Keresés

Részletes keresés

donci2 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48537

A kérdés az, hogy "akinek nincs pénze" problémát mennyiben a kutyaiskola hivatott megoldani. Azt gondolom, hogy ezt nem nála kell számonkérni. Ő pénzért szolgáltatást nyújt. Lehet lazacot enni és lehet csirkefarhátat. Senki nem vádolja a hentest.

Előzmény: Mentol frász (48534)
Mentol frász Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48536

Tehát sehogy. A klikker módszert ki kell egészíteni mással is. OK!

Előzmény: donci2 (48535)
donci2 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48535

Nézd! Ezek módszerek. Sok úton el lehet jutni a célig. A Te döntésed, hogy melyiket választod. Az ösztönkezelésnél a gyorsaság a baromi nagy előny. A klikkernél a kreativitás, pozitív visszacsatolás erősíti a kapcsolatot a kutyával (ez a tankönyv szerint olyan "közös akció", amely mindkét fél épülésére szolgál).

 

A klikkeresek sem kizárólag klikkerrel dolgoznak. Azt hogy ne másszon rá egy szukára a kan, a büdös életbe nem klikkerezzük le. Nyilván vannak egyszerűbb, jól modellezhető klikkerezhető letiltások. Pl.: Maradsz! Ez egyfajta letiltás az adott pozíció elhagyásáról. Ezt klikkerrel úgy tanítom, hogy ha lefekszik kap egy jutit. Ha felkel vissza fektetem, ha kellő ideig marad, akkor klikk-juti. Ez először egy másodperc, aztán egyre több. Ez például egy letiltás. A Te virágos példád klikkerrel sok virágba kerülne. Azt jelentené, hogy leteszed a virágot és ha közelébe megy és nem nyúl hozzá, klikk-juti. Ha hozzányúl,új virág és kezded előlről... :)

 

Előzmény: Mentol frász (48531)
Mentol frász Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48534

Ja, és ebből már megint mi következik?

Akinek van pénze, az engedelmes ölkutyát nevelhet, a többi (ahol tényleg fontos volna - beteg ember mellé, stb.) meg ott dögöljön meg.

Persze, ez a saját egyéni szoc.problémám, tehát most csak acsargok ittene.

Előzmény: donci2 (48532)
Mentol frász Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48533

Jó, akkor máshogy fogalmazok:

Ha nekem házhoz jönne 1 oktató, akkor még többet kéne kifizetnem az árlista szerint, pedig:

- nem kell területet, eszközt bérelni,

- nem kell bíró (nem versenyeztetni akarom, csak ügyesebben kezelni a jószágot)

- sőt, ha sokáig tart a foglalkozás, akár még enni is adok a trénernek

 

...

Előzmény: donci2 (48532)
donci2 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48532

Ha belegondolsz egy képzés kb 7X2 napot jelent, azaz 14 nap. Mindegyik 1,5 óra (de tüköréknél van egy 3 órás előadás is). Azaz 21 óráról beszélünk (legyen 20 óra 40eFt ért az egyszerűség kedvéért)

 

3-4 segéd és egy oktató szokott ilyen helyeken lenni. Vegyünk 4 embert átlagosan. 6-7 kutya gazdája nagyjából 12-14eFt-t hagy ott egy órára. Azaz egy ember átlagosan 3-4eFt-t keres egy óra alatt egy ilyen képzésen és akkor nem fizetett semmit a pályáért, eszközökért az esetleges vizsgáért a végén (ahol bírót stb-t kell fizetni). Hamar kijön, hogy nem az ár sok, hanem a fizetés kevés. Bár tény, hogy ettől a helyzet nem változik meg, de az árat én nem tartom irreálisnak.

Előzmény: Mentol frász (48526)
Mentol frász Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48531

Nekem nem annyira tetszik ez a klikker dolog, és nem is szeretném ilyenre "rászoktatni", csak érdekel, hogy a klikker iskola módszer hogyan kezeli azt a kérdést, amikor NEM a jutalmazás a cél, hanem egy rossz viselkedés "leszoktatása".

Előzmény: donci2 (48530)
donci2 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48530

Ez a legnehezebb dolog. Nem érdemes ezzel kezdeni a klikkerezést, mert ez nem hoz gyors sikerélményt. Szabály szerint abban az esetben klikk-juti, ha láthatóan tartózkodik az addig megszokott rossz viselkedéstől. Nagyon nehéz ezt a fajtát klikkerezni és ez azért ösztönkezeléssel (letiltás vmiról, kitolás stb.) sokkal hatékonyabb szokott lenni...

 

De mondjuk hogyan tanítanád meg egy bólya-fal-csap stb.  orral érintését. A legegyszerűbb, ha leteszed a bólyát és amikor közelít felé klikkel jutizod. Előbb-nagyobb távolságról is tudja, hogy ha kimegy a bójához megérinti az orrával, akkor abból juti lesz. Ezek látszólag lényegtelenek. A kutya egy ilyen projekttől szellemileg teljesen elfárad. gondold el. ha már tud ilyet dolgokat, megőrül azért, hogy kitalálja, hogy te most mit is akarsz és mitől fog ő jutit kapni. A kutya gondolkodását is fejleszti, nem kicsit... Hideg-meleg játékot játszol, ahogy közelít a vár viselkedéshez, egyre célirányosabban kapja a jutit. Ez mindkét félnek egy baromi jó játék!

Előzmény: Mentol frász (48526)
Mentol frász Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48529

Köszi, megkeresem.

 

PONT EZ a lényeg: a klikker=jutalom. Akkor a negatív dolgot honnan tanulja meg a kutya?

Pl.: szétszedi a növényt, ás...

Előzmény: Pisces72 (48528)
Pisces72 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48528

Akkor olcsóbban: Neked ugatok, Korom Gábor könyve. Van egy a klikkerről is.

 

Pl. mi az, amit meg akarsz tanítani, h nem szabad?

A klikkeres tanítás lényege nem a tiltás, nem a negatív megerősítés, hanem az adott helyzetben elvárt cselekvés pozitív megerősítése.

Előzmény: Mentol frász (48526)
Pisces72 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48527

Szerintem mondtam: véleményt. :)

Előzmény: Mentol frász (48525)
Mentol frász Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48526

Más: most megnéztem a viszonylag közelemben lévő kutyaískola oldalát. Ééés, leesett az állam: mi a frász kerül 39000 Ft-ba egy alapfokú képzésen? Ja, és még el is kell oda jutni az ebbel valahogy.

Én nagyon szívesen eljárnék ilyen helyre a kutyával, de ennyi pénzért? Ez a havi bérem 1/3-a...

 

Ezért inkább autodidakta módon tanulok, és itt kérdezgetek (a kedves topictársak között is összeszedtem már rengeteg hasznos tudnivalót ingyér!).

 

Most a klikker módszerrel kapcsolatban merült fel bennem: hogyan tanítják a klikkeresek a kutyának azt, amit NEM szabad/javallott csinálnia az ebnek?

Mentol frász Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48525

Bocs, de semmit nem mondtál ebben a hsz-ben.

Akit érdekel: http://tukormodszer.hu/index.php/a-modszerrol/a-modszer-leirasa

 

Előzmény: Pisces72 (48524)
Pisces72 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48524

A Népszigeti Kutyiskola - Korom Gábor vmelyik tanítványa, társ-sulija. A módszerük neve: Tükör-módszer. (Egyetlen eleme sem új ismeret, csak végre valakinek volt elég tapasztalata, intelligenciája, felelősségtudata és állatszeretete, h merjen másképp gondolkodni, mint ami errefelé szokásos volt. Amolyan "vissza a természethez" -dolog, csak épp kiválóan használható, testreszabott, modern köntösben. Pont az, amire ma egy átlag hobbykutyásnak szüksége van.)

Előzmény: Mentol frász (48523)
Mentol frász Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48523

Jaja! Ivartalanításon gondolkozzatok el (már akinek átszökdösik a szomszédba a kutyája, az esetleg vegye figyelembe a kutya műtését)! Amúgy jövőre nem kell utána adózni, ha nincs már miért kefélnie... De az is lehet, hogy idővel leszokik a kerítésszaggatásról.

 

Óóó, én mindig azt szoktam mondani: a labrador bármiből, bármennyit bármikor meg tud enni. :)

Az enyém annyira vicces volt, amikor konyhálkkodás közben megkapta a fél citromot: sokat játszott vele, de valami nagyon muris módon. Ajánklom! :)

 

Mi ez a tükrös téma???

sysy76 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48522

Annak aki nem tudná megnézni egy fekete kb 10 hetes kislányt találtak a 2.ker Szépvölgyi út tetején , Labrador vagy arra nagyon hasonlító keverék a kicsi a megtaláló ismerőse be tudta fogadni ideiglenesen vasárnapig.Állatorvos látta kapott oltást bújós egészséges kis kölyök.

Előzmény: sysy76 (48521)
sysy76 Creative Commons License 2011.12.02 0 0 48521

Sziasztok !

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=330220260325730&set=a.175482599132831.50016.100000132765628&type=1&theater

 

ennek a kis labi gyereknek (lehet hogy kevereék nem tudom) kellene megoldást találni hogy ne kössön már ki az Illatoson.

Előre is köszönöm nektek .

 

üdv:Szilvi

lustica Creative Commons License 2011.12.01 0 0 48520

Golyótlanítás nincs tervben nálatok?

elég sokat vissza tud venni a makacsságukból:-)

Előzmény: wastegate (48512)
lustica Creative Commons License 2011.12.01 0 0 48519

jó nektek...

Én anno macskusz miatt raktam citromkarikát a virágcserépbe. Működött is...

...egész addig, míg Whity meg nem látta és én már csak annyit vettem észre, hogy spurizik ki a szobából, majd mire utolértem már vígan befalta!

Előzmény: juditk (48518)
juditk Creative Commons License 2011.12.01 0 0 48518

óóóóóóóóóh egy labi mit nem szeret?

 

Még pici volt a labim, mikor egy reggeli készítés közben kipattant a fejemből, hogy megkóstolhatná a külömbféle zöldségeket amiből készült a reggeli. adtam neki egy egy szeletet paradicsomból, paprikából és uborkából is. Na hát egyiket se köpte ki:)

Viszont amit nemszeret az a savanyú dolgok. főztem a teát és citromot csavartam bele labikám meg ott kíváncsiskodott hogy mi az miaz a kifacsart citrom héját oda tartottam  neki, megnyalta és ki is ment a konyhából. :)

Előzmény: wastegate (48514)
Pisces72 Creative Commons License 2011.12.01 0 0 48517

Háááát erősen úgy tűnik, h eljött a pillanat, amikor fel kéne keresnetek egy tükrös sulit...

 

(Miután mi a mi lüke labinkkal végigpróbáltuk a kis hazánkban elérhető összes alapvető iskolai nevelési módszert, sztem van összehasonlítási alapunk, és biztosan állíthatom, h az ilyenfajta problémákra akkor is jobb, egyszerűbb, hatékonyabb és gyorsabb ez a módszer-együttes, mint bármelyik másik, ha az oktató még kezdő a területen. A lüke labival le tudtunk vizsgázni a legrégibb módszerekkel, tudtunk A3-as agilitys tudásra szert tenni modernebbekkel, és azt hittük, a kutya taljesen rendben van, rajta már nem lehet javítani, problémák megoldva, és még mi is azt látjuk, h jelentős a változás a viselkedésében, amióta oda járunk. Bár lehetett volna ugyanezt 3-4 évvel korábban is... De ha Te mániákus kertész vagy, akkor természetesen nem szóltam... :):):) )

Előzmény: wastegate (48512)
Pisces72 Creative Commons License 2011.12.01 0 0 48516

Licitálok: húsvéti nyúl. Hétfőn az egyik, pénteken a másik. Merthogy a szomszédban tesók laktak, ergo mindkettőnek kellett egyet-egyet kapnia. (Utólag tudtuk meg, h a nagypapa direkt engedte ki a nyulakat az udvarra, mikor már ráunt, h megint az ő nyakába szakadt a lánya által az unokáknak megvásárolt nyulak gondozása.)  Akkor még jugó farkasölőnk is volt... :( A vizsim meg baromira nem értette, mi történik. Hála égnek... :)

Előzmény: Abrash (48515)
Abrash Creative Commons License 2011.11.30 0 0 48515

azt a kisbaltást megnéztem volna :D

 

én krumpliszsákot és fél facsemetét találtam, szintén a hátezhonnétpottyant kategória :)

aztán szólt a szomszéd, hogy átjárunk a kerités alatt lopkodni

Előzmény: wastegate (48514)
wastegate Creative Commons License 2011.11.30 0 0 48514

Most, hogy mondod a tökös esetet eszembe jutott a minap történése ... :O)

Szomszédasszony felakasztott egy nilon zacsiba a keritésre óriás méretű céklát ... ami csak utólag derült ki.

 

Hazaérkezvén ismeretlen eredetű és méretű gumók hevertek szanaszét a kertben, a kutya pofája és szőre lilás vöröses foltos ... atyaég kiáltott fel a család :O)

 

Mi a xar ez és a kezemben egy kisbaltával piszkálni kezdtem az emberfej nagyságú gumokat - és honnan pottyantak a kertbe ???

 

Aztán találtuk meg a szatyor darabjait és összeállt a kép amit másnap megerősitett a szomszéd.

A kutya szereti a céklát!

 

:O)))

 

w

Abrash Creative Commons License 2011.11.30 0 0 48513

enyém kukát borogatott és egyneletesen széthordta mindenfelé, dísztököt csóreszolt a szomszédból (remélem tojni nem járt át, mert olyan is volt)

 

:D

Előzmény: wastegate (48512)
wastegate Creative Commons License 2011.11.30 0 0 48512

Fene a yo dolgát ...

 

A kert romokban, kerítést szétszedte, szomszéd teraszán flangál ...  :O)

Összeszedte az átdobált teniszlabdákat, hajkurássza a macskákat.

Olyan hangon képes ugatni esténként mint egy vadállat (mély dörmögős) nem sikerült kideríteni mit lát vagy érez de a szőr is égnek áll a hátán.

 

Csajozik a parkban, megy a szimatolás ... na ekkor se hall se lát teljes önkívület.

Alig tudom visszaterelni.

 

Zajlik az élet :O)

 

w

Előzmény: Pisces72 (48510)
Pisces72 Creative Commons License 2011.11.30 0 0 48511

:)

Előzmény: Gabiiiiii (48508)
Pisces72 Creative Commons License 2011.11.30 0 0 48510

Mert ott uncsi. Pont abban akorban van, amikor hirtelen iszonyat nagy szüksége lesz mindenféle külső ingerre. Meg a fenekén kívül máshol nincs hidege, akkor minek menjen be? :)

Előzmény: wastegate (48509)
wastegate Creative Commons License 2011.11.30 0 0 48509

Na ja ... de miért nem a házban van akkor ???

Szőkének elmegy mert hasonló a színe de fiuuuúú :O)))

 

w

Előzmény: Pisces72 (48507)
Gabiiiiii Creative Commons License 2011.11.30 0 0 48508

nem vagy egyedul:)

Előzmény: Pisces72 (48504)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!