Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.06.21 0 0 18762

Köszönöm az elérhetőségeket!

Előzmény: szölőszem (18758)
SzGazdaMA Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18761

KáPé!

 

Add meg az email címedet vagy egyéb elérhetőségedet. Lehet, hogy tudok segíteni oltóvessző ügyben.

Jani71 Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18760

Nálam a Kurucvér minden évben stabilan terem, soha nem volt vele ilyen gond.

Csupán tavaly ette meg a fene a mostoha időjárás következtében.

Egyébként sose permetezem semmivel.

Előzmény: juhosttt (18749)
Bradanek F Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18759

Gyerekek!

 

Vírusos lett a szőlőm. Talajfertőtlenítés és ecetes balta? Csak ez segít?

szölőszem Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18758

Kedves KáPé!

Valóban igazad van,Te kértél címet,hogy hol lehet beszerezni ezeket a fajtákat.Úgyhogy elnézést.A Lívia beszerzése megszünt,mert egy internetes cégtől vettem 5 éve,de közben felhagytak a csemegeszőlő forgalmazásával,mert áttértek a borszőlőre.Úgyhogy néhány fórumtársnak küldtem Lívia oltócsapot,talán náluk érdeklődj.Én -a már közismert okok miatt-felhagytam az oltócsapok küldözgetésével.Egyes fajták bemutatását és beszerzését a köv.honlapokon láthatod:www.Slovplant.sk,www.vinnareva.com.Az orosz és ukrán címeket nem adom meg,mert nem lehet áthozni a határon/NEHIB nem engedi/

Előzmény: Törölt nick (18756)
Maci_P Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18757

A Zefírt a korai, augusztusi, az ezerjó az tényleg szept. közepétől érik.

 

Előzmény: juhosttt (18755)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18756

Tisztelt Szölőszem!

Elnézést, de én kértem a beszerzési lehetőséget http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=132094343&t=9217758, és továbbra is érdekelne, mert Liviát nagyon szeretnék. Ezúton is köszönöm amiket kaptam tőled, majd küldök képeket, szépen indulgatnak az oltások.

Előzmény: szölőszem (18738)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18755

A koraiság alatt mit értesz? Nekem az ezerjó szeptember közepén fogyasztható, ha jó idő van októberben túlérik és különleges ízű. Ha teljesen megérik és úgy megcsípi a dér, nem érik tovább, csak töpped, ekkor koncentráltabb. Szóval nekem nagyon bejön! Igaz a darazsak szeretik, de ezek ellen bio módon védekezgetek.

Előzmény: Maci_P (18754)
Maci_P Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18754

Hello!

OK, simán tévedhetek, nem vagyok profi, csak az a levél rögtön szemet szúrt nekem, és azért gondoltam. Nem gondoltam, hogy ennyire lehet más egy alapvetően nem így kinéző levél. Én azt tapasztaltam az ezerjón, hogy inkább nicsenek karéjok, minthogy mély, egyenes aljú legyen. A Zefír az nekem már csak egy tő, és a madarak szokták gyorsabban megtalálni, mert nagyon korai érésű. Idén megpróbálom valamivel megvédeni, hogy végre megkóstolhassam... De bő termőnek mondanám.

Üdv

        Maci

Előzmény: juhosttt (18752)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18753

Azt hiszem egyetértünk. A krónikusan atkás tőkéket, amelyek már csökött hajtásokat hoznak, én is kivágom. A többit pedig próbálom megvédeni körülötte. Valóban nem könnyű ettől sem megszabadulni.

Előzmény: juhosttt (18735)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.20 0 0 18752

A zefirről azt írják apró a fürtje. Ez már alapból nem stimmel az én szőlőmnél. Továbbá az idős levelek alapján megállapítani a fajtát nem 100%-osan lehet, mivel az idős levelek alakja nem mindig adja azt amit az ampelográfiában nézni kell. Ezért szokták a vitorlát nézni és a fiatal leveleket.

 

A te zefired hogy terem? Milyen bő termő és milyen a fürt nagysága?

 

Ezen kívül a zefir hajtása félmerev, az ezerjóé merev. Az ezerjóimat akár gyalogművelésbe is lehetne fogni, bár nem 2 méteres tőkenagysággal :)

 

Amúgy morfológiailag hasonlóak, de a fürt nagysága totál más.

Előzmény: Maci_P (18751)
Maci_P Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18751

Engem ez a levél zavar:

Nekem a zefírem ilyen. Az ezerjóm nem. És a könyvekben sem ilyen az ezerjó. Szerintem.

Üdv

         Maci

Előzmény: juhosttt (18748)
janijani Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18750

Nem szoktam virágzáskor rovarölőzni, csak ennek az egynek adtam most egyszer. Tudom hogy nem szabad.

Előzmény: juhosttt (18749)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18749

Ha valami megenné a virágokat, akkor más tőke virágját is megenné.

 

Nekem a kuruczvér rúgott el kegyetlenül, szépen virágzott, majd a virágok leszáradtak. Nem ette meg semmi, ez ilyen... Mellette a narancs ízű és fekete rizling meg rogyásig van. (igen, ilyen összevisszaság van az újonnan felfogott szőlőben) Sajnos csak ilyen rúgós fajtám van belőle, de magából a fajtából nem kopnék ki. De egy ilyen leromlott tőkét szaporítani meg felesleges, csak úgy mint virágzáskor rovar ölőzni.

Előzmény: janijani (18747)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18748

Igen, a szomszéd említette korábban hogy vannak ezerjó tőkéi, de ahogy öregedett úgy felejtett ő is, meg aztán én is hogy említette... De hogy megerősítsem, a zefir fajta leírása messze nem egyezik ezzel, az ezerjóé viszont igen :)

 

 

Előzmény: Maci_P (18745)
janijani Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18747

Nekem is van egy ilyen tőke ami 30 év alatt sosem termett, már ki is vágtam de újra kinőtt. 1000 fürtű lenne? mindig televan rengeteg virággal de valami mindig lezabálja az összes virágot róla, csak a csutkák maradnak. Az idén nem felejtettem el, lepermeteztem a virágokat Actarával, de ennek ellenére lezabálta a virágzabáló. De alul a föld felett megmaradt néhány fürt virág, amikor utoljára néztem tegnap vagy tegnapelőtt? még megvolt. Igazán csak azért érdekelne, hogy miféle szőlőt kerülgettem ennyi ideig, aztán kivágom megint. Most éppen petrezselyem van ott és nem hiányzik közé a szőlő.

Előzmény: juhosttt (18744)
pintjano Creative Commons License 2015.06.19 0 1 18746

Viszont a fásba fás nem kalluszosodása még mindig rejtély...

Nem tudom mikor csináltad, de tapasztalat az, hogy inkább korábban (persze ha nagyon lehül a talaj, akkor meg azért nem sikerül)

 

Idén --a múlt évhez képest- elég rosszul sikerült--kevés!!-- a fásoltás. Nálam bizonyára a szemek nem voltak elég jók (sok eső és permetezés hiánya miatt??), pedig most többségében anagolnyelves párositással oltottam, ami nagyobb felületet ad. A vesszők vágásfelülete zöld volt. A szemeket nem néztem.

S ha már itt tartunk: zöldbe fás is alig sikerült, szerintem szintén nemes szeme miatt.

De van néhány szemzés és zöldoltás ami már szépen elindult

üdv PJ

Előzmény: juhosttt (18725)
Maci_P Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18745

Hello!

A becsatolt képen a középső tőke biztos hogy ezerjó? Mert annak szerintem nem ilyen a levélformája. Ez inkább hasonlít egy Zefírre. Elvben nekem is van ezerjóm, legalábbis ha jól sikerült beazonosítani, de annak a levelei nem ilyenek...

 

Üdv

       Maci

 

 

Előzmény: juhosttt (18741)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18744

A fajtáját nem tudom, holnap lefényképezem. 

Ami érdekessége, hogy a hajtás csúcs vöröses, a hajtás szára is, a levél nyél is picit, de később bezöldül.

Nem máthiász j. musk. mert olyanom van. Ami poén, hogy ugyanaz a fajta a másik kertben terem!! Fehér, ropogós finom fajta. Persze így nyugodtabb szívvel vágom ki... Viszont a fajtájára kíváncsi vagyok.

Amúgy hosszú csapon már terem valamennyit, de ha rákapok a fajtára és nem valami beteg tőkéről lesz vesszőm, majd guyot művelésbe fogom.

Előzmény: janijani (18743)
janijani Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18743

3 év alatt 0 termés.

Lehet hogy másképpen kellene metszeni?

Előzmény: juhosttt (18741)
janijani Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18742

Őszintén szólva engem sem érdekelnek a különleges fajták. Gyerekkoromban volt egy Otelló lugasunk meg a kertben néhány tőke valami fehérszőlő. Nekem ez volt a szőlő.

Most van 10 féle szőlőm, a családban mindenkinek megvan melyik a kedvence, ezeket lessük-várjuk mikor érik már, a többit csak azért esszük meg mert ha már itt van legyen vele valami. De mellette itt vannak a mindenféle gyümölcsök is, azt is kell enni, egy-egy finom őszibarack érése idején nemigen fogy a szőlő. 

Előzmény: szölőszem (18738)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18741

Több évig kell figyelni mert nem mindig egyértelmű a tőke állapota, 

 

3 év alatt 0 termés. Engem meggyőzött... 

Ezt pedig 5 éve művelem, 3 év kellett, hogy megtussa magát. Ez amúgy fejművelésű tőke, de azért 2.20 cm tetejelés után :D Ja amúgy ez ezerjó. Nagyon királyul érzi itt magát, ezért is akarok foglalkozni vele.

Előzmény: janijani (18739)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18740

Én nem vagyok megszállott. Legalább is nem ebben. Van olyan amire én is költöttem/költök átlagon felüli árakat. De a csemege szőlő nem az a kategória. Van pár fajta aminek örülnék, de csak határok között. Én azt is tisztelem aki bélyeget gyűjt, pedig annak sincs sok értelme drága pénzeket kiadni. A szőlőt bár meg lehet enni, de attól még nem ér meg minden pénzt az a pár ritka fajta.

Előzmény: szölőszem (18738)
janijani Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18739

...kivágni a selejtes tőkét...

 

Amikor örököltem az öreg szőlőt még nem ismertem "személyesen" minden tőkét egy papíron vezettem hogy melyik tőke milyen állapotban van és hogy mennyit terem. Több évig kell figyelni mert nem mindig egyértelmű a tőke állapota, lehet hogy csak túlterheltem és a következő évben pihent egyet. Amelyik éveken keresztül gyengén teljesített azt selejteztem ki. 

Mivel mindenképpen meg akartam újítani a szőlőt de nem akartam hogy teljesen szőlő nélkül maradjunk csak a felét vágtam ki és 40 db-ot ültettem helyette (elég is volt ennyi egyszerre, a karom majd' leszakadt mire kifúrtam nekik a 40 lyukat ebbe a kemény agyagba) Azóta csak a hiányokat pótolgatom ha kipusztul valahol 1-1 tőke. Lassan megújul az egész, de amelyik jól terem hadd maradjon.

Előzmény: juhosttt (18735)
szölőszem Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18738

A Magyarországi szegényes csemegeszőlő választékról már korábban /tavaly/írtam a csemege fórumban.Ez a választék azóta sem bővült.Pedig az új jó fajtákra lenne kereslet.Az új, rezisztens fajták viszont nem 260.-Ft.-ba kerülnek,és nem is 400 forintba.Az,aki "pitizik"egy-két száz forinton,az nem fogja megvenni a drága fajtákat,elvből sem.Eddig terjed az igénye.

Van, viszont olyan ember is,aki nem sajnál 5-10.000.-Ft.-ot adni egy rügyért.Ők a megszállottak.

A nagy többség a kettő között van.Sajnos,vagy nem,a minőséget mindig meg kellett fizetni.Így van ez a szőlővel is.

Addig,amíg mi itt a fórumon a már sokak által unott fajtákról diskurálunk,halvány fogalmunk sincs,hogy milyen más -sokkal jobb-fajtákról  vitázhatnánk.Persze az igényt fel is lehetne kelteni.Én tavaly megpróbáltam 30-40 új fajtát bemutatni a csemege fórumon,azzal a szándékkal,hogy felkeltsem az igényt ezekre az új fajtákra.Sikerült is,oly annyira,hogy majd kihúztak a dugvány vesszőkért,és az oltócsapokért.De EGYETLEN EMBER SEM KÉRDEZTE MEG,hogy hol,melyik külföldi kertészetben tudná megvenni ezeket a fajtákat?

 

Előzmény: janijani (18728)
Jani71 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18737

A szőlődet látva alapból hiánybetegségre gondolnék, főleg,hogy az általad felvázolt helyzet erre okot adhat. Egyelőre nem mondanék ESCA-t. Jómagam is kínlódtam vele. Ha gondolod, nézd meg ezt az oldalt, és a 4531-es hsz-ban összegyűjtött további hsz-eket!

Ott látatod több fázisát, és viszonylag sokat beszéltünk is róla, meg az ezzel kapcs. dolgokról.

(Most van egy tőkém, aminek egy-két levelének a széle világosodik. :-(

Nagyon remélem, nálam nem üt be a ménkű, így is épp elég most a bajból... :-( )

Előzmény: yacek75 (18718)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18736

Igen, vettem is tőle, 1 db forradás hibás volt, ami a 29 db-ból, de ezt is csak a 2. évben vettem észre, szóval nem gond. A másik gond, hogy az extra ritka csemegék itt sincsenek meg. Oké nagy a választék, de csak az általánosan elterjedtekből.

 

Ami viszont gond volt velük, hogy ezerjóból pl 500 db alatt nem is állnak szóba velem... Persze ha meglesz az engedély és többet kell telepíteni, akkor szóba jöhet, De egyelőre csak 150 db kellett, így a pécsi kutató intézet segített.

Előzmény: janijani (18732)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18735

Jó nem kell egyből leszurkálni az "internetvillával"!

Reméljük, hogy nem orbánc és nem esca. Orbáncnál elvileg ha a beteg részt visszametszed és hajt újat, az egészséges lesz. Ha esca-s azt viszont tényleg nem lenne szabad benne hagyni. Az eszközök fertőtlenítésről meg annyit, hogy se árban, se időben nem olyan eget verő dolog...

Ezen kívül én nem vagyok annak híve, hogy permetezzünk orrba szájba ész nélkül ami a csövön kifér...

Nekem könnyebb kivágni a selejtes tőkét, várni 1 évet majd újra telepíteni, mint permetezni orrba szájba úgy, hogy lehet évek alatt se hozza vissza egy beteg tőke. Ezt azért mondom, mert eljátszottam régen... Mivel nem az én szőlőm volt csak én műveltem, ezért nem vághattam ki. Viszont 3 év alatt 1 fürtöt sem lehetett betakarítani róla, de azért ugyanúgy permetelni kellett, metszeni, kapálni, stb.

 

Persze mindenki úgy csinálja ahogy ő jónak tartja. Én nem megparancsoltam hogy vágja ki, csak elmondtam a személyes véleményem. (mert ez egy fórum, mindenkinek lehet véleménye. Esetleg ha hülyeséget mond ki lehet javítani amiből ő és más is tanulhat.)

Előzmény: arpad-lajos (18734)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18734

Na azért álljon már meg a menet. Ha orbánc akkor nehogy kivágd. Simán kezelhető fungicidekkel. A tavaszi fungicides permetezést majd 1 héttel korábban kell kezdeni és akkor nem fog jelentkezni.

Az ESCA-nak is más a tünete, de az se a világ vége, ott már esetleg legyengül a tőke. De ezeket a fertőtlenítéses dolgokat felejtsük el, ezeket olyanok javasolják akiknek fogalmuk sincs a kórokozók mibenlétéről és mindenben pestist látnak.

Előzmény: juhosttt (18720)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 18733

Én inkább janijani véleményét osztom. Nekem is több tőkémen voltak ilyenek a levelek  igaz, hogy csak július közepétől-végétől és lehet, hogy ilyenek lesznek idén is. Majd jelentkezem.

Előzmény: yacek75 (18722)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!