Keresés

Részletes keresés

rumci Creative Commons License 2010.02.03 0 0 7590
A becézés tipikus módja a csonkolás + kicsinyítő képző. Az Ágoston tehát csonkolódott Agó-vá, majd kapott egy -cs képzőt (vagy Ag-gá csonkolódott, és -ócs képzőt kapott).
Előzmény: Törölt nick (7589)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.03 0 0 7589
Kösz!
De hogy lett Ágostonbó Agócs?
Nem gondoltam volna
Előzmény: hive (7588)
hive Creative Commons License 2010.02.03 0 0 7588
Előzmény: Törölt nick (7587)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.03 0 0 7587
Ki tudja, honnan ered az Agócs név?
scasc Creative Commons License 2010.02.03 0 0 7586
Ha a szó ukránul valóban "вонига", akkor kiejtése [vonɨɦa], s míg a kb. 12. sz. előltt g-nek hangzó ukrán "г" nem is okoz nagyobb problémát (nem ismerem az ukrán történeti nyelvjárástant, és míg a 12-13. sz. családnevek átvételéhez korai, nyelvjárásokban lehet hogy később ment végbe, vagy hogy a közszót előbb vette át a magyar nyelvközösség mint nyelvjárási szót), addig kimondottan nem-palatalizáló centrális (veláris) и* által követett n magyarban nyi-s megfelelése szvsz problémákat vet fel. A román szó jelentését, történetét érdemes lenne ellenőrizni, talán Kvász Ivor segíthet.

*)
ukr. и = or. ы
ukr. і = or. и
ukr. ї = or. йи (fonetikailag. Tudtommal helyesírásilag йи nincs az oroszban, csak и-t írnak).
Előzmény: Kis Ádám (7577)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.02.01 0 0 7585
Csak tréfa volt.
Előzmény: Mezőbándi (7584)
Mezőbándi Creative Commons License 2010.02.01 0 0 7584
A "szém ráj" -nak lenne értelme, de sajna Szemraj a lengyel írása, csak a kiejtésnél írtam Semráj-t. De így nem mond semmit nekem, se ez a változata, se az ukrajnai Sámráj változat.
Előzmény: Kis Ádám (7583)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.02.01 0 0 7583

A Szemráj nekem magyar helyesírásnak tűnt, az á miatt.

 

A Dzsudzsa jelentéséről, eredetéről fogalmam sincs. Valami azt súgja neke, hogy ez inkább török, mint szláv.

 

Viszont a Dzsudzsák biztos innen ered.

Előzmény: Mezőbándi (7582)
Mezőbándi Creative Commons License 2010.01.31 0 0 7582
>>az orosz alapján ez ugrik be: szem= hét, raj = mennyország<<

Ok, de ez lengyel helyesírás, tehát a kiejtése semráj. Találtam viszont az inteneten Ukrajnában elég sok Sámráj-t. Szerintem u.a. a név.



Na, addig is, egy újabb:

Mit árul el viselőjéről - vagy őseiről - a Dzsudzsa név? (Dsudsa írásváltozatban is.) Kevés adatot találok az előfordulásáról. Konkrétan Zemplén, XIX sz második fele, XX sz eleje, Gönc, illetve Pelejte (ma SK). Gondolom azon a környéken több helyen is lehetett, de ma nem találok ilyen nevet a telefonkönyvben se.

És a Dzsudzsák?

Ugyanaz lehet a töve, de mi? Egy szláv becenév?
Előzmény: Kis Ádám (7571)
Fias Péter Creative Commons License 2010.01.29 0 0 7581
Köszönöm a segítséget!!!
milyennincs Creative Commons License 2010.01.29 0 0 7580
Üdvözlöm. Javaslom nézzen bele, mit írt LvT a 3826 hsz-ben a Fi vezetéknév kapcsán.
Előzmény: Fias Péter (7579)
Fias Péter Creative Commons License 2010.01.29 0 0 7579
Tiszteletem mindenkinek!

Szeretnék egy kis segítséget kérni.A család nevem eredete érdekelne.Ha tudna valaki ebben segíteni azt nagyon megköszönném,mert érdekel honnan ered.Meg úgy gondolom viszonylag ritka vezeték név is.Ez most nem tudom hogy könnyebbé vagy éppen nehezebbé teszi a dolgot a kedves segítőnek.Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelettel: Fias Péter
milyennincs Creative Commons License 2010.01.28 0 0 7578
A telefonkönyvi előfordulások miatt magam is kétségeim fejeztem ki, s akkor az etimológia akár a вонига is lehet (románul is ezt a fát jelenti?). Azonban ekkor a Vonyigás név-alaknak a Vonyigából való származtatása problémás.
Előzmény: Kis Ádám (7577)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.01.28 0 0 7577

Ez lehetséges megoldás, azonban a gugli rengeteg román és ukrán találatot ad. Ukránul a вонига  Sorbus aucuparia L., azaz madárberkenye.

 

Minthogy a Voniga név románnak mutatkozik (a magyarországi előfordulások is Kelet-Magyarországra mutatnak), nekem nem meggyőző a dunántúli ritka szakszó.

Előzmény: milyennincs (7575)
milyennincs Creative Commons License 2010.01.28 0 0 7576

Szia Orsi !

Az Ürmös ragadványnév, az ürmösből (az meg az ürömből), mint tulajdonságjelölő közszóból kialakult családnév. Az, hogy az üröm melyik tulajdonságát vonatkoztatták az e rögzült névvel illetet ős-szülőn, nehéz kideríteni, szinte lehetetlen.

 

A Mihály és a Bartucz személynévből lett vezetéknév. A Mihály az egyértelmű, a Bartucz pedig mint a Bertalan latin alakjának a Bartolomeus-ból csonkolással (Bart+) majd -ucz képzővel képzett alakja. Ajánlom figyelmedbe.

Előzmény: orsee22 (7574)
milyennincs Creative Commons License 2010.01.28 0 0 7575

Van itt az egyik Bertha Bulcsú novellában egy rész:

 

"Nemrég Balatonszepezden az egyik helybeli horgásznak segítettem a stégjét megépíteni. Csónakból dolgoztunk, de közben egy-egy szál deszkáért vagy alkalmas szerszámért újra és újra ki kellett eveznem a partra. A kiserdőnek nevezett parti bokrok rejtekében a harmadik partraszállás közepette észrevettem egy csáklyát… Ha jól belegondolok, nem is csáklya volt az, hanem egy olyan kétágú, derékszögű alkalmatosság, amivel a kazalból a szénát szokták leráncigálni a parasztok. Ezt a szerszámot a Dunántúlon „vonyigának” hívják. A szepezdi bokrok közé dugott vonyigának 5–6 méteres nyele volt. – Meghökkentem. – Hát ez meg minek? – kérdeztem a helybéli horgászkollégát. A szepezdi horgász aztán elmondta, hogy ez a szerszám szinte fontosabb készség, mint a horog, mert tavaly is söröskupakokat dobáltak az irigyei a helyére."

 

Szerintem ez lesz a megoldás. Vonyigás, olyan, akinek ilyen eszköze volt. Le akartam ellenőrizni az 1715-ös összeírásban a területi előfordulását, viszont abban nincs egy sem, s a mai telefonkönyvi on-line tudakozóban is 10 találat van (Vonyiga, Vonyigás), viszont teljesen más irányban.

Mégis úgy gondolom ez valami eszköz, s a néprajz felől kellene közelíteni.

Előzmény: nem-istvan (7573)
orsee22 Creative Commons License 2010.01.28 0 0 7574

Sziasztok,

 

Tudna valaki nekem is segíteni az Ürmös, Mihály és a Bartucz nevekkel kapcsolatban? Eredet, jelentés?

 

köszönöm.

 

Orsi

nem-istvan Creative Commons License 2010.01.17 0 0 7573
Tud valaki segíteni a Vonyigás névvel kapcsolatban? Eredet, jelentés?
köszönöm
milyennincs Creative Commons License 2010.01.15 0 0 7572

:) és 5 fölött hogyan 'szól' az a raj?

Komolyan: Nekem (pontosabban a gyerekeimnek :) vannak Maszkály és Pannahaj rokonai Közép-Zemplénben. A 1332 hsz-ben azt kaptam LvT-től válaszul, hogy a végződés az személynévképző. Az elejére pedig a Szemer (mag) alakot gondolom (de ez amolyan névetimológia)

Van Semral török keresztnév (mondjuk női, az nem tipikus névképző), s Šmeral alakkal találkozni a csehben. Szláv névadásban jártasra kell várnod (a tippem kelet-szlovák mégis, a fenti példa-párhuzam miatt).

Előzmény: Kis Ádám (7571)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.01.15 0 0 7571
Nem mondom komolyan, de a Szemráj-ra nekem az orosz alapján ez ugrik be: szem= hét, raj = mennyország
Előzmény: Mezőbándi (7569)
rendfield Creative Commons License 2010.01.15 0 0 7570

Sziasztok!

A nevem eredetét keresem, valaki tud segiteni, ja a nevem Czibóka, köszike.

Mezőbándi Creative Commons License 2010.01.13 0 0 7569

régen nem jártam erre... ha valaki tudna valamit a Szemraj és Kotász nevekre...

 

Az előbbi lengyelországi előfordulású [Semráj], de szerintem ukrán lehet. Bár ott csak [Sámráj] formában találtam. Viszont Szamraj családok vannak Lengyelo.-ban is. Mit jelenthet?

 

A Kotász vajon szlovák eredetű?

3x Creative Commons License 2010.01.12 0 0 7568
Most ajánlottam a Geogent. E szerint inkább a Lammer, Lämmer környékén kéne keresgélni...
Előzmény: feri1943 (7567)
feri1943 Creative Commons License 2010.01.12 0 0 7567
sziasztok tud valaki segíteni í lummer név jelentésében lehet schlummer szendergőt jelent németül köszi
3x Creative Commons License 2010.01.10 0 0 7566
Nem vagyok szakértő, de nekem rögtön a Knall(en) jutott eszembe ráadásul a szótár szerint a knellen ennek változata.
Amúgy ezt találtam, asszem idevág:

Geogen
Előzmény: megavic (7565)
megavic Creative Commons License 2010.01.10 0 0 7565
Sziasztok!

Tudna nekem segíteni valaki abban,hogy mit jelenthet a német Kneller név magyarul.Csak abban vagyok biztos hogy mivel -er -re végződik biztos valamilyen mesterség,vagy jelző név.
rumci Creative Commons License 2010.01.10 0 0 7564
Délszláv, vsz. bolgár eredetű jövevényszó, a bolgár megfelelő: крачун.
Előzmény: cfddfc (7562)
cfddfc Creative Commons License 2010.01.09 0 0 7563
Ki tudja, mi az eredete a Kojnok családnévnek? Van Ma-on, de van Szlovákiában is.
cfddfc Creative Commons License 2010.01.09 0 0 7562
A "karácsony" szót eredetét hogy magyarázzák?
Szente5 Creative Commons License 2010.01.06 0 0 7561
Köszönöm a kérdésemre a választ ! :) Én is amúgy nem rég regisztráltam az oldalon mert érdekelt mindig a családfakutatás és ha tudok szívesen segítek :)

Egyébként egy barátom családfáját segítek feltérképezni és a Hrubos illetve a Kancsár név után érdeklődnék. Elég ritka nevekről van szó ha jól tudom.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!