Keresés

Részletes keresés

Émile Creative Commons License 2013.02.02 0 0 1

  A kályha víztérrel az nem más mint a kazán !

Ezt a berendezést már nagyon régen kitalálták .

 Van belőle gyártott és van a helyszinen épített !!

BaGira-79 Creative Commons License 2013.02.02 0 0 0

0k0s +0ldás

Előzmény: sur5al (-)
sur5al Creative Commons License 2013.02.02 0 0 topiknyitó

Központi fűtésre (radiátor, felületfűtés) kötött, épített kandalló és kályha


Hogyan tegyünk az épített kályhába vízteret? Nem kátránygyárat akarunk létrehozni, hanem egy hatékony központi fűtéses öszvér megoldást.

 

Sokféle épített kályha létezik. Cserépkályha, kandalló, kemence, téglakályha, tömegkályha stb. Bár vannak előregyártott, kész elemekből építettek is, mégis közös, hogy nem egy fémből készült tűzteret építünk körbe. Tipikusan samott téglából, vermikulitból, tűzálló betonból, tömör téglából, kőből és csempékből épülhet fel egy ilyen építmény. Öntöttvas tűztérrostély, hőálló üvegkerámiával bélelt (öntöttvas vagy lemez) ajtó, saválló fém utánégető fúvóka is kellhet még hozzá.

 

A központi fűtés is lehet sokféle, de itt a vízzel, mint hőtovábbító közeggel szeretnénk foglalkozni. A víz a hőtermelőtől általában kényszer keringetéssel, csöveken jut el a hőleadó felületekig, amelyek konvekciósan és sugárzó hővel (pl. radiátor) vagy sugárzó hővel és hőátadással fűtenek (felületi fűtések: padló, fal, mennyezet). Lehet a rendszer eleme egy puffertároló is, ami a tüzelés kilengéseit simítja ki (szilárdtüzelés esetén).

 

Hogyan lehet ezt a két dolgot ötvözni? Hogyan lehet olyan hőtermelőt építeni a lakáson belül, ami szép, esztétikus, a lakás dísze, de emellett hatékonyan égeti el a tüzelőanyagot és a felszabaduló hőenergiát elsősorban a meglévő (vagy tervezett) vizes központi fűtési rendszeren keresztül adja le a ház területén egyenletesen szétosztva?

 

A tapasztalat azt mutatja, hogy a legjobb eredményt akkor érjük el ha a konkrét hőtermelést (ahol a tűz ég) és a hőcsere helyét elválasztjuk egymástól. Ellenkező esetben a víz visszahűti a tüzet, amiből alacsony tűztérhőmérséklet, nem hatékony égés, elégetlen tüzelőanyag és végül kátránytermelés következik.

 

Javasolt a két lépcsőben működő rendszer:

1. a tüzelőanyagot elégetjük magas hőfokon, nagy hatékonysággal egy "tűzálló magban" (vízhűtés nélkül)

2. nagy hőcserélő felületek segítségével az égéstermék hőenergiáját a fűtővíznek átadjuk.

 

Ha a fenti elválasztást sikerül megvalósítanunk, a biztonság irányába is nagyot lépünk, hiszen nem engedjük össze a két ősi ellenséget: a tüzet és a vizet, ezzel kizárva a kályharobbanás lehetőségét.

 

Végül a rendszer működésének kézi vagy automatizált irányításához szükségünk lehet érzékelőkre és szabályozó elemekre is.

 

Ennyit az elképzelésről és most lássuk a gyakorlati tapasztalatokat ill. terveket. Ki, mit épített a témában ill. mit szándékozik összerakni a közeli jövőben?

 

Várjuk a profi mestereket, kályhaépítőket, az otthoni barkácsoló kreatívokat és az egyszerű érdeklődőket is, csak a hangnem legyen normális, a vita tényszerű és személyeskedésektől mentes.

 

Indulhat az ötletelés!:D

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!