Keresés

Részletes keresés

audiodark Creative Commons License 2014.04.27 0 0 18551

Első körben világos búzát akarok.  Persze mindennek eljön az ideje! :-) Most itt tartok a recept tervezgetésében.

 

MALÁTÁK:
Wheat blond 40%
Cara belge 10%
Acidulated Maláta 3%
Extra prémium pilsner 47%


ÉLESZTŐ:
Safbrew WB 06 (5-8g/10L)


KOMLÓK:
Hallertau Mitterfruh, Saaz
(Rizs héj a szűréshez ha indokolt)

 

Szívesen veszem a segítséget! Köszi!

Előzmény: HegyenVolgyon (18550)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2014.04.27 0 0 18550

A Hoegarden ha jól tudom witbier, belga búzasör. Az ilyen finom, kis frissítő izé, korianderrel és narancshéjjal fűszerezve. Véleményem szerint az "igazi" búzasör a hefeweizen, bajor búzasör, melynek ízét, illatát alapvetően az élesztő határozza meg.

Barnából (dunkel) már egész jó vagyok, ha gondolod segítek recepttel.

Én először Tettnangerrel komlóztam, másodjára Hallertau Mittelfruh-el és az egy kicsit fonomabb volt, de az a sör úgy egészében jobban sikerült.

Előzmény: audiodark (18549)
audiodark Creative Commons License 2014.04.27 0 0 18549

Tudnátok ajánlani nekem búza sörhöz komlókat? Amiket az olasznál is be lehet szerezni. Illetve hogy milyen arányban adagoljátok  ezeket kb.? (Csináltam már anno egy Hoegaarden sörfőző csomagot valami affélére gondolok.)

 

HegyenVolgyon Creative Commons License 2014.04.27 0 0 18548

Bírják, bírják, kérdés, hogy milyen egészségre káros anyagok oldódnak ki az anyagukból olyan hőmérsékleten.

Előzmény: Tan-csi (18544)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2014.04.27 0 0 18547

Krémesíti és erősebb lesz a habja.

Előzmény: audiodark (18546)
audiodark Creative Commons License 2014.04.26 0 0 18546

Az a kérdésem hogy a ZAB mint olyan mit tesz a sörrel? Pl. ha egy IPA recept struktúrába beillesztem? Ízben? Illatban? Tisztaságban? Vagy....? Valakinek van tapasztalata?

neopaszta Creative Commons License 2014.04.26 0 0 18545

Mai napi szerzemény a piacról! :)

 

Tan-csi Creative Commons License 2014.04.26 0 0 18544

Én is így szoktam, bírják az olasz féle erjesztővödrök.

Előzmény: Tafaya (18543)
Tafaya Creative Commons License 2014.04.26 0 0 18543

Az működik ez alapján, hogy a forralóedényből az örvényeltetés és a 10 perc szünet után pelenkán leszűröm a levet a műanyag vödörbe (kibírja a kb. 90 fokot?), és ott hűtöm le a spirállal?

Előzmény: Smürc (18539)
Schwiegelhofer Creative Commons License 2014.04.26 0 0 18542

Lebuktam :-)

Előzmény: Smürc (18541)
Smürc Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18541

Hiába cselezel. ;) Tudom, hogy te lány vagy. :)

Előzmény: Schwiegelhofer (18540)
Schwiegelhofer Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18540

Most már bevehetnénk csajokat is, nem?

Smürc Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18539

Biztos sokféleképpen lehetne szakaszolni, nekem a sörfőzés folyamata  úgy is elkülönül két alapvető szakaszra, hogy:

 

1. Amíg nem kell a sterilitáson aggódni, mert a forralás, a hő majd megoldja.

2. Amikor a sör már "fertőzőképesre" hült, innen már minden fertőzési lehetőséggel vigyázni, minél inkább   kiküszöbölni kell.

 

Míg az első inkább kellemes játék, a második koncentráltabb odafigyelést igényel részemről, ráadásul ilyenkor már fáradtabb is az ember. Még jó, hogy ez az utóbbi rövidebb! Célszerű is, hogy rövidebb legyen, ez is csökkenti a fertőzés lehetőségét.

 

Ezért nekem régebben is furcsa volt, hogy egyesek hűtés után szűrnek. Én forralás után örvényeltetek a forralóüstben és 5-10 perc leülepedés után pelenkaszűrőn keresztül tisztán leszippantom az egészet a hűtőedénybe, csak az utolsó 1-2 liter marad a komlóseprő + fehérjecsapadékkal a forralóban. Végül ezt az üledéket is ráöntöm a pelenkaszűrőre (ez egy textilpelenkával bélelt rozsdamentes szita), amin pár perc alatt átfolyik a lé. (Esetleg a pelenkát összefogva finoman facsarok rajta kicsit, csipeszekkel fogva, mert ez még k... forró.) A hűtőedényből Már csak a sterilizált erjesztőbe megy, beoltás, oxigébcsobogtatás és lezárás mielőbb.  A hűtőedény is csak azért van külön, mert nem spirállal hűtök az erjesztőben, hanem egy duplafalu saválló edényben köpenyhűtéssel.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTkg2DfpX2DzbCr4usbe97qhE5giJFUqq4sqV6hVes8YyZIMaCr   

 

Szóval én nem igen akarnék hűtés után már a szűréssel sem lötybökölni, mert gyáva vagyok. Meg aztán először Vogelt olvastam:"A komló leszűrése után a sörlé hőmérséklete még mindig 80-90 oC."

Magamtól fel sem merült, hogy ezt fordítva is lehet, csak itt találkoztam ezzel.

 

Mégjobban csodálkozok, hogy van aki nem is szűr, hanem az egész trutyó megy az erjesztőbe! Még a komlón nem is annyira aggódnék, de a kicsapódott fehérjealvadékról (ami sokszor jóval nagyobb mennyiségű, főleg búzánál), nem gondoltam volna, hogy az erjesztőbe való, mint ahogy tojásrántottát sem szoktam beletenni. :) 

 

Legutóbb barátom azután látta a forralóban a zöldes úszkáló fehérjepelyheket megjelenni, hogy tüsszentett egyet a forraló mellett. Utólag már sajnálom, hogy nem hagytam abban a hitben, hogy a kiszűrt másfél kiló trutyi mind tőle származik. :)

 

Előzmény: acerola (18536)
wins001 Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18538

Épp 10 perce kezdtem meg  egy kb 1,5 hónapja főzött sörömet. Bővebn keserűbb lett, mint akartam. Eltököltem a hűtéssel és lezárás után még legalább 15 percig nem kezdtem el hűteni. Egy nem túl keserű erősen komlóillatú sört akartam, ezért 24-esre terveztem az IBU-t, de ez jóval erősebb lett. :D Szóval véletlenül, de sikerült egy kifejezetten jó sört összehozzak.

Totka21 Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18537

Lentebb írták, hogy elvileg csak 80 fok felett oldódik ki alfasav a komlóból, így a válaszom: elvileg semmit :)

Előzmény: Lazly__ (18534)
acerola Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18536

Vicces, hogy mindenki másként szűr vagy nem szűr. Mégis mindegyikből sör lesz. :)

acerola Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18535

A rozsos ipára visszatérve. Néhány hete ittam egy citrás rozsos ipát. 30%-os rozstartalommal. Nagyon jó volt, de vicces volt mert úgy nézett ki mint a baracklé. Pedig 3-4 hónapos volt.

A következő nekem is rozsos lesz, de csak 25%-kal. Kíváncsi vagyok a zavarosságra. :)

Előzmény: HegyenVolgyon (18528)
Lazly__ Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18534

Azt meg tudod tippelni, hogy ez a nem szuros, ulepiteses (altalam is preferalt) modszer meg mennyit old ki, a mar amugy is kifozott komlon? Hidegkomlozni kulon egyenlore nem terveztem. Jelenleg felek a tulkomlozastol, lasd par nappal ezelotti hozzaszolasom. :) Koszi!

Előzmény: Totka21 (18533)
Totka21 Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18533

Én egy darabig hűtés után szűrtem pelenkán, vagy teaszűrőn, de mindig hamar eldugult, és a nap végén már duplán fárasztó volt ezzel foglalkozni.

Egyszer lustaságból teljesen kihagytam ezt a részt, majd 3 hét erjedés után azt láttam, hogy az élesztő nagyon szépen leragasztotta a komlót az aljára, ezért azóta nem is csinálom.

Hozzá kell tennem, hogy szinte minden söröm hidegkomlózom, így ígyis-úgyis komlódarabos lesz a sörlevelem palackozás előtt.

Az utóbbi pár főzetemnél épp ezért palackozás előtt szűrtem át teaszűrőn. De igazából félek, hogy ilyenkor mennyire oxidálódhat.

Előzmény: acerola (18527)
Gábier Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18532

A no-chill miatt én mindig forralás után örvényezek/ülepítek. Az üledéket is leszűröm dupla harisnyán, az jól megfogja az üledéket de a sörlé könnyen átfolyik rajta. A papír tea/kávészűrő számomra túlságosan lassú és könnyen eltömődik. Sietnem kell a forralás után a betöltéssel, hogy minél forróbb sörlé legyen a kockában a lezáráskor.

Előzmény: acerola (18527)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18531

Persze végül az is tükrösre tisztult, úgy két hónap kellett neki.

Előzmény: HegyenVolgyon (18528)
palack. Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18530

Szia,

nekem épp Húsvétra lett kész a lagerem. Két hétig volt 12 fokon, aztán 3 napig 22 fokon, végül hat hétig 7 fokon. Palackozás után két hét alatt szépen beszénsavasodott.

Előzmény: NorbiKa89 (18529)
NorbiKa89 Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18529

sziasztok,

segítségre lenne szükségem. láger söröm pihen 6 hete az erjesztőben, vajon van még benne elég élesztő a palackban való beszénsavasodáshoz? Abból indultam ki, hogy több idő kell az alsóerjesztésű élesztőnek a beinduláshoz, így tovább is tart neki ülepedni. Remélem.

HegyenVolgyon Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18528

Vesszőzzetek meg, de én nem örvényezek, hanem úgy csinálom, hogy hűtés után a levegőztetéssel egybekötve átöntöm egy nagyobb teaszűrőn kancsónként. Az a komlót kiszűri, közben három-négy alkalommal ki kell öblíteni.

A többi ülepedés megtörténik erjedés közben, illetve után. A rozsos IPA kivételével még nem volt gondom zavarossággal.

Előzmény: acerola (18527)
acerola Creative Commons License 2014.04.25 0 0 18527

Én hűtés után szoktam kicsit pihentetni, adok neki 20-30 percet hogy ülepedjen. A hűtés megvan 20-30 perc alatt, de mozgatom a sörlében a hűtőt, ezért nem tökéletes az ülepedés. Nálam BIAB miatt eleve sok az üledék. Ilyenkor az átöntésnél tiszta levet szoktam kapni az utolsó 2-3 liter híján. Beoltom a sörlevet az élesztővel. Aztán a maradékot vagy kiöntöm vagy leszűröm teaszűrő papírral. De ilyenkor már nincs nagy nyomás. Nem érdekel, ha 3-4 órán keresztül csöpög vagy akár reggelig. A leszűrt levet fel szoktam még egyszer forralni és elteszem starternek vagy utólag hozzáöntöm a sörhöz.

 

Abból sincs baj, ha benne marad a komló. Voltak olyan söreim is. Keserűség csak nagyából 80C-ig szabadul fel a komlóból. Ez is főleg a végén hozzáadott adagokból, amiben még van. Ami 60 percet forrt, abból már nem lehet néhány további százaléknál többet kipréselni még akkor se, ha tovább forralod néhány órát.

 

Ki mikor szokott örvényezni, ülepíteni? Forralás után vagy hűtés után?

Előzmény: Lazly__ (18526)
Lazly__ Creative Commons License 2014.04.24 0 0 18526

Igen jol hangzik. :) Koszi a tanacsokat, alszok ra parat aztan meglehet most eloszor En is fogok komlot szurni. :) Szep estet!

Előzmény: Babar66 (18525)
Babar66 Creative Commons License 2014.04.24 0 0 18525

Azt nem tudom, hogy a "benne hagyás" mennyit változtat, mert én eddig mindig szűrtem komlózás után (a jól megkever "örvénykádas" módszerrel), de egyébként igen, úgy gondoltam. Az eddigi egyik legfinomabb söröm Magnum/Saaz-zal készült, a 30 literbe a Saaz-ból 15-15-15g került, 20-10-5 percig.

Előzmény: Lazly__ (18518)
Babar66 Creative Commons License 2014.04.24 0 0 18524

No, igen. Az első főzésem kissé túl komlóztam (akkor még nem tudtam, hogy a Taurus "háromszor keserűbb" ), de két és fél év elteltével valami mennyei manna lett! (sajnos az már a legutolsó üveg volt...)     :)

Előzmény: Steiner VCF (18522)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2014.04.24 0 0 18523

Valójában összesen egyet ittam eddig... :-/ :-)

 

Előzmény: Steiner VCF (18522)
Steiner VCF Creative Commons License 2014.04.24 0 0 18522

Lehet eleg lenne lepalackozni a sort es nem hozzanyulni x honapig.

Elofordulhat hogy 3-6 honaposnal meg nem ittal ujabb 5am-et ezert erzed a friss fozest tul komlosnak holott a szaazkomlozas illata az gyorsan lebomlik illetve idovel minden sor malatasabbnak tunik.

Előzmény: HegyenVolgyon (18515)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!