Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2015.06.25 0 0 18822

Nekem van itthon elfekvőben rézgálicom. Ezt beáztattam és a mosószódát is. A hivatalos állás szerint a rezet kell a mosó szódába önteni. Én először fordítva csináltam. Lehet azért, lehet nem, de a mosószóda egy része kőkemény kövé (kristállyá) állt össze. Pont akkor tud perzselni, ha túl sok mosószóda szilárdul meg, így a réz magában már perzsel. De pont a mosószóda az, ami lugosít és tapadást biztosít.

Én szigorúan csak lemosónak használtam, ahol még nem tudott perzselni. Levélzeten nem kísérletezek, ha véletlenül elrontok valamit és leperzselem a lombozatot, akkor cumi van.

 

Természetesen ha elfogyik a rézgálic, akkor maradok valami jó tapadású réznél és azzal fogok lemosózni.

 

Én szvsz a lemosót minden évben fogom alkalmazni. Eddig 2x permeteztem, egyszer a lemosó 1x felszívódóval virágzás előtti héten.

A következő permetezés narancshéj-csalán-fahéj permetelés lesz. De ha nagyon beüt a gond, akkor nincs mese, rá kell menni rézzel és/vagy kénnel.

Előzmény: Jani71 (18813)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.06.25 0 0 18821

https://en.wikipedia.org/wiki/Burgundy_mixture

A rézszulfát oldatot nátrium karbonáttal semlegesítik: 1.1,2-1,5 arányban. Nagyon gyorsan fel kell használni, mert a Na-karbonát kikristályosodik és akkor feltehetően perzsel. Éppen ezért szinte már sehol sem használják.

 

Egy másik recept szerint:

1kg rézszulfát, 1.25 kg Na- bicarbonat 100 liter vízbe. A Na-karbonát oldatot kell a rézszulfát oldatba önteni kevergetés közben. A 2%-os oldat perzsel.

Előzmény: Jani71 (18812)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.06.25 0 0 18820

Mi a célja a Mospilán belekeverésének ebben az esetben?

Előzmény: kavicsos64 (18809)
dezso Creative Commons License 2015.06.25 0 0 18819

Mondjuk az a sok penz elvileg nem is mind az oldalra ment el, hanem van ott meg "Korszerű genomikai és biotechnológiai technikák bevezetése a szőlő és gyümölcs (fás szárúak) egészséges szaporítóanyag előállításában, növényvédelemben és a fajtanemesítésben" is, ami egyebkent eleg draga mulatsag.

Előzmény: csite (18818)
csite Creative Commons License 2015.06.25 0 0 18818

egy ígéretes oldal lehetne, csak kár hogy nem sok információ van rajta (~164M-ért kicsit sovány):
http://agronext.hu/

Bradanek F Creative Commons License 2015.06.25 0 0 18817

Ahogy írtam felső adag Mospilan 4g/10liter vizben és Wuszál hozzá két hét múlva megismételni ,mást egyenlőre nem tudok mondani

 

Igen, ezt mindenképpen megpróbálom.

4-5 hét után jelentkezem, hogy mennyire volt hatásos a "kezekés".

 

Köszike.

Előzmény: kavicsos64 (18809)
Bradanek F Creative Commons License 2015.06.25 0 0 18816

Hát ez egy nagyon furcsa dolog. Hormonális hatású gyomírtóra (2,4D pl) nem gyanakodsz?

A gyomírtó hatását úgy tudod megsaccolni, hogy ez a torz növekedés tavaly volt-e. Ha ugyanis vírus lenne akkor már tavaly is látszani kellett valaminek. Ha viszont a gyomírtót a szél az idén vitte rá a szőlődre, akkor tavaly még semmit sem lehetett rajta látni.

 

Sajnos már tavaly is láttam néhány tőkén ilyen abnormális levelet.

Előzmény: arpad-lajos (18811)
cippur Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18815

Köszi! :)

Előzmény: kavicsos64 (18807)
cippur Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18814

Szia!

 

Kösz a tanácsokat. Szerintem hogy nyomelemhiány vagy szárazság volt-e az oka, néhány napon belül kiderül, így h eső is volt meg adagolok is neki anyagokat. Nem azt értem javulás alatt, h pikk-pakk kizöldell ami sárga, hanem h ilyen körülmények között nem lesz beteg újabb tőke. A vírus vagy fitoplazma vagy egyebek nyilván terjednének tovább...gondolom...

Szóval várok, egyébként sem akartam neki esni az irtásnak de ha nem derül ki h mi volt nem fogok kockáztatni a beteg tőkék miatt, meg ha alig teremnek amúgy sincs többé semmi keresnivalójuk...

Érdekes h én meg az ESCÁ-t tartom teljesen kizártnak, mert a jellegzetes tigriscsíkoknak nyoma sincs, csakúgy mint a levélsodródásnak sem.

 

Előzmény: medveger (18806)
Jani71 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18813

Azért csak megtaláltam... ;-)

http://altkompmed.ws/czollner-vince-patikus/37.htm

Nem mellesleg a világ összes leírásában olvasható rezesbanda a meszesgödörbe sorrend itt fordítva van javasolva, ahogy annak idején jómagam is írtam.

5719, 5720, 5726, 5729

Ettől függetlenül természetesen továbbra is kíváncsi vagyok a receptedre és véleményedre!

Előzmény: Jani71 (18812)
Jani71 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18812

A burgundi lé hogy készül? Nem találok sehol egy rendes leírást. :-(

Csak keverni kell, mint a bordóit, vagy főzős történet?

Mik az arányok? Esetleg tudnál írni némi tapasztalatot?

Előre is köszönöm!

Előzmény: juhosttt (18506)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18811

Hát ez egy nagyon furcsa dolog. Hormonális hatású gyomírtóra (2,4D pl) nem gyanakodsz?

A gyomírtó hatását úgy tudod megsaccolni, hogy ez a torz növekedés tavaly volt-e. Ha ugyanis vírus lenne akkor már tavaly is látszani kellett valaminek. Ha viszont a gyomírtót a szél az idén vitte rá a szőlődre, akkor tavaly még semmit sem lehetett rajta látni.

Előzmény: Bradanek F (18802)
granov Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18810

A wuxal helyett próbáld ki a vitaflorat. A kannás kiszerelése szerintem olcsó (10l 5700 forintért házhoz szállítva). És ugye nincs szavideje, ergo sokáig használhatod ha csak kevés kell egyszerre belőle.

 

 

Előzmény: kavicsos64 (18807)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18809

Ahogy írtam felső adag Mospilan 4g/10liter vizben és Wuszál hozzá két hét múlva megismételni ,mást egyenlőre nem tudok mondani ,pedig a melóhelyemen van növényorvos is ,még egy lehetőség a növény vizsgálat elvégeztetése ,de az drága játék !Az árakat a neten megtalálod meg aszt is hol végzik !

Előzmény: Bradanek F (18802)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18808

És finom !

Előzmény: TINTUS (18796)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18807

Nem vagy egyedül ! Mihelyst lesz a családban valaki aki elkészíti a filmemet látni fogod nálunk nem csak a szőlő sárga hanem a körte a cseresznye, és átlagosan minden sárgás zöld ,nem szép zöld ! Pedig aztán mindent elkövettem már vele ,adagoltam vasat öntözve ,lombtrágyaként , kalciumot ,magnéziumot , semmi haszna ! Ami segített eddig az a Wukszál ha az előírt mennyiségben rendszeresen 2-3 hetente adagolva van akkor szinte nincs is ilyen betegség csak hát drága ! Egyébként a foszfor ,és a kálium hiány is hasonló tüneteket produkál ! Lehet hogy érdemes lenne kisérletezni melyik anyagra változik meg a szine a levélzetnek ! A magnéziummal nagyon vigyázni kell könnyű tuladagolni és akkor le szárad mint akit leforráztak !

Előzmény: cippur (18795)
medveger Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18806

Egyébként nem látom a fényképeken a szőlő leveleinek jellegzetes háromszögletű felpödrődését, ami a leírások szerint az aranyszínű sárgaság egyetlen specifikus jellemzője...

 

Reméljük, hogy csak tápanyaghiány...

Vagy néhány gyengébb kondíciójú tőke így reagál a szárazságra (mondjuk akkor csak jövőre mutatnak majd javulást, akkor is csak alaposan visszametszve)...

Vagy esca (ami szintén nem nagy öröm, de kevésbé veszélyes azért)...

 

(Az escás tőkét egyébként lehet úgy "gyógyítani", hogy a fás részt (előtte/utána fertőtlenített fűrésszel :-) ) visszavágod az egészséges részig (általában érdemes kicsivel az oltás helye fölött) és új törzset nevelsz, ha kihajt - ha meg nem hajt ki, úgyis mindegy.)

Előzmény: cippur (18804)
medveger Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18805

Szia!

Kiirtás előtt én tényleg megkérdezném a helyi növényvédelmi felügyelőt.

Részben, mert egy termő tőke pótlása igen nehéz (sokáig tart), de ami ennél is fontosabb, ha felétek (is) diagnosztizálják például az aranyszínű sárgaságot, akkor könnyebb ellene összefogottan védekezni, ergo jó, ha a növényvédősök tudnak róla, merre van.

 

Állítólag annak idején a filoxéra is azért tudott akkora pusztítást okozni, mert a gazdák nem vették komolyan és saját hatáskörben próbálták megoldani a problémát összefogás helyett. (BZoltán, javíts ki, ha tévednék, te olvasgatod oly intenzíven a Borászati Füzeteket, mit írnak akkorból?)

 

Pax,

 

G

Előzmény: cippur (18804)
cippur Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18804

Üdv!

 

Eső itt sem volt cirka másfél hónapja, de tegnap egész nap esett. Most délelőtt tudtam permetezni, kapott a gombaölők mellett lombtrágyát és rovarölőt is, továbbra is vmi tápanyaghiányban reménykedek, ha nem is pont Mg, akkor talán vmi más.

Szinte a szomszédban van az a bizonyos Néró ami el szokta hagyni a fürtjeit (amiről korábban volt szó), és valakiben úgy emlékszem felmerült h lehet az is érzékenyebben reagál bizonyos tápanyaghiányokra. Szóval még összefüggés is lehet.

A beteg tőkéket akkor fogom kiirtani ha most így eső meg nyomelempótlás mellett is romlik a helyzet.

 

Előzmény: juhosttt (18803)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18803

Igazad van, ez így túlzás volt, hogy nem üthet ki 1-2 tőkén tápanyag túladagolás/hiány. De attól függetlenül sztem nem magnézium hiány. Ha meg mégis, akkor már nagyon régóta tüneteknek jelentkezni kellett volna. De ugyanígy a klorózis esetén is. Nem 1-2 nap alatt sárgul be a teljes tőke.

Előzmény: medveger (18798)
Bradanek F Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18802

Így néz ki most a szőlőm felső levélzete.

 

Van esély a kikezelésre?

Előzmény: kavicsos64 (18781)
Maci_P Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18801

Köszi, nálunk általában mindig kevesebb esik, mint máshol, a lombtrágyázást már elkezdtem, de fogok belocsolni vasgálicot is mellé. Remélem rendbe jön.

Köszi

         Maci

Előzmény: Sanci07 (18794)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18800

Elnézésedet kérem, most látom, hogy nem te állítod a tömeges pusztulást, hanem a neten látottakra hivatkozol.

Előzmény: medveger (18798)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18799

Szerintem sem Mg. hiány, de azt sem állítom,hogy vírus.

Medvegerrel ellentétben én úgy gondolom, hogy a vírus nem egyszerre jelentkezik több tőkén, esetleg egy egész soron, hanem egyes tőkéken és nem feltétlenül terjed el az egész ültetvényen.

medveger Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18798

Az aranyszínű sárgaságról valóban elég csúnyákat írnak, de azért...

Szóval a machetét én csak akkor választanám, ha már bebizonyosodott, hogy a vírus az. (És a bebizonyosodott nem azt jelenti, hogy itt a fórumon valaki azt mondta - bocs mindenkitől!)

 

Az elmúlt egy (másfél) hónapban felénk gyakorlatilag nem volt eső (jó, tegnap végre esett), nem tudom, felétek mennyi csapadék volt, de nem lennék meglepve, ha a vízhiány miatt mindenféle hiánybetegségek lépnének fel. És juhosttt-vel ellentétben én igenis azt gondolom, hogy a víz- és tápanyaghiányra eltérően reagálhatnak akár egymás mellett lévő tőkék is - még akkor is, ha ugyanaz a fajta (a neten látott vírusos képek alapján inkább ott jellemző az, hogy egész sorok és táblák mennek ki egyszerre, nem pedig egyes tőkék).

 

Ha nagyon nagy a gond, keresd meg a helyi növényvédelmi szakembert diagnózisért (végülis ezért fizetik), és ha ő azt mondja, h AS, csak akkor vágd ki! Szerintem.

Előzmény: cippur (18795)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.24 0 0 18797

Ha magnézium hiány lenne, nem egy tőkén jelentkezne, főleg ha egymás mellett ugyanazon fajták vannak. A gyökérzetek összeérnek, behálózzák a talajt, így több tőkén is jelentkezni kéne egymás mellett.

Szigorúan saját vélemény: ez messze nem magnézium hiány...

Előzmény: cippur (18795)
TINTUS Creative Commons License 2015.06.23 0 0 18796

Suvenir nagyon szépen néz ki eddig, és nem kényes.

cippur Creative Commons License 2015.06.23 0 0 18795

 

Üdv Mindenkinek!

Érdekesnek találom Yacek75 képeit és a hozzászólásokból arra következtetek, hogy nem vagyok vele egyedül.

 

Nálam is hasonló a helyzet, majd megpróbálok felrakni pár mai képet fehérről és vörösről egyaránt...remélem magnéziumhiány lesz és nem ez:

 

http://www.agraragazat.hu/cikk/szolo-aranyszinu-sargasag-betegseg-valamint-amerikai-szolokaboca-helyzete-2014-ben

 

Túl sok jót nem írnak róla a neten.

Szerintem a kettő kísértetiesen hasonlít amíg nincs levélsodródás...és nem ESCA.

esetleg el tudja valaki különíteni? vagy látott aranyszínű sárgaságot valaki? elég új dolog...az öregeket biztos hiába kérdezném...

Amint tudok permetezek Actaraval (jó az amerikai szőlőkabócára) és lombtrágyát is kap, ha nem lesz változás: "machete gyilkol"...

tavaly 1-1 ilyen volt csak, most az egyik fehér ültetvényben soroként 1-2 tőke, a vörösben pedig szinte minden tőkén 1-1 levél.

Volt már évekkel ezelőtt magnéziumhiány, de valahogy ez most más...

 

 

 

Előzmény: yacek75 (18718)
Sanci07 Creative Commons License 2015.06.23 0 0 18794

Mész klorózis vagy vashiány!Használj zöldítő komplexet,és helyre fog jönni.A kanalasodás lehet szárasságtól is nem tudom felétek milyen volt mostanában az idő.Hiánybetegség lehet szárasságtól vagy túl sok csapadéktól is.

Előzmény: Maci_P (18792)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.23 0 0 18793

A kart nem érte semmilyen mechanikai sérülés, a fürtök tökéletesen beértek és semmiben sem különböztek a többi tőkén lévőkhöz.

Mindezektől függetlenül valószínűleg valamilyen vírus az oka a történteknek, de tekintettel arra, hogy több tucat is van belőlük, soha nem fogom megtudni melyik volt az.

Előzmény: juhosttt (18790)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!