Keresés

Részletes keresés

szölőszem Creative Commons License 2015.05.30 0 0 18536

Pintjano! Ezt írtad korábban:"Összegyüjtöttem egy dokumentumban az általad és még néhány mások által ismertetett csemegeszőlő leírásokat képekkel és még néhány dolgot amit fontosnak éreztem.

Kérdés:hozzájárulsz,hogy elérhetővé tegyem az általam "gondozott" honlapon?"

Válasz:Hozzájárulok,de bizonyos dolgokat be kell tartanod,ami ilyenkor szokás.Az általam felrakott képes leírásokat szószerint kell idézned eredet megjelöléssel.Pl:/forrás:"Szőlőszem" Csemegeszőlő index fórum/.

Már korábban írtam a csemegeszőlő fórumban/352 sz.hozzászólás/,hogy én is tervezek egy honlapot,ahol a saját fajtáimat ismertetném/képekkel/,és még mást is,amit érdemesnek,és érdekesnek tartok.Sajnos ez óriási munka,ezért lassan haladok vele.Talán jövőre elkészül.Kb.5-600 fajta szőlő leírás lesz benne a világ minden részéből.Ez egy hiánypótló ampelográfia lesz,ilyen sajnos még nincs az írott és elektronikus magyar szakirodalomban.Nem egyedül csinálom,nagyobb gyűjtők segítsége szükséges.Te is betársulhatsz hozzá,ha van kedved.

 

Előzmény: pintjano (18513)
zsorsz Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18535

P&P faiskola és áruda.

Előzmény: zsorsz (18534)
zsorsz Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18534

A név nem ugrik be,de a 10-es úton B.Pest felé Piliscsabára beérünk és balra a főút mellett vannak.

Előzmény: juhosttt (18533)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18533

Esetleg szabad tudni a faiskola nevét?

Előzmény: zsorsz (18532)
zsorsz Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18532

Hál Istennek Fannyka él és virul egyenlőre,nagyon gondosan be lett a föld iszapolva tömörítve neki,locsolva rendszeresen,bízom benne hogy megmarad!

Előzmény: juhosttt (18531)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18531

Ha valóban pár napja volt földbe téve, ha nem esik szét, akkor is kérdéses, hogy megfogan-e, mivel ők is a szabad gyökerűt tettek földbe, szóval a gyökérzet nem hálózta be a földet.

Előzmény: zsorsz (18529)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18530

Oké!

Előzmény: pikubá (18524)
zsorsz Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18529

Annyit azért hozzáfűznék,faiskolások nagy gengszterek,kb. 2 hete vettem egy konténeres fanny rezisztens csemegeszőlőt,fekete fóliacserépben 890ft,otthon levettem a fóliát és szétesett a föld.Volt pofájuk konténeresnek a szabadgyökerűt eladni,lehet két nappal korábban tömködték körbe földdel.Ha most megveszed,csak alul vágd be,ültetőgödörbe körbe föld és azután vágd el kétoldalt a cserepet,talán nemesik szét!

Előzmény: simon53 (18527)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18528

Én megvenném és beültetném normális mélységbe. A tavasszal vett szabadgyökerű oltványaim közül kettő szépen hajt, egy csak egy-két hete hajtott ki, egy meg még mindig gondolkozik. :(

Az ősziek közül hatból hat kihajtott, a néró még virágozni is akart. A virágkezdeményt letörtem, araszos szőlő erősödjön, ne teremjen.

Előzmény: simon53 (18527)
simon53 Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18527

Sziasztok, irtam hogy kiszáradt vagyis megadta magát 6 tőke csemegeszőlőm. A faiskolában 800 ft/Db -ért van konténeres (virágcserepes) szőlő, szépen kihajtva 40-50 cm-es 2 db vessző tövenként.

Érdemes megvenni? Nyerek vele egy évet? Ha ültetem, akkor olyan mélyre kell tenni, hogy az oltás éppen kilátszódjon? Most a cserépben csak 10-15 cm van és felette még 20-30 cm-es szár és utána oltás.

zsorsz Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18526

Fogsz egy vésőt,az élébe milis lappal beleköszörülsz egy "V" alakot,nyelet hegesztesz rá és kész az abronycshúzó!

Előzmény: medveger (18525)
medveger Creative Commons License 2015.05.28 0 0 18525

Szervusztok!

Segítséget szeretnék kérni:

Lenne-e valakinek felesleges (mondjuk sokadik darab örökölt) abroncshúzó kalapácsa? Az a bizonyos kiperemezett szélű, amivel meg lehet feszíteni a hordók abroncsait.

Természetesen nem ingyen gondoltam...

 

Előre is köszönöm!

G

pikubá Creative Commons License 2015.05.27 0 0 18524

Köszi , valószínű lesz közelebb is , De egy jó kis eszmecsere sem ártana. Majd kereslek, mielőtt arra járok .

Előzmény: kavicsos64 (18521)
Ali-bá Creative Commons License 2015.05.27 0 0 18523

"Sajnos kevesen vagyunk még,akik másként gondolkodnak", írod. Vígasztaljon, hogy egyre többen!

Előzmény: szölőszem (18512)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.05.27 0 0 18522

Nem értek be a vesszők és egyszerűen elpusztult a vessző ,de ki hajtott volna csak később ! De peronoszpórát is kaphatott az is leviszi a vesszőket róla !

Előzmény: simon53 (18514)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.05.27 0 0 18521

Mezőkövesd mellett ? Ha jó ,és van is kardinálom ! De más is ! Szaktanácsot is tudok adni !

Előzmény: pikubá (18508)
Falusi1 Creative Commons License 2015.05.26 0 0 18520

Én is jártam így borszőlővel kb. 3-4 éve. Írtam is róla akkor. Különböző tippek jöttek a válaszokban, de, hogy mi volt az ok, nem tudom. Az én tippem az, amit te is említesz, hogy kiszáradt.

Egyébként én is kiástam és ahogy írod, dús, egészséges gyökérzet, semmi kártevő.

Előzmény: simon53 (18514)
Sanci07 Creative Commons License 2015.05.26 0 0 18519

Kedves RAMBO és Szölőszem! Én is a zöld módszert támogatom,kértem is ha tud valaki valami jó módszert szívesen kipróbálom.Annyit viszont tudok hogy a régi hagyományos fajtákat csak kontakt szerekkel nem lehet megvédeni.Ezért használom a felszívódókat virágzáskor és nem máskor mert jobbnak tartom a megelőzést mint a gyógyítást.Mikor nem így tettem pl:a kékfrankosomat mindig elkapta a lisztharmat és ez nem tetszett.A Nérót én is csak kontakt szerekkel védem,és minden évben tökéletes!A másik az hogy néhány topik társ írja hogy ilyen vagy olyan fajta nem betegszik meg,de egészen másképp viselkedik 10-20 tőke mint 1000,utóbbi könnyebben fertőződik meg.Csemegében főleg zöld művelésre hajtok,de csak néhány fajtám van ami bírja felszívódó nélkül,ezek a Nagyesda,zaporozsec,Dunav és az Éva.Ők elvannak kontakt szereken is de a többi vírágzáskór igényli a felszívódó készítményeket.Mikor a bogyók megjelennek már csak kontakt szereket használok,így biztos hogy a bogyókban egészség kárósító szermaradványok nem lesznek.Szerintem a borom se rossz erről talán Szölőszem tud nyilatkozni.Egyébként borszőlőben ez lesz az utolsó évem,jövőre már csak a csemege marad,aztán lehet hogy később újrakezdem,de csak korszerűbb fajtákkal!

pikubá Creative Commons License 2015.05.26 0 0 18518

Szkenelve nincs, borítólapot is én csináltam rá, vagy

30 évvel ezelőtt :)

Előzmény: pikubá (18517)
pikubá Creative Commons License 2015.05.26 0 0 18517

Előzmény: zsebpiszok0510 (18516)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2015.05.26 0 0 18516

Nekem ez van meg,de hiányzik belőle pár oldal.

Előzmény: pintjano (18509)
pikubá Creative Commons License 2015.05.26 0 0 18515

Facebook-on kínáltak több féle csemegét is,

ráadásul a szomszéd községből.

Így lesz a legolcsóbb.Direkttermőt akarok átoltani,

aztán majd permetezhetem 😠

 

Előzmény: Kapa bácsi (18510)
simon53 Creative Commons License 2015.05.26 0 0 18514

2012 őszén ültetett 20 tőke vegyes csemegeszőlőm következő tavasszal szépen kihajtott 2 kétméteres vesszőt hozott öszre. 2014-ben visszavágtam két szemre amiből tavaly őszre is lett 2 hosszu vesszőm, amit összel felkupacoltam kb 20 cm-re. Most kora tavasszal 6 tőke egyszerüen nem hajtott ki. Metszéskor már gyanus volt, de mintha még lett volna benne élet, de egyszerüen mintha kiszáradt volna. Az idén fagy se volt, akkor mi történhetett velük. Egyet kiástam dus gyökérzet, látszólag semmi baja, nem rágta semmi, akkor mi a fene lett vele?

pintjano Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18513

"szőlőszem"!Örülök -gondolom más is!--hogy ujra itt.

 

Előbbiekkel egyetértve, csak valami--ugyan korábban leirtam-- múlt évben volt ami, egészséges maradt teljes permetezés nélkül.

Ház közelében-falhoz közel--Oportó, piros Saszla,Pölöskei muskotály, persze Bianka, Eszter és Néró.

 

Ha a fal tövében lettek volna--van három tő, de K-i oldal--azok is egészségesek voltak, de kevés volt a napfény (többi helyen beton van a fal mellett, ami még "rátesz" a betegedést illetően!!!) D-DNy-i oldalon még szebbek és érettebbek lettek volna.

Az előző két év tökéletes volt szinte permetezés nélkül (Zweigelt, Cserszegi fűszeres az előbb felsoroltakon kivül s még a Turán (igen finom és van amikor aszúsodik is )...

 

S hogy végiggondolom (szintén múlt év) kinn a kertben egy tő Csabagyöngye egészséges volt, s  a falhoz közel--széles betonjárda van mellette!!--pedig eléggé megbetegedett (jut eszembe a sok esőtől- s oda folyik tetőről az esőviz!--megrepedezett s alig volt jó szem benne.

 

Ennél "kényesebb" csemgeszőlőkkel nem is kisérleteztem.

 

Szőlőszem: összegyüjtöttem egy dokumentumban az általad és még néhány mások áltam ismeretetett csemegszőlőleirásokat képekkel és még néhány dolgot, amit fontosnak éreztem. Kérdés:hozzájárulsz, hogy  elérhetővé tegyem az általam "gondozott" honlapon?

üdv PJ

Előzmény: szölőszem (18512)
szölőszem Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18512

Üdvözlök mindenkit!

 

Rambo!Osztom a nézeted.Én "csak" csemegeszőlővel foglalkozom.A tavalyi év mindenki számára siralmas volt,aki a zöld módszert választotta.Én is a zöld módszert választottam,összesen háromszor permeteztem,ebből kettő bordói lé+kén volt.Azt tapasztaltam,hogy a jelenleg hazánkban kapható csemegeszőlők 90 %-át nem lehetett megvédeni a zöld módszerrel.Az is igaz,hogy egy "extrém"év volt.Más volt a helyzet a korszerű,külföldi PIWi fajtákkal.Itt elég volt a háromszori permetezés.Ezt néhány fórumtárs is igazolhatja,akik az éréskor ellátogattak hozzám.

Tehát csak azt akarom mondani,hogy nem elég a jóakarat,és elhatározás,hogy csak zölden termesztek szőlőt,A legfontosabb,hogy legyenek ellenálló fajták.Vannak ilyenek,csak mi nem ismerjük/most csak csemegeszőlőről beszélek/.Persze fontos a szőlő kondíciója,a lombfal szellőssége a fürt higiénia,stb.is.

Van olyan nagybani csemegeszőlő termesztő,aki 12-szer permetez egy évben.A Jóisten mentsen,hogy abból a szőlőből egyek.És mégis ez a jövő útja errefelé,mert nem hogy váltana fajtákat az illető,inkább ezt a módszert erölteti.Sajnos kevesen vagyunk még,akik másként gondolkodnak.

Előzmény: RAMBO (18511)
RAMBO Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18511

Igen, felszívódókkal meg lehet védeni a szőlőt, nem vitatom, tapasztaltam, ténykérdés. De mostanában egyre inkább a zöld módszerek felé fordulok, és ezzel a szemmel nézem a dolgokat. Egy egész csomó szernek nagyon hosszú lebomlási ideje van, és az bizony nem tűnik el a szőlőből, sőt a borban is kimutathatók!

 

Tehát egy új felfogásban kezdtem a felszívódókra nézni: terveim szerint csak azokat a tőkéket/foltokat permetezem meg felszívódóval, amelyek betegek. Mert a beteg állatot is meggyógyítja az ember, nem hagyja megdögleni. De amíg tele van a szervezete a gyógyszerrel, nem vágja le. Azoknak az állatoknak a húsa, amelyeket folyamatosan kezelnek antibiotikummal, a fogyasztóban is kialakítja az antibiotikumokkal szembeni rezisztenciát. Hasonló lehet a helyzet a szőlővel is - tehát a kezelt szőlőkből nem kellene bort csinálni. De a gyógyulással tud felkészülni a következő évre, és úgy nem maradnak rajta áttelelő spórák a rügyekben. A lomb lehullatásával megszabadul a méreg zömétől (hiszen a levél a kiválasztó szerve), és így a következő évben "tiszta" lesz. 

 

Ezt akarom kipróbálni, és annyira csiszolni, hogy működjön. Tavaly totális kudarc volt. 

 

Előzmény: Sanci07 (18500)
Kapa bácsi Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18510

Miért nem próbálkozol a konténeres oltvánnyal.Olcsobb lenne.mint érte menni.

Előzmény: pikubá (18508)
pintjano Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18509

Prohászka Ferenc:Szőlő és bor

 

Ez a könyv meg van valakinek szkennelve?

S ha elküldené--kösz: PJ

Előzmény: Kapa bácsi (18507)
pikubá Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18508

Szép jó reggelt mindenkinek !

 

Szőlő zöld oltáshoz szeretnék kérni oltóvesszőt, ha van itt valaki Miskolc kb. 50 km-es körzetéből.

Cardinal-t nagyon szeretnék, de más kiskertbe való nagy szemű csemegéért is elmennék.

 

Előre is kösz:  Pikubá  (Gesztely)

 

Kapa bácsi Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18507

Végül is a kártevő neve Szőlőeszelény(Byctiscus betule)csak akkor kell védekezni ellene,ha kora tavasszal a rügyeket károsítják fakadáskor,mert olyat is tud,ha nagyon felszaporodik,és ha kora tavasszal a talaj hamar felmelegszik,és még a szőlőn nincs még levél.Az összeszedés jó egy levélben 2-6,db tojás van.A bogarak összel bujnak ki,és a leveleket rágják utána a téli búvóhelyükre a lehullott lomb alatt telelnek át.Egyébként más növényeken is megél.Alárvák az elbomló levélszövettel táplálkoznak.A leszedett leveleket legjobb lenne elégetni,vagy szétmorzsolni.A Cuproxat jó szer,de szintén drága.Ha lehet olvasd el Prohászka Ferenc:Szőlő és bor.című könyvét,nagyon sok hasznos információhoz lehet belőle jutni.Jó munkát!

Előzmény: juhosttt (18506)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!