Keresés

Részletes keresés

granov Creative Commons License 2015.06.30 0 0 18860

Nálam Szekszárdon ismét megjelent a lisztharmat, peronoszpóra és ha igaz orbánc kíséretében.

A lisztharmat a lombozat belsejében lévő fürtöket fertőzte egyenlőre gyengébben főként gyenge tőkéken.

Nálam folyamatosan kapott ként és felszívódót is. (Systhane vs cabrio top).

A fürtzáródás még nincs,de szerintem nem sok kell hozzá.

Most hétvégén megkapja a második Cabrio Top-os kezelést aztán meglátjuk.

Ha július második feléig kibírja érdemi liszt nélkül akkor talán jobb évem lesz mint tavaly.

Előzmény: Kapa bácsi (18858)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 18859

Itt súlyos aszály van !! Hetente öntözök mindent a kertemben ,a fű nem nő ebben az évben kétszer kaszáltam ! Három hete éjjel nappal öntözünk a tszben is ,holnap is éjszakás leszek ,kitudja meddig ! Talán ha 100 km választ el minket de itt valami ördögi kör van, minden eső elkerül minket ,talán ha 100mm volt egész évben !

Előzmény: Falusi1 (18855)
Kapa bácsi Creative Commons License 2015.06.29 0 0 18858

Dél-Baranyában a villányi borvidéken művelem a szőlőt.Itt is most elég nagya lisztharmat fertőzési nyomása.A hegyközség szerint most:Karathane Star+Kén(Thiovit,Kumulus stb./+MontaFlow.Ha fellépet az"Ódium"akkor is ugyan ez,csak nagy lé mennyiséggel.A friss lisztharmat eleinte fehér,később piszkos szürke.A Karathane-t 4 naponta lehet használni,évi max 4-szer.A nagy lé mennyiség azért kell,hogy a penészgyepet átnedvesitsük,akkor hatásos a permet.Nálam még nincs de az előbbiekkel mentem,fürtzáródás van,a következő holnap,Shavit+Thiovit lessz.

Előzmény: kovacs zolii (18854)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 18857

A lisztharmat nálam is szokott jelentkezni a vesszőkön foltok formájában, de szerencsére sem a termést, sőt még a leveleket sem károsítja, mert eddig még mindig sikerült elkapnom időben, felszívódó szerekkel. A fertőzés egyébként fajta és sok minden egyéb függő is.

Én utoljára kb. 2 hete Quadrissal és Topassal permeteztem. Rövidesen permetezni tervezek kontakttal (valószínűleg a lemosózásból maradt Vegesol RS el) peronosz és lisztharmat ellen- mivel egyelőre nincs fertőzésveszély- és botrítisz ellen valamely felszívódóval. A szakemberek ugyanis azt mondják, hogy fürtzáródás körül is javasolt a botrítisz elleni védelem. Nekem mindig ez utóbbi a legveszélyesebb ellenfél.

Neked, ha már megjelent a lisztharmat, mindenképp valamilyen felszívódót javasolok. 

Előzmény: kovacs zolii (18854)
Sanci07 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 18856

Ha nagyon fertőzött Karathane+Thiovit-jet,négy öt nap múlva Thiovit+systhane-dupló.

Előzmény: kovacs zolii (18854)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 18855

Figyelemre méltó amit írtál az időjárással kapcsolatban, mert én meg  épp ellenkezőleg, a szokásosnál erőteljesebb növekedést magyarázom az időjárással. A Cabernetek közepes növekedési erélyűnek vannak jellemezve, de a hajtások már most közel 3 méteresek. Nem tudom mi lenne ha erős növekedésű lenne.

Ami az időjárást illeti, olyan nagy különbség a Gödöllői dombság (ahol én vagyok) és a te lakhelyed ill. szőlőterületed között nem lehet. Néhány héttel ezelőtt itt is volt csapadék, esetenként bőven, de hosszasan nedves, párás idő nem. A virágzáskor szerencsére többnyire száraz napos idő volt. Kiugróan meleg, pedig minössze egyszer volt, gondolom akkor, amikor az egész országban. Szerintem a bő csapadék miatt a gyökerek könnyebben fel tudták szívni a tápanyagokat.

Előzmény: kavicsos64 (18853)
kovacs zolii Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18854

Sziasztok

 

Ti szerencsesek vagytok.Nekem ismét megjelent a lisztharmat a szölöben.Vörös szölön jelentkezett föleg.A hamburgi muskotálynak teljesen annyi.Kicsit elvagyok keseredve.Ki mivel permetez mostanaba

Ki mit ajalana vörös szölöre

kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18853

Kevéske csemege szőlőmön én is tapasztaltam e dolgot ,de nekem még olyan kései hajtás is hozott fürtöket ,ami szintén nem szokványos főleg a csemegéken ! Én csak július 1 után jóval szoktam elcsípni a végeket ,most meg lehet a rossz időjárás miatt nem is merem ,mert itt eléggé késésben van minden, és a hidegek miatt szinte vegetál nem nagyon haladnak a hajtások ,máskor már ilyenkor leér a földig most meg csak olyan 60-100cm között vannak !

Előzmény: Falusi1 (18852)
Falusi1 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18852

Korábban írta valaki, hogy az idén még a kacsok egy részének végén is látott virágkezdeményeket. Én most arról számolhatok be, hogy ilyen erős másodtermés-képződést még nem tapasztaltam. Cabernet franc és sauvignon tőkékről van szó.

Metszéskor azt hittem, hogy kissé túlterheltem a tőkéket. A jelenlegi helyzet ennek ellentmondani látszik. A tetejezést húztam ameddig tudtam a hónaljhajtások fejlődésének késleltetése miatt. Ma már az átlag fél méteres oldalhajtásokon/hónaljhajtásokon két, nem is annyira kis, fürt van, többségük már virágzik is. Természetesen nekiláttam leszedni őket , de ez nem lesz kis munka.

A Cabernet fajták hajlamosak a másodtermésre, de ekkora mértékűt még nem tapasztaltam.

Kíváncsi lennék a ti tapasztalataitokra.

A szőlők egyébként már szinte gyanúsan egészségesek.

kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18851

Törj le egy komplett hajtást és kezd el tördelni és látni fogod hol van a félfás rész benne ,a vége ugye könnyen letörik az még nem jó a fás részt meg ugye nehéz eltörni az már azért nem jó túl fás ,ráfogsz jönni hogy melyik a félfás rész benne !

Előzmény: pintjano (18850)
pintjano Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18850

csöves megoldást csináltam vékony műanyag csővel !

 

Kezedettől fóliával tekertem be,előbb igen óvatosan, majd kicsit erősebben. Viszont többször rá kell nézni, mert volt, hogy bevágódott többször is, és letört a hajtás... Cső akkor sem nagyon volt, most pláne. Ez a csöves oltás módositott változata.

 

Van olyan év hogy nagy része, van, hogy a sok közül alig sikerül (a zöldoltásról van szó), de ha sikerül-pláne ha egész hajtást (nem csipem vissza, hanem a vitorla feletti részt teljesen beleteszem), akkor sokkal gyorsabban nő és tökéletesebben forr össze, de ez ritkán sikerül, de minden évben sokat oltok igy is.

Vistont jó, hogy irtál a szemzésről, mert igazán most fogtam fel, hogy sok azért nem sikerült, mert nem volt félfás a szem. Elég nehezen találok megfelelő szemet, gyengébbet is tettem, de minek???

üdv PJ

Előzmény: kavicsos64 (18849)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18849

Mondom hogy akad az agyam !!! És igazad van ! Nekem ez vált be jobban , olyannal is kísérleteztem de nem maradt meg ,pedig a csöves megoldást csináltam vékony műanyag csővel !

Előzmény: pintjano (18848)
pintjano Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18848

Én héj alá szoktam mint a szemzést csak itt nem kell lepattintani a szemet hanem vékonyra vágom a fás résszel együtt ,és úgy dugom a héj felvágott részébe majd kötözöm ,ja és észak felé nézzen az ültetés úgy egy kicsit védve van a tűző nap ellen !

 

Bocs, de többször itt van a félreértés.Ez a "szőlő szemzése" hivatalosan és nem zöldoltás. De tkp. ezt is lehet oltásnak nevezni, mert a szőlőnél nagyobb szemet teszünk... Az eredeti kérdés zöldoltás volt. De teljesen igaz junius elején jobb ezt is azt is, de hátha még most is összejön, s ha nem következő tavasz.. Viszont kisérletnek, gyakorlásnak jó.

üdv PJ

Előzmény: kavicsos64 (18844)
Bradanek F Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18847

Kicsit akad az agyam, a 280 órányi meló amit éjszakásban voltam , és kedden megint kezdődik elölről! Lassan beledöglök !

 

 

Éjjel dolgozni, az bizony döglesztő.

 

Tudom, mert néha én is éjjeles műszakban dolgozom.

 

Őszinte együttérzésem.

Előzmény: kavicsos64 (18846)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18846

Kicsit akad az agyam, a 280 órányi meló amit éjszakásban voltam , és kedden megint kezdődik elölről! Lassan beledöglök !

Előzmény: Bradanek F (18842)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18845

Én mindet júniusban oltottam ha jó a növekedési ereje az alanynak gond nélkül beérik csak ha lehet a június első heteiben kell inkább csinálni ,vagy amint már van olyan növekmény ami félfás hamarabb is lehet !

Előzmény: pintjano (18841)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18844

Igen ! A nóniuszhoz közel ragd és fél fás állapotú legyen mindkettő ! Én héj alá szoktam mint a szemzést csak itt nem kell lepattintani a szemet hanem vékonyra vágom a fás résszel együtt ,és úgy dugom a héj felvágott részébe majd kötözöm ,ja és észak felé nézzen az ültetés úgy egy kicsit védve van a tűző nap ellen !

Előzmény: TINTUS (18840)
TINTUS Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18843

aKKOR EZEK SZERINT EZT IS TAVASSZAL KELL MIKOR KB. 156-20 centisek a hajtások?

Előzmény: pintjano (18841)
Bradanek F Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18842

18817

Előzmény: kavicsos64 (18839)
pintjano Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18841

Szerintem ennek már elmúlt az ideje... Ha sikerül is, már az oltott nemes vesszeje nem tud beérni, de hátha idén más lesz az időjárás. Még ma talulás képpen fogok --tanitom másnak-- szemezni, de az sem valószinű, hogy sikerül, s ha igen beérik az oltás. Volt tavaj is több, amin csak néhány szemnyi vessző értett be és takaratlanul elfagyott..

üdv PJ

Előzmény: TINTUS (18840)
TINTUS Creative Commons License 2015.06.28 0 0 18840

Lenne egy kérdésem :  ( az oltás topik kevésbé aktív) Zöldbe zöld oltást most lehet csinálni?? 

kavicsos64 Creative Commons License 2015.06.27 0 0 18839

De kutikula boritja a testét igy én akkor is a rovarokkal azonosítom ! És aszt nem is tudjuk mi fertőz, másféle rovarölő nem is nagyon áll a rendelkezésünkre ami felszívódik és a boltokban is kapható ! De nem is kötelező alkalmazni ! Én is kínomban találtam ki és valamelyik segített nem aszt mondom hogy megugrott tőle a szőlő de megszüntette a deformitást és a normális irányba kezdenek a hajtások nőni ,mig előtte minden volt csak növény nem ! Holnap ha nem lenne eső mepróbálok filmet forgatni hogy látható is legyen valami !

Előzmény: Bradanek F (18834)
Bradanek F Creative Commons License 2015.06.27 0 0 18838

Te hová jártál biológiaóra helyett?

 

Nemtom.

Kocsmába akkor még nem járhattam. Vagy mégis?

Előzmény: öreg_néne_b (18837)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.27 0 0 18837

Te hová jártál biológiaóra helyett? Ha tudatlan vagy, az önmagában is szégyen, de még kérkedsz is vele...

Előzmény: Bradanek F (18832)
Bradanek F Creative Commons License 2015.06.27 0 0 18836

Én évek óta a csemegeszőlő alját és a kertet is mustárral ültetem be a nyár végén.A mustár pusztítja a talaj kártevőit, és fertőtlenít.

 

Jó ötlet ez a bio megoldás.

 

Köszi

Előzmény: Sanci07 (18835)
Sanci07 Creative Commons License 2015.06.27 0 1 18835

Én évek óta a csemegeszőlő alját és a kertet is mustárral ültetem be a nyár végén.A mustár pusztítja a talaj kártevőit, és fertőtlenít


Újabb vizsgálatok kiderítették, hogy a mustár gyökérzete biológiailag aktív anyagokat termel és választ ki. Ezek az anyagok a talajban elgázosodnak és ciántartalmuknál fogva pusztítják a károsító fonálférgeket, drótférgeket, cserebogárpajorokat és más talajlakó kártevőket. Ennek következtében a mustárvetemény lényegében fertőtleníti a talajt. A mustármag vetését addig folytatjuk a fokozatosan felszabaduló helyekre, amíg a csökkenő hőmérséklet reménnyel kecsegtet, hogy a mag kikel. Más zöldtrágyaként felhasználható növénnyel összehasonlítva a mustárnak számos előnye van.

Bradanek F Creative Commons License 2015.06.27 0 0 18834

A mospilan olyan a fonál féregnek, mintha rézzel mennél lisztharmat ellen.. (tekintsünk el a felszívódó jellegtől, a lényeg az élő szervezetre gyakorolt hatás)

 

Ja.

 

Magam is félek tőle, hogy a mospilan, annyit ér a vírusos szőlőben, mint a halott f@szán a vizes borogatás.

Előzmény: juhosttt (18833)
juhosttt Creative Commons License 2015.06.27 0 0 18833

Én éppen nem voltam felmentve, de azért van ami neten is meg van:

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Fon%C3%A1lf%C3%A9rgek

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Rovarok

 

 

A mospilan olyan a fonál féregnek, mintha rézzel mennél lisztharmat ellen.. (tekintsünk el a felszívódó jellegtől, a lényeg az élő szervezetre gyakorolt hatás)

 

Továbbá pár éve volt vmi hernyő özön, amely ellen a mérgek se voltak hatásosak... Az ész nélküli mospilan kezelés csak első körben elpusztít minden hasznos és haszontalan rovart, majd egy idő után az erősebbek rezisztensek lesznek rá. Mondhatjuk adunk a szarnak egy pofont.

 

Ha kimondottan a fonal férgek ellen akarunk védekezni, van arra speckó szer, amit a taljba kell juttatni...

 

Ezen felül a fonal férgek írtásának kezdeményezése nem minden... A sebfelületek, a szerszámok mind mind segítik a fertőzés szállítását, kialakulását. 

De vannak esetek amikor semmilyen földi erő nem képes megmenteni, a legprecízebb odafigyelés ellenére is kialakul a gond. Ekkor se az a megoldás, hogy vásároljuk fel a gazdabolt minden vegyszerét és addig locsoljuk mig a föld olyan élettelen nem lesz, hogy csak a moha kezd el nőni rajta...

 

Előzmény: Bradanek F (18832)
Bradanek F Creative Commons License 2015.06.27 0 0 18832

A féreg nem rovar.

 

Nocsak! Biológiából, felmentett voltál?

Előzmény: öreg_néne_b (18831)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.27 0 0 18831

A féreg nem rovar. Milyen hatással van rá a rovarölő?

Előzmény: kavicsos64 (18830)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!