Keresés

Részletes keresés

yacek75 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 18708

Sziasztok, egy szakértőt kérdeznék, hogy az alábbi képről milyen tápanyaghiány jut eszébe... egyátalán tápanyaghiány ?

Nagyon köszönöm előre is.

Y

yacek75 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 18707

Sziasztok, írok Nero helyzetjelentést, hátha valakit érdekel. van fürtszáradás nálam is, de szerencsére csak 2 a cirka 1000-ből ...

 

 

Egy tőkét láttam, amin SEMMI sincs.

 

A többi viszonylag rendben, ilyen is akad :

A legtöbb fürt elég "szellősre" sikeredett :

 

De ezek édesebbek is :-)

Itt egy sok száraz bogyókezdeményt tartalmazó fürt:

 

Ilyesmi. Semmi különös.

Ja, dehogynem. Elszaporodtak a hernyók... (fürtmoly vagy mi )

Nekik is megyek Dipel -lel.

Van valakinek tapasztalata erről ?

Állítólag olyan bélgörcsöt okoz a genyacoknak, hogy rögtön abbahagyják a zabálást,

és pár nap gyengélkedés után visszaadják lelküket a Teremtőnek.:-)

 

Szép napot !

Y

 

 

Előzmény: yacek75 (18702)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.15 0 0 18706

Az mégjobb, köszi előre is.A hiányzó tőkék pótlására Nérot terveztem,az olvasottak ellenére nem vetettem el,de most már mindent tudni akarok róla!:)

Előzmény: kavicsos64 (18705)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 18705

Megprobálok kèsziteni valami filmet !

Előzmény: zsorsz (18704)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.15 0 0 18704

A függöny művelésedről lehetne kicsit bővebben,támrendszer,huzalok elrendezése,stb.esetleg képet is,komolyan érdekelne!

Előzmény: kavicsos64 (18703)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 18703

Én szó szerint könyvböl tanultam a szölèszkedèst ès csak kedvtelèsböl csinálom de a jó termèshez mindig fajtánkènt igazodom a könyvekben leirt formàhoz . Nem lakok borvidèken ,söt inkáb rosz adotságú helyen próbálok a kertemben a saját elkèpzelèsem szerint termeszteni . A vèlemènyem az hogy a kertèszetekböl kikerült oltásokkal elèg sok gond van ,èrdemes a helyi vad vagy nemes de nem beteges fajtákba ráoltani a nemeseket, ès amit a gazda maga látot nemesböll begyüjteni az a tuti ! Nekem is volt olyan fám amire tíz èvet vártam hogy termèst hozzon ès semmi ,tehát ha valaki jót akar az maga oltsa a tuti fajtákat ès azokkal kevèsbè lesznek ilyen gondjai ! Nekem is vna nèróm de mèg minden èvben ritkitani kellett igaz èn magam oltottam ès függöny müvelèsü ami rengeteget terem !

yacek75 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 18702

Sziasztok, ezzel a fürtszáradásos Néróval beletettétek a bogarat a fülembe, jobban szemügyre veszem a tőkéket (>100db , 5db tőke " leszármazottjai " ) , csinálok fotókat is , aztán jelentkezek. Annyit meg tudok már előzetesen is mondani, hogy egy lemosót (Réz+kén) kapott, semmi egyebet,  fürtmoly vagy mi a fene támadta meg, de nem akartam mérgezni, ezért kézzel csipkedtem ki a kukacokat a frissen kötött fürtökből (valszeg nagyobb kárt okozva), mintegy max. 2-3%os volt a fertőzés . a művelésmód vertikó, kb 2 m magas, körbecsavart tőke, kb arasznyi távolságra egymástól a termőszintek, 30-40cm-nél kezdve, rövid csapra metszve (1-2 rügy). a vesszők kb 50-60cm -sek lehetnek, aztán vissza vannak csípve.a virágzás szépen alakult, már nőnek a kis bogyók. olyan 5- 10 (12) fürt lehet tőkénként. a kötésre visszatérve annyit azért észrevettem, hogy eléggé szórta/szórja a virágot / bogyót , de a fele rajta maradt. (erről precízebben később) . a szürkerothadást meg tudom erősíteni, tavaly nagyon sok eső volt, felhízlalta a bogyókat, ráadásul több sorban is voltam a szemek (mert alapból a fürt elég "hézagos" nem annyira tömött) az eső meg csak esett és esett, és amikor elérte a 17-18-as mustfokot nagyon észnél kellett lenni,azaz le kellett menteni. ismerős gazdának pl. "lefolyt" a termés, alattomban szétrothadt...   ha kevesebb eső van, tehát csak pár napig esik, akkor viszont sztem a Néró lenyomja a betegségeket mint a pinty. az idén fogom tesztelni a zömében 3-4 éves tőkéken, hogy mennyire rezisztensek, ugyanis nem, vagy csak nagyon keveset tervezek permetezni.erről jut eszembe, az alginure- t érdemes használni, csak a kötődésig írják...  ja, és a legfontosabb: a Nero bor azért rendben van ám, a rosé alaphangon szuper, de a vörös is , persze inkább csak érlelve 2-3 évesen (mint általában a vörösborok) . no meg tele van rezveratrollllllllal , amiről persze egyetlenegy tanulmányt sem találtam, hogy mennyi az annyi.. persze nem ezért iszom.:-)

 

Előzmény: vártán (18686)
Sanci07 Creative Commons License 2015.06.14 0 0 18701

Favorit esetében a metszésmód kilőve mivel nálam rövid csapon van és így is rogyásig tele van.

Előzmény: janijani (18699)
BZoltan Creative Commons License 2015.06.14 0 0 18700

(x)

 

https://www.facebook.com/events/1554537944809050/

 

A követkető szombaton, vagyis 20-án lesz az Éjszakai Pincetúra a Somlón. Ha nincs még programotok akkor gyertek. Mi délután 5-kor rúgjuk el a focit nem is akárhogy :) Nálunk fogja kannával, kanállal és gitárral tolni a bulit egy órán át a környék legjobb autentikus (szóval nem a gagyimulatós, hanem az igazi) cigánybandája a Fláre Béás. Konkrétan somlószőlősi és devecseri cigány srácok akkor szívvel mint ide Szatymaz.

janijani Creative Commons License 2015.06.14 0 0 18699

A nem a fajtának megfelelő metszésre tippelek.

A felsorolt szőlőid közül nekem a Favorit van, hogyan metszed? Nekem oldalra elhúzva és lekötözve 8-10 szemes vessző nemhogy terem, de ritkítani kell.

Előzmény: szölőszem (18696)
Sanci07 Creative Commons License 2015.06.14 0 0 18698

Szerintem a meddőség vagy a kis hozam oka leginkább genetikai okokra vezethető vissza!A szakkönyv is azt írja hogy csak a bőtermő szép és kevésbé tömött fürtű tőkéről szedjünk szaporításhoz vesszőket.Kismértékben befolyásolja még a talaj és a fekvési viszonyok.Pl:volt két tő Afuz Alim az egyik gyönyörűen terem a másik tőle egy méterre lévő tő évek alatt arra sem volt képes hogy félméteres vesszőt hozzon.Kivettem betettem a bórszőlő közé egy hiány helyére,most két éves két hatalmas fürt van rajta!A helyére a csemegésbe Kecskecsöcsüt tettem az is már terem.Úgy gondolom ebben az esetben talaj probléma lehetett,valami nem feküdt az Afuz Alinak.Hogy mi na ez az igazi rejtély.A Favoriton és a Boglárkán csodálkozok hogy nem terem brutális mennyiséget képes hozni,lehet hogy elfagynak nálad a főrügyek?Az Éva szerintem genetika,meglepetésemre elég sokan panaszkodtak rá a fórumon.Nálam semmi gond a második szem már termékeny remélem a tőlem kapott vesszők orvosolják a problémát!A Conegliano nálam egy tő van nyolc vessző öt fürt nem egy bőtermő fajta lehet,szerintem ez is genetika vagy fagy!Próbálkoztam a gyengébben termő tőkéknek jobb és több tápanyagot biztosítani de a következő évben mégse termett többet csak a vessző és levelek fejlődése lett bujább.

Előzmény: szölőszem (18696)
gyfa50 Creative Commons License 2015.06.14 0 0 18697

Ezen hozzászólás kapcsán feltennék egy kérdés, föleg azon személyekhez akik régi szakik a szőlészet terén. 100% ra be lehet azonosítani egy fajtát, ha soha sem hozott termést? 

Előzmény: szölőszem (18696)
szölőszem Creative Commons License 2015.06.14 0 0 18696

A következő fajtáim meddőek 7 éves visszatekintésben:Boglárka/egyszer sem termett/,Favorit/egyszer sem termett/,Crimson seedless/egyszer termett kis fürtöt,így le bírtam fotózni/,Thompson seedless/egyszer sem termett/,Sultana/egyszer sem termett/,Conegliano(Adriana) /egyszer termett egy kis fürtöt/,Éva /egyszer termett egy kis fürtöt/.

Vajon a meddőségnek,vagy a kis hozamnak mi lehet az oka?

Előzmény: Sanci07 (18695)
Sanci07 Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18695

Valóban érdemes volna vitát nyitni,vagy egy eszmecserét lefolytatni mert szerintem akár tanulhatnánk is belőle.Ezt a Néró problémát elmeséltem néhány ismerősömnek,a mai napig azt hiszik hogy hülyéskedek velük!Még hallani sem hallottak ilyet nem hogy tapasztaltak volna.Melyek voltak azok a fajták nálad ami hét év alatt egyetlen fürtöt sem hozott.Én annak idején majdnem kicsaptam a Nimrangot,hála a biztatásodnak megvan és meg is marad mert egy nagyon jó kis késői fajta.

Előzmény: szölőszem (18692)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.13 0 1 18694

Ez teljesen korrekt megközelítése a problémának.

Előzmény: szölőszem (18692)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18693

Nem tettem fel képet, most meg már nincs is miről, mert az elszáradt fürtök lepotyogtak.

Ilyen fürtöm nekem is van egy-kettő, de nem Nérón. Ez vélhetően kötődési hiba és nálam sem jellemző.

Előzmény: Maci_P (18691)
szölőszem Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18692

Véleményem szerint a Néro,és még sok más fajta egyes példányai azért rúgják el a termést,mert egy hibás gén jutott domináns szerephez.Nem nálatok,hanem az oltványosok anyatelepén egy-két tőke virágzata mutálódott.A jelenség nem tömeges,az én Néróm teljesen tökéletesen köt.Ha visszagondoltok,hogy melyik oltványostól vettétek,lehet hogy a szálak egy helyre vezetnének.Mivel a jelenség évek óta ismétlődik,nem lehet környezeti okokra visszavezetni,mert minden év más,és mindenkinél egy kicsit más a talaj nyomelem összetétele.

Ugyanez a jelenség megfigyelhető volt a Kadarka esetében is,csak ott tömeges méretű volt,és állami beavatkozást igényelt.Újra szelektálták,és most ez az ősi Hungarikum újra a régi.

Mivel a Nérónak legalább 4 szülője van/Seyve Villard-375,Gárdonyi Géza,Medoc noir,Csaba gyöngye/,valószínű valamelyik szülő labilis génje "elszabadult",és ez okozza a problémát.

Erre a jelenségre fel kellene hívni a hatóság figyelmét is,mert ŐK nem hiszem hogy olvassák a fórumokat.

De ha már itt tartunk,érdemes volna vitát nyitni hogy egyes csemegeszőlő fajták egyes egyedei mért meddőek?Nekem 7 olyan fajtám van/volt/,amelyek 7 év alatt egyetlen fűrtöt nem hoztak,bármilyen metszési mód kipróbálása után sem.

 

 

Előzmény: Falusi1 (18683)
Maci_P Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18691

Hello!

Én nem láttam, hogy tettél fel volna képet. Viszont nekem van néróm, és egy ilyen fürtöt találtam:

Kb. 10 tőkém van, egyelőre csak ezen az egy tőkén ez az egyetlen fürt, ami ilyen.

Üdv

    Maci

Előzmény: Falusi1 (18683)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18690

Az egyhozzászólásos nickek mindig gyanúsak.

Előzmény: Falusi1 (18689)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18689

Nem látok smile-t, de remélem ezt nem gondolod komolyan.

Előzmény: öreg_néne_b (18687)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18688

Áruld el ki a megbízód!:).....me itten mán egy összeesküvés elmélet kezd kibontakozni,Én sem értettem,miért purcantak ki a Néroim és ha nem vagyok itt, az egészet elfelejtem.Kezd egyre érekesebb lenni,vajon hányan jártak még így?

Előzmény: vártán (18686)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18687

Mi lehet a háttérben? Kinek az érdekét sérti a Néró?

vártán Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18686

Azért jöttem a fórumra, mert van 12 csemegeszőlő tőkém, lugasok vagy inkább magaskordon formájában. Vannak kényesnek mondottak is például a Cardinál, Csabagyöngye, de a növényvédelemmel meg soha semmi gondom nem volt. Kivétel a Nero!  A fürtszáradás 80-90 %-os minden évben az idén is látom a jelenséget, de még tudhatom a végleges helyzetet. Botrytisre gyanakodtam minden évben, kipróbáltam többféle növényvédő szert is eredménytelenül. Magnéziumtartamú műtrágyát is kapott, de hiába. A kordon kelet-nyugati  irányú, egyik oldalát erősen süti a nap, a pára nem ül meg, mert  a telek legszéljártabb helyén van. Idén elválik Botrytis vagy nem, mert száraz a levegő és nagyon meleg van ami nem kedvez a gombának. A kordon következő tagja egy Eszter, ott soha semmilyen baj nem volt.

Bármi is legyen az ok a Nero nem az a szőlő ami a fajtaleírásokban van. Kényes valamire, nem tudom mire de kényes.  Az igaz, hogy peronoszpóra és lisztharmat nem jelentkezett soha, azt viszont megtaláltam a neten, hogy a kész termése nedves időben erősen rothad.

arpad-lajos Creative Commons License 2015.06.13 0 0 18685
Előzmény: Pumba84 (18679)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18684

Ez így van!

Előzmény: zsorsz (18676)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18683

Vagy a memóriád kiváló, vagy kutatómunkát végeztél, vagy mindkettő igaz. Valóban van egy másik tőkém is. Ez azonban későbbi ültetésű és máshol van, sovány homoktalajon. Ezt a tőkét ezért nem említeném referenciának semmilyen szempontból. Mindenesetre tavaly ezzel a tőkével is hasonlóan jártam. Az idén a fürtök kb. 3/4-e leszáradt, maradt még -legalábbis egyelőre- 2-3 fürt, ami zöld. Úgy néz ki ezek talán megmaradnak, de még nem teljesen biztos.

Én lassan lezártnak tekintem ezt a Néró "ügyet" azzal a megjegyzéssel, hogy továbbra is tudni szeretném, miért van az, hogy az emlegetett tőkén a fürtszáradás után a másodtermések miért maradnak meg, ez utóbbin pedig miért marad meg 2-3 fürt és miért szárad el a többi?

Előzmény: juhosttt (18675)
zsorsz Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18682

 

Egy ismerősöm is hasonló okok miatt vágta ki a nérot,korán érik,permetezés,madarak,darazsak miatt,ha jól emlékszem.

Előzmény: granov (18681)
granov Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18681

Most kérdeztem apósomat Néró ügyben. Azt mondta, hogy volt 50 tőkéje és volt köztük 5 ami szinte sosem termett. Virágzás után nem maradt rajta semmi. A többi szép volt.

Csak sajnos majd egy hónappal előbb érett mint a többi fajtája, így kivágta, de otthon a ház körül megtartotta. Gyönyörködtünk is benne tavaly zsendülés után, jó volt ránézni.

Előzmény: zsorsz (18674)
Sanci07 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18680

Bátran telepíthetsz Nérót,magával a fajtával semmi gond nekem elhiheted tapasztalatból mondom.Véleményem szerint akár bió gazdálkodásra is alkalmas!Kiváló a bora,nem fogod megbánni.

Előzmény: juhosttt (18675)
Pumba84 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 18679

Kedves Fórumozók

 

Az alábbi képeken a favorit csemegeszőlőm levele látható, segítséget szeretnék kérni a tünetek okának

megállapításában.

A világos foltos tünetek egyenlőre csak az idősebb leveleken fordulnak elő, a fiatal hajtásokon nem látszanak. Vírusra vagy hiánybetegségre gyanakszom.

 

Pár éve édesapám kapott néhány othello vesszőt melyet eldugványozott a kertben, a vesszők meg is fakadtak.
A lugasomban lévő Favorit és Kozma Pálné fajtákat megpróbáltam átoltani valami ellenállóbbra, de az othellókon is gyakorolgattam az oltást. Az othellók levelein feltűntek a magnézium hiány szerű tünetek, az erek zöldek de a köztes részek világosak, ezek a tünetek pedig a nyár előrehaladtával lesznek egyre erősebbek, továbbá a fiatal hajtások később fakó, halványzöldekké válnak, úgy gondoltam biztos valami hiánybetegség és nem foglalkoztam velük. Most azonban, hogy a lugasom 2 egymás melletti szőlője a képen látható tünetet mutatja a harmadik viszont semmit, tartok tőle, hogy ez vírus, amit a közös metszőolló és oltókés használatával átvittem az egészséges tőkékre.
A tünetek okában kérném ki a tanácsotokat, a válaszokat előre is köszönöm.

 


Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!