Keresés

Részletes keresés

adrienne1 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 376

Nalunk mostanaban nagy altalanossagban a fondue-evés szorult hattérbe, a csoki azért, mert ugye fogyokura (én most nagyon rahajtottam), a sajt meg a Lény koleszterinje miatt, ami kissé magasnak itéltetett...

 

Marad a husfondue, na az van idönként (esetleg hal ritkan).

Előzmény: Zitka (375)
Zitka Creative Commons License 2009.11.27 0 0 375

:-))

Nekünk is van, és mi sem használtuk még.... :-)

Évekkel ezelőtt valami bagatell összegért vettem a Kikaban (tán 1500 ft volt), szép fehér porcelán. Felkerült a sarokszekrény legfelső polcára, aztán egyre hátrébb sodródott, és úgy maradt... :-DDDDD

 

De ez jó alkalom, hogy rendet csináljak odafenn, és valami hozzáférhető helyre tegyem. No meg akkor a fogyókúrát is zárójelbe kell helyezni. :-)

Előzmény: adrienne1 (374)
adrienne1 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 374

Na ez a mi husfondue-készletünk:)

Csokifondue-höz van egy icipicink, de még sosem hasznaltuk:)))

Előzmény: Zitka (372)
MésM Creative Commons License 2009.11.26 0 0 373
Hi,

Persze mi is csináltunk már kempingfőzőn sima tefal-edényben fonduet a sátor előtt, sokféleképpen el lehet készíteni...

Én is azt írom, amit tudok, mi spec 55-éve itt élőktől tanultuk a készítést, ők is ezt mondták. :-)

Nekünk ez bejött, felrakom a kerámialapra ebben a tálban, 'kis lángon' elkészítem szépen igy nem éghet oda, pláne ha folyamatosan keverem, átteszem a melegítőre és fogyasztom...jól tartja, eloszlatja a hőt, stb-stb.

Fogyasztásnál beleéghet a sajt (mondjuk az bármelyik edénybe), de ugye úgy kéne enni, hogy folyamatosan keverjük (nem csak mártogatjuk) egészen az aljáig, stb... Aki miatt odaég az alja, az fizet egy kört...

Edény, vagy összetevők, fogyasztási szertartás, stb kantononként (vagy falu) változnak. A szépség az egészben a sokféleség. :-)

De leginkább az íze :-)

MM

Zitka Creative Commons License 2009.11.26 0 0 372

No találtam egy képet az echte svájci :-) fondünkről. Nem túl jó minőség, de azért nagyjából látszik.  A cserépedényt meg már alább linkeltem.

 

 

adrienne1 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 371

Hat nalunk vagy sajt, vagy hus van, mindkettöhöz külön edény (a hushoz valami fém).

(OFF: a gyerekek kirepülése, hat... valahogy kevesebbet kell mosni:))) De a Nagylany most csak egy évre ment el - Pestre:) tanulni - aztan jövére a kisebb menne el, a nagy meg hazajön...+ ugye 1-2-akarhany fiatalember is megjelent nalunk...nem egyszerü:)))

 

Viszont nyugi: hozza lehet szokni, hogy elmennek, mar nem 5, csak 4 tanyért veszek le automatikusan - és a telefon-sms-mail-chatvonalak nagyon jol müködnek:)))

Előzmény: Zitka (370)
Zitka Creative Commons License 2009.11.26 0 0 370

Szóval akkor egy picike pozitívum azért van a gyerekek kiröpülésében..? :-)

(nálunk sincs már túl messze... :-s )

 

Nálunk a lányok inkább a húsfondüt szeretik, ahhoz van igazi svájci készletünk. Rézedény, kovácsoltvas állvány... Mi meg inkább sajtfondüzünk, ezért vettünk másodiknak egy nem túl drága rozsdamentes készletet, és annak az állványán csináljuk a kerámiatálban a sajtfondüt. Így szimultán. :-)

Előzmény: adrienne1 (369)
adrienne1 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 369

Nem kellene hirtelen nagyon nagy langra tenni, de elvileg birja.

Nalunk keramialap van, meg ezer éve elektromos fözölap, azokat nagyon jol türte, olyannyira, hogy még mindig a 20éves edényünk van (ami az elején iszonyu nagy volt, aztan tul kicsi:) és most, hogy a Nagylany elköltözött, most pont jo...)

Előzmény: Zitka (368)
Zitka Creative Commons License 2009.11.26 0 0 368

De jó, hogy jöttél! :-)

 

Bevallom őszintén, én nem mertem feltenni a gázra a kerámiaedényemet, inkább összefőzöm normál zománcosban, és úgy öntöm át az asztalon előmelegített kerámiába.

Előzmény: adrienne1 (367)
adrienne1 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 367

Hat nem, nem öntöttvasban, hanem keramiaban fözik a gazon vagy a tüzhelyen és utana ugyanebben a keramiaban kerül az asztalra.

Legalabbis a 22 Svajcban töltött év alatt én ezt mindenhol igy lattam.

Előzmény: MésM (362)
Zitka Creative Commons License 2009.11.26 0 0 366

Egy pillanatig sem akarom kétségbe vonni azt, amit írt, csak attól tartok, hogy "az" a bizonyos sokkilós öntöttvas edény nálunk egyáltalán nem kapható, vagy ha igen, akkor tízezrekben mérik az árát.

Plusz hozzátettem az én személyes tapasztalatomat. Ami persze biztosan nem olyan széles rálátás, de nekem bevált. :-)

Előzmény: mgy (365)
mgy Creative Commons License 2009.11.26 0 0 365
Csodálkozom is, hogy MM vasedényt ajánl sajthoz, én sosem próbálnám, viszont azt tudnuk kell, hogy neki egy cseppett nagyobb rálátása van, mint itt az átlagnak... :D
Előzmény: Zitka (364)
Zitka Creative Commons License 2009.11.26 0 0 364

Valamit félreértettél. A fene se akar húsfondüt kerámiaedényben készíteni...!

 

A sajtfondühöz kell a kerámiaedény, azért nem véletlen, hogy a svájciak is ezt használják.... :-)

 

az öntöttvasra itt elég sok panasz volt, hogy beleégett a sajt.

 

Volt alkalmam (nem 1x) Svájcban is fondüzni, vendégségben és étteremben is.

Az sajtfondü összeolvasztása természetesen nem a zselén v. den.szesz fölött történik, hanem gázon, normál edényben. Az (előmelegített) cserépedény az állványon már csak a hő szintentartásához elég. Szerintem. :-)

Előzmény: MésM (362)
MésM Creative Commons License 2009.11.26 0 0 363
Ja igen,

Elengedhetetlen eszköz a lyukas fakanál a kavaráshoz...ez segít a homogén olvasztásban...

:-)

MM
MésM Creative Commons License 2009.11.25 0 0 362
Hello,

Zitka és a Többiek:

A Fondue (úgy értem: sajt) öntöttvas edényben kéne hogy készüljön (kb 5-6kg az edény...és állvány, + pl zselés melegítő, stb) ...Otthon is lehet kapni...Ez tartja megfelelően és egyenletesen a hőt...és ez a tradicionális eszköz...Ugyanúgy néz ki mint a képen amit beraktatok, csak éppen vas. :-)

A készítés módja (és a hozzávalók) meg pláne nem mindegy...

A töltött káposzta készítésének is megvan a rendje és módja, a Fondue-nek is...

Én spec. nem dobálnám bele a dolgokat csak úgy..., és TÉNY hogy nem mindegy hogyan kavarjuk, milyen bort és fűszert rakunk hozzá (akármilyen sajtunk van)...:-) Meg persze hogy mit iszunk hozzá.

Leírtam a blogunkon...

Persze húsfondue-t, csokifondue-t bármilyen fém vagy kerámia edényben is lehet készíteni...de ez már más téma.

Ha kérdés van szivesen segítek.

MM
Ciráta Creative Commons License 2009.11.23 0 0 361

Sziasztok!

 

Sajt-és csokifondüt szeretnék készíteni, ehhez kellene nekem a szett.

mgy Creative Commons License 2009.11.23 0 0 360
Nekem van alatta öntöttvas (igaz, szinte majd mindig, minden alatt).
Előzmény: hive (359)
hive Creative Commons License 2009.11.23 0 0 359

nem lep meg, csak valahogy magamtól nem merném

lángelosztó van alatta?

Előzmény: mgy (358)
mgy Creative Commons License 2009.11.23 0 0 358
Nézd meg a (346) hozzászólást, meg fogsz lepődni!!! :D
Előzmény: hive (357)
hive Creative Commons License 2009.11.23 0 0 357
és ezt hogy melegítitek fel?
Előzmény: Zitka (356)
Zitka Creative Commons License 2009.11.23 0 0 356
Nálunk nagyon bevált. És, ahogy említettem, tán 1600 ft volt. Igaz, több évvel ezelőtt...
Előzmény: mgy (355)
mgy Creative Commons License 2009.11.23 0 0 355
Ez ránézésre hibátlan! Ha elég vastag az alja, akkor meg egyszerűen kötelező vétel!!!
Előzmény: Zitka (354)
Zitka Creative Commons License 2009.11.23 0 0 354

Pont ilyen! :-)

http://homar.blog.hu/2005/11/10/handjob_a_konyhaban

 

Ezexerint a coraban is van.

Előzmény: Zitka (353)
Zitka Creative Commons License 2009.11.23 0 0 353

Talán már tettem be képet az én cserépedényemről.

Terra d'Umbria márka, nem volt 2e ft a Vasedényben. Persze nem fondüedényként árulták, úgy min. a tripláját kérték volna érte.

Előzmény: mgy (351)
mgy Creative Commons License 2009.11.23 0 0 352
amije, istenem... :D
Előzmény: mgy (351)
mgy Creative Commons License 2009.11.23 0 0 351
Kérdés, hogy cserepet itthon milyet talál. Persze mindenki azzal főz, amilye van, de sztem sajthoz csak az jó...
Előzmény: Zitka (350)
Zitka Creative Commons License 2009.11.23 0 0 350

Attól függ, milyen fondühöz szeretnéd használni... Ja, és hogy mit értesz "színvonalas" alatt. :-)

 

Ha túlnyomórészt húsfondühöz, akkor már 4-5e ft-ért lehet kapni rozsdamentes szettet. Pl. a KIKA-ban szinte minden évben volt akcióban ilyen.

Megnézheted a Kátayt is a krt-on, itt persze a felső határ a csillagos ég. :-)))

 

Az előbb említetthez kiegészítésképpen vehetsz cserépedényt, hogy sajtfondüt is tudjatok csinálni. Ha visszalapozol, a hsz-aim között találsz képet is ehhez.

Előzmény: Ciráta (349)
Ciráta Creative Commons License 2009.11.23 0 0 349

Sziasztok!

 

Milyen típusú fondű-szettet ajánlatok, ami kb 5-7.000.- körül van, Vagy egyáltalán, milyen árban mozognak a színvonalas szettek?

 

Üdv: C.

MésM Creative Commons License 2009.08.11 0 0 348

Hello,

 

Nos, mi ezt a receptet tanultuk meg svájci barátainktól, és használjuk is soxor.

 

Kicsit erősebb mint amit már pár helyen ettünk itt Svájcban (ami volt édesebb, könnyebb, stb) de ezen a Gruyére-t érezni, az tuti, és valami ISTENI :-) Itt megtaláljátok.

 

http://lejtmenetben.blogspot.com/

 

Várjuk a véleményeket...

 

Üdv

MM

 

 

Blogunk a síelésről, túrázásról és biciklizésről
Zitka Creative Commons License 2009.01.04 0 0 347

Mi épp ma fondüztünk, és a bő 60 dkg sajthoz fél liter bor ment. A keményítőt érzésre szoktam adagolni, nem méricskélem. Szerintem megvolt egy evőkanálnyi, amit ma beletettem, kb. 1 dl csp-val. 

 

Abban a receptben tényleg nagyon kevés a 2,5 dl bor - az előbb fel sem tűnt.

Előzmény: mgy (346)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!