Keresés

Részletes keresés

petike23 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 921
"Ha a többi embernek nincs pénze, de látják, hogy te a piacon arannyal fizetsz az ételért, akkor egyszerűen követnek majd, hogy megnézzék tartasz-e valahol még többet is."

Ez is előjött már egyszer, és baromi életszerűtlen; ha valaki éhezik, akkor azt fogja kirabolni, akinél KAJA van.
Másrészt ilyenkor nem a piacon fizetsz csillogó aranyakkal, hanem kapualjban, lakáson megy a biznisz.
Harmadrészt; az arany az egyik dolog ami kell; a másik az az, amivel megvédheted magad... ez is többször előjött már.

Ráadásul az aranyat a legkönnyebb elrejteni; könnyebb mint 200 kiló disznóhúst.
Előzmény: blogger (920)
blogger Creative Commons License 2010.06.04 0 0 920
> Ja, persze, feltéve ha kiplakátolod, hogy "egy kiló arany van itthon".

Nem kell kiplakátolni. Ha a többi embernek nincs pénze, de látják, hogy te a piacon arannyal fizetsz az ételért, akkor egyszerűen követnek majd, hogy megnézzék tartasz-e valahol még többet is.
Előzmény: petike23 (919)
petike23 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 919
"Ha nagy a baj, az aranyadat nem tudod megenni, pár kiló arannyal a zsebedben símán éhen, vagy szomjan halsz."

Akkor arany nélkül is éhen-, vagy szomjanhalnál.
De amíg lesz valakinek felesleges élelme, vize, vagy bármije, az valószínűbb, hogy aranyért odaadja, mint bármi másért; kivéve, ha pont olyanod van, ami neki kell (pl. fejsze); viszont azt nem tudhatod előre, hogy mi fog a leendő cserepartnerednek kelleni, ezért az arany a legjobb ilyen leendő csereeszköz.

"És azzal, hogy birtoklod, megkockáztatod, hogy elvágják a torkodat az aranyadért cserébe."

Ja, persze, feltéve ha kiplakátolod, hogy "egy kiló arany van itthon".

"A disznóvágáskor a kóstolót erre találták ki, azt a húst, amit nem füstölsz meg, elajándékozod kóstolónak,"

Világvége esetén nem fogsz ajándékozni.

"aztán amikor a szomszéd vágja a disznaját, visszakapod a kóstolódat. A túléléshez működő közösség kell, nem arany."

Egyébként látszik, hogy életedben nem vágtál disznót, csak úgy hallottál róla.
Igen, disznóvágáskor szokás kóstolót küldeni, akár 5-6 helyre is. Ez mondjuk 5-6 kiló hús, a 200 kilós disznóból.

Előzmény: AldinDashka (918)
AldinDashka Creative Commons License 2010.06.04 0 0 918

>Nézd meg, minden háború, válság, forradalom, katasztrófa esetén megmaradt

>az arany értéke; aranyért kaptál szinte mindent.

 

-Koyaanisqatsi...

-Koyaanisqatsi...

-Koyaanisqatsi...

 

Az őseid még a sírjukba vitték magukkal.

 

Petike! Érdekes dolog feszegetni, elemezgetni a válságos helyzeteket. Isten tudja csak, mi is történhet, ha a válság nyomában beköszönt egy kis anarchia. (Anarchia: szervezett hatalom és irányítás nélküli állapot.)

 

Ha nagy a baj, az aranyadat nem tudod megenni, pár kiló arannyal a zsebedben símán éhen, vagy szomjan halsz. És azzal, hogy birtoklod, megkockáztatod, hogy elvágják a torkodat az aranyadért cserébe.

 

Én valahogy úgy képzelem, hogy minden élet forrása az-az energia ami a napból árad. Ennek az éltető erőnek az analógiás megfelelője az arany... Mégegyszer kiemelném, hogy nem racionális, hanem analógiás megfelelésről krattyolok. És ez a történet nem működik, ha tömbe öntöd, és széfbe zárod.

 

>A lényeg az, hogy ha leölöm az apósék egyik disznóját, és nem tudom a húst >tartósítani, akkor egy részét el kell cserélnem valamire.

 

A disznóvágáskor a kóstolót erre találták ki, azt a húst, amit nem füstölsz meg, elajándékozod kóstolónak, aztán amikor a szomszéd vágja a disznaját, visszakapod a kóstolódat. A túléléshez működő közösség kell, nem arany.

 

>de elég hamar eljut mindenki oda, hogy kell egy egységes, jól osztható,

>mindenki által elismert értékmérő; ez az arany lesz.

Nem érték mérő, hanem önkéntes pénzkibocsátási korlát... 

 

Arany fedezet esetén a pénzkibocsátást egy ritka fémhez kötik, ami korlátozza a kibocsátható pénz mennyiségét.

 

Kizökkent a világ a kerékvágásból, mert a naperővel analóg fémet az aranyat, racionális értékmérővé próbálja tenni az emberi lény.

 

Ugyan, mi történne, ha egyszer a pénz értékét az érte elvégzett munka adná?

 

Előzmény: petike23 (917)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 917
Ezt is már kitárgyaltuk, olvass vissza.

A lényeg az, hogy ha leölöm az apósék egyik disznóját, és nem tudom a húst tartósítani, akkor egy részét el kell cserélnem valamire.

Lehet, hogy nekem épp gyógyszer kell, viszont aki elvinné a húst, az fejszéket tud adni, és akkor nekiállhatok csereberélni, stb., de elég hamar eljut mindenki oda, hogy kell egy egységes, jól osztható, mindenki által elismert értékmérő; ez az arany lesz.

Nézd meg, minden háború, válság, forradalom, katasztrófa esetén megmaradt az arany értéke; aranyért kaptál szinte mindent.
Előzmény: nagybek_ (916)
nagybek_ Creative Commons License 2010.06.03 0 0 916
De ha nagyon nagy a vihar akkor aranyért se feltétlenül. Szal mondjuk ha beüt valami nagy baj, legyen ez akármi akkor lehet, hogy inkább hasznos dolgokért csereberélnek majd. Mert ahogy a pénzt úgy az aranyat se lehet megenni.
Előzmény: petike23 (915)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 915
V.ö. a korona pénzredszerben is párhuzamosan léteztek a papír korona bankjegyek, és az arany 10-20-100 koronás érmék.

Természetesen nem ugyannyit "értek".

Az arany certivel is addig nincs baj, amíg sima a tenger. Viszont ha jön a vihar, a papír certiért nem kapsz kaját, gyógyszert, benzint.
Előzmény: Bufla (914)
Bufla Creative Commons License 2010.06.03 0 0 914
"Csak az érdekelt, hogy van-e olyan elméleti "scenario" ahol "biztonságosabb" ha arany certid van"

Persze, van, mert nem kell az őrzéséről gondoskodnod. De azért nem szabad elfelejteni, hogy a certit sosem tudod aranyra váltani. Csak forintot kaphatsz érte, amiből nem biztos, hogy fizikai aranyat tudsz majd venni, ha baj van a világban.
Előzmény: nagybek_ (913)
nagybek_ Creative Commons License 2010.06.03 0 0 913
Kérdezhetném azt is hogy milyen nyomozási módszereket használnának a rendőrök de mivel ebbe a topicba írtam a kérdést nyilvánvalóan nem erre vagyok kíváncsi.
Csak az érdekelt, hogy van-e olyan elméleti "scenario" ahol "biztonságosabb" ha arany certid van
naox Creative Commons License 2010.06.03 0 0 912
"De ha mégis megtörténne és utána rögtön piacra is dobnák ezt a mennyiséget..."
nem dobnak. ugy 10 kilo folotti arany eladasahoz mar igazolnod kell a forrast. Pont ezert nem is nagyon lopnak nagy mennyisegeket.
Előzmény: Bufla (908)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 911
Kirabolni nem tudják, mert a "rablás" bcs.-t csak személy sérelmére lehet elkövetni; max. betörnek a bankba, felfeszítik a széfeket, és ellopják a tartalmát; a széfbérleti szerződésben (ha kötöttetek már ilyet...) van egy kitét (bankonként változik), hogy X forintig térítik meg a károdat.
Előzmény: blogger (909)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 910
"Amúgy olyankor mi történik ha teszem azt fogják és kirabolnak valami bankot vagy valamit ahol az aranyat tárolják?"

Hogyhogy mi történik ??
A rendőrség nyomozni kezd.
Vagy mire gondoltál ?
Hogy van-e az illető banknak biztosítása ?

"ellenben a piaci árfolyamot nem igazán befolyásolja, nem?"

Az arany piaci árfolyamát..? Már miért befolyásolná ?
Előzmény: nagybek_ (907)
blogger Creative Commons License 2010.06.03 0 0 909
Mi van, ha a személyes széfeket rabolják ki a bankban, ahol az aranyadat tartod? Mivel a bankosokkal nem közlöd, hogy mit tettél oda, ezért a károdat sem tudod érvényesíteni. Illetve biztosítást köthetsz rá, de az természetesen megnöveli a széf fenntartásának a költségeit
Előzmény: Bufla (908)
Bufla Creative Commons License 2010.06.03 0 0 908
Nem tudom, melyik bankra gondolsz, de azért pl. 100 tonna arany eltulajdonításához komoly technikai felszereltség kell.
De ha mégis megtörténne és utána rögtön piacra is dobnák ezt a mennyiséget, az sem térítené el jelentősen az árfolyamot.
Előzmény: nagybek_ (907)
nagybek_ Creative Commons License 2010.06.03 0 0 907
Semmi gond.


Amúgy olyankor mi történik ha teszem azt fogják és kirabolnak valami bankot vagy valamit ahol az aranyat tárolják? Nem túl gyakori tudom, de tegyük fel, hogy mégis. Ilyenkor akinek a tulajdonában van az elvileg megszívja ha jól sejtem, ellenben a piaci árfolyamot nem igazán befolyásolja, nem?
Előzmény: petike23 (903)
Bufla Creative Commons License 2010.06.03 0 0 906
Sőt, én a certi helyett az "értékpapír alapú arany" kifejezést használnám, mivel a certifikátok mellett ott vannak pl. az etf-ek is, amiknek kicsit más a mögöttes tartalmuk.
Előzmény: petike23 (905)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 905
Pontosan, sőt akár háromfelé is oszthatjuk:

- fizikai arany (tömb, lemez, stb.)
- arany certi (a szakmában így rövidítik a certifikátot, tehát ez nem valami buzis szleng :)
- aranyból készült, ámde numizmatikai értékkel rendelkező érmék.

Mindegyik külön kategória.
Előzmény: Bufla (902)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 904
"Az arany szerintem is inkább vésztartaléknak jó,"

Pontosan.

"bár ez is egyfajta befektetés a jövőre nézve."

Csak annira, amennyit naox leírt; az arany, amit "elásol a kertben" öreg korodra, és az unokáidnak is arany lesz.
Nem gyarapszik, viszont nem is csökken.

"Az arany ára most hogy mozog?"

Magasan van, a kérsdés, hogy még magasabbra megy-e, vagy szép lassan visszamegy.

"Van itt olyan aki szokott tőzsdézni?"

Sokan.
Előzmény: vienman (898)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 903
Nem kell bocsánatot kérned, elég visszaolvasnod.

Ez így szokás, mielőtt valaki újoncként hozzászól; üdv a fórumon egyébként.
Előzmény: nagybek_ (899)
Bufla Creative Commons License 2010.06.03 0 0 902
nagybek: Szerintem is beszélhetünk itt a certifikátokról is.

Van egy-két óriási különbség a fizikailag birtokolt arany és a certi között. Korábban ezt már jól összefoglaltuk. A két eszköz más-más célt szolgál.
Előzmény: nagybek_ (899)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 901
"Azért az ezüstnek sokkal nagyobb és szélesebbkörű az ipari felhasználása. "

Igen, viszont sokkal több is van belőle.
A vasnak még nagyobb a felhasználása, és még sokkal több is van belőle.

"Ha az ipari termelés visszaesik akkor az jelentős keresletcsökkenést is okozhat, ami ugye komolyabb áresést jelent."

Pontosan.
Előzmény: Bufla (900)
Bufla Creative Commons License 2010.06.03 0 0 900
"Az meg hogy az ezüst kevésbé értékes... hát az arany is csak azért mert annak tartjuk. :)"

Azért az ezüstnek sokkal nagyobb és szélesebbkörű az ipari felhasználása. Ha az ipari termelés visszaesik akkor az jelentős keresletcsökkenést is okozhat, ami ugye komolyabb áresést jelent.
Előzmény: nagybek_ (896)
nagybek_ Creative Commons License 2010.06.03 0 0 899
Már bocs de az előző hozzászólásokban volt szó az arany certifikátról illetve teljesen véletlenül a fórum meghatározásánál is ott van hogy tőzsdés arany. Szóval akkor miért is ne lehetne róla szó itt?
Előzmény: petike23 (897)
vienman Creative Commons License 2010.06.03 0 0 898
Az arany szerintem is inkább vésztartaléknak jó, bár ez is egyfajta befektetés a jövőre nézve. Az arany ára most hogy mozog? Van itt olyan aki szokott tőzsdézni?
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 897
"A hordozhatóság és tárolás manapság nem érv amikor nagyon sokan ugye csak virtuálisan birtokolnak aranyat"

Aki virtuálisan birtokol aranyat, az nem birtokol fizikai aranyat, tehát nem a mi témánk.
Itt arról volt szó, hogy fizikai arany (ill. egyéb fém) tömb, érme, lapka, lemez, stb.

Ha visszaolvasol, PONT AZ A LÉNYEG az aranyban, hogy ott van, nálad, a szobai széfedben, vagy a kertben elásva, tehát ha "balhé" van, hozzá tudsz férni.

Ha arany certifikátot veszel, az TELJESEN más tészta.

"Szal így felőle a holdon is lehetne."

"Szal" hatalmas baromságot írtál.
Szerinted mennyibe kerül a Holdról 1kg bármit visszahozni a Földre..?

"Az meg hogy az ezüst kevésbé értékes... hát az arany is csak azért mert annak tartjuk. :)"

Viszont mindenki annak tartja, tehát értékesebb.

"De múltkor láttam egy blogot ahol ilyesmiről témáznak épp:"

Olvasgass ilyeneket sokat (meg itt vissza), és akkor nem fogod összetéveszteni a fizikai aranyat az arany certifikáttal, ill. arany alapú befektetéssel.
Előzmény: nagybek_ (896)
nagybek_ Creative Commons License 2010.06.03 0 0 896
A hordozhatóság és tárolás manapság nem érv amikor nagyon sokan ugye csak virtuálisan birtokolnak aranyat a tőzsdének köszönhetően. Mármint megvenni megvették ott van a részvény vagy akármi de még soha az életben nem látták. Az meg hogy hogyan tárolják már teljesen lényegtelen az ilyen emberek szempontjából amíg el tudja adni majd egyszer amiért megkapja a pénzt. Szal így felőle a holdon is lehetne.
Uránt meg tök jól lehet tárolni atombombákban és erőművekben :D

Az meg hogy az ezüst kevésbé értékes... hát az arany is csak azért mert annak tartjuk. :)

De múltkor láttam egy blogot ahol ilyesmiről témáznak épp:
http://astroblog.hu/
Előzmény: petike23 (895)
petike23 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 895
Mivel már mindent megírtak előttem, csak hozzáfűzés:

"En anno sokaig gondolkodtam, hogy mi felelne meg meg az aranyon/platinan/ezuston/palladiumon kivul, es nem jutottam semmire."

Az ezüstnek nagy hátránya, hogy csekély az értéke, ezért hátizsákba kell pakolni ha komolyabb értéket akarsz; a palládiumot, irídiumot meg kevesen ismerik. A platina még so-so.

Egyébként a tisztított urán lenne még értékes, csak azt macerás tárolni.

Az aranynak nagy előnye, hogy kényelmes "címletű", azaz aránylag nagy érték is kis helyen elfér, viszont a pénztárcádban hordott 9999-es aranylemezből egy körömollóval is le tudsz vágni 0.1 grammot (ami kb. ezer forintot ér).
Előzmény: naox (893)
AldinDashka Creative Commons License 2010.06.03 0 0 894

Aranyláz:

 

http://hetivalasz.hu/uzlet/kifosztjak-europa-aranykeszletet-29753

naox Creative Commons License 2010.06.01 0 0 893
" amit nem használnak semmire csak dísztárgyakhoz"
a teljes felhasznalasnak csak 30-40%-a a disztargy! bef-i termek gyartas, elektronika, vegyipar.
"ennyi erővel az ezüst és a gyémánt is lehetne a stabilitás példaképe."
az ezust igen, az is, a gyemant nem. Nem, mert:
-mestersegesen eloallithato, igy nem korlatos a mennyisege
-az ara nem csak a mennyisegetol fugg, hanem olyan parameterektol, amit csak nagyon keves szakember kepes meghatarozni
-nem valthato fel: 2db 1 karatos gyemant nem annyit er, mint egyetlen 2 karatos
-tonkre tud menni: torekeny, egheto

En anno sokaig gondolkodtam, hogy mi felelne meg meg az aranyon/platinan/ezuston/palladiumon kivul, es nem jutottam semmire. Lehet, hogy veletlen, hogy igy alakult, de mai esszel sem tudunk jobbat.
Előzmény: lifeisacar (891)
Bufla Creative Commons License 2010.06.01 0 0 892
"Szal a "megszokáson" kívül van valami más ami miatt ennyire értékesnek tartjuk?"

Jó kérdés. Össze kéne gyűjteni rá pár érvet.

- jó egyetemes értékmérőnek, mivel csak igen korlátozottan lehet a világban forgó mennyiséget növelni -> ritka fém
- nem oxidálódik, tehát 1000 év múlva is ugyanaz marad
- van ipari felhasználása is
- az emberek hisznek benne (ez a legnyomósabb érv, de sokminden másnak is értéket tulajdonítunk pl. egy Munkácsy képben mi kerül százmilliókba? "Csak" vászon meg festék.)
Előzmény: lifeisacar (891)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!