Keresés

Részletes keresés

vasbicikli Creative Commons License 2012.12.21 0 0 2793

"füttés" ?    ;-)

Előzmény: Törölt nick (2792)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.21 0 0 2792

Hsz.-aidból, másik topicban.:-)

Előzmény: 1zúzó (2791)
1zúzó Creative Commons License 2012.12.18 0 0 2791

Értem.

 

Miből következtetsz a lakhelyemre?

Egyébként majdnem talált. :)

Előzmény: Törölt nick (2790)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.18 0 0 2790

Menet közben fog elforrni víz, valamennyi. Arra még ügyelj, ha a cefre már készen van, hogy 1:3 gabona-víz arány meglegyen, mielőtt beleteszed az élesztőt. Ha túl sok elforrt, akkor pótold ki vízzel a végén. Ha 1:4 aránnyal főzöd, akkor pont jó lesz. Fedőt használj. Látom, szintén Kanizsai vagy.:-))

Előzmény: 1zúzó (2789)
1zúzó Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2789

Ezer hála. ROBI876

 

Köszönöm a gyors és hasznos oktatást.

 

Mihamarabb ki is próbálom.

Előzmény: Törölt nick (2788)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2788

Oké. 10 kiló kukoricához kell 30-40 liter víz. Ezt rád bízom. A legjobb kihozatalt 1:2 Gabona-víz arány adja, de pár, 1-2% különbség van csak az 1:3 illetve 1:4 cefrénél. 1:3-vagy 1:4 legyen a gabona -víz arány, hogy tudd keverni. Daráld le a kukoricát kalapácsos darálón. 40 liter vizet forralj fel 100 fokra. Tedd bele a kukorica darát, fűtést zárd le alatta, keverd az elején, 80 C-ig legalább tartsd figyelemmel, ne égjen oda..1 órán át legyen 80 fokon legalább, hogy a keményítő kioldódjon belőle. Ebből lesz a cukor=alkohol. Hagyd lehűlni 64-65 fokra. Ez egy óra legalább legyen, a forró víz kioldja a kukorica keményítő tartalmát.

Minden mérés előtt keverd meg alaposan, másképp becsap a műszer! 64 fokon mehet bele a számított enzim, (vagy ici-picit több) 10% vízben előtte feloldva, elkeverve. 60-65 C-on tartsd másfél órát a cefrét. 67-70 C fölé ne menj, mert meghalnak a cukrosító béta amilázok. Menj fel utána 72 fokra, ott tartsd 30 percet. Most az alfa dolgozik, nem sok cukrosítható alkoholt csinál, de az is valami. Végeztél. Ha 25 fokra lehűl mehet bele az élesztő. Ne Budafoki, vagy pékélesztő legyen. Minimum borélesztő. 16 C fok legyen legalább, ahol ki tud erjedni. Ennél kevesebbb fokon nem dolgoznak az élesztők.

1zúzó Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2787

Most jutott eszembe, hogy nem is tudom miből és mennyit kell raknom egy kondérba (a cefre alapanyaghoz).

 

Mondjuk 10kg kukoricához.

Előzmény: Törölt nick (2785)
1zúzó Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2786

Köszönöm ROBI876

 

Éveket okosodok.

 

Minden képp az álltalad linkelt "szert" fogom használni.

 

Akkor még néhány bugyuta kérdés.

Hogy készítsem el a cefrét a szerrel? 

Vagy ez rajt a használati utasításán?

 

Ha nincs írd már le nekem légyszives. Onnét, hogy belerakok minden összetevőt (megfelelő arányba) egy kondérba és felmelegítem 60-65fokra.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (2785)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2785

Úgy értem, hogy a béta amiláz hőmérséklet optimuma 60-65 fok. Az alfa amilázé pedig 70-72 fok.  A béta könnyen erjeszhető cukrokat, maltózt készít. Az alfa kevés könnyen erjeszhető cukrokat készít, és több nem erjeszthetőt, dextróz. Nekünk a könnyen erjeszthető cukrok kellenek. Ha csupán alfa amilázt veszel, semmit sem nyernél belőle.

Előzmény: Törölt nick (2784)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2784

Ez nem lesz jó neked, mivel kicsit becsapós a hirdetés.:-) Tudom, mert én is nézegettem már ezeket. A Vf enzim csak alfa amilázt tartalmaz, ami segít a keményítő elfolyósításában, feltárásában, de nem erjeszthető cukrokat képez. Fejből írom, de 70-72 fok az optimális működési hőtartománya. Neked a Béta-amilázra lenne szükséged, ez csinál a keményítőből könnyen erjeszthető cukrokat. Igazából mindkettő kell, az alfa is, de jobban a béta. Az pedig a VZ enzim, ahogy írják is az oldalon. Jó drága, annyit nem ér. Ha enzimben gondolkozol, vedd inkább ezt: http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&cPath=46_48&products_id=73

Ez alfa-béta amiláz, jó áron. 60-65 fok az optimuma, ahol szeret dolgozni. 67 fok felett már pusztul.

Én dolgoztam ezzel az enzimmel, van is belőle, és ugyanannyi volt a kitermelésem vele, mint a zöldmalátás cefréimmel. Rossz.

De ez így utólag, nem az enzim hibája volt, nem is a malátáim voltak rosszak, a hőmérőm is jól működött, az ok, nagyon erősen úgy gondolom, az, hogy Budafoki sütőélesztőt használtam az összes gabonacefrémben. Nem bírja a gabona cefréket teljesen leerjeszteni.

(Nekem késő bánat, de te tanulj belőle! )

Előzmény: 1zúzó (2783)
1zúzó Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2783

Szia!

 

Köszönöm a gyors választ.

 

És mi a helyzet ezzel  http://www.palinkaust.hu/content/vf-enzim-gabonacefre-elfolyos%C3%ADt%C3%A1s%C3%A1hoz

 

Hogy kell ezt használni?

 

 

Előzmény: Törölt nick (2782)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2782

Szia! Jó helyen jársz. De az élesztő nem fog vele csinálni semmit, ezt nem úgy kell készíteni, mint a gyümölcs cefrét. A kukorica-maláta is felejtős dolog, mert nagyon kevés az enzimtartalma. 50 kg kukorica cefrézéséhez kell legalább 10 kiló zöld árpamaláta, amit magad is elkészíthetsz, ha van árpád. Szükséges a cefre elkészítéséhez egy hőmérő, legjobb a digitális maghőmérő, vagy olyan digitális hőmérő, aminek az érzékelőjéhez legalább 1 méter vezeték csatlakozik. Olvass vissza a fórumon, fogsz találni recepteket. Budafoki élesztő nem jó a gabonacefréhez, ez személyes tapasztalat, amire nemrég jöttem rá. Leerjeszti, de nagyon rossz kihozatallal, és nagyon elnyújtja az utóerjedést. Szerintem küzd a gabona-cefrével, nem erre való.

 Borélesztő jobb lehet, azt alkoholkészítésre találták ki.

Előzmény: 1zúzó (2781)
1zúzó Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2781

Üdv. 

 

Nem tudom jó helyen kérdezem, ha nem akkor elnézést.

 

Van 50kg tört kukoricám, (amit ha másra nem használok tönkre fog menni)

 

Azt szeretném kérdezni, hogy lehet ebből cefrét csinálni anélkül, hogy malátát "gyártok" hozzá? (mert ugye azt tört szemből nem lehet)

 

Pektin bontó van, meg élesztő, de ha lehet cukor hozzáadása nélkül szeretném megoldani, vagy csak minimális mennyiséggel ha lehet ilyent.

 

Sajnos nem értek a cefre készítéshez. Ha hülyeséget kérek akkor bocsánat.

 

Üdv.

Előzmény: Tudorka-7 (-)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.15 0 0 2780

Sziasztok! Most jöttem rá a gyenge kihozatalom okára... Nem erjedtek le, egyik cefrém sem, amiket kifőztem, csak látszólag.

Abból jöttem rá, hogy van egy félretett, 2 hét után (szerintem kierjedt, de valóságban nem) szűrt whiskey cefrém. Nem sok, úgy 12 liter, kb. Most egy hónapos, vagy inkább másfél hónapos lehet, el is felejtettem már, hogy van.

Ma beleszimatoltam. Vazzee, srácok! Tömény alkohol illat csapta meg az orromat, CO2-vel keveredve! De nem is akármilyen illat!!! Ez valami nagyon jó!

Egyiknek sem volt ilyen illata, amiket kifőztem, még a közelében sem voltak ennek. Azoknak nem is volt illatuk.  Némi fehér, vagy sárgás pimpó, vagy hártya van a tetején, nem vastag, csak olyan kis vékonyka. Remek whiskey illata van, mintha valami tömény szeszbe szimatoltam volna bele. Kár, hogy a pálinka főzőt erre az évre már leszereltem, mert a 200 literes vashordó hűtőjében kezdett fagyni a víz, így le kellett engednem. No, majd tavasszal! Újult erővel.

 

 

öreg-muslica Creative Commons License 2012.12.12 0 0 2779

Csak így tovább!.......örülök a sikerednek ……

 

ö-m

 

Előzmény: Ferenc50 (2778)
Ferenc50 Creative Commons License 2012.12.11 0 0 2778

Szia Öreg Muslica, Öreg Harcos!

Sokat emlegetlek, mert a rum bejött! Meg van a következő adag melasz. Értelmes mennyiséget szereztem be, mert nem érdemes az edényeket összekenni. Leküzdöttem a törkölyt is. Az idei adagot frissen főztem, és messze felülmúlta a várt eredményeket. A tavalyit a nyáron szárítottam le. Vizes rongyba tekertem magamat, mert a gutaütés fenyegetett. Nagyon féltem a leégéstől, de felesleges volt. Még meg is tömtem a fazekat, lesz ami lesz. Magam sem akartam elhinni, hogy nem égett le.

Köszönöm az eddigi segítségedet, szakmai támogatásodat!

Üdvözlettel: Ferenc50

 

Előzmény: öreg-muslica (2777)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.12.08 0 0 2777

Kösz!.....Jó tudni…..én a tükröst fogom használni, abból böven van itthon…….

 

ö-m     

 

Előzmény: Törölt nick (2776)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.08 0 0 2776

Szia! A magnézium-oxidot tudtommal a tornászok használják, azzal kenik be a kezüket, csúszás ellen. Fehér színű por, patikában is lehetett venni, zacskóba mérik ki, nem drága.

Előzmény: öreg-muslica (2775)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.12.07 0 0 2775

A múltkor szóba jött a szesz derítése….Nemrégen találtam egy könyvet a neten…..

 

Többnyire az európai italokkal foglalkozik, azon belül is a brandy a fö, de érinti a scotch, gin, akvavit és ízesített vodka témáját is. Az író professzor egy amerikai és egy svéd egyetemen. Többnyire a német technologiát tárgyalja……

 

Ebben említi, hogy a szesz gyárak három anyagot használnak derítésre :

 

Magnézium oxid                 10-100g/10L

 

Kieselgur                           20-30g/10L

 

Bentonite                               15g/10L

 

A két utóbbi az borászati derítö, az elsöt nem tudom hol lehet beszerezni….

A Kieselgur a “Tükrös derítö” anyaga…..

 

Azt hiszem rendszeresen fogom használni pihentetés helyett…..

 

Megpróbálom idemásolni, érdemes böngészni……

 

 ö-m

 

http://www.milehidistilling.com/content/artisandistilling1.0.0freebook.pdf

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.12.07 0 0 2774

:-))))

Előzmény: kezdö kotyvaszto (2773)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.12.07 0 0 2773

üdvözlök mindenki!

 

"ez az én farkam....."

 

nullät megszällta az ihlet!  tul sok lett a spirit a pärlatba hehe...

Előzmény: olvas0 (2752)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.12.06 0 0 2772

Szívesen!..........Várunk vissza majd az eredménnyel…….

 

( Azt ne felejtd el amikor ott tartol, hogy a #9 cefre 10.5%-os, a low wine 35-38%-os, míg a whisky gyári cefre 6-8%-os és a low wine csak kb.20%)

 

ö-m 

 

Előzmény: kirzsolt (2771)
kirzsolt Creative Commons License 2012.12.03 0 0 2771

Köszönöm a tanácsokat, igyekszem majd beszámolni ha eljutok a gyakorlathoz.

Előzmény: öreg-muslica (2768)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.03 0 0 2770

Nekem is ez a következő ötletem, és ki is fogom próbálni a koriander mentes gint, de szerintem arra leghamrabb tavasszal kerül majd sor. Tényleg nem egyszerű eset ez a gin, az tény :)

Előzmény: cloaked (2766)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.12.02 0 0 2769

75-55%

Előzmény: öreg-muslica (2768)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.12.02 0 0 2768

Szerintem elöször kövessd a # 2735 –ben leírtakat ( nem szeretek magamtól idézni, Sztálin szokása volt…..)

 

A kezdö hobbistáknak a whiskynél azt tanácsolják a tapasztaltabbak, hogy kezdetben kövessék a szigetországi és kanadai whisky gyárak gyakorlatát :

 

Az elsö fözésnél a cefre mennyiségének 1/3 –t gyüjtjük csak ( low wine ), mindegy mennyi a %, aztán leállunk.

A második fözésnél a rézeleje után ami 75% elött jön az a feje. A szíve a 75-55% közötti rész, ami 55% után jön az a farka. A friss whisky 65% körüli.  A 75%-55% vágás pontokat “ middle-third cut”-nak hívják a whisky iparban, kivétel Glenmorangie aki csak a 75%-65% közti részt gyüjti, enek “middle-fifth cut” a neve.

 

A fejét, farkát a következö második fözéshez adjuk whiskinél.

 

Ennyi a kiinduláshoz………

 

A #9 recept kb. 10.5%-osra forr ki…..

Csak az elsö kb. 6.5 L alszeszt fogd meg, ez ~ 35-38%-os lesz.

 

Tisztázás ( második fözés ) után kb. 4 L (+/- 5%)  40%-os jó párlattal számolhatsz……

 

A thumperrel mindez másképp alakul….

Mivel minden thumper más, ezért nincsenek köbe vésett számok vagy százalékok, ezt mindenkinek magának kell kiismerni…….

Én így csináltam annak idején :

Thumper nélkül leföztem a második fözést, mL pontossággal feljegyeztem, hogy mennyi jött le 75%-ig. (rézeleje + feje )Ezután mL pontosan mennyi szíve jött 55%-ig.

 

Amikor thumperrel csináltam a második fözést, nagyon figyeltem a rézeleje + feje mennyiséget. Amikor a várt mennyiség lejött, átváltottam a szívére, megint megvárva a kellö mennyiségü szíve hogy lejöjjön. Ezt a két vágáspontot (%-ot) tekintettem mérvadónak innentöl kezdve a thumperrel fözéshez a korábbi 74-55% helyett.

 

(Mivel a thumperrel a vágások sokkal pontosabbak, késöbb majd a feje végéböl el lehet lopni egy keveset a  szíve javára….)

 

Sok sikert,

 

ö-m

 

 

Előzmény: kirzsolt (2764)
cloaked Creative Commons License 2012.12.02 0 0 2767

Rájöttem... ez feketeribizli akar lenni. Csak olyan szerencsétlenül áll össze az alapízzel, hogy így már dauerre emlékeztet:D

Előzmény: cloaked (2765)
cloaked Creative Commons License 2012.12.02 0 0 2766

Biztos nem a mennyiséggel lesz itt baj. Ha még rávisz a lélek majd, csinálhatnál egyszer egy koriandermentes gint is, amiből legalább kiderülne, hogy maga a borókaíz jól jön-e át, vagy az is nyerses, van-e sok olaj, stb. Nekem az sem tűnik tisztának, bár így nem könnyű beazonosítani. (Legfeljebb utána blendeled egy korianderessel.)

 

Úgy néz ki, ezek a fűszeres párlatok még a whiskynél is nehezebbek... :)

Előzmény: Törölt nick (2763)
cloaked Creative Commons License 2012.12.02 0 0 2765

Kicsiluluolvas0:

Mint kiderült, most két új Portorico 60 is forgalomban van, az egyik a fakósárga címkés („Eredeti íz”, kép ITT), a másik klasszikus kék címkés („Új recept”), és mindkettő Rum-Verschnittként megy, tehát  egyik sem régi kiadás. Melyiket kóstoltátok a kettőből? A kék tényleg nagyon rossz (mint a dauerolószer), a sárgánál viszont meg is lepett, mikor mondtátok, hogy a régi jobb volt.

Előzmény: Kicsilulu (2726)
kirzsolt Creative Commons License 2012.12.02 0 0 2764

Üdvözletem mindenkinek új belépőként.

 

Már jó ideje olvasgatom a fórumot és gyűjtöm az elméleti tudást.

A gyakorlat még várat magára, de azért halad lassan.

A terv: öreg-muslica mester ’9” hozzászólása alapján.

Savanyú cefrés whiskey készítése malátázás nélkül

 

Hozzávalók :

 

3-3.2 kg  törött kukorica   ( 6-8 darab/szem)

3.5 kg cukor

1 evökanál élesztö

20 L víz

 

A főző terv : 17l. rozsdamentes fazék, réz páracsővel és spirálhűtővel

Bővíteném ill. kipróbálnám a későbbiekben 1 db Thumpert-rer.

 

Ezzel kapcsolatban volnának kérdéseim:

-kisüsti főzzön-hány liter és %-os  alszesz várható optimális esetben kb.

-tisztázás után mennyi liter és %os szesz az eredmény kb.

-és mindez hogy alakul Thumpert-rer

 

Mindez természetesen csak elméleti síkon történő tájékozódás

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!