Keresés

Részletes keresés

Kaisi Creative Commons License 2015.07.07 0 0 18936

Köszi.

Igen a szomszéd is ezt mondta aki nagy guru szőlőben. 

Permetezéskor kínosan figyelek mindig a permetlé hőmérsékletére is. Általában 2-3 napot van kint a napon a víz amiből permetlé készül. Tegnap konkrétan hugymeleg volt a víz amivel permeteztem. Szerintem nem a permet a gond hanem hogy nagyon le sikerült levelezni és nagyon éri a nap ami most így 40fokban annyira nem jó...

Viszont azt látom eltekintve ettől a pár szemtől hogy jó évünk lesz!

Előzmény: Kapa bácsi (18934)
csoxi Creative Commons License 2015.07.07 0 0 18935
Előzmény: Kaisi (18927)
Kapa bácsi Creative Commons License 2015.07.07 0 0 18934

Szerintem ez "csak" megégett a peronoszpóra ennél a bogyó méretnél(kb kis cukorborsószem nagyság=már csak a fürtkocsány körül tud behatolni a bogyóba.mert csak ott van lélegzőnyílás.A külömböző rothadásoknál meg puha a bogyó,Hány fok volt mikor szórtad és az is számít,ha permetlé és a lomb,bogyó hőmérséklete közt jelentős a külömbség.Ezeket a szemeket túl sok permetlé érte azt vélem felfedezni,de figyeld mi lessz.

Előzmény: Kaisi (18927)
Kaisi Creative Commons License 2015.07.07 0 0 18933

Szia

 

Ez turán és szürkebarát. A szemek kivétel nélkül a déli oldalon voltak. Hajlok a perzselés felé mert permetezek 1,5-2 hetente. Persze gomba is túlélheti a permetet a quadris-t...

Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Előzmény: juhosttt (18932)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.07 0 0 18932

Milyen fajta szőlőről van szó? A bogyók melyik égtáj irányában vannak?

Pl: ha északi oldalon, akkor nagy eséllyel gombás betegedés (kevesebb napsütés, nagyobb pára, jobban kedvez a gombának), ha déli, akkor a perzselés is lehet.

 

Így egy kép alapján én inkább fakó rothadásra tippelnék, nem perzselésre. De 1 kép alapján tényeket állítani minden ismeret nélkül félrevezető lehet. 

Előzmény: Kaisi (18927)
Jani71 Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18931

Illetve az 5736-ban szaki_pali és az 5734-ben RAMBO kocsánybénulásra mutatott rá.

Előzmény: Jani71 (18930)
Jani71 Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18930

Szia!

Túl sokat nem kell visszaolvasnod. Csak ennek a lapnak az alsó harmadába (18903-15).

Ma már nálam is van néhány ilyen fürt.  :-( Holnap hozom a képeket.

Természetesen én is olvastam azt a cikket, ahol a napégéssel (is) magyarázzák a nyavalyát, de a saját szőlőmet elnézve bizony van olyan fürt, ahol esélye sincs ennek, ráadásul a fürtben egyetlen bogyó a beteg. Igaz, van olyan is, ahol feltűnően a felső felület töpped (aztán ugyanebben a fürtben tisztán látszik, hogy a kocsánynál indul a bajság). Továbbra is tartom a véleményemet a zöldrothadással kapcsolatban (fenntartva, hogy a napégés is oka lehet egy ilyen tünetnek).

Annak idején RAMBO irányította rá a figyelmemet.

Vagy fakórothadás (gugli).

A cikk szerint se viszi a réz és kén, a saját tapasztalatom is ez (a leírásban szerepel,

hogy egyenesen 24 órányi időre permetlébe tették, akkor se pusztult el - szerves cucc kell).

Megint tanultam, jövőre másként lesz... Szórtam ugyan felszívódó ilyen-olyan szereket is, de az már régebben volt, azóta megint kellett volna. Mert így a gomba eszi meg a szőlőt, nem én. :-(

Akkor minek is csinálom? Csak hogy ne unatkozzak, meg legyen mit kerülgetni, és költeni rá...?  :-(

Előzmény: Kaisi (18927)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18929

Furcsa módon a gyökér és levél különbözik ebből a szempontból.

Előzmény: alfi13 (18923)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18928

Ez a hivatalos álláspont. De akkor honnan származik a fajta ellenállósága?

Előzmény: szölőszem (18924)
Kaisi Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18927

Sziasztok,

 

Segítséget szeretnék kérni. Ez milyen betegség? Peronoszpóra? 1-2 szemen jelent meg eddig. Ma kapott quadris kezelést, remélem jót tettem és ez megállítja...

 

Előre is köszi a segítséget!

Kapa bácsi Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18926

Már a 90-s évek elején észlelték a soproni borvidéken a filoxéra kártételét a Kékfrankos ültetvényeken,rovarölővel permeteztek isellene.Azt,hogy az európai nemes szőlőkre is rámegy az a kártevő alkalmazkodó képességével függ össze.Kötött talajon a gyökérlakó egyede jelen van,és a sok elvadult,gondozatlan últetvénnyel magyarázzák a megjelenését.A soproniak szerint a filoxéra levélkárosító alakja könnyen elpusztitható rovarólő kezeléssel.

Előzmény: juhosttt (18925)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18925

Ez a gyökérzet miatt van, hogy amerikai alanyt használnak.

 

Az, hogy a levélen jelent meg, nem vonható össze, hogy a nemes amerikai szülőkkel rendelkezik-e v sem.

Ha kötött talajon lenne az a cserszegi és nem oltva, akkor nyugodtan menne gyökérre is.

De a levél lakó alak csak akkor lesz gyökér lakó, ha kedvezőek a feltételek.

Előzmény: alfi13 (18923)
szölőszem Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18924

A Cserszegi fűszeres borszőlő fajtát Bakonyi Károly állította elő Cserszegtomajon 1960-ban,az Írsai Olivér és a Piros tramini keresztezéséből klónszelekcióval.

Az Írsai Olivér szülőpárosa:Pozsonyi fehér x Csaba gyöngye.A Pozsonyi fehér származása ismeretlen,valószínű hazai természetes magonc.A Csaba gyöngye Stark magonc /Bronnerstraube xMuscat ottonel/.

Tehát eddig nincs benne amerikai "vérvonal".A piros Tramini származása ismeretlen,egyesek szerint osztrák,/Dél-Tiroli/,mások szerint Elszászi.

Tehát az amerikai vonal kizárva.

/forrás:Hajdu Edit:Magyar szőlőfajták,Vikipédia:Gewurztraminer/

Előzmény: arpad-lajos (18922)
alfi13 Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18923

Valamit nem értek "Cserszegin egyszer megjelent a filoxera levélkárosító alakja, ami egyébként csak az amerikai ősöktől származó fajtákat károsítja."

Én úgy tudom hogy pont az amerikából származó alanyok állnak ellen a filoxeria fertőzésnek és ezekre az amerikai alanyokra oltják az európai nemes veszőket. Ha egy nálunk honos nemes veszőt gyökereztetünk azok vannak kitéve a filoxeria fertőzésnek főleg agyagos talajokon.

Előzmény: arpad-lajos (18922)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18922

Ez döbbenetes, már az, hogy a Cserszegin megjelent a filoxera levélkárosító alakja. Erről van egy kis történetem. A Cserszegit Keszthelyen nemesítette egy szőlőnemesítő (Bakonyi Károly). Miután ez a fajta  igen bevált és sok kórokozónak is ellenáll és nem utolsósorban kellemes az íze is, sokan próbálták megfejteni a titkát. A nemesítő szerint nincs benne amerikai vér. Viszont más szőlőnemesítők szerint az ellenállóságát valószínűleg egy amerikai őstől örökölhette. Ezt azonban eddig senki nem tudta bebizonyítani. ÉS itt a Te megfigyelésed, hogy a Cserszegin egyszer megjelent a filoxera levélkárosító alakja, ami egyébként csak az amerikai ősöktől származó fajtákat károsítja. Szóval a filoxera egyedei felismerték az amerikai vonalat! A rovarokat nem lehet félrevezetni.

Előzmény: pintjano (18918)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18921

A boltban minden eladó ! Csak meg kell találni melyikben !!! Próbálkozni kell!

Előzmény: lesliegold (18920)
lesliegold Creative Commons License 2015.07.06 0 0 18920

Honnan tudtok venni Quadris Maxot? Átlagos kisember hogy jut ilyenhez?

Előzmény: medveger (18909)
Maci_P Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18919

Sziasztok!

Hátha tudtok segíteni nekem. A szőlőmben van pár tőke, amiről azt hittem, hogy olasz rizling, de tüzetesebb vizsgálat után gyanút fogtam, hogy valami más lehet.

A hajtás szártagja zöld, bár nem teljesen, viszont a nódusznál bordós, a levélnyél szintén, a rügy nagyon piros, a levél fonáka inkább csupasz. A levél az egyébként kb. úgy néz ki, mint az olasz. A vitorla az egyetlen ami többé-kevésbé hasonlít a könyvekben leírtakra. Ideteszem a képeket, hátha valaki felismeri az élénkpiros rügyről. Persze lehet, hogy mégis valamilyen változata az olasz rizlingnek. A tőkék minimum 30 évesek, de akár öregebbek is lehetnek.

Amiről azt gondolom, hogy tényleg olasz, az így néz ki:

Köszönettel

               Maci

pintjano Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18918

A nemes szőlő levelén nem szokott lenni... Én csak mint irtam, a Cserszegin láttam valamelyik évben.

Az oltvány gyökerén sem szokott lenni...

Arra meg nem oltanék, amelyikről azt irja a "fáma", mint az Otellóról: száraz meszes talajon a filoxéria is gyötri. Bizonyára a kezdetben nemesitett alanyok egy részét is kárositotta, de ami forgalomban van hivatalosan azokat tudomásom szerint nem...

Ami képet küldött a szomszéd szőlőjéről, az nagy valószinűséggel az alany hajtott ki, és annak tényleg a levelén "éldegél", de nem sok vizet zavar. Nekem sok alanyom van, és már most kezd látszani a fiatal hajtásokon a levéltetű dudorai...max ritkitom, de minek permetezni???

 

S ha már ismét erről: más de senki nem válaszolt rá. Miféle szőlők azok, amelyek több száz évesek? S még nem pusztitotta ki a gyökértetű? Vagy homokon vannak? Akkor el tudom képzelni!

Olvastam vkinek a dolgozatát, amelyben többek között azt próbálta bizonyitani, hogy vannak régi fajták, amelyeket a gyökértetű nem károsit, de példaként csupa fiatal szőlőt hozott (azokat még nem találta meg szerintem). Szóval nem tudott megggyőzni.

Igaz akkor "túldimenzionálták" (mint azóta is pl. a parlagfűt), hogy azután olcsón fel tudják vásárolni a szőlőterületeket, de attól még igaz.

Nekem van kb 20 éves sajátgyökerű Zalagyöngyém, s két éve van csak kipusztulóban... megvárom halálát, hogy lássan a végsőket is. De tudom, hogy ez a baja, mert mellette az oltott tökéletes, s már ástunk ki korábban ilyen tőkét s láttuk!!!

üdv PJ

Előzmény: juhosttt (18917)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18917

Homokon tényleg csak a levélzeten tud kárt tenni, továbbá max oltvánnyal tud bekerülni. Viszont ha valahonnan ilyen oltványt vennék, többet nem kéne onnan még ingyen se semmi! Lehet túlreagálom a dolgot, főleg hogy homokon vagyok, de egy hivatalos oltványostól azért az ember el is vár vmit!

Előzmény: pintjano (18916)
pintjano Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18916

beteg leveleket el kellene távolítani és megsemmisíteni....nem irtam, de nálam a kecskék és vagy nyulak gyomrában végzik...

Nem kell izgulni... mindenütt ott vannak, csak valahol kárt tesznek, van ahol nem tudnak nagyon.

Erről még a homokon is meg vagyok gyözödve

üdv PJ

Előzmény: juhosttt (18913)
Falusi1 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18915

Szerintem nem szürkepenész, ami az otellóra egyébként sem jellemző. Sima napperzselésre gyanakszom. Nekem minden évben megjelenik néhány fürtön, melyek a napfénynek egész nap ki vannak téve. Ezt úgy értem, hogy sem délelőtt sem délután nincs takarásban. Ha zavar szedd le, de ha megszárad magától is leesik egy idő után.

Előzmény: tipego (18908)
TINTUS Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18914

Ezzel a suvenir fajtával nagyon meg vagyok elégedve nem kényes .

juhosttt Creative Commons License 2015.07.05 0 1 18913

Még annyival kiegészíteném, hogy ez az a dolog amit NEM lenne szabad leszarni!

Bár elvileg nem lenne szabad, de ha a körülmények kedvezőek, akkor gyökérlakóvá tudnak válni.

 

Alap esetben be kellene jelenteni az illetékes hegyközség vezetőjének is.

A másik dolog, hogy a beteg leveleket el kellene távolítani és megsemmisíteni.

 

Persze hogy ki hogyan tesz az már egy másik történet...

Előzmény: zsorsz (18910)
zsorsz Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18912

Köszi!

Előzmény: pintjano (18911)
pintjano Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18911

Filoxéria levélen lakója... Az alanyon nálam is van bőven--elfér nem okoz kárt nagyon-- s volt olyan év, hogy a Cserszegi fűszeresen is láttam, de mostanában nem

üdv PJ

Előzmény: zsorsz (18910)
zsorsz Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18910

....ilyet még nem láttam,ismeri Valaki?...a szomszéd szőlő vitorláján volt.

medveger Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18909

Szia!

Szerintem a különböző szürkepenészek ellen kevés dolog van, ami nagyobbat szólna, mit a quadris (max).

Ha most permeteztél, a helyedben én nem szórnék rá újabb vegyszert. Nyilván a beteg szemeket/fürtöket már úgysem tudod meggyógyítani, a még egészségeseket pedig védi a quadris. Inkább egy-másfél hét múlva szórj rá valami rothadás elleni specifikust a következő permetezési fordulóban.

Szerintem...

Előzmény: tipego (18908)
tipego Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18908

Sziasztok!

 

A félreértések elkerülése végett írom, hogy nem a permetezés után, hanem a permetezéskor vettem észre, hogy ilyen a szőlő. Ma reggel egyébként azt láttam, hogy ehhez közel, de más szőlőfajtán is látható a probléma.  Azóta "reszeltem az egeret" egy kicsit a neten, és úgy tűnik, hogy szürkepenész. Ennek kialakulásának jót tehetett a nemrég volt sok eső. Valószínűleg egy héttel később permeteztem le a Quadris-al, mint ahogy kellett volna. Most  keresni kell valami specifikus szert, mondjuk Switch 62,5, illetve a problémás fürtrészeket jó ha eltávolítjuk.

Hát ennyi.

 

Üdv.

 

juhosttt Creative Commons License 2015.07.05 0 0 18907

Nekem is van egy tőke, déli oldalról gyakran perzselődtek a fürtök, ha nagyon hónaljaztam.

Az ilyeneknél a zöld munkát a fürt zónában érdemes augusztus végére hagyni, amikor nem olyan perzselő a napfény.

Előzmény: pintjano (18906)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!