Keresés

Részletes keresés

Freedomocska Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4421

Jaaaa... jól van . Elbeszélünk egymás melett . Az előző hozzászólásodban te is a csöves lezárható - hangolható hőcserélőről írsz . Na majd egyszer egyformán fogunk fogalmazni .

Előzmény: Freedomocska (4420)
Freedomocska Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4420

Nem értem amit írsz ! Nem az égéstérről van szó . A füstgáz a lezárt táskák között nem mozog - mindet meg nem fogod lezárni . Tegyük fel az egyszerűség kedvéért van  függőleges 4 csöves hőcserélőd amiből 2 db csövet felülről le tudsz zárni külön külön egy-egy darab kúpos öntöttvas dugóval - ez egyszerűen megoldható . A másik két cső mindig nyitott így majdnem 50% a fűtőfelület - természetesen a levegő mennyiségét is csökkented ilyenkor . A lezárt csövek jóval kisebb hőt tudnak leadni a víznek mint azok amelyeken még  keresztül áramlik a forró füstgáz - tehát van egy hangolható hőcserélőd . A "szigetelést" nem értem - kívülről úgyis leszigeteled a hőcserélőt vagy valami belső elszigetelésre gondolsz ? Én inkább a füstcsőre ráhúzott csövet ( füstgáz- égéslevegő hőcserélő ) ill. a alu flexibilis csövet nem szigetelem ami majd kiegészíti a kazánház-műhely fűtését . Viszont inkább az égéslevegő befúvásban hiszek . A gázkazános kísérletre viszont lehet , hogy már nem lesz időm - na majd meglátjuk .

Előzmény: Totya3 (4419)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4419

Szerintem ha jól van kialakítva az égéstér, akkor a hő magától bennmarad, ha nem mozog a füstgáz(befúvástól, elszívástól, mindegy). Ha az égéstér felett ott figyel a hőcserélő, vagy bármilyen szigeteletlen rész, akkor az el fogja vonni a hőt akkor is, ha kevés a frisslevegő.

Előzmény: Freedomocska (4418)
Freedomocska Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4418

Érthetőbben - nem a kijárat keresztmetszetét szűkítem hanem hanem a táskák közötti csatornák számát így nem éri akkora hőterhelés a szabályzó lemezeket . A frisslevegőt pedig a füsttcsőre tett hőcserélőn nyomatom keresztül tehát nem a füstcsőbe tett ventilátorra gondolok .

Előzmény: Totya3 (4417)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4417

A kijárat hangolásával nem választod el a hőtől a hőátadó felületet, az el fogja vonni a tűztértől akkor is, ha nem szeretnéd, azaz kis teljesítmény bevitelekor le fog esni a tűztér hőfoka.

Nekem is eszembe jutott a gázkazánok hőcserélője, de szerintem nem fogod tudni leválasztani a pernyét. De egy próbát megér.

Én csöves hőcserélőt építenék, lezárható csőjáratokkal a hangoláshoz és rugós, vagy csigás tisztítást bele. A hőcserélőt savállóból készíteném, kondenzációsra méretezve, kis lejtésel. A tűzteret hőálló betonból vagy kerámiából formálnám, van itthon 1300°C -os kerámia gyúrmám. A hőszigetelést kaolinpaplannal oldanám meg. A frisslevegőt a füstcsőbe épített ventilátorral. Azt egyébként most is tervezem, mert jobb, mint a befúvás. A fejet, legalább is a tűztérben lévő részét, szintén kerámiából alakítanám ki az égőkerettel együtt. A hamu elvezetésével a hamutérbe még küzdök, mert ha üvegesebb, nem fog magától lemenni, ha meg nincs rendes hőszigetelés lefelé, akkor a hőfokkal vannak gondok... De remélem nem kell mostanában új kazánt építenem!

Előzmény: Freedomocska (4416)
Freedomocska Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4416

Lassan kezdesz megérteni . :) Jó dolog a kijárati rés hangolása de nem az égéstér tetején hanem a kazán felett azaz szerintem a hangolható kazán az igazi . Most sokan meg fognak lepődni de én egy ÉTI gázkazánnal fogom ezt letesztelni majd . Amennyiben sikerül fésűs tisztítítóval tisztán is tartani a járatokat akkor talán még működhet is a dolog . Kísérletnek azért jó lesz .

Előzmény: Totya3 (4415)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4415

Szia! Igaz, hogy nem gondoltam jól, hogy a tér nem feltétlenül befolyásolja a tűztér hőfokot! Sokkal inkább a bevitt és az elvett hőmennyiség aránya. Az elvett hőmennyiséget a közvetlen hőátadó felület biztosan befolyásolja, valamint az áramlási sebesség, ami kihordja a hőt a további hőátadó felületekre. Lehet, hogy a tűztér tetejét is szigetelni kéne, és a kijárati rést akár változtathatóvá is lehetne tenni, hogy csak annyi hő távozzon, amennyit szeretnénk. Köszönöm az ötletet! 

Előzmény: Freedomocska (4412)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4414

Szia! Ha nem lassul le a víz, akkor az előremenő sem fog növekedni jelentősen. Viszont a visszatérőben tapasztaltál emelkedést? Mert lehet, hogy a többi radiátor, amin nincs szelep, leadja a plusz hőt, ezért nem detektálható a szabályzószelepek állapota, azaz nem tükröződik a szobák hőigénye a visszatérőben.

Azt gondolnám, hogy ha a visszatérő emelkedik, akkor az előremenőnek is kéne, ha a kazán közben ugyanazon a teljesítményen megy, függetlenül attól, hogy lassul-e az áramlás, vagy sem.

 

Az elméleted egyébként mindenképpen jó, szerintem, csak a feltételeket kell kitisztázni, hogy megfelelőek legyenek.

Előzmény: Luiggi70 (4411)
Freedomocska Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4413

A nagyobb térben a hamu (pernye) is jobban leválik ... javítva mielőtt valaki megjegyzést tenne .:)

Előzmény: Freedomocska (4412)
Freedomocska Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4412

Az égésteret szándékosan nagyra méreteztem , hogy az égő gázok sebessége relatív alacsony legyen . Könnyen bemelegíti a nagyobb teret is mert a külső réteg YTONG a belső pedig samot tégla . Nagyobb térben szerintem a hamu is jobban leválik és több kerül a hamuzó vályúba . Az égéstér tetejére öntöttvas rácsot  teszek aminek  "utánégető-katalizátor" szerepet is szánok de arra is jó , hogy a gázok sebességét valamennyire kiegyenlíti a négyszögletes keresztmetszet minden pontján és persze még valamennyire leszorítja a lángot is . Majd valamilyen egyszerű rázót megpróbálok ráaplikálni az öntöttvas rácsra , hogy amikor leállítom a ventilátort akkor a hamu azért leperegjen róla . Természetesen valamilyen mértékben én is törekszem majd a "fojtonégés" felé .

Előzmény: Totya3 (4396)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4411

Ki lett próbálva .Szinte a radiátor szelep olyankor amikor lezár, akkor nem sok külömbség van az előre menő és a visszatérő vízhőfok között.Egyébkét már gondoltam hogy olyan esetre beépitenék egy bypass szelepet,amikor bezár a termoszelep akkor elengedné a gyomást az előremenőből a visszatérőbe és akkor már biztosan működne az elméletem.

Előzmény: Totya3 (4410)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4410

Pedig olyan lenne jó. Amit leírtál az csak részben jó. Ha szűkülnek a járatok a szabályzószelepek zárásával, akkor csökken a víz átfolyó mennyisége a kazánnál, mert nő a nyomás és a szivattyú kevesebbet szállít, ettől nőni fog a kilépő hőfok. Valamint a kerülőnek használt radiátor melegebb lesz, tehát az több hőt fog leadni. Ennek ellenére valóban emelkedhet a visszatérő, de nem olyan arányban, mint ha a szabályzó szelep kerülőre tudná tenni a vizet, mint amilyeneket a panelekben használnak.

Előzmény: Luiggi70 (4409)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4409

Nem. A radiátor termosztatikus szelep,amikor eléri a szoba hőmérséklete a rajta beállított hőfokot akkor lezár,van a rendszerben olyan helyiség amelyiknél nincs,és itt gyakorlatilag átszalad a melegvíz.ekkor gyakorlatilag minimális a hőelvételem a rendszerből felesleges az előremenő vízhőfok hogy magasabb legyen.egy 5-10fokkal alacsonyabb hőfok is elég hozzá hogy hőn tartsa a rendszert.Amikor a szobában hül a levegő akkor a radiátor szelep kinyit az érzékelő észreveszi hogy a rendszer fűtést kér akkor emel a teljesítményen mindaddig még a szelep újból le nem zár.

Előzmény: Totya3 (4408)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4408

Aha! Az a szelep visszakeringteti a felesleges hőt? Akkor jó az elképzelésed a visszatérő figyelésére. :)

Előzmény: Luiggi70 (4407)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4407

Lehet elbeszéltünk egymás mellett ,én a radiátor szabályzó szelepre gondoltam.nem a keverő szelepre.

Előzmény: Totya3 (4406)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4406

A szabályzó szelep az előremenőt tartja egy hőfokon? Hogyan tudja, ezt kicsi teljesítmény igénynél?

Előzmény: Luiggi70 (4405)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4405

Végül is a szabályzó szelep miatt gondoltam ezt a vízhőfok figyelést,lehet nem jó elmélet egy próbát megér .Ha beüzemeltem mindent ,akkor teszek vele egy próbát.

Előzmény: Totya3 (4404)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4404

A szoba hőigényét a szoba hőfok állapota és változása mutatja meg. Egymaga sem az előremenő, sem a visszatérő nem informatív ilyen szempontból. Ha a szoba hőfoka közeledik a beállítotthoz, akkor az előremenőt csökkenteni kell és fordítva(P-tag, I-tag). Ha esetleg a változás sebességével is tudsz kalkulálni(D-tag) akkor előre is lehet szabályozni, ha szükséges, de ilyen lomha rendszerekben erre nem szokott szükség lenni.

Előzmény: Luiggi70 (4403)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4403

Pont ez az hogy ,ha van egy fix előre menőm nem tudom a szoba hőigényét. ha hidegebb van akkor több hőt vonok el a vízből nagyobb tejesítményre lesz szükség ,ezáltal a nagyobb teljesítmény megemeli az előre menő vízhőfokot ,addig ameddig a visszatérő emelkedésével nem érzékeli hogy már nincs akkora hőelvonás.

Előzmény: Totya3 (4402)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4402

Nem pontosan értem, mert ha előre gondolkodsz, akkor az előremenő határozza meg a szoba hőfokot. Ha azt tudod szabályozni, akkor nincs több gond. A füst hőfoka is közvetlenebbül kötődik a kilépőhöz.

Viszont a visszatérő is függ a szoba hőfoktól, azaz, hogy mekkora hőt vonsz el az előremenőtől a radiátoron keresztül. Ha ezt keringtető szivattyúval teszed, akkor szinte mindegy melyik ágat szabályzod, mert a víz gyorsan megfordul. Nálam a gravitációs miatt az előremenő a nyerő. :)

Előzmény: Luiggi70 (4400)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4401

Szia! Maga a fő kérdés, hogy állandó magas hőfokot szeretnél az ideális égéshez, nem függ össze azzal, hogy ezt a teljesítményt milyen módon hasznosítod(azt tekintsük megoldottnak). Adott mennyiségű tüzelőanyagtól, egy adott térrész, adott hőfokra melegszik, ha adott a kivett hőmennyiség. Ha bármelyik változik, a többi is változik. Ezt megoldani nem könnyű, kompromisszumokkal lehet csak.

 

Bármilyen változtatás pénzbe kerül. Kérdés, hogy a hatásfok nyereségéből megtakarított összeg, mikorra téríti meg a befektetést. Nekem olyan érzésem van, hogy nem akkora a hatásfok javulás a tüzelő magas hőfokon való égetésével, hogy az számottevő legyen, ilyen tüzelőár melletti megtérüléssel. Nekem kb. 60..70-e Ft-tnyi fpor fogyott az elmúlt télen(25..30m3). Emiatt nem hiszem, hogy nekiállok változtani. A kazánvédő szelep még talán belefér, mert azzal a kazán élettartamát növelem, de kazánt csak akkor, ha ez tönkremegy...

Előzmény: Freedomocska (4398)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4400

Gyakorlatilag,mint ahogy írtam így talán gyorsabb lenne a beavatkozás,mert nem megy keresztül még a kazánon is a víz,mire érzékel.De az igazi megoldás egy közepes méretű 2-300Literes puffer lenne,hidrováltóként bekötve.Az lenne a baj ,mivel fával is fűtök félek hamar megrottyantanám a vizet.De következő nagyobb beruházás az lesz egy 1000-1500Literes puffer, adagolós módban felső 1/3 részt fűtenék,fa tüzelésnél az egészet .

Előzmény: Totya3 (4399)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4399

Szia! Ez a műszer egy szabályzó, tehát nem a mért hőfokkal arányos 0-10V jön ki a kimenetén, hanem a beavatkozó jellel(Y) arányos. Sajnos a PWM kimenete 100Hz-nél nem gyorsabb, ezért az elég hangos lenne a motoron, szóval nem nagyon alkalmas erre. Viszont ha a 0..10V kimenetet a PLC átalakítaná PWM jellé, akkor az már alkalmas lehet a venti vezérlésére.

Továbbá ha a PLC tud fogadni soros kommunikációt, akkor a műszer RS485 kimenetéről át lehetne adni a PLC-nek a hőfokregiszterek értékét. Így már a füsthőfoktól függő beadagolásvezérlést is meg lehetne oldani. A gond, hogy ezt le kell tudni programozni és a soros kommunikáció mindig nehéz és bizonytalan megoldás.

 

Nekem is hasonló járt a fejemben, amikor a kazánvédő szeleppel próbáltam megoldani a szabályzást. A visszatérő hőfok is kifejezi a teljesítményt, csak kisebb tartományban mozog. Vannak fenntartásaim, mert nem próbáltam még, de elvileg talán működhet.

Azért még jól át kéne gondolni! Főleg azt, hogy milyen késéssel ér vissza a hatás. Mert ha az előremenőt tudod szabályozni, az sokkal közvetlenebb mérés, azaz könnyebb a szabályzás is.

Előzmény: Luiggi70 (4397)
Freedomocska Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4398

Létezik kisméretű kazán . A keringető szivattyút úgy működtetni , hogy hidegvíz ne menjen a kazánba azaz a szivattyú "rövidrezár " és csak tényleg melegvizet veszel ki a kazánból valamint a füstgáz hőmérsékletét is aránylag magasan tartod amiből azután a veszed ki a hőt belőle mikor szembe áramoltatod vele az égéslevegőt egy egyszerű csöves hőcserélőn így a kéményen kikerülő füstgázmnak már alacsony a hőmérséklete de a kazánod forró vizes és kondenzáció mentes .

Előzmény: Totya3 (4396)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4397

Szia!

Neki ugrok mégegyszer ,délben egy nagy monológot lenyelt a világháló,egy kicsit az én hibámból is! Erre gondoltam a kibélelésnél én is,amit leírtál. http://www.dialcomp.hu/uploads//ipari_elektronika/hofokszabalyzok/microprocesszoros/AutoPID%20plus.pdf

Szerinted ez tudna  vezérlő jelet adni a PLCnek? Tudod még a tavasziba beszéltük,a hőmérséklet illesztőt hozzá ,ez gyakorlatilag mutatná a hőmérsékletet is mellé.Arra gondoltam hogy lehet jobb lenne visszatérő vízhőfokra alapozni a szabályzást .Most az előre menő hőfokra szabályzok,és thermo  fejek vannak a radiátorokon ,ha kinyit a szelep akkor hűti a visszatérő vizet és akkor veszi a rendszer észre a változást amikor már a hidegvíz végighaladt a kazánon.Az előre menő termosztát az lenne egy max vízhőfokszabályzó mondjuk 80Cfokra beállítva ,a visszatérőnél levő érzékelővel meg szabályoznám a tejesítményt.Felfűtésnél lehet akár nagyobb előremenő vízhőfok ,de folyamatos üzemnél arra gondoltam ennél a szabályozási formánál szép lassan beálna egy akár 50-55Cfokos előremenő víhőfok is.a megadott max visszatérő hőmérséklet függvényében. Mi a véleményed erről? De más se tartsa a véleményét magában.

Holnap ha lesz időm teszek újabb képeket a kazán átalakításról.

Előzmény: Totya3 (4392)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4396

Abban igazad van, hogy az égéstér hőmérsékletének emelésével a hatásfok növelhető és a tökéletes égés elérhető.

A probléma a szükséges teljesítményben van. A folyamatos égéskor a kivett teljesítmény nagyon kicsi, ehhez kicsi égéstér kéne, ha magas hőfokot szeretnénk ott.

Ha ugyanolyan hőfokot szeretnénk kicsi és nagy teljesítménynél, akkor az égéstér méretét is változtatni kéne a benne égő anyag mennyiségével együtt. Na ezért nem emelhetem a hőfokot jelen esetben, mert ha a fa ideális égéséhez szökséges 1000fok küröli értéket elérném a jelenlegi égéstér méretek mellett és a teljes hőmennyiséget átadnám, akkor a vizem és az agyam is három perc alatt felforrna! :-)

 

Az is érdekes kérdés lenne, hogy mennyivel lenne jobb a hatásfok, ha az a változtatható méretű égéstér megvalósítható lenne. Mert úgy vettem észre, hogy a kis teljesítményű pislákoláskor kevesebb a veszteség, mint ha tombolna a tűz és kimenne a hő nagy része a kéményen. Persze erre lenne jó a nagyobb hőcserélő, de akkor a folyamatos égés nem működne a nagy teljesítmény átadás miatt. Egyelőre nem tudok jobb megoldást...

Előzmény: Freedomocska (4394)
Freedomocska Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4395

kritát = kritikát

Előzmény: Freedomocska (4394)
Freedomocska Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4394

Na ezért építünk külön égőteret vagyis "tüzet nem teszünk vízbe " ! Nagyon tetszik nekem  amit itt a fórumon  képviselsz - egy kritát azért ha elfogadsz a folytonégéssel kapcsolatban : a füstgáz hőmérséklete kilépésnél ne legyen túl alacsony hanem tegyél a füstcsőre egy hőcserélőt és így ezzel az égéslevegő hőmérsékletét emeld inkább amennyire lehet . Tudom ez problémát jelent a ventilátor csapágyazáznál és annak meghajtó motorjánál de trükkökkel az is kivédhető .

Előzmény: Totya3 (4392)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4393

Itt a rajz, amin a HALL is rajta van, lábszámozással együtt. Ez alapján kösd be! A Q1 emmitere(befelé nyíl) megy a 12V-ra!

 

Előzmény: asdjö (4380)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4392

Szia! Az a gond egy gyári kazánnál, hogy ha kibéleled, eltakarsz hatalmas hőátadó felületeket, és hidegen tartják a visszatérőt ebben a részben! Ez a kivitel csak akkor működik jól, ha a fölé kerülő hőcserélő rá van méretezve!

Előzmény: Luiggi70 (4387)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!