Keresés

Részletes keresés

jazd Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58371

Én idén tavasszal jártam Léván. Pont zárt be a vár délután. Még jó,hogy a hölgy elmondta,maradhatunk az udvaron,mert a kerek bástyánál működő lépcsőn ki tudunk majd jutni az utcára. Na én ekkor kapaszkodtam fel a felső várba. Szerencsére senki nem szól rám,így ez is megvolt. :-)

Előzmény: Zizi6785 (58357)
jazd Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58370

Klassz a rajz és a fénykép is. Így már jobban látható,hogy valóban kocsikhoz szánt kapunyílás volt ott. Ez azonban több érdekes dolgot vet fel:

- Tényleg kaputoronynak épült,ahová szekerekkel is bejárhattak. 

- A kapunyílást egyszerű ajtó méretre szűkítették. Szerintem ekkor a kapu külső nyílását befalazhatták teljesen. Mert minek leszűkíteni egy kapunyílást? Itt valószínűleg megszűnt a kapu funkció és a kiképzett kis ajtón járhattak be a torony alsó helyiségébe.

- Végül a kis ajtót is befalazták. Számomra érthetetlen okból kifolyólag. Mi lett a vaskos toronyból? Lehet ez lett az öregtorony? Mérete,falvastagsága alkalmassá tette erre.

A másik nagy kérdés,hogy hol nyitottak új várkaput?

Ez a többszörös elfalazás viszont szépen bizonyítja,hogy ezt a várat bizony használták és nem is annyira rövid ideig,mint ezt eddig gondolták.

Zádorvár igazi talány. Itt sok érdekességre fény derülhet és szerintem sok eddigi elmélet borul majd,amit eddig gondoltak róla.

 

A kiásott falakkal most mi fog történni? Gondolom érdeklődtél a régésztől.

Előzmény: Lobonc79 (58354)
Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58369

1. nap 3. állomás: Revistye

Utunk egyik fénypontja volt, imádtam minden kövét. 3 ember dolgozott ottjártunkkor, és a felhalmozott kövek mennyisége alapján messze még a munka vége.

Ezt a molinót más váraknál is láttuk. Ki tudja beazonosítani az összes várat?

Ezek mire valók, tudja valaki?

Szédületesen magas ez a toronyfal. Ezen dolgoztak éppen.

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58368

A szlovák állam ezt régóta visszaköveteli, aminek a Magyar Katolikus Egyház rendületlenül ellenáll. Simor érsek hozatta a 19. század végén Esztergomba az általa megalapitott muzeumba. Mivel jogosan került Esztergomba igy a visszakövetelésnek nincs jogalapja. Kb. ugy mint ahogy nagyszentmiklósi kincs Bécsbe.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58366)
Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58367

Dolgoztak bent, igaz csak a templom egy részének tetejét cserélték.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58366)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58366

Ide visszaadatnám a garamszentbenedeki Úrkoporsót. Eme csodálatos középkori szakrális tárgy köré pedig szerveznék egy látványos egyháztörténeti kiállítást, amely jelképezné a középkori népek {magyarok, szlovákok, szászok} által lakott Felvidék keresztény hitéletét.

 

             

 

Természetesen teljes mértékben felújítanám a templom kivételével gyászosan lepusztult állapotú műemléket is!

Előzmény: Zizi6785 (58363)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58365

Tartsa meg őt eme nemes szenvedélyében a műemlékvédők védőszentje!  :-)

Előzmény: Zizi6785 (58358)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58364

Nem jól tudod. A település magyar neve: LÉVA, míg a szlovák: LEVICE

 

                                       

 

A vár egykori Dobó-palotájában pedig a Barsi Múzeum {szlovákul Tekovské Muzeum} kiállítása tekinthető meg. De ez olyan sokkal szélesebb {élővilág, népművészet...stb.} merítést ad és nem kimondottan történelmi központú. Amikor annak idején megnéztem, nekem nagy csalódást jelentett.

 

http://www.muzeumlevice.sk/

Előzmény: Törölt nick (58360)
Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.04 0 1 58363

1. nap. 2. állomás: Garamszentbenedek

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58362

Kösz szépen a fotókat.

 

Ötleteim a lévai várral kapcsolatban:

 

-- Visszaállítani az egykori végvár körül létezett vizesárkot.

-- Vártörténeti kiállítást elhelyezni a Felsővárban. Mert tudtommal ilyen nincs most a várban.

Előzmény: Zizi6785 (58357)
Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58361

Szoros volt az ütemtervünk, igyekeztünk a várakat kivülről megnézni, fotózni. Múzeumban itt nem voltunk.

Előzmény: Törölt nick (58360)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58360

Ha jól tudom ma Levicse néven fut. A muzeumban nem voltál? Egész nagy ott. Azért érdekel mert hátha ott vannak kiállitva a vár kövei, leletei etc.?

Előzmény: Zizi6785 (58357)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58359

Értem. Nagyon szép munka és ha nem velejárója a régészetnek, akkor nem lehet semmi kivetnivaló.

Előzmény: Zizi6785 (58358)
Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58358

Nincs funkciója, csak szép és érdekes. Költsége nem volt, az egyik diák rajzolta :)

Előzmény: Törölt nick (58356)
Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58357

1. nap 1. állomás: Léva

Jó régen, talán több, mint 25 éve jártam erre, jelentős változások szerintem nem történtek. (Hacsak a szomszédban felépült hatalmas Tesco áruházat nem tekintjük annak.) A felső várba nem lehet felmenni.

Néhány képet készítettünk a kevésbé ismert részekről is.

Törölt nick Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58356

A rajznak a funkcióját nem értem. A méretezés felvihető a képre is és ettől kezdve nem ad plusz információt? Ugyanakkor hatalmas kézi munka. Költségről nem is beszélve.

Előzmény: Lobonc79 (58354)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58355

Köszönöm szépen a részleteket. Hát ez nagyon érdekes probléma! Egy széles, szekérrel járható kaput befalaznak gyalogoskapu méretűre. Majd aztán ezt a keskeny nyílást is befalazzák. De miért? Ha eljutok Visegrádra a castrumos konferencián feltétlenül megkérdezem a feltáró régésztől, mi erről a véleménye?

Előzmény: Lobonc79 (58354)
Lobonc79 Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58354

Eredetileg akkora nyílás volt, ami kocsival is járható ...mint írtam az elfalazás két ütembe történt, első elfalazás eredményeként egy kisebb gyalogos nyílást hagytak, valószínűleg erről készült képet láthattál.

Az egyik diákom (Nánai Zsombor - Hild szakgimnázium) által készített felmérési rajzon jól láthatok az elfalazott kapu méretei, mely eredetileg a 3 métert is meghaladta:

Képek a felmért falról (az elfalazás két üteme jól kivehető):

Előzmény: jazd (58352)
jazd Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58353

Tartalmas túrátok volt! Sog szép várnál jártatok. Majd jöhetnek a képek.

Előzmény: Zizi6785 (58350)
jazd Creative Commons License 2017.10.04 0 0 58352

A kiásott torony elég nagy. A rajta talált elfalazás pedig csak egy ajtó. Minek épülne ekkora torony kaputoronynak,ha nincs rajta kocsival járható nyílás? Ha elfalazták,akkor hol nyitottak a váron másik új kaput? Ezt remélem a következő ásatások kiderítik.

Előzmény: Lobonc79 (58351)
Lobonc79 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58351

Voltam nemrég diákjaimmal Zádorvári ásatásnál. "eddig kaputoronynak tartott torony nem is a bejárat volt." ez a megállapítás így teljesen nem fedi a valóságot. A kaputorony eredetileg is kaputoronynak készült, csak idejekorán elfalazták a kapunyilást két ütembe szimbolikus, vagy statikai okokból. Egyébként a terep adta lehetőségek nem is nagyon teszik lehetővé a vár más irányból történő kényelmes megközelítését. Több vélemény is elhangzott azzal kapcsolatosan, hogy a kaput az ellenkező oldal jelenleg teljesen elpusztult sarkára helyezzék. Ezzel a megállapítással mindössze annyi a problémám, hogy a terepadottságok (meredekebb hegyoldal) ott nem teszik lehetővé azt , hogy egy megrakott szekér ráforduljon kényelmesen a kapunyilásra.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58348)
Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58350

Léva - Garamszentbenedek - Revistye - Selmecbánya - Zólyom - Végles - Divény - Fülek - (Bagolyvár és Ajnácskő csak alulról) - és hazafelé Sirok volt a teljes útvonal.

Saskő most idő hiányában kimaradt.

 

Revistye és Divény fantasztikus, pár év múlva visszamegyek megint, az biztos!

Előzmény: jazd (58347)
Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58349

Fogok! Sok képpel, kevés szöveggel és néhány kérdéssel, ahogy időm engedi.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58345)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58348

Szerintem is hatalmas előrelépést jelentett a zádorvári kutatás, mert így a Balaton-felvidék várai közül az utolsó előttiként megkutatott műemléke {utolsónak maradt Hegyesd} kis részben fellebbentette titkairól a fátylat. Már tudjuk, hogy az eddig kaputoronynak tartott torony nem is a bejárat volt. Akit érdekel a feltáró régész előadása az elvégzett munkáról, az jöjjön el október 28-án a visegrádi Palotába:

 

http://www.castrumbene.hu/index.php?oldal=hirek&id=349

 

Előzmény: jazd (58346)
jazd Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58347

Szép váraknál jártatok,de gondolom volt még több helyszín is közben.

Előzmény: Zizi6785 (58343)
jazd Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58346

Sajnos a sok eső miatt egy héttel hamarabb véget ért a Zádor vári ásatás. Sebaj! Szép munkát végeztek a régészek és lelkes segítőik. Remélem jövőre folytatni tudják a megkezdett munkát. 

Én itt megosztanám a levonulás napján tett bejegyzésüket.

Érdekes,hogy az utolsó napon megint ellátogatott az ásatáshoz egy a várkutatásban jelentős személyiség. Úgy tűnik Zádorvár megmozgatta a szakma kiválóságainak a fantáziáját.

 

A Bejegyzés a Pécsely-Zádorvár  FB oldalról:

 

Zádorvár munkálatok utolsó napja - levonulás a hegyről :) de ezzel még nincs vége beszámolóinknak!!!

A csütörtöki nap estéjén, sátor mélyén gubbasztva és hallgatva az eső véget nem érőnek tűnő kopogását megszületett a szomorú ámde racionális döntés. Pénteken sátort/tábort bontunk. :(

Még jól kielemeztük a pénteki időjárás előrejelzést és beszélgetést követően, ahogy mondani szokás „eltettük magunkat a tyúkokkal együtt másnapra”. Nem tudom, ez most valahogy keserves, hideg nyirkos, nyüglődős éjszaka volt. Az első megállapítás/várakozás viszont bejött, ahogy azt az interneten láttuk hajnali 3-kor elállt az eső… bingó :) Reggel 8-kor már a nap is elő-elő kandikált … egyre jobb… most akkor maradjunk? Nem, a döntés megszületett, bontunk (mármint tábort és nem pezsgőt, vagy falat - mielőtt bárki is félreértené)

Fejedelmi reggelit csaptunk - elvégre várban vagyunk -, azaz minden maradékot - sok napos kiflit, paprikát paradicsomot - megpróbáltunk felfalni. Nem sikerült, annyi paprikát és parit kaptunk, hogy nem tudtuk mind megenni. :)

9-kor megérkezett Norbi - reggeliről lecsúszott :) majd, nem sokkal később Zoli is, ismét - szegény nem tudta, hogy péntek már záróra, de lelkesedését, segítségét itt is KÖSZÖNÖM!!!

A nap megörvendeztetett azzal, hogy csodásan sütni kezdett.
A 11-kor érkező csapat pedig azzal, hogy jöttek a falakat szkennelni :) Erre nem is számítottunk. Legalább is nem mára :) 
Jóleső érzés volt látni ismét a jövő számra igazán hasznos ténykedést.

Köszönöm a Székesfehérvári Geoinformatikai Kar tanárainak, diákjainak munkáját.

Aprólékosan szépen minden előkerült falat szkennerrel végig „tapogattak”, ahol kellett rengeteg fotóval kiegészítve adatbázisukat. Igazán klassz 3D-s képeink lesznek majd, ami segít minket a tovább gondolásban.

Míg a szkenner dolgozott önkénteseink utolsókat ügyködték - volt értelme, igazán hasznosan telt ez a pár óra is. Közben szépen csomagolgatás is volt, de ez a munka „valamiért” nehezen haladt. Azon morfondíroztam közben, milyen jó lenne csak úgy itt hagyni mindent, a fenének van kedve vödröt, ásót, lapátot, horolót sikálni, sátrakat bontogatni, takarítani… de hát ez emberi gyarlóság :) egyébként meg rendben "kaptuk" a területet, rendben kell elhagynunk. :)

Kora délutánra csak a szkeneresek és én maradtam – már majdnem féltünk így magányosan :) Végszóra megérkezett Krisztián, aki frissen szedett majd kirántott gombával kínált minket. Nem értem a fehérvári dolgozók valamiért nem kértek :)nem baj, több marad nekem elv alapján ketten belakmároztunk Krisztiánnal (nagyon finom volt, ezúton is köszönöm!) Ja, és mivel most írom az utolsó nap publikációját, látható, hogy nem mérges gombát kaptam :)

A fal szekkenelés befejeztével a fehérvári csapat is haza indult, mi pedig az utolsó mozzanatokhoz jutottunk. Szemét szedés, kocsira pakolás, gurtnizás…

Majd elérkezett a nap, számomra fénypontja. Már korábban a kereszt visszaállításakor elhatároztam, hogy az utolsó mozzanat egy mécses gyújtás lesz a keresztnél, megköszönve mindent, ami lehetővé tette, hogy itt legyünk, hasznosat tegyünk, új emberekkel megismerkedhessünk és, hogy mindezt relatív kedvező időjárás közepette tehessük - csak a szépre emlékezünk :)

Igen ám, de a gyufa elázott, én nem dohányzom, Krisztián nem dohányzik… lecke feladva… jöttek látogatók „elnézést kérünk, nincs esetleg gyufátok, vagy öngyújtó?” … nincsen sajnos… ez a párbeszéd zajlott le többször… nem dohányzó látogatók jöttek pénteken :) míg az egyik látogató javasolta a gépkocsi cigaretta gyújtóját… na próbálkoztunk ezután azzal rögvest, de csak izzott/füstölt a papírzsepi, lángra kapni csak nem akart… szegény ősemberek, kezdtem megérteni őket :)

Ekkor újabb látogató érkezett :) nem más, mint Koppány András és kísérői. András arról nevezetes, hogy ő volt az, aki eddig a legterjedelmesebben foglalkozott a Zádorvárral (igazán értékes munkát végzett), és most ellátogatott megnézni azt, amit esetleg csak sejtett, de az omladéktól nem látván, bizonyosságként nem tudott - eddig.
Jót beszélgettünk, örülök, hogy tudtunk számára újdonsággal szolgálni.
És ami fontos, munkatársának volt öngyújtója… igaz csak a kocsiban, ami kint állt a távoli réten de Krisztián elment a „tüzért”. Nem csak öngyújtót kapott, hanem egy csokor őszi ágat, hogy tegyük a kereszthez… nagyon kedves, megható gesztus volt!

Tűz birtokában meggyújtottuk a mécsest és elhelyeztük a kereszt tövében…

Megható volt, a kápolnában újra kereszt áll, és sok-sok év után újra gyertyafény ragyog a tövében… örülök és köszönöm mindenkinek, akik segítettek munkánkban, hogy ott lehettem ezekben a pillanatokban, és ahogy Krisztián utána fogalmazott, örökre emlékezetes pillanat maradt.

Ezután nem maradt más hátra, kezet fogtunk elbúcsúztunk és elindultunk haza.

Nekem öröm volt ez az első időszak a Zádorvárban - akár milyen idő is volt az utolsó héten -, az ország minden szegletéből érkeztek segítők, olyan értékes embereket ismertem meg, akikkel minden perce a munkának és azon kívüli időnek, öröm volt, jó volt. Örülök, hogy együtt voltunk - bízom benne, hogy még találkozunk -.
Köszönöm a sok-sok látogatónak biztató szavait, az érdem minden dolgozóé, önkéntesé - akár mennyi időt is töltöttek el velünk-, nélkülük sehol nem tartanánk!

FIGYELEM! :) Most még nem lövök el minden puskaport, mert lesznek még beszámolók :) az elkövetkező napokban is. Olyan érdekességekről is, amikről eddig még senki nem hallott, olvasott :)

Köszönöm ezt a csodás pénteki napot, szép volt az idő (megajándékozott minket az ősz egy csodás, esőmentes, napsütéses nappal), így igazán jó volt - nem könnyű - búcsúzni a Zádorvártól.

Köszönöm a mai figyelmet is, és tényleg lesznek az elkövetkező napokban folytatások az elmúlt időszak történéseiről, eseményeiről - esetleg kulissza titkairól -, sok-sok érdekes dologgal kapcsolatosan

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58345

Szerencsére szép napos időt fogtál ki a vártúrádhoz.

 

Esetleg még további képeket és élménybeszámolót tudnál megosztani a Topiklakókkal?

Előzmény: Zizi6785 (58343)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58344

Csicsva {szl: Cicava} váráról csak 1 képet találni a Müllner-könyvben. Pedig többet is megérdemelt volna az időjárás viharaival szemben még dacoló, magasan álló pártázatos falaival, patkó alakú ágyútornyával. Kétszer jártam ezen a történelmi helyszínen. Először Zoli barátommal egy többnapos vihorláti vártúra keretében. A forró nyári napon megkínzott lábunkat hűsítettük a sekély Ondava folyó vizében, majd kiszáradt torkunkat pedig a falusi kocsmában jóféle sörökkel. :-) Aztán az utolsó erőnket összeszedve felkapaszkodtunk a várromba, ahol tátva maradt a szánk a csodálkozástól! Hiszen annyi építészeti részlet, például a kulcslyuk alakú lőrés és az éllel ellátott öregtorony félig megmaradt boltívének falfirkái vonzották magukra a tekintetünket. Örültünk is, hogy most nem kellett sátrat verni, megaludtunk a vaskos torony ölében. Gondoltuk, hogy csak kibírnak még egy éjszakát az időtől vén falak. Kibírtak...

Másodszorra nagyobb baráti társasággal, az autóból a Várhegy alatt kiszállva kerestem fel. Észrevettem, hogy már akadnak vármentői, hiszen az erdei tornapálya, a műemlék területének megtisztítása a bozótostól mind erre vallottak. Azóta pedig már a kicsorbult élét is visszafalazták az öregtoronynak, alsóvári udvarán pedig várjátékot rendeztek a lelkes vármentők.

 

Zizi6785 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58343

Hétvégi túránk első, középső és utolsó állomása:


Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.03 0 0 58342

Kösz szépen a sátoraljaújhelyi Patak várának állagmegóvásáról szóló híradást. Szerintem az eddig feltárt falmaradványokból ez a háromszögletű torony a legérdekesebb rész. Gondoljunk bele, olyan lehetett, mint a közeli Boldogkő várának háromszögletű tornya. Mindkét helyen a terepviszonyoknak megfelelően építkeztek. Nagy kíváncsisággal várom, hogy még milyen várrészek kerülnek a napvilágra? Tényleg volt egy kerek öregtornya is, mint azt Soós Elemér lerajzolta bő 100 esztendeje? Meglátjuk...

Előzmény: Gabe86 (58341)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!