Keresés

Részletes keresés

csog2 Creative Commons License 2009.12.15 0 0 902
Sziasztok.
Köszönöm a válaszokat mindenkinek,mivel az épületen se ajtó,se ablak nincsen,ezért az építés tavaszra marad.
Tisztelettel:csog2
kila59 Creative Commons License 2009.12.14 0 0 901

Üdv Mindenkinek!

Sajnos egyideje gépes gondjaim voltak, igy csak most láttam a képeket és a beírást:-(

A kályhánál mindenképpen fuga megújítás és az ajtó körüli szigetelés ellenörzése és megerősítése szükséges. Ezt a korrekciót mindenképpen nekem kell elvégezni, mert a kályhaépítés is  az én feladatom volt!

Remélem rövidesen egy jól müködő és szép kályha képeit tehetjük fel az oldalra.

A kályha, dán szisztémás könnyitett téglakályha. Viselkedése és terhelhetősége is eltér a megszokott méretű tömegkályhától. A felső ajtó hőterhelése is nagyobb a megszokottnál. Kerámia hőszigetelést kapott, de ez a viselkedése alapján megerősítést igényel.

üdv

kila59

 

Előzmény: husza (900)
husza Creative Commons License 2009.12.14 0 0 900
A melegen történő fúgázásra gondoltam én is, csak nem lesz szép a végeredmény, mert a fúgák szélessége elég nagy szórást fog mutatni, de az már az én bajom..
Előzmény: dpek (894)
husza Creative Commons License 2009.12.14 0 0 899

Ha a meddig az időtartamra vonatkozott, akkor kb. a 3. 4. héten kezdett így szétnyílini, de akkor még max 5-6 kiló fa volt benne. Egyszerre 8 kilónál még több nem volt, az kb 1,5 óra alatt égett le. Az ajtó nem tudom hova került, ennél a fázisnál pont nem voltam jelen sajnos.

 

 

Előzmény: sancibácsi (893)
dpek Creative Commons License 2009.12.14 0 0 898
Kösz.
Előzmény: Agur (897)
Agur Creative Commons License 2009.12.14 0 0 897
Gratulálok!
Nagyon szép lett a kályhád. :)


Előzmény: dpek (896)
dpek Creative Commons License 2009.12.14 0 0 896
Közben elkészültem a saját kályhámmal is, amit a régi helyére építettem újra.
Többek között a hőtágulás hiánya miatti repedés, szebb tégla, meg néhány apró módosítás miatt.
Ilyen volt

Ilyen lett



dpek Creative Commons License 2009.12.14 0 0 895
Elkészült még a nyáron Vácrátóton is egy tömegkályha.
Mivel a tulajdonosnak internet hiánya miatt nem állt módjába a fórumba írni, így megkért hogy írjam le a véleményét az ő nevében.

Ez egy légcsatornás kályha ami légcsövön keresztül fűt 2 távolabbi helyiséget gravitációsan, de ha kell van fordulatszabályzós ventillátoros lehetőség is a kályhába építve. A további hőleadás céljából van járatos fűtött padkája is, segédkéménnyel.

Egy kb. 70m2-es szigeteletlen vályogházat fűt, egyelőre napi 1x 10-15kiló fával.
Nagyon meg van elégedve vele. Hihetetlen hogy milyen jó a hőérzete, és mennyire egyenletesen adja a hőt. Szó szerint ezt mondta: "ez egy csodakályha".
Abban a helyiségben ahol a kályha van 24-27 fk van. A többiben 19-22.
Csak kályhával fűt.

És a képek.
dpek Creative Commons License 2009.12.14 0 0 894
Én az első kályhámmal ugyan így jártam. Semmi köze ahoz hogy mennyire van kiszáradva. 1 hónapos szárító fűtés után az első nagyobb adag fánál szétnyílik.
Nekem ilyen volt.


A felső ajtó nyomta szét, mert nem hagytam neki helyet a táguláshoz.
De nem csak oldalt, hanem a tetején is kell, mert a mag emelte az ajtót, ami emelte a boltívet is.
Többek közt ezért is bontottam le, és építettem újra.
2x jól meg kell rakni, és amikor legjobban szétnyílik, ki kell kaparni í fugát és újra fugázni.
Utána már nem volt repedés.
Előzmény: husza (883)
sancibácsi Creative Commons License 2009.12.14 0 0 893
Két kérdésem lenne:
-meddig tüzeltél benne hogy így megrepedt?
-és Nagyobb képet nem tudnál feltenni, külső ajtós, vagy magra (belsőre épített-e)?
Előzmény: husza (887)
r0li Creative Commons License 2009.12.12 0 0 892

Szia

Nem egészen értem a dilemmádat. Egyenlőre kint sincs minusz, bár a mai éjszaka már esélyes rá, de 1 v 2 sziesztakályhával vidáman tudsz 5 fokot csinálni, utánna ha kész leszel óvatos száritó tüzelés 

Előzmény: csog2 (889)
sancibácsi Creative Commons License 2009.12.11 0 0 891
Így van. Agyaghabarcsot nem lehet fagyállóvá tenni (igazából a betont sem, csak nagyon kis mértékben). Nem akarok túl elméleti lenni, de a fagy hatása az agyaghabarcsra:
-A kismértékben fagyos (jégkristályos) agyag száradás után lesz nagyon pórusos, nem elég szilárd, és nem elég légtömör
-ha bedolgozás után után fagy meg: kitágul:szétnyomja a téglákat, olvadás után ua mint az első estben.
A mínuszt kerüld a lakásban, agyagot, homokot, téglát 'melegítsd' elő a lakásban bedolgozás előtt!
Előzmény: csog2 (889)
Agur Creative Commons License 2009.12.11 0 0 890
Szia!

Ha meg tudod oldani, hogy a kályha +0 'C feletti hőmérsékleten legyen akkor építheted szerintem.
A jégkristályok nem csak a cementet nyomják szét, de az agyagot is.
Ha a bekevert anyagok és a nedves kályha nem tud megfagyni akkor dolgozz nyugodtan. Max. tovább tart majd a kiszáradása. :)
Előzmény: csog2 (889)
csog2 Creative Commons License 2009.12.11 0 0 889
Tisztelt Sancibácsi.Ha csak a cementes cuccokhoz való a fagyálló adalék,akkor talán télen is építhetek kályhát,vagy van ennek valamilyen hőmérsékleti határa?
csog2
Előzmény: sancibácsi (867)
trasgo Creative Commons License 2009.12.11 0 0 888
Szia r0li
Köszönöm akkor talán mégis lesz belőle valami , nekem a kéményem még nincs teljesen rendben ,de a télen 3hetente teszik rá a kémény tisztító port és tavasszal egész biztos ok. Míg otthon voltam 2 kezelés 3 hetente 1mást követő 3nap és jelentősen javult.
Fenyőm fám nincs csak kemény .
Üdv trasgo

Előzmény: r0li (885)
husza Creative Commons License 2009.12.11 0 0 887

Ezek a sütőajtó fölött vannak. Arra is gondoltam (lehet, hogy hülyeség), hogy a sütőajtó hőtágulása esetleg szétnyomja a boltívet. Mondjuk ennek ellentmond, hogy az oldalfalak is kifelé mozdultak 2-3 mm-t és nem hiszem, hogy a vasajtóban ekkora erő lenne.

 

 

husza Creative Commons License 2009.12.11 0 0 886

A 8 kg fa 1,5 hónap szárítófűtés után következett. A szárítás kb 2 marok fenyővel kezdtem és naponta kb 0,5 kg-mal emeltem, így 1 hónap alatt elértem az 5-7 kg fáig, ami már keményfa volt. A repedéssel a legnagyobb bajom, hogy felfűtés után kb +3mm-megnyílik, majd pár óra múlva visszamegy. Szóval nagyon mozog a hő hatására. Én is újrafúgázásra készülök, mégpedig meleg állapotban, hogy megszüntessem a hőingadozás okozta mozgást.

Előzmény: r0li (884)
r0li Creative Commons License 2009.12.11 0 0 885

Az én kéményem 16X16 cm és 6,7 m magas és szépen dolgozik, nem füstöl, kivéve, ha fenyő is van benne, de az a felső ajtó nyitásával orvosolható.

A kályhát amúgy DPEK mesterrel épitettük, helyesebben a keze alá dolgoztam. 

Előzmény: trasgo (862)
r0li Creative Commons License 2009.12.11 0 0 884

Szia

 

Tegyél fel egy olyan képet, amin a teljes repedés látszik. Nekem is megrepedt, az alsó ajtó felett, de nem ennyire. Kikapartam az agyagot, amig tudtam majd ismét fugáztam. Nekem azért repedt meg, mert agyag került a téglák mögé is. 

1. begyujtásra 8 kg tölgy kicsit erős szerintem.

Előzmény: husza (883)
husza Creative Commons License 2009.12.11 0 0 883
Még 1 pár kép.
husza Creative Commons License 2009.12.11 0 0 882
A képek lemaradtak.
husza Creative Commons License 2009.12.11 0 0 881
Sziasztok! A 2 hónapos kályhám így áll jelenleg kb. 8 kg tölgy eltüzelése után. Izguljak?
vackor11 Creative Commons License 2009.12.10 0 0 880
Felpörgetés alatt nem az indítást, inkább az elérhető maximális maghőmérsékletet
értem, kicsit úgy, mint régen a simson mopedeknél, ahol az egyik teljesítmény- korlátozás a kipufogóba épített szűkítés volt. (Persze csak addig, míg egy jól irányzott seprűnyéllel ki nem ütöttük :o)
Előzmény: hlaci59 (879)
hlaci59 Creative Commons License 2009.12.10 0 0 879
Erre a "felpögetésre" butaság amit javasoltam a 858-as hsz-ban?
Sokaknak lehet ilyen problémája, mert szerintem nagyon sok ilyen 14x14es régi kémény van ebben az országban, amit nem egyszerű, vagy nem érdemes lebontani, újraépíteni.
Előzmény: vackor11 (878)
vackor11 Creative Commons License 2009.12.10 0 0 878
Kedves eeiizzoo!

Ne aggódj, amint kiszárad, minden rendben lesz! Amíg nedves, az történik, hogy hidegen szépen elindul, és ahogy melegszik, elér a füst páratartalma egy kritikus értéket, amitől annyira nehéz lesz, hogy "visszazuhan" a kéményen. Ez csak időszakos, mint a sportban a holtpont, ha a kályha tovább melegszik, lassan átlendül ezen. Ezt segíti a kémény melegítés. Szóval ez meg fog szűnni, hacsak nincs a kéményeddel más gond is. De gondolom, átnézted. A kis kémény keresztmetszet
leginkább a kora őszi, átmeneti időszakban mutatkozhat meg, abban, hogy nehezebb lesz "felpörgetni" - megfelelő hőmérsékletre fűteni a kályhát. Ebben lehet, hogy kompromisszumos megoldás, de a visszafüstöléstől ne ijedj meg! (szerintem)
üdv:
v11
Előzmény: eeiizzoo (876)
trasgo Creative Commons License 2009.12.10 0 0 877
Köszi az ifót a kályha szép!
A kéményed rendben van (tiszta)? hány méter? Nincs véletlenül 1 másik rákötés is?
És kérlek számolj be minden fejleményről. Helyileg hol vagy?
Üdv trasgo

Előzmény: eeiizzoo (876)
eeiizzoo Creative Commons License 2009.12.10 0 0 876
ÜDV!

A kéményhez hozzászólva, nekem most lett kész a kályhám: ilyen lett:



A kéményem viszont csak 4 téglás 14x14. Kevés tapasztalattal rendelkezem, de megosztom azt.

A kályhába 4-szer gyújtottam be, kb. két maroknyi száraz akácfával alkalmanként. Mivel még nincs kiszáradva, az első két begyújtás keservesre sikerült. Mindenhonnan dőlt a füst, azóta is szellőztetek. Ezután utánanéztem az interneten és azóta szabályosan előmelegítem a kéményt stb. Így még nyersen ebben a takony időjárásban azt tapasztalom, hogy ha kevés levegőt adok neki nem füstöl a kályha, ha megnyitom a hamuzót, vagy az ajtón kinyitom a levegőt, füst szivárog az ajtók mellől, vagyis a kb 2cm kőzetgyapoton kersztül a mag és a borítás között átjön a füst. Tudom, hogy a kémény kicsi és előre bekalkuláltam, hogy nagyobb kell hozzá, de mivel ez megvolt -gondoltam próba szerencse. Még próbálkozok a szárítással, hátha nem füstöl ill. megvárom az igazi hideget, akkor mi lesz.

Később erről is beszámolok.
dpek Creative Commons License 2009.12.10 0 0 875
Már kezdem érteni.
Előzmény: sancibácsi (874)
sancibácsi Creative Commons License 2009.12.10 0 0 874
Mi köze a teljesítménynek a kéményhez: sok! Elvonatkoztatva a tk-tól: a kémén teljesítménye Kw határozza meg a beköthető tüzelőberendezés max teljesítményét. Ez természetesen a kémény 'légszállítási' kapacitásával áll összefüggésben: nagyobb tüz.berendezés->több füstgáz->nagyobb kéményigény.
Visszatérve a tk-ra nem igaz a kémény kw értéke, hiszen az intenzív égéshez jóval több oxigénre van szükség, emiatt a kályha telj-nél jóval nagyobb kapacitású kéményt igényel. De hogyan hasonlíthatsz össze dpek két különböző magasságú és keresztmetszettel rendelkező kéményt: A TELJESÍTMÉNYÜK alapján!
Üdv Sancibácsi
Előzmény: dpek (872)
dpek Creative Commons License 2009.12.10 0 0 873
Szerintem a huzat igény attól is függ hogy mivel tüzelsz.
Pl a fenyőhöz a 23x23-as nálam éppen elég, a kemény fához meg sok.
Tehát ha keményfával(főleg nagyobb darabok, nem gyújtósra hasogatott méret) tüzelsz, akkor kevesebb levegővel is elmegy, mivel az égés nem olyan intenzív, és ugyan annyi levegő 1 kg fa elégetéséhez nem 5 perc kell, hanem mondjuk 8, és így a kisebb kémény mellett is megkapja a szükségeset mennyiséget.

Előzmény: trasgo (870)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!