Keresés

Részletes keresés

In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94869

Egyébként van erre az a tipikus autópályás vicc, amikor bemondja a rádió, hogy egy őrült a forgalommal szemben száguldozik az autópályán. Mire valaki bosszúsan eltekeri az állomást.....egy??? Hisz mind szembe jön....

 

A fórum javarésze próbálja megmagyarázni egy ex laborasszisztensnek, hogy mi is egy elegy forráspontja.

Előzmény: zsorsz (94863)
csalitos Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94868

   Egy jótanács. Lehet, hogy lesz valaki, aki vesz egy mély lélekzetet és nagyon szájbarágosan elmagyarázza az egész folyamat, elejétől végéig. De addig is olvasd el az 1x1-et. Ha figyelmesen elolvasod az egész lepárlás (pálinkafőzés) lényegét, az összes buktatójával együt, talán lemondasz a szövegmagyarázatról, és nem mentegetőzöl, hogy én úgy gondoltam, vagy úgy értettem. Jegyezd meg, itt senki nem az ellenséged. Itt mindenkiben megvan a jószándék, hogy segitsen, és ne a megsértődés lebegjen a szemed előtt.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: Törölt nick (94857)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94867

Nem kellett volna beírnod..... (éppen eleget foglalkoztam desztillációval is, bár igaz, hogy nem pálinkáéval).

Ez itt már messze nem szakmai vita, hanem az újonc megregulázásának kísérlete.

Tartok egy két nap szünetet, amig lecsillapodnak a kedélyek.

 

Előzmény: zsorsz (94863)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94866

Kölcsönös. Csak nehogy mások is így gondolkodjanak, mert akkor hagyatkozhatsz a laborasszisztensi előéletedre. :-))))

Előzmény: Törölt nick (94864)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94865

A hozzászólásai alapján nem nagyon hiszem. Én gépész vagyok, mégis tisztában vagyok ezekkel a dolgokkal.

Előzmény: zsorsz (94863)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94864

Ezt a stílust talán mások talán megengedik neked, én nem. S erre a fajta "okításra" semmi szükségem. Vedd úgy, hogy ez volt az utolsó hsz-em irányodba!

Előzmény: In Lak'ech (94859)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94863

Fondar laboraszisztens volt egy kutató laborban,nem lehet hogy csak félreértitek egymást?

Előzmény: In Lak'ech (94859)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94862

Bocs a kollégáért, legyen inkáb páciens? :-)

A hőfokról:

Az emelkedés nem a bevitt hőmennyiségtől függ, hanem a cefre forráspontjától, ami az alkoholtartalomtól függ. Tehát ahogy fogy a szesz a cefrében, úgy emelkedik a pára hőfoka. A fűtési energia emelésével a forrás lesz intenzívebb, de ezzel gyorsabb lesz a hőfokemelkedés, mivel gyorsabban fogy a szesz.

A fűtést úgy kell szabályozni, hogy egyenletesen csurogjon a pálesz és hideg legyen, tehát a hűtési kapacitás függvénye a fűtés.

A hőmérő nagy segítség, ha szépen folyik és alacsony (90C°-alatt ) a hőfok minden rendben, de ha 95 C°- fölött indul abból nem lesz pálinka, abba lehet hagyni a fűtést.

 

Alkoholtartalmú elegyek desztillálása:

A hagyományos egy lépcsős desztilláló berendezésekben nem lehet a forráspont szerint szétválasztani a komponenseket, mert oldódnak egymásban és a közös forráspontjukon desztillálnak. A kozmaolajok (illó olajok) forráspontja 130 C° körül van még is az alacsony forráspontú előpárlatokkal desztillálnak. Ezért lehet az opálosodás ellen több előpárlat elvételével védekezni.

Tehát teljesen felesleges nézegetni a különböző forráspont értékeket tartalmazó táblázatokat. Ezek a tiszta anyag rorráspontját mutatják, azt hogy elegyítve milyen összetételben desztillálnak azt egész más határozza meg (un. szivargörbe).

 

Megértem hogy nem érted, de ez nem vita tárgya, egyszerüen fizika.

 

Előzmény: Törölt nick (94857)
Miklós1 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94861

Feribá

Jó az elképzelésed, a rektifikáció tényleg nő ha lassítjuk a visszacsorgást, még egy-két módosítás és feltalálod a buboréksapkás rektifikátort:-)

snapszmester

Ha kizárjuk, hogy magtól keserű, akkor egyéni érzékenység, nekem volt már egy-egy napom amikor keserűnek mondtam több tételt is. Ha ez is kizárható,akkor passz.

fondar

Nézd meg, hogyan növekszik a hőmérséklet a pálinkafőző különböző pontjain, itt vannak diagramok amiket otthon mértem:15538, 15539, 21802, 21803, 21804, 32969,51928, 51929.

barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94860

"Ezt a forráspontnak." helyett "Ezt a forráspont."

Előzmény: barkócza (94858)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94859

Te érted amiket írsz???? Normál légköri nyomáson láttál te már 110 fokos vizet?? Szerinted miért van a dupla falú üstökben hőközlő anyagnak nem víz, hanem olaj?? Vagy ha víz van, akkor miért van benne túlnyomás? Vagy miért találták ki a kuktát?  Tényleg általános iskolai anyag, csak (kellő udvariassággal, hogy meg ne sértselek) te éppen hiányoztál. És megint megfogalmazom abbéli aggályomat, hogy igy nem sokra fogsz menni. Az itteni nagyoknak (én nem tartozom közéjük még) nem sokáig lesz türelmük egy olyan tudatlan diák okításában, aki születésekor kétszer állt sorba, amikor az önbizlmat osztogatták.

Előzmény: Törölt nick (94855)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94858

Próbáld megérteni. Egy 5% alkoholtartalmú cefre forráspontja kb. 95oC. Ezalatt nem párolog. Viszont ha a Paksi Atomerőművet rákötöd, akkor se megy a hőmérséklete 95oC fölé. Nem tudod fölvinni 100oC-ra. Ezt a forráspontnak.

 

Mi a fene az a fűtési potenciál...? (Jót nevettem rajta.)

Előzmény: Törölt nick (94854)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94857

Nem egy nyelven beszélünk, sajnálom.

Ilyent sem nem mondtam, sem nem gondoltam. Még hasonlót sem.

Előzmény: In Lak'ech (94856)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94856

Értsd már meg, hogy ha belefeszülsz is párologni fog a víz. Ha eléred a "forráspontját", ha nem. Mert nem külön vizet és alkoholt forralsz. Ha ez így volna, akkor lehetne lepárlással 100%-os alkoholt előállítani.

Előzmény: Törölt nick (94854)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94855

Hogy lehetnék büszke rá, mikor általános iskolás tananyag....

Ezen tényleg nem vitáznék....

Előzmény: In Lak'ech (94853)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94854

Hogyne, és meg is köszönöm, ha megszabadulok a tévedéseimtől....:)

Azért mégegyszer hozzátenném, hogy nem pontosan fogalmaztam. Nem az elegy forrása miatt szabályozom a hőmérsékletet, hanem nem akarom elérni a víz forráspontját. S mint említettem nem vagyok biztos benne, hogy ez helyes, de eddig így csináltam, s az első erről szóló hsz-emben is, meg egy Snapszmesterhez intézett hsz-emben is kértem, hogy segítsenek ebben eligazodni. Most mégegyszer megteszem. tehát így csinálom, de nem tudom van e értelme, vagy komindottan hátrányos? Persze jobban örülnék egy alátámasztott véleménynek, mint egy igennek vagy nem-nek.

Előzmény: barkócza (94851)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94853

"ha ugyanaz a fűtési potenciál, akkor egy csökkent mennyiségű folyadék hőmérséklete magasabb lesz."

 

Erre a mondatodra ne légy büszke....

Előzmény: Törölt nick (94848)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94852

Talán még annál is tájékozatlanabb vagyok, mint feltételezed, pl. három hónappal ezelőtt még azt sem tudtam, hogy a kozmaolaj leválasztót eszik vagy isszák. Snapszmester hozzászólásait meg tényleg kinyilatkoztatás szintjén kezelem, ami a pálinkafőzéssel kapcsolatos. Nem szakmai volt az egyetnemértésem, hanem stilisztikai.

Előzmény: barkócza (94847)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94851

Na, az ilyen zagyvaságokról beszélek. Ha partner vagy, segítünk megszabadulni tőlük.

Előzmény: Törölt nick (94848)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94850

Figyelj. Egy elegy komponensei nem külön-külön forrnak. Az elegynek van egy, az összetételétől függő forráspontja, ezen forr az egész elegy. A forráspont alatt nem forr, fölé pedig nem lehet vinni a hőmérsékletet. Ezért forráspont. Pont.

 

Az alkohol forráspontja kizárólag a tiszta alkoholra vonatkozik. Ilyet viszont nemigen szoktunk desztillálni, csak elegyeket.

Előzmény: Törölt nick (94846)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94849

"Lehet, hogy nincs értelme,..."

 

Hát tényleg nincs. Nem akarom feleslegesen csépelni a billentyűket, hasonló apropóból leírtam már, amit most is írnék. Ezen rágódj egy kicsit, mielőtt újraértelmezed a desztillációt.

Előzmény: Törölt nick (94846)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94848

Ma vitanapom van úgy látszik....

Tök mindegy, hogy mi szökik ki egy folyadékból, de eléggé nyilvánvaló hogy ha ugyanaz a fűtési potenciál, akkor egy csökkent mennyiségű folyadék hőmérséklete magasabb lesz. Ha pl. csak víz lenne benne, s harmadrésze elpárologna, ugyanazon mennyiségű hőenergia megemelné a maradék víz hőmérsékletetét.

Amiért a vége felé emelik egyesek a fűtést az szerintem amiatt van, hogy a folyadékban a lecsökkent alkoholtartalom kisebb kihozatallal jár, csak cseperészik már, s akkor ha emelik a fűtést több lesz a kihozatal, de ez csak látszólagos, összalkoholból nem jön le több.

Előzmény: rézműves1 (94845)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94847

Maradjunk annyiban, hogy minden hozzászólásodból süt a tájékozatlanság. Ami nem baj, hisz mindannyian voltunk kezdők, és talán emellett kötözködtünk is. Azért ezen a szinten mégis jobb lenne, ha Snapszmester hozzászólásait kinyilatkoztatás szintjén kezelnéd.

Előzmény: Törölt nick (94844)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94846

Ezt valóban félreérthetően fogalmaztam meg...:)

Az etilalkohol forráspontja 78 C fok körül van (de már előbb elkezd párologni), a vízé meg 100 C (persze az is előbb kezd el párologni), úgy gondoltam, hogy nem engedem a hőfokot fel 100 C-ig, a töményebb kihozatal miatt. A logikám szerint ha a víz is forr, akkor több víz kerül a párlatba. Közvetlen a cefre felett mérem a hőfokot (van egy ígéretem a hétvégére egy kísérletről, képekkel is illusztrálom majd, akkor látható is lesz miről beszélek), ez feltehetően néhány fokkal alacsonyabb mint a cefre hőfoka, de figyelembe veszem. Tulajdonképpen csak a tisztázásnál alkalmazom a módszert, a cefre főzésénél nem.

Lehet, hogy nincs értelme, az is lehet, hogy kimondottan rossz, ebben nincs nagy tapasztalatom, megköszönném ha véleményeznéd.

Előzmény: snapszmester (94842)
rézműves1 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94845

..."ahogy emelkedik a hőmérséklet (nyilván azért mert lepárlás közben csökken a folyadék mennyisége) úgy veszem vissza"...

 

...már meg ne sértődj, de éppen Te nem vagy elég figyelmes...mert a hőmérséklet (főleg) nem azért emelkedik, mert a folyadék mennyisége csökken, hanem mert az alacsony forrpontú komponens (az alkohol) "kiszökött" belőle... 

 

...ezen a mondatodon azért is csodálkozom, mert én a vége felé (meg talán többünk is)

nem vissza veszem, hanem inkább feljebb kell vegyem a fűtést, ahogy a forralni való állapota közelebb kerül a vízhez...annak pedig mindíg magasabb a forrpontja, minta kiindulási anyagnak...

Előzmény: Törölt nick (94832)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94844

Ha udvariasan szólnak hozzám, udvarias lesz a válasz. Én magam soha nem kezdem, s nem kezdtem itt sem másképpen csak udvariasan és érdeklődve, visszaolvashatsz. Viszont a lekezelő, kioktató viselkedést hasonlóval honorálom. Új vagyok itt valóban, de jobb mindjárt az elején tisztába tenni a dolgokat. Ezzel részemről is befejeztem az erről való eszmefuttatást.

Előzmény: In Lak'ech (94839)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94843

Nem emlékeztem, a helységre, visszaolvasni meg sajnáltam az időt. :-)

Előzmény: stapika (94841)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94842

(Hogy ne forrjon fel)

 

Kösz, rendes vagy. Akkor egy forraláson alapuló elválasztásnál a fenti sornak mi az értelme?

Előzmény: Törölt nick (94836)
stapika Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94841

Szabadka nem Erdélyben van,A többi stimmel.:-)

Előzmény: In Lak'ech (94839)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94840

Bocs, de ha azt megmagyaráznád, hogy miért nem akarod, hogy forrjon a cefréd? Ha nem forr, nem is párolog. Akkor meg vajon mi csöpög ki a hűtőből?

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (94832)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!