Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.29 0 0 58311

Kiváló összefoglalót készítettél ismét, tényleg érdemes volt rá várni. Gratulálok!

Előzmény: comix1976 (58310)
comix1976 Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58310

A várvadász blog legújabb bejegyzése. Fogadjátok szeretettel.

 

http://varvadasz.bloglap.hu/cikkek/bedzin-vara-es-fegyverkiallitasa-65261/

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58309

Kösz szépen a fotókat. 

Előzmény: panthera negra (58305)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58308

Kösz szépen a könyv ismertetőjét, jó lenne a polcomon tudni.

 

Baranya vármegye Szent István-kori históriájához az egyházi alapításokon kívül szorosan hozzá tartozik egy numizmatikai téma is: a nagyharsányi kincslelet. 1968-ban került napvilágra a település feletti Szársomlyó hegyén akkortájt még üzemelő kőbányában egy korsó, amiben addig ismeretlen típusú ezüstpénzeket is felleltek. A szakértők vitáiból kibontakozott az a vélemény, miszerint államalapító királyunk Szent István első pénze lehet, amit trónra lépte és megkoronázása alkalmából készítettek.

 

 

A számomra 2 szempontból is érdekes Szársomlyó hegye.

 

-- Itt fedezték fel Szent István király első pénztípusát, a LANCEA REGIS-denárt.

 

-- A középkorban itt emelkedett egy vár is, amelyből nem tudni mennyi maradt meg? A távolból semmit sem látni belőle.

Előzmény: Netzgewölbe újra (58301)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58307

Értem.

 

Pécsváradon egyszer jártam, még 2006-ban amikor a 3 részes váras könyveink anyagát gyűjtöttük össze szerzőtársammal. Emlékszem is a makettre a vaskos boltívek alatt. Társam volt a fotós, míg én a szövegeket írtam a várakhoz.

 

                

Előzmény: Netzgewölbe újra (58300)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58306

Megnéztem a vártúrás albumomban, hogy amikor 2014 júniusában jártam baráti társasággal a szalánci várnál, már akkorra elkészült a kerek lakótorony védőtetője.

 

Akkori fotóim:

 

 

Ez a drónos légifelvétel is 2014-es:

 

https://www.youtube.com/watch?v=asq9r8EEcoc&t=107s

 

Előzmény: jazd (58299)
panthera negra Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58305

A köfalak téglasorokkal valo megerösitése igen, földrengés-ellenállobbá teszi az épületet.

 

 

Nem középkori találmány. Pompeiben elterjedt volt de nem kizárolagos és ezeket a képeket is Pompeiben készitettem.

 

 

Itt a köfal 4 keskeny téglasorral van megerösitve.

Az alatta levö pompei utcában pedig egy sor kü-két sor tégla-egy sor kö - két sor tégal

 

 

 

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (58303)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58304

Hát erősen remélem és megkövetelem, hogy egy olyan műemléknél, mint ez egri vár csakis kizárólag régész szakember jelenlétében bontsanak le épületet. Gondolom, hogy a gyorsabb haladás érdekében álltak neki géppel, bár szerintem is finomabb, kíméletesebb lenne kézi erővel, hiszen bármikor faragott középkori kövek kerülhetnek elő.

Előzmény: jazd (58298)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58303

A falakat habarcsba rakott kőből emelték, rendszeres térközönként két téglasorral lezárva, megerősítve.

Nemrégiben néztem meg az alábbi ismeretterjesztő filmet a Bizánci Birodalomról. Benne többek között a híres "bevehetetlen" bizánci fal építéséről is közöltek részleteket. Azért jutott az eszembe, mert a bizánciak is a kőfalakat időközönként téglasorokkal tagolták, hogy az építmény kibírja a gyakori földrengéseket.

 

A filmben a 14. perctől szól erről:

 

https://www.youtube.com/watch?v=xiICasj_JOo

 

Vajon az itáliai váraknál is a földrengésveszély kivédése miatt alkalmazták a kő és téglasorok váltakoztatását?

 

              

 

Töprengek, de most hirtelen nem jut az eszembe olyan magyarországi vár, ahol ilyen építési technikát alkalmaztak volna.

Előzmény: Lobonc79 (58297)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58302

Kösz szépen a megerősítését, miszerint végre valahára ez a XIX. századi épület nem fogja csúfítani többé az egri vár udvarát. Meglátjuk mi van alatta illetve mi lesz helyette?

Előzmény: Törölt nick (58296)
Netzgewölbe újra Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58301

A pécsváradi apátság történethez ez a legfrissebb összefoglaló: 

https://moly.hu/konyvek/fedeles-tamas-sarbak-gabor-sumegi-jozsef-szerk-a-pecsi-egyhazmegye-tortenete-i

Netzgewölbe újra Creative Commons License 2017.09.28 0 0 58300

A makett eredeti állapotára gondolok :-) 

Sajnos a torzóról rengeteg kép található de az eredti állaptról nekem sincs felvételem. Még a digitális korszak előtt épült.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (58291)
jazd Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58299

Facebookon láttam a Nevitsky Castle  oldalán ezt a képet Szaláncról.

 

jazd Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58298

Nem biztos,hogy így kellene bontani! Ki tudja milyen kőfaragványokat építettek be ebbe az épületbe...

Előzmény: Törölt nick (58296)
Lobonc79 Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58297

Igen, tudom... és nemcsak vár külsőt illetően volt "saját stílusuk", hanem az építéstechnikát illetően is... Lásd: "A falakat habarcsba rakott kőből emelték, rendszeres térközönként két téglasorral lezárva, megerősítve. A tornyok sarkait is téglával erősítették. A falakat vakolat fedte, amelyet kőblokkos mintázattal láttak el díszítés gyanánt. " A Garda tó környékén sok hozzájuk köthető vár hasonló technikával készült. Köszönöm a Veronai képeket, szeretem magát a várost és az erősséget is :) ...a várat jól ismerem, viszont a magyar festő művéről ez idáig nem tudtam... mindig megtud új dolgokat itt az ember... köszönöm :)

Előzmény: panthera negra (58284)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58296

Egy kép a DIV igazgatójának facebook profiljáról:

 

 

Bontanak. 

 

Előzmény: Törölt nick (58231)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58295

Ez teljesen rendben van ami az apátságot illeti.

 

 

A link nem ir rola, hogy a vár nem volt mindig apátság és az azt megelöző időről egy szót sem erősit meg és nem is cáfol.

 

A helyi ismeretterjesztés világosan megirja, hogy ez Géza paotája v. más néven udvarháza volt.

 

Aztán, a kolostor előzménye:

 

"Az itt álló kőépületet, amely Géza fejedelmi udvarháza volt, István Asztriknak adta, hogy benne Benedek-rendi – ahogy nálunk nevezik: bencés – szerzetesek számára létesítsen otthont."

 

 

Itt:

http://www.pecsvaradivar.hu/a-var-tortenete

 

Koppány szvsz. Istvánt nem ismerte el, de Gézával ilyen gondja is lehettek? Gáza független uralkodoként Koppány fölött állt mindig is? Továbbá Somogyot, amihez anno Pécsvárad is tartozott Géza adományozta Koppánynak? Koppány legyőzése után pedig Géza palotáját Asztriknak adta át István?

Előzmény: Nagyon Várbarát (58293)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58294

Szerintem amikor Müllner János 100 esztendővel ezelőtt felballagott Makovica {szl: Zborov} várromjához az egyik szeme sírt, míg a másik nevetett. Hiszen egy nagy területű, híres történelmi emlékhelyhez ért el, amit viszont igen sűrű erdőség borított be. Ami így a számára szinte fotózhatatlan volt! Éppen ezért be kellett érnie egyetlen exponálással. Míg napjainkban -- hála a serény kezű makovicai várbarátoknak -- már a műemlék területe teljesen kitisztított, így átlátható, bejárható és fotózható kedvünk szerint. Tehát az egykori Serédy majd Rákóczi-vár állapotában pozitív változásokat hozott a jelenkor.

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58293

Jómagam nem hiszem, hogy Géza fejedelem a hatalmát ki tudta volna terjeszteni a Dél-Dunántúlra. Hiszen ott a szomszédságban a somogyi nagyúr, Koppány parancsolt.

 

Szerintem most is itt van az igazság a régmúltról:

 

http://www.elmenymagazin.hu/tortenelmi_legendak/tortenelmi_legendak_201505.pdf

 

                                                 

Előzmény: Törölt nick (58292)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58292

A Gerö könyv 1142-röl indit és Istváni alapitására teszi Pécsváradot. A mai tudomány állása szerint az alapitás egy generácioval korábban történt.

 

A 980-as években már állt, mint Géza fejedelem palotája.

 

Ekkorra datálhato Géza palotakápolnája, ahol a legkorábbi magyar középkori fresko is fennmaradt (egy angyal arca).

Lásd képek.

 

 

A Géza épitette palotaszárny keskeny résnyi ablakait is,  adom ezt is a képen. Ezek méretét meghatározta, hogy abban a korban nem használtak üveget, igy hideg esetén az ablakokat betömték.

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (58276)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58291

Gratulálok a pécsváradi maketthez, szerintem igen jól sikerült.

 

ha lenne valakinek felvétele az eredeti állapotról...

 

Ezen mit értesz pontosan? Hiszen egy sok száz esztendős épületet mindig alakítottak, bővítettek vagy éppen romba döntöttek. Például a koronahozó Asztrik apát rá nem ismerne egykori apátsági otthonára a jelenlegi alakjában.

Előzmény: Netzgewölbe újra (58285)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58290

Nekem az tűnt fel, hogy ennek az itáliai várnak a fecskefarkos oromzatai mennyire hasonlítanak a moszkvai Kreml pártázatához.

 

             

 

Ezt találtam a moszkvai várral kapcsolatban:

 

A 15. század végére Moszkva lett az egységesülő orosz állam központja, melyet uralkodói – Konstantinápoly 1453. évi eleste után – Bizánc és Róma örökösének tekintettek. A Kreml nagyszabású átalakításához III. Iván nagyfejedelem (1462-1505) neves itáliai építőmestereket hívott udvarába, köztük volt Aristotele Fioravanti, (aki előzőleg Mátyás király palotaépítkezésein dolgozott), Pietro Antonio Solari (Solari 1493-ban bekövetkezett halála után Alvisio da Carezzanót hívta meg az építkezés továbbfolytatására a cár) és Marco Ruffo. Irányításukkal épült ki a híres Katedrális tér a három székesegyházzal, a harangtoronnyal és a Granovitaja-palotával. Az olasz építőmesterek irányításával jelentősen megerősítették a védműveket: a korábbinál magasabb és erősebb falakat, védőbástyákat alakítottak ki és téglaburkolattal látták el azokat.

 

A 17. században épült többek között Nyikon pátriárka palotatemploma és a Potyesnij-palota, ahol a cári család számára rendeztek mulatságokat és színielőadásokat. A védőbástyákat dekoratív sátortetőkkel látták el, a falak eredetileg négyszögletes "fogazatát" az ún. moszkvai vagy nariskini barokk stílus jegyében, "fecskefarkúra" alakították át, így láthatók ma is.

 

Azt tudjuk a régi krónikákból, hogy az orosz cárok sok nyugat-európai építőmestert hívtak be, hogy a központosított állami munkálatokban részt vegyenek. A nyugati stílusirányzatok hatottak az orosz építészetre is.

 

Előzmény: Lobonc79 (58283)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58289

Kösz szépen, ezt a rajzot még nem ismertem a csobánci várról.

 

Amúgy a híres törökverő Gyulaffy-család egykori végváráról, amikor már romként búsongott a régi dicsőségen, több metszet és fotográfia fennmaradt. Érdekességük a vaskos falú nagy lakótorony felső szintjének csonkja, ami felkiáltójelként meredezett az égbolt felé. Ez napjainkra már nem maradt meg, de így tudjuk, hogy magasabb volt a torony régen.

 

Előzmény: jazd (58280)
Netzgewölbe újra Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58288

Netzgewölbe újra Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58287

Netzgewölbe újra Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58286

Igy néz ki a legutóbbi változatban kb 2014- ben dolgoztam rajta legutóbb. Lehet hogy előveszem. 

Netzgewölbe újra Creative Commons License 2017.09.27 0 0 58285

A pécsváradi makettet még az egyetemi éveim alatt építettem a 2000. évi kiállításra.

Eredetileg a dongaboltozatos tér közepén állt a kiállítás végeztével került a jelenlegi helyére. Azóta több alakalommal lebontották és újraépítették. Egyrészt öröm számomra, hogy megbecsülik, másrészt problémás hogy nem fér be a jelenlegi helyére, az kis tér kisebb mit az apátság 1:50 es alaprajza. Számos részlet hiányzik már az makettről, ezért ha lenne valakinek felvétele az eredeti állapotról annak nagyon örülnék. Az Elméleti rekonstrukció Bodó Balázs adatai szerint készült. 

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (58279)
panthera negra Creative Commons License 2017.09.26 0 0 58284

A Scaglieriek saját stilust alakitottak ki Észak-Itáliában és ez mellett van legnagyobb váruk Veronában a Castello Scaglieri

 

a stilusbeli azonosságokat nyilván magad is látod.

 

a vár magyar vonatkozása, hogy itt van pannoniai Mihály (magyar reneissance festö) egyik müve, lásd a foton.

 

foto panthera

 

Előzmény: Lobonc79 (58283)
Lobonc79 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 58283

Hátha érdeklődésetekre tarthat számot, ezért megosztom nektek a Sirmionei vár (Olaszország) építéstörténetét.

 

http://castrum3d.hu/index.php/varturak/81-sirmione

 

és a videó szintén a Scaligeri várról:

 

https://www.youtube.com/watch?v=oH7L-eya8zM&t=176s

 

jazd Creative Commons License 2017.09.26 0 0 58282

Gerő László és csapata valószínűleg realistább és komolyabb szakember volt,mint a legtöbb mai. Ma vannak kontárok is szép számmal. Persze akad ma is jó szakember. Budán most nem ezek szava érvényesül sajnos.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58275)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!