Keresés

Részletes keresés

mepisz Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2216

Látod erről van szó, természetvédelmi védettség / Berni / egyezmény alatt nem áll.

De mivel vadászati idény alá tartozik az FVM hivatal rendelkezik , a tartásával

kapcsolatos jogszabályok illetve alkalmazásával, végrehajtásával.

Mint a.: fácán, nyúl, szajkó, vaddisznó, őz, szarvas, muflon.fogoly, nagylilik, vetésilúd

tőkésréce, kerceréce, szárcsa stb állatfajoknál..

Előzmény: zsazska (2215)
zsazska Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2215
Sziasztok!
Köszi a sok hasznos hozzászólást dolmányos témában. Ahogy látom azonban, nincs egyetértés a védettségét, és a tarthatóságát illetően. Én próbáltam tájékozódni ez ügyben, és ezt találtam:Dolmányos varjú
mepisz Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2214

Jól van értelek, ha Édesapád vadász ismerni kell a törvényt, egyébként vadász-

jeggyel rendelkező személynél nem veszik olyan szigorúan.

De keressétek meg a www. vadaszat.lap.hu oldalt szerintem nagyon szépen

le van írva az erre vonatkozó összes jogszabály, hidd el nekem, hogy én ismerem

az erre vonatkozó jogszabályokat. Kérd meg édesapádat ,hogy mennyen be a

helyileg illetékes Vadászati hatósághoz és kérje meg a szarkára a tartási engedélyt.

Elkerültök egy csomó esetleges kellemetlenséget.

Előzmény: Törölt nick (2213)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2213
Tisztában vagyok vele hogy költési időben védettséget élveznek. De biztosíthatlak hogy tartásáért nem büntetnek.
Sok ornitológus ismerősöm van és 4-5 vadőr ismerősöm. Édesapám pedig vadász.
Előzmény: mepisz (2212)
mepisz Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2212

Szia !

-----------

A törvényeket nem én hoztam, sajnos így van ahogy azt leírtam, nagyon keményen

büntetnek a tartásá -é  és az árúsításé egyaránt.A vadászokat pedig fegyver+ vadászjegy bevonással ha tilalmi időben ejtik el, mármint a dolmányos varjút.

De más vadfajoknál is. Pld a nyest igen csak hatalmas károkat okoz vagy a szajkó

mégis költés + nevelés időszakában védettséget élveznek.

 

Nagyon jók a feltett képek, ilyen szelíd szarkával még nem láttam a neten fotót egy

hölgyet sem.

Előzmény: Törölt nick (2211)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2211
Ezzel nem értek egyet.
Nem büntetnek meg ha van egy dolmányosom vagy egy szarkám....Nem védett és nem veszélyeztetett, ezáltal eszmei értéke sincs.
Az államot és a hatóságokat nem érdekli ha ilyen madarad van és természetesen megfelelő körülmények között tartod.
Előzmény: mepisz (2210)
mepisz Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2210

Itt bizony mindenkinek igaza van, a dolmányos varjú hazánkban vadászati idény

alá tartozik, amikor nem vadászható azokban a hónapokban védett. Tartása mint

minden vadászható állatfajnak az FVM engedélye szükséges.Ha valaki ilyen állatot

tart otthon engedély nélkül az szabálysértét követ el, melynek a büntetési tétele

30000 Huf-tól akármennyi is lehet.

Törölt nick Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2209
Köszi a további infót:-)
Előzmény: Ladybee (2208)
Ladybee Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2208
Nem csak hivatásos vadászok lőhetik, közönséges v. mezei vadászok is, július 1-től febr. 28-ig. Itt pedig egy varjútartó: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:layurv24jFsJ:www.szabadfold.hu/kisallat/dolmanyos_varju_madarszerelem+dolm%C3%A1nyos+varj%C3%BA+l%C5%91het%C5%91&cd=1&hl=hu&ct=clnk&gl=hu
Előzmény: Törölt nick (2205)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2207
Sőt még nem is veszélyeztetett.
Előzmény: canary1 (2206)
canary1 Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2206

Halihó !

 

Ebben bizony GalambászLány-nak vagyon igaza !

A dolmányos varjú -per pillanat- NEM védett !

 

canary1

Törölt nick Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2205
Szia Madárbarát!

A dolmányos varjú (Corvus cornix) Magyarországon nem védett!
Sokan tartják röpdében és szabadon egyaránt.
Valamint augusztustól februárig lőhető. Persze ez csak a hivatásos vadászokra vonatkozik.

Apropó itt vannak az ígért képek, amelyik szimpatikusabb azt választod!


Előzmény: madarbarat (2204)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2204

Kedves Zsazska!

A dolmányos nagyon aranyos, de tudnod kell, hogy védett madár, s ennek következtében nem lehet tartani.

Ami a röpdét illeti - arra sajnos a "nem lehet tartani" a válasz - ha csak nem szerzel engedélyt a területileg illetékes szakhatóságtól.

Mellesleg a Noé-féle alkalmatossággal kapcsolatban minimum 2 aggályom is van:

1. a lyukméret nem állja útját a menyét, görény támadásának;

2. a volier tetején megpihenő madarak be fognak pottyantani - adott esetben ez fertőzésveszélyt jelent.

Előzmény: zsazska (2188)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2203
Kedves Madárbarát!
Ma este fent lesznek a képek amiket kértél!
Előzmény: madarbarat (2202)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2202

Kedves Barátom!

Játsz!

Már miért is ne játszhatnál?!

Imádom, tisztelem a Homo ludenst.

Előzmény: canary1 (2186)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2201

Kedves Lilike 9!

Sajnos a kérdésre a választ csak a szomszédos ország postagalabász szövetsége tudja. Feltételezem, hogy ők is úgy, azzal a metodussal dolgoznak, mint a világon valamennyi hasonló szervezet: a gyűrűszámból ki kell derülnie a

1. padlásnak (tenyésztőnek), ahol a galambot az azévi érvényes gyűrűk egyikével megjelölték;

2. mely ország szervezetének tagja gyűrűzött;

3. a madár egyedi azonosításra alkalmas száma;

4. a gyűrűzés éve.

Mindezekből számunkra

Románia és

2009. a gyűrűzés éve nyilvánvaló.

Azt már csak tippelni tudom, hogy a 108 talán a padlásszám, s ha igen, akkor a

057 pedig a galamb egyedi száma.

De lehet, hogy tévedek - ennek valójában most már talán nincs is akkora jelentősége.

Hogy lelőtt madárról van szó, azt viszonylag könnyű lesz bizonyítani, de hogy ki tette, az már sajnos bonyolultabb.

Tessék mindent megtenni, hogy az esztelen elkövető legalább érezze, hogy figyelünk rá - talán ez segít észhez téríteni. 

 

Előzmény: Lilike9 (2184)
madarbarat Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2200

Kedves Ladybee!

Telitalálat. Bizony sajnos ezen a képen nem egy eddig ismeretlen faj példányai láthatók, hanem egy eléggé gyakori faj British Petrol Co által "mutált" változatai. Tegyem hozzá: letális változatai. 

tengeri pelikán

tengeri pelikán v. barna pelikán (Pelecanus occidentalis - Brown Pelican): a gödényfélék legkisebbik (105 cm) faja. Mint a nevéből sejthetjük, a tengerek partján él. Fotó: Peter Sheikhli - http://www.design2d.co.uk/digiscoping.htm - és Gaby Schulemann-Maier - http://www.fotoreiseberichte.de

Kuba körül gyakori. Így aztán nem is menne sokra a többi gödény vadászmódjával.

Ő maga szólózik. Alacsonyan repülve fürkészi a vizet, s ha zsákmányt lát, akkor szulaként, nyújtott nyakkal bukik a víz alá.

A tengeri pelikán fajsúlya is rendkívül kicsi, így a vízbe zuhanás után hátrálva, ugyanott, ahol lebukott, vissza is jön a felszínre.

A testhossz felét közelítő, hatalmas, s a végén sárga kampós csőr rózsaszínnel árnyalt szürkésfekete.

Az alsó káva csaknem hegyéig érő zacskó khakiszínű.

Feltűnően elüt a rokonságtól a tollazatával is, amely itt nagyobbrészt szürkésbarna.

Az áll, a torok és elől a nyak kis részben csupasz, s itt a bőr vöröses.

A fejtető szalmasárga, s a nyak oldalát fehér csík díszíti, hátul fekete. A szárny világos, de sötéttel egészen vékonyan, fésűfogszerűen csíkozott.

A láb is sötétbarna.

Ben van den Broek: tengeri pelikánAz ivarok között nincs különbség.

Fő tápláléka a szardínia (Engraulis ringens). Amikor a szelek hatására ez a halfaj eltávolodik a partoktól, táplálékínség üti fel a fejét, s betegségek tizedelik meg a tengeri pelikán telepeit.

E vész annyiban érinti az embert, hogy ilyenkor gond van a guanótermeléssel, merthogy a tengeri pelikán az egyik legszorgalmasabb guanótermelő.

Egy időben látszólag minden ok nélkül a tojáshéjak vastagságával volt probléma.

Az elvékonyodott tojáshéjak törékennyé váltak, s így a szaporulat elmaradt.

A tüzetes vizsgálatok kiderítették, hogy a héjvékonyodást, közvetve a növényvédőszerek túlzott használata okozta.

 

Érdekes, hogy a tengeri v. barna pelikán iránt érzett aggodalmunkat (tojáshéjproblémák) az utóbbi 40 év során sikerült elhessenteni a növényvédőszerek ésszerű korlátozásával. A faj veszélyeztetettsége lassan-lassan megszűnt - na erre jött most ez a furótorony dolog!

 

Ettől függetlenül a megfejtés korrekt, tessék megírni Szőcs Béla barátomnak -ebenezer@freestart.hu - a postacímet és ő fogja postázni a nyereményt, a Madárbarát-lexikon legújabb változatát. 

Előzmény: Ladybee (2182)
Roland15 Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2199
Nincs mit, máskor is.
Előzmény: zsazska (2198)
zsazska Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2198
Ok, köszi szépen!
Előzmény: Roland15 (2196)
Roland15 Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2197

Ezt nem grammban érdemes mérni, attól függ, hogy miből mennyit adsz. Túletetni nem lehet, ha nem éhes, nem fogadja el. Mindig annyit adj neki, amennyivel jóllakik.

Egyébként ahogy nő, úgy csökken az étvágy. 

Előzmény: zsazska (2195)
Roland15 Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2196
Megfelel, csak az a mennyiség egy kisebb madár igényeihez van igazítva, egy varjú annál többet igényel. Olvass vissza szorgalmasan, idővel megleled a kérdéseidre a választ! :-)
Előzmény: zsazska (2194)
zsazska Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2195
Ja, és ha ez a recept nálunk is működne, akkor még a mennyiséget illetően lenne kérdésem. Mennyi az annyi? Ugyanis a kis jószág nagyon falánk. Napjában legalább 6-szor kap enni. Hány grammot szabad neki adni kb naponta?
Előzmény: zsazska (2194)
zsazska Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2194
Megnéztem közben az általad ajánlott fórumot is! Igyekszem visszaolvasni, de eddig inkább ezzel a madárral kapcsolatban olyanok írásaira bukkantam, akik a fészkükből szerették volna kiszedni a kicsiket.... Az engem érintő tanáccsal még nem találkoztam.

Viszont Te ajánlottáll valakinek Seregély etetése kapcsán egy receptet, amit ot1019 írt. Ez esetleg megfelel a kis Dolmányosnak is?
Előzmény: Roland15 (2191)
zsazska Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2193
Növényi táplálékra nincs szüksége?

Az előbb megtalálta a kutya itatóját, és abban fürdőzött, és ivott is belőle. :-)
Előzmény: zsazska (2192)
zsazska Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2192
De akkor nem kellett volna valamelyik szülőnek ott lenni vele? Teljesen egyedül volt. Mikor először megláttam, nem is mentem oda mindjárt. Tettünk egy kört, és mikor visszafelé jöttünk, még mindig ott gyalogolt, teljesen egyedül, egy forgalmas út szélén:-(

Milyen rovarok jöhetnek szóba? Bármi?
Először amúgy gilisztákra, no meg kukacokra gondoltam, de azt mondták, hogy az mérgező is lehet. Igaz ez?
Előzmény: Roland15 (2191)
Roland15 Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2191
A varjúfélék gyakran a teljes röpképességük előtt elhagyják a fészket, de a szülők etetik őket tovább. Jó a konzerves macskaeledel, de a legjobb a természetes táplálék, ezek a különféle rovarok, egér, naposcsibe, stb.
Előzmény: zsazska (2190)
zsazska Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2190
Köszönöm szépen, meg fogom nézni!
Gondolod, hogy magától próbált volna önállósodni? Még nincs se evezőtolla, sem pedig farktolla. Sétálva közlekedik, és maximum 20 cm magasságban lévő tárgyakra képes felreppeni. Ezen kívül enni sem képes egyedül, csak ha a madármamát imitálva, a tátott csőrébe letolom az újjammal a falatot. Intatni pedig egy szívószál segítségével szoktam.
Az etetésével kapcsolatban azt a tanácsot kaptam, hogy a konzerv macskaja a legmegfelelőbb. Eddig azonban jobbára főtt hússal etettem. Természetesen most, hogy már itthon vagyok, utána fogok nézni mindennek, amit csak tudni kell a helyes tartásáról!

Előzmény: Roland15 (2189)
Roland15 Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2189

Szia!

Ha bármilyen kérdésed merülne fel a varjú tartásával kapcsolatban, látogasd meg a hazai madarak tartása c. topikot! Nagy valószínűséggel ő már nem kipottyant, hanem magától hagyta el a fészket. Sok szerencsét kívánok a felneveléséhez!

Előzmény: zsazska (2187)
zsazska Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2188
Flotyi videójának linkje nem működött, ezért újból beteszem: Flotyi videója1
Előzmény: zsazska (2187)
zsazska Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2187
Szép napot mindenkinek!
Egy hetes edzőtáborozásunk eredményeként ezzel a kis tündéri teremtménnyel tértünk haza! A viharban kipottyanhatott a fészekből, így összeszedtem: Ő Flotyi, a kis Dolmányos Varjó bébi!

Hihetetlenül jól alkalmazkodott a számára idegen közeghez! Másfél nap után már magától tátogott, ahányszor csak meglátott, és már most követ, ha teheti:-)
Szeretnék majd neki egy biztonságos röpdét kialakítani a kertben, ahol ő kényelmesen élhet, viszont sem a kutyák, sem a macskák nem háborgathatnák! Ha van valami speciális szabály, ötlet, amit figyelembe kellene vennem, akkor légyszi jelezzétek! Én egy normál kerítésdrótból kialakított röpdét képzeltem el neki.

Flotyi videója


Valami ilyesmire gondoltam, csak kisebbre!
Varjúröpde a Noé állatotthonban

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!