Keresés

Részletes keresés

enkies Creative Commons License 2011.11.11 0 0 7978

"- Először is azt kellene megmondani, hogy mit tartunk boszorkányos képességnek. Az nyilvánvaló, hogy voltak kuruzslók, gyógyítók, bábák, nézők, látók, vagyis olyan "népi szakértők","

Tehát amint korábban magam is felsoroltam: mindenféle "népséget" érintettek ezek a perek, akit csak vádolni lehetett olyan dologgal, ami a klérusnak nem tetszett!

(IV. bejegyzésed)

 

Előzmény: Törölt nick (7959)
enkies Creative Commons License 2011.11.11 0 0 7977

http://www.origo.hu/vendegszoba/tudomany/20060413klaniczay.html?pIdx=2

 

Ez, a második bejegyzés -- úgy tünik nem figyeltél oda -- pont a te, felém irányuló kritikai megjegyzésedet cáfolja. Írtad ugyanis, hogy logikátlan dolgot állítok: hogy a fenébe is üldöztek volba bábákat!!

Nos ez a Klaniczay úr épp erről beszél: Batiz Klára bába volt- boszorkánysággal vádolták (elégették) Nagy Anna..szintén!

Valamint: e cikk előadója, Klaniczay úr sem tekint visszább, korábbi időkre.

Előzmény: Törölt nick (7959)
enkies Creative Commons License 2011.11.11 0 0 7976

Sorra szeretném venni, ezért mellékletenként hadd reagáljak!

 

http://nima.freeblog.hu/archives/2008/10/28/A_boszorkanyuldozesek_tortenete/

 

Ez a melléklet azt állítja, hogy Magyarországon kb 500 ilyen per volt, valamint, hogy jóval az Anjou kor után (az 1500-as években kezdődtek e perek.

Amit ide citáltál, egy cikk. Szerinted nincs tán jogom annak alaposságát vitatni, mégis megteszem. Úgy látszik , e cikk szerzője nem foglalkozik a témával, csak kb. a mohácsi vész idejét követő korban. Nem tekint vissza korábbi időszakokra! Én pedig pont korábbi időszakot érintettem.

Előzmény: Törölt nick (7959)
enkies Creative Commons License 2011.11.11 0 0 7975

Nem tudom, miért esik jól néked azzal vádolni engem, hogy az "elméletembe" bele nem illő írásokat negligálom!

Végre sikerült olvasható formába hoznom mellékletedet....hosszú munka, egyelőre csak átfutni volt időm. Az minden esetre máris megállapítható, hogy e mű korban kb250 -300 évvel későbbi időponttól kezdve foglalkozik az erdélyi/székelyföldi feljegyzésekkel!

...Nem értem tehát, hogy miképpen is jön ez ahhoz, hogy voltak/lehettek különféle címen "boszorkányüldözések" ott, az Anjouk idejében?

Ehhez a mellékletedhez csak ennyit! (Fenntartva: ha ezen jelentős terjedelnű könyv valahol, sok-X-edik oldalán mégis tartalmaz 14. századra vonatkozó leírást, akkor : a./  vagy én lassan majd eljutok odáig, b./ vagy te -- mivel ismered a könyvet, hoszen hivatkozol rá-- leszel oly szíves és kiemeled azt a részt!  ... egyébként csk "elterelő hadmozdulatként" lehet értelmezni ezt a mellékletet.

Előzmény: Törölt nick (7960)
kisharsány Creative Commons License 2011.11.10 0 0 7974

 

 

Ady Endre: Sem utódja, sem boldog őse... 

 

Sem utódja, sem boldog őse
Sem rokona, sem ismerőse
Nem vagyok senkinek,
Nem vagyok senkinek.

 

Vagyok, mint minden ember: fenség,
Észak-fok, titok, idegenség,
Lidérces, messze fény,
Lidérces, messze fény.

 

De, jaj, nem tudok így maradni,
Szeretném magam megmutatni,
Hogy látva lássanak,
Hogy látva lássanak.

 

Ezért minden: önkínzás, ének:
Szeretném, hogyha szeretnének
S lennék valakié,
Lennék valakié.

 

Előzmény: Törölt nick (7967)
kisharsány Creative Commons License 2011.11.10 0 0 7973

 

Csak nem képzeled, hogy hazudok???   Nem, nem képzelem, csak tudom, hogy belülről - tükör nélkül - nehéz megítélni mik vagyunk. :) Persze, segíthet, ha lenézel, hogy békatalpat látsz-, vagy hernyótalpat :)))

 

...26 generáció óta... az nem sok, még csak a tatároknál tartasz :)) (Ja! ...és mind generáció volt ? nincs közte egy "de' genere" sem ? :))

 

...őszhajú becsülettől kicsattanó... oszt sokra megyünk vele... A vén Márkus is őszhajú becsülettől csattant ki (Tudod: Tarcsa kontra Ladány) oszt' mégis milyen huncutságot csinált... :))))))))))

 

 

Előzmény: Törölt nick (7967)
megindikk Creative Commons License 2011.11.10 0 0 7970

"Zsidó-e vagy?"

 

És te?

(Vagy ezt már nem lehet megkérdezni?:-)))

Előzmény: Törölt nick (7967)
enkies Creative Commons License 2011.11.10 0 0 7968

Hülyéskedsz, hülyéskedsz?   ...   jól esik?

Előzmény: Törölt nick (7967)
kisharsány Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7966

A bizonyíték rá, hogy engem gyíkká változtatott!!!

 

Nem békakirályfivá ? Mert az az igazi boszorkány. A többi csak mímeli :) (Erre figyelj!)

Előzmény: Törölt nick (7964)
kisharsány Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7965

Csak, hogy segítsek: nem "falusi bíró", hanem falusbíró van írva.

Nem ugyanaz :)))

Egyébként jobb alul van a képernyőn egy "ikon", amibe 100% van írva: erre kattinta feljön egy oszlop. Ott akár kicsinyíthetsz is.

Előzmény: enkies (7962)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7964

És volt ott egy boszorkány is, aki még élt! A bizonyíték rá, hogy engem gyíkká változtatott!!!

 

...de már elmúlt.

Előzmény: Törölt nick (7944)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7963

"Természetes", hogy olyan előadó anyagát hozod, ami téged igazol.

Türelmedet kérem, ha megtalálom közlöm majd azt a szezőt, ami meg engem igazol!

Előzmény: Törölt nick (7959)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7962

Bolondozik a gépem, nem tudom normális mértre lekicsinyíteeni a linkeket, így képtelenség végig-olvasnom. Hamarosan teszek valamit...

addig is: meg tudnád mondani, hogy az az ominózus falusi bíró milyen betüket használt?

Előzmény: Törölt nick (7960)
kisharsány Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7961

Küldj egy levelet, s ráültetem a választ.

Előzmény: enkies (7952)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7958

Jó étvágyat kívánok az ebédhez!

Este "folyt. köv."

enkies

enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7957

Nagyon örülök, ha mérsékelt és tárgyilagos maradsz!

Előzmény: Törölt nick (7956)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7954

Bocsáss meg, de úgy vélem, neked is érdemes lenne utánajárnod, hogy ERDÉYBEN, ott is a székelyek között milyen sokan is tudtan írni, olvasni!!!

Előzmény: Törölt nick (7951)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7953

Nos, ha neked jól esik (kéjelegj csak benne):

valóban, az író nem járt eléggé alaposan utána, hogy mit is tartalmat a szabolcsi zsinat határozat-gyüjteménye! (Felteszem, hogy az általad beidézett szöveg pontos, hiteles fordítás, azt el kell fogadnom.)

E szerint csak arra az általános passzus-részre alapozott,  miszerint a régi pogány szertartások (nyílván azok kellékei is) üldözendők, "kigyomlálandók"!

----

A boszorkányüldözéssel kapcsolatos mondatodat megfogalmaznád mégegyszer? ...így ugyanis nem értem.   ...   miért is jelentené a boszorkányüldözésekről szóló irodalom azt, hogy nem voltak boszorkány-üldözések ??!! (és itt ne csak szorosan véve "boszorkányok"-ról beszéljünk, hanem bűbájosokról, táltosokról, javasokról, bábákról stb!)

Előzmény: Törölt nick (7950)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7952

Kedves Kisharsány!

Kérlek, segíts!

Régen, édesapám könytárában olvastam azt a művet/könyvet, ami a boszorkány- és mágus-perekkel foglalkozott. Ott a szező adatolva sorolja az eseteket.

Tudsz-e erről a könyvről?   ...   sajnos nekem nem ugrik be a szerző, sem a könyv címe!

Hadd segítsünk már bagaturnak, hadd szerezhessen ő is tudomást ezen eseményekről!

enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7949

Nos, igen, nem sűrün. Ám a nevezett író ősei nemesi, sőt nem is csak köznemesi sorban éltek, hanem a jelentős tisztségeket viselő családok sorában! (Akönyvtár szót pedig -- remélem -- nem mai értelemben veszed: egyszerűen, számos, a család történetével és egyéb jele dolgokkal foglalkozó rovásfa.)

---

Szerinted nem léteztek száraz pincék?...ahol egy-egy fa

ából készült tárgy hosszú-hosszú ideig fennmaradhatott?

---

A boszorkányperek "előfordulhatóságáról" alább írtam.

Előzmény: Törölt nick (7945)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7948

Bocs, a 7944-re válasz ez!

Előzmény: enkies (7947)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7947

OK!

Valóban nincs benne.

---

a 34. pont rndelkezik a boszorkányo ügyéről.

Gondolható, vélhető, hogy ezen rendelkezés után nem voltak boszorkányperek???...még ha te nem is láttál erre vonatkozó dokumentumot?

Előzmény: Törölt nick (7946)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7943

Tehát szerinted, rajtad kívül, itt senki még csak nem is konyít semmihez?

Előzmény: Afrikaans8 (7942)
Afrikaans8 Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7942

Gondolom, szegény Galileo azért konyított valamit a csillagokhoz.

Előzmény: enkies (7941)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7941

Tudod, néha meg kell/szoktak dőlni évszázados dokmák is! (Csak gondolj Galileire!)

Előzmény: Afrikaans8 (7940)
Afrikaans8 Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7940

"(Én nem is írtam arról, hogy a bejövő össz-magyarságnak hány %-a lehetett szavárd-magyar. Lehet olyan mértékű is, amit írsz.) Csak abban Kisharsánnyal értek egyet"

 

Ha összefog az "értelmiség", évszázados dogmák fognak megdőlni :D

Előzmény: enkies (7937)
kisharsány Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7939

 Visszatérhetnénk Holler Lászlóhoz:

 

Talán a legmeglepőbb eredményem az, hogy ez a zománckép nem I. Géza magyar királyt ábrázolja. Eredményeim a “Századok” 1996. évi millecentenáriumi számában jelentek meg....." ???

kisharsány Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7938

Átvittem a folytatást a Magyar östörténet, magyar honfoglalás témába, mert oda való. 13308 alatt.

 

kisharsány

Előzmény: enkies (7937)
enkies Creative Commons License 2011.11.09 0 0 7937

Egy részlet kivételével egyet értünk. (Én nem is írtam arról, hogy a bejövő össz-magyarságnak hány %-a lehetett szavárd-magyar. Lehet olyan mértékű is, amit írsz.)

Csak abban Kisharsánnyal értek egyet, hogy az elméleti tudásnak nem "klellett" elvesznie...legfeljebb a körülmények változása miatt nem volt "termékeny", nem bontakozhatott ki ottan, csak később a végleges új- ősi haza elfoglalása után. Volt már ilyesmire példa a történelemben!

Előzmény: megindikk (7924)
dzsaffar2 Creative Commons License 2011.11.08 -1 0 7936

 

 

A szabírokról ugye nem kell ezek miatt lemondanunk ?

--------------

 

Csak én nem a magyarokat értem szabirok alatt. Az egész szabir-szavárd kérdés nem tisztázott és felfújt valami.

 

Lehet, hogy nem egyéb mint fantázia, amely tulajdonképpen Konstatinnak köszönhető.

 

:-))

 

Safi

 

Előzmény: kisharsány (7935)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!