Keresés

Részletes keresés

érdeklődő 49 Creative Commons License 2024.06.24 0 0 22792

Üdvözlet mindenkinek! Ez a betegség hogyan orvosolható 

szojkaj Creative Commons License 2024.06.24 0 0 22791

Sziasztok.

 

 

Tegnap (mire való a vasárnap, ugye) zöldmunka keretein belül hajtás- és fürt ritkítást végeztem. Szóval mind a 200+ tőkét megérintettem vagy legalább láttam.

Előljáróban:

A három héttel ezelőtti helyzet tegnapig érdemben nem változott (azóta sem volt permetezés, május közepe óta). A szőlő brutális kondícióban van, gyönyörű levelek-fürtök. Fertőzés levélen nincs, egyetlen tőke fürtjein találtam lisztharmatot, azt eltávolítottam (mármint a fürtöket).

Úgyhogy (vagy ennek ellenére) ma este védekezés lesz, Topas+ Thiovit jet.

 

Ami viszont korábbi évekhez képest sok van, az a gubacsatka fertőzés. Nem mondanék százalékokat, de a lényeg, hogy nem kell sokat keresgélni, hogy fertőzött leveleket találjak. (Hozzáteszem, tavaly sem védekeztem ellene, akkor jóval kevesebb volt). Így sem különösebben aggasztó, de kicsit zavar.

 

Kérdésem: 

 

Tegyek a permetszerhez Flumite 200-at ( vagy valamit) vagy hagyjam a fenébe ?

 

Köszi

laca5 Creative Commons License 2024.06.23 0 0 22790

Fajtajelleg függvényében különböző intenzitással de mindig beindul a hónalj. 

Az érem másik oldala az 5m-es hajtás vastagsága is több lesz tehát mindenképpen nevel valamit ami látszólag szükségtelen. 

A kérdés jellemzően elméleti mert sehol (kivéve pergolán) nem lehet támasz egy 5-6 méteres vesszőnek. Földön futtani meg nem előnyös 😀 

 

Előzmény: zsorsz (22786)
Ali-bá Creative Commons License 2024.06.23 0 1 22789

Értem és elfogadom az okfejtést.    Összehasonlító kísérletet nem tudok végezni, mert kis házikertben van 50 m szőlőm, csemege és majdnem mind másfajta.

 

Holnap csonkázom.

Előzmény: van_Persil (22788)
van_Persil Creative Commons License 2024.06.23 -17 0 22788

Röviden: nem. A cukorképzödés elsösorban a faital leveleken képzödik, de ha túl messze vannak a bogyótól, akkor nem jutnak el oda, ill. hosszú hajtások esetén azért más a hormonháztartás is. A szölö az öreg levelekböl elvonja a fiatalok felé a tápanyagot, ezért is jelenik meg a magnéziumhiány a legalsó öreg leveleken.

Nálam 25 éve soha nem volt gond a termés beérésével 1,3 m-esre csonkázott hajtásoknál, ahol kizárólag a fürtzónát hónaljazom.

Nem kell feltalálni a spanyolviaszt, de ha nem hiszed, csinálj összehasonlító kisérletet: ugyanabból a fajtából ugyanazzal a müvelésmóddal csonkázz le 100 tövet, százat meg hagyj meg csonkázatlannak, kezeld öket ugyanúgy (ugyanannyi fürt, a csonkázást kivéve ugyanolyan zöldmunka, ugyanolyan permetezés etc.), majd szüretkor hasonlítsd össze öket betegségek, érettség átlagos fürtsúly etc. tekintetében. kevesebb darabszámmal felesleges kisérletezni, mert az nem igazán tud objektív képet adni, ha csak pár tökét néz az ember.

Előzmény: Ali-bá (22785)
zoli1437 Creative Commons License 2024.06.23 0 1 22787

Néró ma. Mínusz három hét.

zsorsz Creative Commons License 2024.06.23 0 0 22786

Ezen már én is fumiztam. Csonkázás úgy 2-2,20 magasan, erre a hónaljhajtások beindulnak, az nem kerül energiába?

Előzmény: Ali-bá (22785)
Ali-bá Creative Commons License 2024.06.23 0 0 22785

50-100 levél nem jobban táplálja a hajtáson lévő fürtöt, min 20?

Előzmény: van_Persil (22784)
van_Persil Creative Commons License 2024.06.23 -17 0 22784

A szölö kúszónövény. Ha nem csonkázod, akkor akár 5-6 m-re is elkúszhat, elvéve az eröt a bogyóktól.

Előzmény: Ali-bá (22783)
Ali-bá Creative Commons License 2024.06.23 0 0 22783

Miért kell csonkázni a  szőlőt? Ez visszahat a termésre vagy csak azért, hogx ne gabalyodjon a sok hajtás vagy csak esztétikai szempontból?

Előzmény: szervezkedő (22781)
kaktusz 22 Creative Commons License 2024.06.23 0 0 22782

Köszömöm!

Előzmény: laca5 (22779)
szervezkedő Creative Commons License 2024.06.23 0 0 22781

A legtöbb "bajra" igaz, ha már megjelent, akkor már csak kínlódik, birkózik vele az ember, a termés már nem lesz olyan, hiába fúj valaki komolyabb anyagokat. 

 

Én a megfigyelés alapú növényvédelem egy speciális módszerét használom. :-)))) Megfigyelem a naptárban hogy már eltelt 10nap az előző permetezéstől és eldöntöm az elmúlt 10nap és a várható időjárás ismeretében hogy mikor kezdem újra a permetezést. Lehet hogy azonnal, lehet hogy majd bő egy hét múlva.

 

Idén 2x használtam olyan szert, amit kimondottan amiatt választottam, mert a feketerothadás évről évre több gondot jelent. A traktroban ülve nagyon megkapja az ember szemét a jelelgzetes levéltünet. Végeztem a csonkázással de nem láttam sehol.

 

 

Előzmény: IsKol (22776)
szervezkedő Creative Commons License 2024.06.23 0 0 22780

Igen, a Pölöskei teljesen kizárható.

Ránézésre nagyon-nagyon  Zoligyöngye  Zalagyöngye.

Szerintem "ár/érték" arányban egyik tuti szőlőfajta, ami hozzáértés nélkül is sikeresen termeszthető.

Előzmény: Maci_P (22774)
laca5 Creative Commons License 2024.06.21 0 1 22779

Szedd le amin látod. Nem lesz gond.

Előzmény: kaktusz 22 (22778)
kaktusz 22 Creative Commons License 2024.06.21 0 0 22778

"feketerothadás tünet a levélen mikor kezd látszani"  után lemaradt a vessző

"feketerothadás tünet a levélen mikor kezd látszani", ér e valamit, ha leszedjük a fertőzött leveleket?

Előzmény: IsKol (22776)
kaktusz 22 Creative Commons License 2024.06.21 0 0 22777

Én azt olvastam, hogy a bordói lé + kén az semmit nem ér ellene. Régen nem volt ilyen fertőzés, mert a mankoceb alapú anyagok kiirtották. Most meg sajnos sok problémát okoz. A hatásos szereket az EU kivonta a forgalomból. Nekem most kezdett látszani több levélen is. Csak azt kérdeztem volna, hogy érdemes e a fertőzött leveleket "begyűjteni", vagy nem ér semmit az egész. Nem olvastam róla ez irányú tanácsot.

Előzmény: IsKol (22776)
IsKol Creative Commons License 2024.06.21 0 0 22776

"feketerothadás tünet a levélen mikor kezd látszani"

 

Arra gondolsz, hogy milyen fenológiában jelentkezik? 

Akkor jelentkezik mikor megfelelőek a körülmények a fertőzés kialakulásának/felszaporodásának. Ez már lehet fürtmegnyúlás idején de lehet virágzás után is.

 

Ha a vegetáció első harmadában találkozol levéltünettel akkor 2 hetet késtél a megelőzéssel míg virágzás körül csak pár napot...

 

Ha még nem találsz kis fekete "golyókat" (piknidium) akkor a levél eltávolítása is nagy segítség, illetve bármi gyanúsat találsz (fürt, fürtrész, bogyó, levél, hajtás) le vele azonnal.

 

Hagyományos növényvédelemben is  a megelőzés a legjobb, (a többiek biztos tudnak ajánlani "szereket") viszont a bióban csak a prevenció működhet. 

 

Az Amazon+Csalánkivonat+Cuprotonic keverékét ajánlják egyes szakértők vagy nagy fertőzés esetén fertőtlenítés SteriClean Plant-tel majd egy második lépcsőben réz+kén keverékkel megvédeni a növényt.

 

A Tricho Immunról kérdeztem a termék forgalmazóját mint belső védelem de nincs ilyen irányú vizsgálati eredmény illetve visszajelzés. Elméletileg működhet...

Előzmény: kaktusz 22 (22775)
kaktusz 22 Creative Commons License 2024.06.21 0 0 22775

Üdvözlök minden tagot! Azt szeretném tudni, hogy a feketerothadás tünet a levélen mikor kezd látszani ér e valamit ha leszedjük a fertőzött leveleket?

Maci_P Creative Commons License 2024.06.20 0 0 22774

Két fajta nem volt írva rá. A pölöskei csak a muskotályossága miatt volt említve, annak annyira jellegzetes levele van, hogy sötétben is felismerhető ;-)
És a bogyószín igen, a környezettől függ. Na meg a fürtforma is, valamint a metszési módtól is.

 

Előzmény: Tom1979! (22773)
Tom1979! Creative Commons License 2024.06.19 0 0 22773

Köszönöm az eddigi segítségeteket. A fürt vagy inkább a szemek valóban így néztek ki, de ennél sárgábbra értek, bár nyílván ez hely, fény, tőkén töltött idő függvénye is. Az általatok leírt két fajta közt vacilálok én is. Természetesen ősszel készítek majd képeket a fürtökről remélem az majd segít még valamennyit.

További szép estét.

laca5 Creative Commons License 2024.06.19 0 0 22772

Az igaz, hogy nem erősen muskotályos és az is igaz hogy kb minden egyéb szempontból illik rá a leírás.

Előzmény: Maci_P (22771)
Maci_P Creative Commons License 2024.06.19 0 0 22771

A ZGY szerintem nem hangsúlyosan muskotályos. A Pölöskei sokkal inkább az. Viszont ez a hajtásrendszer, ilyen levéllel, érési idővel nem annyira sok fajtára jellemző. De megkérdezzük a kérdezőt, ilyesmi fürtje volt-e:

Előzmény: laca5 (22770)
laca5 Creative Commons License 2024.06.19 0 0 22770

Nem muskotályos azt írta.

Előzmény: Maci_P (22769)
Maci_P Creative Commons License 2024.06.19 0 0 22769

A Zalagyöngye is ilyesmi kinézetű. Ha látnám az érett fürtöt, biztosabban rámondanám, mert most a zöld bogyó formája kicsit elbizonytalanít.

Előzmény: Tom1979! (22768)
Tom1979! Creative Commons License 2024.06.18 0 0 22768

Tisztelt Fórumozók!

 

Az alábbi fajta beazonosításásban kérném a segítségeteket, sajnos az én ismeretem ehez kevés. Azt aminek vettem ( kék illetve sima kecskecsöcsű) még nekem is sikerült kizárni. A tőke negyedik éves, szépen terem szálvesszőn és rövid csapon is. A termés tavaly augusztus végére ért be, a bogyó körülbelül csabagyöngye méretű, de annál sárgább és lényegesen édesebb nem muskotályos, és még szeptember végén is volt belőle a tőkén. Ami nekem szembetűnő a vessző és a fürtkocsány bordós, pirosas színe.

Előre is köszönöm a segítséget.

silverlight Creative Commons License 2024.06.17 0 0 22767

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

van_Persil Creative Commons License 2024.06.17 -17 0 22766

A régi Borg-féle fa teniszütö igen alkalmas cserebogarak és lódarazsak Föld körüli pályára állítására.

De az azért nem mindegy, hogy a cserebogár a 20 centis hajtást rágja vagy a 2 m-eset.

Előzmény: szervezkedő (22761)
laca5 Creative Commons License 2024.06.17 0 0 22765

*Ijesztő term.

Előzmény: laca5 (22764)
laca5 Creative Commons License 2024.06.17 0 1 22764

A madárkás fürt lehet az esős időjárástól. Szerintem az külön ügy.

A sárga, klorózisos levél és satnya növekedés is olyan sok helyen jelentkezett idén hogy szerintem ott is ugyanaz az ok. Yt-on legutóbb "én kertem" vagy "én kis kertem" csatornán mutatta hogy némelyik korábban egészséges tőke milyen sárga.

Ha nem jelent volna meg ennyi egymástól független helyen egyszerre akkor talán ilyesztő lenne. Akkor tőke vagy gyökér probléma. Volt nekem is olyan hogy elhalt a talpgyökér és a harmatgyökérrel a nagy melegig bírta a tőke, hasonlóan pukkant ki.  De így, hogy nálad is egyszerre 4 azonos fajtán, így én várnék egy kicsit.

Vaskelátot csak lombtrágyaként érdemes de akkor működik. De a vashiány is egy borzasztóan komplex dolog, sok tényezője van. Kalcium, tömött talaj stb. Több éves szőlőnek ezzel nem szabad problémája legyen. 

 

Előzmény: taormina001 (22746)
IsKol Creative Commons License 2024.06.17 0 2 22763

Minden lehetséges és annak az ellenkezője is!

 

https://www.travelo.hu/kozel/20220926-magyarorszag-szolnok-tarsashaz-teljesen-benotte-a-szolo.html

 

A többit meg elmondták az olvtársak.

 

Kompromisszumokkal kell megküzdeni ;-)

Előzmény: silverlight (22754)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!