Keresés

Részletes keresés

H. Bernát Creative Commons License 2020.07.29 0 5 166815

" A szaltovói kultúrához köthető leletek nem igazán vannak jelen a 10. századi Kárpát-medencében."

 

Csak mert el vannak sumákolva. 

 

Igazold, hogy osztrák/cseh/szlovák/ukrán/román/szerb/horvát/szlovén "sumákol" ...

 

Ménem volna nekik mindegy, hogy a barbár magyarok szubbotci vagy szaltovói hagyatékkal jöttek ???

Előzmény: netuddkivogymuk (166794)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166814

mit picsogsz, nem mondasz semmit, ez itt magyar őstörténet téma

Előzmény: H. Bernát (166810)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.07.29 0 4 166813

Itt az a bizonyos sisak.

 

https://swordmaster.org/uploads/2013/kenotaf/szablia_shlem.png

 

Ha azt vesszük alapul, hogy a jelképes sírban volt láncing, sisak, sőt a kopjahegy -- ezek ugye, mind nagyon jellemző honfoglaló leletek ;-DDD --, akkor igen kicsi annak a valószínűsége, hogy ennek a sírnak bármi köze lenne a magyarokhoz.

Az már tényleg csak hab a tortán, hogy a díszes lószerszám alapján a XII. sz. (!!!) első felére tehető a sír.

 

Egyéb kérdés?!

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (166807)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -4 0 166812

Eddig mindössze a karosi II/41. sírból ismert egy eset, ahol a tarsoly peremét is veretekkel díszítették (RÉVÉSZ 1996, 149. tábla), melynek párhuzamai az Észak-Kaukázus 10– 11. századi alán kultúrája mellett, a sok egyéb vonatkozásban párhuzamot jelentő ősmordvin temetőkből is ismertek (KRYLASZOVA–BELAVIN–TÜRK 2014, 11. kép).

http://www.arpad.btk.mta.hu/images/kiadvanyok/Turk_Lorinzy.pdf

netuddkivogymuk Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166811

"Amit csinálsz, nem más, mint mocskos hazudozás"

 

Abszolút tévedésben vagy. 

LGY (vagy Makkay) elnéletét, gondolatait nem kisöpörni kellett volna holmi Komar féle percemberkék baklövéseire, hanem tovább fejleszteni, és akkor nem itt tartanánk. 

Előzmény: The real Winnettou (166776)
H. Bernát Creative Commons License 2020.07.29 0 5 166810

(nem tudom érthető e minuszoló majmok számára)

 

Nem érthető, hogy egy főemlős miért is nyelvészkedik passzióból itt.

 

Ott az állatóvóda.

Előzmény: zik eszaki (166792)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166809

"Ezzel pont ellentmondásba kerülnél magaddal. Hiszen ez pont azt jelentené, hogy a magyar etnikum nem folyton alakul és asszimilál másokat is (mint mindenki más) hanem ott, szerinted  855-ben megalakult és kész."

 

Olvasd már vissza, mit is írtam. 

A magyarság kialakulása lépcsős folyamat volt, és nem egyenletes, és ebben a folyamatban a legnagyobb lépcső (döntő esemény) a törzsszövetség megalakulása volt. Azt is írtam, hogy ezzel a folyamat nem ért véget, hanem itt olvadtak össze a túlélő későavarokkal. 

Te most a szememre hányod, hogy kihagytam a kunokat. 

 

"És ha ez van, akkor miért is felejted el azt, hogy ott "855-ben" is kellett lennie egy olyan csapatnak aki ezt a magyar nyelvet és identitást hordozta?"

 

Képzeld, nem kellett ott lenni egy olyan csapatnak, aki ezt a magyar nyelvet beszélte. De volt hál Istennek, és ezek a hungerrek (ungrik) lehettek. Azok, akik itt is beszélték a magyar nyelvet, azaz a túlélő későavarok. Tőlük vették át a honfoglalók (nagy része) a magyar nyelvet. 

 

"Sehogy sem vagy logikus..."

 

Hmmm.

Tükör?:-)))

Előzmény: dash_ (166770)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2020.07.29 -6 0 166808

"A szaltovói kultúra területén előkerülnek mindenféle leletek amik annyira azért kapcsolatba hozhatóak egymással, hogy ezt egy régészeti kultúrának nevezték el egykor. Jelen vitában pedig valójában teljesen érdektelen, hogy ezek milyen etnikumhoz vagy etnikumokhoz tartoztak. Csak az számít, hogy hogy néznek ki a tárgyak és a sírok. Egyébként ez a csoport Etelköz elhagyása után is éli tovább gond nélkül az életét a 10. században, pont ott ahol addig is."

 

És a kusnarenkói csoport is  éli tovább az életét karajakupovóban, uelgiben, bolsie tyganiban azután, hogy a szubbotcaiak elhagyták a térséget. 

Nyugodj meg a szaltovói kultúra magyar vonatkozásait a tudománnyal ellentétes eszközökkel söprik le a tudósok. Ragaszkodnak az "egy nép egy kultúra" idétlen hülyeséghez. 

 

"A 10. századi Kárpát-medencében is vannak mindenféle cuccok amik előkerülnek a földből. Van amit honfoglalónak tartanak van amit nem, van amit vitatnak. "

 

És van, amit eldatálnak. 

 

"nem igazán tudsz olyan leleteket mutatni (leszámítva nagyon pár eltévedt darabot) ami a B csoportban és A csoportban is meglenne, így arra utalhatna, hogy az egyik helyről a másikra ment valaki. Ezt pedig az a fentebb említett probléma is megerősíti, hogy a szaltovói kultúra vígan megvan még a 10. században is"

 

Nem igazán tud Komar mutatni (leszámítva nagyon pár eltévedt darabot), ami a volgai levédiát bizonyítaná. 

Aránytévesztésben szenved a régészet tudománya azért, hogy a prekoncepciót a felszínen tartsa. 

 

"logikusan csak régészeti érvekkel lehet cáfolni,"

 

Hát most véletlenül pont ezt tettem:-)))

 

"És mióta vannak valóban honfoglalókhoz köthető és szinte megszólalásig azonos leleteink, a szaltovóiak úgy kiestek a versenyből hogy már sorszámot se kapnak."

 

Már megint az "egy nép, egy kultúra" téves elvi megállapításnál tartunk. 

A magyarok 857-ben sok kultúrájú népekből álltak össze. (SB már többször szót ejtett erről.)

 

" érthető, hogy miért is van akkor ez az elég konszenzusos vélemény a régészetben"

 

Számomra egyértelmű, hogy miért is van konszenzusos vélemény a régészetben. 

Előzmény: dash_ (166765)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.07.29 0 5 166807

Az a nagy gond, hogy hatalmas lelkesedéssel felemlegetsz dolgokat, miközben semminek nem jársz utána.

 

"szerinted a  hajfonatkorong, övdíszek, sisak, nyeregkápa lemez, ezüst palmetta mintás függesztőveretek

az kereskedelmi tevékenységre utal-e?"

 

A híres kaukázusi leletekkel kapcsolatban ennyi jelent meg eddig:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=155362528&t=9111571

 

Nem tudom, hogy konkrétan mely sisakról beszélsz, de az anapai -- Andrejevszkaja Schely -- feltárásokkal csupán 1 db

sisak került elő (lovas temetkezés, jelképes sír (kenotáfium), X-XII. sz.).

 

Szóval, beszéld meg Lezsákkal, hogy írja már meg azt a cikket a 2019-es feltárás eredményeiről, ami lassan már egy éve volt.

Előzmény: zik eszaki (166801)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -4 0 166806

erről beszélsz?

 

a 4. és 3. század fordulójáról egy olyan kelta településrészletre leltek a szakemberek, amelyben szkíta leleteket is találtak. 

A nagyrészt kelta falu földbe mélyített, lekerekített téglalap alaprajzú épületei között itt-ott nagy kerek, vagy ovális szkíta házak nyomait is felfedezték a miskolci régészek. Ez a két kultúra találkozására utal. Csakúgy, mint a területen talált három élű, szépen kidolgozott szkíta nyílhegyek.

https://magyarmuzeumok.hu/cikk/kelta-falura-bukkantak-a-banya-alatt

 

 

egymás mellett éltek...

 

Előzmény: dash_ (166802)
dash_ Creative Commons License 2020.07.29 0 4 166805

"amúgy miből feltételezed, h kereskedelmi tevékenységből került hozzá a tarsolylemez?

mert ugye elismered, h csak feltételezés...

 

(akár lophatta is, más módon szerezhette)"

 

Te akkor sem olvasod el a kérdésedre a választ mikor másodjára is odateszik eléd? De akkor minek kérdezel?

 

Ezt írtam eredetileg is:

"Ennek az oka pedig épp az, hogy az emberek kereskednek, fosztogatnak és minden más módon hozzájutnak mások cuccaihoz."

"...kereskedelmi vagy hadi tevékenység révén került oda. Még az is lehet, hogy közvetett módon és nem egyenesen a magyaroktól."

 

Szóval hol itt a baj akkor?

 

 

"szerintem sisakot 

nem bocsátottak

kereskedelmi eladásra

a törzsek."

 

Oké. És van erre valami bizonyítékod vagy érved is? De jó, legyen úgy ahogy te mondod, akkor az nem ári volt hanem hadizsákmány, jobb így?

Előzmény: zik eszaki (166801)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -4 0 166804

akkor se tudod kijelenteni, h kereskedelmi tevékenységből származik

Előzmény: dash_ (166802)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166803

nem arról van szó, h összeegyeztethetetlen lenne, 

 

hanem h valódi tényeket, régészeti leleteket nem létezőnek igyekszel mutatni ezzel a kifogással

Előzmény: dash_ (166800)
dash_ Creative Commons License 2020.07.29 0 5 166802

"arról se hallottál, h a szkiták és a kelták rokon nép, ugye"

 

Ugyanazzal az űrhajóval jöttek.

 

Most komolyan, láthatóan fogalmad sincs mik azok a háromélű szkíta nyílhegyek és hol kerültek elő meg hol nem, minek akarod csípőből megmagyarázni akkor a dolgot?

 

 

"arról se hallottál, h az avarok elég nagy részt elfoglaltak a balkánból, és ott is jártak"

 

Hol az az "ott"? Te melyik veretekről beszélsz? Vagy legalábbis milyen leletmiliőben kerültek elő ezek?

Előzmény: zik eszaki (166798)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166801

amúgy miből feltételezed, h kereskedelmi tevékenységből került hozzá a tarsolylemez?

mert ugye elismered, h csak feltételezés...

 

(akár lophatta is, más módon szerezhette)

 

de 

 

szerintem sisakot 

nem bocsátottak

kereskedelmi eladásra

a törzsek.

Előzmény: dash_ (166793)
dash_ Creative Commons License 2020.07.29 0 4 166800

"és az nem lehet h nem kereskedelem,

 

hanem a rómaiak miatt"

 

A rómaiak még sehol nem voltak abban az időszakban amiről beszéltem.

 

 

"vagy mert ibériában is és britanniában is kelta törzsek életek...

az nem merült fel?"

 

Azért kelta és kelta között is van különbség, ahogy bizonyos területekhez köthető tárgyak között is.

 

 

De ha nem muszáj akkor abba azért nem mennék bele, hogy most megpróbáljunk egy igen általánosan elfogadott és univerzális régészetelméleti dolgot megcáfolni, csak azért mert nem összeegyeztethető valami megalapozatlan agymenéssel. Sokáig tartana és úgysem menne.

Előzmény: zik eszaki (166796)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.29 -4 0 166799

közös utodaik vannak azt nem lehet letagadni.

Előzmény: zik eszaki (166798)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166798

szkíta háromélű nyílhegyek a nyugat-európai keltáknál

 

arról se hallottál, h a szkiták és a kelták rokon nép, ugye

 

 avar veretek a Balkánon,

 

arról se hallottál, h az avarok elég nagy részt elfoglaltak a balkánból, és ott is jártak

 

Előzmény: dash_ (166793)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2020.07.29 -6 1 166797

" Ez egy elég stabil érv arra, hogy a honfoglalók nem a szaltovói-kultúrából jöttek."

 

A honfoglalók nem egy kultúrkörből jöttek, mint ahogy azt a fősodor prekoncepciója feltételezi.

Előzmény: dash_ (166739)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166796

 ibériai pajzsok Britanniában, britanniai sarlók Ibériában, 

 

és az nem lehet h nem kereskedelem,

 

hanem a rómaiak miatt

territories in the Iberian Peninsula that were previously under the control of native Celtiberian tribes and the Carthaginian Empire.  

https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_conquest_of_the_Iberian_Peninsula

 

vagy mert ibériában is és britanniában is kelta törzsek életek...

az nem merült fel?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Celtiberians

Előzmény: dash_ (166775)
Carnuntum Creative Commons License 2020.07.29 -5 1 166795

"Amit csinálsz, nem más, mint mocskos hazudozás."

 

-----

 

"....meglepő gyorsasággal csapott át a hazugozó és személyeskedő nevetséges parasztságba. Az ember nem épp ezt a vitakultúrát várná egy magát kutatónak és történésznek valló embertől. Szóval, szerintem Kerényi prof. Winnetou (beillesztés tőlem) jelenleg nem az a kategória ami kimerítené a tudományosság kritériumait. Reméljük, hogy ez még változni fog." *

 

* idézet forrása:

 

https://forum.index.hu/Article/jumpTree?a=155471650&t=9111571

Előzmény: The real Winnettou (166776)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2020.07.29 -6 1 166794

" A szaltovói kultúrához köthető leletek nem igazán vannak jelen a 10. századi Kárpát-medencében."

 

Csak mert el vannak sumákolva. 

 

Előzmény: dash_ (166739)
dash_ Creative Commons License 2020.07.29 0 4 166793

"ez még mindig nem válasz."

 

Dehogynem. De akkor félek nem egészen érteted meg amit megpróbáltam levezetni.

 

 

"szerinted

a  hajfonatkorong, övdíszek, sisak, nyeregkápa lemez, ezüst palmetta mintás függesztőveretek

 

az kereskedelmi tevékenységre utal-e?"

 

Szerintem mint a múltkori és most újra linkelt magyarázatból egyértelmű, igen, bármit kereskedelmi tevékenységre (vagy hasonlóra) utal ami csak szórványleleteket eredményez. Teljesen függetlenül attól mi a konkrét lelettípus.

 

 

"gondolom, a tarsolylemezre azt mondod igen."

 

Aha, azt. Miért, te pl. az egyértelműen rusz temetőben egy egyértelműen magyar tarsolylemezzel fekvő viking vitézre is azt mondaná, hogy magyar volt mert volt egy magyar tarsolya? Mert vannak ám ilyenek is.

Előzmény: zik eszaki (166790)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166792

miközben 

a visz

Kildin Saami ва̄лльтэ vaːʎːte

Komi-Permyak босьтны boɕtnɨ

Udmurt басьтыны bɑsʲtɨnɨ

 

(nem tudom érthető e minuszoló majmok számára)

 

és ezeket a szavakat amiket felsoroltam

mind megtalálni ugyanezzel a hangsorral az IE és szláv nyelvekben

 

Előzmény: zik eszaki (166788)
dash_ Creative Commons License 2020.07.29 0 5 166791

"De igen."

 

Egyet mondj.

 

 

"Jobb volna, ha elolvasnád."

 

Én elolvastam. El is mondtam neki mi a bajom, ő nem bírt rá érdemben reagálni.

Bár szerintem ez nem is azért volt mert ne lenne elég okos, hanem mert nem volt elég felkészült, valamiért nem érezte fontosnak, hogy érdemben megismerkedjen annak a témának a kutatásával és szakirodalmával amihez hozzá akart szólni. Ráadásul a mindenki más hülye csak én nem stílusban, amit persze lehet, de ahhoz meg aztán valóban nagyon nagy felkészültség kell, hogy ne fújja vissza a szél a matériát az arcodba amit épp dobálni akartál...

Előzmény: Carnuntum (166784)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166790

ez még mindig nem válasz.

 

szerinted

a  hajfonatkorong, övdíszek, sisak, nyeregkápa lemez, ezüst palmetta mintás függesztőveretek

 

az kereskedelmi tevékenységre utal-e?

 

itt van pontosan

https://mnm.hu/sites/default/files/ezer_jel_magyar.pdf

 

 

gondolom, a tarsolylemezre azt mondod igen.

Előzmény: dash_ (166775)
H. Bernát Creative Commons License 2020.07.29 0 4 166789

Jobb volna, ha elolvasnád.

 

Én már akkor megtettem, amikor bejelentkezett az ifjú kutató úr, de az eltávja után nem jött vissza (pedig beszéltük, hogy kitárgyaljuk egyes aspektusait).

 

Éppen tegnap is tettem rá egy észrevételt, a te beidézésedre, bemutatván egy kézzelfogható megoldást egy "dilemmájára".

Előzmény: Carnuntum (166784)
zik eszaki Creative Commons License 2020.07.29 -5 0 166788

és pont ez bizonyítja, h az urali-finnugor nyelvek későbbiek

 

a világos-fehér és a választ

egyedül a lappnál

Lule Saami vielggat vi͡ɛlɡːɑt  : Lule Saami válljit valːjit

 

a csillog, fény mélyhangrendű a finnugorban val- : valo валдо valgus vauktuz

 

és a válik is

Ősi örökség a finnugor korból: vogul vail, cseremisz valem (‘leereszkedik, leszáll’), finn valka (‘átkelő’), lapp vuol(get) (‘válik valamivé’).

 

és ez valószínűleg kapcsolatos a valódi szóval

ősi örökség a finnugor korból: vogul alam (‘leszek’), osztják olda, zürjén vol-, votják vel-, finn olle (‘van’).

 

miközben a finnugorban teljes keveredés van (a hasonlóság ellenére)

a világos - van válik változik - valódi szóalakjaiban 

 

pl.

veszít

Komi-Zyrian воштыны voʃtɨnɨ

 

változik

Komi-Zyrian вежсьыны veʒɕɨnɨ

Hill Mari весемӓш vesemæʃ

 

Előzmény: zik eszaki (166773)
H. Bernát Creative Commons License 2020.07.29 0 3 166787

"Ahogy mutattad is: kevered a szart a fossal. De attól az még excrementum marad."

 

Végre, kiadhattad magadból a lényeged te is!

 

 

Hát nem mondtam, hogy kuruc vagyok??

 

De némi latinos műveltséggel is ...

Előzmény: Carnuntum (166782)
H. Bernát Creative Commons License 2020.07.29 0 4 166786

Nyilván, te ízlelés tapintás és szaglás után mondasz véleményt az ilyen kérdésekben

 

Nem, én a tudomány legfrissebb álláspontját fogadom el -- majdnem mindig ...

 

 

Formai és jelentésbeni hasonlóság mutatható ki ezeknél a szavaknál 

 

Majd ha nyelvész mondja.

Előzmény: Carnuntum (166781)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!