Keresés

Részletes keresés

Luiggi70 Creative Commons License 2012.11.01 0 0 4562

OK.értem.az egy kicsit messze van tőlem.Mert van egy régebbi adagolóm,de azért nem érdemes legyere békésmegyébe.Többe kerül az út mint a szerkezet.

Előzmény: cimer.r (4560)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.11.01 0 0 4561

Szia ez az egy dolog tart vissza engem is a pic-től ,mint ami téged is a programozás,máskülönbem már rég megcsináltam volna.Jó az idő alapú vezérlés,de nem a legtökéletesebb.

Előzmény: tibikokoko (4556)
cimer.r Creative Commons License 2012.11.01 0 0 4560

Köszönöm kérdésed Luiggi70 Zsámbékon. (bp-től nyugat és nem zsámbok)

De adott esetben rendkívűl mobilis tudok lenni. (tényleg)

Luiggi70 Creative Commons License 2012.11.01 0 0 4559

Merre laksz?

 

Előzmény: cimer.r (4558)
cimer.r Creative Commons License 2012.11.01 0 0 4558

Szebb ünnepeket minden fórumozónak.

 

Érdeklődni szeretnék hogy nincs-é valakinek eladő égetője?

Nem kell müködőképes, sőtt az elektronikáját a vezérlést és a motort úgy is át szeretném alakítani saját elkébzelés alapján.

Végűl is csak egy behordó csigára ( vastelepen valahányszor voltam még csak hasonló sem volt) csigaházra , meg égőfejre lenne szükségem. ( a többi a melóhejről ingyér van:).

Örülnék ha jelezne aki tud segíteni.

Előrre is köszönöm. Czutak

Totya3 Creative Commons License 2012.11.01 0 0 4557

Szia! Jó kérdés! Azt szoktam mondani, hogy először Assemly, aztán C. De jelen esetben, célravezetőbbnek tűnik a Flowcode. A probléma az, hogy nem tudom, hol akadhatunk el ebben a nyelvben. De engem is érdekel a dolog, ezért annyit ígérhetek, ha lesz időm, akkor kipróbálok pár dolgot vele, hogy meg lehet-e oldani mindent, ami ehhez szükséges. Teljesen nem neked kell majd a programot kitalálni, de meg kell értened a példák működését és azok felhasználásával összeállítani a programot. Így meg is érted a folyamatokat és programozni is megtanulsz. Azért fontos a megértés, mert végül mindenkinek magának kell beállítania a szabályzóköröket, figyelni először, hogy minden jól működik-e és annak megfelelően beavatkozni, módosítani, amíg végül jól működik minden.

Persze felvetődhet a kérdés, hogy akkor mi a különbség az időalapú táblázatos szabályzóval való törődés és e között, ha itt is foglalkozni kell vele. A válasz a végeredmény és a cél felé haladva az egyre jobb működés. Jelen esetben az előny, hogy én már sok mindent kipróbáltam és úgy tűnik most már jól működik felügyelet nélkül is, de igazából soha nem működik tökéletesen semmi. Elég ha egy autóra gondolsz, vagy egy repülőre, mindegyikben van hiba, még egy ferráriban is, különben nem fejlesztenék folyamatosan. Ennek ellenére használjuk őket és működnek. Ilyen ez is. Legalább is fejlesztői szemszögből vizsgálva a dolgot! :) A feleséged vagy a gyerekeid is simán be tudnak majd gyújtani, mivel egy gombot kell csak nyomni, majd meggyújtani a fejben a tüzet és kész. Igaz, gyújtani, csak ősszel és tavasszal kell, amikor olyan kicsi a teljesítmény igény, amire nem lehet már lemenni ésszerű hőfokokkal. A vicc, hogy erre is képes lenne, csak csöpögne minden a kátránytól! Hidegebb időben, csak után kell tölteni.

 

A hétvégén próbálom tesztelni a Flowcode-ot, majd jelzem mire jutok vele.

 

Annyit még szeretnék megjegyezni, hogy bár az APB PLC-vel is működik már egy beadagoló, egész jól, bár még nincs teljes kiépítésben a rendszer, ennek ellenére a 36eFt-os ára messze magasabb, mint a PIC-es áramköré. Emellett eléggé nehéz megoldani vele mindent, mert nem fér bele minden kód, amire igény merülhet fel. Szóval érdemes ezzel is foglalkozni, hiába van egy már jónak tűnő megoldás.

Előzmény: tibikokoko (4556)
tibikokoko Creative Commons License 2012.11.01 0 0 4556

Akkor marad az időalapú, időreléim vannak azzal eltüzelem a meglevő készletemet és közben lehet fejleszteni! Úgyis jön a tél, remélem lesz időm, jó időben úgysem sokat vagyok a szobában.

 

A rajz alapján úgy látom hogy tényleg minden igényt ki fog elégíteni... ha felprogramozzuk!

Mindig ez a sarkalatos kérdés. Én szeretném megtanulni a PIC programozást de most szerinted merre induljak? A C nyelvet vagy említetted a Flowcode programot ?(erről még nem is hallottam)

 

Előzmény: Totya3 (4545)
Totya3 Creative Commons License 2012.11.01 0 0 4555

Én csak 90-et. Bizony ez nem mindegy. De szerintem biztosan javulni fog! Azt gondolom, hogy 3 helyett 4 napig lesz elég a töltet.

 

Előzmény: Luiggi70 (4554)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4554

Így van tényleg sok,te hány négyzetmétert is fűtessz? már nem emlékszem és nincs kedvem mind a közel 1300 hozzászólásodat átnézni.Én olyan 150-160négyzetmétert +néha 30 négyzetméter a műhely,és a használati melegvizet is ebből nyerem.A nappali részben kicsit alul is voltak méretezve a radiátorok,ez+ veszteség volt.A lakásban elég lett volna a -10fokig 50-55fokos előremenő vízhőfok bőven ,de a nappaliban 5-7 fokkal magasabbat kívánt.Most radiátor möveléssel ki lett küszöbölve ,legalább is remélem kb 1700Watt +teljesítménnyel.

Előzmény: Totya3 (4552)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4553

Köszi igyekeztem.:-) Ezért is akarom normálisan leszigetelni,mert eddig úgy volt megoldva,léc keret ,arra gipszkarton és közé 5cm gyapot .Jó volt csak nem szép. Végül is sokallom én is a fogyasztást,de ha folyamatos lenne a beszerzési forrás akkor nem zavarna (nem a csudát) mert iyenkor napi 400Ft +villany fűtenék.Eddig teljesen huzatos is volt a padlásterem is ami egy plusz hőveszteség ,de megoldottam azt is ,hihetetlen ,de 1napja van kész és már érződik a változás.Igaz én nem mérésekkel,hanem szubjektív alapon állapítom meg ezeket a dolgokat. A gyártók nagyon tanulhatnának tőled,a megoldások terén!!! Lehet egy olyan doldot lehetne ,megoldani nálad ,hogy egy lakás szellőztető rendszert kiépíteni akkor mozogna a levegő,és kevesebb lenne az energia veszteség 10-25 százalékkal .Igaz ez 1 millió környékén mozog,én sem ruháznék be ennyit.

Előzmény: Totya3 (4551)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4552

Számolni sem tudok, 800/3 nem 200! Az már talán tényleg sok...

 

Előzmény: Totya3 (4551)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4551

:-) 800 literre nem számítottam! :) 200liter/ nap kicsit sok, de ez sokmindentől függ. Meglátjuk mennyit jelent az emelés. Megjegyzem, hogy nekem most esett le, hogy az emelés látható a képeken! Olyan szépen megcsináltad, hogy észre sem vettem! Grat!

 

A passzív házakról hallottam pár dolgot, érdemes lenne jobban utánanézni, milyen megoldásokat használnak. Eddig annyit tudtam leszűrni, hogy nagyon drága megoldások vannak...

Előzmény: Luiggi70 (4549)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4550

Most nézem, hogy a rajz linkje sem lett jó: http://www.beadagolo.tvn.hu/files/Kazanvezerlo_Alapkivitel_USB_485.pdf

 

Előzmény: Totya3 (4545)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4549

Mondjuk rossz lenne,ha csak 24 órára lenne elég a tartály .mert 800 Literes .A rossz hatásfokkal is ilyen enyhe időben legalább 3 napig volt elég a tűzrevaló egyszeri megrakással,a kemény hidegben is legalább 2 napig.Ez amit írtál,a pc +különböző hőforrások ez teljesen így van.Olvasgattam,de lehet te is,hogy egy igazi passzív ház tevezésénél figyelembe veszik hány fő lakja, milyen életvitelük van ,milyen elektromos berendezéseket használnak,sőt olvastam van aki még azt is tervbe veszi milyen növények fognak majd lenni a lakásban. Egyébként teljesen megálja a helyét az észrevétel, ahol a számítógépem van,olyan dolgozó szoba féleség, mivel szinte állandóan megy a gépem ,ha nem megy a fűtés 1 fokkal mindég melegebb ,a többi helyiségnél.

Előzmény: Totya3 (4541)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4548

Esetleg még annyit, hogy a sárga vonal a kinti hőfok. Ha megfigyeled, mont egy fél napos fáziseltérésben van a víz hőfokkal. Amikor kint melegedik, akkor a víz is emelkedik. Milyen érdekes ellentmondás, pedig csak arról van szó, hogy a falakon fél napos eltéréssel ér be a külső hőfokváltozás hatása. Lehet, hogy nem is 6 óra az, hanem 12! Eddig egyébként ezt nem néztem meg ennyire, csak tapasztaltam, hogy csúszás van...

 

Előzmény: Totya3 (4547)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4547

Ez a fórumotor egyre ócskább! Nem tudok képet csatolni...

Itt van a kép: http://graf_4.png

 

Előzmény: Totya3 (4546)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4546

Igazából, ha semmit nem csinálsz, akkor 88W, ha ülsz, és dolgozol, akkor 125W, Ha szobakerékpározol, vagy súlyt emelsz, akkor 500W. Szóval lehet, hogy normál esetben két ember ha tesz-vesz, akkor összesen 300W. Lehet, hogy 150W-al kéne inkább számolni egy főt.

Igen regisztrálom.

Ezen a képen a világoskék a szobahőfok, nem nagyon vehető ki a változás, de a vízhőfokon és a felette lévő füsthőfokon jól látható az elmúl másfél nap történése, legalább is a jellege.

Előzmény: tibikokoko (4543)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4545

Szia! Ha gyorsan kell egy szabályzó, akkor lehet, hogy egy időalapút kell összedobnod, vagy nyelves megoldást használni. Megjegyzem, hogy ezt is sokkal olcsóbb és egyszerűbb PIC-el, de néhány időrelével is megoldható. Menet közben fejlesztehted a komolyabbat.

Sajnos hex-et nem fogok tudni adni mellé, ezt korábban is leírtam, hogy nem szeretnék kész programot közreadni. Egyrészt felelősség, másrészt soha véget nem érő változtatás, az eltérő rendszerek miatt, amit nem tudok felvállalni.

 

Jelenleg béta verzióban van a terv, azaz lehetnek benne hibák, de ezek a nyákterv készítésekor kiderülhetnek. Igazából elég sok munka megépíteni és tesztelni, nem tudom, hogy lesz-e időm és kedvem.

Programozását USB-n keresztül terveztem HID Bootloaderrel. Programozást a mindenki számára közérthetőbb Flowcode programmal gondoltam, igaz még én sem ismerem eléggé, de nem tűnik bonyolultabbnak, mint a PLC-s, és ami előny, hogy C-s blokkok is beilleszthetők, amikkel a matematikai részeket könnyebb programozni, valamint nincsen korlát, mint az APB-ben.

A terven van két hőelem bemenet, 6 gomb, 4 motorvezérlés, amiből egyet indítórelékén is lehet használni indítókondival. Van egy fordulatszám detektor is, amivel az indítást lehet profin lekezelni, valamint morotvédelmet megoldani. Választhatóan lehet RS485, vagy RS232 kommunikációt használni, amin keresztül más rendszereket, vagy PC-t lehet csatlakoztatni. Kijelzésnek egy 4x20 karakteres LCD-t gondoltam. Ezen minden elfér, ami szóba jöhet, legalább is több lapon biztosan. Ventilátor vezérlésére PWM vezérlő áramkört lehet használni DC motorokhoz. Ezzel elvileg integrálással OPTO triakot is lehet vezérelni, ezt még lehet, hogy rátervezem. A víz, szoba és a kinti hőfokokat 1wire hőfokmérőkkel oldanám meg. Ezeket messzire lehet vinni és sorba lehet kötni őket három vezetékkel. Nagyon pontosak és megbízhatóak. Tettem egy kis hangszórót és két ledet is.

Az áramkört innen lehet elérni. http://Kazanvezerlo_Alapkivitel_USB_485.pdf

Valószínű változtatni fogom még, de ide feltöltöm majd a legfrisebbet.

 

A JUMO adatlapja megvan, megnéztem, az alapján írtam, hogy nem alkalmas, sajnos.

Előzmény: tibikokoko (4542)
tibikokoko Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4544

Privátban elküldhetem a JUMO adatlapját, hátha el lehetne vele indulni! ...kösz

Előzmény: Totya3 (4537)
tibikokoko Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4543

Nagyon érdekes amit irsz! Ezt szerintem nagyon sokan tapasztaltuk már, csak ilyen pontosan nem mértük és nem vezettük le.

Ezeket gondolom regisztrált értékekből elemezted ki!?

Az 600W-os bio hőforrás meglepő...mi négyen vagyunk az már 1200W! Az egy kisebb radiátornak megfelel.

 

 

Előzmény: Totya3 (4540)
tibikokoko Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4542

A végső cél természetesen a PIC-es szabályozó, csak azt gondoltam hogy most ebben a szezonban gyorsabb lenne diszkrét szabályozókból épitkezni, mivel az emlitett szabályozók a fiókban vannak, már nem kerül semmibe csak be kellene épiteni.

Ráadásul van többféle bemenetük( hőszenzor, mA, V...), és a relé mellett logikai kimenete is. (Mondjuk a logikai kimenet nem teljesen tiszta hogy mi az? Ez csak annyi hogy 0V vagy 5V)

Tényleg az a baj hogy nincs 4-20mA kimenet! 

A venti szabályozására szerintem nekem elég volna a mA kimenet mert triakkal 240V-os motort hajtanék. Vagy ezt is lehet pwm módon szabályozni.

 

...Nagyon várom a PIC-es áramkört, ha megosztod én egyből megépitem, csak legyen hex fájl is.

 

 

Előzmény: Totya3 (4537)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4541

Valószínű, jobb lesz, ez várható, de első körben nem javasolnám a tartályt kicserélni, ha megoldható, mert lehet, hogy 24órányit is bele tudnál tölteni, ami nagyobb kényelem.

 

Előzmény: Luiggi70 (4539)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4540

Sziasztok! Most, hogy a szabályzás egyre kifinomultabb, érdekes dolgokat lehet észrevenni, amiket másképp biztosan nem látnánk.

A szoba hőfokát egy ponton mérem, ami a falon kb. vállmagasságban van. Tudjuk, hogy a meleg levegő felfelé törekszik, ezért ha nincs senki a szobában, akkor rétegződés alakul ki, fent a meleg, lent a hideg. Tehát mire hazaérek, azt látom, hogy 23C a hőfok középen és a víz hőmérséklete 45C-on áll. Ekkor belépve, egyrészt megkeverem a szoba levegőjét a mozgásommal, másrészt én is fűtök kb. 300W-al, és a bekapcsolt számítógép is kb. 400W-al és ha nem egyedül vagyok akkor az még további hőforrás. Ezért a szoba hőfoka elkezd emelkedni, (pedig előtte a szellőztetés miatt, alá is csökken), egészen 0,5..0,8C fokot is akár, estig. Eközben a víz természetesen szépen lassan csökken, ahogy aut kell neki, tehát estére 42C köré is lemegy. Este lefekszünk, betakarózunk, hőfokforrás és a mozgás leáll, szoba hőfok elkezd hűlni, kint is hidegebb lesz, vízhőfok addig még csökken, míg a szoba hőfoka be nem áll, így addigra 41C-ra hűl(ennél lejjeb nem engedem). A szoba a beérkező hideg miatt, ami kb. 6 óra alatt jut át a falon, délelőtt tovább hűl, ekkor a víz emelkedik, szoba kicsit aláhűl, de nem vészes, mert kb. 0,3C-nál jobban nem, majd emelkedik és mire hazaérek a víz megint 45C és a szoba 23-on áll. Ha nem zavarnám meg a dolgot megint, akkor itt állna valószínűleg bármeddig és nem változna, de hát az élet ilyen. :)

Megjegyzem, hogy mindez nem érezhető, csak mérhető, egy szál pólóban vagyok mindig, pedig elég fagyos természetem van nekem is. :) Csak érdekességképpen hoztam fel, hogy mennyire nem egyszerű egy ilyen lomha és könnyen befolyásolható rendszert szabályozni!

Ha szabályzástechnikailag közelítem meg a "problémát" (mert máskülönben nincs értelme vele foglalkozni) megoldás lehetne, ha ventilátorral mozgatnám a szoba levegőjét, de ez nagyon porol és a ember és más hőforrások hőjét sem küszöbölné ki. Nem mértem ki, hogy a légkeverés, illetve a mi hőbevitelünk mekkora részt vesz ki a jelenségből, de 1000W (2fő +PC) nem kevés, lehet, hogy csupán ez teszi ki a nagyrészét a dolognak.

Remélem nem untattam senkit! :)

Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4539

Szia! Most fával tüzelek.Az adagolót át kell még költöztetni.Láttad a képet róla elég nagyra sikerült,és szét kell vágjam hogy kiférjen az ajtón.meg egy ékszij tárcsát kell cseréljek rajta.Nincs kedvem kissebre alakítani.szerintem,biztos mostmár nem kellene akkora nagy tartály hozzá.jobb lesz a hatásfokom.

Előzmény: Totya3 (4538)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4538

Szia! Köszi a levelet, megnézem! Sejtettem, hogy ilyen, mert rengeteget kutattam vezérlők után, mikor ez volt itt terítéken, hogy kiderülhessen, érdemes-e fejleszteni, vagy elég venni egyet. Persze ha valaki lemond a kényelemről és van ideje paramétereket állítgatni, írogatni, figyelgetni a kazánt fűtőanyagtól függően, akkor elégedett lehet az időalapúakkal, bár szerintem nem csak erről van szó itt, mert szerintem nem csak az anyagtól függhetnek az idők, hanem a kinti hőfoktól, azaz a teljesítmény igénytől is és ha valami nem jól van beállítva, szerintem csak későn lehet észrevenni, ha nem ülsz mellette végig. Én írtóztam ettől a tortúrától, inkább a nyelves szabályzás(az új fejben nem volt vele gond fűrészporral, igaz üvegesedő anyaggal nem megy...), de nem ítélkezhetek mások felett és nem is akarok, csak elgondolkodtatthatom őket. :)

 

Kazánod jól alakul! Most mivel is fűtesz?

Előzmény: Luiggi70 (4534)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4537

Szia! Sajnálom, hogy ilyen könnyen feladod! Mással, hacsak nem egy APB PLC-vel, nem fogod tudni megoldani a szabályzási köröket és rengeteg olyan dolog van, amit az APB-vel sem lehet úgy. mint a PIC-el, vagy csak nagyon körülményesen. Örültem, hogy PIC-et említettél a terveid között, C nyelven nem olyan nehéz és elvileg tudunk itt legalább ketten segíteni ha elakadsz.

A JUMO diszkrét szabályzó, nem képes átadni az alapjelet a másiknak. Kimenetük relé, alapjel bemenetük pedig nincs. Az átadáshoz legalább egy mA-es analóg kimenetre lenne szükség és mA-t fogadó alapjel bemenetre a másikon. Nem nagyon láttam még ilyeneket. Ez alól kivétel a HAGA KD9-es szabályzója, nem olcsó, de 5 csatornán tud mérni, szabályozni, kaszkádolni stb. Megjegyzem, hogy ez még mindig csak a hőfokok szabályozására lenne elég, a beadagolásról még nem beszéltünk és a ventilátort sem nagyon tudja közvetlenül szabályozni a KD9, mert nincs PWM kimenete, csak ha minden igaz mA analog kimenetet lehet kapcsolni az egyik kimenetre és arról egy mA->PWM átalakítóval lehetne tovább lépni a ventire. Ez sem sokkal egyszerűbb, viszont sokkal drágább(itt már 100e felett járunk és még nincs kész a beadagolás köre!). Akkor inkább APB. Éppen most tervezek egy PIC-es áramkört a tapasztalatokból letisztítottan, nemsokára meg tudom mutatni, szerintem érdemes lenne gondolkodni rajta.

 

A PID-eket szívesen megmondom, de tényleg nem mész vele semmire! :) Nem csak rendszerfüggő, de program függő is, azaz belső számításoktól, arányoktól is függ az adott paraméter értéke, hatásossága.

Előzmény: tibikokoko (4536)
tibikokoko Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4536

Totya! Építeném a szabályozót az égetőmhőz. Nekem a PIC egyenlőre magas!

A beadagolós oldaladon nagyon spécin leírtad a kaszkádszabályozás felépítését. Kérdésem: Nekem önálló szabályozóim vannak (JUMO Itron x), ezekből ugyanúgy össze lehet fűzni 3 PID szabályozós kört? És ha igen, hogyan?

Esetleg tudható a P, I, D tagok paraméterei körönként? Tudom hogy ezeket illeszteni kell, és minden rendszer más és más...de kiindulásnak jó lehet!

Kösz!

Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4535

 

A képek a kazán átalakítása után .Még az elektronikát kell újra dobozolni,mert hát ugye mindég volt egy kis átalakítás ,és csak másik doboz lett a többi mellé rakva.Meg még a kazánt kell leszigetelni.

Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 4534

Szia ! Ez a Biotomatos adagoló,pusztán időalapú vezérlés.Nézegettem annak idelyén mielőtt megvettem a plc-t.A tüzelő anyag váltással csupán a gyártó által ,kitapasztalt összes időt állítja át.Nincs füstgáz ,meg hasonló "luxus "benne.Küldök E-mailt evvel kapcsolatban .

Előzmény: Totya3 (4533)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.30 0 0 4533

Ha ezt kérdezed, akkor igen. Mindegy mit és mikor töltesz rá, megoldja.

De nem csak ez amit tud. Füthőfokot szabályoz, folyamatosan üzemel "lángmodulációval" igen jó hatásfokkal. Jelenleg 16,6kg fűrészporral fűtök 24órán át. Ez kb. 106liter.

Előzmény: kicsi kacat (4532)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!