Keresés

Részletes keresés

Sracz66 Creative Commons License 2014.09.10 0 0 22788

Ez érdekes... Mi jelenleg úgy állunk, hogy elszállt a régi, jól bevált kutunk, ami 2 társasház 8 lakását(!) látta el vízzel már vagy 20 éve... Szeretnénk egy újat fúratni és nekünk is a kimleiek ugrottak be először... Ám amikor megmondtuk, hogy hol kellene fúrni a kutat, azt mondták, hogy itt nem vállalnak, mert kavicsos a talaj... Ekkorát változott a világ néhány év alatt??? Egy profi kútfúró csapat csak homokban vállal kútfúrást? A Kisalföldről beszélünk, nem a Sziklás-hegységről!

Előzmény: Törölt nick (7640)
promega Creative Commons License 2014.09.08 0 0 22787

Köszönöm mindenkinek a válaszokat! A tanácsok alapján megpróbálom kivarázsolni a szívócsövet és felveszem a kapcsolatot Zolival!

Kapocska Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22786

Üdv 77zoli77!

Megértettem,ok,kösz. :-)

Üdv

Előzmény: 77zoli77 (22784)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22785

A kutat...  terv és más úri huncutság nem divat.

De, nincs benne a mondott vastagcsöves árában sem.

Előzmény: halaloszto (22778)
77zoli77 Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22784

Szia, hidroforos rendszernél én nem használok súlyzárású szelepet. Ha mégis muszáj, mint pl itt, akkor a szivattyú szívócsonkjához beépítek egy rugós réztányéros visszacsapót.

Legtöbbször ha a lábszelep rugós, akkor is beteszem felülre a másikat.

A 2 együtt szinte 100%-os biztonságot ad.

 

Z

Előzmény: Kapocska (22783)
Kapocska Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22783

Üdv 77zoli77 !

Jó lehet nyitott rendszernél de ha hidroforos akkor az üzemi
és a beállított max.nyomás is terheli.
Üdv

Előzmény: 77zoli77 (22782)
77zoli77 Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22782

Szia Kapocska!

 

Jók a képek.

A kpe csőbe lehet kapni egy vékony falú saválló acél betétet, nem tudom a pontos nevét.

Amikor ezt benyomod a csőbe, kb 0,5 mm-rel megnő a külső átmérője.

Lehet rá menetet vágni, de mivel műanyag egyszerűen csak rá szoktam hajtani a szelepet.

Aztán le, tömítőszalag és fbs után vissza.

Szinte azonnal vízálló és ne felejtsük el, hogy a kötés a vízben van és csak a nyugalmi szint és a szelep közti max 0,5 bar nyomás terheli, ami szinte semmi.

Vélemény?

 

Z

Előzmény: Kapocska (22781)
Kapocska Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22781

Üdv 77zoli77 !

Ilyenek vannak de a kérdés a kpe csőre vonatkozott
és azzal,hogy jön össze?Menet a kpe csőre?
Üdv

Előzmény: 77zoli77 (22779)
77zoli77 Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22780

Helló!

 

Csak 20 méterig számolj 125-ös árat, utána marad a szokásos.

Így marad egy 70-80 ezer Ft-os különbség, ami egy 2 méteres akna ára.

Hallottam, hogy 2,5 méteres aknáért 150e anyag+munkadíjat akartak kérni Kécskén.

 

Z

Előzmény: Törölt nick (22777)
77zoli77 Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22779

Helló Kapocska!

 

Az amelyik az 1 colos vascső végén is belemegy. :-)

Egyébként létezik ilyen, horganyzott, súlyzáras kivitelben, pont hetényben gyártották kisiparilag, ha más nincs a régit fel kell újítani.

 

Z

Előzmény: Kapocska (22775)
halaloszto Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22778

Mit csinálnak 50-ből? A terveket? Mert ugye az is kell hozzá.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (22777)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22777

Aha... nos errefelé egy 35 méteres belógatós kút PVC csővel, kompletten max 70-75000 Ft.

De jópáran megcsinálják 50 ezerből is...

 

Még, ha kell egy akna is, akkor sem versenyképes

- a 200 eFt-os kútfúrás

- drága búvár szivattyú

Előzmény: Kapocska (22774)
P.toma Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22776

64. Bányásznap alkalmából kívánok minden magyar bányásznak és Fúrós kollégának

 

                                             Jó Szerencsét!!!!!!!!!!

 

                        "Szerencse fel,szerencse le,

                          Ilyen a bányász élete

                          Váratlan vész rohanja meg

                          Mint bérctetőt a fergeteg.

                          

                          Nem kincs után sóvárgok én

                          Bányászkislányt óhajtok én

                          Bányászkislányt óhajt szívem

                          Ki szívében bányász legyen

 

                          És hogyha majd a föld ölében

                          Végóránkat éljük

                          Isten kezében életünk

                          Ő megsegít reméljük!

                          S te kisleány ne bánkódjál

                          Bányásznak halni szép halál

                          Egekbe szállani fel-fel

                          Szerencse fel,Szerencse fel,Szerencse fel!!!"

 

Kapocska Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22775

Üdv 77zoli77 !

Csak érdeklődés szinten,  melyik az az 1" lábszelep KPE
csövön ami belemegy az 5/4" csőbe?
Üdv

Előzmény: 77zoli77 (22771)
Kapocska Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22774

Köszönöm a koordinátákat.
Az árak szórása  5500-7000Ft/m.

Előzmény: Törölt nick (22770)
77zoli77 Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22773

Szia!

 

Az a gallér lett volna a bilincs? A fa bilincs nem szokás, de sose tudni.

Ha az a kút 30-40 éves, és évente lement 5 mm-t, akkor most 10-15-20 cm-t lóg be.

Ha most berajzolod, majd 1 év múlva vehetsz észre vmit.

Marad a próba és a reménykedés, hogy nem csúszott le, bár ha jól értem, akkor a köpeny teteje most az akna aljánál van, ami legalábbis érdekes.

 

Z

Előzmény: promega (22772)
promega Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22772

"Eredetileg" a szívócső fémbilincsének a kb közepénél volt  a földszint... gondolom így mosódott be  cső tetejébe a homok. De ez a homokfeltölés lefelé csak kb a köpenycső gallérjáénak az aljáig tart, onnantól sima sárga homok van...

 

Tettem jelet a köpenycsőre, így látom, ha mozdul. Azt laikusan gondolom esélyem sincs megállapítani, hogy lecsúszott-e a köpenycső?

Illetve észrevettem, hogy a köpenycső fából készült gallérja le van lazulva, szabadon elforog a csövön, ez gondolom nem jelent jót.

 

Nem erővel kirángatni gondoltam a csövet, hanem csak a súlyát tartani.  

Előzmény: 77zoli77 (22771)
77zoli77 Creative Commons License 2014.09.06 0 0 22771

Szia Promega!

 

A szívószál kiszedő módszereddel nincs baj, ha megmozdult ki fog jönni. Arra vigyázz, hogy ha nagyon húzod emelővel és közben nem forgatod ide-oda, akkor a kút köpenycsöve is megmozdulhat, ami nagy baj lenne. Vizet ne használj, mert tömöríti a homokot.

Mivel aknában van, nem értem hogy fogja homok a szívószálat, hogy került az aknába, majd a kútba homokos víz.

Térszint alatti az akna teteje? A köpenycsövet az akna padlója fölött 20-30 cm-rel szoktuk elvágni, így ha az akna kissé megszalad vízzel, akkor se jut a köpeny és a szívószál közé a víz. Ha lentebb van akkor az gyanús. Lenni kellene egy bilincsnek az akna padlója alatt 10-50 cm-rel, ami tartja a köpenycsövet a lecsúszás ellen. Ha nincs bilincs akkor lehet hogy a köpeny csúszott lentebb, így tudott befolyni a homokos víz.

Ha kijött a szívószál, rakjál bele 10m 32-es  kpe csövet, 1 colos lábszeleppel és rá egy régi, nem sajnálós, nem gázleválasztós szivattyút és fokozatosan emelve a vízhozamot egy nyomóági csappa,l indítsd el. Ha fél óra alatt teljesen letisztul akkor jó.

Ha sár jön belőle az elején és 30-40 másodperc alatt sem kezd el látványosan hígulni és tisztulni, akkor kompresszorozás.

Ha a lecsúszásos verzió igaz, akkor a kút mindig homokolni fog, mivel a cső alja belóg a vízadó és a szifonhatás miatt a víz örvényleni fog, ami mozgatja a homokot. Ebben az esetben még nyelő kútnak jó lehet.

A membrános kútfej alkalmazását, azért kerülik a kompresszoros kutaknál, mert minden megállás és indulás "megüti" a csövet, ami mozgatja a homokot lent és homokolást okoz.

 

Z

Előzmény: promega (22767)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22770

Ami mit is jelent... mennyi a cirka 35 méter ára a vastagból?

Előzmény: Kapocska (22764)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22769

Ez a busz forduló: 46.931404 19.560168

 

A falu végén nyugatra fordul az út (Miklós Gy. utca), az vezet Kerekegyházára ...

Előzmény: Kapocska (22768)
Kapocska Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22768

Üdv 77zoli77 !

Helyi profikkal még véletlenül sem vitázom . :-)
Legalább egy út nevet írjál a kereki részről légyszi.
Én a Kikelet úttal párhuzamos Belsőnyírről írtam.
Remélem promega él a lehetőséggel.
Üdv

Előzmény: 77zoli77 (22766)
promega Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22767

Köszönöm a hozzászólásokat, nagyon tanulságosak!

 

Amit elfelejtettem leírni elsőre... 1,6m-es aknában van a kút, a szívócső fent van a "felszínen", csak be van szorulva.

 

Ma dolgoztam rajta egy kicsit, Nem tudom, mennyire jó módszer, de minden gépészet alapjához, a kalapáláshoz folyamodtam... ettől kilazult annyira a szívócső, hogy el tudtam fordítani... most ott tartunk, hogy sikerült annyira kilazítani, hogy körbe lehet forgatni és sikerült kb 30cm-rel megemelni, ott némi megragadás érződik, de ehhez gondolom az is hozzájárul, hogy addig bírtam egy kézzel kényelmesen felhúzni (a másikkal ugyebár oda-vissza forgattam a csőfogóval, hogy lazuljon). Ha fel-le irányban is

 

Illetve még színültig töltöttem a szívócsövet, kb fél óra alatt kb 10mm-t ereszkedett a szint. Ez nekem azt jelenti, hogy nem zár tökéletesen a lábszelep, de ez most jó, vagy rossz?

 

Arra gondoltam, hogy a következő próbánál felkötném egy csörlőre a csővéget és rátartás ill némi óvatos húzás mellett forgatnám oda-vissza... azért nem forgatom körbe, mert attól tartok, hogy szétcsavarok valamit, aztán jól beleesik a fúrócsőbe... Hogyan szokták meghosszabbítani a szívócsövet?

 

Arra gondoltam még, hogy a köpenycső és a szívócső közé vizet öntenék/nyomnék. Ez javíthat a helyzeten, vagy inkább kerülendő?

 

Kicsit előbbre gondolva... ha sikerül kihúzni a csövet, mi a további teendő?öblítés? kompresszorozás?

Arra gondoltam, hogy kpe csövet tennék le, az talán nem "rozsdásodna" össze ennyire.

 

Ahogy tudom nincs a közelben membrános szivattyús kút, mindenki szívócsöves verziót használ...

77zoli77 Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22766

Helló Kapocska!

 

Belsőnyír teljesen más vízkivétel szempontjából, mint hetény kereki oldala. Ráadásul az általad említett mélység, egy másik vízadó rétegen van. Jellemzően 25-28 méteren van a réteg alja, 5 m szép homok van benne. A kompresszoros kútnak nincs talpa, tehát a réteg tetejéig van fúrva, az agyag plafonban állnak meg. 

Ezek alapján kicsit necces összehasonlítani 2 különböző terület, különböző kialakítású kútjait, márcsak a nyugvóban lévő kb 3 m-es különbség miatt is.

 

Üdv

Z

Előzmény: Kapocska (22762)
77zoli77 Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22765

Szia Promega!

 

Elég jól ismerem a területe, a hetényi útban lakom.

A Vezér utca környékén hihetőnek tűnik a 35 m-es mélység, azonban a nyugvó tényleg nehéz eset arra, biztos kell akna.

Az 5/4 vascsöves kút tuti kompresszoros, azonban nálad, ezzel az átmérővel még aknával sem várható 40-50 l/percnél több víz. A vas szívószál nem szokott ebbe beleszorulni, bár elég passzos. Ha mégis az komoly gond, pl belefolyt a kútba a homokos víz, és az fogja össze a csöveket, ha régóta így van akkor össze is rozsdásodott már.

Ha belecsúszott és lent szorult össze akkor már a lenti homok is fog rajta, az se egyszerű eset. Amíg bent van a régi szívószál, nyeletni se jó, mert le van csökkenve a keresztmetszete, de nagyon.

A környék nem tanpálya, főleg nem 40 m után, a kereki kövek már itt is megvannak, kézzel nagyon nehezen fúrható, de kitartó munkával meg lehet csinálni.

A búváros kutat feleslegesnek tartom, de azért van arra is példa. Ha kiszámolod egy 2,5 akna árát, annyiból már ki lehet hozni egy 125/63 vagy 110/50-es kutat, ahol a vastag rész 20-25 méterig tart, így akna nélkül búvárral működik a kút és bőséges vizet ad.

Szívesen ránézek a régire ha gondolod.

 

Üdv

Z

Előzmény: promega (22758)
Kapocska Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22764

A vízszint és hozam nem naprakész adat ezért írtam az ellenőrzést.

"Azonban az utóbb években 2-3 méterrel ment lentebb a talajvíz szint a hetényi homokdombon.
(7-10 méterrel magasabb a mondott faluvégi rész a környéknél)"

Másrészt meg jól írtad ez a Te véleményed.
 Mifelénk a két kút közötti árkülönbözet kb.25%.
Nem jutna eszembe 3-4m aknát ásni főleg nem homokban.
A szívó csőről továbbra sincs infó (fenéken van,megszorult félúton,nyvsz,stb.).
A visszatáplálás abba a rétegbe illendő ahonnan kivettük ezért a nyelető megjegyzés
 (" a kútklíma "meleg" vizét nyeletném el ").

Előzmény: Törölt nick (22763)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22763

Talpm.: -32,6m
Nyvsz: -2.9m
 -8.2m-en 120l/p hozam

Ebből is az látszik, hogy a környéken szokásos 2-3 méteres aknával nem fogy ki a víz...

Mivel akkor a szivattyú csak 5,2-6,2 méterről szív.

 

Akna nélkül, a felszínről, viszont a 8,2+0,3...0,5=8,5-8,7 méter már >> erős határeset.

Nem csoda, ha esetleg nincs/elfogy a víz az indítás után.

 

----

 

Szerintem...

 

Mivel jóval olcsóbb egy akna, mint a 35-40 méter vastag csöves új kút :-(

 

Érdemes előbb

- kiszedni a beejtett csövet

- kompresszorozni >> kiderül van-e víz rendesen !

- felszíni szivattyúval próbálkozni...

  ha nem jön be >> 2,5-3,0 méter gödröt ásni és abból próbálkozni >> ha OK >> akna építés

  (gödör beomlás ellen védekezni !!! homokról van szó ...)

 

Ha nem OK, akkor jöhet a vastagcsöves kút, sok pénzért.

 

----

 

De, ha a szomszédokat körbe járod kiderül, hogy náluk mi is a helyzet, akna ügyben.

Kétlem, hogy jellemző lenne a vastagcsöves kút + búvárszivattyú megoldás arrafelé ...

Előzmény: Kapocska (22762)
Kapocska Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22762

Üdv promega !

A szívócsőről nem sokat tudunk de a mentését megpróbálhatod
 mentőharanggal v. mentőtőrrel.
http://www.jofogas.hu/nograd/Mentotor_mentoharang_14882196.htm
Nyelető kútnak még jó lehet.
Szerintem fúrass egy új kutat min.110-es legyen amibe befér a 3" szivattyú.
Hozzád legközelebbi hiv.kút a Belsőnyíren van,ha érdekel a cím privátban megírom.
Talpm.: -32,6m
Nyvsz: -2.9m
 -8.2m-en 120l/p hozam
fajvz 22l/p/m
Cím alapján ellenőrizheted az adatokat.
Üdv

Előzmény: promega (22758)
Zapod Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22761

Hahó.

 

Ha csak a vizet akarod elnyeletni az ásott kúttal akkor valószínűleg nem kell tisztítani, azon a homokos területen elfogja nyelni a vizet. Ha onnan akarsz vizet kinyerni akkor már érdemes.

Klímához illetve föld hő hasznosításhoz, már sok nyelető kutat csináltunk, illetve forráskutakat hoztunk rendbe. Jól működhetnek, de víz és gépészet igényesek.

 

Üdv. ZApod.

Minden ami ásott kút

Előzmény: promega (22758)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22760

Csak 6-10 méter colos cső... a szívócső.

 

---

 

Ha sikerül kivadászni (drótkötél + akadó kampó) a szívó csövet,

akkor egy kompresszorozás és új lábszelep után jó eséllyel lesz víz.

 

A 36-42 méteres kutak jól működnek arrafelé.

 

Azonban az utóbb években 2-3 méterrel ment lentebb a talajvíz szint a hetényi homokdombon.

(7-10 méterrel magasabb a mondott faluvégi rész a környéknél)

 

Ezért mostanában többen ástak 2-3 méter mély aknát a felszíni szivattyúnak.

Utána kellett menni a talajvízszint csökkenésnek.

Előzmény: halaloszto (22759)
halaloszto Creative Commons License 2014.09.05 0 0 22759

Mindenkeppen erdemes vele foglalkozni! 35m 5/4-es es 35m colos cso az mar komoly ertek! 

Előzmény: promega (22758)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!