Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2020.04.13 -1 0 31929

A sört most iszom ,ha permetezek sosem iszok csak vizet ! Mindig megmosdok utána, használom a orr száj légző készülékemet ,sapkát teszek ,vegyvédelmi kabátot gumi csizmát húzok ,a meló végeztével ruhát cserélek . Sok éve használom de még nem okozott semmilyen bajt ! Bár én vezetem a permetezési naplót is ami itt nálunk ,de máshol is ki van függesztve ! Mert a fejem nem káptalan !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31917)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31928

"A levéltetvek megelőzése a lemosópermetezéssel..."

Ezt megbeszélted a szomszédaiddal? Ők is elvégzik, végezték? Ez egy gyakorlatban sem működő elmélet... :-(

A levéltetveket nem lehet megelőzni, figyelni kell, ahogy írtad. Ezt teheted...

Előzmény: pityu2010 (31927)
pityu2010 Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31927

 

A levéltetvek megelőzése a lemosópermetezéssel történt, ha éppen csináltad.Levéltetvek ellen akkor célszerű védekezni, amikor már látod a levéltetű telepeket a levélen, és a fa törzsön is aktívak a hangyák.De akkor azonnal szükséges a permetezés.Csínján kell bánni a rovarölőszerekkel, mert egy-egy szerből csak 1-2 alkalommal lehet szórni a rezisztencia kialakulás miatt!A másik kérdésre itt találsz választ, ez segít majd https://www.syngenta.hu/szolo-es-gyumolcskulturak-vedelme

Lap alján találsz egy letölthető pdf fájlt abban található sok értékes infó!

Előzmény: Tomo75 (31926)
Tomo75 Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31926

Jövő hét végén lenne a 2. Chorus permetezésem a megelőzés miatt. Aktuális lett a tafrina elleni védekezés is és a levéltetvek megelőzése. Mehet a Chorussal egyszerre a Score és a Mospilan(esetleg karate)?

Törölt nick Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31925

Köszönöm. Mivel több fajta fám van, ha elmúlt a virágzás és túl vagyok a kB 2szeres monilia elleni permetezésen, mivel kell még permetezem a fákat? A cseresznye légy ellen az ok. De gyümölcs monilia, gomba ellen is kell gondolom.

Erre van a Teldor, Forikur-solo, ha jól tudom? 

Előzmény: spapda (31924)
spapda Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31924

Igen, jó mindegyikre a Chorus. Igaz, hogy a hidegtűrésével szerzett hírnevet, de ettől még melegben is jó (hiszen jellemzően ilyen szeszélyes a tavasz - reggel fagypont fölött picivel, délután meg akár 20 fok is lehet). A gyártó leírása szerint virágzás idején mehet mindegyik általad említett gyümölcsre.

Előzmény: Törölt nick (31921)
spapda Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31923

Bár szép marketing oldala is van a mankocebnek, mint hatóanyagnak (miszerint évente 600 millió ember élelmét köszönhetjük neki és az elmúlt 60 évben nem alakult ki rezisztencia vele szemben), azért kutatók az utóbbi években cikkeznek már olyan eredményekről, miszerint a mankoceb-tolerancia (és azolokkal való keresztrezisztencia) miatt azért oda kell figyelni a dologra.

Előzmény: granov (31914)
granov Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31922

Csemege szőlőre 30 napos. ( volt régen) Borszőlő a problémás. De ha 30 nap után a szermaradék képes befolyásolni az erjedést, akkor azt megenni se biztos, hogy jó. 

 

Közben nézem a NÉBIH hatályos szerint utolsó kezelés BBCH78, azaz fürtzáródás, nálam ez kb július közepe. Várakozási idő 56 nap mindkettőre.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31917)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31921

Sziasztok. 

Chorust hány fokig lehet használni? Úgy tudom azt inkább hidegben jó. Most nyílik a meggyem, azt szeretném valamelyik délután lepermetezni. Chorussal akarom a meggyet, de van sárga és őszi, körte, cseresznye őket is lepermetezhetem vele, monilia ellen? 

A tafrina ellen alfa solot fogok, marad még tavalyról. 

zsorsz Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31920

Köszi Mindenki!

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31919

Nálam is "rézhelyettesítő" szerként fut.

Előzmény: spapda (31911)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31918

Nyugodtan.

Előzmény: zsorsz (31915)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31917

Korábban volt róla szó, hogy erjedési problémák miatt, de a csemegeszőlőre is 56 nap az ÉVI-je! Ez alapján mégsem?

A Dithane engedélyét egyébként érdemes alaposan átolvasni. Például sörözés után nem ajánlott permetezni menni Dithane-al, mert a belélegzett szer és az alkohol együtt elég rendesen kiüti az embert! Ha jól emlékszem, egykor még az általam nagyon hiányolt Antisystem is beszámolt ilyen irányú dithános tapasztalatról!

Nekem volt vele egyéb érdekes, az engedélyében nem említett tapasztalatom. Ez nem biztos hogy másnál is igaz és az is lehet, hogy egyéb oka volt. De azért leírom...

Ezek a tapasztalatok nem biztos, hogy szorosan összefüggenek a Dithane-nal:

Nekem a virágot egy alkalommal megperzselte. Ennek az lehetett az oka, hogy a maradék szert még kifújtam a már kezelt fára, tehát valószínűleg egyfajta túladagolás következett be?

A másik szintén perzseléses tapasztalat, amikor a balatoni telkemen nyári melegben kora délután permeteztem vele. Mindig este permetezek, ekkor azonban így alakult, indulnom kellett tovább.

Előzmény: kavicsos64 (31913)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31916

Mehet azt írják lentebb ! A Chorus főképp mert hideg lesz megint !

Előzmény: zsorsz (31915)
zsorsz Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31915

Dithane - Chorus keverék csonthéjasok,almafélék,ribizli(virágzásban)szőlő,szederre(épp kihajtott)...mehet?

granov Creative Commons License 2020.04.13 0 0 31914

Sajnos nekem a dithane mellett belenyalt a fürtperonoszpóra, rezisztencia ide vagy oda.

Nagyon gondolkodom, hogy egy időre félreteszem. Strobilurin jól szerepelt pár éve, kapni is, nem horror áru.

Előzmény: pityu2010 (31912)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31913

A 60 nap a bort készítőkre vonatkozik szerintem ! Régen is használtuk nem volt ilyen sok a várakozási idő !

Előzmény: spapda (31911)
pityu2010 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31912

Összefoglalva a Dithane egy jó kontakt  permetszer ami a legtöbb gombás betegségre jó, kivéve lisztharmatra!Oda kell figyelni az ÉVI-re!

Jah és ne felejtsem el leírni, hogy mankoceb=(mangán+cink)-etilén-bisz-ditiokarbamát ,mangán és cink tápanyagutánpótlát is megemlíteni.Illetve azt, hogy mivel "rézpótló" rezisztenciamentes!

spapda Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31911

Ebben az értelemben szokták rézpótlónak nevezni (amit nyersz a perzselésmentességen, annyit vesztesz az ÉVI-n - valamit valamiért):

 

"Ditiokarbamátok és diszulfidok
A rézhez hasonló gombaölő hatásuk miatt "rézpótló" készítményeknek is nevezik. Peronoszpóra, varasodás, alternária, fitoftóra és még számos gombabetegség leküzdésére alkalmasak. Palántaágyak fertőtlenítésére és csávázásra is használhatók. A rézérzékeny növényeken nem okoznak perzselést, így ezeket szélesebb körben lehet alkalmazni. Kontakt hatású készítmények. Méregjelzés nélküliek, vagy gyenge mérgek. Munkaegészségügyi várakozási idejük 3 nap, élelmezés-egészségügyi várakozási idő: 2-30 (60) nap."

 

A legtöbb gyümölcsben is 30 nap körüli az ÉVI, így valóban okosan ki kell számolni az utolsó kezelés időpontját. De mivel a mankoceb (pl. Dithane, Vondozeb stb) pont abban jó, hogy kontakt gombaölő, így akkor jön a legjobban, amikor a réz valamiért nem játszik. Ez meg főleg a rügyfakadás utáni időszak, amikor még a levelek, virágok és gyümölcskezdemények érzékenyek. A szőlőnél mondjuk szívás valóban 2 hónappal előre gondolkodni.

Előzmény: granov (31909)
alfi13 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31910

Azt a szert aminek a hatása hasonló mit a réznek akkor azt rézpotlónak vagy rézhelyetesítőnek szokták nevezni és a Mankoceb teljesen megfelel ennek. Itt nem a várakozási idő iletve a szer összetétele a meghatározó.

Előzmény: granov (31909)
granov Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31909

Nem mondanám rézpótlónak. A mankoceb brutál hosszú, 60 napos ÉVI-vel van pl. szőlő esetén. Én csak virágzás végéig használom, utána más jön. Tavaly Mildicut volt a réz mellet, ami nagyon bevált, sajnos az idén nem kaptam sehol.  

Az éves réz mennyiséget viszont illik kordában tartani, lévén a réz nehéz fém, ha fel tud dúsulni, akkor toxikus hatású lehet. 

 

https://www.agroinform.hu/szantofold/a-sokarcu-rez-nelkulozhetetlen-mikroelem-szennyezo-nehezfem-fontos-hatoanyag-32010-001

 

Ami biztos: egyre nehezebb jól összerakni az éves permetezési menetrendet. Szőlőnél még úgy ahogy, de gyümölcsösben...

Előzmény: spapda (31907)
laci19790325 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31908

ide is felteszem a kerdest,szilva fa viragzik am este fujnam chorussal +bor tartalmu lombtragya is menne hoza,a chorus 2oran belul felszivodik, mi lesza lombtragyaval ha holnapra esott mondanak? kimosodik vagy az is felszivodik? erdemes belekeverni? vagy nem?

spapda Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31907

Ez igaz, hiszen rézpótlék, tehát nagyjából azt tudja, amit a legtöbb rézkészítmény, csak nem perzsel, ezért akkor is alkalmazható, amikor a réz kerülendő (virágzás, érzékenyebb levelek, gyümölcsök viaszos burkának kialakulása előtt stb). Én a konkrét említett felhasználásra mondtam, hogy az másfajta monília (máskor és más okozza, a védekezés viszont kb. ugyanaz).

Előzmény: pityu2010 (31906)
pityu2010 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31906

Utánanéztem a Dithane-nak kicsit alaposabban, nem csak gyümölcsmoniliára hatásos, hanem virágmonilia ellen is jó, természetesen mindig megelőző jelleggel.Ezen kívül tafrina ellen is használható őszibaracknál ezt is megelőző jelleggel alkalmazva! 

Előzmény: spapda (31894)
Tomo75 Creative Commons License 2020.04.12 -1 1 31905

Szeretnénk a fák gyümölcsét megkóstolni, így 3-5 szemet hagyok rajtuk. 

Előzmény: alfi13 (31904)
alfi13 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31904

A Fericare 15-30-15-öt ajánlom ez foszfor túlsúlyos ami segít a gyökér és a virág képzésben és a kötődést is segíti. 2-3 éves korban nem igen szoktam gyümölcsöt hagyni a fán had erősödjön. 

Előzmény: Tomo75 (31903)
Tomo75 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31903

Köszi! Pont a virágokat féltem, pár szem termés lenne már minden fán. 

Tegnap már a törzs körül kialakítottam tányérokat és belocsoltam a fákat. Nagy a szárazság. hetente locsolom őket, ha nem esik az eső. Tápanyag utánpótlásnak vízben feloldva a Ferticare 14-11-25 vagy a 24-8-16 jobb?

Előzmény: alfi13 (31902)
alfi13 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31902

A fák a pár fokos hideget kibírják. Ilyen kisebb fagyok csak a virágokat veszélyeztetik. Nem kell semit csinálnod. 2-3 éves korban arra kell figyelni ha a nyár folyamán hoszabb aszályos idő jön akkor öntözd a fákat és gondoskodj a megfelelő tápanyag utánpótlásról. 

Előzmény: Tomo75 (31897)
spapda Creative Commons License 2020.04.12 0 0 31901

Zsigó György növényvédelmi szakember a legutóbbi kiskerti előrejelzésében az alábbi ötlettel szolgál fagykár mérséklésére:

 

Mi leginkább a fáink jó kondíciójában bízhatunk. A rügypattanás környékén segíthet a pl. a Damisol BB gabona névre hallgató lombtrágya, melyet az ismertetője szerint „elsősorban gyümölcsösben használják kisebb mértékű fagykár megelőzésére, illetve a fagykár mérséklésére”. A tájékoztató szerint már a rügypikkelyekből és a vesszőkből is felszívódik, de a virágzásban is bevethető. A virágok megvédésére még szóba jöhetnek egyéb pl. algát, káliumot, kalciumot, vitaminokat, hormonokat és cukrokat tartalmazó készítmények és a biostimulátorok. Ilyen hatású pl. a Wuxal Ascofol, az Atonik. A kollégák szerint - 2-3°C éjszakai lehűlést tudnak kivédeni a felsoroltakkal. (Ez is nagy szó, mert a bibékre már
ez is végzetes lehet…) A fagyot megelőzően és utána is permetezni kell velük.

Előzmény: Tomo75 (31897)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.04.12 -1 1 31900

Egy ötlet de némi víz kell hozzá kb 100 liter edényben ,de csak ha kicsi a fa . Reggel felöntöd az edényeket vízzel a fa körül nem baj ha fekete az edény ! Felmelegszik benne a víz ,este ha az előrejelzés azt mondja fagy lesz fogsz egy folpakot és körbetekered az edényeket és a fát is vele hogy egy kis fólia sátrat alkosson az edények és a fa körül ,ha kevés az edény néhány fa karó is segíthet a kis fólia sátort körbetekerni . ha nagy hideget jósolnak akár duplát is tekerhetsz köré ! A yutubon láttam két törököt, azok komplett sátrat készítettek belőle olyan indián sátrat és még fűtöttek is benne .

Előzmény: Tomo75 (31897)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!