Keresés

Részletes keresés

kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2014.01.10 0 0 95844

üdvözlök mindenkit!

 

tapsztalatunk szerint igaz! häromlepcsös oszlopossal+deflegmätor+rektifikälva+

ketszeri lepärlässal jo minösegü gabonapälinkät sikerült föznünk ( mäsfel eve erleljük üvegballonban!)

vegyes gyümölcsböl  egyszeri lepärlässal (szilva körte alma) eszrevehetöen iz es illatban

szegenyebb lett a pärlat!

Előzmény: snapszmester (95827)
foxrudi Creative Commons License 2014.01.10 0 0 95843

Aztán Németben is van,aki 2 lépcsőben főz házilag,palackozik,és árul a saját "kocsmájában" ,és tökéletes a minősége.

Előzmény: cloaked (95840)
zsorsz Creative Commons License 2014.01.10 0 0 95842
Előzmény: schlumbergerrrr (95839)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.10 0 0 95841

S van benne - habnak a tortán - egy kis csavarintás is, de az majd csak ősszel lesz publikus...:)

Előzmény: schlumbergerrrr (95839)
cloaked Creative Commons License 2014.01.10 0 0 95840

A jenever egy borzalmasan rossz példa, mivel annak a modern változatát lényegében csak koktélban vagy mélyhűtve isszák meg, és stílusban sem csak a rektifikálás a különbség. A „jonge jenever” eredetileg a régi változat butított, bóvli változata volt, és máig sem sokat lépett onnan előre... (a vodkánál kevésbé tiszta, ezért jellemzően 35°-ra vizezett gabonaszesz, árnyalatnyi borókás beütéssel.)

 

Azt sem mondanám, hogy konkrétan a kisüsti ízvilág megy ki a divatból, hanem egyszerűen az a helyzet, hogy a középkagegóriás, azon belül pedig a jól nyelhető, könnyű rövid fogy a legjobban. A markáns, telt ízvilág egyszerűen nem ideális ahhoz, hogy valaki egy este leverjen 8 (18) felest, és legközelebb ne legyen rosszul már a szagától is.

 

De amíg az aljasodóitalok a rektifikált felé mennek, addig a prémium italoknál egyre divatosabb a markáns jelleg (skót whiskyből pl. szinte már csak a többmenetesnek van igazi becsülete), és olyanokat is kezdenek kisüstön főzni, amiket 100 éve oszlopon csinálnak... a prémium pálnikának is el kell majd dönteni, hogy tehetős alkoholisták vagy ínyencek itala lesz, mindkettőnek van jövője.

 

Szeretik itthon orrvérzésig nyomni ezt a „nyugaton már csak könnyű gyümölcspárlatot főznek” szöveget, de az a 3 francia és 1 német, amit kóstoltam (kereskedelmiek), valahogy nem ezt támasztja alá... a német szilvának pl. már 5000 Ft/literért is több szilvaíze volt, mint itthon a zsindelyes besztercei szilvájának.

Előzmény: foxrudi (95813)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.01.10 0 0 95839

Ez egy unortodox megoldás... Manapság trendi az unortodoxia :-)

Előzmény: Törölt nick (95838)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.10 0 0 95838

Átolvastam mégegyszer az A.P.I.Á.T.-t, az jutott eszembe, hogy érdekes lenne egy olyan készülék ami pl. három lépcsőben rektifikál, de a harmadik lépcsőből a gőzöket bevezetjük egy második toronyba, s ezután nyerjük ki a végterméket.

Az üstben birsalmacefre van, a második, kisebb torony pedig meg van töltve lyukacsos szűrőkön szellőssen elhelyezett bírsalma reszelékkel.

Lehet, hogy az így keletkezett párlat nem nevezhető pálinkának, de számomra ez nem annyira lényeges, ha esetleg így sikerülne valami olyant előállítani ami megfelel az elképzeléseimnek....

Azt hiszem megtervezek egy ilyen készüléket, s őszre meg is építem. Olyan nagy baj nem lehet belőle....:)

sogi01 Creative Commons License 2014.01.10 0 0 95837

                                                    vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (95818)
foxrudi Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95836

Na, ebben teljesen közös nevezőn vagyunk.

Előzmény: barkócza (95819)
norris53 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95835

Jól értelmezed tartsd pálinkában !

Előzmény: jatti1 (95834)
jatti1 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95834

Bocs, de ezt úgy értsem, hogy tartsam pálinkában? Ez a lehetőség még fel se merült bennem! :( Nem a pálinkát sajnálom "tőle". Arrol volt szó, hogy nem szabad kiszáradnia, ez nekem vizet jelentett. Ha rosszul értettem válaszodat, akkor írd meg, hogy mire gondoltál! Köszönöm a választ

jatti

Előzmény: snapszmester (95832)
snapszmester Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95833

És jól záródó beffőttes üveg.

Előzmény: snapszmester (95832)
snapszmester Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95832

Ne sajnáld tőle azt az 1-2 dl pálinkát.

Előzmény: jatti1 (95829)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95831

létesítheti = részesítheti

Előzmény: Törölt nick (95830)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95830

Ezt az íráson meg érdemes mélyebben elgondolkodni.

Rektifikálással szegényebb illat és íztartalmú lesz a pálinka, de elérhető az is, hogy teljesen semleges, nagyon magas alkoholtartalmú (90-95 fok) párlatot készítsenek.

Ha ezt a párlatot "újrafőzve" érett gyümölcsön keresztül desztillálják át, akkor magával viszi a gyümölcs illatát. Ízt már kevésbé. 

Innen már csak egy lépés, hogy a bármiből, bármilyen módon előállított, semleges illatú, ízű alkoholt desztillálják át gyümölcsön.

A következő meg ugye, hogy egyáltalán nem kell gyümölcs, ott az aroma.

Rendben van hogy ezeket nem lehet pálinkának nevezni, de olcsóbban előállítható, ott van a jellegzetes gyümölcs illat, s a fogyasztói tömeg egy idő után ezeket létesítheti előnyben.

Ami egy idő után oda vezethet, hogy a tisztességesen előállított pálinkából fokozatosan kevesebb fogy, így visszaeshet a kisüsti főzés. A felhozott nyugat-európai példák erre utalnak.

Ez realitás is lehet arrafelé, de véleményem szerint belátható időn belül Magyarországon a jó pálinka megőrzi azt a szerepét amit már elért, sőt fokozatosan jobb pozicióba kerül. 

Előzmény: foxrudi (95813)
jatti1 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95829

Sziasztok! Szezon végén, hogy szoktátok a műgyantát eltenni, hogy ne száradjon ki, ne penészedjen (büdösödjön) és a következő szezonban is használni lehessen?

Nem baj, ha nem kell hetente vizet cserélni rajta! :)

jatti

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95828

Nekem tetszett az oldal, de ennek ellenére nem védeni akarom, csak értelmezni.

 

"Továbbá: "Ezek az anyagok [a kozmaolajok] okozzák a kisüsti pálinkák „egyen illatát”." Mi van???!!!!"

 

Feltételezem arra gondolhatott, hogy a magas forráspontú alkoholok egy része kimondottan kellemes virágillatú. (ilyen az általam korábban említett oktilalkohol is)

Ezek is a kozmaolajok közé tartoznak. Vízben nem oldódnak.

Persze az "egyen illat" az úgy marhaság ahogy van.

 

A cefréről meg ezt írja:

Mi a cefre?

Azt a gyümölcspépet nevezzük cefrének, amiből a pálinka készül. Az almatermésűeket darálni, a csonthéjasokat magozni-passzírozni szokás.
Mindenképpen szükséges a pépesítés, ugyanis az élesztőgombák csak a sejten kívülre került folyadékfázisban oldott cukorhoz férnek hozzá. A pálinkának szánt cefre hozzáadott cukrot nem tartalmazhat, még gyümölcs sűrítmény formájában sem.

 

Van három tétel (köztük a "cefre" is) amit leír játékosan, humorosan, de előre figyelmeztett, hogy ez sokaknak nem fogtetszeni. Itt lehet, hogy kicsit túllőtt a célon, mert félreérthető a fogalmazás, pontosabban többféle módon értelmezhető. Ha valaki hibát keres, ezekben találhat, de véleményem szerint igazából arra akarja felhívni a figyelmet, hogy nagyon összetett téma ez.

Előzmény: barkócza (95819)
snapszmester Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95827

Nekem is tetszik, de rengeteg ferítés van benne. Pl. a gabonaszesz desztillálást nem kelle a gyümölcscefréhez hasonlitani. Az elsőnél a tiszta alkohol kinyerése a cél és ez oszlopossal jobb eredményt ad. Nekünk aromákat kell bent tartani a pálinkában és ez, ha igaz az első állítás oszlopossal nehezebb.

Előzmény: barkócza (95826)
barkócza Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95826

Írtam is, alapvetően tetszik ez az oldal, csak kisebb problémák és ízlésbeli dolgok vannak benne, amivel lehet vitatkozni. :)

Előzmény: norris53 (95825)
norris53 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95825

 Hát ez is érdekes mert ők ezt is magától érthetőnek gondolják !

Azért mert tele van önérdekű csúsztatásokkal - még olvasható - azt hiszem te is ki tudod szűrni a marhaságokat - és ha van benne hasznos azt megtartod :-)

Előzmény: barkócza (95821)
héjja60 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95824

Még egy másik megoldási javaslat . Az íveket a hordóhoz hegeszted , elég pontokban is és a hézagot letömítözöd , majd az ív másik szélét lekalapálod a külső rész peremére. AZívet olyan szélesre kell vágni , hogy ez lehetséges legyen.

Azért , hogy a hő ne szökjön el a külső rész peremét lekened tömítövel vagy szilikon

csővet hosszában megvágod és azt megnyitva tömítönek a külső rész peremére 

helyezed. Ügyelni kell a magasságokra ,de ha ez jó minimális lehet annak esélye , hogy a belső üstrész elmozduljon.

Biztos van még más megoldás is , arról majd a többiek szólnak .

Előzmény: SchAnti (95816)
norris53 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95823

Igen ezt az oldalt -olvastam végig -és döntöttem úgy hogy nem linkelem -aki akarja megtalálja :-)

De ha már meg tetted - s látom már alakul a nézetek ütköztetése - ez sem baj hisz minden ami a világhálón elérhető bizonyos érdekből került fel -ez is :-)

 

 

Az hogy bátortalan vagyok ilyen "okosságok" - közzé tételénél - csak azért van mert jó magam mindkét eljárást "művelem " több kevesebb sikerrel !

Imerem a házi körülmények buktaóit amik az egylépcsős tehnológiát nem tehnikai hanem a tapasztalat hiányában nehékessé és a kimenetelt bizonytalanná teszik !

Nem sikerült jobb pálinkát főznöm a hagyományos kisüstinél (legfeljeb illatban gazdagabbat )ezért is maradok - a kisüsti hagyományos kétszeri lepárlásnál :-)

 

 

Előzmény: foxrudi (95815)
In Lak'ech Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95822

Az is elvi hiba, hogy rézelejének nevezi az előpárlatot. Hát nem! A rézeleje része az előpárlatnak, de az egészet rézelejének nevezni óriási tévedés...

 

"A rengeteg meddőhöz képest (etilalkohol, víz) elenyésző mennyiségben drágaköveket, aranyat és gyémántot tartalmaz és számtalan féle-fajta kifejezetten bűzös szemetet... " ...

 

...és vajon, ha az etilalkohol "meddő" anyag, akkor ugyan mi a gyémánt?? Én úgy tudtam, a pálinkát éppen az etilalkohol kinyeréséért végezzük. sajnos gyakran írnak olyanok a pálinkafőzésről, akik jobb volna, ha csak innák az.

Előzmény: barkócza (95819)
barkócza Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95821

Továbbá nyomják a hordózást. Azért az nem világos, hogy egy jól agyonhordózott pálinkánál hol jön az ki, hogy kisüsti, vagy tornyos volt-e eredetileg?

Előzmény: barkócza (95819)
héjja60 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95820

Nekem is söröshordó az üstöm és azt duplafalusítottam.

A felső rész lezárását úgy oldottam meg , hogy lemezből vágtam két db. , az átmérőkkel egyező ívet és azt oda hegesztettem .

Utólag már látom , hogy a hegesztés nem a legjobb megoldás mert egy esetleges

későbbi bontásnál az elég nehézséges . Könnyebben oldható megoldást javaslok, pl.

az egyik ívet nem hegesztem , hanem az autókarosszériások által ,a kipufogó tömítésére használt karosszéria ragasztó- tömitővel rögziteném. Ez többszáz fokot 

bír és talán könnyebben is oldható.

Előzmény: SchAnti (95816)
barkócza Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95819

Beleolvastam, ez egy meglepően jó iromány. Nyilván persze mindenki a maga lovát dícséri, úgyhogy oda-odacsap a kisüstinek, de ez megbocsátható. Szépen elmagyarázza, hogy nagyon függ az egyes komponensek illékonysága a cefre teljes összetételétől, mégis bele-belekeveri az egyes komponensek forráspontját néha.

 

Apróbb hiba pl.: "Az első az előpárlat, melyet a köznyelv rézelejeként emleget. Ez a rész tartalmazza a legillékonyabb összetevőket, aldehideket, ketonokat, bizonyos észtereket és a metilalkohol zömét." Mint tudjuk, ez a metanolra messze nem igaz.

 

De amivel bajom van:

"A cefre sokkal inkább hasonlítható egy szemétdombhoz, mint valami „paradicsomi” állapotokkal rendelkező helyhez. A rengeteg meddőhöz képest (etilalkohol, víz) elenyésző mennyiségben drágaköveket, aranyat és gyémántot tartalmaz és számtalan féle-fajta kifejezetten bűzös szemetet... Az említett szemétdombra hág fel önbizalommal és reményekkel telt kincsvadászunk egy szívlapáttal – mint láthattuk körülbelül ilyen hatékonyságú a főzőmester desztillálóberendezése - és megpróbálja kikotorni vele a mocskot."

 

Hát, szerintem, pálinkafőző ne tekintse szemétdombnak a cefrét. A lényeg éppen az, hogy jó gyümölcsből finom, ízletes (na jó, persze kisavanyodott), gusztusos kierjedt cefrét csináljunk, amiből alig kell valamit kidobni.

 

Továbbá: "Ezek az anyagok [a kozmaolajok] okozzák a kisüsti pálinkák „egyen illatát”." Mi van???!!!!

Előzmény: foxrudi (95815)
sogi01 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95818

  vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (95804)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.09 0 0 95817

Én végigolvastam az egész oldalt!

Az,hogy kinek mi jön le,ki mit lát vagy akar látni a sorok mögött,teljesen szubjektív.

Reklám? Megvezetés? Ismeret terjesztés? blablabla  ?

Nekem egy érdekes olvásmány !( A PÁLINKA IGAZI ARCA c.rész)

Ennyi, nem több,s nem kevesebb!

Szóval, kösz a linket!

Előzmény: foxrudi (95815)
SchAnti Creative Commons License 2014.01.08 0 0 95816

Hogy áll a söröshordó - bojler kombináció?

Nekem nagyon tetszik az ötlet. A kérdés csak az, hogy felül a 2 cm-es rés lezárását hogy oldod meg?

Talán a söröshordó felső peremét lehetne kiperemezni.

Küldj képeket a fejleményről.

Anti

Előzmény: Szkajvolker Lajos (77258)
foxrudi Creative Commons License 2014.01.08 0 0 95815

Nekem ez az egész úgy jön le,hogy belemagyarázza a laikus olvasóba,hogy döntsön az egylépcsős mellett,de azért diplomatikusan a végén az egyszeri emberre bízza a döntést,nehogy részrehajlással vádolják!!

  Lehet csak én látom így??

Egyébként itt találtam!! http://www.magituszpalinka.hu/index.php/apia-palinka.html

Előzmény: norris53 (95814)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!