Keresés

Részletes keresés

showtimes Creative Commons License 2007.12.18 0 0 137
Tündérvár: ahol a tündérek laknak, a legenda szerint például a tordai hasadék fölötti egykori vár.

Bővebb értelemben: azokat a helyeket nevezik így, amelyek meseszépek/ rejtélyes a történetük.

De majd a kérdezett kifejti, hogy ő mit ért alatta :)
Előzmény: nannaa (136)
nannaa Creative Commons License 2007.12.18 0 0 136

Nemrégiben belebotlottam egy ma már nem látható vár szájhagyomány útján terjedő emlékébe - Szlovákiában, a valamikori Ungvármegye tereületén volt, Mokcsa-Mogyorós mellett.  (később valamilyen forrásokban is találtam rá utalást)

 

Tündérvárként maradt fenn az emléke. Láttam, hogy Galgadio is használta ezt a kifejezést, ezért szeretném megkérdezni, hogy ez a tündérvár valójában mit jelent? Miért használják ezt egyes várakra?

Előzmény: Galgadio (122)
showtimes Creative Commons License 2007.12.18 0 0 135
A karácsonyi könyvpiacot még nem volt lehetőségem, időm megnézni. Van benne esetleg valamilyen magyar várakkal foglalkozó új kötet?
civertan Creative Commons License 2007.11.07 0 0 134

http://www.ismered.blogter.hu/

 

 

gyertek játszani

sonomilanista Creative Commons License 2007.10.09 0 0 133
igaz ma már csak romjai maradtak, de érdemes felkeresni, már csak a táj szépsége miatt is (Cserhát, Budapesttől kb 90 km autóval..)

BUJÁK

A VÁR RÖVID TÖRTÉNETE:

Legkorábbi része, az öregtorony a tatárjárás után épülhetett.
1303 : elsõ okleveles említése.
1317 : Ibur fia István ostromolta sikertelenül a Csák nembeli I. Péter fia III. Máté fõlovászmester. nádor parancsára. A felmentõ sereget Dénes fia Pál mester vezette.
1386. február 21 : Garai Miklós nádor Mária királynétól adományként megkapja Bujákot.
1393 : az adományozást Zsigmond király megerõsíti.
Ezután rövid ideig a Pásztohi családé.
1424. május 20. : Zsigmond király feleségének, királynénak adományozza a várat.
1438. június 9. : Albert király elveszi Borbálától és Báthori János fia István országbírónak adja.
1528 : Szapolyai János király Werbõczy Istvánnak adja.
1551 : Báthori András birtoka, aki megerõsíti és kijavítja a vár falait. Az északi rondella is ekkor épülhetett.
1552. július 19. : Ali budai pasa ötnapos ostrom után elfoglalta.
Az 1556-1557. évi török zsoldlajstrom szerint õrsége 28 fõ, 1568-1569-ben 30 fõ.
1593 : Tiefenbach Kristóf kassai kapitány és Báthori István országbíró visszafoglalja. Ezután Báthori birtoka.
1605-ben Bocskai István erdélyi fejedelem csapatai megszállták.
1606 : a bécsi béke alapján visszakerült a király kezébe.
A Báthori család kihaltával a Várday család és Bosnyák Tamás füleki kapitány birtokába jutott.
1655 : az országgyûlés 150 lovas és 50 gyalogos katonát rendel védelmére.
1663 : a török újra elfoglalja és 50 fõnyi õrséget helyez el a várban.
Rövid idõvel késõbb Balassi Imre gyarmati kapitány vezetésével magyar csapatok foglalták el a várat, azzal a feltétellel, hogy a török õrséget hagyják szabadon elvonulni. A magyarok a megállapodás ellenére Csécse mellett megtámadták a kivonulókat és legnagyobb részüket megölték. Emiatt még abban az évben Martuzán aga , hatvani parancsnok ostrom alá vette a várat, amelyet Berczely János várkapitány feladott, a szabad elvonulás feltételével. Most a törökök támadták meg az elvonulókat és legtöbbjüket megölték.
Ezután a várat még kijavították.
Valószínûleg 1666-ban a törökök felrobbantották.
Az 1683. évi hadjáratokban már jelentõsége nem volt.
showtimes Creative Commons License 2007.06.04 0 0 132
Kösz, megnéztem azóta.
Sőt, jártam is átutazóban Edelényben, felmentem fotózni, de iszonyatos fényviszonyokat fogtam ki, szóval velem is kibabrált. Deb erről jut eszembe, akinek van kedve, s van mit, az ide is tehet be várfotókat.

Pünkösdkor jártam Sárospatakon, a lehetőségekhez képest szépen rendben van a vár, de a fal szigetelésével gond lehet, mert a palotaszárny részben ledobta a vakolatot, pont a fő oldalon, a bejárat közelében...
Emlékeim szerint a Bodrogpart tégen nem volt így kibontva, a külső falak láthatóvá válásával sokkal erőteljesebb a vár sziluettje a folyó felől.
Előzmény: civertan (131)
civertan Creative Commons License 2007.05.23 0 0 131
2006-ban kétszer, és idén egyszer jártam Edelényben.  A kiadó kérésére igyekeztem alátványosabb várakat első lépésként beletenni. Ha irsz privátban  elküldöm a Borsodi képeslapot amit kiadtam. Van vagy 30 féle már
Előzmény: showtimes (130)
showtimes Creative Commons License 2007.05.01 0 0 130
Tudom, hogy a légifotók nagymestere vagy. Lehet, most a földre kellett volna szállnod hozzá:) Persze attól is függ mikor jártál Edelényben, mert a millecentenáriumra pofozták ki.
A könyv nem gumiból van, meg vannak szerkesztési elvek is, de a névadót azért én betettem volna, még, ha nem is a leglátványosabb. Bár kilátóként jól funkcionál, tiszta időben belátni az egész vidéket.
Előzmény: civertan (129)
civertan Creative Commons License 2007.05.01 0 0 129

Ez is hiányos, de nem is tudom, létezik-e egyáltalán olyan magyar várkönyv, amely ne lenne az... kapásból párat említek, ami kimaradt a felsorolásból, Borsod vára - a megye névadója, Anonymus is említi, a földvár ma is megtekinthető, Edelény szélén áll egy magányos domb tetején. Kihagyása szakmai hiba. A másik pedig vagy 10 km-el arrább állt, Szendrő vára. Az utóbbi néhány évben több régészeti feltárása is volt. Szarvaskőt is illett volna belevenni, ráadásul egy igazi romantikus vár Heves megyéből. Aztán olyan is volt egykoron, mint Dédesi vár, Abaújvár... Aranygombos Telkibányán a dombtetőn álló erődtemplom (mára csak a templom maradt, de elég jól dokumentált erősség volt).  irtad

 

Köszönöm a kritikus szavakat. Azért válaszolok  mert én készitettem a könyvet:

 

sajnos 96 oldalas a könyv ez adott, igy nem fért bele több.

Bevallom minden általad felsorolt  helyszinen  jártam és fotóztam söt légifotóim is vannak róla de nekem sajnos nem sikerült a Borsod  váráról és Szendrő váráról olyan képeket késziteni  ami  egy fotóalbumba belekerülhetne.

Előzmény: showtimes (116)
tomatas Creative Commons License 2007.04.26 0 0 128
Igazán szííííííívesen. :)
Előzmény: Pistike (127)
Pistike Creative Commons License 2007.04.26 0 0 127
köszi szépen :)
Előzmény: tomatas (125)
Pistike Creative Commons License 2007.04.26 0 0 126
Ha lenne annyi időm én magam csinálnám meg a környékünkről ;)
Előzmény: tomatas (124)
tomatas Creative Commons License 2007.04.25 0 0 125
Előzmény: Pistike (123)
tomatas Creative Commons License 2007.04.25 0 0 124
Ez egy igazán jó kiadvány, lassan, de biztosan minden megye kiadásra kerül Kastélylexikon.
Előzmény: Pistike (123)
Pistike Creative Commons License 2007.04.25 0 0 123
Van valami borsodi kastély lista?
Előzmény: showtimes (121)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.25 0 0 122

A Zemplén legszebb várai (szerintem) Füzér, Sárospatak, Boldogkő és Regéc (ebben a sorrendben).

 

Egyébként mindegyiknek más a szépsége:

 

Füzér egy kis tündérvár, főleg ott fönn a hegytetőn.

Sárospatak a történelmi jelentősége és a Rákóczi Múzeum miatt emelkedik ki,

Regéc romjainak pedig egészen romantikus hangulata van.

Boldogkőnek is megvan a maga sajátos atmoszférája.

 

Alighanem a Zemplén a mai Magyarország várakkal egyik legjobban ellátott területe.

Előzmény: showtimes (121)
showtimes Creative Commons License 2007.04.25 0 0 121
A klasszikus felosztás szerint Borsod, Heves és Nógrád alkot egy régiót. A kastélyokat azért nem említettem, mert akkor óriási a hiány, hiszen csak B-A-Z. megyéből be kellett volna venni egy tucatnyit, meg a könyv címében is csak a várak szerepelnek. Egyébként van sok szép kastély a térségben Kőkaputól Füzérradványon át Pusztaradványig. De az más kategória.
Előzmény: Pistike (120)
Pistike Creative Commons License 2007.04.25 0 0 120
Én szeretném megvenni a könyvet, de mifelénk nem kapható.
Na mindegy, majd csak megjön...

Mindenesetre az Északi-várak közé nem illenek a szabolcsi várak, kastélyok.
Szerencsésebb lett volna a szerkesztő részéről, ha valóban az Északi részre koncentrál és akkor bekerülhetett volna Szádvár, az Edelényi L'Huillier-Coburg kastély, vagy a Fáji Fáy kastély.
Előzmény: showtimes (116)
tomatas Creative Commons License 2007.04.24 0 0 119
Szádvár sincs benne, de ez a könyvsorozat nem is a teljesség igényével készült. Egy váras album, kiemelve a térségek várait a szerzők szubjektív meglátása szerint.
Előzmény: showtimes (116)
- duplagondol - Creative Commons License 2007.04.24 0 0 118
Erre föl építették ki az '52-es ostrom után a vár alatt húzódó alagutakat. Gárdonyi blőd leírásával szemben azok csak a várfal nyomvonalát követték, némi írói vénával viszont össze lehetett őket mosni a város alatti, valóban kiterjedt pincerendszerrel...
Előzmény: blitzkrieg (106)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.24 0 0 117

Szia Showtimey!

 

Szarvaskő is, Dédes is valóságos kis ékszerdoboz lehetett a maga korában.

Sajnos mára csak néhány kő maradt mindkettőből, de a csodálatos panoráma végett érdemes megmászni mindkettőt.

Előzmény: showtimes (116)
showtimes Creative Commons License 2007.04.24 0 0 116
Ez is hiányos, de nem is tudom, létezik-e egyáltalán olyan magyar várkönyv, amely ne lenne az... kapásból párat említek, ami kimaradt a felsorolásból, Borsod vára - a megye névadója, Anonymus is említi, a földvár ma is megtekinthető, Edelény szélén áll egy magányos domb tetején. Kihagyása szakmai hiba. A másik pedig vagy 10 km-el arrább állt, Szendrő vára. Az utóbbi néhány évben több régészeti feltárása is volt. Szarvaskőt is illett volna belevenni, ráadásul egy igazi romantikus vár Heves megyéből. Aztán olyan is volt egykoron, mint Dédesi vár, Abaújvár... Aranygombos Telkibányán a dombtetőn álló erődtemplom (mára csak a templom maradt, de elég jól dokumentált erősség volt).
Előzmény: tomatas (115)
tomatas Creative Commons License 2007.04.23 0 0 115
És itt a következő:

MAGYAR VÁRAK - Észak-Magyarország

Tartalomjegyzék:

Előszó 6
Bene vár – Mátrafüred 8
Boldogkőváralja 10
Büdy-vár – Vámosatya 14
Csővár 16
Diósgyőr vára 18
Drégely vára 22
Eger vára 24
Füzér vára 28
Hollókő vára 32
Kéked – várkastély 36
Kisnána vára 40
Kisvárda vára 44
Nógrád vára 46
Ónod vára 50
Pácin – várkastély 54
Regéc vára 58
Salgó vár – Perőcsény 62
Salgó vára 64
Sárospatak vára 68
Sirok vára 72
Solymos vára – Komlóska 76
Somoskő vára 78
Szabolcs vára 82
Szandavár – Szögliget 84
Szerencs vára 86
Vaja – várkastély 90

Előzmény: Törölt nick (70)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.19 0 0 114
és Várpalota vára? ez itt a reklám helye,az egyik legépebb várat,szülőhelyem várát reklámozom egy kicsit:))))
Előzmény: Törölt nick (113)
showtimes Creative Commons License 2006.12.18 0 0 112
Mindig karácsony előtt jönnek ki az új, várakkal, kastélyokkal foglalkozó albumok, mert karácsonyi ajándékra hamarabb eladható, mint egyébként.... láttatok a témával foglalkozó új könyvet, amit érdemes megvenni?
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.12.12 0 0 111
Kattints 104-ben a linkre és már nálunk is vagy!  :-)
Előzmény: Zicherman Istvan (110)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.12 0 0 110
Hová, ha nem titok! Szivesen!
Előzmény: Nagyon Várbarát (109)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.12.12 0 0 109
Szívesen máskor is! De ha van kedved te is átnézhetsz hozzánk!  :-)
Előzmény: Zicherman Istvan (105)
blitzkrieg Creative Commons License 2006.12.11 0 0 108
Bocs, nem olvastam el minden topikot.
Előzmény: Zicherman Istvan (107)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.11 0 0 107
Egert már emlegettük:) Az ,,Egri csillagokat" mindenki olvasta gyermekkorában:)) Még én is:)))
Előzmény: blitzkrieg (106)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!