Keresés

Részletes keresés

elemző999 Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10176

"Ez szintiszta és mellesleg  sehová se vezető jogászkodás."

Természetesen az, hiszen a fickó sem udja mit csináljon, ezért kérdezte.

A sokszor totálisan baromság törvények miatt (még a bírók is elismerik néha: "igaz hogy a törvény hülyeség, de nekem ezt kell alkalmaznom" - Volt ilyen nekem is.

De a törvényekkel nem lehet aktuálisan mit kezdeni.

Ahogy írod is a termék bevizsgált minősített és használható.

Azt azért nem gondolnám hogy egy füstcső felhelyezése miatt "orvost" kell hívni három diplomával.

Az is tény hogy a füstcső felhelyezése is elcseszhető ha nagyon hülye valaki, de ez már egyéni gondatlanság, nem műszaki előírás, hiszen hiába helyezi fel a BME tanszékvezetője helyesen ha Pista bácsi részegen megtolja egy kicsit és máris jön ki a füst, aztán beszállnak Charon ladikjába a mamával.

A kérdés tehát az, hogy

1. mi köze van a szépen kialakított kandalló burkolatnak a fűtéshez? (Semmi) és

2. minek a végzettség ha egy minősített CE, stb. késztermékre dugják rá nagy- nagy szakértelemmel a szintén CE, stb. minősített saválló szuper kémény csövet. Azután tűűz.

3. Ki adna itt papírt kinek, a bolti papírok megvannak. A beépítés meg más történet.

4. Elvileg tehát a kandallót üzembehelyezők (barkácsszakik) munkanélkülivé tehetik a kályhásokat ha ügyesek??.

Szerintem nem kell semmi. Mert nincs mit kérni tőlük. A favágó baltához, láncfűrészhez  sem kell jogosítvány, meg fegyverviselési engedély, pedig levághatod a lábad vele simán.

A kémény állapota az meg egy másik kérdés, szintén gondatlanság és a kéményseprő megítélése és papírja kell ahoz is. Az meg olyan hogy nálam 10 éve nem is láttam kéményseprőt soha, azt sem tudom ki az. Ellenőrzöm én de nincs mit, mert végig saválló az egész, szigetelve, és nincs benne semmi az ég világon (látom tükörrel).

Előzmény: a tömeg az tömeg (10175)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10175

Ez szintiszta és mellesleg  sehová se vezető jogászkodás. 

Tehát gyári ( minősített... hogy a fenében árulnák másképen )  tüzelő berendezést nem beépítünk hanem beállítunk. A helyére tesszük ... egyedül, másodmagával , aztán ráhúzzuk a füstcsövet és a megfelelő idomokkal a meglévő,  már régen kipróbált kéménynyilásba csatlakoztatjuk. Némi szabással, amihez a flex egy kitűnő eszköz.

Azután kiállítunk magunknak  egy kivitelezői nyilatkozatot.

Természetesen   a rendszernek működni e kell !

Van rengeteg aprónak tűnő trükk,

szakmai szabály, ha pancser az illető akkor ne csinálja. Mert a tűz a tüzelő berendezés egy veszélyes eszköz.

Pl. csak elsőnek : a füstcsöveket megfelelően rögzíteni kell, és így tovább. 

Előzmény: elemző999 (10161)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.02.15 0 0 10174

És ezeket te komolyan is gondolod ?

Abszolute életszerűtlen.

Teljesen más   pénzért idegennek  végezni valamilyen munkát vagy otthon különféle tevékenységeket végezni.

A viszont  egy más dolog ha baleset lesz , akkor számon kérhető sok minden.

Előzmény: laci nem betyár (10172)

elemző999 Creative Commons License 2017.02.14 0 0 10173

Simán igazad lehet ha van ilyen rendelkezés, csak az értelmezés kérdéses.

Példa:

Veszel a TESCO-ban egy vasdobozkályhát, hazaviszed és ráteszed a füstcsövet és befűtesz.

A kandalló betétet ugyanúgy lerakod egy tégla alapra (pld Itong) a megfelelő magasságban,ráteszed a füstcsövet és befűtesz. Megy a fűtés simán, csak ronda (a vaskályha sem szép annyira).

Az máskérdés hoyg a burkolattallehet még dolgozni, de annak a légfűtéshez van köze, a füstgázhoz semmi. Nem nagyon tudja elrontani legfeljebb barkács kinézete lesz, és ronda.

Mihez kellene a szakképzettség? A füstcső rádugására?

Balatonlellén a kályhásboltban így fűtenek hogy a betét le van rakva, cső rajta és hagy szóljon ezerrel.

Párméterre egy vas, szerelvény stb boltbanugyanez, ott is egy hatalmas betét vanrákötvevízfűtésre és kész. Egyik sincs beépítve.

A minta viszont ott van vagy 4 kandalló burkolattal, de az nem működik. erre vállalkoznak,hoygegy gyártóbetéteit szépen beépítgetik.

Ezért kérdezte a fickó hogy ő is lerakhat e - egy ilyet, aztán körbeépítgeti ha ráér.

Előzmény: laci nem betyár (10172)
laci nem betyár Creative Commons License 2017.02.14 0 0 10172

Nem kell! Lentebb pár hónapja volt erről vita és egyértelmű a törvény: mindenki maga és családja kandallóját beépítheti - ha a szakma szabályait betartja!

De kell. Nem rég jártam utána. Tehát ha valaki otthon akar magának kandallót építeni: kell a szakmai végzettség. Itt az eredeti kérdés:

Kérdés: hátha tudja valaki.

A gyártott (minősített stb. pld Edilkamin) kandallók beépítéshez kell valami kályhás végzettség? Tőlem kérdezi valaki de fogalmam sincs.

A szakképesítés azonosító (OKJ) száma:              31 582 13 0000 00 00

A szakképesítés megnevezése:                              Kályhás (cserépkályha és kandallóépítő)

De ha nem akar cserépkályhát építeni csak kész kandallót beépíteni akkor mi a helyzet?

Bár nem tudom mennyire áll meg erre is? Én konkrétan azt kérdeztem meg a Katasztrófásoktól, hogy kályhát építhet-e valaki magának (Tankönyv szerint, szakmai iránymutatással esetleg)?

Azt mondták, hogy egyértelműen nem. Szerintük csempézni lehet, vagy betonozni. A felelős műszaki vezető leellenőrzi majd. Ahhoz ért, de a kályhához neki nincs jogosultsága, illetve képesítése.

A kályhához kell a Kivitelezői Nyilatkozat. Amit csak szakember állíthat ki, írhat alá. Ez pedig ahhoz kell, hogy használatba vedd a kályhát.

Új házhoz, lakáshoz a használatbavételihez kell a kéményről a Kat. Védelem által kiállított dokument is. Ezt ők csak a kályha (kandalló) Kivitelezői Nyilatkozat, meg a kéményről szóló áramlástechnikai számítás ellenében adják ki. Régebbi háznál-épületnél; ahol már pl. 10 éve átvették a kéményt (mint nálam) ott sem lehet rákötni, és használni csak úgy. Ha rákötök egy kályhát, arról a Kivitelezői-t be kell vinni, és leadni.

Én most kérek elnézést, ha kandallóra más a történet. De tudtommal ahhoz ugyanúgy kell a Kivitelezői Nyilatkozat.

Előzmény: Gyémántkés (10167)
Dunit2 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 10171

A déli féltekén valahol Új Zélandban vagy délamerikában  pl. Chile déli részén tetszik lakni ?  ott kezdődik a fűtési szezon márc. végén, nálunk már ilyentájt vége van.

Előzmény: Fidó mester 02 (10169)
atp Creative Commons License 2017.02.13 0 0 10170

Köszönöm szépen!

Bár igaz a szalonnasütőt téglalap alakúra terveztem. Sokan is ülhetünk mellette és néha nagy állat is nyársra kerül. Így inkább a hosszúkás kivitelezést választom.

Előzmény: Fidó mester 02 (10169)
Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 10169

Üdv !

A lakásfűtő kemencém tűztalaja élben falazott régi!! típusú putnoki nagyszilárdságú tégla .A kemence március 24-én kezdi a 6. fűtési szezont.Éves szinten 300 begyújtással lehet számolni.Különösebb elhasználódást nem tapasztaltam.

Az új típusú téglával kapcsolatban nincsenek ilyen tapasztalataim,igaz egy sütőkemence hamuzóját kaminját,kéményét ebből építem.

Építettem már szalonnasütőt is a régiből ,de azt javasoltam tegyenek bele egy kerékfelnit és abba rakják meg a tüzet.Ez kültérben épült , szabályos kör alaprajzu, a téglák cementhabarcsba  lettek falazva.

Azt javaslom,hogy fedél alá építs ,agyaghabarcsba falazz így a téglák felmelegedéséből eredő tágulásokat az agyag felveszi.

Egyik sort lapjára,a következőt élére rakd és élben fejezd be - a téglakötésre figyelve.

Üdv Fidó mester

Előzmény: atp (10168)
atp Creative Commons License 2017.02.12 0 0 10168

A putnoki tégla tűzálló?  Pl egy szalonnasütőt, hőálló habarccsal lehet belőle építeni?

Tudja valaki?

Gyémántkés Creative Commons License 2017.02.11 0 0 10167

Nem kell! Lentebb pár hónapja volt erről vita és egyértelmű a törvény: mindenki maga és családja kandallóját beépítheti - ha a szakma szabályait betartja! 

Előzmény: elemző999 (10160)
sancibácsi Creative Commons License 2017.02.09 0 0 10166

Szerintem a kályha építőjével konzultálj, és számoltasd ki majd a méreteket.

Ez nem működik, hogy: építsen nekem egy ekkora/amekkora kályhát!

Ezzel minden felelősséget saját magadra húzol. A kályhás, aki építi majd a kályhát: mondja meg mekkora méret kell oda.

Előzmény: jano008 (10162)
datapop Creative Commons License 2017.02.07 0 0 10165
jano! ezt csak a ház hővesztesége határozza meg pontosan. Egy példa: Amennyiben a ház vesztesége pl 4kw akkor egy 4kw-s kályha kell, az már egy másik lépcsőfok h a kályha 24-órás fűtési ciklusban 4kw vagy 12órásban 4kw. és így tovább....
KalásziM Creative Commons License 2017.02.07 0 1 10164

És vajon mihez határozta meg ?

A nem létező tüzelőberendezéshez ??

maguborka Creative Commons License 2017.02.07 0 0 10163

kisméretű tégla alapján kb

120 x 90 x 190 szélsesség, mélység - magasság. - hasonló kaliber van nálam is.

200-as kéménynél kisebbet nem nagyon tennék be. nekem bevált - 180 alá viszont semmiképp ne menj, ergo 200-as :)

jano008 Creative Commons License 2017.02.07 0 0 10162

Sziasztok ! Tömegkályhát szeretnék csináltatni a nemsokára készülő házamba, mely 80 m2 alapterületű,könnyűszerkezetes lesz, központi elhelyezkedésű nappalival, konyhával, étkezővel, és itt kapna helyet a kályha. Azt szeretném kérdezni,hogy ezek alapján meg lehet-e mondani,hogy mekkora kályhára van szükségem, de ami még fontosabb mekkora kémény átmérőre. Kémény magasságot 6 m-ben határozta meg a tervező.

A válaszokat előre is köszönöm !

Üdv !

elemző999 Creative Commons License 2017.02.04 0 0 10161

A szakképesítés azonosító (OKJ) száma:              31 582 13 0000 00 00

A szakképesítés megnevezése:                              Kályhás (cserépkályha
és kandallóépítő)

De ha nem akar cserépkályhát építeni csak kész kandallót beépíteni akkor mi a helyzet?

Előzmény: elemző999 (10160)
elemző999 Creative Commons License 2017.02.04 0 0 10160

Kérdés: hátha tudja valaki.

A gyártott (minősített stb. pld Edilkamin) kandallók beépítéshez kell valami kályhás végzettség? Tőlem kérdezi valaki de fogalmam sincs.

elemző999 Creative Commons License 2017.02.01 0 0 10159

A belépő levegőt a kilépő füstgáz hő közelébe tudom melegíteni :)  :) 

De ez már a régi kályhánál is megvolt. 

Most fokozódott  a hatékonysága, mert máshonnan veszem el fizikailag a hőt mint régen.

Előzmény: Fidó mester 02 (10153)
elemző999 Creative Commons License 2017.02.01 0 0 10158

A viz jó ha van.

De ha nincs akkor is meg kell oldani valahogy.

Előzmény: 0l0 (10154)
elemző999 Creative Commons License 2017.02.01 0 0 10157

A rövid direkt utat beépítettem.

Ami új hogy több fokozatban lehet kapcsolani a hőtároló rendszert, olyan mintha szekciókra darabolnád a kályhát, és a szekciókba engedheted a meleget.

Több szekció van

1. Légfűtéses szekció (ha ide megy a meleg, akkor az konvekciós fűtést hoz létre)

2. Direkt hősugárzó szekció

3. Belső hőtároló szekciók ( van több is)

4. Direkt kémény szekció

Az elektronika dirketben is állítható távolról wifivel pld. (kis számítógép, szenzorok, kapcsolók, a szekciókat motor nyitogatja vagy zárja.

Ha a tüzelés kezdődik akkor a 4, működik, addig amíg a kéménybelépő füstgáz el nem éri a 110 C fokot.

Utána attól függ milyen gyors fűtés kell, vagy tárolni akarjuk e a meleget. Van pár verzió. 

Ha lecseng a fűtés, akor döntés kérdése hogy mi legyen, de nem szabad tűlhűteni a kilépő füstöt.

HA a lakásmeleg akkor a tárolóba kell irányítani a füstöt, ha nem elég meleg akor a 1. szekciós él.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (10155)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.01.31 0 0 10156

Na megtaláltam.

Ebben az esetben a hőérzékelő célja, hogy a rendszer leghidegebb pontján se legyen savas víz kicsapódás, tehát nem engedi a rendszert kb 60 fok alá.

Persze ha így túl gyenge a huzat, akkor lehet ez magasabb hőmérséklet is.

Én mindent elektronikával oldanék meg, de bátrabbak alkalmazhatnak itt kazán huzatszabályzót is (ami 110 fok felett kipurcan).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (10155)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.01.31 0 0 10155

A kályhában legyen egy "rövid füstgát út" a tűztér és a kémény között (ez a begyújtást is megkönnyíti)

és van a "hosszú út",  végig a kacskaringós hőcserélő/hőleadó alagúton.

A kémény bekötési pontban pedig legyen egy hőérzékelő, ami a rövid út és a hosszú út között átváltó csappantyú aktuális szögét szabályozza. Ez a megoldás mindig annyi hőt lop el a hosszú úttól, hogy a kémény ne hűlhesen a kívánt hőmérséklet alá.

Egy régi rajzomon ez a hőérzékelő a harmatpontot stabilizálta a kémény tetején, de a lényeg ugyanaz.

Előzmény: elemző999 (10152)
0l0 Creative Commons License 2017.01.31 0 0 10154

Például vízteres hőelvonással. Keringetési sebességgel lehet szabályozni a hőelvonás mértékét, hogy a távozó füsthőmérséklet a kívánt értéken maradjon.

Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.01.31 0 1 10153

Üdv !

A kérdés jó!!!!!

A célt a kályhában tárolt hő felhasználásával lehet megoldani.

Arról már beszéltünk,hogy az égés hőmérséklete a belépő égési levegő hőmérsékletétől is függ...

Nos, a kályha tégláiban tárolt energiát át kell adni a belépő égési levegőnek-vagyis úgy kell megjáratni  ,hogy minél melegebb legyen.

A kérdést elméletileg megoldottam, remélem a nyáron a fűtőművem átépítése során a gyakorlatban is bizonyít.

Természetesen nem a hagyományos ellenáramú rendszerről van szó,hanem egy teljesen saját fejlesztésű kályháról amiben minden benne van ami szép és jó...

Üdv Fidó mester

elemző999 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 10152

Van egy érdekes kérdés.

A tüzelési ciklus elején és a végén van csökkent füstgáz hőmérséklet.

Ennek vannak hátrányai is, ezek ismertek. 

Hogyan lehet szabályozni a rendszert úgy, hogy a lehetőségekhez képest kiegyenlített legyen a füstgáz hő, mondjuk 90-110 C fok között?

Ezt lehet mechanikusan kézzel vagy műszer méréseivel vezérelve.

Most általában a cserépkályháknál nem tudják szabályozni, és a tömegkályhánál sem hallottam ilyen megoldást.

ötlet?

Az új struktúránál elméletileg megoldottuk, de az a megoldás nem vihető át a hagyományos ellenáramú kályhára.

Előzmény: Fidó mester. (10150)
alfi13 Creative Commons License 2017.01.28 0 0 10151

Az udvari melegedőnek van egy nagyon jó mellékterméke is, a tetején melegen lehet tartani a teát vagy a forralt bort, esetleg ételeket.

Előzmény: Fidó mester. (10150)
Fidó mester. Creative Commons License 2017.01.28 0 0 10150

Üdv Mindenkinek !

Először is gratula az építő  jellegű hangvételért  minden olvtársnak ....

A kéményhez csak annyit :Az én rakéta tűzterű tesztkályhám köszöni szépen 3 méteres bontott, hőszigetelt gázkéménnyel szépen elvan....

Más téma !!!!

Egyik fórumozőnk kerti melegedőjén felbátorodva én egy komplexum tervezésében gondolkodom.Mondjuk házi disznótorkor előforduló igényeket kellene kielégítenie.

Kell benne lennie- sparheltnek;

-zárt terű sütőnek (fekete sütő,kemence );

-fűtött padkának (jó hosszúnak ,hogy az elfáradt torozó aludni is tudjon rajta).

A fűtés a sparhelt alatt valósul meg rakéta tűztérrel ,direkt járattal a kéménybe.

A hova- továbbot kellene kiokoskodni ..!

Üdv Fidó mester

elemző999 Creative Commons License 2017.01.28 0 0 10149

A szögletes, régi típusú tégla kéményeknek sok gondja van.

1. Áramlások A sarkok miatt elég erős a turbulencia, és emiatt növekszik a lerakódás. Akö r alakú kémény eleve jobb áramlástani jellemzőkkel bírhat.

2. A keresztmetszet és a magasság a táblázat szerint értékelhető.

3. A kémény építők hagyományos habarcsot  használtak, ami magasabb hő esetében károsodik, és kipereg. Állítólag 160C  fokot bírki a vakolat, amit nemnehéztúllépni. Én lebontottam egy régi kéményemet (parasztház, a kisérletezés helyszine) és örültem hogy nem gyulladt ki a házkorábban mert egy csomólukat találtam. Ha kipattan egy szikra ég a ház simán.

4. A lukak miatt megnő a fals levegő huzat rontó hatása.

5. A kémény tisztítás nem egy komolyan gyakori  dolog, sokan elhanyagolják, lehet kémény tűz, stb. A kéményekhez kimenni a tetőreszinte lehetetlen, nincsenek  meg a kibúvók sokhelyen, tetőjárdát még nem láttam itt vidéken. Budapesten gyakori. 

6. Ha van is huzat valamilyen, azt rontják a fentiek (kicsi magasság, kis keresztmetszet, kiperget habarcs, stb.

7. Sok olyan kéményt is látni, ha kell fotózok egyet kettőt, ami majd szét esik, lógnak a téglák szerteszét, ha beleesik jön a mentő vagy a fekete autó.

A hat téglás méret azért hasznos mert ha 180-as cső kerül bele, lehet körbe tömni kőzetgyapottal.

De jobb lehet a 200-250.

Ezek a régi kémények nem hatalmas tömegkályhákra lettek építve, jobb szétszedni és újat építeni.

A kitorkolás módosítók gyengék, vagy fokoz vagy szabályoz, vagy egyiket sem, mert csak disznek van.

Van amelyiket úgy tették fel hogy pont ellentétesen hat mint az áramlástan szerint kellene. Nem is értette a kéményt építő mit kellene tennie (direkt kérdeztem párat a kocsmában).

Ha valaki lát ilyenket feltéve akkor az is megfigyelhető hogy össze vissza vannak beállítva egymásnak ellentétesen.

Van olyan is hogy jól van feltéve, de olyan helyre, ahol egyébként is hatalmas a szélerő és így kiviszi még a nagymamát is a kémény nem csak a meleget.

Különben sincs fogalma a lakosságnak arról hogyan kell szabályozni a huzatot.

Alap eset az hogy elzárják a kályhát és parázsoltatnak, mert azt gondolják hogy  a lassú égés az takarékos. Biztosan tovább lesz parázs ha nem kap levegőt, el is hamvad a fa, de az ideális hő harmadát adja ki és árasztja szerteszét a szennyező anyagokat mint a gép.

A másik eset hogy kinyitják az ajtót és túllevegőztetik a kályhát, akkor ég mint a gép a tűz, fogyasztja a fát is rendesen évi 10 tonna lazán elmegy, de a cserépkályha menetbőlt több meleget képtelen befogadni és így az kimegy a füsttel együtt. Vaskályhánál is ez van.

Olyan mennyiségű fát képesek elégetni hogy nekem tíz évre elég lenne

Elterjedtek a kandallók is, arról mit lehet mondani, zabálja a fát.

Testo műszerrel mértem egy csomó kéményt, a huzat 50%-al gyengébb mint kellene.

Előzmény: Égető1 (10145)
elemző999 Creative Commons License 2017.01.28 0 0 10148

Ha hinni lehet a cég információközlésének, akkor ellehet ezengondolkodni mikor mi lehet a jó. 

Előzmény: Égető1 (10145)
bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 10147

Egy próbát megèr, megfelelő kèmèny masszìv köpeny, a tulfűtèssel járó repedèsek elkerülèse èrddekèben, mert a kokszos ègetès azèrt meglöknè rendesen. Mondjuk ez is elgondolkodtatt, lehot hogy az a koksz mennyisèg ami a kiègetèshez szügsèges, nem -e rongálja meg a magot vagy mást. De kifogásokat mindig találni, meg kell csinálni ès ha nem koser legaláb ebböl is tanultunk.

Előzmény: 0l0 (10143)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!