Keresés

Részletes keresés

nusa-szegedről Creative Commons License 2008.01.14 0 0 239

A képtáramba föltettem a síkban kötött zokni munkamenetének képeit, magyarázó szöveggel, illetve némi hasznos tanácsot annak, aki zoknikötésre adja a fejét, de még nincs gyakorlata benne.

Ha, gondoljátok ide is kibiggyesztem...

Mazsóka75 Creative Commons License 2008.01.14 0 0 238

Sziasztok!

Köszönöm szépen a segítséget, mindenképpen megpróbálom!!! Kiollóztam a leírásokat, képeket. Beszerzek fonalat és tűket.

Jelentkezem még! Üdvözlet mindenkinek és kellemes, hasznos időtöltést!

nusa-szegedről Creative Commons License 2008.01.14 0 0 237

Olvass vissza a topicon!

Az a sok tű, csak úgy csinál, mintha ijesztő lenne...

De, másképp is elérheted a kivánt sikert: Hirvike, 159. hsz.-ában találsz egy finn technikát mely, síkban köt!

A rajzok nagyon egyértelműek, csak nyugodtan, megfontoltan nézd végig.

Van aki már köti, és egyszerűnek találta.

Ha elakadsz, kérdezz

Előzmény: Mazsóka75 (236)
Mazsóka75 Creative Commons License 2008.01.14 0 0 236

Sziasztok!

Új hozzászóló vagyok. Támadt egy kósza ötletem, hogy kötnék zoknit a gyerekeimnek. sikerült is egy jó helyet találnom, ahol lenne segítség, de megmondom őszintén megijedtem a sok tű láttán, ez nem is olyan könnyű, mint, ahogy én kezdő kötögetős gondoltam...

üdvözlettel!

borcsimama Creative Commons License 2008.01.13 0 0 235
Szép jóreggelt kívánok Mindannyiotoknak. borcsimama vagyok a kötős fórumról. Nusa és a többiek akik tudtok zoknit kötni, irigyellek benneteket, hogy ennyi tűvel hogy tudtok egyszerre kötni. Nekem is van harisnya kötőtűm, meg körkötőtűm is. Talán egyszer használtam a körkötőtűt, de igazán nem tudtam rájönni a sorok kezdése, ill. befejezése, ez nekem gondot okozott, okoz. Nagyon szeretném megtanulni a fortélyt.
Lehet, hogy fog sikerülni, ha akarom.
Most lementem, hogy tudjak gyakorolni, megpróbálom, hátha sikerül.
Üdvözletként küldök egy virtuális csokrot.
exiefo Creative Commons License 2008.01.12 0 0 234

Már azért itt kereslek, mert hiányollak
Előzmény: nusa-szegedről (232)
nusa-szegedről Creative Commons License 2008.01.12 0 0 233

Természetesen !

Annyi már történt, hogy "Ipamnak szóltam, de Napam is értett belőle"...

Előzmény: hirvike (231)
nusa-szegedről Creative Commons License 2008.01.12 0 0 232

Dehogynem, dehogynem!

Írok én, számtalant, csak aztán győz a józan ész, és nem küldöm el...

Előbb, vagy utóbb már, így is máglyára vetnek

Előzmény: exiefo (230)
hirvike Creative Commons License 2008.01.11 0 0 231

Jó, ha csuklok, legalább tudom az okát, és nem vedelem feleslegesen a drága ásványvizet! :-) 

 

Azért majd számolj be az eredményről.

Előzmény: nusa-szegedről (229)
exiefo Creative Commons License 2008.01.11 0 0 230

Mi van Veled Drága, irtam , és nem válaszolsz !
Előzmény: nusa-szegedről (229)
nusa-szegedről Creative Commons License 2008.01.11 0 0 229

Minél többet nézem annál szellemesebbnek tűnik a síkban történő zoknikötés !

Mivel, még mindig "diszkvalifikálva" vagyok, egy kezdő zoknikötőnek ajánlottam fel a lehetőséget !

Elmondtam neki, hogy Te hoztad Finnországból.

Kiváncsi vagyok meg tud-e bírkózni vele, mert nemcsak a zoknikötésben kezdő...

Sajnos érvényesül a "galamb" szindróma is

Előzmény: hirvike (227)
vmartina Creative Commons License 2008.01.07 0 0 228

Na, Leányok, most ugrik a majom a vízbe!

Elkezdtem életem első zokniját. Egyenlőre a passzé részt csinálom, nincs még semmi gondom. De majd a sarkától...?!

hirvike Creative Commons License 2007.12.23 0 0 227

 

SAROK - kanyar

 

Ha megvan a leffentyű, 3 részre osztjuk a szemeket. Ha nem pontosan osztható, a maradék középre kerül. Jelzőfonalakat fűzünk a szemek közé.

 

 

A sarok-alj a középső csoport szemeiből alakul ki, amihez hozzáfogyasztjuk a szélső csoport szemeit. Minden sorban egy szélszem fogy el, mindig a középső csoport végén.

A jelzőfonal két oldalán lévő szemeket kell összekötni, így gyakorlatilag a középső harmad mennyiségű szemet mindig lekötjük (a többi meg vár a sorára). A sor végén (tehát a középső rész végén) hozzákötünk egy szemet a várakozókból. Fordulás, és a fonák oldalon ugyanez. (Tulajdonképpen a szélső szemeket felhajtjuk a középsőkhöz, mint egy doboz oldalait.)

 

A sarok fogyasztása, avagy a sarok-alj kötése:

 

1. A sarokalj kötése fonák sorral kezdődik:

Az első szemet lekötés nélkül emeljük le, lekötjük a szélszemeket (= 1. csoport) és a középső csoport szemeit, az utolsó szem kivételével.

 

2. * Kössük össze fordítottan a középső csoport utolsó szemét és a szélső csoport első szemét.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Fordítsuk meg a munkát.

 

4. Az első (fogyasztásból született) szemet lekötés nélkül emeljük le - fonal hátul.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Kössük le a középső csoport szemeit simán, az utolsó szem kivételével. 

 

6. Kössük össze áthúzással a középső csoport utolsó szemét és az első szélszemet. (Áthúzás: az 1. szemet simán leemeljük, a következő szemet simán lekötjük és áthúzzuk a leemelt szemen.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Fordítsuk meg a munkát.

 

8. Az első (fogyasztásból született) szemet lekötés nélkül simán emeljük le - fonal elől. Kössük le a középső csoport szemeit fordítottan, az utolsó szem kivételével.*

 

9. Ismételjük * - *, addig, amíg az összes szélszem elfogy. A fogyasztás során az utolsó sor sima. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A sarok, vagyis a leffentyű és a kanyar szerkezeti rajza.

 

  A függőleges (szaggatott) vonalak a normál szemeket jelzik, az oldalsó ferde vonalak pedig a fogyasztásokat.
Előzmény: hirvike (221)
hirvike Creative Commons License 2007.12.22 0 0 226

Bocsi mindenkitől, de a folytatás már Karácsony utánra marad...

 

Azért még egy gyors kiegészítés; az én általam ismert MEGERŐSÍTETT SAROK így történik:

 

SZÍNE: *1 sima, 1 átemelés - fonal hátul*  Ezt * - * ismételjük.

 

FONÁKJA: minden szem fordított

 

Ezt a kötésmintát alkalmazzuk a sarok kanyar-részén is.

Előzmény: hirvike (221)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.21 0 0 225
Nagyon jól ki lehet igazodni.. :D

Ez a kevésbé zacskószerű leffentyű bebirizgálta a fantáziám.. :D (Én néha fogyasztok tűnként egy-két szemet a sarok elkezdése előtt, ugyanez okból kifolyólag..)

Muris, hogy nem értetted, amit írtunk, hisz ugyanarról beszélek, mint amit Te a 2-3. lépésben leírsz..
Csak éppen én ezt a két lépést ismételgetem addig, míg a lekötött szemek száma már csak kb. a fele a kiindulásinak. És nem tudom, Te innen hogyan folytatod, és azt a két szélső szemet hoyg szeded majd fel, hoyg lyuk ne képződjék, de ezexerint valamilyen módona probléma ismerős kell legyen; na, erre jó, ha a fordulásnál mindig ráteszel a sor elejére egy ráhajtást.. :D (De puding próbája..) Nekem is már régóta dédelgetett álmom a egész Buss könyv metodikájának végigpróbálása.. :D

(Ja, amúgy az olasz kezdés abban a könyvben is benne van, körkötésre is adaptálva, de szerintem a fordító, vagy talán maga a szerző sem volt vele teljesen tisztában, mit is akarhat, mert eléggé el van kenve a lényegi mozzanat, ti. amikro gyűrűvé kapcsolod a szemeket.. :D)
Előzmény: hirvike (221)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.21 0 0 224
Annyira szép, aprólékos.. ez hányas tűvel készült?
Előzmény: nusa-szegedről (222)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.21 0 0 223
:DD Neeem.. nagyon elhavaztam a sk. ajándék bevállalásokkal+ készülődéssel, így a saját pulcsi későbbre marad.. :) De a topicotokról vki feltette gy anggggyon jó linket naggyon sok ilyen jellegű pulcsival, német leírással, asszem abból választok majd.. vagy jól össezkombinálom.. :D

Ez utólag megkötött, ékben fogyasztott sarok? Vigyázz a mancsaidra, ha terheled, jobban bedurranhat... Igaza volt lentebb vkinek, aki azt írta, öt tűvel is lehet fa alá tenni a zoknit... még látványosabb... (Mondja az, aki két éve még 24-én éjjel is kötötte a zokniját a rokonynak, akivel 25-én karácsonyoztunk.. :D)

Tudomám, hogy van egy restaniciám.. de lásd ellső mondat.. azért igyekszem.. :)
Addig pár szó az olaszkötésről.. Sokat próbálgattam körkörösen, gyakorlatilag ugyanaz a problematika, mint a sarokmegerősítő, szemáltemelős technikánál... végül abban maradtam magammal, hoyg a segészálat körkötőtűn oda vissza kötöm, és a kötőfonal első sorában osztom szét a 4 tűre a szemeket, a másodikban zárom a kört. A szálvég eldolgozásánál a végén ezt a kis nyílást nagyon egyszerűen, láthatatlanul be lehet dolgozni. Ha ezután passzét kötsz, "nyugalmi állapotban" = nem lábon hordva az egész passzérész harmonkiaszerű, ami nekem nem tetszik annyira, de felvéve rendesen kisimul, és rugalmas, nem csúszik le. (Ha tudok, mutatok majd képet is róla.)
Általában én is váltogatva használom ezt a kezdésmódot a két számmal nagyobb tűre vagy dupla tűre való szemfelszedéssel. :D

Előzmény: nusa-szegedről (222)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.21 0 0 222
Nagyon lendületesek vagytok!

Én, fájós kéz, ide vagy oda, az elméleti síkról áttértem a gyakorlatira: kénytelen voltam befejezni a zoknimat, mert a karácsonyt hegyekben töltjük és szükség lesz rá.

IOkaste, örülök, hogy itt is összefutottunk…                 

Hogy haladsz a kötött toppal, aminek kötéséhez mintát kerestél?

Végül az én mintámat választottad? Büszke lennék…

Lányok, az ünnepekig már nem találkozunk, ezért most kívánok mindenkinek nagyon szép karácsonyt és nagyon sikeres új esztendőt: nusa

hirvike Creative Commons License 2007.12.20 0 0 221

drága index...!  azért remélem ki lehet igazodni... :-(

 

SAROK - leffentyű

 

Ha kész a zokni szára, a 2. és 3. tűn lévő szemeket egy időre elfelejtjük, ehelyett a 4. tűről folytatjuk a kötést az 1. tűre, és oda vissza kötünk egy darabig. (Egy kötőtűt így félretehetünk.)

(Ha a szár kötése során a tűkön lévő szemek száma eltérő volt, mindenképpen ellenőrízzük, hogy az 1. és 4. tűn ugyanannyi szem van, mint a 2. és 3. tűn)

 

1. Kössük át a 1. tű szemeit a 4. tűre (gyakorlatilag folytatjuk a kötést, de már nem körbe.)

 

 

2. Fordítsuk meg a munkát, lekötés nélkül emeljük le az első szemet, és kössük végig a sort fordítottan (a zokni belső oldala)

3. Fordítsuk meg a munkát, lekötés nélkül emeljük le az első szemet, és kössük végig a sort simán (a zokni színe)  

4. Folytassuk a harisnyakötést - a munka színén sima, fonákján fordított szemek - addig, amíg a sorok száma 2-4 db-al kevesebb, mint a szemek száma (vagy amíg a próba során a sarok leér a földig).

5. Utoljára kössünk egy sima sort.

 

Sarok - színe

 

Sarok - fonákja

 

 

A sarok-leffentyű hossza szemmértékkel is megállapítható: a megfelelő hosszúság kb. 3/4-e a leffentyű szélességének.

 

 

Változat a sarok elkészítésére: "MEGERŐSÍTETT SAROK"

 

SZÍNE: 1 sima, 1 fordított, *1 átemelés - fonal hátul, 1 fordított* Ezt * - * ismételjük.

 

FONÁKJA: simára sima, fordítottra fordított

 

Ezt a kötésmintát alkalmazzuk a sarok kanyar-részén is.

 

 

- A "megerősített" kifejezés a kötés vastagságára vonatkozik, mivel a kötött darab nem lesz tartósabb, de vastagabb igen. Az igazság az, hogy kilukad, ha a fonal elkopik, így a kötés vastagsága ezen nem segít.

 

- Ha azt szeretnéd, hogy tartósabb legyen a sarok, érdemes a hagyományos fonal mellé valamilyen erős vékony fonalat fogni. A zoknikötő-fonalakban gyakran van 25% polyamid (nejlon) a gyapjú mellett, hogy növelje a tartósságát.

 

- Természetesen az egyik oka a megerősített sarok kötésének az eltérő megjelenés. Valaki azt is mondta, hogy a szóban forgó változat "kevésbé zacskószerű és kecsesebb kinézetű" mint a harisnyakötéssel készült sarok.

 

hirvike Creative Commons License 2007.12.20 0 0 220

No kérem, akkor belevágok: következzék a zoknikötés rejtelmei fényképekkel illusztrálva! (Az egyszerűség kedvéért az egyes fázisokat külön hozzászólásokba teszem, mert tapasztalataim szerint az index hajlamos szétzilálni a képek feliratait...)

 

SZÁR

 

A zoknikötéshez 5 db. mindkét végén hegyes, úgynevezett harisnyakötőtű szükségeltetik. Az egyik tűre felszedjük a kívánt mennyiséget +1 szemet. Ha megvan, elosztjuk négyfelé, úgy, hogy az utolsó tűn legyen a plusz 1 szem.

 

 

A kötést azzal kezdjük, hogy átemeljük az első tűre ezt a pluszt, és összekötjük az első szemmel. Így meglett a kör.

 


Most aztán nincs más dolgunk, mint körbe-körbe kötögetni a kívánt hosszúság eléréséig.   

 

- A zokni szára hagyományosan *2 sima, 2 fordított* passzékötéssel készül. A szárat ettől függetlenül bármilyen mintával el lehet készíteni.

 

 

- Csíkok esetén a színek váltása mindig az 1. és a 4. tű között történik.

 

 

 

- A szár hossza olyan lehet, amilyet szeretnél, vagy amilyenre szükség van. (Térdzoknit is lehet készíteni, de akkor nem árt a tetejére gumiházat készíteni.

 

- A passzémintát könnyebb úgy kötni, ha a szemeket úgy osztjuk el a tűkön, hogy minden tű sima szemekkel kezdődjön. A szemszámnak tehát ebben a fázisban nem kell feltétlenül azonosnak lenni az összes tűn.

 

hirvike Creative Commons License 2007.12.20 0 0 219
Ööö, nem merném állítani, hogy megértettem - hiába magyaráztátok el ketten -, maradjunk annyiban, hogy egyszer majd tartsunk egy zoknikötő továbbképző tanfolyamot, ahol mindenki megmutathatja a többieknek a sarokmegoldását :-)
vmartina Creative Commons License 2007.12.20 0 0 218

Nekem egyenlőre kicsit kínaiul beszéltek:-)

Alig várom, hogy az unokalány pulcsiját befejezzem( kicsit megint aprólékos mintát választottam, vékony fonalból).

Ha ez kész, belevágok a zoknikötésbe. Az öt tű nem okoz gondot, csak majd a méretet eltalálni, meg a sarok elkészítése...

Majd menet közben azért biztos rájövök.

Engem is izgat az aprólékos munka, nálam sem cél már, hogy kössek egy századik pulcsit gyorsan, vastag tűvel, vastag fonalból.

Sylvie Creative Commons License 2007.12.20 0 0 217
Én dupla tűre szedem fel az első sort minden darabnál, akár zokni, akár akármi, mert az olasz kezdést nagyon nem szeretem, de valóban az a legszebb.
Jut eszembe, olasz kezdés körkötésnél is működik?
Előzmény: kikiri23 (209)
Sylvie Creative Commons License 2007.12.20 0 0 216
IOkaste technikája annyiból hasonlít a tiédhez, ahogy te is rajta hagyod a maradék szemeket a tű végén fogyasztás után, úgy ő is, csak amikor te lefogyasztottad az összes szemet, te egy sorban sok szemet szedsz fel, és elkezdesz körbe kötni, ő meg minden sor végén csak egy-egy szemet köt hozzá a megmaradóból, és még mindig síkban köt. Ezt egészen addig teszi, amíg az összeset vissza nem gyűjtötte. És igen, így először fogyaszt - de nem köti össze a szemeket, majd visszaszaporít, úgy, hogy a talonban, a tű végén lévő szemeket újra leköti.
Előzmény: hirvike (214)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 215
Nem, nem kell sem fogyasztani, sem szaporítani, ezért nem lesz vékonyabb vagy vastagabb sehol sem a sarok. Ugyanúgy kezded, mint a hagyományosnál, azaz az 1. és 4. tűn, de ahogy fordulsz a soroknál, az utolsó szem előtt fordulsz meg, azt már nem kötöd le, simán cask otthagyod a tű végén.. ha most így elképzeled, ahogy egyre több sort kötsz le, egyre kevesebb szemet, és gyakrolatilag egy homorú ív alakul ki. Amikor eljutsz a feléig, újra mindig eggyel több szemet kötsz le a szélén, ez megint egy homorú ív. A ráhajtásokra azért van szükség, hogy ne keletkezzen lyuk a fordulások után.

Így érthetőbb? (tényleg csinálva a legegyszerűbb megérteni.. :D)

Én csakis 2 vagy max. 2,5-ös tűvel kötök zoknit. Ugyan nehezebb fonalat találni hozzá, de simán belemegy a cipőbe is.. :D
Előzmény: hirvike (214)
hirvike Creative Commons License 2007.12.19 0 0 214

... hát őszintén szólva az általam ismert sarok-technika egyszerűbbnek tűnik... Lehet, hogy csak azért mert egy külön fázisban születik meg a sarok, és nem kell még előtte a fogyasztásokat meg a ráhajtásokat számolni.

 

Egyébként azt hogy kell érteni, hogy minden sor végén 1 szemmel kevesebbet kötünk le, majd ráhajtással fordulunk ? (Az egy szemmel kevesebb lekötést nem értem, akkor mi történik vele?)

Ezután minden sorban egy szemmel többet kötünk le - ez azt jelenti, hogy szaporítunk?

 

 

Előzmény: Törölt nick (201)
hirvike Creative Commons License 2007.12.19 0 0 213

A fonalakkal kapcsolatban:

 

Rosszul írtam egyébként, amit én használok, az 75% gyapjú (ez stimmel), de a 25% poliamid (nem akril). Lényegében mindegy, csak a pontosság kedvéért.

 

A zoknikötéshez a fonalhoz ajánlott tűvastagságnál 0,5 számmal kisebbet ajánlanak, hogy jó tömör legyen a kötés. Én 3-as és 3,5-ös tűket használok.

 

 

A szára kötésminta "használati" zokninál - pláne, ha magas szárú lábbelibe kerül - parktikusan passzékötéssel a legjobb. A *2 sima, 2 fordított* a lehető legrugalmasabb. A sima kötés, illetve pl. rizs jó lehet díszítésnek, de szerintem csúszkálni fog. Minden olyan minta, ahol függölegesen (tehát egy soron belül) váltakoznak a színek rizikós, mert a zokni nyúlása miatt bóven kell ráhagyni, ez egyrészt zavaró lehet a felvételnél, másrészt szétcsúszhatnak a szemek.

A K. Buss köny említi a Jacquard technikát (csak ha jól emlékszem, nem ismerteti részletesen), ez segíthet a hosszú átvezetések elkerülésében:

 

Sima jacquardkötés (munka szine)

 

Fordított jacquardkötés (munka fonákja)

 

Szóval én kockázatkerülő módon maradok a vizszintes csíkozású, passzé-szárú zokniknál :-)

hirvike Creative Commons License 2007.12.19 0 0 212

Na, ismét ideértem, és csak ámulok, bámulok, hogy itt milyen forgalom van... :-)))

 

Folytatom ott, ahol abbamaradt:

Lehet, hogy nekem szerencsém volt, és soha nem okozott nagy problémát az 5 tűvel kötés, meg nem is küzdöttem meg igazán a zoknikötéssel (na jó, a sarkát elsőre nem sikerült megértenem :-), de én tényleg azt gondolom, hogy akinek van érzéke a kötéshez, és már eljutott a sima-fordítotthoz, bátran megpróbálkozhat a zoknikötéssel is.

Az tény, hogy a leírás értelmezése nem mindig egyszerű, ezért az a jó, ha élőben lehet elsajátítani a fortélyokat, de nem lehetetlen.

 

A megbecsülés egy másik történet, én pl. fénykoromban, amikor jópár index-es ismerősnek kötöttem lábravalót, azért jól meggondoltam, hogy kit részesítek ilyen kiváltságban, mert nem kevés munka, és pénzt meg csak a fonalért kértem, mondván, hogy a munka úgyis megfizethetelen. Aztán persze mindenkinek a lelkére kötöttem, hogy a gyapjú Perwoll-al mosandó, és nem illik a radiátoron szárítani, de azt már nem tudom, ezt hányan tartották be.

 

A kopással kapcsolatban: persze, használat közben elkerülhetetlen - bár én pl. leginkább házizokniként használom, így azért hosszabb életűek -, de nagyon fontos, hogy gyapjúhoz való mosószerrel legyen tisztítva, ugyanis az általános mosószerek lúgos kémhatásúak, és az a gyapjú halála!

kikiri23 Creative Commons License 2007.12.19 0 0 211
Elore is koszonom. Alig varom, hogy elkezdjem :-)
Előzmény: Törölt nick (210)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.19 0 0 210
Az olasz kezdéssel. Holnap leírom, vagy keresek egy leírást és bescannelem.. :D
Előzmény: kikiri23 (209)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!