Keresés

Részletes keresés

evodia2010 Creative Commons License 2022.10.09 0 0 28781

Nápoly

Előzmény: Ali-bá (28780)
Ali-bá Creative Commons License 2022.10.08 0 0 28780

Nem tudom, hogy nekem melyik fajtám van.  Ha lefotózom felismerheti valaki?         

  • Musa paradisiaca – Étkezési banán
  • Musa cavendishii – Törpe banán
  • Musa nana – törpe termő banán
  • Musa velutina – Pink banán
Előzmény: evodia2010 (28779)
evodia2010 Creative Commons License 2022.10.08 0 0 28779

Azt hiszem ezeknek nem ehető a termése... (?)

Előzmény: Ali-bá (28776)
csoer Creative Commons License 2022.10.03 0 0 28778

Szépen be van rakva gyümölcsökkel és még egyszer nagyon formás a fa.

Szerintem már akár érettek is a termések.

És látom bevált ez a cserép fajta, én is használom.

Köszi a válaszod.

Előzmény: Chas_Chez (28777)
Chas_Chez Creative Commons License 2022.10.03 0 0 28777

Citrus × clementina. Köszi!

Előzmény: csoer (28774)
Ali-bá Creative Commons License 2022.09.29 0 0 28776

Felszedtem, behoztam. Van nagy télikertem, elfér. Megpróbálnám addig nevelni, míg termőre nem fordul.   Van egy fűtetlen, de fagymentes déli és nyugati nagy ablakkal rendelkező lépcsőházam. Az egyiket oda teszem télire.

 

A kiültetett tavasztól őszig jócskán megszaporodott. Jelenleg már van 5 cseréppel. Ha valakinek kellene szívesen adok egyet.

Előzmény: Evif (28775)
Evif Creative Commons License 2022.09.29 0 0 28775

Kedves Ali-bá! Nekem is van banán (musa basjoo) kiültetve a kertbe. Most lesz 3. tele kint. 1. télen úgy "visszahúzódott" szegény, hogy azt hittem nem élte túl. Aztán pedig tavasszal elkezdett nőni sarjakról. Múlt telet is simán átvészelte kint, erősödött a törzse. Nem fogom beszedni. Télen védem mulccsal, geotextillel, és felé, köré nejlon kerül, úgy, hogy lélegezni is tudjon, ne fulladjon be. Megnéztem az egzotikuskertészet banán teleltetéséről szóló videóját, ajánlom megnézni.

Előzmény: Ali-bá (28772)
csoer Creative Commons License 2022.09.29 0 0 28774

Gyönyörű, formás fácska rengeteg terméssel. Sajnos nem tudom beazonosítani, melyik fajta mandarin. Csak sejtéseim vannak.

Előzmény: Chas_Chez (28773)
Chas_Chez Creative Commons License 2022.09.28 0 0 28773

Ali-bá Creative Commons License 2022.09.16 0 0 28772

Nyár elején kiültettem szabad földbe a banánomat. Nagyot fejlődött, sarjakat is hozott.  Mikor kell azt felszedni és behozni?  Hány fokig bírja? (Az éjszakai hőmérsékletre gondolok.)

 

 

csoer Creative Commons License 2022.09.12 0 0 28771

Köszönöm, hogy jelentkeztél.

Végül én a Fressnapf- ban vetem egy zsák Biolux Macskaalom nevezetű anyagot, ami zúzott kőből és kőporból áll.

A port kirostáltam, nekem csak a kő kellett.

Nagyon sok citrus, mediterrán növény talajában felelhető (olasz, spanyol) zúzott vulkáni kőzet, vagy hasonló.

A zeolit nagyon jó, de nem elsősorban a benne lévő ásványi anyagok miatt.

Ásványi anyagok terén legjobb az Alginit (ásványi trágya).

Trópusi, mediterrán cserépben (dézsában ) tartott növényeknél óhatatlanul fennáll a gyökérzet berohadása, gombás betegségei, a túl öntözés.

Ezért minden módon kell a talajt lazítani és erre az apró kőzet (vulkáni, zeolit stb) a legjobb.

Nagyon jó a perlit (és kell is), de az nagyon apró szemű.

Ezért például én a mangó fácskát (újból átültettem) a következő keverékbe raktam:

Kókuszrost

perlit

tőzeg (semleges)

Rododendron föld

kőzet (macskaalomból kinyert)

aljára vulkáni kőzet

 

Sajnos az Alginitot elfelejtettem, pedig nagyon jó.

A legalsó réteg tisztán kókuszrost, perlit keverék.

 

Előzmény: evodia2010 (28770)
evodia2010 Creative Commons License 2022.09.11 0 0 28770

Bocs nem jártam erre, azt sem tudom minek van kő alapból egy ilyen virágföldben.

Lehet olyan talaj volt kéznél a spanyoloknak.(?)

De ez a zeolit tele van ásványi anyagokkal, amik elvileg kioldódhatnak, használjuk méhitatóba is illetve borszőlő ízét is gazdagabbá teheti. Bár ez utóbbi nem tudom működik-e a gyakorlatban.

A másik cicaalom a bentonit. Azt őrölve bor/ecet derítésére is használják.

Ez a madaras zeolit, de gondolom vettél már...

Előzmény: csoer (28769)
csoer Creative Commons License 2022.09.04 0 0 28769

Huh, ez kell nekem is, köszi.

Legalább a Litshi és Guajava-nak lesz.

Szerinted, ha néhány nappal később újból átültetem, baj lehet?

Előzmény: evodia2010 (28768)
evodia2010 Creative Commons License 2022.09.04 0 0 28768

Én most vettem zeolitos macskaalmot lithops (kavicsvirág) földkeverékhez. Ásványi, de nem meszes...

Előzmény: csoer (28767)
csoer Creative Commons License 2022.09.04 0 0 28767

Kimaradt: tegnap már át is ültettem pálmacserépbe.

Jó erős gyökérzete van és végig benőtte.

Érdekesség: nem találkoztam ilyen talaj keverékkel, apró kőzettörmelékkel van tele, ami nekem sajna nincs.

 

 

Előzmény: csoer (28766)
csoer Creative Commons License 2022.09.04 0 0 28766

Ha már  így alakult a Mangó Osteen beszerzés, szerintem próbáljuk ki a legjobbat kihozni belőle, hátha sikerült kitartani  virágzás-termésig.

Esély meg van az oltott mivolta és a minimum 3 éves kora miatt.

Nekem nagyon megtetszett, hogy oltott.

A második linkért bocsi, első nekifutásból és a magas árból gondoltam rá.

Előzmény: evodia2010 (28765)
evodia2010 Creative Commons License 2022.09.04 0 0 28765

Érdekes véletlenek, bementem Aldiba és pont lehetett (doboz felirat szerint) osteen mangót venni. Gyümölcsöt. Szép pirosat. Vettem is egyet...

A linkek kapcsán: az Irwin jó vétel lehet, mert ha jól emlékszem azt mindenhol kisnövésűnek írták.

Nekem nam doc mai magoncaim voltak, sajnos nyaralás alatt pár éve tönkrementek, manapság meg elég drága a thaiföldi magrendelés. 

A második link az műnövény, dekoráció. :)

Előzmény: csoer (28764)
csoer Creative Commons License 2022.09.03 0 0 28764
Előzmény: csoer (28763)
csoer Creative Commons License 2022.09.03 0 0 28763

Igen, értem amit mondasz.

A gombás problémára én a felszívódó gombaölőszereket és a rézoxiklorid (ha jól írom) használom és fogom használni.

Én is az Osteen vettem, a kertész szerint alapvetően a hidegtűrésben van némi különbség.

 

Mangó

Habár hűvösebb mérsékelt éghajlaton igazi kihívás lehet termeszteni a rövid termőidőszakok miatt, a szubtrópusi kertekből nem hiányozhatnak a törpe mangófák. Ezek durván 2-4 méter magasra nőnek meg a szabad talajban, növénytartóban pedig természetesen kisebbek is lehetnek. Az Irwint és a Nam Doc Mai-t a legjobb növénytartóban nevelhető változatoknak, de ki lehet próbálni még a King Thai, a Glenn, a Clgshal, Carrie, és Palmer fajtákat is. A mangókat közvetlenül szüretelés után érdemes fogyasztani.

 

A törpe mangófa legfeljebb 2-4 m magasra nő, ez teszi alkalmassá a konténeres nevelésre. Közülük sok helyen az Irwin és a Nam Doc Mai a legnépszerűbbek, de olyan fajtákkal is próbát tehetünk, mint a King Thai, a Carrie, a Cogshall, a Glenn, a Neelam vagy a Palmer.

 

Máshol ezt írják:

A faiskolában nevelt fák általában be vannak oltva, így 3-4 éven belül termést kellene hozniuk.  A magról nőtt csemetéknek talán szükségük lesz 5-8 évre is, ahhoz hogy termővé váljanak. A magról nőtt csemeték sokkal nagyobbra nőnek és erősebbek, mint a faiskolában vett fák, ezen kívül ellenálló gyökérrendszerük van.

Előzmény: evodia2010 (28762)
evodia2010 Creative Commons License 2022.09.03 0 0 28762

A leírásokban ott van, hogy melyik mekkorára nő, meg hogy poly- vagy monoembrionic.

 

Seeds: There are two distinct seed types among mango cultivars. Mangoes originating on the northern plains of India, in Florida, Israel and South Africa generally have seeds with a single embryo and are called monoembryonic. The single embryo is the result of cross-pollination, a sexual process, and combines the traits of the male and female parents. Seedlings of monoembryonic mangoes will differ from the parent tree. Mangoes originating in Southeast Asia generally have seeds with multiple embryos, and are called polyembryonic. One embryo is of sexual origin, while the other embryos come from the maternal tissue and are identical to the mother tree. Polyembryonic cultivars have traditionally been grown from seed in many countries.

 

Boltban árult fajták (Keitt, Palmer) mind nagy növésűek, valószínűleg a magoncuk is az.

Néha van Ataulfó bio mangó Lidl-ben, talán az kisebb növésű, de az sem törpe.

Anger kertészetnél Keitt és Osteen volt. Én az utóbbit vettem.

 

A mangóbetegség ami könnyen előjön itt.

 

Előzmény: csoer (28761)
csoer Creative Commons License 2022.09.03 0 0 28761

Köszi az infót és jól jött a beszerzéssel kapcsolatos info is.

Végignéztem a neten, szép számmal van betegsége, de szinte mindegyiknek.

Egy közel 5 éves termő kávéfát (előző években közel 40 dkg kévét is szüreteltem) kellet kidobni tetű fertőzés miatt.

Pedig úgy gondolná az ember, nem nagy dolog. Mindent bevetettem, tövig visszavágtam, rovarirtóval mostam le rendszeresen és semmi.

Szóval tudom, nem egyszerű különleges, trópusi növények dézsában (cserépben) tartása.

Sok sikert hozzá neked.

De még egy szót, nem tudni egy oltott, kertészetben vásárolt Mangó esetén, hogy "normál" vagy törpe fajta.

Azt olvastam, általában a kertészetek törpe fajtákat árusítanak.

 

Előzmény: evodia2010 (28760)
evodia2010 Creative Commons License 2022.09.02 0 0 28760

Ami mangó probléma szokott lenni, az a friss hajtásokon megjelenő kis élősködők, meg egy gombásodási probléma, ami pöttyösödéssel jár először. Levelet és gyümölcsöt is támad. Interneten megtalálható...

Előzmény: csoer (28758)
Apuleius Creative Commons License 2022.09.01 0 0 28759

Igazából minden csak a rendelkezésre álló hely függvénye. Nálam sajnos egész egyszerűen nem megoldható 3 méteres növények teleltetése, de nagyjából csak és kizárólag ez tart vissza attól, hogy ilyen méretű mangót vagy licsit vegyek :-)

Mondjuk papayáim vannak, azokkal sem tudom mihez kezdek, ha megnőnek :-)

Szuper vásárt csináltál szerintem ezekkel a növényekkel.

Előzmény: csoer (28758)
csoer Creative Commons License 2022.09.01 0 0 28758

Igen, értem.

Végül is örültem, hogy a Litshi termő korban van és a Mangó oltott és közel 3 éves.

A Mangóról írják, hogy elágazáshoz kell a metszés, én is fogom metszegetni.

Max 3 méter magasságra alakítom. Írják a pára igényét, de nem gond. Kevésbé páraigényes, mint a Papaya.

A Papayám is közel 3 méteres, és vígan elvan és minden évben terem. A Mangó ilyen módon nem problémás.

Előzmény: Apuleius (28756)
evodia2010 Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28757

Hát ezzel a bazi nagy mangóval nekem is lesz problémám.

Attól félek még, hogy nagyobb páratartalom kell neki, mint a szabadban.

A kertészetben üvegházban volt, láthatóan szerette.

Nálam rögtön megjelent száradási nyom.

Szóval lesz kihívás. Na meg a teleltetés.

Régen, amikor voltak mangó magoncaim, azok irodai ablakot jól bírták télen-nyáron.

Nem bírták viszont a mediterrán teleltetést, de hát trópusi növények... 

 

Előzmény: Apuleius (28756)
Apuleius Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28756

Köszi szépen, akkor ez tényleg nagyon jó vétel volt. Még a 15 ezer körüli eredeti ár sem halálos (sok helyen 20 ezer fölött árulják), féláron pedig szinte ajándék :-) Az Örshöz közeli New Garden kertészetben is leakciózták a trópusi gyümölcstermőket, 40%-kal olcsóbban lehet talán még mindig kapni cserimoját és szamócaguavákat, de  a 20 ezer körüli alapár miatt még így sem olyan olcsók.

Nálam sajnos csak törpe mangó jöhetne szóba, mert annyi egyéb trópusi gyümölcstermőm van, hogy egy ekkora mangót egész egyszerűen nem tudnék már hol teleltetni (a licsi már eleve szóba sem jöhet). Törpe mangót viszont még nem igazán láttam semelyik kertészet vagy online kertészet kínálatában.

Előzmény: csoer (28753)
JHutter Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28755

Nyárvégi képek...

csoer Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28754

Sajnálom, mai nappal be is lett fejezve az akció.

Előzmény: vinik táltos (28751)
csoer Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28753

A mangó 14950 volt az eredeti és 50 százalék lejött az árból.

Közel 7500 egy kb 2 méteres oltott mangóért, ami kb 3 éves (ha nem több) nem túl magas ár szerintem.

A Litshi 12950 volt és annak is a fele lett fizetve.

Előzmény: Apuleius (28752)
Apuleius Creative Commons License 2022.08.30 0 0 28752

Megkérdezhetem, hogy mennyi volt a mangók eredeti ára, s mennyiért lehetett most megvenni?

Előzmény: csoer (28750)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!