 kiló gabonát 3 liter vízben főznek, ez ökölszabály náluk, egy nemrégen fellelt recept szerint. Lehet itt a hiba? A rozsos+árpamalátás cefrémet is nagyon várom, hogy kifőzzem, ez az egy, ami már rendes backsett-es.

A szűrés frankó ötlet, eddig egy piacos, krumplis, vagy narancsos zsákba mertem, felakasztottam 1,5 méter magasra, alá vödör, és megszűrte durván, utána alul lyukasztott vödörbe tettem egy zsírfröccsenésgátló szitát, alá még egy vödör, és ez már finom szűrést végzett. Ez is jó egyenlőre, csak így lassabb a szűrés.

A centri sokkal jobban hangzik.:-)

Előzmény: kezdö kotyvaszto (2667)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2667

velemenyem szerint tul korän fözted, tapasztalataink szerint lgaläbb 2 hetig tart az erjedes

 

termeszetesen ez 20-25C. levegöhömersekleten ertendö. a mi gabonacefreink a bunda

 

lemerülese utän meg akär egy heten keresztül csendesen pzsegtek keveres utän!

 

a szüreshez ajänlom a regi centifugät bele egy pänahuzat, belemered a cefret es szinte szärazra lehet centrizni!

 

Előzmény: Törölt nick (2651)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.20 0 0 2666

üdvözlök mindenkit!

 

"Azt hiszem ezentúl csakis árpa malátát fogok készíteni, biztos nem véletlen, hogy mindenhol ezt használják"

 

az ärpa-zab kevereket talältam eddig a legjobbnak magam is, habär ez izles kerdese.

nameg maläta nelkül enzimmel keszitjük a cefret lehet izben jelentössege van ennek is.

hamarossan elkeszül az agyazasa a Magyar Wiszkinknek majd küldök belöle. (nemfelejtettemel!)

Előzmény: Törölt nick (2652)
Baracilin Creative Commons License 2012.11.19 0 0 2665

Sziasztok!

 

Geist készítésében tudna valaki segíteni?

 

Van némi utópárlatom amit szeretnék finomítani, minél töményebb szesszé, aztán tavasszal akác és bodzavirág párlatot készítenék belőle...

 

-Milyen erős alkoholba érdemes áztatni?

-Mennyi időre?

-Lepárlás előtt hány %-osra kell visszahígítani a szeszt?

beelaim Creative Commons License 2012.11.18 0 0 2664

Ez is megfordult már a fejemben , de nem mertem beválallni , mert  ki tudja hátha esetleg "szennyezett" a rossz tárolási körül mények miatt. Nehogy több kárt csináljak vele mint hasznot. Esetleges vélemény  a préselt brikett állagó faszénről?

Előzmény: penc (2663)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!